distributiebescheider Dt bezetting van IJsland Oorlog on oorlogsgruwelen Geldige Vlucht uit Moskou De Sovjets onder een nieuwe vlag Warm Het zomerkamp voor journalisten Pronken met andermans veeren Het conflict tusschen PERU en EQUADOR Dc Engelsche aanvallen op DUITSCHLAND EEREPOORTEN VOOR DUITSCHE SOLDATEN De Engelsche troepen op IJsland Niet Daitschland staat de vrijheid der zeeën in den weg Welke kaarten men kan vernieti gen en welke niet. 's-Gra venhage, 11 Juli: Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de hierna volgende distributiekaarten en -boekjes thans geldig zijn: a. de bonboekjes a, b, c, d en e, dat zijn dus alle nieuwe bonboekjes, welke on t langs zijn uitgereikt. b. De mefkkaart. c. De cacaokaart (die evenwel niet in ge bruik is). d. De bloemkaart. e. De boterkaart. f. De vetkaart g. De textielkaarten. h. De vaste brandstoffenkaarten j, k, 1 en n en petroleumkaart m. k. De petroleumkaart o. 1. De zeepkaarten p en q. ,r De hierboven niet genoemde kaarten, waarbij dus de nog gedeeltelik ongebruikte bonkaarten, zooals de oude vleeschkaart, de oude bonkaart algemeen en de aardappel- kaart met uitzondering van de thans nog geldige bonnen van die kaarten benevens de oude brandstoffenkaarten en de met „een eenheid 6e periode" gemerkte bonnen voor brandstoffen en cokes, kunnen vernietigd worden. Tenslotte wordt er op gewezen, dat uiter aard de losse rantsoenbonnen doorloopend geldig blijven. De heer Feltmeyer spreekt de laatste groep toe. Gisteravond heeft de vierde groep kampee- rende journalisten in een kameraadschaps avond afscheid genomen van. de Cannen- burgh, het historische slot van Maarten van llossum, waar vier weken lang journalisten hebben gelogeerd. Op dezen kameraadschapsavond was aan wezig de heer H. Feltmeyer, voorman der Nederlandsche S.S., die den journalisten op het bordes van de Cannenburgh heeft toe gesproken. Het is spreker bekend, dat velen in onzen tijd innerlijk worstelen met en trachten een oplossing te vinden voor de problemen van dezen tijd. Het is nu eenmaal niet eenvou dig om een overtuiging van vandaag te ver anderen in een van morgen. Waar het in dezen tijd om gaat is een we reldbeschouwing, die tot vleesch en bloed wordt. Ik zou er u op willen wijzen, aldus de heer Feltmeyer, dat er vandaag den dag ook in ons volk kerels zijn geweest, die de consequenties daaruit hebben getrokken, die op het oogenblik aan het oostfront mee te velde zijn gegaan en aan dien strijd hebben deelgenomen. Men moet begrip hebben voor de enorme grootheid van dezen tijd, die een wèndetijd is, een noodzakelijke historische verandering van het aangezicht van deze wereld voor een langere periode dan honderd jaar. Dn eerst hij, die dezen tijd zoo verstaat, kan zich met de problemen bezig houden. Elke andere vorm van het zich bezig houden met deze vraagstukken is een geliefhebber, ste riel aLs al het andere op dit gebied. Ik respecteer een man uit een stuk, aldus de heer Feltmeyer, een man, die bereid is zich in te zetten voor zijn overtuiging ook indien ':t zijn ondergang beteekent. Toen vroeger de Nederlandsche gewesten tot grooter eenheid kwamen kon dit, omdat men by alle verschillen iets gemeenschappe lijks vond, n.1 het opstaan tegen het ge meenschappelijk gevaar toen Spanje onze gemeenschap bedreigde. Zoo is het ook vandaag den dag. Geen een heid als een fictie van eenheid, zooals een internationaal proletariaat, maar wel een eenheid op basis der lotsverbondenheid van menschen die hun cultuur hebben hoog te houden en te verdedigen tegen krachten als liet bolsjewisme en het internationale ka pitalisme. En wanneer het nu gaat tegen de Sovjet unie, dan is dit niet slechts te beschouwen als een toevallige episode, maar men be denke, dat reeds in 1788 duizenden Neder landers de Oekraine zijn