N1PPER EN PELLE AKKERÏJQ dAc* HET RAADSEL AAN BOORD Rake klappen in den Jordaan Dierenmishandeling van het ergste soort Radioprogramma Cu. moot H, •faredagen W* 6 '/W\ *kO\ü!üZ\ p4fft Feuilleton E. Philips Oppenheim Oude veete de oorzaak. Amsterdam, 10 Juli; Gisteravond ontving de politie van het bureau Raam poort een verzoek oip assistentie, wijl in en nabij de 3de Leliedwarsstraat een groote .vechtpartij gaande was. Het bleek, dat een reeds geruimen tijd be staande twist tusschen de families V. en de M. opnieuw was ontvlamd. V. was met assistentie van twee anderen, de gebr. K., de woning van de gebr. de M. in de 3e Leliedwarsstraat binnengedrongen om de oude rekening te vereffenen. De gebr. de M lieten zich echter hunner zijds niet onbetuigd. Aan beide kanten werd het mes getrokken, met het gevolg dat de gebroeders K. beiden tamelijk ernstig ge wond werden. Jaap K. kreeg messteken in de hart- en de maagstreek. Piet K. bekwam snijwonden aan den pols. Beiden werden door den G. G. en G. D. naar het Wilhelmi- nagasthuis gebracht. Koen de M., die de verwondingen zou hebben toegebracht, bekwam zei ook enkele kwetsuren, doch kon ter plaatse verbonden worden. Daarna werd hij gearresteerd. Het spreekt vanzelf, dat de buurtbewo ners eveneens in twee kampen verdeeld waren en al spoedig vielen er ook op straat rake klappen. Zodra de politie echter ook haar aandeel in de klap-partij opeischte, was de vecht lust spoedig bekoeld. HET N.A.F. GRIJPT IN. Drie met varkens beladen wagons ston den Dinsdagmiddag op het stationsempla- cewient van Varsseyeld. De tropische tem peratuur zorgde ervoor, dat het in deze wagons waarin levende varkens op eengepakt waren niet om uit te houden was. Den 9treekleider van het N.AF., den heer B. Diepenbroek, kwam deze dieren mishandeling ter oore en hij stelde zich met het hoofdkantoor van het N.A.F. in Den Haag in verbinding, dat direct mach tiging tot ingrijpen verleende. De heer Diepenbroek begaf zich hierop met een tweetal helpers naar het station. De wagens werden geopend. Een ondrage lijke stank kwam er uit. De varkens' lagen als versuft door elkaar. Twee ervan ble iken als gevolg van de hitte gestikt te zijn en waren voor consumptie ongeschikt. Een ander beest was er zoo slecht aan toee, dat het alleen door een onmiddellijke nood- slachting nog voor de consumptie kon wor den gered. De overige varkens werden met veel moeite uitgeladen en naar het waaggebouw te Varsseveld overgebracht, waar zij met behulp van groote hoeveelheden water een beetje op hun verhaal kwamen. Het is ko men vast te staan, dat de wagons 's mor gens om half elf waren geladen. In platas van ze nu achter een personentrein te ha- haken, ozoals bij dergelijke weersomstandig" heden noodzakelijk was. liet men de var kens aan hun lot over. Zooals te begrijpen valt. veroorzaakte de ze zaak in het dorpje Varsseveld groote opschudding en heeft men daar van zeer nabij kunnen zien, dat toen de Nederdand- sche boerenleider Roskam. Zaterdag j.1. op den boerenlanddag te Rolde verklaarde: „Het N.A.F. neemt van heden af welbewust de leiding in de voedselvoorziening van ons land op zich", hij geen woord te veel heeft gezegd. JONGEN IN DEN IJSSEL VERDWENEN. Dreggen vergeefs. Gisteren in den laten namiddag vermaak- kten zich 12 jongens uit Zwolle in den IJs- sel onider Hattem met het z.g. pootjebaden. Plotseling schoot een van hen, de onge veer 12-jarige van Vilsteren, in het diepere 240. Waar Is de meteoorsteen gebleven 1. „Wie weet zeg, is het een handgranaat, door bewoners van Mars afgeschoten!" 2. „Heb ik het niet gezegd, daar ontploft ie" 3. „Dat moeten we eens na der onderzoeken!" 250. Wat is een Meteoorsteen 1. „Voor we met 't onderzoek beginnen, vind ik, dat we eerst Je wetenschap hl de arm moeten nemen!" 2. „Professor Knarr, kunt u mij misschien eens uitleg gen, wat een meteoorsteen eigenlijk is?" 3. „Een meteoorsteen, jongens, is 'n orok steen van kosmi sche oorsprong, dat met een snelheid van 15 tot 70 kilo meter in de seconde langs een ellipti. che baan door het hemelruim snelt. Wan neer je er soms eentje te pakken kunt krijgen, dan ben ik je man hoor, ik bied er 500 gulden voor!" gedeelte van het water, waarin hij ver dween. Verschillende personen hebben nog herhaaldelijk naar den jongen gedoken terwijl ook geruimen tijd werd gedregd, doch alle pogingen waren vruchteloos. Vermoedelijk is de iongen met den vrij sterken stroom afgedreven. PRIJSOVERTREDING DOOR SLAGERS BIJ DEN VERKOOP VAN BEENDEREN. In den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat slagers aan het publiek runder- en varkensbeenderen verkoopen te gen prijzen, welke abnornaal hoog moeten worden geacht. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op. dat ook voor den verkoop van beenderen de bepaling geldt, dat niet mag worden verkocht tegen prijzen, welke die van 9 Mei te boven gaan. Overtreders van die voorschriften zullen zich voor de inspecteurs voor de prijsbe- heersching te verantwoorden hebben. AMERIKA EN DE OORLOG. New-York, 10 Juli (A.N.P.) In de Amerikaansohe pers worden er toespelin gen op gemaakt, dat Roosevelt «zich in de tweede plaats moet meester maken van vooruitgeschoven posten in West-Afrika. De „Washington Post" schrijft: „Roosevelt is de nazies voorgeweest en heeft den Engel- schen een last afgenomen. Wanneer een soortgelijke maatregel aan de West-Afri- kaansche kust zou worden ondernomen zouden zij de Franschen er des te meer van overtuigen, dat het. ons ernst is." „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu «ijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pij n en narigheid I VETVRIJE. EN VETARME SCHUUR-, WASCH. EN REINIGINGSMIDDELEN. In verband met het feit, dat thans zeer vele vetvrije en vetarme schuur-, wasch- en reinigingsmiddelen in den handel voorko men. welke niet bij de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten zijn ingeschreven, wordt het publiek in eigen belang aangeraden slechts die pro ducten te koopen, welke zijn ingeschreven bij de sectie zeep van bovengenoemd rijks bureau. De aanduidingen op de verpakking ziiij in -samenwerking met de diverse over heidsinstanties vastgesteld, zoodat op grond hiervan het publiek de garantie heeft, dat het alleen dan deugdelijke producten ver krijgt tegen redelijke prijzen, wanneer het ingeschreven producten koopt. PRIJSREGELING VOOR FRUIT. De gemachtigde voor de prijzen, deelt mede. dat er een regeling in voorbereiding is betreffende maximum-veilingprijzen voor fruit. Bij de vaststelling daarvan zal geen rekening kunnen worden gehouden met te hooge pachtprijzen voor fruit op het hout. welke voor de vaststelling van de regeling mochten zijn overeengekomen. DE SOWJETMISSIE TE LONDEN. Stockholm, 10 Juli (D.N.B.) Naar de zender te Moskou meldt, is de militaire Sowjet-misise te Londen gisterochtend door den Britschen minister van buitenlandsehe zaken. Eden, ontvangen. De ambassadeur Maiskv stelde de leden der missie voor. Vervolgens bracht de missie een bezoek aan den Engelschen minister van oorlog'. ANTICOMMUNISTISCHE BETOOGING TE STOCKHOLM. Stockholm, 10 Juli (D.N.B.) Voor het Finsche gezantschap te Stockholm ver zamelde zicih gisteravond een groote me nigte. die voor Finland betoogde. Een deel deel der demonstranten begaf zich naar het gebouw van het communistische blad „Ny Dag" en riep daar: „Weg met den Ny Dag!" „Leve den strijd van Finland tegen het communismel" „Weg met de comimuriisten uit Zweden!" De politie herstelde de orde. DUITSCH GRAAN NAAR FINLAND. HELSINKI, 10 Juli (A.N.P.). Naar de dag bladen melden, zijn uit Duitschland belang rijke hoeveelheden broodgraan naar Finland onderweg. Tezamen met de eigen vooraden van Finland is hiermede de broodverzorging van het land tot aan de nieuwe oogst veilig gesteld. DE LEIPZIGER MESSE. Groote belanastelling. De Leipziger messe zal op 31 Augustus haar poorten weer openen. Wederom zullen duizenden en nogmaals duizenden uit geheel Duitschland en uit alle deelen van het vaste land van Europa naar het aloude messe- contrum reizen om zich daar op de hoogte te stellen van de laatste wijzigingen op het gebied van de productie, daar ook zullen zij nieuwe connecties kunnen aanknoopen of oude banden kunnen verstevigen, daar zul len zij hun tijd met 'n algemeene oriëntatie op een voor de toekomst uiterst nuttige wij ze kunnen besteden. Reeds 6500 deelnemers uit vijftien landen zijn ingeschreven. ZATERDAG 12 JULI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek (9.159.25 Voor de huisvrouw) 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Cello en piano. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 De Ramblers. 1.35 Musiquette. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na' gedane arbeid... muziek en vroolijk- heid. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Het Hollandsch kamermuziek-ensemble en gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Rococo-octet. 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Viool, piano en gramofoonmulzek. 9.30 Berichten (Engelsch). 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Dutch news reel". Hilversum n. 301.5 m. 6.45 C amofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochterdgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz, Prot. Kerkcomité). 10.20 Ons schemeruurtje (opn.). 11.10 Gevarieerd programma (opn.)', 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Pianovoordracht. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en soliste (1.453.00 „Stad en land"). 4.00 Klaas van Beeck en zijn orkest en het en semble Bandi Balogh. 5.00 Cyclus „Twee zendelingen" (voorbereid door het Vryz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Orgel en hobo. 6.15 Collegium „Musica Divina". 6.45 Cyclus „Tien Nederlandsche componisten thuis". 7.00 BNO: Grpningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 „HBS Of Ambachtsschool", causerie). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd programma. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 10.0510.20 „Ik was er zelf bij", causerie (opn.). 0 door 16 Wonderbaarlijk, mompelde Mermillon met een goedkeurend lachje. Je hebt In ieder-geval je geld verdiend, Chicotin. Het is aan ons om voordeel uit je uitvinding te trek ken. Het zou wjjs zijn, als u dat deedt, ant woordde de man. Zal ik u eens zeggen waarvoor die kanonneerboot hier is? Dat weten wfj al, zei Mermillon. Om peilingen te doen. Zij zijn al met een boot bezig. Welk een onzin! riep Chicotin verachte lijk. Ik ben nieuwsgierig van aard en doe hier en daar vragen. De diepten in deze baal zijn de Fransche regeering geen knip voor den neus waard. Ik loop zoo'n beetje rond, kijk uit, en neem waar. De eene zijde van de boot heeft kanonnen kleine, maar geladen. Aan de ander is een rij kraphtige zoeklich ten, die oogenblikkelijk in werking gesteld kunnen worden. Hoe kan ik de baai over steken en de twee minuten, die ik aan boord van de „Paradijsvogel" noodig heb, benutten, wanneer overdag vier matrozen op den uit- kijk staan en des nachts de zoeklichten schij nen? Peilingen, jawel, een fraai smoesje! Zij hebben er de lucht van gekregen dat Chicotin aan het werk is. Geloof mij, die kanonnen en die zoeklichten zijn alleen déérom hier! - Hoe je het jacht hebt te betreden en te verlaten, moet je aan ons overlaten, Chicotin, zei Mermillon. Jij hebt je aandeel In het werk verricht. Wg nemen op je woord aan, dat het instrument zoo perfekt is als je zegt. De belooning vijftigduizend francs zal b(j het Crédit Lyonnais in Marseille op je naam gestort worden. Mocht je intusschen na volbrachten arbeid alvast eens goede sier willen maken, dan heb je hier iets extra's Met deze woorden wierp de minister een pak bankbiljetten op de tafel, dat door den ander gretig opgestreken werd. Wees gerust, antwoordde Chicotin, ik heb geen knoeiwerk geleverd. Ik moet er alleen nog de allerlaatste hand aan leggen. Zooals het nu is, zou het instrument met een hamer stuk geslagen kunnen worden, zonder dat er iets gebeurde. Maar na Jjéet inbrengen van een buisje op een bepaalde plaats is het de helsche machine bij uitnemendheid. Het mannetje berstte van trots. Hij wischte het zweet van zijn klam goor voorhoofd. Zon der vergunning te vragen, rolde hij een siga ret en begon de stinkende tabak te rooken. Welnu, laat alles dan zooals het is, Chicotin, beval Mermillon. Wacht geduldig tot wij beslissen wat gedaan moet worden. Chicotin schudde de hand van zijn twee begunstigers en vertrok. Mermillbn wachtte met een tinteling van vermaak in zijn oogen tot hij uit het gezicht was. Toen richtte hij zich tot zijn metgezel. En, baron, zei hij, laat nu uw vin dingrijke brein eens werken. Wat moet er nu gedaan worden? Ik stel voor, dat ik een bezoek ga bren gen aan mijn goede vriendin, de Markiezin de Montelimar. Het resultaat kunnen wjj later op den dag bespreken. Dat lijkt mfj een pracht denkbeeld, gaf Mermillon hoffelijk toe. Als je voor de lunch niet terug bent, kan ik dat begrijpen. De baron ging naar zijn hut om