De inlevering van metalen DISTRIBUTIE- nieuws Wat men doen en laten moet Dc schatkist wordt leeger Nog tijdig gered Aardappelrantsoen verhoogd MOEDER ZIET HAAR'KIND VERONGELUKKEN Militaire steunpunten der V.S. Haar baby b'eekwater gegeven Bommen op den Dom te Aken Kazematten des doods Radiouitzending verwekt ontsteltenis Duifsch weermaehtbericht Amsterdamscbe effectenbeurs Ifaliaaasch weermachtbericht IEDER WORDT OPGEROEPEN. Uitzonderingen voor knnst, anti quiteiten en volkskunst 's-Gravenhage, 10 Juli Dr. H. E. van Gelder, die als ondervoorzitter der rijks commissie van advies inzake de musea be last is met de leiding van de keuring van metalen voorwerpen van kunst-, historische of wetenschappelijke waarde, welke niet be hoeven te worden ingeleverd, geeft de vol gende aanwijzingen. A, Wat moet de particülier doen? 1. Zijn bezit aan koperen, bronzen en tinnen voorwerpen voor zoover deze niet nagel vast zijn of grootendeeis uit ander materi aal bestaan, of in gebruik en onvervang baar zijn nagaan, om te zien, a) Welke voorwerpen moeten worden inge leverd; b) Of hij voorwerpen bezit, die wel moeten worden aangemeld, doch niet behoeven te worden ingeleverd; c) Of hij voorwerpen bezit, welke zoowel van aanmelding als van inlevering vrijge steld zijn (zie d.) 2. Wachten op de oproeping door den bur gemeester om voorwerpen te komen inleve ren; 3. Heeft hij stukken onder zich behooren- de tot de onder 4 genoemde soorten, dan behoeft hij deze niet met de andere in te leveren, maar dan vraagt hij, als hij ver schijnt op de oproeping van den burgemees ter, een formulier II Hierop vult hij thuis deze stukken in, met opgave van de reden waarom hij meent, dat zij vrij van inleve ring zijn. 4. Voor vrijheid van inlevering komen in aanmerking: a. Zaken van kunstwaarde (oud en nieuw) b. Zaken van geschiedkundige waarde (oud en nieuw); c. Zaken van wetenschappelijke waarde (oud en nieuw); d. Antiquiteiten, dat wil zeggen, voorwer pen van cultureele waarde, ouder dan cir ca 75 jaar; e. Naar kunstenaarsontwerp of onder kun- stenaarstoezicht uitgevoerd handwerk van jonger datum. f. In brons of ander metaal gegoten beeld houwwerk (ook bijzondere penningen) van bekende kunstenaars; g. Waardevol volksgoed, volkskunst. h. Waardevolle oude en nieuwe niet Euro- peesche (o.a. Indische) kunst en volkskunst. 5. De ingevulde formulieren moeten binnen acht dagen bij den burgemester worden te rugbezorgd. 6. Daarna wacht hij af, tot hij de beslis sing van den inuseumdeskundige die het recht heeft om bij den aanvrager de aange melde voorwerpen te komen bezichtigen bij den burgemeester in ontvangst kan ne men. 7. Voor inlevering komen dus wel in aan merking, namaakantiek, fabriekmatige niet door kunstenaars ontwerpen voorwerpen en vaak ten onrechte als kunstnijverheid be schouwde. Indische Chineesche of Japansche bazaar-artikelen en dergelijke. Ook natuur lijk oude voorwerpen zonder cultureele waarde. B. Wat moeten musea, verzamelaars, Gods. en gasthuizen e.d. doen? 1. Als zij zijn vermeld in het bekende gele boekje: „De Nederlandsche musea", uitge geven door het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen (1938) dan zijn zii van aanmelding vrijgesteld. 2. Musea, die daarin niet zijn vermeld, kunnen aanstonds bij den burgemeester een formulier IV aanvragen en dat bij dezen ingevuld terugbezorgen, ten einde zoo mo gelijk te worden „erkend". Zij wachten de beschikking daarop af. Worden zii niet er kend. dan handelen zij gelijk onder A is voorgeschreven voor particulieren. 