binnengetrokken, die daar welvarende dorpen stichtten, waar van de molens en de golvende korenvelden nog de getuigen zijn. Dit was het werk van Nederlandsche voortrekkers. Het is heerlijk in dezen tijd te leven, nu een geschiedenis voor eeuwen wordt ge vormd, zoo besloot de heer Feltmeyer. De politie maakt er een eind aan Het was tusschen vreugde en kwaadheid dat het gemoed schommelde van een dame, die vanmiddag twee harer sexegenooten op den Stadionweg ontmoette, beiden getooid met enkele kleedingstukken, waarvan eerst- l>edoelde de eigenaresse was. Zij had name lijk 3 weken gleden een pakje, inhouden de enkele stuks dameskleeding, in den trein laten liggen, klaarblijkelijk nog al exclu sief, want zij herkende ze onmiddellijk en waarschuwde zoo snel zij kon een surveil- leerenden agent, die de beide ongerechtigde draagsters uitnoodigde, mee te gaan naar het bureau Leidsche plein, aan welk ver zoek de dames niet, dan na hevig protest tegen de snoode beschuldiging, gehoorzaam den. Eenmaal ten bureele gearriveerd moes ten zij echter reeds spoedig toegeven dat zij zich inderdaad de gevonden goederen hadden toegeeigend. Met een proces verbaal rijker, maar met verlies van het gestolen goed konden zij huiswaarts keeren. Intensieve vredesactie. BUENOS AIRES, 11 Juli (D.N.B.). Even als de vorige dagen heeft de vredesbemidde ling in het grensconflict tusschen Peru en Ecuador ook gisteren ten zeerste het Argen tijnsche departement van buitenlandsche za ken bezig gehouden. De Peruaansche am bassadeur, maarschalk Benavides, heeft met den minister van buitenlandsche zaken Ruiz Quinazu, een onderhóud van bijna twee uur gehad, in den loop waarvan Bena vides vermoedelijk het standpunt zijner re- geerng ten aanzien van het aanbod tot vre destichting van Argentinië heeft medege deeld. Daarbij zou de ambassadeur ^dezelf de bezwaren opgeworpen hebben tegen de Argentijnsche voorstellen, als reeds indertijd waren geuit,'toen Argentinië tezamen et Brazilië en deVer. Staten soortgelijke be middelingsdiensten aanbood in de toen reeds hangende controvers tusschen Peru en Ecu ador. Naar verluidt, heeft de onderstaatssec retaris Gache alle Argentijnsche vertegen woordigingen op het contingent uitgenoo- digd bij alle Amerikaansche regeeringen voorstellen te doen om zich aan te sluiten bij de actie tot bemiddeling. Povere resultaten. BERLIJN, 11 Juli (D.N.B.). In den afge- loopen nacht hebben de Engelschen opnieuw arbeiderskolonie en boerenbehuizingen ge bombardeerd. Zoo hadden zij .het in West- Duitschland gemunt op een dorp, dat in verren omtrek slechts wordt omgeven door veld en bosch. Daar de maan helder scheen was het duidelijk, dat de Engelschen opzet telijk monumenten, kerken en woonhuizen' aanvallen. MIJNEN IN DE HAVEN VAN SAN FRANCISCO. NEW YORK, 11 Juli (D.N.B.). Het mini sterie van Marine heeft volgens associated Press medegedeeld, dat in de haven -van San Francisco mijnen zijn gelegd, die daar voor onbepaalden tijd blijven. NA EEN TWEEJARIGE HEER SCHAPPIJ DER SOWJETS. Stockholm, 11 Juli. (D.N.B.) „Aftonbla- det' 'publiceert een bericht van zijn corres pondent, die zich bij de Duitsche troepen in het oosten bevindt, die het een heel bij zonder belangwekkende taak acht, na te gaan, welke sporen een tweejarige heer schappij der sowjets in de door de bolsjewis ten bezette doelen van het voormalige Po len heeft achtergelaten. Een groot aantal bewoners, zoo wordt in dit bericht gezegd, is door de bolsjewisten naar het binnenland van de sowiet-unie overgebracht. In hun plaats men „betrouw bare bolsjewisten" naar de bezette Poolsche gebieden gestuurd. Deze bolsjewisten hebben zich echter te rechter tijd voor den Duit- schen aanval uit de voeten gemaakt. Alleen uit Bialystok. een stad van 150,000 inwo ners. zijn 50.000 sowjetaanhangers gevlucht. De