Hittegolf! Ilmiwit U op dit Uid DE WEEK. M prebfKbeurtm van Den Helder van het college van B. en W» De toekomst door het oog Aan de karbonade Zaterdag 12 Juli 1941 Tweede Blad Ylaadite^tMuxi De gift van een half millioen De voorbereiding voor de uitbreiding van onze stad 't Oude. (wek Geslaagd In September weer voetbal in Den Helder? Dc pessimist, de optimist en de toekomst van onze stad in Feiten en Fantasieën De verrassingen van de raadsvergadering van j.1. Dinsdag, kwamen niet op de agenda voor. De raadsagenda was tam, er waren geen sensaties te verwachten. Het was een verga dering, die naar schatting hoogstens een half uur in beslag kon nemen. Dit kon tenslotte niemand, noch den voorzitter, noch den raads leden, noch de pers of het publiek (dat tus- schen twee haakjes niet aanwezig was) onwel gevallig zijn. Want bij een temperatuur van zoo om en nabij de tachtig graden is een raads vergadering min of meer marteling. Gelukkig dachten de vroede vaderen er ook zoo over en ze beperkten hun speeches tot korte opmer kingen. De verrassingen vielen dus buiten de agenda. En die verrassingen waren niet gering. Er was een aangename en een onaangename. De aan gename was de gift van een half millioen uit Den Haag, tot dekking van het tekort op de gemeentebegrooting van 1941. De wethouder van financiën zat te glimmen bij deze mede- deeling van den burgemeester. De raad rea geerde erop door applaus, 't Is ook geen klei nigheid, een half millioen. Deze goede gave is het bewijs, dat de regee- ringsinstanties begrip hebben voor de positie van onze stad en dat men beseft, dat Den Hel der er niet komt zonder steun van den „rijken" broer. Als dit begrip bij alle regeeringsinstan- ties aanwezig is zal men onze stad voor on aangename verrassingen besparen, dan zal men maatregelen, die misschien wettelijk genomen zouden moeten worden, achterwege laten, om dat men weet, dat de slechte toestand van Den Helder slechts van tijdelijken aard is. Men moet vertrouwen hebben in de toekomst van onze stad. Dat vertrouwen toonde een van de leeraren van het lyceum niet, door kort na zijn vaste aanstelling een betrekking elders aan te nemeil. De heer Meijer gaf daarover dan ook zijn ontstemming te kennen en de burge meester zei, dat als men dit vooruit geweten had, .genoemde leeraar nimmer in Den Helder benoemd zou zijn. De onaangename verrassing, die we aan het eind van de vergadering kregen en die we hier meteen maar af willen doen,'was de mededee- ling van de sluiting van de Zeevaartschool. De pogingen, die het college van B. en W. nog aangewend hadden, om de school te Verplaat sen buiten het kustgebied, was op een teleur stelling uitgeloopen, omdat men in onze pro vincie geen geschikte plaats kon vinden. Deze mededeeling, omtrent de mogelijkheid van verplaatsing, wijst ech'ter tevens op het tijdelijk karakter van de sluiting. En dat is bemoedigend! De Heldersche Zeevaartschool stond in het binnenland hoog aangeschreven. Het is een onderwijsinrichting, die bij onze plaats behoort en die we niet gaarne zouden missen. Het geloof dus, dat de school zich straks in een nieuwen bloei zal mogen verheu gen, maakt de maatregel minder pijnlijk. Over het invoeren van het vak lichamelijke oefening op de Ambachtsschool kwam ook heel even een gedachtenwisseling. De heer Bakker (s.d.), oud leerling Van deze onder wijsinrichting, kwam op tegen het feit, dat deze lichamelijke oefening afgenomen werd van de bestaande lesuren. Dit voelde hij als funest voor de school, die door regeerings- maatregelen reeds ingekrompen was van een driejarigen tot een tweejarigen cursus en nu zeker van dit beperkte onderwijsprogramma geen uren meer kon missen voor lichamelijke oefening, hoe goed en nuttig die overigens ook mag zijn. Het is ons bekend, dat de heer Bakker hier sprak naar het hart van de onderwijsmenschen en het is te hopen, dat men in Den Haag nog zal inzien, dat het voor de