Ingezonden 1ÏBMÏLM De bekendste van alle De huismusch McuUnieiuu^ Bedrijfscom petitie YliemvJ uit UhJk Dames- en Heerenkapperszaak op de juiste plaats! ^utteitfeó ZIJLSTRA Advertentiëri D. VAN EL, Dijkstraat 58 Ieders werkkracht Betrekkingen Diversen Te koop Te koop Te huur BRAND' Maandag 7 fu1? 1941 Tweede Blad Aangifte leerlingen 0»L» school Wijziging verordening tot regeling van de jaarwedden der leeraren en beambten van het gemeentelijk lyceum» Burgerlijke Stand van Den Helder Wat leeft en groeit vraagt flinke winkeljuffrouw Gemeenteraad Aanvullingsagenda voor de Raadsvergadering op Dinsdag a.s» 40 Procent van het normale aantal. De aangifte van leerlingen voor het open baar lager onderwijs heeft plaats gehad. Het was met eenige nieuwsgierigheid, dat wij informeerden naar het eerste resultaat, want de aangifte blij ft tenslotte mogelijk tot het begin van den nieuwen cursus. Het totaal aantal leerlingen, dat werd aangegeven bedraagt 117, dat is onge veer 40 procent van het aantal In nor malen tijd. In voor-oorlogstijd werden on geveer 300 leerlingen jaarlijks voor het openbaar onderwijs ingeschreven. Voorstel tot het vaststellen van de tiende wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de le wij ziging der begrooting voor het dienstjaar 1941 van a. het electriciteitsbedrijf; b. het grondbedrijf; c. de gasfabriek; d. het waterleidingbedrijf; (De op deze wijziging betrekking hebbende stukken worden ter inzage gelegd). Verordening jaarwedden leeraren en beambten Gemeentelijk Lyceum. Voorstel tot wijziging van de verordening tot regeling van de jaarwedden der leeraren en beambten van het Gemeentelijk Lyceum te Den Helder. Volgens artikel 1 van de verordening tot regeling van de jaarwedden der leeraren en beambten van het gemeentelijk lyceum, alhier genieten de leeraren en beambten van die onderwij s-inrichtingen een bezoldiging, welke gelijk is aan de bezoldiging volgens de be staande of nader vast te stellen jaarwedde- regeling voor het personeel der Rijks Hoogere Burgerscholen met vijf-jarigen cursus in ge meenten, gerangschikt in de eerste klasse. De feeraar, die den titel draagt van rector, ontvangt, boven de hem volgens bovenbe doelde regeling toekomende jaarwedde, een bedrag van 300.te verhoogen met twee een-jaarlijksche verhoogingen van 100. Met betrekking tot laatstbedoeld bedrag zegt de toelichting tot de verordening (zie bijlage 89 van 1937) het volgende: „Het is naar onze meening echter noodig, dat aan den leider, boven de jaarwedde, hem volgens de rijksregeling toekomende, een be drag van 300.tot 500.per jaar wordt toegekend. Ook de directeur van den cursus in de oude talen genoot een bedrag van 300.per jaar". Ofschoon de toelichting daarover zwijgt, was de toekenning van genoemd bedrag mede een gevolg van het feit, dat de thans nog in functie zijnde rector, bij de totstandkoming van het lyceum zijn betrekking van directeur der handelsavondschool moet opgeven. De grootere verantwoordelijkheid, welke deze door de vorming van het lyceum verkreeg, maakte het bezwaarlijk de functies van rector van die onderwijsinrichting en van directeur der handelsavondschool nog langer in één persoon te vereenigen. Daar de tegenwoordige rector echter wegens zijn benoeming te Amersfoort tegen 1 September a.s. als zoo danig ontslag heeft gevraagd, is het niet noodig om ook aan den nieuw te. benoemen leider der onderwijsinrichting een extra ver goeding. van 300.tot 500.toe te kennen. B. en W. meenen, dat op dit punt met het toekennen van een jaarwedde, gelijk aan die volgens de Rijksregeling, kan worden volstaan. Het tweede lid van artikel 1 van bovenbedoelde verordening kan volgens B. en W. daarom worden ingetrokken. De toekenning van een vergoeding aan den conrector, zooals deze is geregeld in het derde lid van artikel 1, dient te worden gehand haafd, omdat deze, bij daadwerkelijke vervan ging wegens ziekte of tijdelijke verhindering van den rector, geen enkele andere vergoeding ontvangt. van 5 Juli 1941. BEVALLEN: A. L. Jacobsvan Baaien, d.; A. J. PronkGraaff, z. Uitslagen: Zaterdag: DEBOTorp. Atelier 41 A.P.G.