correspondent legt er in znij bericht den nadruk op. dat de Polen overal zonder uit zondering die Duitschers als hun bevrijders hebben begroet. Langs de wegen door de dorpen stond de vrouwen en gaven den Duit- schen soldaten melk en eieren. In Wolky- vic zag de Zweedsche correspondent een eere port, die dor de bevolking van dit plaatsje was opgericht voor de binnenrukkende Duit sche troepen. De sowjets waren hals over kop gevlucht. Zij hebben al hun propaganda materiaal, wapen en wodka-voorraden ach tergelaten. ZWEDEN EN HET FINSCHE BLAUW WIT BOEK. Stockholm, 1 Juli (D.N.B.) Stockholms Tidningen trekt een les uit het Finsche Blauw wit boek met betrekking tot den voortdurende bolsjewistischen druk en de afpersingen jegens Finland. Het blad sfchrijft o.a., dat de aanvalsplan non van het Sowjetleger hebben bewezen op; welke wijz§.„MoskoUv zicb. wjj.de,meester ma ken van de "Strategische .sleutelpositie Fin-! land. 'Ook h'et'gevaar,-da'f vóór Zwecfëti lfeeft bestaan behoeft niet met nadruk vermeld te worden. De door Molotow tegen Zweden ge richte aanklacht, en die. zijn weergegeven in het blauw wit boek, en waarin beweerd wordt, dat Zweden voor den vrede der Sow- jet-Unie gevaarlijk is, zijn bewijzen genoeg, dat de belangstelling van het Sówjet regi me niet tot Finland beperkt bleef. BRITSCHE VLOOTCONCENTRATIE TE GIBRALTAR. Algeciras. 11 Juli (D.N.B.) Te, Gi braltar zijn vanochtend een vliegtuigmoeder schip, een kruiser en acht torpedojagers uit don Aflantischcn Oceaan gearriveerd. In de óorlogshaven bevinden zich thans 21 Brit sche oorlogsschepen en een troépèntrans- portschip. Zweedsch blad laakt Amerikaan sche expansiezucht. Stockholm, 11 Juli (A.N.P.) De Engel sche dagbladen juichten het toe, dat Brit sche troepen ook na de aankomst van Ame rikaansche strijdkrachten op IJsland kunnen blijven, aldus de Londensche correspondent ,van Svenska Dagbladet. De Engelsche pers wijst erop, dat daarmede voor de eerste •maal Engelsche en Amerikaansche solda ten schouder aan schouder staan bij de ver dediging van een belangrijk strategisch punt dat .gelegen is in een gebied, dat de Duit schers tot oorlogszone hebben verklaard. De Engelsche dagbladen, vooral de Londensche Times verklaren, dat deze militaire samen werking zich niet zal beperken tot de route New York-IJsland. In Aftonbladet wordt scherpe critiek uit geoefend op de bezetting van IJsland. Het beroemde Amerikaansche halfrond, aldus het blad, heeft meer en meer de strekking den aardbol te Omvaten. Men zou dit een planetaire geopolitiek kunnen noemen. Men kari ntct geloöven, dat dfe Ver. Statert zich Ijodtjëigd^ voelen' doèf IJsland cn de argumen ten'vari'een Duitsche offensieve beweging tegen de vreedzame kusten van Amerika kunnen niet ernstig worden opgenomen. In tegendeel, de feiten spreken voor een Ameri- kahsch streven naa'r expansie, dat thans door dab ezetting van IJsland bijzonder dicht bij het Scandinavische Noorden is gekomen. SPOORWEGSPEELKAMER GEOPEND. Onder zeer groote belangstelling is gister morgen in het hoofdstedelijk Centraal Stati on de eerste spoorwegspeelkamer geopend door den 11-jarigen Peter Hupkes. kleinzoon van ir. W. Hupkes. directeur der Nederland sche Spoorwegen. NOG EEN SLACHTOFFER VAN HET BADEN. Langerak. 11 Juli. Bij het baden in de rivier de Lek is hedenmiddag het 10-ia rig zoontje Nico van den heer N. Stigtcr al hier verdronken. MAN STAK ZIJN VROUW. Bij een huiselijke twist in het gezin van R. te Wapenveld, greep de man een mes en stak er zijn vrouw mee in den hals. Het slachtoffer werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis te Zwolle worden over gebracht. Mom van christeijlkheid. Berlijn. 