Frankrijk verwerpt DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Sensationecle publicatie Verduisteren 21.59 uur Britsche wapenstilstandsvoorwaarden Geen maximale sportprestaties KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG oyrie Vijandelijkheden voortgezet Dagorder van maarschalk Mannerheim Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.33 uur SOVJETS VERMOORDEN 1100 GEESTELIJKEN REICHSARBEITSDIENST TE 's GRAVENHAGE HELDERSCHE COURANT 12 JULI 1941 Hoofdredacteur: J. BLTLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9281 In Lemberg werden 528 Oekrainers in het tuchthuis van Dubne door de Bolsjewisten vermoord. De bevolking draagt de lijken van haar familieleden weg. (Foto Atlantik-Holland) O M Vichy, 11 Juli (D.N.B.) Officieel wordt bekend gemaakt: De Fransche regeering heeft de Britsche wapenstilstandsvoorwaarden in het Syrische conflict afgewezen. Nader is gebleken dat de Engelschen ook na het verzoek van generaal Dentz de vij andelijkheden hebben voortgezet. Generaal Dentz kon van zijn tegenstander na een tegenstand, welks heldhaftige zelf verloochening niemand kan bestrijden een loyaler begrip verwachten. De laatste berichten melden, dat het streven van de Britsche strijdkrachten op het oogenblik geconcentreerd wordt op Bei roet. Na de ontruiming van Damoer hebben de Fransche troepen zich teruggetrokken op nieuwe stellingen, die tien kilometer ten zui den van de Libaneesche hoofdstad liggen. Het moeilijke terrein vol spleten veroorlooft hen hier nog een zekere tegenstand te bie den. Het Britsche opperbevel heeft echter in den kustsector aanzienlijke strijdkrach ten in den strijd geworpen, vooral Australi sche infanterie. Tusschen den plaatsvervangenden pre mier, admiraal Darlan, den minister van oorlog, generaal Huntziger en den gister avond uit Noord-Afrika gekomen generaal Weygand is gisteren een uitgebreide be spreking gehouden. Van betrouwbare zijde verluidt, aldus U. P., dat de Fransohe regering de Engelsche wapenstilstandsvoorwaarden Woensdag avond heeft ontvangen. Vrijdag te 13 uur deelde de Fransohe radio mede, dat de Fransche regeering de wapenstilstandsvoor waarden had ontvangen en op het oogenblik onderzocht. Een half uur later verklaarde echter Radio-Lyon, dat generaal Dentz de Britsche voorwaarden voor het staken der vijandelijkheden nog niet had ontvangen. De uitzending maakte de indruk alsof Londen het doorgeven der wapenstilstandsvoor waarden aan generaal Dentz vertraagt. De S.P.T. meldt uit Londen, dat daar of ficieel wordt medegedeeld, dat het oorspron kelijk verzoek van generaal Dentz om een wapenstilstand via het Amerikaansche con sulaat te Beiroet en de regeering te Was hington aan de Engelsche autoriteiten is toegezonden. Het Britsche antwoord is eveneens over Syrië gegaan. Op 9 Juli heeft het Ameri kaansche departement van buitenlandsche zaken getracht, het antwoord naar Beiroet door te geven, maar er was geen contact met Syrië te krijgen. Haar antwoord is toen denzelfden avond naar Vichy getelegrafeerd Intusschen hebben de Britsche autoriteiten gepoogd het antwoord ook langs een min der omslachtigen._W£« aan. generaaL Dentz mede te deelén. Nader meldt de United Press uit Vichy, dat de Fransche regeering door bemiddeling van de Amerikaansche ambassade te Vichy op de Engelsche wapenstilstandsvoorwaar den voor Syrië heeft geantwoord. In het antwoord wordt gezegd:. 1. De Engelsche tekst en de vorm van het Britsche antwoord voor de Fransche regeering is onaannemelijk. 2. Schijnt het Engelsche antwoord een overeenkomst regelrecht onmogelijk te ma ken. 3. Blijkt uit den Engelschen tekst duide lijk dat Engeland het doel nastreeft de mandaatsgebieden te veroveren. 4.