—W.T.B. 02 L.B.D. 2—Thor 1—4 Programma: Hedenavond half zeven, Helder-terrein. Scheepsbouw 2A.P.G., scheidsrechter W. Goudswaardt. 7 uur, H.R.C.-terrein: R.W.J.Water- en Lichtbedrijven, Scheids rechter M. Huising. KLEINE TRAGEDIE. Geachte redactie, Inderdaad is het bovengenoemde geval te betreuren. We moeten er echter aan toevoegen, dat hier de moeder (de vader zit in Engeland) niet van schuld is vrij te pleiten. Haar inkomen is niet groot, doch mede met steun, die zij van „Winterhulp" reeds eenige malen heeft ont vangen, zou ze in staat zijn er voor te zorgen, dat haar kinderen behoorlijk voor den dag kwamen. Over de ligging van de peuters heeft men zich overigens niet bezorgd te maken. Bedde- goed is aanwezig en 's winters is deze kelder verwarmd en verlicht. Ook slaapt de moeder bg haar kinderen. Zij gaat echter later naar den kelder dan haar spruiten. Ook dit is niet goed te praten. Red. Held. Crt. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Kikkert, slaagde te 's-Gi»venhage voor het le gedeelte van het macmnistendiploma C. Aan de Universiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde, onze stadgenoot, de heer F. P. H. van Dalfsen. Urk, 4 Juli. Door 60 vaartuigen werd heden aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 4514 kg aal en paling, van 17 tot 223 kg per vaartuig, prijs 0.621.54; 36 kg voorn eru- baars, 1468 ct. per kg; 30 manden possen, 2.50 en 230 manden nest, prijs 34 ct. per mand. PARAPHRASE HEILIGE SCHRIFT. H. Veldkamp: Daniël. De prijs van dit deelte is gec. 1.10 en geb. 1.45; bij inteekening op de geheele reeks gec. 0.95 en geb. 1.30. Uitg. T. We ver N.V., Franekei. Met vreugde ontvingen wij weer een deeltje van de Paraphrase der Heilige Schrift en wel het boek van de profeet Daniël, een van de Bij belboeken, die in onzen bewogen tijd tijd zeer in 't middelpunt van de belangstelling van alle bijbelonderzoekers staat. Een boek, dat in de gewone Statenvertaling reeds boeiend van inhoud is, maar dat door deze voortreffelijke weergave toch nog zooveel meer tot de lezers van dit Bijbelboek spreken zal. Aan deze mooie paraphrase gaat een beknopte inlei ding vooraf, waarin de schrijver opmerkt, dat niet Daniël, maar Christus de hoofdper soon is van dit boek en dat het daarom min der juist is de inhoud er van te karakterisee- ren als de beschrijving van de lotgevallen van Daniël en zijn vrienden. De schrijver laat uit komen, dat de personen, die in dit boek voor komen, slechts beteekenis hebben in zooverre ze iets voor of tegen den Christus onder nemen. Het voornaamste is dan ook niet hoe het Daniël verging, maar dat hë gelegenheid krijgt op te treden als drager van het licht der openbaring in de heidenwerèld. En gelijk Daniël in dit boek het koninkrijk Gods ver tegenwoordigt, zoo representeert Nebukadne- zar daarentegen de koninklijken dezer wereld. Op treffende wijze wordt deze centrale gedachte in deze paraprase tot uitdrukking gebracht. Men lette slechts op de indeeling van dit boek en de karakteristieke titels en ondertitels boven iedere afdeeling geplaatst als: „De poging om de jeugd der kerk te verwereldlijken", „De wijsheid der wereld beschaamd", „De macht der wereld be schaamd", „De verlossing door Christus van het geweld des doods", „De ontwijding van het heilige", „De laatste en tegelijk hevigste aanval op het gebed der kerk door het ge loof afgeslagen", „Dit is de overwinning, die de wereld