Hevige gevechten aan het Finsche front THEE MUEN VERBRAND DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engeland en het lot der kleine landen Verduisteren 22.00 uur Duitschers bezetten drie steden Engelschen bombardeeren historische kerken Nog geen gaslooze uren De vernietigende slag bij Bialystok Moskou op alles voorbereid KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 10 JULI 1941 Een opmerke'ijk hoofdartikel van de Times De strijdmethoden der Sovjets Meer eten voor de trekkers Teelt van tabak ia Nederland DE ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.30 uur Boerderij in de asch gelegd Japanners evacueeren uit Moskou DrieHonderd gulden verloren HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BLJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mlj. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9279 'S-GRAVENHAGE, 9 Juli. Men schrijft ons van bevoegde zijde: De Times, het blad van de Engelsche re geering bespreekt in een hoofdartikel van Zaterdag j.1. de les, die de huidige oorlog heeft geleerd, betreffende de reorganisatie van e wereld na het einde van den oorlog. Daarbij gaat de Times natuurlijk uit van de veronderstelling dat Duitschland den oorlog zal verliezen. De Times schrijft: „Iedere politieke onaf hankelijkheid in de traditioneele beteekenis zal v. de afzonderlijke staten niet meer mo gelijk zijn. Men moet zelfs toegeven, dat het kortzichtig is aan te nemen, dat Hitier slechts gedreven wordt door een grenzeloo- ze persoonlijke of nationale eerzucht. De toenemende afhankelijkheid der vol ken van elkander vormt een niet te veron achtzamen feit en dit feit zal zelfs door de nederlaag van Hitier of Duitschland niet gewijzigd worden. Integendeel men moet constateeren dat de indeeling van Europa in zelfstandige en geïsoleerde eenheden riiet meer kan functioneeren. De zelfstandigheid der afzonderlijke staten heeft slechts zoo lang effectief kunnen zijn als het hun moge lijk was zich neutraal te houden. Door den modernen totalen oorlog bestaat deze moge lijkheid niet meer. Reeds in den vorigen oorlog heeft men een voorproefje gekregen van een zoodanige uitbreiding van den oorlog. Practisch zijn thans de kleine staten verdwenen. De neu traliteit, zooals die door de kleine neutrale staten in 1914 werd gehandhaafd, kan, al dus de Times, niet langer bestaan. Deze staten hebben nog slechts de keuze tusschen verovering en afhankelijkheid. Volkomen onverschillig wat de toekomst zal brengen, vrijheid en orde kunnen slechts naar mate van de werkelijke macht veilig worden ge steld. Deze les, zoo schrijft de Times, uit den huidiggn oorlog, ?al eveneens op economisch gebied geldigheid hebben. Er bestaat name lijk gevaar, dat zelfs na de nederlaag van Duitschland Europa zal terugvallen in de vroegere anarchie. Uit deze zinnen blijkt helder en duidelijk, dat Engeland het voornemen heeft om van Europa ingeval van een Engelsche over: winnen een van Engeland zoowel econo misch als politiek afhankelijk koloniaal iand te maken. In tegenstelling tot de door den Fuehrer steeds weer naar voren ge brachte nieuwe ordening van Europa, bin nen welke alle kleine landen hun onafhan kelijkheid zullen behouden en als rechtsge- lijke deelgenooten in het nieuwe Europa zul len medewerken aan de ontwikkeling van dit nieuwe Europa en van hun eigen landen Wanneer men in aansluiting hierop ken nis neemt van een via New York ontvangen bericht van United Press uit Batavia, vol gens hetwelk de verplaatsing van de zetel der Nederlandsche emigrantenregeering van Londen.naar Washington ermede gemoti veerd wordt, dat Washington thans het mid delpunt der wereldpolitiek vormt en