jeugd op de am bachtsschool dringend wenschelijk is, dat van de weinige uren, die hun voor hun theoretische en practische bekwaamheid over zijn, er geen enkele gemist kan worden. De verhooging van den prijs van het electrisch licht met 1 cent per kWh was ook een besluit, dat door de burgerij niet met vreugde begroet zal worden. De mededeeling van den wethouder van de bedrijven, dat de tarieven in onze stad, in vergelijking met an dere steden, zeer schappelijk waren, was be doeld als het bekende doekje voor het bloeden. Of het zal helpen De Helderschen zijn er niet van overtuigd, dat ze hier zoo goedkoop leven wat de tarieven van de bedrijven betreft. De ervaring, die men in dat opzicht elders Dames, 't is volkomen logisch, Dat U wel eens hebt gedacht, Als U weer Persil bestelde: Wit wordt mij in huis gebracht? Krijg ik nog, precies als vroeger, Van die prima kwaliteit? Of - zit in 't bekende pakje Ook wat „Tijdsomstandigheid"? Kijk eens: véél is er veranderd, Véél is achteruit gegaan; Oók Persil. Tóch staat Persil nog, Nèt als vroeger, bóvenaan. CL D. heeft opgedaan, heeft hun twijfel dienaan gaande niet weggenomen, doch eerder ver sterkt. 'Overigens is het volkomen te begrijpen, dat het gemeentebestuur in dezen tijd wel eens tot maatregelen gedwongen is, die het zelf ook niet prettig vindt. De voorbereiding van de uitbreidingsplannen voor onze stad, bracht ons met den geest in de (hopen we nabije) toekomst. Hoe sommigen die toekomst zien, werd in deze vergadering vertolkt. Het raadslid, de heer Schoeffelen- berger was daarbij de tolk van de pessimisten, die geen goeds meer van Den Helder verwach ten, die gelooven, dat onze stad ten doode op geschreven is en dat na afloop van den oorlog geen derde van de huizen meer bewoond zal worden. De burgemeester daarentegen is de tolk van allen, die vertrouwen hebben in de toekomst van Den Helder. Hij is een uitnemende tolk! Hij laat geen gelegenheid voorbijgaan om van zijn optimisme in dit opzicht blijk te geven. Hij ziet die toekomst zonnig. Hij gelooft in een stad, die haar vleugelen uitbreidt tot den voet van de duinen. Een stad, die zal winnen aan uiterlijk schoon en aan innerlijke kracht. Om die toekomst voor te bereiden werd het voorstel aangenomen tot een sociografisch on derzoek (dat is een onderzoek naar den maat- schappelijken welstand van de ingezetenen) en een uitwerking van de uitbreidingsplannen op papier, door den bouwkundige Bruin, uit Amsterdam. Het college wil klaar zijn als de oorlog klaar is. Dat is te prijzen in ons dagelijksch stads bestuur, dat geeft den burgers opnieuw ver trouwen, dat de belangen van onze stad in goede handen zijn. En zoo durven we de toe> komst hoopvol tegemoet gaan, want de optimisten winnen het altijd. 't Oi ooek lag op de tafel, Stuk lezen en vergeelt. Trik«*d gaan de oude handen, Ruv «ersleten vol met eelt. Zjj 't oude boekwerk open. 't Zwakke oog leest 't mooie schrift, Dat uoor oude Gods* apostelen Beteek'nisvol was opgegrift. Moeizaam leest de oude verder. De bladeren, zij ritselen zacht. 't Oude boek gaf vreugd en blijdschap, En bij droefheid Sterkt' en kracht. Heemstede, 8 Juli 1941 K. Wouters. En erwtensoep met kluif. Hoewel we moeten toegeven, dat het weer niet lokt, nóch voor karbonade, nóch voor erwtensoep met kluif, deelen we hier toch mede, dat het vandaag voor de inwoners van Den Helder mogelijk is, zich deze delicatesse in wintertijd, aan te schaffen. Er is vandaag vleesch bij de slagers, vol doende om aan alle bonaanvragen te voldoen. Een 22 tal niet te magere koeien, 20 kalveren en 21 varkens, zijn voor de consumptie be schikbaar en wie dus morgen een karbonaadje op tafel wil hebben kan aan dien wensch vol doen. Varkenspootjes kern men ook bij zijn slager krijgen. Mej. M. A. van Gessel geslaagd voor het examen M.O. Lich. Opvoeding aan de Aca demie voor Lich. Opvoeding te Amsterdam. Mej. Lien van Gessel geslaagd voor de 