Nederlandsch legioen f Op Rü Actie-IJsland dolkstoot voor Verduisteren 22.00 uur DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vijandelijkheden in Syrië gestaakt De slagen van Bialystok en Minsk Europa tegen het KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G Oproep van den Rijkscommissaris is J bolsjewisme Oproep van generaal Seyffardt Britsche bommen op ons land Amerika weigert Ierland wapens Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.31 uur EEN GESLOTEN VOETBALSEIZOEN Oude Indiaansche tempel gevonden HE LDERSCHE COURANT 11 JULI 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-My. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9280 LUITENANT-GENERAAL SEYFFARDT VORMT EEN VRIJCORPS. N /tct. 'S-GRAVENHAGE, 10 Juli. Nederlanders! De strijd in het oosten is voor u geen schouwspel, geen verstoring van uw rust, doch uw lot. Duizenden jonge Nederlanders hebben dit reeds begrepen. Zij zijn te wapen gesneld en strijden in dit uur reeds in de rijen van het Duitsche leger om het bestaan en de toekomst van Europa en daarmede het Ne- derlandsche volk. Duizenden Nederlanders, zich bewust van hun verantwoordelijkheid voor Europa, ga ven zich in de laatste weken en dagen op om, tezamen met hun strijdmakkers uit Bulgarije, Denemarken, Duit§chland, Fin land, Frankrijk, Italië, Kroatië, Noorwegen, Portugal, Roemenië, Zweden, Slowakije Spanje en Hongarije als Nederlandsche af- deeling voor de verdediging van het avond land en voor een eensgezind en sterk Euro pa, waarin de vrede verzekerd zal zijn, aan te treden. Luitenant-generaal H. A. Seyf- farth heeft zich ter beschikking gesteld ten einde deze afdeeling samen te stellen. Ik voldoe hierbij aan dezen wensch en roep alle Nederlanders, die zich willen inzetten, op om in het vrijwilligerslegioen Nederland te strijden tegen het bolsjewisme en voor Volk en Vaderland. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Seyss Inquart, rijksminister. NEDERLANDERS. Nu de strijd in het oosten begonnen is kan het niemand meer ontgaan, dat ons we relddeel aan den vooravond van de beslis sing over zijn leven of zijn dood staat. Hoe ook ieder van u den gang der gebeurtenis sen tot nu toe moge hebben beoordeeld, alle verschillen van opvatting moeten thans van ons afgezet wordenin het heldere bewust zijn, dat het lot van Europa het lot van ons vaderland is. In het licht van de naaste toe komst. krijgt eindelijk bet jongste verleden zijn duideiijksten zin. Het begrip alleen, dat het ook voor ons volk, om alles gaat, verplicht ons in overeen- eenstemming daarmede te handelen. Het Duitsche volk heeft voor geheel Eu-' ropa den strijd met de bolsjewistische be dreiging, met den Aziatischen vijand, aan gebonden. Het zal overwinnen, ook zonder onze hulp. Maar het komt er niet op aan, of onze hulp beslissend zal zijn. Wie geeft, wat hij heeft, is waard dat hij leeft. Het gaat er om, dat wij als volk bewijzen, dat wij waard zijn in de toekomst te leven. NEDERLANDERS. Beseft, dat in zeldzame uren als die, welke wij doorleven,, de gang der wereldgeschie denis voor eeuwen bepaald wordt. Beseft, dat uw beslissing over het leven van uw kinderen en kindskinderen beschikt. Ik heb het mijn plicht geacht het initia tief te nemen tot het oprichten van een Ne derlandsch vrijkorps, dat zijde aan zijde met de reeds strijdende troepen van alle Europeesch-denikende volken het Duitsche leger en die Nederlanders, die reeds in zijn rijen staan, te hulp komt en hun taak veT- licht. Ik zie daarin niet slechts een plicht, maar acht het een voorrecht, dat wij omze Europeesche vrijheid, het behoud onzer kui tuur kunnen bevechten en deze niet straks als aalmoes uit andere hand behoeven te aanvaarden. Met toestemming van den rijkscommis saris zal dit (.vrijwilligerslegioen Neder land" onder eigen vlag en eigen officieren aan den strijd deelnemen. Daarmede wijst dte vertegenwoordiger van den Führer ons opnieuw den weg der toekomst, daarmede opent hij ons volk opnieuw de mogelijkheid een volk te blijven. NEDERLANDERS. Begrijpt dit, bevrijdt u van de onvrucht bare verstarring der „afwachters". Er valt niet meer te wachten, want de beslissing is