Braad op de Gooische beide Boschbrand in Drente Vrachtauto met groente ontvreemd Spelend kind onder kermisauto De bomaanvallen op Finsche plaatsen IJsland wenscht geen bezetting Meer voedsel in bezet Frankrijk Fransch vrijwilligerslegioen Uaei&at 1 J' xr waren de rollen geheel omge keerd. Nu waren het de gasten, die den toon aangaven, zij raakten aardig ingespeeld en kreeg een geweldige reeks aanvallen te verduren. Bijster gevaarlijk was het in den regel niet, want Lont en Iedema wisten er wel raad mee. Ook Posthumus was goed op dreef. In de H. aanval was Vonk de aanvalsleider. Hij speelde een zeer goeden wedstrijd. De Successers gaven in de twee- Een hectare natuurschoon door de vlammen vernield. Gistermiddag omstreeks 1 uur werd brand ontdekt op de Gooische heide. Onmiddellijk door eenige aanwezigen be gonnen blusschingspogingen hadden geen resultaat in de droge hei. Van vele zijden kwam hulp, zoowel van burgers als leden van den Nederlandschen arbeidsdienst. Spoe dig waren ook- de Hilversumsche en Bus- sumsche brandweer aanwezig, waarop het vuur krachtig werd bestreden en na gerui- men tijd bedwongen. Een aantal manschap pen van de Duitsche weermaohte die even eens te hulp kwamen, was behulpzaam bij de nablussching. Ongeveer een Ha. heide is verbrand. Ver moedelijk is de oorzaak het onvoorzichtig wegwerpen van sigaar of sigaret, 'hoewel het rooken op de heide is verboden. Een gedachteloos wandelaar de schuldige? Gistermiddag om ongeveer 5 uur is brand ontstaan in het dennenbosch Smalbroek, on der de gemeente Beilen. Tennisspelers ont dekten een heidebrandje, dat zich snel uit breidde en in de dorre, droge heide niet te stuiten was. Toen de telefonisch gewaarschuwde Bei- lensche brandweer aankwam, had het naast gelegen dennenbosch reeds vlam gevat. Een gedeelte van het bosch werd prijsgegeven, terwijl direct door het kappen van boomen de brandsingels werden verbreed. Na een uur was het vuur zoodoende bedwongen. Eenige hectaren jong dennenbosch gingen verloren. Een belangrijk gedeelte, waarin een land huisje staat, bleef behouden. De oorzaak is niet bekend, doch vermoedelijk treft een ge- dachtenloos wandelaar schuld. De nieuwe handen hadden aan trekkingskracht. De groentehandelaar M., die Vrijdagavond met zijn vrachtauto, beladen met groente, van de veiling kwam, had dezen wagen, die voorzien was van twee gloednieuwe banden, op het terrein van zijn zaak te Amersfoort neergezet om deze in den loop van Zaterdag te lossen. Den volgenden morgen kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat de auto ver- dwenen was. Van deze schadepost heeft hij bij do politie aangifte gedaan. JOURNALISTEN GENIETEN. Reeds drie journalistenkampén zijn op het slot Cannenhurg gehouden, het vierde en laatste is Zaterdag begonnen. Het doel van de kampen is: Komen als collega's, gaan als kameraden is volkomen berecht, hetgeen de verschillende sprekers ter gelegenheid van de yormings- en scholingsbijeenkom sten duidelijk deden uitkomen. Het kamp wordt in een prachtige omgeving gehouden, de verzorging laat niets te wensehen over, zoodat de journalisten verfrischt hun ver antwoordelijke taak van volksopvoeder na een week „Cannenbergh" weer kunnen her vatten. Doodelijk ongeval op het markt, plein te Steenbergen. Vrijdagavond omstreeks acht uur waren kermisexploitanten op het marktplein te Steenbergen bezig leege vrachtautos te ver plaatsen. Het vijfjarig zoontje van J. van der Reyt uit de Damstraat aldaar, dat nog met eenige andere kinderen achter een der autos aanliep, k.wam bij deze manoeuvres tusschen de wielen. Een der wielen ging den knaap over het lichaam. In zorgwekken den toestand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar het jeugdige slachtoffer dienzelfden avond aan de gevolgen is over leden. Waar Neerlands sigaren groeien. De tabaksplantages in Maas en Waal staan er prachtig voor. Het toppen is nu in vollen gang (Fax-Holland) Hoog op hun ladders zijn de kersenplukkers in de boomgaarden druk aan den arbeid, om de sappige vruchten te verzamelen (Pax-Holland) Hier en daar schade. Helsinki, 6 Juli (D.N.B.): Gisteren hebben vijandelijke vliegers, naar het officiéele persbureau meldt, Loviisa, Veihkalahti, Kymi