- Is. het voor de Fransche regeering niet mogelijk met de beweging van De Gaulle te onderhandelen, daar haar leiders verra ders van het eigen land zijn. 5. Is de Fransche regeering niet in staat voorwaarden aan te nemen en heeft zii het vaste vertrouwen dat generaal Dentz ter plaatse de door de situatie vereischte be slissing zal treffen. Vichv heeft hiermede blijkbaar de Engel sche voorwaarden voor een wapenstilstand in Syrië verworpen en generaal Dentz blijk baar vrij gelaten, de wapens neer te leggen, met de Engelschen te onderhandelen of den strijd voort te zetten. De Fransehe regeering nam het besluit om de Britsche eischen te verwernen. in een kabinetszitting. CHAOS IN HET SOVJETLEGER TUSSCHEN MINSK EN BIALYSTOK. Berlijn, 11 Juli (D.N.B.) Onder de Sovjettroepen tusschen Bialy- stok en Minsk heerscht de laatste dagen een onbeschrijfelijke chaos. Met verliezen, zooals die slechts uit de groote slagen van den we reldoorlog bekend zijn, trokken de verslagen en verstrooide resten der Sovjets terug naai het Oosten. Steeds opnieuw werden de we gen, waarlangs zij weken, aangevallen door Duifsche artillerie, gevechtsvliegtuigen en ja gers, hetgeen een enorme verwarring onder de Sovjetsoldaten veroorzaakte. De bolsjewis ten, die niet gewond waren, lieten alles in den steek om zich te redden. De wegen zijn bezaaid met wapenen en uitrustingsstukken. 0AALBEK VAN BEGIN AF STALINS DOEL: VISSCHEN IN TROEBEL WATER! Documentaire berichten gingen in den doofpot. Geneve, 11 Juli (D.N.B.) Onder het opschrift „twee documenten" pu bliceert het „Journal de Geneve" een sensationeele geschiedenis van de hand van den vroegeren correspon dent van Havas te Geneve, Henri Ruffin. Deze documenten zijn, naar het blad schrijft, niet nieuw. Zij zijn van 27 November 1939. De publicatie werd niet toegestaan. Het bericht van de vroegeren Havas-correspon- dent betreft een verklaring, die Stalin op 19 Augustus 1939 des avonds voor het „Politiebureau" heeft afgelegd over het op denzelf den dag gesloten Duitsch-Russische verdrag en waarvan Ruffin destijds kennis droeg. Op welke wijze het document, in Ruffins handen is ge komen, is onbekend, daar Ruffin dit een beroepsgeheim acht, dat hij niet wil schenden. Het toendertijd door Ruffin opgestelde bericht luidt als volgt: Op denzelfden avond, waarop Stalin een overeenkomst met het Duitsche rijk had gesloten, achtte hij het noodig zijn politiek voor de leden van het politbureau te recht vaardigen. Hij verklaarde, dat, wanneer de Sowjets een alliantieverdrag met Frankrijk en Groot-Brittannië zouden sluiten, Duitsch land zich gedwongen zou zien met de Wes telijke mogendheden een modus vivendi te vinden. Hierdoor zou de oorlog vermeden worden. Wanneer de Sowjet-Unie echter het voorstel van Duitschland aanneemt dit was in feite reeds in den loop van den middag door Stalin onderteekend dan zal Duitschland ongetwijfeld Polen aanval len en een interventie van Engeland en Frankrijk wordt onvermijdelijk. West-Euro pa zal zoodoende een ernstige vernieling te gemoet gaan. Wij zullen, zoo zeide Stalin, dan een groote kans hebben buiten het con flict te blijven en kunnen een gunstig tijd stip afwachten. Dit is iets, wat ons belang vereischt. De dictatuur van de communistische partij is slechts mogelijk door middel van een groo- ten oorlog. Een ander belang van de Sow jets noemde Stalin. dat Duitschland den oorlog zoo lang mogelijk zou kunnen voe ren. Daar de Sowjet-Unie neutraal blijft, zal zij Duitschland economisch helpen. Doch het spreekt van zelf. dat de Sowjethulp een zekere grens niet zal overschrijden, daar de Sowjet-Unie haar eigen leger niet mag verzwakken. Tegelijkertijd moet ook een actieve communistische propaganda ge voerd worden. De Sowjet-Unie moet goed voorbereid zijn voor het oogenblik, waarop de oorlog ten einde loopt. In den doofpot. Het verrast niemand, zoo voegde de voor malige Havas-correspondent te Genève hier aan toe. dat dit bericht van Havas te Parijs voorzichtigheidshalve door een eroot deel van de pers in de doofpot is gestopt. Zoo was de stand van zaken, naar Ruf fin verder verklaart, toen enkele dagen la ter een nieuw, niet minder sensationeel document tot het publiek doordrong. De aard van de gedachte en van het plan van Stalin werd hierin als volgt omschre ven: GEEN STRANDPAK OP BON A VAN DE TEXTIELKAART. 