11 Juli (D.N.B. Onder op schriften als „De Sowjets onder nieuwe vlag". „Stalin doet zich christelijk aan de wereld voor", maakt de Duitsche pers m®»' ding van het feit. dat de Sowjets hun anti christelijke houding schijnen te hebben op gegeven. Een bijzonder kenmerkend voor beeld hieryoor noemen de bladen de in de Engelsche pers gepubliceerde foto, welke den Sowjetambassadeur in Londen, Maisky, toont vóór het betreden van de St. Pauls in Londen in gesprek met den proost van deze kerk. De Voelkischer Beobachter merkt hierover op: dat de Sowjets. die tienduizen den priesters hebben afgeslacht en die iede re religieuze professie te vuur en te zwaard trachten uit te roeien, thans voor de porta len der kathedralen staan, is stellig een be wijs voor de zwakheid hunner positie. Hier geldt, wat reeds vroeger van de Britten kon worden gezegd: wie midden in den strijd zijn parolen verandert, toont daarmede, aat hij zich bewust is geworden van de onhoud baarheid van zijn positie en de twijfelachtig heid van zijn zaak. De Deutsche Algemeine Zeitung noemt het feit. dat de ambassadeur van dc bolsjewistische Sowjetunle in de St. Paul cathcdral is verschenen „een thema voor carricaturisten". Biizonder svmnathiok tiek noemt het blad het feit. dat de Sowjets plotseling besloten hebben de „Vereóniging der Goddeloozon" te ontbinden als niet in overeenstemming met den tiid. Niet Duitschland staat de vrij heid der zeeën in den weg. Berlijn, 11 Juli (D.N.B.): als oorlogsdoel genoemde „vrijheid der zeeën", noemt de diplomatieke medewerker van de Berliner Boersenzeitung", dr. Megerle, geconcentreerde huichelarij. Het antwoord der geschiedenis is ondubbelzinnig, zoo ver klaart de bekende Duitsche publicist, de vij and van de vrijheid der zeeën is niet Duitschland, zooals de huidige Amerikaan sche propaganda dit wil doen gelooven, maar was steeds en is ook thans nog Engeland. Met Engeland en niet met Duitschland heeft Amerika daarom moeten strijden. Voor Engeland en niet voor Duitschland hebben de Ver. Staten in den wereldoorlog onder VVilson en thans onder Roosevelt gecapitu leerd. Dr. Megerle bewijst dezen feitelijken toe stand vervolgens aan de hand van talrijke historische voorbeelden en vele uitlatingen van Engelsche en Amerikaansche politici. Hij komt tot de slotsom: Noch de wereldoorlog, noch de te genwoordige oorlog zou door Enge land zijn geriskeerd, wanneer het er niet van overtuigd was geweest, hem met behulp van den economischen oorlog en de beheersching der zeeën te winnen. Roosevelt weet dus volko men nauwkeurig, wie de vrijheid der zeeën in den weg staat. Wanneer hij zijn volk wijsmaakt, dat dit Duitsch land is, wordt hij doo, het verleden en het heden als geschiedenisver- valscher ontmaskerd. Dr. Megerle geeft de meening te kennen, dat de Amerikaansche president niet het oog heeft op vrijheid der zeeën voor den vreedzamen civielen handel, wanneer hij spreekt over „de vrijheid der zeeën", maar vrijheid voor zijn wapenhandel met Enge land. DIPLOMATEN VERLATEN DE STAD. Ankara, 11 Juli. (A.N.P.). Volgens be richten uit diplomatieke kringen te Moskou hebben verscheidene diplomatieke missies de stad Moskou verlaten. Ook de Sovjêtre- geering is voor een deel vertrokken. Stalin zelf schijnt nog in het Kremlin te zijn. Uit de hoofdstad der Sowjetunie is een on geregelde vlucht van de bevolking begon nen, terwijl aan den anderen kant duizenden vluchtelingen uit de westelijke gebieden, vooral uit Smolensk, in Moskou aankomen. Door scherpe en ingrijpende verordeningen tracht de generale staf van het Sovjetleger meester te worden van den chaos onder de bevolking. In diplomatieke kringen in Mos kou trekt het de aandacht, dat klaarblijke lijk heële troepenformaties zonder bepaal de bevelen in Moskou liggen en het contact met hun commando hebben verloren. COMMANDANT VAN DE S.S. STANDARTE WESTLAND GESNEUVELD. De commandant van de s.s. Standarte Westland, S.S. Standartefuehrer Hilmar Waeckerle, is na een zegevierend gevecht van zijn regiment op 2 Juli 1941 in den strijd rondom Lemberg gesneuveld. S.S. Stan dartefuehrer Waeckerle is door zijn held haftig optreden tot 'n symbool en voorbeeld oor dit jonge, dappere, door hem gevorm de regiment der Waffen S.S. geworden. NOODWEER TE VALENCIA. Madrid. 