de wereld zonder papier zijn jW'af zou Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij t liN HOE WORDT HET GEMAAKT? Over den geitenhuid van den Griekschen verkamentmaker en de moderne papierindustrie. Als gevolg van den oorlog, waar door de grondstoffen voor de papier industrie niet meer kunnen worden aangevoerd, is het papier schaar- scher geworden. Wat weten wij eigenlijk af van het papier, zonder hetwelk wij ons leven niet denken kunnen? Hébt U er wel eens over nagedacht, wat wij zonder papier zouden moeten beginnen? Wat zóu er overblijven van onze gedachten- en cultuurwereld, wanneer al was het maar voor één oogenblik het papier ver dwenen was? En wat zouden wij beginnen moeten zonder het klassieke stukje papier om iets in te pakken of iets op te notceren? Waarlijk, op ieder levensgebied van den gaciviliseerden mensch heeft deze stof zich als het ware zoo vastgezet, dat wij ervan gespeend voor heel wat problemen zou den komen te staan. Papier, nu ja. dat is zoo vanzelfsprekend geworden als water en Jucht en maar zelden denken wij eraan, hoe afhankelijk we ervan zijn... Is een cultuur wel mogelijk zonder pa pier? Maar ja, dan kijken we toch even ver baasd op naar de ruïnes van den Pergamon tempel, bewonderen we de tragedies van Euripides, de domkerken van de middeleeu wen. de perkamenten boeken van de mon niken en minnezangers en we stellen vast: er waren dus ook eens beschavingen zónder papier. Beschavingen, die uit steen en leer tot ons spreken, monumenten die ons ze openbaren. En ziet. het papier, zooals wij dat kennen, is toch zoo goedkoop geworden, (in eerwil van alle jeremiades over de hoo- ge papierprijzenl), dat een boek nauwelijks moer kost dan een goede maaltijd en een krant weinig meer dan een stuk brood Wij zien den Griekschen perkamentmaker over een geitenhuid gebogen, om die te scha" ven en glad testrijken, opdat er woorden voor de eewigheid op geschreven kunnen worden. Ons tegenwoordig leven heeft in den waren zin des woords zijn tempo aan het papier ontleend. In een bedrijf, waar houtzagerijen, papierfabrieken en drukke rijen niet ver van elkander verwijderd lig- g, kan men met het horloge in de hand het ontstaan van het papier volgen: om 7.45 u. worden er 's morgens 3 hoornen omgehakt en in de houtzagerij klein gezaagd en tot een fijne brei gemalen. Om 9.30 uur is het eerste vel papier gereed en om tien wordt b.v. de eerste krant gedrukt. Een uur later houdt de lezer de krant, d.w.z. een stukje van die boom in zijn handen Laat ons eens een kijkje in een papierfa briek nemen. Die papier-vervaardiging is vol tegenstrijdigheden. Het papier ontstaat tusschen logen en zuren, tusschen koude en warmte, tusschen vocht en droogte. Aan den eenen kant wordt water door huizen aan gevoerd, zoodat.men met de schoenen in het water staat, aan den anderen kant is het warm en droog, terwijl iedere druppel wa ter de kwaliteit van biet eindproduct in ge vaar zou brengen. Bevochtigen en drogen, verwarmen en afkoelen, uit elkaar scheuren en weer samenvoegen dit alles wordt voortdurend herhaald tijdens het ontstaan van het papier. Het gewone alledaagsche papier, dat we gebruiken om te beschrijven, iets mee in te pakken, te bedrukken enz. wordt uit drie hoofdbestanddeelen vervaardigd; de belangrijkste ruwe grondstof wordt gevormd door de lompen, die door voddenkoopers