's-Gravenhage, 11 Juli Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart ver zoekt het door enkele bladen uit het textiel- vakblad „de manufacturenhandel" overge nomen bericht, volgens het welk op bon A van de textielkaart een strandpak zou kun nen worden gekocht, niet over te nemen. Het bericht is niet juist. Tet aanwijzen van bon A van de textiel kaart voor het koopen van een strandpak wordt niet overwogen. „Finland een door bloed gedrenkt heilig land". Helsinki, 11 Juli (D.N.B.) De opperbe velhebber veldmaarschalk Mannerheim, heeft de volgende dagorder uitgevaardigd: „In den vrijheidsoorlog van 1918 zeide ik tot de Kareliers in Finland en in de grens gebieden, dat ik mijn zwaard niet eerder in de scheede zou stoppen, voordat de Kareliers in Finland en in de grensgebieden vrij zou- Het instellen van het Sowiet-reei- me in alle kapitalistische landen MANNERHEIM. Foto Pax. den zijn. 22 jaar hebben de provincies Vie- na en Aunus op de vervulling van deze be lofte gewacht. Anderhalf iaar lang heeft het Finsche Karelie, na den eervollen oorlog in den winter geheel verlaten, op dezen dag gewacht. Strijders van den wereldoorlog, roemrijke mannen van den winteroorlog. mijne moe dige soldaten, een nieuwe dag is aangebro ken. Karelie ontwaakt. In onze gelederen marcheeren zijn eigen bataljons, De vrijheid van Karelie en een groot Finland zweven ons voor de oogen. Soldaten, de grond, die u draagt is een door het bloed en het lijden van onzen stam gedrenkt, heilig land. Uwe overwinning zal Karelie bevrijden. Uwe daden verschaffen Finland een groote gelukkige toekomst". door de internationale revolutie blijft het eenige algemeene doel van de buitenlandsche politiek der Sow jet-Unie. De Europeesche oorlog sche-pt alleen de gunstige omstandigheden en voorwaarden voor het ontketenen van een internationale revolutie. Wii hebben ons doel bereikt, n.1. het uitbreken van een algemeenen oorlog, zonder hieraan deel te nemen. Wij zullen de Duitschers tiidens den Europeeschen oor lóg dusdanig bijstaan, dat zij lang tegen stand kunnen bieden, doch niet zoover, dat een overwinning van de Duitsche wapens mogelijk wordt. Op deze wijze zullen wij de beslissing in handen houden. Fotomateriaal naar het Vaticaan gezonden. Berlijn, 11 Juli (D.N.B.): Naar de bevoegde instanties te Kovno mee deelen, bevinden zich onder de thans gevon den lijken in totaal omstreeks elfhonderd katholieke geestelijken, die grootendeels zoo genaamd als gedetineerden in gevangenissen waren ondergebracht. Alle lijken vertoon den het beruchte-schot in den nek. waarmee de Gepeoe haar gevangenen als regel om bracht. Enkele der slachtoffers vertoonden naar duidelijk uit foto's blijkt, aan het bo venlichaam sneden in kruisvorm, terwijl bij anderen onmiskenbare kruisen op bovenlijf en armen gebrand, blijkbaar met een gloei end ijzer. Onder de lijken vond men twee pastoors uit Wilna, die reeds boven de tachtig wa ren. Naar voorts wordt meegedeeld, heeft de Litausche clerus een collectie van de foto's samengesteld, die gevoegd wordt bij het ma teriaal, dat binnen enkele dagen naar het Vaticaan wordl gezonden. De clerus ver zoekt het Vaticaan tevens een vertrouwens man te zenden, die de situatie ter plaatse kan opnemen. Gepeoe neemt kinderen in dienst. Stockholm, 11 Juli (D.N.B.): RadioMoskou meldt, dat d Gepeoe in haar staf een groot aantal jonge meisjes en jon gens, ja zelfs kinderen heeft opgenomen, die in het bijzonder tot taak hebben gekregen spionnen op te sporen. Deze kinderen zijn reeds in een voorbereidene cursus opgeleid. Een vrouwelijk lid var. den hoogsten raad der Sowjets. Loebjanova. heeft voor de Moskou- sche radio een oproep gericht tot de vrou wen der Sovjet-Unie en de ..amazones" aan gespoord met dapperheid en moed naar het front te gaan om voor het land van Stalin te strijden. De vrouwelijke piloten werden aangespoord in vermetelheid niet voor de mannen onder te doen. Heiligschennis. Berlijn, 11 Tuli (D.N.B): Sovjetsoldaten hebben uit de kerken en pastorieën in de Oostzeestaten alle wijnvoor- raden gdstolen. die voor kerkelijke doelein den waren bestemd. In de bagage van een Sovjetofficier vond men foto's, waarop Sov jet-soldaten bezig waren wijn uit gewijde kel ken te drinken. Op een tafel stonden mon stransen en crucifixen, die door de soldaten waren behangen mei roode vlaggen, waar op de emblemen der Sovjets voorkwamen. Op de foto's kwamen ook paarden voor, die met altaarkleeden, kandelabers en priester gewaden waren beladen, welke blijkbaar als buit meegevoerd zouden worden. KORTER AFSTANDEN BIJ DE VIERDAAGSCHE TE NIJMEGEN. 