Oe nieuwe urentabel voor H.B.S. en Gymnasium Marktberichten Door roekeloosheid verdronken Vierjarig jongetje verdronken Utielïennen Door den lagen gasdruk van den dood gered Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Bijen op school. In de .Hoofdwegschool" te Amsterdam is een bijen-observatiekast geplaatst, waardoor de leerlingen van nabij het leven dezer nijvere dieren kunnen volgen (Pax Holland) 's-Gravenhage, 5 Juli: Dezer dagen heeft de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten- in een radio-vraaggesprek eenige mededeelin- schap en cultuurbescherming, prof. Van Dam, gen gedaan in verband met de dezer dagen afgekondigde nieuwe urentabellen voor H.B.S. en Gymnasium. Op een desbetreffende vraag ontwoordde de secretaris-generaal, dat deze tabel geens zins alle hervoYmingen omvat, die hij voor deze tak van onderwijs noodzakelijk acht. Integendeel, wat thans wordt meegedeeld, is een eerste sta-p naar een komende hervor ming, die, naar spr. hoopt, in den volgenden cursus haar/ beslag zal krijgen, nadat alle kwesties zorgvuldig met deskundigen zijn besproken. De klacht tegen het V.H.M.O., die men het meeste hoort is die, dat het aantal vakken te groot en de leerstof van elk er van té omvangrijk is. Het V.H.M.O. is dus volgens vele overbelast. Deze overbelasting wordt door deze tabel nog niet verholpen, want dat kan alleen gebeuren door veranderin gen op het gebied van de leerstof, niet op dat van het aantal uren. Wel geeft de nieu we tabel al gelegenheid, het al te sterk intellectualistische van het onderwijs, d.i. dus het onderwijs, dat vooral gericht is op het verstand ën op'het geheugen, wat te verminderen. In hoofdzaak hebben de thans aangebrach te wijzigingen betrekking op-drie punten: (het onderwijs in het Nederlandsch, de ver houding der drie moderne talen en de iioha- melijke opvoeding, maar het spreekt vanzelf dat een vermeerdering van het aantal uren bij het eene vak een vermindering op een ander gebied noodzakelijk maakt, zoodat ook andere vakken in het geding zijn gekomen. De wijzigingen zijn daar echter met veel zorg verdeeld, zoodat de schade, als men dat mag noemen, door velen tezamen, ge dragen wordt. Voortgaande zeide spr., dat het wel vanzelf spreekt, dat de wijziging ten aanzien van het Nederlandsch de belangrijkste is. De klachten over het resultaat van het onder wijs in het Nederlandsch waren legio, maar tot nu toe is het nooit gelukt, maatregelen te nemen, die er toe zouden kunnen leiden, dat deze klachten verminderen. Nu is naar het oordeel van den secretaris generaal de tijd daarvoor rijp. Iedereen is er van overtuigd, dat het onderwijs in het Nederlandsch het beste middel is, om deze taal zuiver te houden en aan het opgroeien de geslacht over te dragen. Vandaar, dat het aantal uren voor Nederlandsch aan zienlijk is gestegen, bij het Gymnasium met 5, bij de H.B.S. a, die al een groot aantal uren had, met 2, bij de H.B.S. b ook met 5! Dientengevolge zal er b.v. aan het gymna sium in de 6 klassen in het geheel thans 19 inplaats van 14 uur les gegeven worden, langen, dat reeds lang leefde in de kringen Daarmee is tegemoet gekomen aan een ver langen van het onderwijs zelf, maar ook bij vele Nederlanders, geen onderwijsdeskundi gen zijn. Dat daarmede het doel niet is bereikt, spreekt wel vanzelf. Het ligt in de bedoeling door het invoeren van een uitvoerig, maar soepel leerplan, dat aan alle onderdeden van het Nederland.sch aandacht besteedt, het on derwijs in de moedertaal aan onze middel bare scholen nog doeltreffender te maken. Men kan niet zeggen, aldus spr., dat de ver andering in de moderne talen geheel los staat van die van het Nederlandsch. Deze wij ziging moet men van twee gezichtspunten be schouwen. In de eerste plaats moet men uit de tegenwoordige Europeesche constellatie de consequentie trekken. Het Duitsch is voor ons land van ongewone beteekenis geworden en 't laat zich aanzien, dat na den oorlog het niet minder zal worden. Al lang verovert het zich ook een plaats op de wereld als faal van het economische verkeer, naast het Engelsch natuurlijk, dat zijn beteekenis blijft behouden, en daarom heeft het Duitsch thans in de vdlgorde der vreemde talen met het Fransch, dat vroeger altijd in de eerste plaats kwam, van plaats geruild. 