11 Juli (D.N.B.) Gisteren heeft te Valencia een zwaar onweder gewoed. Door blikseminslag werd groote schade aan gebouwen toegebracht. Verscheidene bewo ners hebben ernstige verwondingen opgeloo- pen. ENGELSCHE TROEPEN BLIJVEN, ZAL HET VOORBEELD IN SYRijj WEER GEVOLGD WORDEN? Berlijn, 11 Juli (A.N.P.) Het is pas en", kele maanden geleden, dat zekere invloeden erin geslaagd zijn de IJslanders in te pra- ten, dat de volledige onafhankelijkheid van het eiland te prefereeren was boven <ie traditioneele banden met Denemarken en zijn koningshuis. Nog enkele weken geleden had de lJslandsche minister-president Jo- nasson op niet verkeerd te begrijpen wijze uitdrukking gegeven aan zijn ontstemdheid over de Britsche bezetting cn zich terzelfder tijd uitgesproken tegen een eventueele bezet- ting door Amerikaansche strijdkrachten. Enkele dagen geleden werd nu de verbaas- de wereld door Roosevelt verteld, dat de zelfde lJslandsche minister hem heeft ver zocht, om het uitzenden van Amerikaansche troepencontingenten, die in geen geval te zwak mochten zijn. en wel was nog steeds volgens Roosevelt de aanleiding tot dit verzoek gelegen in de plotselinge mededee- ling van een Engelschen minister, dat de Britsche troepen binnenkort IJsland zouden verlaten. Het eiland zou dan overgelaten worden aan zichzelf en de Duitsche aan vallen. wanneer niet werd verzocht om uit zending van Amerikaansche beschermings troepen. Een dergelijk formeel verzoek schijnt toen, al liggen de motieven volledig in het duister inderdaad gedaan te zijn en Roo sevelt heeft zich gehaast om grootmoedig en stralend van geluk dit „lJslandsche" ver zoek prompt in te willigen. De werkelijke toestand is nu dat geen af lossing van de Engelsche strijdkrachten door Amerikaansche strijdkrachten wordt on dernomen, integendeel blijkt thans na de rede van Churchill en op grond van talrijke Britsche berichten, dat de Engelsche troe pen in IJsland zullen blijven, dus. naar men thans trotsch verkondigd dat een gemeen schappelijk Amerikaansch-Engelsch front in IJsland is opgericht. Van eenigerlei lJs landsche wenschen en reserves is overigens in de Engelsche communiqué's lieelemaal geen sprake meer. Beloften zijn „maai" beloften! Toen eenige weken geleden de veldtocht te gen Syrië begon, werd van Britsche zijde de inheemsche bevolking haar volledige onaf hankelijkheid toegezegd. Enkele dagen gele den echter, toen de Britsche bevelhebber, generaal Wilson, herinnerd werd aan deze belofte, verklaarde hij aan Syrische notabe len, dat de nakoming van deze belofte vol komen afhankelijk zal zijn van de houding der Syriörs. In plaats van loyaliteit is dus de krasse willekeur gekomen. Hun goedge lovigheid en hun idealisme kan ook den IJslanders duur te staan komen. Thans moe ten zij constateeren, dat hun vaderland over stroomd wordt door talrijke buitenlandsche troepen. De Angelsaksers van beide schakec- ringen zijn meesters in de kunst van hef plaatsen van vreemde leiding boven anderen. De inrichting van reservaten voor inboorlin gen zijn overigens hun specialiteit, net zoo zeer ais de arrestatie en opruiming van hen, die zich eventueel tegen hen mochten kee ren. Het lJslandsche volk zal er echter op kunnen vertrouwen, dat alle volkeren van Europa, waartoe het ook behoort, zich met zijn wil tot zelfhandhaving solidair gevoe len. De lijken werden in smerige cellen gevonden. De foto toont een dergelijke cel geopend; deze was tot halverhoogte met lijken gevuld De warmte is dan