Ir. Roebroek gaat heen Amerikaansche troepen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Britsche duikboot beschiet Duitsche schipbreukelingen Verduisteren 22.01 uur KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Dl N S D A G 8 J U L I 1941 op IJSLAND Grensincidenten tusschen Peru en Equador Aanval op Sfalinlinie begonnen Vanavond gaat de ▼erduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.28 uur Maximumprijzen gelden ook voor verkoopingen Contrö'e wordt verscherpt Luchtaanvallen od Nederlandsch gebied Het stassaoiseeren vao melk EHLDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9277 Ir. Leignes Bakhoven tijdelijk benoemd tot directeur-generaal van den landbouw. 's-Gravenhage, 7 Juli. Bij be schikking van den secretaris-)gene- raal van het departement van land bouw en visscherij is met ingang van 15 Juli 1941 aan ir. A. L. H. Roe broek eervol ontslag verleend als directeur-generaal van den land bouw en is tijdelijk belast met de waarneming van die functie. Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven inspec teur van den landbouw. Ir. ROBBROEK. Foto: (Pax Holland.) De directeur-generaal van den landbouw, wien vandaag eervol ontslag is verleend, Alphonse Louis Hubert Roebroek werd op 1 September 1889 te Beek (L.) geboren. Na de lagere school liep hij het gymnasium te Rolduc en vervolgens de rijks hoogere land en tuinbouw- en boschbouwschool te Wage- ningen af. In 1914 behaalde hij de acte van landbouwkunde M.O. In hetzelfde jaar trad hij als landbouwkundige in dienst bij den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond. In 1916 werd hij hoofddirecteur der coöperatie ve fabriek van melkproducten „Het Anker" te Roosendaal, welke functie hij vier jaar later neerlegde om rentmeester der staats domeinen te Klundert te worden. Van 1930 tot 1934 was Ir. Roebroek lid van de directie van den Wieringermeerpol- der. Sedert 1935 was Ir. Roebroek lid van het college van regeeringscommissarissen. Op 2 November 1939 werd Ir. Roebroek benoemd tot directeur-generaal van den landbouw. Boodschap van Roosevelt. In een buitengewone boodschap aan het congres heeft Roosevelt mee gedeeld, dat Amerikaansche troepen krachtens een overeenkomst tus- schen hem en den premier van IJs land vandaag op IJsland zijn aange komen. De Amerikaansche marine troepen moeten de Britsche strijd krachten completeeren en mogelij kerwijs vervangen. De Vereenigde Staten kunnen een bezetting van strategische voorposten, die gebruikt zouden kunnen worden als lucht- of vlootbasis voor een eventueelen aan val op het westelijk halfrond door Duitschland. niet toelaten. Amerika wenscht op het oogenblik de souve- reiniteit over deze gebieden niet te wijzigen. Gedetailleerd voerde Roosevelt ter moti veering van zijn actie o.a. aan, dat een be zetting van IJsland door Duitschland een be dreiging van de geheele scheepvaart in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en van de doorloopende levering van oorlogs materieel aan Engeland zou heteekenen. Als opperbevelhebber der weermacht heeft hij derhalve de vloot opdracht gegeven al het noodige te doen om de veiligheid der ver bindingswegen tusschen IJsland en de Ver eenigde Staten te waarborgen en eveneens de verbinding ter zee tusschen de Ver. Sta ten en alle andere strategische voorposten. In zijn boodschap aan den premier van IJsland heeft hij aan de bevolking van IJsland de verzekering gegeven, dat de Amerikaansche troepen zich op generlei wij ze zullen mengen in de interne aangelegen heden van IJsland en dat zij zouden terug trekken, zoodra de crisis voorbij is. De re geering van IJsland zal volledige souverei- niteit over haar gebied behouden. Roosevelt voegt hieraan toe, dat hij 1 Juli een brief over dit onderwerp van den IJslandschen premier ontvangen en denzelfden dag beant woord heeft. Meer dan 20.000 personen waren Zaterdag te Rolde bijeen op den grooten landdag der Nederlandsche