nog meer zal worden, kan men zich voorstellen dat niet alleen op politiek gebied, maar voor al ook in economisch opzicht Europa letter lijk met worden gemaakt tot slaaf en loon- koelie van de Angelsaksische landen. Nog maals, volkomen in tegenstelling met de be doelingen van Adolf Hitier ten aanzien van de nieuwe orde in Europa: Tenslotte moet dan nog de aandacht ge vestigd worden op de passage in hetzelfde hoofdartikel van de Times, waarin gezegd wordt, dat men in Engeland van meening is dat men in den grootsten omvang de Sowjetunie en haar belangen wil betrekken bij de reorganisatie van Europa, dan kan men zich wellicht een voorstelling er van maken, wat er van Europa zou worden wan neer het gegrepen zou worden in den tang van het zich voor de toekomst afteekenend Angelsaksische imperium en het bolsjewis me. De Times legt er ten aanzien van de Sow jetunie in het bijzonder den nadruk op, dat de fout van 1919, uitsluiting van de Sowjet- Unie uit de Europeesche reorganisatie in geen geval zal worden herhaald. Met de ver wijzing naar dit voor Europa waarlijk vree selijke perspectief besluit de Times zijn op helderend hoofdartikel. Als de aardbei in bet land is. Dan werken de conserveerfabrieken op voile kracht, om de vruchten .bedrijfsklaar" te maken voor de jam- fabrlcatie. Het reinigingsproces vormt er een der voornaamste onder- deelen van en hetwasschen geschiedt met zeer veel zorg (Pax-Holland m) Ooggetuigeverslag van Duitsche stoottroepen. Berlijn, 9 Juli (D.N.B.) Uit een oog getuigeverslag, dat het D.N.B. heeft ont vangen van een stoottroep aan he Molda- vische front blijkt, van welke gevechtsme thoden de Bolsjewisten zich ook aan dit deel van het front bedienen. De Duitsche stoottroep werd. toen hij over een rivier was getrokken aan de overzijde uit de hoo rnen beschoten. Nadat de bolsjewisten naar beneden gehaald waren, vond men bij hen verscheidene patronen niet afgevulde punt, dum-dumpatronen dus. Ook lokten de Sovjets Duitsche soldaten door Duitsch te spreken naderbij, om hen daarna neer te schieten. Op deze wijze werden verschei dene Duitschers gewond. Doch ook door de ze gluiperige oorlogsvoering kon de Duit sche aanval niet worden tegengehouden. MISLUKTE AANVAL DER SOVJETS AAN HET NOORDELIJKE FRONT. Berlijn, 9 Juli (D.N.B.) Aan het Finsche front werd na hevige ge vechten de zwaar versterkte stad Salla door de Duitsche troepen bezet. Aan den noordelijken vleugel van het front is de poging der Sovjets om aan de grens tusschen Letland en de Sovjet-Unie nieuwe defensieve stellingen te betrekken, mislukt. De bolsjewistische afdeelingen, die tegen de oprukkende Duitsche troepen in het vuur waren gebracht, werden verslagen. Bij die operaties werd Ostrov genomen. Bij hun verder oprukken naar Estland hebben Duit sche troepen Fellin en Pernau bezet. Het opperbevel van de Finsche weermacht heeft gisteravond het volgende bekend ge maakt: Aan de zuidoostelijke grens van het land voornamelijk verkenningsactiviteit en artille rievuur. In de richting Lahdenpohja hebben onze troepen een gebied van tien kilometer breed van de grens af veroverd en aan buit acht stukken geschut, een massa machine geweren en andere wapens. De poging van den vijand om de grens te overschrijden, werden overal afgeslagen, waarbij het groote verliezen leed. Tot gister avond hadden onze troepwi 41 tanks vernie tigd. Aan de oostelijke grens werden de opera ties stelselmatig voortgezet. O.a. zijn Repola Vuokkiniemi, Kontikki, Kostames en Oulan- ka in ons bezit. Onze zeestrijdkrachten hebben de laatste dagen vijf vijandelijke vaartuigen tot zinken gebracht, waaronder twee groote transport vaartuigen en een