'Dat is gebeurd door het aantal uren Duitsch voor het gymnasium met 4, voor de H.B.S. met 2 te vermeerderen. Dat het Fransch daarbii het een en ander heeft moe ten verliezen, is duidelijk. Ik hoop echter, aldus spr., dat de vrienden van het Fiansch troost vinden in liet feit, dat deze taal op liet programma van alle vormen van het V.H.M.O. is blijven staan. Op een desbetreffende vraag zeide de sec retaris-generaal, dat hij niet wilde overgaan tot het systeem van twee vreemde talen bij het V.H.M.O. hij zou graag, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, het systeem van drie vreemde talen zooveel mogelijk willen handhaven. Dit is in overeenstem ming met de traditie van onze cultuur, en spr. zeide van harte te hopen, dat ons volk ook later aan dié drie vreemde talen be hoefte zal hebben. De secretaris-generaal is dus niet ingegaan op de suggestie om het Fransch facultatief te stellen. Wel zal in de toekomst de leeraar in het Fransch er .rekening mee moeten houden, dat hij op de middelbare school met het onderwijs zal moeten beginnen. De lagere school zal het Fransch ook in zijn tegenwoordigen, spr' zou bijna zeegen, clandestienen vorm niet 'kunnen handhaven. Natuurlijk bestaat er onder de tegen woordige omstandigheden een zeer nauwe aanraking tusschen het Nederlandsch en het Duitsch. Dat heeft voor de zuiverheid van het Nederlandsch vrij ernstige gevolgen Wil men onze taal zuiver houden, dan zal mep niet alleen _het onderwijs in het Neder landsch, maar ook dat in het Duitsch moe ten uitbreiden! Hoe beter Duitsch de Neder lander leert, hoe beter hij in staat is de beide talen van elkaar te onderscheiden. Spr. heeft die overtuiging in een lange on derwijservaring verkregen. Vandaar, dat volgens zijn meening de vermeerdering van het onderwijs in het Duitsch ook aan dat in het Nederlandsch ten goede komt. Op de vraag, of er nog verdere wijzigin gen van belang in de urentabel zijn aange bracht, antwoordde de secretaris-generaal, dat de lichamelijke oefening op beseheiden wijze en wel met 3 uren bij het gymnasium is uitgebreid. De noodzakelijkheid van de zen maatregel zal wel niemand willen ont kennen en hij draagt niet alleen bij tot de gezondheid van onze rijpere juegd, maar brengt ook een flinke dosis levensvreugde mee, die de jongelui zeker nu wel noodig hebben. Luchtband schoot weg. Lemmer, 7 Juli De 16-jarigge S. Ree- kers, wonende te St. Nicolaasga begaf zich in het Stroomkanaal te Lemmer, waar het vrij diep is, te water, hoewel bij niet kon zwemmen. Wel-had hij een luchtband omgedaan en dacht daarop te kunnen drijven. De band schoot evenwel onder hem weg, zoodat hij zich niet meer boven water kon houden en verdronk. Hoewel langdurig door de poli tie van Lemmel' naar het lijk is gedregd, werd het lijk eerst den volgenden ochtend geborgen. ELITETROEPEN DER SOVJETS GEVANGENGENGENOMEN. Berlijn. 6 Juli (D.N.B.) Ver opgerukte Duitsche pantserformaties hebben gisteren een groot aantal bolsjewistische soldaten gevangengenomen, die tot de elitetroepen behoorden. Naar de gevangenen verklaar den. namens deze troepcnonderdeelen des tijds aan de groote parades op het Roode Plein te Moskou deel. Uit het raam van een ark geval len, terwijl de moeder het twee lingbroertje verbond. Vrijdagavond is het bijna vierjarige zoon tje Hans van de familie Kroeger aan den Uiterweg te Aatsmeer in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. De familie die een ark bewoont, exploiteert de bekende jachthaven ,,'t Drijf huis". Toen de moeder het tweelingbroertje van Hansje aan het verbinden was, wist de kleine het raam te bereiken, waaruit hij voorover in het water viel. Toen men ten slotte het slachtoffertje met een haak op het droge had gebracht, slaagde