3. Een particulier, die uit wetenschappe lijke of kunstoverwegingen een „verzame ling" heeft bijeengebracht, welke meer dan 50 stuks omvat, kan eveneens aanstonds een formulier IV vragen, waarna hij han delt als onder B. 2 is aangegeven. Voor stukken, die niet tot de verzameling be- hooren. handelt hij als ale anderen. -Hij le vert ze in. tenzij zij onder D vallen. Voor zoover zij voor vrijstelling in aanmerking komen, vraagt hij daarvoor als hij voor in levering wordt opgeroepen, een formulier II. C. Wat moeten antiquairs en kunsthan delaren doen? 1. Zij leveren evenals andere winkeliers bij den burgemeester een staat van hun winkelvoorraad in. 2. Zij specificeeren die naar: a. antiqui teiten, b. kunst van de 19e cn 20e eeuw, c. waardevol volksgoed, volkskunst, d. exoti sche kunst. e. datgene wat noch kunst, noch waardevol volksgoed of exotische kunst is. 3. Zij geven van de onder e. genoemde voorwerpen de inkoopswaarde op. 4. Voor hun persoonlijke bezittingen (ver zamelingen cn huisraad) handelen zij als de particulieren (zie A) Hieronder vermelde bonnen zijn aangewe zen voor het kopen der daarbij vermelde rantsoenen. AARDAPPELEN. Met ingang van 14 Juli a.s. wordt het rantsoen aardappelen verhoogd en wel van 2 op 3 Kg. Bon ,56 reserve", geldig van 14 Juli t.m. 20 Juli, geeft recht op het koopen van 3 kg. aardappelen per bon. BROOD EN GEBAK. Bon „26" van de broodkaart, geldig van 14 Juli t.m. 20 Juli, geeft recht op het koo pen van 100 gram brood of een rantsoen ge bak per bon. Bon „26-4 rantsoenen" van de broodkaart geldig van 14 Juli t.m 20 Juli. geeft recht op het koopen van 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Een rantsoen gebak is: Beschuit, wafels, biscuits of andere koekjes 75 gram, specu laas 140 gram. koek 140 gram. cake 300 gr.. gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbrood jes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn. geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. MELK. Bon „26" van de melkkaart. geldig van 14 Juli t.m. 20 Juli. geeft recht op het koopen .van 1% liter per bon. Bon „25" van de melkkaart kan vernie tigd worden. EIEREN. Bon ,56 eieren", geldig van 14 Juli t.m. 20 Juli, geeft recht op het koopen van één ei per bon. KAAS. Bon „26 kaas" en bon ,57 kaas", geldig van 14 Juli t/m. 27 Juli, geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas per bon. Deze bonnen zijn voorts nog geldig t/m. 10 Augustus a.s. Bon „25 kaas" kan vernietigd worden. RIJST. Bon „102" van r'e „bonkaart algemeen", geldig van 14 Juli t/m. 10 Augustus, geeft recht op het koopen van 250 gram rijst, rijst- meel, rijstebloem, rijrigries of gruttenmeel (gemengd meel) per bon. TARWEBLOEM e.d. Bon „10" van de bloemkaart, geldig van 14 Juli t/m. 10 Augustus, geeft recht op het koo pen van 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. De bonnen, welke ziin geldig verklaard voor een op Maandag aanhangende distribu tieperiode, mogen reeds den daaraan voor- afgaanden Zaterdag worden gebruikt. JAM e.d. Het nummer van den bon jam e.d. zal bij afzonderlijk persbericht worden békend ge maakt. Kaspositie van rijk, provincie en gemeenten ongunstiger. In de laatstverschenen aflevering van 1941 van het maandschrift publiceert het centraal bureau voor de statistiek wederom enkele bijzonderheden omtrent de kasposi tie en de leeningen van rijk, provincies en gemeenten. De kaspositie van het rijk is in het tijdvak 1 April 1940 tot 1 April 1941 f915 milliocn ongustiger ge worden. Voor de gezamenlijke pro vinciën werd de kaspositie in het zelfde tijdvak f 1 millioen en voor de gezamenlijke gemeenten f54 mil lioen ongunstiger. Door het rijk werd in het tijdvak van 1 April 1940 tot 1 April 1941 een leening aan gegaan, groot f500 millioen en wel op 15 Februari 1941 tegen een rente van 4 en een koers van 1Ö0 af te lossen in iaar- lijksche gelijke termijnen, uiterlijk binnen 10 jaar. Door de gezamenlijke provinciën werd in hetzelfde tijdvak opgenomen in