overwint, n.1. ons geloof", enz. Ook over dit deeltje van de Paraphrase Heilige Schrift hebben we niets dan lof. Wilt ge zien wat het eenvoudig, ongekunsteld ge loof vermag, lees dan het boek Daniël, maar vergeet dan vooral niet het in dezen vorm te herlezen. Er zal een verrassend licht voor U vallen op dit Bijbelboek, wanneer ge deze paraphrase er op naleest. door J. S. Cultuurvolger no. 1. Ieder kent de musch. Geen wonder ook; zoo algemeen als hij is geen andere vogel; hij is alomtegenwoordig. En tóch! Gaat de kennis van onze alge meenste en bekendste vogel eigenlijk wel dieper dan het naampje alleen? Ge weet, dat een groot deel van hun menue bestaat uit on verteerde zaadkorrels, die ze troepsgewijze peuteren uit paarde-souvenirs op straat. En verder? Hoe staat het precies met zgn trek- bewegingen en hoe zit het met z'n parings- biologie. Waarom zijn er van hem zoo weinig goede foto's gemaakt en waarom verzuchtte Dr. W. H. van Dobben eens, dat van zijn ge woonten nog weinig bekend is? Ik denk, dat ze tè algemeen zijn! Ieder mensch wil nu eenmaal het bijzondere, het aparte. Aan het algemeene, het dagelijks bereikbare, gaat men voorbij, men ziet het over het hoofd. Wie kent de grassen en mos sen tusschen de straatsteenen der steden? Tóch is Passer domesticus domesticus, onze huismusch, merkwaardig. Z'n Latijnsche naam heeft hij om te beginnen te danken aan een hoofd-eigen- schap. Domesticus beteekent huis. Ze komen dus in het algemeen dóór voor, waar men- schelijke nederzettingen zijn; ze zijn wat men noemt „cultuurvolgers". Ze zijn dan ook ver moedelijk met oude steppenvolken, die immers paardenvolken waren, uit het Oosten hier heen gekomen. Iets dergelijks gebeurde, toen de mensch Amerika koloniseerde: de musch volgde, werd er zelfs een plaag. Of, dichter bij huis en in onze dagen, bij het droogleggen van de Zuiderzee. De musch had het nieuwe land eerder veroverd dan de menschen! Zelfs 's winters blijven ze ons trouw. Met de trekbewegingen van onze musch schuilter intusschen een addertje in het gras. Als de literatuur aangeeft, dat de musch in niet groot aantal doortrekt (vooral in October en April), dan wordt terecht opgemerkt, dat dan niet altijd voldoende verschil is gemaakt tusschen huismusch en ringmusch, welke laatste veel op de huismusch lijkt, maar slan ker is en een kastanjebruin schedelkapje heeft en voorts een witte vlek achter het oog heeft, waarin als een tweede oog een klein zwart vlekje. Vast staat wel, dat ook de huismusch aan de trekdrift gehoor geeft, zij het dan ook in beperkte mate. Man en vrouw. Het mannetje is het meest sprekend ge- teekend, met zwarte vlekken op keel, hals en borst, een wit halskraagje en een lichte, bruingele band over de vleugels. Verder zijn de kleuren eenvoudig, bruin, grijs, zwart. Het wijfje is veel valer, effen grauw bijna; het mist de zwarte partijen. Een echt Assche- poestertje. Soms zijn er donkere vormen; die Algemeene kennisgeving. 5 Juli 1941. Geboren: BOB Zoon van: J MEIJNEN—OTTEN A. MEIJNEN Tijd. adres: Noodziekenhuis, Julianador'p. Heden overleed plotseling, onze lieve Vrouw en zorg zame Moeder, JOHANNA KOELEMEIJ Keezer, in den ouderdom van 52 jaar. Den Helder, 5 Juli 1941. le Vroönstraat 24. Namens haar diepbedroefde Echtgenoot en Dochter, J. G. KOELEMEIJ A. E. KOELEMEIJ De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Woensdag 9 Juli, op de Algemeene Be graafplaats te Huisduinen. Vertrek vanuit het sterfhuis le Vroonstraat 24, te 12.30 uur. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze ge liefde Vrouw, Zuster, Be huwdzuster en Tante, Mevr. Suzanna Helena LumkemanGras, in den ouderdom van 56 jaar. Den Helder, 5 Juli 1941. Polderweg 36. Uit aller naam: JOH. LUMKEMAN. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Woensdag 9 Juli op de Algem. Begraaf plaats te Huisduinen. Vertrek vanaf Polderweg 36, n.m. 2 uur. DANKBETUIGING. Voor de blijken van belang stelling ondervonden bg 't over lijden en de ter-aarde-bestelling van G. TER BRUGGE, betuigen wij onzen hartelgken dank, inzonderheid aan Gemeen tebestuur, Directeur en perso neel van water- en lichtbedrijven Uit aller naam: H. TER BRUGGE, Borne (O.). worden meestal veroorzaakt door het slapen in schoorsteenen of het in rook en smook scharrelen; ze zitten ook overal. Zelfs onder stationsoverkappingen der groote steden. Daarnaast komen ook geheel of gedeeltelijk albinistische dieren voor; deze zijn óf geheel wit (met roode oogen) óf hebben enkele pen nen van vleugel of staart wit. Lente en liefde. Voor z'n nestgelegenheid is de huismusch grootendeels op de menschelijke woning aan gewezen. Meestal flanzen ze het kunsllooze, slordige nest onder de pannen in elkaar, of in gaten van muren, tusschen klimplanten, als klimop en wingerd, in dichte heggen en op jalouzieën, terwijl ze een soms ongewenscht uitbundig gebruik maken van voor fijner volk bestemde nestkastjes. Voordat ze aan bouwen toe zijn is er ech ter heel wat strijd gestreden! Geharrewar, plukharen en bakkeleien, dat de veeren eraf stuiven! Met drie, vier man om één zoo'n vrouwtje, in n' schreeuwende troep, van de straat in de struiken; schelden, dat hooren en zien je vergaat; de bende valt vechtend en al uit de struiken op den grond, waar het kabaal verder woedt. Even plotseling als het begon is het conflict echter geëindigd. Wat een hellevegen, die vrouwtjes, om zich "zoo'n stel smoorverliefde kereltjes van het lijf te houden met felle snavelpikken. Even later omtript één mannetje z'n Dulcinea met wip pend staartje, sleepende vleugeltjes en scheef kopje. Nest en eieren. Na de bruiloft sleepen met touwtjes, haren, veeren die ze tusschen de kippen vandaan halen, onderwijl niet vergetend ook hun deel van het neergestrooide voer op te eischen en vlokken wol dat je van prikkeldraad afplukken, waar de schapen een deel van de broeierige wintervacht aan afschurken. Een koddig gezicht om ze met heele einden stroo in hun bek te zien vliegen. Met gunstig weer hebben ze in Maart al eieren. Die wisselen in getal en vorm, ook in kleur en vlekteekening. Ze zijn wit, vaker blauwwit, groenwit of rood wit; de vlekteekening in het algemeen bruin of grauw. Na veertien dagen vliegen de hum mels uit. Ze hebben de eerste dagen nog wel de ouderlijke bijstand noodig. Voortdurend sjilpend, met open bekken en fladderende vleugeltjes, volgen ze de oude vogels, bedelend om voer. Wanneer het broed vliegvlug is, begint zoo'n musschenpaar na een paar dagen rust aan een nieuwe aflevering. En dat tot drie, zelden zelfs vier keeren toe. De jongen van het eerste, misschien ook die van het tweede broed brengen echter in denzelfden zomer zelf alweer jongen groot. De auteur Jan Vriends berekende dan ook, dat één zoo'n musschenpaar (gerekend met 3 maal 's jaars broeden en 6 jongen per broed) na 5 jaren een nakomelingschap kan hebben van 6.070.000 stuks! Dat is maar theorie. In de practgk sneuvelen er van dat getal met 7 cijfers heel wat; dank zij mensch en kat, roofvogels en epidemische ziekten. Gelukkig maar theorie, want behalve als graaneters staan ze te boek als vernielers van jonge bloesemknoppen van vruchtboomen; ze schil len twijgen af, verorberen met smaak sap pige kersen en druiven, pikken bloemen stuk. Vooral op gele kleuren hebben ze het vaak gemunt. Het is merkwaardig, dat ze in het vroege voorjaar de gele crocussen op het gazon stukpikken, terwijl ze de paarse onge moeid laten. Het spannen van "zwarte draden brengt hier uitkomst. Daartegenover ruimen ze heel wat insecten op. Vooral als ze een nest met