met er met kunst matige ademhaling niet meer in de levens geesten op te wekken. SLUITING VAN TEXTIELFABRIEKEN IN ENGELAND. Genève, 6 Juli (D.N.B.) De Daily Telegraph meldt, dat de concen tratie der textielindustrie in Lancashire zoo goed als voltooid is. Niet minder dan 117 fa brieken zijn voor den duur van den oorlog gesloten, terwijl in de komende weken 81 fabrieken zullen moeten sluiten, doordat zij geen katoen kunnen krijgen. OPROEP TOT HET VLAAMSCHE VOLK. Brussel, 6 Juli (D.NB.) De leider van de Vlaamsche nationale beweging heeft onder het opschrift „bolsjewisme of natio naal socialisme" een oproep gericht tot het Vlaamsche volk. Hij spoort het daarin aan ondubbelzinnig partij te kiezen tegen het bolsjewistische gevaar en voor den opbouw der orde in een nieuw, versterkt Europa. ENGELSCHE DESKUNDIGEN IN DE SOVJET-UNIE. NEW YORK, 6 Juli (D.N.B.). Naar Asso ciated Press uit Londen meldt, zijn in de Sovjet-Unie in opdracht van het Britsche ministerie voor de veiligheid verscheidene Engelsche deskundigen voor den bouw van schuilgelegenhcden en voor de brandweer aangekomen. Zij moeten de Sovjetregeering in kennis stellen van de laatste Britsche er varingen. Volgens te, Londen ontvangen berichten is de levering van rubber uit Malaya aan de Sovjet-Unie het eerste practische resul taat van de samenwerking tusschen Enge land en de Sovjet-Unie in den oorlog in Oost-Europa, aldus meldt de Londensche correspondent van de Dagesns Nyheter. Na de onderhandelingen met Moskou is een overeenkomst voor dezen Britschen uitvoer naar de Sovjet-Unie gesloten. Die overeen komst voorziet ook in den uitvoer van tin van de Straits Settlements naar de Sovjet- Unie. Het vervoer zou over Wladiwostok geschieden. HONGAREN AAN DEN DNJESTR. Boedapest, 6 Juli (D.N.B.): De chef van den gencralen staf van de Honved deelt mee: De Hongaarsche troepen hebben gisteren de linie van den Dnjestr bereikt. Op vele plaatsen pogen sterke Sowjet-aehterhoeden door verbitterden tegenstand den terugtocht over de rivier te dekken. VLIEGONGELUK IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 6 Juli (D.N.B.). Bij een ver kenningsvlucht in dienst van de Zweedsche neutraliteitswacht is gisteren een vliegonge- geluk gebeurd, naar T.T. meldt, waarbij een vaandrg om het leven is gekomen. AFGHANISTAN BLIJFT NEUTRAAL. KABOUL, 6 Juli (D.N.B.). Koning Tsahir Sjach heeft de vierde zitting van het Af- giiaansche parlement geopend ep bij die ge legenheid met klem gewezen op het besluit van Afghanistan om tijdens dezen oorlog volstrekt netraal te blijven. De koning ver klaarde, dat Afghanistan hoopt zijn vriend schappelijke politieke en economische be trekkingen met alle mogendheden te hand haven, waarbij het aan zijn rechten en be langen wenscht vast te houden. DE JODEN EN DE OORLOG. New York, 6 Juli (D.N.B.) De presi dent der Nieuw-Sionistische organisatie in de Vereenigde Staten, Mendelsohn, die op het oogenblik in Zuid-Afrika vertoeft, heeft naar Associated Press uit Kaapstad meldt, verklaard, dat, wanneer Engeland het sein geeft, minstens 50.000 Amerikaansche Jo den gereed zullen staan om de kern te vor men van een Joodsch leger, dat aan de zijde der geallieerden zou strijden. DE RONDE VAN PURMEREND. Purmerend, 6 Juli. De Ronde van Pur- merend mocht zich in een groote belangstel ling zoowel van de zijde van de renners als van het publiek verheugen. De uitslagen luidden als volgt: Nieuwelingen: 21 km: 1. J. de Groot (Lei den), 43 min. 28 sec.; 2. J. J. Markus; 3. B de Korte; 4 J. Kuiken; 5. B. Verlaan-(allen Amsterdam). Amateurs. 