totaal f6 millioen. Van dit bedrag was ruim f 15 mil lioen of 26 voor conversiedoeleinden be stemd. Door bemiddeling van den centralen be- leggingsraad werden in genoemd tijdvak bij rijksinstellingen geen gelden opgenomen. Door de gezamenlijke gemeenten werd in het tijdvak van 1 April 1940 tot 1 April 1941 in totaal opgenomen f71 millioen. Van dit bedrag was slechts ongeveer f 0.8 millioen of 1 voor conversiedoeleinden bestemd. JONGETJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. In de Kleine Eligensteeg te Utrecht is gisterochtend om lef uur een droevig onge luk gebeurd. Aldaar werd een vrachtauto gelost, welke, toen het lossen geëindigd was, dor den chauffeur achteruit gereden werd. Het bijna tweejarig jongetje F. R.. dat onge merkt achter den vrachtauto was gaan spe len, werd hierdoor overreden en was op slag dood. De moeder zag het ongeluk voor haar oogen gebeuren. Kordate dame haalt onvoorzich tig zwemmer op. Ondanks het feit, dat den avond te voren in den IJssel bij het Apeldoorn—Dierensche kanaal een twintig-jarige jongen jammer lijk verdronk, waagde dr. V. H„ afkomstig uit Tilburg, die ook de zwemkunst niet vol doende; machtig is, zich daar eveneens te water. De IJssel is hier bijzonder gevaarlijk. De snelle stroom veroorzaakt tusschen de z.g. „kribben" gevaarlijke draaikolken. Ook zijn in den bodem groote oneffenheden. Op een gegeven oogenblik verdween dr V. H. in de diepte. Door het kordate optreden van mej. Kortenhorst, afkomstig uit Den Haag, die mede van de partij was, en wel zwemmen kon, werd erger voorkomen. Na een paar keer te zijn ondergedoken, gelukte het haar dr. V. H. op te halen en bewusteloos op het doge te brengen. Verklaring van Willkie. WASHINGTON, 10 Juli (Reuter). Willkie heeft verklaard, dat hij voorstander is van de vestiging van Amerikaansche militaire steunpunten in Noord-Ierland en Schotland. „Volgens mij -is de bezetting van IJsland door Amerika de eerste van een reeks der gelijke maatregelen, die genomen behooren te worden". In antwoord op een vraag ver klaarde Willkie: „Het is van vitaal belang, dat de zeewegen open blijven." Hij voegde hief aan toe, dat de Britsche verliezen aan koopvaarders den bouw van nieuwe ver overtreffen. Welles loochent Washington. 10 Juli (D.N.B.): De plaatsvervangende minister van buiten landsche 'zaken der V. S„ Sumner Welles, heeft vandaag ten overstaan van persverte genwoordigers het bericht geloochend, dat de Vereenigde Staten pogen militaire of vloot bases in Portugal en zijn bezittingen of in Siberië te verwerven. Welles verklaard, dat nimmer onderhandelingen met de Sovjet- Unie over bases op Sovjetgebied zijn gevoerd Onjuist zijn eveneens de berichten, dat de Ver. Staten bases in Portugal of zijn bezit tingen wenschen. OEMANSKY BIJ ROOSEVELT. Washington, 10 Juli (D.N.B.L De Sow- jet-ambassadeur Oemansky, heeft voor het eerst sinds het uitbreken van den Duitsch- Bolsjewistischen oorlog een onderhoud met president Roosevelt gehad, waarbij ook on derstaatssecretaris Sumner Welles aanwe zig was. Hierbij is vermoedelijk het vraag stuk van de Amerikaansche hulp voor de Sowjet-unie behandeld, naar Associated Press meedeelt. ÖRITSCHE AMBASSADEUR WEER BIJ STALIN. STOCKHOLM, 10 Juli (D.N.B.). Nadat de Britsche ambassadeur te Moskou, Cripps, gisteren reeds een onderhoud met St.alin had gehad, is hij vandaag in gezelschap van Molotof weer door Stalin ontvangen, naai de Engelsehe berichtendienst meldt. DUITSCHE GEVANGENEN UIT NEDER- LANDSCH-INDIë. Sj'anghai, 10 Juli (D.N.B.) Na een gedwongen verblijf van meer dan een jaar in Nederlandsch indië zijn hier met een Ja pansche vrachtboot 670 Duitsche vrouwen en kinderen aangekomen. In Nederlandsch- Indië waren zij geintemeerd en in krijgs gevangenenkampen