gekomen. Ik roep u allen op. vrijwilligers, in de eerste plaats hen, die reeds in den wapen handel geoefend zijn. officieren, onderoffi cieren en manschappen van het Nederland sche leger, voorts allen, die bereid zijn hun dienst in het belang van ons vaderland te geven. ACHT DOODEN. Ook in den vorigen nacht vlogen vrij veel Britsche vliegtuigen boven ons land. Be halve brisant- en brandbommen werden ook nu weer brandplaatjes neergeworpen. De op deze wijze hier en daar ontstaande bosch- en heidebranden konden evenwel snel ge- bluscht worden. In een stad in Limburg werden zeven woonhuizen deels vernield, deels zwaar beschadigd. Hierbij waren he laas acht dooden te betreuren. Luitenant-generaal H. A. Seyffarth, die de leiding op zich zal nemen van het NederlandscheVrijwilligerslegioen tegen het Bolsjewisme (Pax-Holland m) NEDERLANDERS. Bewijst nu, dat gij dien naam waard zijt en meldt u met opgave van uw dienstgraad, troepenonderdeel 'en nadere bijzonderheden omtrent uw kundigheden aan bij een der bureaux van het vrijwilligerslegioen Neder land. 's-Gravenhage, 10 Juli 1941. H. A. SEYFFARDT, Luitenant-Generaal b. d. oud-Chef van den Generalen Staf. Aanmeldingsbureaux: Amsterdam: Hotel van Gelder, Damrak 34. Heerlen: Hotel Pömme, Stationsstraat 17 Groningen: Rademarkt 23a. Arnhem: Hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda: Boschstraat 67. Deventer: Hotel van Wely, Stationsstraat. Utrecht: Hotel Trianon. Stationsplein. Den Haag: Koninginnegracht 22. IEREN IN AUSTRALIë VEROORDEELD. New York 10 Juli (D.N.B.) Naar de New-York Times uit Melbourne meldt, heeft de politierechter van die stad in een vonnis verklaard, dat in Australië wonende Iersche staatsburgers voor den Australisohen mili tairen dienst kunnen worden opgeroepen. Een Ier, die geweigerd had den militairen eed af te leggen, omdat hij van Iersche na tionaliteit was, werd veroordeeld tot een boete. De rechter verklaarde, dat Ierland volgens de. Engelsche en de Australische wet een dominion is. GENERAAL DENTZ BIEDT ENGE LAND DE OVERGAVE AAN. Vichy, 10 Juli (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Sedert een maand voeren onze troepen in den Levant een verbitterenden strijd om den wil van Frankrijk, de verdediging van de aan zijn hoede toevertrouwde gebieden te waarborgen, kracht bij te zetten. Geleid door den wensch een bijzonder smartelijk bloedvergieten te vermijden en het oorlogsleed voor de bevolking van Syrië en Libanon te verkorten en in het bewustzijn, dat de wapeneer ongeschonden is. heeft de Fransche regeering derhalve be sloten generaal Dentz te machtigen om sta king der vijandelijkheden te verzoeken. Dienovereenkomstig is gisteren te Beiroet door bemiddeling van den consul-generaal der Vereenigde Staten een démarche onder nomen. De Vereenigde Staten hebben de levering van wapens aan Ierland geweigerd, de pre mier, de Valera, heeft Dinsdag in het par lement het resultaat bekend gemaakt van de onderhandelingen, die de Iersche minis ter van defensie, Aiken, de laatste maanden in de Ver. Staten heeft gevoerd. De Valera gaf uiting aan zijn leedwezen over de wei gerachtige houding der Ver. Staten. De eenige overeenkomst, die volgens de 4 alera is gesloten, is de toezegging van de 4 er. Sta ten twee vrachtschepen ter beschikking van Ierland te stellen. Zij zullen dienst doen voor de voorziening van Eire en krijgen een Ier sche bemanning. Thans meer dan 400.000 gevange nen. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 10 Juli' (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Met den dubbelen slag van Bialystok en Minsk is thans de grootste slag van de wereldgeschiedenis op het gebied van materieel en omsingeling beëindigd. 323.898 gevangenen, on der wie verscheiden bevelvoerende generaals en divisiecommandanten, zijn ons in handen gevallen. 