bij elkaar gebracht worden. In de Hollanders Een troebele modderbeek kronkelt door verborgen kanalen: hier worden de lompen gewasschen, in stukken gescheurd, gemalen en overvloedig gespoeld. Bij dit proces wor den vaak nog haken, knoopen en oogen ont dekt, die verwijderd worden. Dit verschu ren. en malen der vezels geschiedt in ma- chines, die „Hollanders" genoemd worden, en als zoodang zeer bekend zijn. (In den naam. leeft de traditie van het oude Holland- sche papiermaken voort!). De gemalen stof fen gaan naar bleekmachines, waar ze, eerst grauw en groezelig, helder blank en wit worden. Dan moet al het water eruit ver wijderd worden en het half afgewerkte pro duct wordt dan in soorten ingedeeld, die elk voor het bepaalde doel verwerkt wor den. De tweede ruwe grondstof, die voor de papierfabricatie noodig is, is de cellulose, die langs chemischen weg in de regel uit naaldhout, maar ook uit loofhout, stroo en grassoorten verkregen wordt. In de papier fabrieken, waar de cellulose niet zelf ver vaardigd wordt, wordt ze in witte balen aangevoerd, die er als stofbalen uitzien. In koldermolens en andere machines wordt de cellulosemassa fijn gewreven Het spreekt van zelf dat wij in een beknopte beschouwing niet alle fazen van de ingewikkelde papier- vervaardiging kunnen nagaan, maar dat wij ons tot de groote bewerkingen moeten beperken. Zoo wordt het „halfgoed" na de verschil lende bewerkingen in een groote zaal met de cellulose of houten vezels gemengd. lede re kwaliteit*papier wordt volgens een nauw keurig recept gemaakt: ook de hoeveelheid lijm, kleurstof enz. worden bij het mengsel gevoegd. De geheele massa gaat in groote kuipen en nu eerst volgt een geheimzinnige bewerking, waaruit ten slotte papier, zooals wij het kennen, te voorschijn komt. Er is een machine die de dikte van het papier bepaalt en waarin alle oneffenheden die eventueel nog in de massa zitten- ver wijderd worden. Daarna komt de papier- stof als een dikke witte vloeistof op een on eindig lange band, de zeef van de papierma chine, waar de stof door middel van een zuig-inrichting ontwaterd wordt. Daarna wordt het papier tusschen walsen geperst. Het is al zóó droog geworden, dat het stijf blijft staan van de eene papierrol naar de andere: het doorstaat een warmte van 60 tot 100 graden en het komt ten slotte, afge koeld, als papier uit de machine Loopen we nu nog eens rond de papier machine, dan zien we de machine, die wa termerken in het papier aanbrengt. Door bepaalde draadwalsen wordt het papier op de gewenschte plaatsen dunner en doorzich tiger gemaakt, waardoor het watermerk ont staat. Veeal wordt het kant-en-klare papier nu nog gesatineerd, anders gezegd: gladge maakt. Ook moet het nog gesneden worden. „Messen handen weg", staat er rrfbt groote letters boven boven de snijmachines. En vervolgens moeten de vellen nog gesorteerd en ingepakt worden. In ander papier... Al bij al is de papier-industrie zeker een der meest ingewikkelde en gij zoudt ervan dui zelen, wanneer een man „uit het vak" U zou vertellen, hoeveel soorten papier er be staan! W1ER1NGEN LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: K. Pomper van Smilde; L. Huige van Wissenkerke; H. M. v. d. Linden van Zijpe; C. D. Wigbout en gezin van Won- seradeel; G. de Leeuw van Zijpe; L. Louter van Sijbekarspel; M. Karsten van Wognum: I. Mulder van Leek: M. Heins van Onst- wedde; A. Cnossen van Workum; Jb. Lof van Beemster; G. Waardenburg en gezin van Winterswijk; G. Huige van Wissenker ke; Chr. Huige van Wissenkerke; L. J. Ver stoep van Gouda: P. L. Verstoep van Gou da; M. Veenstra van Smallingerland; R. Bouma van Smallingerland; M. S. Lafeber van Wieringermeer; A. J. v. Rutten van Alkmaar; R. Slagboom van Hillegom: C. Oud van Koedijk: A. A. Vermeeren en echt- genoote van Wieringermeer; H. Th. Nobels van Alkmaar; H. Haanstra van Workum; J. M. de Greef van Anna Paulowna: A. Kui per van Wieringermeer; A. A. ten Hacken van Haarlem; M. "Veerman en gezin van Huizen N.H.; H. Lukkien van Bussum; G. Koen van Terschelling. Vertrokken: F. Egas naar Leeuwarden; P. Dijkstra naar Warnsveld; P. Dijkstra naar Harlingen; D. Leijen en gezin naar Den Helder; L. Schoen naar Beverwijk; O. Hoekstra naar Texel: D. Bakker en ge zin naar Barsingerhorn: M. Kuiper naar Harenkarspel; L. A. de Waal naar Honte- nisse: J. Windt naar Emmen: R. Postma naar Workum; G. C. Bosker naar Wieringer meer; J. P. Albers en gezin naar Maurik; W. G. Douma naar Zijpe; H. de Wilde en gezin naar Onstwedde. ONDERWIJS. Tot 5e leerkracht aan de Chr. Nat. school te Den Oever, waar in verband met de groo te toeneming van het leerlingental. uitbrei ding van het personeel noodzakelijk was. is benoemd de heer M. Gerritsen, onderwijzer te Hilversum. VOGELWET. Gedurende het tijdvak van 1 Juli t.m. 31 December 1941 zullen de Schollevaar de Blauwe Reiger de Mantelmeeuw, de Zilver meeuw, de Ekster, de Vlaamsche Gaai. de Bonte Kraai, en de Houtduif niet behooren tot de z.g. beschermde vogels in den zin der Vogelwet. De Kokmeuw eveneens niet in dat tijlvak in de provincies Groningen. Fries land, Noordholland, Zuidholland en Zee land. De Spreeuw is gedurende het tijdvak van 15 Juli t.m. 31 October 1941 niet be schermd. en de spenver gedurende het tijd vak van 15 Juli t.m. 31 December 1941. WERKVERSCHAFFING. Opbergen gereedschap. Wij vestigen er de aandacht op. dat bij de werkverruiming tewerkgestelde arbei ders bij het verlaten van het werk behoor lijk voor de opberging van hun gereedschap hebben zorg te dragen. Bij het verlaten van het werk wordt al te veel verzuimd het gereedschap op te bergen, daar bij velen de meening heeft post gevat, dat de werk- leiding verantwoordelijk zou zijn voor de gereedschappen. Dit is echter niet juist, niet de werkleiding, doch de arbeider zelf is verantwoordelijk voor zijn gereedschap. GESLAAGD CONCERT. De Kon. Muziek Vereeniging „Harmonie" heeft met veel succes een buitenconcert ge geven in den tuin van „Het Noorderlicht" (tehuis voor ouden van dagen). Dit concert trok op den mooien zomeravond veel be langstelling. POLITIE. Onbeheerd aangetroffen een heerenrijwiel. Gevonden: Een portemonnaie, inh. sleutels. Inlichtingen gcmeentebodc. SCHOOLWEDSTRIJDEN. Eerste nederlaag voor Hippo. De schoolwedstrijden behooren weer tot het verleden. Wel werden zij dit jaar wat laat in het seizoen georganiseerd en was het de laatste dagen weinig ideaal voetbal- weer .maar toch hadden zij groot succes en mogen zeer geslaagd heeten. Gisteravond werd de laatste wedstrijd ge speeld. Hippo tegen de Den Oever/Óoster- land combinatie, welke op een fraaie over winning. 