boeren tegen 't Bolsjewisme. Een overzicht van de aanwezige menigte. (Pax Holland.) Wederzijdsche beschuldigingen. BOGOTA, 7 Juli (D.N.B.). Aan de grens tusschen Peru en Equador zijn bloedige in cidenten voorgevallen. Volgens het Peruaan sche beriéht hebben troepen van Equador in de provincie Deloro Peruaansche grens posten aangevallen en getracht Peruaansche gebied binnen te dringen. De poging werd, naar van Peruaansche zijde wordt beweerd, afgeslagen, waarbij een Peruaan werd ge dood en drie gewond. De verliezen van de troepen van Equador zouden zestien doodén bedragen. De Peruaansche militaire autoriteiten heb ben, naar uit Lima wordt gemeld, versterkte vededigingsmaategelen gelast. In tegenstelling hiermede meldt een offi cieel bericht van Equador. dat Peruaansche grenswachten in het gebied van Equador zijn binnengedrogen, waardoor van weers zijden met de artillerie werd geschoten. Ver der hebben vier Peruaansche vliegtuigen, naar uit Quito wordt gemeld, drie steden in Equador aangevallen, waarbij een kerk, als mede kazernes en particuliere huizen bescha digd zijn. Totdus-ver is hier nog niets bekend over de consequenties, die de regeeringen van Lima en Quito uit deze botsingen zuilen trekken. KAART VAN f?CLT De operaties aan het Duitsche Zuid-Oost front De voornaamste militaire operaties aan het Zuid-Oostfront bepaalden zich in de af- geloopen week tot het vernietigen van ver strooide deelen van den vijand. Na den val van de vesting Lemberg gingen de aanvalsrichtingen der Duitsche troepen in twee richtingen een hiervan was Tarna- pol de andere Czernowitz. Ten Zuiden van Lemberg volgde men ae rivier de Stryj tot aan de Hongaarsche grens. Door de bezetting van de stad Stryj kwam de Sambor achterhoek geheel in Duitsche handen het is daar waar de rijke Galici- sche olievelden gelegen zijn. Met de Hongaarsche troepen samen werden de steden Stanislau en Kolomea bezet, hier mede hebben de legers het gebied van de Proeth bereikt en zijn de Dnjestr-stad Cho- tin genaderd. Zie hiervoor de bovenste kaart. VERHAAL VAN GRIEKSCHE ZEELIEDEN. Berlijn. 7 Juli (A.N.P.) Om trent beschieting van Duitsche schipbreukelingen door een Engel- sche duikboot in de Grieksche wa teren wordt gemeld: In de Noord-Grieksche haven Ka- valle liep midden Mei de redding boot van een Grieksch motorvaar tuig binnen. De inzittenden waren diep onder den indruk van een af schuwelijke gebeurtenis. De geredde Grieksche zeelieden vertelden, dat hun kleine vischkotter door een Britsche duikboot tot zinken was gebracht. Terwijl de Grieksche be manning en de Grieksche passagiers zich in de sloep van het motor vaartuig mochten begeven, werd de Duitsche bemanning, die in het wa ter ronddreef door de Britsche ma trozen met machinegeweren dood geschoten. Een nieuw Baralong-geval. Alvorens van Duitsche zijde werd overge gaan tot het bekend maken van dit voorval dat herinnert aan de gevallen van de „King Stephen" de „Baralong" en de ,Cos- sack", werden de kapitein en de bemanning van het Grieksche motorvaartuig in tegen woordigheid van neutrale buitenlanders onder eede gehoord. Het resultaat van dit nauwkeurige en uitvoerige onderzoek beves tigt dat de Engelschen met ongelooflijke laaghartigheid en menschonwaardige ruw heid een misdaad hebben gepleegd. De neu trale buitenlanders hebben gedurende het onderzoek en in hun rapporten met grooten afschuw van den laaghartigen moord der Britten kennis genomen. De onder eede afgelegde verklaring, die is geteekend door den Griekschen kapitein en alle vijf de leden van zijn bemanning, luidt: Het 35 ton metende motorvaartuig „Osia Paraskevi" is op 20 Mei 1941 te 12.00 uur op de. vaart van het eiland Leninos naar Kaval la, twintig zeemijlen ten noordwesten van Kasthon, op 1000 meter afstand aangehouden door een Britsche duikboot, die vier scho ten over de boeg van het schip loste. Aan boord bevonden zich buiten de Grieksche bemanning een Duitsch