vastgehouden. Volgens hun mededeelingen was hun behandeling zeer slecht, daar niet slechts de krijgsge vangen Duitsche mannen, mar ook hun vrouwen en kinderen zich de beschamendste vernederingen moesten laten welgevallen. ONTAARDE MOEDER STAAT TERECHT. Een twintigjarige ongehuwde moeder. Grietje J.. te Groningen, heeft op 22 April jl. pogingen in het werk gesteld om haar kind van één jaar te dooden. Op dien dag speelde de baby in de box. Plotseling naar verdachte beweert - kwam bij haar de gedachte op om het kind te vergeven Uit een flesch met bieekwater schonk zij een weinig in een kopje, dat zij met het kind mee nam naar de slaapkamer. Hier gaf zij het kind, dat begon te huilen, bet bieekwater gaf het kindje weer terug. Toen de moeder van de ontaarde vrouw thuiskwam, rook zij bleekwaterlueht in huis. Instinctief begaf zij zich naar de slaapkamer van haar dochter, waar haar spoedig dui delijk werd wat er gebeurd was. Onmiddel lijk stelde zij de politie van het geval in kennis. Het kind werd naar het Kinderzie kenhuis gebracht. Het kind heeft betrekke lijk weinig geleden. Als motief voor haar daad gaf de moeder Voor de rechtbank op, dat zij, geen kleertjes voor haar baby had. Uit de getuigenverkla ringen bleek, dat dit motief absoluut on juist is. De moeder van verdachte weigerde den eed af te leggen. Voor den rechtercommis saris heeft zij verklaard, dat haar dochter den laatstcn tijd slecht voor haar baby zorgde, nu eens slikte het kind een veilig- heidspeld in. dan weer viel het van dc ta fel, enz. Zelfs had haar dochter zich eens i^ dezen geest getuit: Ik had er wel twee maanden voor over als ik van mijn kind verlost was. Op het oogenblik vertoeft de baby in het Doorgangshuis. De officier van Justitie, mr. J. N. Mein- dersma, zette in zijn requisitoir uiteen, zegt de Tel., dat het O.M. hier te doen heeft met een strafbare poging tot doodslag. Dat verd. te weinig bieekwater voor haar doel heeft gebruikt, doet niets ter zake. Tegen dp moeij der, die niet geheel normaal is. requireert de officier negen maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 Juli. Berlijn, 10 Juli (D.N.B. In den nacht van 9 op 10 Juli heeft een Britsche bommenwerper tijdens zeer helder maanlicht, den Dom in Aken tot zijn doel gekozen, en door verscheidene bomtreffers beschadigd. v Hierdoor is een van de meest historische monumenten van het avondland, dat in de geheele wereld wat betreft zijn historische beteekenis en kunstwaarde nauwelijks zijns gelijke vindt, tot het doel van een zinneloozc vernielingswoede van het Britsche luchtwa- pen geworden. Waar de Britsche vliegtuigen hun bommen gooien. Berlijn, 10 Julii (D.N.B.): In Duitsche kringen verneemt men de op vatting, dat de jongste Engelsehe luchtaan vallen op Duitsche steden opnieuw hebben bevestigd, dat het Britsche luchtwapen geen stelselmatige aanvallen onderneemt op voor den oorlog belangrijke resp. oorlogseconomi- sche doelen, doch dat gebombardeerd wordt zonder rekening te houden met de oorlogs- beteekenis der doelen. Reeds uit den aanval op Munster bleek dit duidelijk, zoo verklaart men hier. Ook in den nacht van 9 op 10 Juli ondernomen aanval op Aken is, naar van Duitsche zijde -"ordt verklaard, een bombardement op een stad, die geen betee kenis heeft voor de oorlogsindustrie. Aken beschikt alleen over een industrie van ver brui ksgoederen, die voornamelijk bestaat uit fabrieken, die stoffen vervaardigen. Daar entegen ontbreekt de zware industrie geheel. Daarenboven is Aken een handels- en amb tenarenstad en in het bijzonder, overeenkom stig de ligging aan de grens, de zetel der douaneautoriteiten. De stad heeft ook een naam als badplaats. Aken is in de wereld bijzonder bekend door zijn kunstschatten en historische bouwwerken uit de middeleeu wen, waartoe ook de beroemde Keizersdom behoort. Het oordeel over de Stali&linie. B o e d a p e st, 10 Juli (D.N.B.) Naar het Hongaarsche telegraafagentschap meldt, hebben Sowjetgevangenen verklaard er blij over te ziin. dat zij niet behoefden te vech ten in de „kazematten des doods" van de Stalin-linie. waar men niet meer uitkomt. Deze kazematten zijn namelijk, zoo vertel* den zij. zóó gebouwd, dat men er in wordt opgesloten. WANDADEN DER GAULLISTEN OP TAHITI. Vichy. 