toilet te maken en een uur later hield zjjn Rolls-Royce voor het kasteel stil. HOOFDSTUK IX. Baron de Brett werd op het terras vrien delijk en met onderscheiding ontvangen. De markiezin was verrukt haar vroegere bewon deraar weer eens te ontmoeten, en de jonge lui, die juist een bad genomen hadden, stel den de eer van de aanwezigheid van zulk een beroemd finantieel genie op prijs. De markies, een stijf en deftig man, voormalig senator, was bizonder hartelijk. Ik kon het haast niet gelooven, toen ik hoorde dat je in deze buurt vertoefde, zei de markies tegen zijn vriend. Indien je niet in gezelschap was van een groot staatsman, die zijn vacantie in rust wenscht door te bren gen, zou ik een bezoek afgestoken hebben. Je zoudt welkom geweest zijn, ant woordde de bankier. Mermillon is echter een eigenaardig man, en wij zien elkaar wei nig. Hij heeft de eenzaamheid in de hoogste mate lief. U daarentegen niet, mjjn waarde vriend, merkte de markiezin op. Ik hoorde zooiets als, dat u in Monte Carlo de bank heeft laten springen, omringd door schoone vrouwen en bekende courtisanes. Overdreven, mompelde de baron, overdreven. De oogen van al die dames wa ren alleen op het spel gevestigd. Hij begon over iets anders: Ik hoop hiet, dat u denkt dat ik u op dit uur een bezoek breng met de bedoeling aan de lunch genoodigd te worden. Maar Mermillon was met zijn depêches bezig en het was een geschikt oogenblik om hem alleen te laten. Er is hier altijd voor u gedekt, ant woordde de markiezin. Gedurende het sei zoen houden wij open tafel. Wij zouden allen diep teleurgesteld zijn. indien u niet bleef. Deze woorden werden door een koor van jeugdige sternen bevestigd. Lucienne naderde den baron en nam zijn hand. Baron, verzocht zjj, —toe, blijf. Ik ben zoo nieuwsgierig om van mjjn Parijsche en Brusselsche kennissen te hooren. Met genoegen dan, stemde de baron toe. Ik beweeg mij gaarne tusschen de jeugd. Mermillon is de laatste dagen wat zenuw achtig, omdat, vermoed ik, hjj van hooger- hand een wenk ontvangen heeft, dat het noodig geacht werd om hem te laten be waken. Daar acht ik geen redenen voor aan wezig, zei de markiezin. Er is in de Pers en bij het publiek gelukkig een kalmer stroo ming merkbaar. En waardoor zou Edouard Mermillon zich het ongenoegen van de menigte op den hals gehaald kunnen hebben? Hij is een van de weinige mannen, tot wie Frankrijk als zijn redder opziet. Dat ben ik geheel met u eens, zei de baron. Ik geloof dat hij, die de hand naar Mermdlon uitstrekte, door het gepeupel aan stukken gescheurd zou worden, indien het hem kon grijpen. Wat ik vragen wilde, wie is de jonge man, die met dat aardige jacht hier zoo dichtbij geankerd ligt? Dat kunt u beter aan Lucienne vragen antwoordde haar vader zonder veel warmte Zij schijnt meer van hem te weten, dan een van ons. Bespottelijk! lachte het meisje, met een blik op de „Paradijsvogel". Hij heet Hamer Wildburn en hij is een jong Ameri- kaansch journalist, zeer aangenaam in den omgang, maar een weinig excentriek, zooals al zijn landslui. Hij kwam hier, terwijl ik in Parijs was, merkte de markies op. ik had nog geen gelegenheid om kennis met hem te maken. Hij gedraagt zich als een wellevend en welopgevoed man, zei de markiezin, e" toen hjj hier lunchte, was ik zeer met hem ingenomen. Hij schijnt zijn tijd echter bij voorkeur op zijn jacht, of met zwemmen me' Lucienne door te brengen. Dat laatste kan ik zoozeer geen won der noemen, zei de baron. -Het is bij hem aan boord erg gezelllp. zei Lucienne, en hij kwam hier om studeeren en een rustigen tijd te hebben. Dö Paradijsvogel is een juweeltje tel. de Brett. Mermillon was er verrukt over, en probeerde het te koopen. Hij bood veel meer dan de waarde bedroeg, geloof ik, maar de jonge man wilde niet verkoopen dan afloop van het seizoen. Tegenover een Per" soon van het aanzien van Edouard Mermill°n schijnt zulk een weigering wel eenigszlns on hoffelijk. Ik zou niet weten waarom hjj zijn jacht aan iemand zou afstaan, indien hij het wenscht te behouden, meende Lucienne- Hjj is niet onbemiddeld en wenscht ^jln vacantie op zijn manier door te brengen. ®n het is weieens goed, baron, keerde hij 7-ictl tot dezen laatrte, dat millionairs onder vinden, dat niet alles voor hun geld te koop "Wordt vervolffl~

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6