mijnenveger van om streeks 5000 ton. Bovendien zijn twee vaartui gen zwaar beschadigd. Onze kustversterkin gen hebben voortdurend vijandelijke pa trouillevaartuigen en forten beschoten, waar bij in den afgeloopen nacht een groot mu nitiedepot op een vijandelijk fort werd opge blazen. In de omgeving van Hanko heeft zich voortdurende artilleriebedrijvigheid voorgedaan, waarbij vijandelijke versterkin gen, pantserwagens en munitieopslagplaat sen werden vernield. Ons luchtwapen heeft in verschillende groote formaties vijandelijke vliegvelden, sta tions en transporttreinen gebombardeerd en door voltreffers groote schade veroorzaakt. Tot gisteravond hebben onze eigen vliegers en de luchtdoelartillerie in totaal 73 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Van de eigen toestellen zijn er vier niet teruggekeerd De bestuurder van één hiervan heeft zich met zijn parachute in veiligheid gebracht. De aanvallen op Muenster.- Berlijn. 9 Juli (D.N.B.) De beroemde bisschopsstad Muenster in Westfalen is in de afgeloopen dagen verscheidene malen hevig door het Britsche luchtwapen aange vallen. Muenster heeft, zooals oekend, een bijzonder groot aantal kerken. Vooral de dom en de Lambertus kerk zijn tot ver over de grenzen van Duitschland beroemd Twee dezer heiligdommen werden bij den aanval van Britsche vliegtuigen in den nacht van 8 op 9 Juli door verscheidene bommen ge troffen, waardoor zware verwoestingen aan de cultureel unieke gebouwen en aan de waardevolle interieurs werden aangericht. Ondanks de heldere maan en ondanks het feit, dat zij goed konden zien, bestookten de Britten in denzelfden nacht ook een zie kenhuis, tevens krankzinnigengesticht, da' met een van veraf zichtbaar roode kruis- teeken was gekenmerkt G-p het verzoek van de Nederland sche Jeugdherberg Centrale om voor de jeugdherbergen gedurende de zomermaanden grootere hoeveel heden voedsel beschikbaar te stel len, heeft het Centraal Distributie Kantoor thans gunstig beschikt. Bij het nemen van deze beslis sing heeft men zich laten leiden door de overweging, dat vele jeugd herbergen momenteel gesloten zijn voor het trekkersverkeer. Veelbelovende proefnemingen. Een paar eeuwen lang, zoo van 1650 tot 1850, kwam hier te lande een vrij belang rijke tabaksteelt voor; doch daarna is zij allengs verdwenen, op een enkel perceeltje na. Ongeveer zes jaar geleden nam de toen malige voorzitter der Ned. Heide Mij., wij len dr. Lovink, het initiatief, om de oorza ken daarvan te doen onderzoeken. Er wei den proefvelden aangelegd onder leiding van ir. Staf, den tegenwoordigen directeur; er werd een rapport uitgebracht door ir. M. B. Smitz, oud landhouwconsulent in Indië, tevens kenner van de tabaksteelt, in Ameri ka en Italië en men bracht bezoeken aan tabakscentra in Duitschland, o.w. het proef station te Pforsheim. Uit alles bleek, aldus het Hsb., dat de cul tuur hier te lande te gronde is gegaan door drie oorzaken: minder goede soorten keus, verkeerde bemesting en onvoldoende zorg bij de verwerking, vooral sorteering en fermentatie. Op het proefveld gebruikte* men zaad uit alle deelen der wereld, in 'totaal een paar honderd soorten. Thans zijn er nog slechts vijf rassen over, die inderdaad een belang rijk betere qualiteit leveren dan de inland-, sche. V$n die vijf is er een inlandsche. Men bemestte de tabak vroeger altijd in het voorjaar en veelal met schapen- en var- kensmest. Het chloor had dan geen gelegen heid, om uit te spoelen, waardoor brand en geur van de tabak sterk leden. Natuurlijk kan het bemestingsvraagstuk niet in een of twee jaren tot een oplossing komen, maar men weet nu. toch al, dat een kunstbemes- ting, gepaard met