officier, een onder officier en twee manschappen. Het schip stopte onmiddellijk en een Grieksch matroos wuifde met een witten doek. In weerwii daarvan werd de Duitsche officier met een pistool beschoten vanuit den toren der duik boot, die inmiddels langszij was gekomen. Een officier van de Britsche duikboot bc val de Grieksche bemanning in de reddings boot te gaan. De Duitsche soldaten werden daarna met machinegeweren' bedreigd en gedwongen zich onderdeks te begeven. Daar op opende de duikboot van zeer nabij ge schutvuur op het motorvaartuig, dat onmid dellijk in brand geraakte en snel zonk. Met brandend uniform sprongen de Duitsche sol daten in het water. Zij werden toen, rond drijvend in het water, zoolang met machine geweren beschoten, tot zij alle getroffen en gezonken waren. De Grieksche bemanning was op een af stand van dertig meter getuige van deze af schuwelijke gebeurtenis, van begin tot einde. Duitschland zal uit dit ruwe en onmensche- lijke optreden der Britsche marine de noo dige consequenties trekken. Toen de kapitein en de bemanning van het Grieksche motorvaartuig onder eede ge hoord werden, waren buitenlandsche getui gen, door de Duitsche autoriteiten uitgenoo- digd, daarbij aanwezig. Er is dus geen aan leiding om aan de boven geschilderde ge beurtenis te twijfelen. De Engelschen hebben zich schuldig gemaakt aan een misdaad, die zelfs nog aanzienlijk ernstiger lijkt dan de beruchte aanvallen van de „King Ste phen", de „Baralong" en de „Cossack". Een dergelijke schending van de meest primi tieve regels van het oorlogsrecht is zondek voorbeeld. De buitenlandsche getuigen en dé leden der bemanning van het Grieksche mo torvaartuig zijn van meening. dat deze nieu we schanddaad der Britsche marine gewro ken zal worden. NIEUWE PHASE IN DEN STRIJD IN HET OOSTEN. BERLIJN, 7 Juli (D.N.B.). Het D.N.B. heeft op het weermachtsbericht van vandaag de volgende toelichting ontvangen: De Duitsche opmarsch naar het Oosten heeft met zijn voorste trtiepen de z.g. „Sta- lin Linie" thans over een breed front be reikt. Hiermede begint een nieuwe phase van de operaties in het Oosten, daar te voor zien is, dat om dit systeem van versterkin gen hevige gevechten geleverd zullen wor den. Met de verovering van deze stelling hebben de Duitsche troepen den weg vrij naar de groote gebieden in het binnenland der Sovjet-Unie. De Duitsche troepen heb ben in de thans achter hen liggende twee eerste weken van den nieuwen veldtocht in het Oosten bijna al het nieuw verkregen land der Sovjet-Unie sinds September 1939 den bolsjewisten weer afgenomen. Wanneer men zich realiseert, dat het Duitsche rijk op grond van de bepalingen van Versailles teruggedrongen was tot een gebied van. 469.000 vierkante kilometer, dan kan men hieruit de grootte van het succes bepalen. Tot aan de nadering van de „Staiin Linie" hebben de Duitsche troepen vanaf de grens ongeveer 400 a 500 kilometer al strijdend en marcheerend afgeleerd. Dit gelukte in een periode van veertien dagen. Welk een korten tijd dit is. blijkt wanneer men zich herinnert, dat in 1940 de Duitsche formaties in het Westen vanaf de Luxemburgsche grens tot Abheville aan de Kanaalkust 21 dagen noodig hadden en hierbii selchts een afstand van 350 kilometer hadden af te leggen. De Stalin-linie is weliswaar geens zins met de Maginotlinie te vergelijken, toch kan men aannemen. dat zij is aangelegd in een voor de verdediging bijzonder goed geschikt terrein. Hierbij komen nog de nieuwe veld verster kingen. die sedert het begin van den oorlog zijn opgericht. De'gevechten om de Stalin-linie zullen de komende week op den voorgrond staan. Te ■■"rwacMen is erh'pr dat ook deze verde digingslinie voor de Duitsche troerpen op den duur geen onoverwinnelijke hindernis zal vormen. Met den intocht in de tot een puinhoop geworden stad Minsk heeft een in de krijgsgeschiedenis weergalooze opmarsch een voorloopig einde gevonden. 