3332 gepantserde gevechtswagens, 1809 stukken geschut en groote hoeveel heden andere wapens werden buit gemaakt ot vernietigd. Hiermede is het totale aantal der gevangenen, die tot dusver aan het Oostelijk front zijn gemaakt, tot meer dan 400.000 gestegen. De hoe veelheid buitgemaakt of vernietigd vijandelijk materiaal ls toegenomen tot 7615 gepantserde gevechtswagens en 4423 stukken geschut. Het Sovjet-luchtwapen heeft tot dusver in totaal 6233 vliegtuigen verloren. Sovjetberichten tegengesproken. B e r 1 ij n, 10 Juli (A.N.P.) In politieke kringen hier verklaart men, dat de in het buitenland verspreide berichten over zoo genaamde reusachtige Duitsche verliezen in het Oosten uit Sovjetbronnen afkomstig en daarmede reeds afgehandeld zijn. In dit verband herinnerde men er heden in de Wi.lhelmstrasse aan, dat steeds, in den veld tocht tegen Polen, bij den oorlog in het wes ten en in den strijd om Kreta dergelijke be- riohten verspreid zijn, waarvan bij het ein de van de veldtochten bleek, dat zij verzon nen waren en met doorzichtige bedoelingen van vijandelijke zijde in de wereld gebracht waren. Daarom ziet men ook in dit geval, dat den succesvolle Duitschen opmarsch in het Oosten betreft, een nieuw voorbeeld van de versleten en thans ook door de Sovjets gebruikte propagandamethode, het verbloe men van eigen échecs en militaire verlie zen door het bewust verspreiden van onwa re berichten over zoogenaamde enorme Duit sche verliezen. DE SPAANSCHE VRIJWILLIGERS. Madrid, 10 Juli (D.N.B.) 24 Spaansche geestelijken zullen de Spaansche vrijwilli gers der „blauwe divisie" vergezellen in hun strijd tegen het bolsjewisme. Zij hebben den pauselijken zegen ontvangen. Actie tegen Moskou wordt be lemmerd. In bevoegde kringen te Washington, al dus United Press, legt men Roosevelts ver klaring tijdens de persconferentie van eer gisteren zoo uit, dat de president van plan is om nauwkeurige geografische en histori sche definitie van het westelijk halfrond ter zijde te stellen. Verder werd er in bedoelde kringen nog de nadruk op gelegd, dat er thans geen tee kenen zijn, die er op wijzen dat thans reeds Amerikaansche troepen aangewezen zijn om andere eilanden in den Atlantischen Oceaan te bezetten. De belangrijkste neutra le eilanden zijn volgens Roosevelt IJsland, Madeira, de Azoren, de Kaap Verdische ei landen en de Kanarische eilanden. Senator Peper, die gewoonlijk wordt be schouwd als spreekbuis van de regeering, heeft volgens het D.N.B verklaard: „Ik hoop dat. indien Hitier desbetreffende voor nemens zou hebben hetgeen hij alleen bij wijze van agressie zou doen wij van onzen kant bereid zijn de Azoren, de Kaap Verdische eilanden en de Kanarische eilan den te bezetten." Uit Lissabon meldt S.P.T., dat Woensdag een nieuw contingent Portugeesche troe pen voor de Azoren is scheep gegaan. Het grootste deel dezer troepen bestaat uit in fanterie- en artillerieafdeelingen van Portu geesche weermacht. ENGELSCHE PERS OVER IJSLAND. Stockmolm. 10 Juli (A.N.P.) De Engelsche bladen juichen het toe, dat de Britsche troepen ook na aankomst der Amerikaansche strijdkrachten op IJsland kunnen blijven, zoo meldt heden de Lon- densche correspondent van Svenska Dag- bladet De Engelsche pers betoogt, dat zoodoende voor de eerste maal in dezen oorlog Engelsche en Amerikaansche solda ten schouder aan schouder staan bij de verdediging van een belangrijk strategisch punt. gelegen in een gebied, dat de Duit- schers tot oorlogsgebied hebben verklaard, De kranten, vooral de Times verklaren, dat deze militaire samenwerking zich niet zal beperken tot de route LondenIJsland. Het vermoeden dat meeningsverschillen zijn gerezen tusschen Engeland en de Ver- Staten naar aanleiding van de bezetting van IJsland, vinden aan waarschijnlijkheid door de terughoudendheid, waarmede Chur chili zich heeft uitgelaten over deze kwes tie. Churchill zeide o.m. dat het niet zijn taak was de maatregelen te beperken welke de Vereenigde Staten zich gedwon gen hebben gezien te nemen. Hij twijfelde er niet aan dat Engeland en de Vereenigde Staten zouden samenwerken bij de verde diging van IJsland.'In verband met deze verklaring van Churchill kan er aan her innerd word. dat eerst later bekendge maakt werd dat een Engelsche bezetting naast de Amerikaansche op het eiland zal blijven. 