en Kuusankoski gebom bardeerd zonder schade te veroorzaken. Te Kotka werden vijf houten huizen vernield. Vanochtend is Loviisa ophieuw aangevallen. Een woonhuis werd vernield, drie huizen liepen schade op. Van de burgers, die Don derdag te Kuusankoski werden gewond, zijn er twee overleden. G RAANP OSTIE NIET ONGUN STIG. De tarwepositie in het bezette Frankrijk heeft zich in weerwil van de groote moei lijkheden in het afgeloopen jaar gunstig ontwikkeld, zoodat vrijwel nergens de broodvoorziening haperde. Indien de oogst eenigszins gunstig is, kan de nieuwe oogst zonder buitengewone moeilijkheden worden afgewacht. Staatssecretaris Archard heeft verklaard, dat, dank zij de maatregelen van Fransche en Duitsche autoriteiten, de aan voer van tarwe naar de groote steden niet op moeilijkheden stuit. De voorraad in de Pa- rijsche pakhuizen hijvoorbeeld is voldoende voor de tarwe- en broodbehoefte van ruim drie maanden. Parijs, 6 Juli (D.N.B.) Naar het Fran sche persagentschap Afib meldt, hebben vier Fransche politieke bewegingen besloten een vrijwilligerslegioen op te rich ten. dat aan den Europeesehen kruistocht tegen het bolsjewisme, zal deelnemen. Engelsche Invasie bracht weinig voord®el- De Times Herald publiceert een Inter view van den I.ondensohen correspondent der Chicago Tribune met den premier van IJsland, Jonasson, waarin deze zich ener giek kant tegen het denkbeeld van een Amerikaansche bezetting van IJsland. Ook de Engelsche bezetting valt niet in den smak van de IJslanders. Zij heeft zelfs geen economische verbetering gebracht, daar het geld voor de goederen, die IJsland aan de Engelsche troepen heeft geleverd, te Lon den is bevroren en Engeland nietin staat is de goederen te leveren, die IJsland noo- dig heeft. ANNA PAULOWNA BEWEGING TE GIBRALTAR. Madrid, 6 Juli (D.N.B.) Vrijdagavond is uit Gibraltar het vliegtuig moederschip Fuhious vertrokken, onder es corte Van verscheidene torpedojagers. Een koopvaarder met veel oorlogstuig vertrok eveneens in de richting van de Middelland- sche Zee. Gisteren landden op het vliegveld te Gi braltar zeven tweemotorige bommenwerpers. Een groot vuur, dat op het vliegveld werd aangestoken, wees den vliegers de landings plaats. Zeven uur later landden nog zes bom menwerpers van hetzelfde type. Een torpedo jager, die in 't militaire dok was gerepa reerd, liep gisteren om een uur uit. HALIFAX NAAR LONDEN. Berlijn, 6 Juli (D.N.B.) Volgens een mededeeling van den Britsclhen berichten dienst zal Lord IJalifax binnenkort .van Washington naar Engeland komen om be sprekingen te voeren met de Britsche re geering. TERECHTSTELLING IN TURKIJE. Istanboel, 6 Juli (D.N.B.) Te Sam- soen zijn op twee openbare pleinen tegelij kertijd twee mannen opgehanggen, die drie vrouwen op beestachtige wijze hadden ver minkt pm ze te berooven. TERECHTSTELLINGEN IN BELGRADO. Belgrado, 6 Juli (D.N.B.) Van be voegde zijde wordt medegedeeld, dat gis teren te Belgrado 133 communistische func tionarissen en Joden zijn terechtgesteld we gens voorbereiding vah sabotage en daden van geweld. BREEZAND. HET PAROCHIE-JUBILEUM. H. Mis. Gisteren werd het lS^-jarig jubileum van de parochie Breezand en van Pastoor Ver- hoeff kerkelijk gevierd. Des morgens was er een plechtige Hoog mis, waarbij Pastoor Verhoeff celebrant, Pa ter Vissers O.F.M. (de vice-praeses van de Gezellen), Diaken en Dom. Adv.Huig O.S.B. (de eerste priesterzoon van de parochie), Sub. Diaken was. De predikatie werd uit gesproken door den bekenden spreker H. de Greeve. Tekstwoorden waren: „In princi- pium erat Verbum", het begin van het St. Jans Evangelie (St. Jan, de evangelist, is de parochie-patroon). Spr. behandelde in z'n rede, de groote ge nade van de waarheid, ontvangen in het 12'/2-jarig parochiebestaan. Onder leiding van den heer G. Timmer voerde het zangkoor de vierstemmige „Missa in honorem B.M.V. de Loret'o" van VI Goller uit. De heer J. Timmer bespeelde hierbij het orgel. Na het Offertorium klonk het „Haec Dies" en na de H. Mis het eveneens vierstemmige „Dank, dank door de tot de laatste plaats bezette kerk. Deze dienst werd besloten met een feest lied, dat alle aanwezigen den jubileerenden pastoor toezongen, Receptie. Op de receptie, des