6e klasse Gymnasium te Hilversum. Guillaume van Gessel geslaagd voor toela ting tot de R.H.B.S. te Hilversum. Temperatuur in de zon van 120 graden. Zeewater 70 graden. Een tropische temperatuur begint zoo langzamerhand kinderspel te worden, bij de warmte, die wij de laatste weken in ons goede land te verwerken hebben. Een temperatuur van 105 en 110 graden in de zon is geen zeldzaamheid. Op den Ruyghweg zou zelfs een dezer dagen een thermometer gesprongen zijn, omdat het kwik tot boven de 120 graden gestegen was. Dat zijn temperaturen, zooals oude ren van dagen ze zich niet herinneren. We mogen dan ook niet klagen over den zomer, die ons een weldaad van zon en warmte geeft. Gisteren deelden we mee, dat de tempera tuur van het zeewater Donderdag tot 68 gra den gestegen was. We dachten, dat dit wel zoo'n beetje het record zou zijn, waartoe het altijd stroomende en bewegende zeewater zou komen, doch gisteren was de nog meer gestegen en bleek zij boven de 69 graden Fahrenheit te zijn, of meer dan 20 graden Celsius. Een medewerker, die sedert jaren met zeewater-temperaturen heeft te maken, zei ons, dat hij zich niet herinnerde ooit zoo'n hooge temperatuur te hebben ge noteerd. Hoewel de competitie in sommige af- deelingen nog op zjjn hoogtepunt is, zal het toch niet lang meer duren of de nieuwe indeelingen zullen bekend wor den gemaakt en dan vragen wjj ons di- recht af: Wordt er in Den Helder weer officieel gespeeld Wanneer we op de Held. Crt. van Donderdag j.1. afgaan en het artikel lezen over HRC, dan hebben we zoo'n idee dat de kans inderdaad bestaat. Welke moeilijkheden. Vanzelfsprekend doen zich tal van moei lijkheden voor en deze zjjn door het HRC- bestuur Zondag j.1. allen onder de Ioupe ge nomen. Na veel wikken en wegen heeft lien tenslotte in principe besloten in de a.s. com petitie weer te gaan spelen. Doch alvorens het zoover is, dient er nog heel wat te gebeuren en te veranderen. Aller eerst het veld; werd vroeger altijd een rust periode voor het terrein voorgeschreven, dit maal is er op gevoetbald als nimmer te voren. Dat dit euvel voor het veld geen voordeelen brengt is te begrijpen. Dan moet een vereeni- ging vanzelf de beschikking hebben over een speelveld, waarop te allen tijde gerekend kan worden. Dat onze Heldersche vereenigingen ook een financieele klap hebben gekre gen, behoeft geen betoog en ten aanzien van dit vraagstuk hangt evenals van het vorige veel af van het gemeertebe- stuur, doch o.i. zal deze instantie wel eenige soepelheid betrachten, vooral als men weet welke medewerking en mede leven de sport tegenwoordig van die zijde ontvangt. Wat doet de N. V. B. In de schaduw daalt de thermometer zelfs niet beneden de 80 graden. Om vier uur gisterenmiddag wees de thermometer voor ons kantoor, die al sedert eenige uren in de schaduw hing, nog een tem peratuur van 87 graden aan. Verleden jaar werd uoor de Voetbalbond het voorstel van verschillende clubs, om Den temperatuur Helder buiten voetbalverband te houden aan genomen, hetgeen den doorslag gaf. Het is te hopen, dat ditmaal eventueele uitin gen van clubs om Den Helder weer uit te schakelen door den Bond worden afgewezen. Vanzelf zullen er wel weer vereenigingen zijn, die liever Den Helder niet opzoeken, want een verre eis een een moeilijke wedstrijd behooren nimmer tot de z.g. wenschen van een club met kampioensaspiraties. HRC is in ieder geval bereid met uiterste kracht en volle energie den strijd weer aan te vangen en als de diverse instanties, in het bijzonder het gemeentebestuur en de N. V. B., willen meewerken, is de kans dus groot, dat Den Helder weer voetbal krjjgt, ja zelfs wel weer op volle toeren gaat spelen. We geven hier enkele cijfers van de laatste twee weken, waaruit men zien kan hoe de temperatuur iederen dag met eenige graden steeg. Dit zijn temperaturen, opgenomen in de schaduw, op een plaats waar de zon niet bjj kon. Op 1 Juli wees de thermometer als hoogste dagtemperatuur aan 64 graden. Op 3 Juli was de hoogste temperatuur 69 graden, op 7 Juli 76 graden op 11 Juli, dus gisteren, 80 graden. De temperaturen van het zeewater gingen op gelijke wijze naar boven. Op 1 Juli was de temperatuur van het zeewater gelijk aan die op het land, n.1. 