42 km: 1. M. C. Segaar (Lei den), 1 uur 20 min. 26 sec.; 2. J. Laan (Haar lem); 3. H. Keizer (Amsterdam); 4. W. Rijs 'bergen (Leiden); 5. P. van Meetelen (Scheve- ningen). •Profs en Onafhankelijken: 100 km: 1. M Jansen (Eindhoven), 2 uur 59 min. 35 sec.; 2. G. Saes (Weert); 3. J. Braspenninx (Prin- cenhage); 4. G. J. Sprekkelink (Hengelo), SCHORN KAMPIOEN VAN DUITSCHLAND Braunsweich, 6 Juli (A.N.P.): Jean Schorn is er te Braunschweig in ge slaagd zijn titel van Duitsch kampioen op de sprint met succes te verdedigen. Nadat hij in den halven eindstrijd de Weener Dusika geslagen had, kwam hij tegen Lorenz, die daar voor van Marklewitz gewonnen had. In de eerste rit van den eindstrijd verweer de Lorenz zich hardnekkig en wist te win nen. In de beide volgende ritten liet Schorn zich echter van zijn beste zijde kennen en hoewel Lorenz zich hevig verzette, bewees Schorn op duidelijke wijze, zijn meerderheid. De strijd om de derde plaats werd ten voqr- deele van Dusika beslist. ZWAKKE BRITSCHE STRIJDKRACHTEN BOVEN WEST DUITSCHLAND. Berlijn, 7 Juli (D.N.B.) In den nacht van Zon dag op Maandag heeft 't Britsche luchtwa- Pen met vrij zwakke strijdkrachten in West Duitschland brisant- en brandbommen neer geworpen. Er ontstond slechts weinig om vangrijke schade in woonwijken. De bevol king leed geringe verliezen. Bij den afweer yan de reeds gemelde vijan delijke aanvallen op West-Duitschland wer den in den loop van den nacht van Zondag op Maandag door nachtjagers zes vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. COMMUNISTISCHE CENTRALE TE PARIJS ONTDEKT. Parijs, 6 Juli (D.N.B.) De Parijsche po litie heeft gisteren een vertakte comimvinis- tische propaganda-organisatie ontdekt. Zij heeft 31 communisten gearresteerd. Bij huis zoekingen in 42 communistische propagan- dabureaux is veel ophelderend materiaal gevonden, zóoals copieermachines, schrijf machines. 300.000 pamfletten en 200.000 agl tatiegeschriften. Dit alles is in beslag ge nomen. MEXICO EN ENGELAND. Genèvé, 6 Juli (D.N.B.): Volgens de Financial News zijn de regee ringen van Mexico en Engeland nog niet tot overeenstemming gekomen in het petroleum- conflict. De diplomatieke betrekkingen zijn niet hervat, heeft de onderstaatssecretaris Butler in het Lagerhuis verklaard. GROOTE BRAND TE NEW YORK. New York, 6 Juli (D.N.B.) Bij een groo ten brand in een warenhuis op Broadway kwam een brandweerman om 'en 29 anderen werden gekwetst door een zeer hevige ont ploffing tijdens den brand. ALKMAAR Bij Frederik Muller te Amsterdam wordt 8 Juli een veiling gehouden, waarop een merkwaardig schilderij voorkomt, nl. .Gezicht op den Dam" van Cornelis de Bie. Daarop ziet men den hoogen toren van de Nieuwe Kerk, zooals die door Jacob van Campen was geprojecteerd (Pax-Holland) Vrouw was reeds bewusteloos. De wereld is vol merkwaardigheden en de familie K. aan de Westerweg te Alkmaar zal stellig niet hebben vermoed, dat de ver laagde gasdruk gedurende den nacht die enkele dagen geleden in verband met dé rantsoeneering werd ingevoerd - haar ver moedelijk van een. wissen dood heeft gered. Men had in de keuken wel de kraantjes van het gasfornuis gesloten, niet echter de kraan van de eigenlijke leiding. De daar- tusschen liggende gasslang begaf het gedu rende den nacht en het gas begon uit te stroomen. Het vide de keuken en ten slotte de geheele woning. De heer des huizes werd 's morgens wak ker door het gehuil van het kind en be merkte. hoewel zelf reeds eenigszins be dwelmd. wat er aap de hand was. Hij wist de deuren te openen en zijn vrouw, die reeds geheel buiten kennis was. naar bui ten te brengen. Deze moest naar het zie kenhuis woéden vervoerd, haar toestand was echter later bevredigend. Wanneer alles een kwartier langer had geduurd, zou redding vermoedelijk onmoge lijk zijn geweest. En ook zou dit het geval zijn geweest, wanneer de gasdruk normaal was geweest. Zoo redde de bestaande nood toestand drie menschenlevens. Voor anderen echter valt uit het geval ook iets te leeren: Volsta niet. met het sluiten der kranen van het fornuis, sluit ook de eigenlijke gaskraan! BROEK OP LANGENDIJK. 7 Juli. Aanvoer: 182.500 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen f 7.50. kleine f 2.50. 1400 bos rabarber f 8.70—9.10. 1050 Kg. roode kool f 14.1015.10. 100 st. bloemkool f 11.5700 ■Kg. tomaten: A B. C en CC f 31.—. De eerste roode k°°' werd aangevoerd door C. Boon en J- Tamis te St. Pancras. NOORDSCHARWOUDE. 