20, voor de Oosterschen uitliep. Hippo onderging hierdoor haar eerste ne derlaag. volkomen verdiend trouwens, maar ter verontschudiging kan worden aangevoerd, dat zij met 3 invallers uitkwa men. Het is in de eerste plaats te danken aan de uitstekende O/O verdediging. Berg- horst en de Leeuw en Boersen- in doel. dat Hippo weinig kans kreeg. Wel moest de middenlinie. Hermanus Vrieswijk en Everts geregeld bijspringen, en spande het soms geducht voor het Oeversche doel, maar steeds werd de situatie opgeklaard. Ongetwijfeld was Hippo wat meer aan vallend en inzonderheid waren de vleugel spelers Veenbaas en Koorn gevaarlijk, maar de aalvlugge Heidema kreeg weinig kans. De Oeversche aanval. Rakers, Klein. v. d. Walle, Marees en Tijsen. bleef wat te veel achter, maar Tijsen van wien met Klein de grootste kracht uitging toonde het ook alleen te kunnen en dank zij goed door zetten, slaagde Piet Tijsen er in. Den Oever de leiding te geven. 1—0. Tevoren reeds had deze speler een scherpt schot afgevuurd, dat met moeite werd gekeerd. Zoowaar slaagde Tijsen er in. in de twee de helft nogmaals een doorbraak te forcee- ren. Thans was de Hippo-keeper niet vol doende klemvast. zoodat hem het leer ont ging, waarvan Tijsen handig profiteerde Ondanks de verwoede pogingen van Hippo dat dikwijls zeer gevaarlijk voor doel kwam. bleef de stand ongewijzigd. Een fraai resultaat voor Den Oever/Oosterland. Keurig gedaan, jongens. Voor Hippo ook een moreele nederlaag, want het kampioen schap. dat weliswaar reeds veilig stond, is nu met het kleinst mogelijke verschil be haald. teder met 5 punten zitten Den Oever en de R.K.S. haar dicht op de hielen. In-- tusschen onze hulde aan het kampioens elftal. dat gisteravond aldus uitkwam. Half weeg .doel. Klein en Nobels achter. Schat v. Goor en Goedkoop midden. Veenbaas Linker. Heidema. Wiegman en Koorn voor. Gefeliciteerd met het 4e kampioenschap in successie. De eindstand van het tournooi luidt thans Hippo 4 3 1 82 6 Oever/O'land R.K.S. Westerland Chr, Sch. 4 2 11 6-4 5 4 2 11 7—6 5 4 12 1 3—4 4 4 4 1—9 - R.K.S. dat zich reeds van de tweede plaats verzekerd waande moest door de jongste overwinning van Den Oever een plaatsje op de ranglijst zakken. Intusschen blijkt wel dat het krachtsverschil weinig uit elkaar loopt. Slechts Chr. Sch. kwam puntloos uit den strijd. Na afloop van den wedstrijd werden alle deelnemers onthaald op een verfrissching in de tent van Siemon. Daarna sprak de Succes-voorzitter de heer Oden de verzamelde jeugd toe, feliciteerde de prijswinnaars en bracht den deelnemers hulde voor hun keurige sportieve prestatie's Voorts bracht hij dank aan de heeren onderwijzers dia hun madewerking hadden verleend en op wien ook voor de toekomst een beroep wordt gedaan. Den heer Rijkers, die zich als Succes-be stuurder met de organisatie belastte en in bijna alle wedstrijden als arbiter optrad komt zeker een woord van lof tóe. CALLANTSOOC SCHOOLFEEST O.L. SCHOOL Men schrijft ons: Mede door de geldelijke steun van inwoners en geëvacueerden in Calantsoog, waren de hoogste klassen van de lagere school alhier dit jaar weer in de gelegenheid een school feest te houden. Door de tijdsomstandigheden bleef men dicht bij huis en werd de prach tig gelegen Schoorlsche jeugdherberg de Bregthoeve voor twee dagen ons tehuis, van waaruit mooie uitstapjes gemaakt werden. Met zijn vijftigen waren we bijtijds gestart 1 en kalm aan via Petten en Camperduin