64 graden. Op 3 Juli was het zeewater gestegen tot 66 graden. Op deze hoogte bleef de temperatuur eenige dagen schommelen, tot zij 10 Juli, dus Donderdag j.1. steeg tot 68 graden en gisteren zelfs tot onge veer 70 graden. Als het zoo doorgaat kunnen we straks gas besparen door onze eieren in het zeewater te koken. De spelers. De factor, welke ook van groot belang is: wat doen de 'spelers? Ook zjj moeten zich geheel geven, de gekozen leiders bjj de training niet tegenwerken en vanzelf zich nog meer opofferingen getroosten als vroeger reeds het geval was. Er zul len er bij zijn, die er een extra reisje voor moeten maken, doch als de liefde tot de vereeniging op ?en gezonde basis is gebouwd, dan zal dat geen bezwaar zijn. Zoodra wij nadere bijzonderheden ver nemen, zullen deze gepubliceerd worden. Je hebt het of je hebt het niet. Krij gen kan je het niet, er af komen kan je moeilijk. Dit alles klinkt een weinig als abracadabra, maar het is het toch geens zins. We bedoelen niet anders te schrij ven dan; je bent optimist of je bent zijn tegenvoeter: pessimist. De optimist heeft het in dezen tijd veel minder moeilijk, dan de pessimist. Trouwens, dat geldt voor alle tijden. Hij ziet de dingen altijd van den zonni- gen kant en hij weet ook in tijden als de zon schuil gaat, achter donkere stapelwolken, dat ze straks toch weer te voorschijn komt. De optimist is een benijdenswaardig mensch. Hij ver spreidt zon waar hij komt. hij is, zonder dat hij dat opzettelijk zoekt te zijn, een bemoediging voor zijn omgeving. Hij wekt, door zijn karakter, anderen op om vol te houden in tijden van druk en tegenslag. Hij weet bij ervaring, dat „de pap nooit zoo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend'' en dat et immer veel terecht komt van die dingen, die men als „hopeloos verloren" be schouwde. Hij weet die dingen niet al leen in theorie, maar hij leeft uit de er varing. En dit is nu de tegenstelling met de pessimist. Hij weet de dingen theoretisch ook wel, maar hij leeft niet uit zijn theorie. Hij tobt over dingen die moge lijk kunnen gebeuren, hij ziet de wolken als de zon nog schijnt. Hij schept narig- heid, die niet bestaat. Hij is het type van den mensch. die het meeste lijdt om „lijden, dat hij vreest en dat nooit op komt dagen". Ziezoo, dat preekje staat neerge schreven. En u vraagt natuurlijk al met een weinig ongeduld, wat dit alles nu te maken heeft met de feiten en fanta sieën. In de feiten zijn we meestal niet zoo zwaar op de hand, niet zoo be schouwend. De oorzaak hiervan ligt misschien eensdeels bij het warme weer, maar anderzijds komt het door de raads vergadering van deze week, om het ge luid van burgemeester Ritmeester, om dat van onzen onvolprezen Cootje met alle eerbied bedoeld) Schoeffelenberger. om de stem van meneer Kreuget en meneer van Zwijndrecht en andere edelachtbare heeren, die van achter de groene tafel onze gemeentelijke huis houding trachten te besturen. Het was dan met onzen heer Schoef felenberger van de week volkomen mis. Hij was diep in mineur. Hij schetste de toekomst van Den Helder met de zwartste couleuren, hij hing er een beeld van op. dat alle huiseigenaren grijze haren moest bezorgen. Als de marine niet meer terugkwam dan zou hoog stens een derde van de huizen in Den Helder bewoond worden, dan zouden huizen van. 6 en 7000 gulden voor 2 dui zend gulden aan den man gebracht wor den. ,JDat gebeurt nu at, meneer de burgemeesterzoo zei de heer Schoef felenberger. En zoo ging de vertegen woordiger van de economische groep een minuut of vijf door. We werden, in den toch al benauwden atmosfeer van de raadszaal, volkomen murw geslagen door dit sombere toekomstbeeld. Meneer Kreuger sprong in de bres voor Nieuwediep. Dat was een ander geluid, opwekkender. frisscher, bemoe digender en meneer van Zwijndrecht stond ook achter het B. en W.