's-Gravenhage, 11 Juli. Het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van lichamelijke opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming deelt mede. dat. na ingewonnen medisch advies, naar de meening van het college onder de huidige omstandigheden maximale sport prestaties dienen te worden beperkt In verband hiermede acht het col- lefle het gewensoht. dat de gebrui kelijke indeeling der deelneemsters (ers) aan de Vierdaagsche afstands- marsch te Nijmegen een verandering ondergaat en de gebruikelijke af standen belangrijk worden verkort. Het college van gevolmachtigden voor de sport is op grond daarvan ertoe over- gegaan het bestuur van den Nederlandsehen Wandelsportbond te verzoeken op korten termijn aan' het organiseerden comité der Vierdaagsche fe willen berichten, dat voor de aan te geven leeftijdsgroepen de daar achter vermelde afstanden moeten worden vastgesteld: Groep 1. Leeftijd 14 t.m. 18 jaar: 20 K.M. per dag. Groep 2. Leeftijd 50 jaar en ouder: 20 K.M. per dag. Groep 3. Leeftijd 10 t.m. 49 jaar: 30 K.M. per dag. Het college van gevolmachtigden voor de sport staat bovendien nog op het standpunt, dat bij de inschrijving der deelnemers in ieder geval voor zoover zij behooren tot de beide eerste groepen, dus groep 1 en 2, een geneeskundige verklaring dient te wor den overgelegd, waaruit blijkt, dat zij voor deelname aan de Vierdaagsche afsstands- marschen geschikt worden geacht. In plaat sen waar bureaux voor medisch sportkeu ring gevestigd zijn, dient de betrokken keu ring bij voorkeur door deze bureaux te ge schieden. RIJKSCOMMISSARIS ZAL HET WOORD VOEREN. Het A.N.P. meldt: Wij vestigen de aandacht er op, dat Za terdag 12 Juli te 15.00 eenige afdeelingen van. den Duitschen Arbeidsdienst de Haagsche straten zullen verlevendigen. Twee groepen zullen marcheeren achter hun muziekkorp sen en vaandels. Wij zijn er van overtuigd, dat deze marsch van de ionge arbeidsman nen. niet zal nalaten indruk op de bevolking te maken. Het is ons bekend, hoe marchee- rende arbeidsdienstcolonnes in Duitschland door de toeschouwers met geestdrift werden begroet, omdat in den marsch van den Ar beidsdienst zooveel jeugdige bloei en vreug de liggen, dat men er door wordt bezield. De marsch beteekent voor Den Haag een ge beurtenis. die met belangstelling tegemoet kan worden gezien. Nadat de mannen van den Duitschen Ar beidsdienst Zaterdag 12 Juli door de straten van Den Haag zullen hebben gemarcheerd, zuilen zij Zondag 12 Juli op het sportter rein Houtrust een plechtige betooging hou den. Zii zullen hier in grooten getale bijeenko men en in woord, gezang en muziek den volke kond doen. welke hun houding ten aan zien van den huidigen tijd is. Ook een aan tal meisjes uit den vrouweliiken Duitschen Arbeidsdienst zal aan de plechtigheid deel nemen. Het muzikale gedeelte wordt ver zorgd door twee muziekcorpsen van den Reicharbei tsdienst. In het kader van de plechtigheid zal de Rijkscommissaris het woord voeren en spre ken tot de manschappen van den Arbeids dienst. die voor hem staan, volledig bereid zich geheel in te zeten. Deze betooging zal voor de manschappen een belevenis worden. Bovendien zal zij tot iederen bezoeker spreken en een geweldigen indruk bij hun achterlaten. Een goede organisatie zal er voor zorg dragen, dat ook bij den te wachten grooten toeloop iedere bezoeker een plaats zal krij gen. Entrée wordt niet geheven, opdat het een ieder mogelijk zal zijn de betooging bij te wonen. De betooging begint te klokslag 15.50 uur Op dit tijdstip moet ieder zijn plaats hebben ingenomen: het verdient aanbeveling tijdig aanwezig te zijn.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1