toch gekomen In wel wat groote overdaad, t Gebruikelijke spiegel-eitje Dat bakt men zóó maar op de straat! De zon staat laaiend aan de luchten. En heeft ons allen roodgebrand, We zijn wat vreemde Noorderlingen, Die leven in een tropenland! De ontevreden zuigelingen Probeeren 't met een fel protest En wij verlaten onze jassen Benevens 't dunne zomervcst. Zelfs hij, die in meer koele dagen, Zijn kleeding ronddraagt als een „heer". Hij is het in dc verste verte Bij deze hittegolf niet meer! Daar zijn weer shirts met korte mouwen, Bretelles, die nooit het daglicht zien, Reeds vrij bejaarde bruine beenen. Met broekjes, wat te kort misschien, We glijden langs het lauwe water. Of duiken diep het zwembad in. Dat brengt een koelere verhouding In het verhitte huisgezin. De ijsco vormt weer frissche plekken. Met lafenis van tien en vijf. En we genieten op een bank ie Van dit verkwikkend tijdverdrijf. Zoovelen likken aan een beker. Die plechtig staan op hun fatsoen. Maar dót zijn onvoorzichtigheden, Die w' anders niet graag zouden doen! Er zijn er, die weer luid gaan klagen: „Wie houdt het met zoo'n warmte uit?" AVe hebben werk'lijk regen noodig, .Want zóó verschieten we ons kruit!" >ch. laat ons ook een dankwoord spreken Tot de natuur, die gulweg leeft. Die zonder bonnen, zonder kolen Ons allen gratis warmte geeft! Juli 1941'. (Nadruk verboden.) KROES. Hoe reageert Ut! De lectuur van de krant van het laatstS jaar is weinig verheffend. Oorlogsgeweld1, oorlogsleed en oorlogsellende vullen de ko lommen van het dagblad. Het is geen won der dat „de vriend des huizes" door zijn; lugubere verhalen wel eens buiten de deur wordt gezet en dat men geen oor heeft voor zijn vertelsels. Het is niet anders! Men kan zijn oogert sluiten voor deze „gruwelijke werkelijkheid" zij verandert er niet door. Wij zitten mid den in den chaos en wij komen er niet uit door een soort struisvogelpolitiek. Die is nooit verstandig! Men moet de dingen dur- ven zien zooals ze zijn. Sinds de oorlog in Oost-Europa, nu drió weken geleden, begonnen is, zijn de gru welverhalen niet verminderd. Integendeel!! De mentaliteit van den Sowjetsoldaat ver loochent zich niet bij de botsing van de twe# groote militaire machten. De communist is fatalist. Hij bekommert zich niet otm eigen leven en het leven van zijn medemensch. De geschiedenis van Rus land van de laatste twintig jaar spreekt daar boekdeelen over. De geschiedenis van vandaag getuigt et op droevige wijze van. Dagelijks brengt do krant tal van verhalen, die van dit fata lisme spreken in mcnschonteerende voor beelden. Deze bijzonderheden over gruwelijkheden) die ons ech huivering van ontzetting ge ven, zal vele Nederlanders tot bezinning brengen. Men voelt uit deze berichten de verdierlijking van den mensch door den oorlog. Alle menschclijkheid is hier verloren in een bestialiteit, die ons met afgrijzen vervult. Is dit de mensch, die als de kroon op hef „i7an dei? Schepper werd geplaatst? la dit alles niet een tragisch beeld van den diepen val van den mensch? Wordt hier niet aar wat in den Bijbel van den gevallen mensch wordt gezegd, dat hij snel is om moed te vergieten en dat hij God en zijn naasten haat? In deze uiting toont zich de „redelijke" mensch lager dan het redeloozc dier. De ïeactic op deze gebeurtenissen in hef uosten zal bij de Nederlanders verschillend zijn. velen zullen zich met diepen afkeer af wenden van al wat oorlog is. Zij zullen iede- ïen oorlog beschouwen als een uiting van den „vorst der duisternis". Anderen echter zullen zich gedwongen voelen tegen deze ontzettendstc oorlogsuiting zelf het zwaard op te nemen en gehoor te geven aan den op roep van den rijkscommissaris en generaal «r li1''1 dc bladen van gisteren gedaan, .Melken weg gaat u?

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2