-plan. Ook hij was optimistisch ten aanzien van de toekomst voor onze stad. T oen stond de burgemeester op Stilte! Als frissche regen na een hittegolf, als een potteke bier voor droge lippen, zoo weldadig was het woord van den grootsten optimist in onze gemeente. De heer Ritmeester schetste een toe komst voor onze stad. zoo hoopvol, zoo zonnig, zoo bemoedigend, dat je den dag zegende, dat je als Nieuwedieper geboren was. „Den Helder wordt nooit een uitge storven dorpDen Helder gaat een goede toekomst tegemoet. We zullen af moeten maken met onze plannen, willen we niet overvallen worden door de bevolkingsaanwas"zoo zei de bur gemeester het ongeveer in een speech van vijf minuten. Wij klemmen ons aan dit optimisme vast. De kapitein op het Heldersche schip vaart vasten koers en die koers is goed Aan pessimisten hebben we in dezen pessimistischen tijd niets. Optimisten, die hebben we noodig, altijd, maar nu vooral De humor en de tragiek vart de simpele levensavond van Evert, Jorrit, Aart ei» Lein zich afspelend in het ...Huis" met den „Vader", ,de dokter en de Regen ten wordt in dit luchtige hoorspel jj meesterlijk vertolkt door Nico de Jong, Jules Verstraete, Mr. Philippe C. la Cha» j pelle, Johan Fiolet, Hetty Beek, e.«. Luistert Zondagmiddag! Ge zult met] aandacht het gebeuren volgen tot aan het vroolijke slot,, -waarin een zoo milde wijsheid besloten ligt: DE NEDERL-OMROEP ZONDAG 13 JULI. Westerkerk (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 u. Ds. P. H. Kapteyn, te Schagen. Geref. Kerk (Bethelkerk). Voorm. 10 uur. Ds. Tollenaar, Nam. 3 uur Ds. Veenhuizen. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10.30 uur, Ds. G. J. Waarden* burg, te Haarlem. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Dienst 's Middags 12.15 uur Zondagsschool. Chr. Geref. Kerk, aan de Steengracht. 's Morgens 10 uur en n.m. 5 uur, Lees- dienst. Leger des Heils (Zaal Spoorstraat 7). 's Morgens 10 uur, Godsdienstoefening, 's Middags 12 uur Zondagsschool, 's Avonds 7 uur Godsdienstoefening. A.s. Dinsdag 7.30 uur Schriftlezing. DIENSTEN EN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 's av. 7 uur, Ds. Kapteyn. - Maand-, collecte. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. van Biemen. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, de eerw. heer H. Gietema. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur, Ds. ds Mooy. Oude Niedorp, 's av. 8 uur, Ds. de Mooy. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2.30 uur, Ds. v. Beek. Doop. Noordscharwoude, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Winkel, 's av. 8 uur, Ds. Nell. Wieringerwaard, 10.30 uur, de heer A. Kalis. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, geen dienst. Callantsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. M. van Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Ooster- baan. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, de heer J. Krijtenburg, van Den Haag. Geref. Kerk. Julianadorp 6 uur nam., Ds. Veenhuizen. Anna Paulowna-polder, 5.30 uur n.m. Ds. Tollenaar. Schagen, voorm. 10 uur, Cand. A. J. Bos, hulpprediker te Eknhuizen. Nam. 2.30 uur, Cand. A. J. Bos. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10.15 uur en nam. 2.30 uur, de heer P. van Rossum. Nieuwe Niedorp (Evangelisatie gebouw Ned. Herv. Kerk), voorm. 10 uur, samenkomst. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging geen bijeenkomst wegens vacantie. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 u., Ds. Rijnders van Hilversum. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, de heer A. Vries, van Den Helder.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5