7 Juli. Aanvoer: 52.600 Kg .aardappelen: Schot- sche muizen 7.50, kleine 2.50. DISTRIBUTIE VAN JAM, STROOP E.D. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt ten aanzien van de voorgenomen distributie van jam, stroop e.d. nog het volgende bekend: Ten einde de detaillisten in staat te stellen zich te voor zien van voldoende voorraad jam e.d., om gedurende de eerste distributieperiode aan de vraag van het publiek te vol doen,. zullen zij op aanvraag een voorschottoewijzing van den plaafselijken distributie- dienst ontvangen. Zij kunnen zich ongeacht hun codenum mer op den door den plaat selijken distributiedienst na der bekend* te maken tijdstip pen tot dezen dienst wenden, ter verkrijging van voorschot- toewijzigingen. De grossiers zullen, ten ein de hen in staat te stellen aan de vraag van hun afnemer» gedurende de eerste distribu tieperiode te kunnen voldoen, op basis van hun omzet wor den bevoorraad door de fabri kanten. In verband hiermede is gedurende de week van 7 Juli tot en met 13 Juli a.s. het betrekken van jam e.d. door grossiers van fabrikanten nog toegestaan, zonder dat daarbij /toewijzingen worden ingele verd. De nadruk wordt er in dit verband op gevestigd, dat deze faciliteit uitsluitend geldt voor de aflevering door fabrikant aan grossier, doch n i e t voor de aflevering door fabrikant aan détaillist of door grossier aan détaillist. Met in gang van Maandag 14 Juli mag ook aan grossiers uitsluitend tegen afgifte van toewijzingen jam e.d. worden afgeleverd. ïjotels, café's, restaurants e. d., welke bij het centraal distri butiekantoor zijn ingeschreven, dienen zich te wenden tot den plaa(gelijken distributiedienst ter verkrijging van een aan vraagformulier. Op het formu lier, dat uiterlijk 12 Juli a.s. naar waarheid ingevuld bij den plaatselijken distributie dienst moet worden ingeleverd, moet opgave worden verstrekt van het verbitük van jam, stroop, honing en dergelijke boterhamsmeersels over het .jaar 1939. Indien de instelling in dat jaar nog niet .bestond, moet opgave worden gedaan omtrent het verbruik van de bedoelde artikelen over de laat ste drie maanden van het jaar 1940. Cantines, dineruitzenders en z.g. broodjeswinkels komen niet in aanmerking voor een toewijzing jarh. Deze behoeven dus geen aanvrage in te die nen. De instellingen 'welke niet bij het Centraal distributiekantoor zijn ingeschreven, dienen een aanvrage ter verkrijging van rantsoenbonnen voor 'jam, e.d. te richten tot den plaatselijken distributiedienst. Ziekenhuizen, kindertehuizen, sanatoria en voorzoover noodig gevangenissen, zullen toewij zingen' van het Centraal distri butiekantoor ontvangen zon der dat daarvoor aanvragen behoeven te worden ingediend. Banketbakkers en jamver- werkende industrieën dienen zich ter verkrijging van jam tot de Nederlandsche Meelcen trale, Riouwstraat 176 te 's-Gra venhage te wenden. Voor de aankoopen door de leden van de Duitsche Weer macht zullen speciale „Wehr- machtmarken" in gebruik wor den gesteld. Deze bonnen, wel ke geelgekleurd zijn, dragen in zwarten opdruk het opschrift: Deutsche Wehrmacht Marmelade 125 gram Marke/Niederlande. Deze „Wehrmachtmarken", welke recht geven op het koo- pen van 12a gram jam e.d., mogen niet op opplakvellen' worden geplakt, maar moeten door de winkeliers, die deze in ontvangst genomen hebben, bij den plaatselijken distribu tiedienst worden ingewisseld tegen Nederlandsche rantsoen bonnen voor jam. DISTRIBUTIE VAN AARD. APPELEN. 's-Gravenhage. 6 Juli De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt be kend, dat de plaatselijke distri- hutiediensten in het vervolg in verhand met de verhooging van het aardappelrantsoen van anderhalf kilogram op twee kilogram, één rantsoen bon voor aardappelen zullen uitrei ken per acht Wehrmachtsmar- -~ken, in plaats van per zes Wehrmarhtsmarken; zooals tof dusverre het geval was. De Wehrmachtsmorken blijven recht geven op het koopen van een kwart kilogram aardappe len.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3