naar Schoorl gefietst. Slechts twee banden bleken deze tocht niet al te best en moes ten van een lapje voorzien worden. Voor den middag was er nog ruim tijd over om via enkele smalle paadjes door de hooigeuren- de weiden en wat aonkere laantjes een bezoek te brengen aan de speéituin de Roode de Leeuw, waar met een glas melk de dorst verdreven weru. Na de maaltijd in de J'. H. werden de fietsen weer uit het hok gehaald en ging het via een ijsboer, die een goede dag maakte naar Bergen, waar we een bezoek brachten aan het museum in de schaduw van de bekende Ruïne. Hoewel niet erg uitgebreide bevat dit museum een aardige collectie, waaruit we het een en ander van de historie der streek te weten kwamen. Oude teekeningen en an dere voorwerpen, zooals een helmplaat van een Russisch soldaat vertellen van den Rus sischen inval in Bergen in 1799 en mooie cos- tuums geven je een aardig idee, hoe men zich in vroeger jaren placht te kleeden. Op de terugtocht werd nog een uurtje afgestapt bij de speeltuin van Duinvermaak, waar vooral het groote hobbelpaard een attrac tie bleek. 's Avonds werd de nieuwe O. L. school van Schoorl bezocht. Wat moet het een ge not zijn voor leerlingen en onderwijzers om in zoo'n gebouw te werken! Een prachtig staaltje van moderne schoolinrichting. Om over de mooie rustige omgeving nog maat niet te spreken! Het was een mooie maar ook vermoeiende dag, zoodat we niet te laat onze slaapzak ken opzochten, om na een rustige nacht weer volkomen fit opnieuw op tocht te gaan. Deze morgen was het Provinciale Water leidingbedrijf b«j Bergen ons doel. U een verslag te geven van alles wat we te zien en te hooren kregen, zou te veel ruimte ver gen, maar een ding is zeker dat we een paar uurl ater een goede voorstelling van zoon' bedrijf hadden gekregen. In den middag werd de terugtocht aan vaard en waren we net voor het avondeten weer thuis. Zoo behoort ook dit schoolfeest weer tot het verleden en kunnen we op een paar goed geslaagde dagen terugzien. BEPALING INZAKE DISTRI BUTIE VAN SCHOEISEL. Met het publiceeren van de nieuwe bepalingen inzake di stributie van schoeisel op 7 Mei 1941 werd o.m. bekend gemaakt, dat bij etaleering van schoei sel, waarvan, het zoolmateriaal niet vervaardigd is van leder of rubber, de schoenwinkelier op duidelijk zichtbare w ij z e dient te vermelden, uit welk materiaal de zool bestaat, dus b.v.: houten zool, kunstle deren zool, enz. Het is gebleken, dat deson danks zulk schoeisel ten ver koop wordt geëtaleerd zonder de vereischte aanduiding. Op grond hiervan wijst de direc teur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder er nogmaals uitdrukkelijk op, dat de winke lier, die deze bepaling niet na komt, zich aan ernstige maat regelen blootstelt DISTRIBUTIE VAN EIEREN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij brengt het volgende ter kennis van detail listen, die handel drijven in eieren. Zooals indertijd bekend is gemaakt was het den detaillis ten toegestaan in de week van 25 Mei t.m. 31 Mei j.1. een met hun normalen omzet van een week overeenkomende hoeveel heid eieren van hun leveran ciers ta betrekken, zonder dat zij daarvoor althans voorloo- pig toewijzingen behoefden in te leveren. Thans dienen de detaillisten dit voorschot aan, te zuiveren Daartoe moeten zij uiterlijk Za terdag 12 Juli a.s. aan hun gros sier