'S-GRAVENHAGE, 7 Juli. Van" verschil lende zijden is de vraag gesteld, of de maxi mumverkoopprijzen, die op vrijwel elk ge bied voor roerende en onroerende goederen zijn vastgesteld, ook gelden voor vrijwillige openbare verkoopingen, als veilingen en af slagen. Naar de gemachtigde voor de prij zen mededeelt, is dit inderdaad het geval. De maximumprijsregelingen laten geen uitzonderingen toe voor goederen, die op openbare verkoo pingen worden verhandeld. De reden hiervan ligt in de dringende noodzakelijkheid om alle mogelijkheden van ontduiking der prijsvoorschriften af te snijden. Zouden de prijzen op de openbare verkoo pingen vrijgelaten worden, dan moet het, gevaar niet denkbeeldig worden geacht, dat van deze wijze van verhandelen een steeds toenemend gbruik zal worden gmaakt. De prijspolitiek, die er immers op gericht is, naast het bedrijfsleven den consument zooveel mogelijk te beschermen, zou op deze wijze veel van het effect van haar maat regelen verloren zien gaan. Wil een maximumprijsregeling doeltref fend werken, dan moet zij algemeene gel digheid bezitten, zelfs, indien hierdoor de openbare verkoopingen aan beteekenis zou den inboeten. Op het gebied van handel en landbouw bestaat een verbod van openbare verpach tingen. Voor de overige gebieden, waar maxi mumprijsregelingen gelden, zijn dergelijke maatregelen echter niet getroffen, zoodat daar mogelijkheid tot het houden van open bare verkoopingen blijft bestaan. Bij dergelijke verkoopingen wordf het aan den verkooper overgelaten, op welke wijze hij wil handelen, indien meer dan een koo- ner bereid is, den maximumprijs te betalen. In vele gevallen zal het misschien het beste zijn. dat hij het verhandelde goed tusschen de verschillende gegadigden verloot. Het ligt in de bedoelingde contróle op veilingen en afslagen aanzienlijk te verscher pen. Reeds werd in enkele gevallen proces verbaal opgemaakt. uaent van Zaterdag op Zondag alsook in die van Zondag op Maandag werden boven een geheele reeks plaatsen brand- en brisant bommen uitgeworpen, waarvan het grootste deel op onbebouwd land of in het water viel. Ernstige gevolgen had een aanval op een stad in het westen van het land. Hier werd een ziekenhuis door brisantbommen mede zwaar getroffen. Ook aangrenzende woonhui zen kregen ten deele zware schade. Vier per sonen werden gedood, verscheiden menschen in het ziekenhuis zwaar gekwetst. Een aan merkelijk aantal woningen moest worden ontruimd. Voort- is door bommen in verscheiden plaatsen des lands glasschade aan een groot aantal woonhuizen aangericht. Een aanval op een gasfabriek beschadigde een gashou der, echter zonder dat de gasvoorziening werd belemmerd. In totaal zijn tien perso nen gewond, ten deele zwaar. Een ziekenhuis ernstig getroffen. Vier dooden. 's-G ravenhage, 7 Juli: Tijdens het afgeloopen week end zijn tal rijke Engelsche vliegtuigen boven Neder landsch gebied verschenen. Zoowel in den De uitvinder dr. Stassano, overleden De uitvinder van den bekenden Stassano- melkpasteurisator, dr. H. Stassano is in den ouderdom van 79 jaren overleden. Stassano was Napolitaan van geboorte en had medicijnen gestudeerd, waarna hij zich had gespecialiseerd op physiologisch gebied; 'aren lans werkte hij aan het Instituut Pas teur te Parijs. Bij zijn proefnemingen tot het steriliseeren van vaccin, aldus het Hsb., waarvan de werkzaamheid niet mocht wor den aangetast, ontwierp hij een toestel, be staande uit twee metalen platen met een zeer geringe tusschenruimte, n.1. 0.01 mm., waardoor hij de bacterie-suspensies liet door stroomen; bij een bepaalde critische. tempe ratuur werden zij dan in een fractie van een seconde gedood. Dit principe heeft hij toen uitgewerkt voor de melkpasteurisafies. Het „stassaniseeren" heeft het groote voordeel, dat de ziekte ver wekkende microörganismeen worden gedood terwijl het oproomende vermogen en de smaak behouden blijven.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1