10 Juli (D.N.B.) Naar uit Tahiti wordt gemeld, hebben de autoriteiten al daar haar toevlucht genomen tot misdadige middelen tegen Fransche burgers, die de re geering van Vichy trouw zijn, uit de kolo nie zijn verbannen en naar Frankrijk wil len terugkeeren. fNaar thans bekend wordt, hebben de Gaul listen op Tahiti 29 emigranten vastgehouden en 'in bijzónder ongezonde streken der kolo nie geinterneerd. b.v. op het eiland Tara- vao, berucht om haar zwermen muskieten en het gevaar voor ziekten en op het eiland Rapa, in den volksmond het eiland der me- laatschen genoemd. Amerikaansche provincie in op schudding. New York, 10 Juli (D.N.B.) Naar Asso ciated Press uit Montreal meldt, heeft een radiohoorspel, waarin een luchtaanval op de stad Halifax voorkwam, groote ontstelte nis gewekt onder de luisteraars in de pro vincie Ouebec. De verwarring onder de be volking nam bijna den omvang aan van de ontsteltenis, die in 1938 in de Vereenigde Staten werd teweeggebracht door het hoor spel, waarin een aanval der Marsbewoners werd voorgesteld. Telefoonkantoren, politie en radiostations in Quebec werden bestormd door de be volking, die vroeg wat zij moest doen. Pas na geruimen tijd wist men den menschen duidelijk te maken, dat zij slechts met een hoorspel te doen hadden. OPERATIES IN HET OOSTEN VORDEREN Activiteit boven de Noordzee. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer. 10 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Dc operaties in het Oosten vorderen on weerstaanbaar. Aan het Finsche front werd op Juli, met steun van omtrekkende bewe gingen van Finsche strijdkrachten het krachtig verstrekte Salla na gevechten van verscheidene dagen door Duitsche formaties ingenomen, de daar strijdende Sovjetdivi sie werd uiteengeslagen. In Noord-Afrika werden plaatselijke aan vallen van vijandelijke pantserstrijdkrach ten van uit Tobroek afgeslagen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 8 en 9 Juli militaire doelen in de haven van Tobroek cn een vliegveld ten zuidoosten van Mersa Matroeh met succes met bommen aange vallen. Ten noorden van Solloem heeft een Britsche torpedobootjager een bomtreffer gekregen. Vrij sterke strijdkrachten van Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht vliegtuigloodsen ten westen van Isrnailia aan het Suezkanaal in brand ge- geworpen. In den strijd tegen de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart zijn in den afgeloopen nacht het Noorden van Newquav vijf koop vaarders met in totaal 21.000 brt„ die in convooi voeren, vernietigd en met effect haveninstallaties aan de oost en zuidoost kust van het eiland gebombardeerd. In den nacht van 8 op 9 Juli is ten noorden van Berwick een ander groot koopvaardijschip door gevechtsvliegtuigen zwaar beschadigd. Kalme handel. Weifelende markt Onregelmatige koersbeweglng. Nederlandsche beleggingen kalm OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. -V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 100-99 13/19 9034-99% Nederland 1940 I 4 100% 100% Nederland 1940 II 4 99V2 99% Idem met bel. fac. 100% 100% Nederland 1938 3.3% 93 3/16-93 7/16 933/s-93 Oost Indië 1937 3 94% 95 Oost Indië 1937 A 3 93% 95% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 95% 96 's Grav. '37 I 3% 98% 97% N. Holl. '38 3 88% N.