een lichte organische be mesting in den vorm van soyameel, betere tabak geeft en goedkooper is. Omdat er slechts kleine partijtjes worden geoogst, heeft men aan sorteering en fermen tatie nog niet veel kunnen doen. In de jaren 1937 en 1938 bracht de in landsche tabak op de Amsterdamsche markt slechts 10 cents per pond op, maar in 1939, toen de marktprijs vrijwel nog niet gestegen was, besomde de tabak van het proefveld, Groote gemeenten volvoeren hun plan nog niet *s-Gravenhage, 9 Juli. In verband met een beriaht in enkele ochtendbladen van 8 Juli betrefende de invoering van gas looze uren in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, met ingang van Donderdag 10 Juli wordt ons van de meestbevoegde zijde medegedeeld, dat deze aangelegenheid tot nader order is opge schort. Josjizawa te Kobe aangekomen. Tokio, 9 Juli (D.N.B.) De leider der Ja- pansche delegatie te Batavia, Josjizawa, is op zijn terugreis te Kobe aangekomen. Hij verklaarde, dat men geen overeenkomst met Nederlandsch-Indië tot stand heeft kun nen brengen, daar de internationale positie van Japan en die van Nederlandscb-Indië fundamenteel verschillend zijn. Het heeft, aldus Josjizawa, geen zin een nieuwe po ging te doen daar een voortzeting der on derhandelingen niet kan worden verwacht, gezien de houding der leidende personen in Nederlandsch-Indië. BERLIJN, 9 Juli. De A.N.P.-correspondent meldt: In aansluiting op hetgeen wij omtrent den vernietigingsslag tegen de in het terrein tusschen Bialystok en Minsk omsingelde bolsjewisten bereids hebben gemeld, verne men wij nog van een ooggetuige: De eigenlijke omvang van de vernietiging wordt ons eerst duidelijk als wij den groo- ten weg van Bialystok naar Minsk afrijden. Wat men hier ziet, is veel en veel erger dan op de wegen naar Duinkerken. Niet te tellen pantserwagens liggen langs de straat, verwrongen verfrommeld, uit elkaar ge scheurd, als waren zij van papier en niet van het dikste staal vervaardigd. Zelfs d<e grootste Sovjet strijdwagens liggen daar als vertrapt kinderspeelgoed. Kanonnenloo- nen zijn als stroohalmen doorgeknakt. Vrachtwagens en auto's van allerlei soort ziin uitgebrand en liggen daar op nauwe lijks herkenbare hooppn Renzinetankwaerens zijn uitgebrand of in de lucht gevlogen. Doo de paarden liggen nog in het gareel voor de wagens en het geschut. De lijken der roode soldaten rijen zich als neergemaaid langs den weg. En zoo is het niet alleen op en langs den weg, doch over een breede strook van hon derden meters: puin, lijken, lijken en puin. Een beeld van de meest volkomen vernie tiging. HULP KWAM TE LAAT. Ootmarsum, 9 Juli. Hedenmid dag brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij, bewoond door den landbouwer H. A. J. Groot huis te Reutum bij Ootmarsum. De brand, die in het achterhuis scheen aangekomen, greep zeer snel om zich heen, zoodat aan blusschen niet kon worden gedacht. De Tubbergsche brandweer verscheen spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de geheele woning in het ach terhuis uitbrandde. Een tweetal kinderen, een jongen van zeven en een meisje van vier jaar, zijn jammerlijk in de vlammen omgekomen. Zij werden geheel ver koold in het achterhuis aangetroffen. Derde groep vertrokken. De Asahi Sjimboen meldt uit Moskou dat de Japansche ambassade aldaar de derde groep Japansche staatsburgers uit de Sovjet Unie evacueert. Onder de Japanners die de Sovjet Unie verlaten, bevinden zich, vol gens U. P., acht leden van het ambassade personeel en emplove's van het bureau van den militaire attaché. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, aldus meldt bet D.N.B. hit Hsingking, zijn 32 uit Moskou terugkeerende buitenlanders met 120 uur vertraging in Mansjoeli aange komen. Zij vertelden, dat zij door „hysterische Sovjetofficieren" grof waren behandeld. De Japanners onder hen waren uit den in be weging zijnden trein geworpen. Onfortuinlijke treinreis. Een reiziger, die had plaats genomen in het op een na laatste rijtuig van den trein, die Maandag 30 Juli j.1. te 9.24 v.m. uit Arnhem naar Utrecht vertrokken was. kwam even voor Ede tot de ontdekking, dat ziin bruin lederen portefeuille, inhoudende ongeveer f 1300— alsmede distributiebe scheiden. foto's en brieven, op het traject WoifhezeEde uit de W.C., waar hij de nortpfeuille had laten liggen, was verdwe nen. In de portefeuille moeten zich hebben bevonden een bankbiljet van f 500.zeven van f 100.— alsmede aan klein geld onge veer honderd gulden. De commissaris van politie te Ede ver zoekt dringend inlichtingen over menschen die op genoemd traject in dien trein van de W.C. gebruik hebben gemaakt. Een be looning van f 200. - wordt uitgeloofd voor de(n)gene die inlichtingen geeft, welke lei den tot het vinden van de portefeuille met inhoud. dank zij de betere soortkeus en bemesting 37 cents. Bovendien zal op den duur noodig zijn, dat de verhouwers zich organiseeren, een uniform product verbouwen en dit centraal verwerken. Dan kan deze teelt hier een toe komst hebben. Reeds thans Is een begin ge maakt met de organisatie: een commissie van handelaars en verbouwers verstrekt voorlichting. De burgemeester van Den Bosch, mr. F. van Lanschot, heeft de tentoonstel ling geopend, welke in zijn stad ge organiseerd is op het gebied van de edelsmeedkunst (Het Zuiden) Drastische maatregelen. V i c h y, 9 Juli (D.N.B.) De Fransche pers publiceert een van het agentschap tournier van de Sovjetgrens de dato 8 Ju li ontvangen bericht over den toestand te Moskou. Drastische maatregelen reglementeeren sinds vijftien dagen het leven der in Mos kou wonende menschen, zoo wordt in dti bericht gezegd. De burgerbevolking mag vanaf het oogenblik, dat het uitgaansver bod in werking gaat, niet meer op straat gaan. Alleen personen, die een openbare functie bekleeden, zijn gemachtigd over straat te gaan, doch zij moeten voorzien zijn van een speciale vergunning. Alle reizi gers die te Moskou aankomen, worden aan een streng verhoor onderworpen en moeten ook de redenen van hun reis opgeven. Mos kou verlaten? Onmogelijk! Alleen de be zitters van een vergunning, die uitgereikt wordt door de centrale directie van de Ge- peoe, hebben het recht de Sovjethoofdstad te veriaten. Zelfs de buitenlandsche diploma ten moeten om de stad te kunnen verlaten van een machtiging zijn voorzien, die zoowel door het volkscommissariaat van buiten landsche zaken als door de politie ondertee kend moet zijn. Op de stations heerscht een intensief ver keer. Steeds meer treinen, die volgeladen zijn met soldaten, tanks en alle soorten oorlogsmateriaal rijden door de hoofdstad. De luchtbeschermingsdienst is zeer bijzonder actief. Er zijn in Moskou weinig bomvrije ke'ders. Derhalve worden in de ondergrond- sche stations van Moukou inderhaast on derkomens gereed gemaakt Het bij zich hebben van gasmaskers is verplichtend ge steld en dikwijls worden luchtbeschermings oefeningen gehouden. De bruggen over de Moskawa kunnen zoo opgeblazen worden. Rondom de stad zijn loopgraven en prikkel draadversperringen aangelegd. Op de stra tegische punten zijn luchtdoelbatterijen en mitrailleurs opgesteld, terwijl op de be tonnen terrassen troepen der luchtdoelar tillerie koortachtig hun kanonnen opstel len. Moskou bereidt zich op iedere mogelijk heid voor.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1