hongerige jon gen hebben, vangen ze veel muggen en rup sen. Hardnekkig-onbeholpen vangen ze in de vlucht insecten, vooral vliegen, maar ook grooter wild, vlinders en meikevers. Als zangers slaan ze een erbarmelijk figuur. Hun lokroep is een tot vervelens toe herhaald „sjielp-sjielp" en „tjiep-tjiep". Bij plots alarm of ruzie maken ze een oorver- doovend lawaai „terr-terrellellel!" Maar als op zonnige dagen in het vroege voorjaar zoo'n stel straatjongens in de struiken zit te sjilpen, uit den wind en in de zon, dan is het toch wel een 'genoeglijk gehoor, die massa-tevredenheidsbetuigingen. Dan draagt het community-sjilping toch bij tot de plezierige lente-sfeer. K. Werner: Zoetwa tervisschen. Dat ons land een waterland is en dat in het water zeer vele soorten visschen voorkomen," is ieder Nederlander bekend. Doch de kennis omtrent de Nederlandsche zoetwatervisschen is over het algemeen beschamend gering en gaat nauwelijks verder dan het onderscheiden van „stekeltjes". De aquaria, die gelegenheid bieden tot scherper waarneming, bieden meestal huisvesting aan andere vischsoorten dan de inheemsche, dus de mogelijkheid van bestudeering is ook geringer. Wie echter in een betrekkelijk kort be stek deze leemte van zijn kennis omtrent de Nederlandsche fauna zoo goed mogelijk wil aanvullen, zal daartoe een handige gids vin den in de studie „Zoetwatervissen" van K. Werner. Deze studie verscheen als 31ste deel van de bekende serie „Wat leeft en groeit", welke onder de algemeene leiding van Rinke Tolman en Jan Vriends bij de Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht het licht ziet. De schrij ver geeft in dit deel een boeiend overzicht van de verschillende visschen, welke in ons land voorkomen, waarbij hij deze op karakteristieke wijze onderscheidt in roofridders, bouwmees ter, nomaden, burgers enz. Men vindt hier zoowel de rivierbewoners als de levende have van het IJsselmeer op zeer deskundige wijze behandeld; aan het geheel is daarenboven een register toegevoegd, dat de practische bruik baarheid van het betoog aanmerkelijk ver hoogt. Een negental fraaie foto's en een groot aan tal teekening envan Gerard Huysser illustree- ren ook dit deel dezer fraaie serie weer op even aantrekkelijk als deskundige wijze. DINSDAGMIDDAG 2 uur OPENING van de Voor de behandeling van alle arbeidsbemiddelingskwesties voor werknemers en werkgevers zijn de bijkantoren Den Helder en Schagen van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar van 8 uur v.m. tot 5% uur n.m. (op Zaterdag tot 12% uur des middags) geopend. Onder het bijkantoor Den Helder ressorteeren de gemeenten Den Helder, Anna Paulowna en Callantsoog. Onder het bijkantoor Schagen ressorteeren de gemeenten Bar- singerhorn, Harenkarspel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Schagen, S't. Maarten, Warmenhuizen, Wieringerwaard, Winkel en Zijpe. Bijkantoor Den Helder: Gebouw Dienst Sociale Zaken, Kanaal- weg 9293, tel. 313, Den Helder. Bijkantoor Schagen: Kantongerechtgebouw, Landbouwstraat (bovenzaal), tel. 418, Schagen. Kostelooze bemoeiingen voor alle beroepen en bedrijven. Het inschakelen van het Arbeidsbureau bespaart U geld, tijd en moeite. Met ingang van 16 Juni 1941 kunnen inwoners der gemeenten Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Winkel zich desgewenscht des Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. aanmelden in de Oude Naaischool bij de N. H. Kerk te Nieuwe Niedorp voor het inschrij ven als werkzoekende, het verlengen van inschrijving en het af halen van sociale bijslagen, loonvoorschotten en overgemaakte loonoverschotten (deze laatste mogelijkheden doen zich alleen voor, indien de kostwinner in het buitenland is geplaatst). Met ingang van 16 Juni 1941 kunnen inwoners der gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen en der dorpen Petten en Burger- brug zich desgewenscht des Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. aanmelden in het Raadhuis te Dirkshorn voor het inschrijven als werkzoekende, het verlengen van inschrijving en het afhalen van sociale bijslagen, loonvoorschotten en overgemaakte loonover schotten (zie voren). Maakt gebruik van de diensten van het Gewestelijk Arbeids bureau en de Bijkantoren daarvan. aangeboden Voor direct gevraagd: MEISJE, voor halve dagen, kunnende was- schen, niet beneden 16 jaar. Aanm.: na 4 uur, Havikatr. 11. FLINKE WERKSTER gevraagd, voor Vrgdagen, tegen eind Juli, zelfstandig werken vereischt. Brieven onder nr. 727, aan het Bureau van dit blad. NET KOSTHUIS aangeboden. (Geen beroeps). Adres: Van Speyckstraat 48. aangeboden Te koop aangeboden: een paar Damesschoenen, maat 39% en' jongensschoenen, maat 36. Adres: Bureau van dit blad. gevraagd Te koop gevraagd zwarte Heerenpantalon, normale maat. Adres: Bureau van dit blad. gevraagd Twee meisjes zoeken GEM. ZIT-SLAAPKAMER zonder pen sion te Den Kelder. Brieven onder no. 728, aan het Bureau van dit blad. tegen flink loon Mondelinge sollicitaties Woensdag 11-2 uur in onze winkel Den Helder, Spoorstraat 20 Maandagavond 6 uur begint verkoop best KOEVLEESCH Bonnen meebrengen Premies vanaf f 0.60 °/o Assurantiekantoor Koningstraat 90 Teletoon 984 kostelijke voedsel in gevaar! Waar menschen wonen, en overal waar ons nu zoo dubbel belangrijke voedsel staatdaar MOGEN geen vliegen zijn. Ze zijn scha delijk en brengen gevaar lijke ziekten over. Wèg er dus mee Met zoo'n prima VXJDO vliegenvanger in èlk vertrek, bent U in kor ten tijd al die vieze vliegen kwijt. 'tl» een Erdal-productdugoed l NEEN!!! Onderhoudswerk kan niet uitgesteld worden. Onverbiddelgk zetten zon en re gen hun sloopingswerk voort Laattijdig schilderen P. SANOKUYL, Basstr. 50 Over deze aangifte kan men verschillend oordeelen. Wfl gelooven, dat ze, gezien de omstandigheden, niet teleurstellend is. Bg een ontvolkte stad als Den Helder nu eenmaal is, had het resultaat slechter kunnen zijn. Overigens is het nog lang niet denkbeel dig dat de omstandigheden zich vóór Sep tember nog zoodanig wijzigen, dat de 40 procent verre overtroffen wordt. Men moet in denzen tijd het vertrouwen in verrassingen niet verliezen. Ook de aangifte voor het bizonder onderwijs was niet groot. Het percentage lag daar zelfs nog beneden dat van het openbaar onderwijs. Begrooting. In uw blad van j.1. Donderdag 3 dezer, heb ik en zeer zeker velen met mg', met bitterheid en droefenis in het hart, kennis genomen van uwe mededeeling, onder bovenstaande titel. Wat een samenleving! Vier onverzorgde kinderen, slenteren hier dus avond aan avond langs de straat, om een onderdak te zoeken in een eenzamen schuilkelder. Verstoken van elke zorg, die een kind noodig heeft, gepaard gaande met ontberingen van allerlei aard. Ge achte redactie, ik wil er niet te veel van zeg gen, zou ik dit wel doen, dan ware zulks niet malsch. Toch wil ik er op wijzen, dat hier toch zeer zeker een verzuim aanwezig is. In de le plaats van de ouders, of hebben zij deze helaas niet meer dan van de voogden. Ten 2e: kan ik mij niet indenken, dat de overheid hiermede bekend is en vertrouw ik, dat er, nu er aan deze treurige geschiedenis publiciteit gegeven is, deze hierin verandering zal brengen. Wat moet dit straks worden, wanneer het begint te winteren? Ik weet maar al te goed, dat men in de huidige omstandigheden, al het leed niet kan keeren, maar het is plicht, het te keeren, waar het te keeren is. En dit is hier zeer zeker aanwezig. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Den Helder, 4 Juli 1941.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5