-Holl. '38 II (3%) 3 92% R'dam '37 I Hl 3% 93% 93% Z.-Holland 1937 3 94% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98% 98% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank" A 195 191 Ned. Ind. Handelsb. A 132 129 Ned. Handel Mij. c.v. A 134% 134 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 145-147%' 148-152% Centr. Suiker Mij. 210 209 Fokker g. A 185 190 Lever Bros en Unilever cv.A 127%-12j% 127%-125% Ned. Ford 314 315 Philips G B.v.A. 227%-230% 224%-227 Philips pref. A 155 157% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 247-249% 249%-246% SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 117%-116 116%-115% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A 164-151 163% Kon. Paketvaart A 242 Ned. Scheepv. Unie A 179%-178 179%-177% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N.1.SU. 434%-426 425%-422% 240 245 233% 236% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 222 225%-222 Deli Mij. cv. A - 287-288 289-289% Senembah 222-225 226% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 4 280-276 281-276 Deli Batavia Mij. A 222 Aan de Kanaalkust hebben gisteren jagers 17, luchtafweergeschut en marine elk een Britschen jager neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben M den afgeloopen nacht verscheidene plaat sen in West-Duitschland gebombardeerd. Dei verliezen onder de burgerbevolking zijn ge ring. Het ziekenhuis Bethel bij Bielefeld werd wederom met brandbommen bestookt. Bij deze aanvallen verloor de vijand dooc afweer met jagers en geschut vier en doos marineartillerio twee gevechtsvliegtuigen. Kapitein Balthasar, houder van het eiken! loof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis die met 40 luchtoverwinningen aan de ge noemde successen van het luchtwapen een schitterend aandeel heeft gehad, heeft in ze gevierende luchtgevechten aan het Kanaal den heldendood gevonden. Met hem verloor het luchtwapen een van zijn jachtvliegers. Het aandenken van dezen heldhaftigen offi cier van het jachteskader Richthofen, die zich reeds in het Condorlegioen door zijn doodsverachting herhaaldelijk had onder scheiden, zal bij het Duitsche volk onverge telijk blijven. CYPRUS BESTOOKT. BRITSCHE AANVAL OP NAPELS. Rome, 10 Juli (Stefani) Het 400ste commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Bij een aanval op de bases van Nicocia op Cyprus hebben onze afdeelingën vlieg tuigen schade toegebracht en aanzienlijke branden veroorzaakt. Voor de kust van Cyprus hebben onze vliegtuigen een stoom schip van 5000 ton getorpedeerd. In de straat van Sicilië is een roode kruiswater- vliegtuig door Britsche jagers aangevallen I en zuiden van Sicilië hebben onze jagers een Hurricane neergeschoten. Aan het front van Solloem in Noord-Afri ka is een vijandelijk detachement, dat door tanks gesteund werd, op de vlucht gedre ven. Duitsche cn Italiaansche vliegtuigen! hebben de versterkingen te Tobroek en op de reede liggende schepen gebombardeerd. Ook zijn bomaanvallen gedaan op vijande lijke luchtbases ten oosten van Sidi el Bar- rani, waar branden uitbraken en op een de< vliegvelden vele Britsche vliegtuigen ver nield waren. de zeven toestellen die Tripolis aan vielen, zijn er twee neergeschoten door af weergeschut en vier door onze jagers. ,PosI"Afrika hebben de troepen van een! stelling in Amhara een vijandelijke poging om onze stellingen te naderen snel verijdeld In den sector Wolsjefit groote bedrijvigheid der artillerie. Gistermiddag hebben laagvliegende Brit sche vliegtuigen Svracuse aangevallen. «a den afgeloopen nacht hebben Britsche vlieg tuigen een aanval gedaan op Napels, .waar 14 burgers zijn omgekomen en 30 gewond.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2