toewijzingen, welke een hoeveelheid, eieren overeenko mende met het voorgeschoten aantal vertegenwoordigen, afge ven. Vanzelfsprekend zullen de grossiers op deze toewijzingen geen eieren aan de detaillisten verstrekken. ANNA PAULOWNA Trakpaarden-parade ta Roermond. Da Midden-Limburgsche paardenlokdag, welke deze week te Roermond gehouden werd, trok zeer groote belangstelling. - Een overzicht van de aangevoerde exemplaren (Het Zuiden) De eerste foto's van de krijgsverrichtingen in Finland. Reeds den eersten dag van de vijandelijkheden slaagden de Finnen erin niet minder dan 23 Sovjet-vliegtuigen neer te halen (Suomen-Holland) POLITIE. Gevonden: Portemonnaie; gebreid mutsje. Verloren: Portemonnaie met ritssluiting, blauwe regenjas, kindersok, vulpen. BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden aan den heer A. v. Duin vergunning voor den bouw van een schuur aan den Stoomweg. CANDIDAATSTELLING HOOFDINGE LANDEN. Zaterdag, 19 Juli, heeft de candidaatstel- ling plaats voor drie Hoofdingelanden ter voorziening in de vacatures, wegens periodie- aftreding van den heferen D. Lubbert en J. Smit Az. en benoeming van den heer G. C. van Balen Blanken tot Heemraad. VERZUIM WORDT DUUR. Zij, die zonder geldige reden verzuimen ge hoor te geven aan den oproep ter secretarie te komen voor het maken van vingerafdruk, enz., voor het persoonsbewijs, zullen, voor dit verzuim f2.— hebben te betalen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: C. A. de Wit van Winkel, Dorpsstraat A 103; Jac. J. Schrama van Ha renkarspel, Schagerwaard C 111; G. Koorn van Enkhuizen, Westerstraat 90: P. Tacoma van Harenkarspel, Schagerwaard C 41; A. M. de Wilde van Leeuwarden, Molenstraat 19; G. J. Boll-Dunnewolde van Dordrecht, Jacob Marisstraat 94; L. T. Tauber-Kos. van Callantsoog B 11; F. Hollander-Bouma van Akersloot. Zuidervaart 409. Vertrokken: J. M. Overberg-de Greef naar Wieringen, Koningsweg 34; mej. C. Groot naar Heerhugowaard, Rustenburgerweg G 281; H. Koster, naar Velsen, IJmuiden Oost D 16; P. C. van Doornik naar Hoorn, Draafsingel 55; mej. M. Meeldijk naar Heer hugowaard, Middenweg H 66; mej. B. Leek naar Uitgeest; C. Maas en echtg. naar Broek op Langendijk, Dorpsstraat 320; W. Biaau- boer naar Edam, Directiegebouw Zuiderzee werken: Mej. A. Kaan naar Naarden. Rijks weg 14; G. M. Klootwijk-Schreurs naar Dordrecht, ten Katestraat 21; M. K. O. Phi- lipsen-Morgenroth en kinderen, naar Essen (Dl.), Isenbergstraat 63. Jac. Eriks naar Hil versum; R. aan het Rot. naar Zandvoort, Brugstraat 24: Jac. J. Berggren naar Alphen aa nden Rijn, Prins Hendrikstraat 53. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Louis, zoon van L. Th. G. ten Bokub en C. Tuinman: Elisabeth Gerarda, dochter van H. Th. G. Dorrestijn en K. M. G. van Steijn; Aaltje, dochter van P. R. Roodenburg en G. Klein; Johanna Maria, dochter van Joh. W. Scholten en A. A. Looijesteijn; Johannes Gerardus, zoon van Simon Koster en M. Gaardhuis; Hérmanus Johannes, zoon van J. J. Pennekamp en T. Blokker: Jan. zoon van K. P. Leijs en L. T. Toes; Hermanus Johannes. zoon van P. N. Vaars en M. A. Oudejans, zoon van P. N. Getrouwd: I. van Ham en M. P. Voorthuij- zen; P. van der Spek en E. Vlaming. Overleden: C. A. Wilms-Buis. oud 55 jaar, Wed. M. Eriks-van Eeten, oud 93 jaren.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3