middags in het Gezel- lengebouw gehouden, waren behalve pastoor Verhoeff met familieleden, ook weer de eerw. heer H. de Greeve en de paters Vissers en Huijg aanwezig, benevens het voltallig kerk en armbetuur. Vele eigen parochianen en be langstellenden van de parochie Anna Pau- lovvna kwamen feliciteeren. Na een welkomstlied zong een gemengd koor, samengesteld uit het kerk- en congre gatiekoor,'onder leiding van den heer G. Tim mer en met pianobegeleiding van den heer J. Timmer, het „Halleluja", van Handel. Hierna sprak de heer P. Teeuwsen, secre taris van het kerkbestuur. Spr. ging in het kort de 12y2 jaar van het parochie-bestaan na en bood, namens de parochianen een fraaie „Tabernakelkroon" aan. Pastoor Verhoeff dankte bewogen. Allen kregen tenslotte gelegenheid den jubilaris en het kerkbestuur de hand te drukken en ieder ontving als aandenken een, naar een teekening van pater Huyg, gedrukte gei dachtenisprentje. Plechtig Lof. Het Plechtig Lof met feestrede van H. de Greeve en „Te Deum" deed om zes uur de kerk weer volströ'omen. Weer gecelebreerd door Pastoor Verhoeff, waren Deken Kuys van Schagen en Pastoor van Veen van Den Helder, diaken en sub-diaken, terwijl da paters Vissers en Huig op het priesterkoor waren gezeten. De tekst van de feestrede van den heer de Greeve was nu „O zalig visioen van vrede". Ongeveer anderhalf uur hield de redenaar z'n gehoor geboeid met een beschouwing, waarvan het thema was: „Christus te midi den van ons". Tot de aanwezigen behoorden thans ook burgemeester Mijnlipff en echtgenoote en dokter Olree en diens zuster. Ook nu liet het koor weer mooien zang hooren. Bloemen en cadeau*, Behalve het bovengenoemde geschenk, ont ving Pastoor Verhoeff, naast vele bloemstuk* ken, nog een lezenaar voor H. Mis met dria Heeren. van de Gezellenvereeniging en da Meisjescongregatie. Een overblijfsel van oude volkskunst. Slechts uiterst sporadisch treft men in Drente nog het antieke open vuur aan, waar de pan boven de vlammen hangt en .de pot gaar kookt" (Pax-Holland) SUCCES IHELDER-H.R.C.-COMBINATIE 2r—'2a Gistermiddag speelde Succes een wedstrijd tegen een Helder-H.R.C.-combiniatie, waarin veie mannen van naam waren opgenomen (doel: Kousbroek;, achter: N. Beekhoven en Teckelenburg; midden: Gortier, v. dl. Boi gaarde en Kwinkelenberg; voor: v. 'd. Pol, Bijl, Hof, Vonk, de Leur) In deze ontmoeting speelde Succes in de eerste helft een zeer goeden wedstrijd. Hartman ontpopte zich als een gevaarlij ken rechtsbuiten en hoofdzakelijk door zijn toedoen had Succes reeds na korten tijd een 2 0 voorsprong. Vooral het 2ë doelpunt was een keurig staaltje saïhen,spel. Schuit en Hartman zig zagden er in vlot tempo door heen en hoewel het schot van Sohuitt af stuitte, het werd opgevanggen en ingescho ten. Doves had voor het eerste puntje ge zorgd. Na deze nuttige voorsprong luwde liet enthousiasme wel eenigszins. Toch de den zich nog diverse fraaie kansen voor, want S. demonstreerde, mede door het wind- vpordeel, een duidelijk overwicht O.mi. kreeg Hartman een fraaie scoringskans, terwijl C. Lont enkele malen, vrijstaande, hoog overschoot. Eenmaal was Kousbroek reeds geslagen, daar Hartman na goed door zetten bij den doelworsteling, waarin de kee per tusschenbeide wilde komen, op gelukki ge wijze weer in het bezit van den bal kwam. Hij schoot laag in den hoek, doch een der backs wierp zich languit op den bal en redde ten koste van een penalty, die in het teeken van den wedstrijd „vriendschap pelijk" werd genomen. Bij een der weinige H. aanvallen kreeg Bijl tenslotte gelegenheid een hard laag schot m t.e zenden, zoo onverwachts, dat het 1 osthumus, wiens uitzicht belemmerd werd, volkomen verrastte. Onder den uit vallenden Piet door verdween het leer in het net. Rust 2—1. De tweede helft was nog maar weinig© minuten oud toen de partijen op gelijken voet werden gebracht. V. d. Pol nam een corner, waarbij de bal voor doel gekomen, door onk werd doorgekopt naar de Leur. ueze bedacht zich niet en schoot meteen in i zeer slap spel te zien. De warmte zal hieraan niet vreemd zijn geweest. Met 2 2 kwam het einde, een uitslag die de verhouding goed weergeeft.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4