's-Gravenhage, 10 Juli. In overleg met het college van gevolmach tigden ovor de sport heeft het bestuur van den N.V.B. besloten, dat met ingang van heden tot 1 September 1941 geen toestem ming zal worden gegeven voor het spelen van seriewedstrijden en vriendschappelijke ontmoetingen. Voor de enkele nog te spelen promotie- en degradatiewedstrijden, welke helaas door samenloop van omstandighe den verlaat zijn. geldt dit verbod niet. Dit besluit houdt dus in, dat alle ver leende toestemmingen voor het houden van serieswedstrijden van af heden zijn inge trokken. Door deze bepaling van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond aldus het A.N.P. is men dan eindelijk overgegaan, tot de instelling van een gesloten voetbal seizoen. Het algemeen sportbelang wordt hiermede zeer zeker gediend. De specifieke zomersporten zullen hiervan ongetwijfeld profijt trekken, terwijl de belangstelling voor de voetbalsport in de nieuwe compe titie eerder zal zijn toe- dan afgenomen. Meer dan 2000 Oelcrainert zijn in de Gepeoe-gevangenis van Lambarg door da Sovjets vermoord. Onder da bevolking dar stad speelden zich aangrijpende toonaaien ai (Pax-Holland m) De Duitsche meening. Berlijn, 10 Juli (D.N.B.): In verband met de bezetting van IJsland door Amerikaansche troepen, noemt de Ber- lijnsche pers het weder verschijnen van Litwinof een karakteristiek teeken voor de gemeenschap tusschen bolsjewisme, plutocra tie en jodendom. Alle bladen noemen Chur chill, Roosevelt, Stalin en Litwinof de „vij anden van Europa, die aan hetzelfde touw tje trekken". De Völkische Beobachter schrijft hierover: De „terugkeer" van LitwinofFin- kelstein is waarlijk symbolisch voor de hon derden Joodsche verborgen contacten tus schen democratie, kapitalisme en bolsjewis me. Hij, de uitvinder van de beruchte leuza van den „ondeelbaren vrede", wat niets an ders beteekent dan den algemeenen oorlog tegen Duitschland, is nooit in ongenade ge vallen maar is om redenen van camouflage een tijd lang achter de bolsjewistische cou lissen verborgen. Zijn Engelsche radiorede is niets anders dan een nieuwe zelfontmaske- ring van de Joodsche internationale en een bewijs temeer, dat plutocratie en bolsjewisme uitgeroeid moeten worden, wanneer Europa eindelijk geluk en vrede wil vinden. Opgravingen in Columbia. In het Columbiaansche gebied van San Agostin zijn, volgens S.P.T., ono-ravingen ge daan die archeologisch materiaal van waar de hebben opgeleverd. De leider der opgra vingen is dr. J. Arango, de bekende Colum biaansche archeoloog en Indianenkenner. Tot een der interessantste vondsten ba- hooren de resten van een Indiaanschen tem pel, die aan de voorzijde twaalf steen en, vier meter hooge zuilen heeft. De tempel ia van binnen bedekt met gekleurde dunna steenen en gouden platen, die elkaar afwis selen. Inplaats van een altaar heeft men een grooten halfronden roodgeschilderden steen gevonden. Deze steen verschilt belangrijk van die, welke men tot nu toe in andere tem pels heeft aangetroffen en die klaarblijkelijk voor hetzelfde doel hebben gediend. Verder is een steen gevonden, waarop teekens voorko men, van welke men vermoedt dat zij een kalender voorstellen. Omtrent de oudheid der vondsten tast men in het duister doch men neemt aan, hier te doen te hebben met resten uit een voor- Columbiaansche cultuur, die aan de Inca periode is voorafgegaan. De vondsten van dr. Arango worden thans nader bestudeerd. Zij zijn inmiddels door de regeering tot staatseigendom verklaard. SPANJE EN DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Madrid, 10 Juli (D.N.B.) Het secreta riaat-generaal van de Phalanx deelt mede, dat alle vooraanstaande mannen van het landsbestuur en van de gouwbesturen der Phalanx zich als vrijwilligere hebben opge geven voor de blauwe divisie. Daar het om organisatorische redenen niet mogelijk i£ de Phalanx van haar leiding te berooven, heeft voorloopig slechts een groep van Pha- lanxleidere toestemming gekregen om aan' den strijd tegen het bolsjewisme deel te nemen. Deze groep zal later door andere Phalanxleiders worden afgelost. MAN VERDRONKEN. Nabij het Lekskesveer te Wageningen is gisterenavond de veertigjarige J. G. bij het baden verdronken. Hoewel de politie onmid dellijk is gaan dreggen, was het lijk heden ochtend nog niet opgehaald.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1