Stalinlinie doorbroken DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitsche troepen staan voor Kiëv Strijd in Syrië gestaakt Sovjetwreedheden - Verduisteren 21.57 uur Opmarsch naar StPetersburg DIENSTPLICHT VOOR INLANDERS Opleiding vao franc-tireurs in Engeland Duitschland gebruikt geen gifgas „Zuinigheid met gas en electriciteit is een nationale plicht" Noodweer in Enkhuizen Prijsopdrijving van konijnen en geiten KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) M A A NDAG Ned. Indië Militair verdrag tusschen Engeland en Sovjet-Rusland Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.35 uur De kersen zijn rijp HELDEKSCHE COURANT 14 JULI 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. <v>«9 Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder °- ONTBINDINGSVERSCHIJNSELEN IN HET SOVJETLEGER. NAAR HET EINDE VAN DEN STRIJD? Berlijn, 13 Juli (DNB). Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer meldt het opperbevel der weer macht: „Aan het Oostelijk front is de Sta linlinie op alle beslissende plaatsen in een moedigen aanval doorbroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch Roemeensche legers hebben den vijand over een breed front terugge slagen tot over den Dnjestr. Van Ga- licië uit achtervolgen DuitschSlo- waaschHongaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten Noordoosten van den Dnjestr staan Duitsche troepen tot voor Kiev. Ten Noorden van de Pripet-moe- rassen is de krachtig versterkte linie aan den Dnjepr genomen. Daarmede is het centrum van ons aanvalsfront verlegd tot 200 kilometer ten Oos ten van Minsk. Bij talrijke vijandelijke legergroe pen doen zich ontbindingsverschijn selen voor. Witebsk bevindt zich se dert 11 Juli in onze handen. Ten Oosten van het Peipsimeer rukken Duitsche gepantserde afdee- lingen naar St. Petersburg op. Onze luchtmacht heeft door ver nieling van het vijandelijke spoor wegnet den tegenstander nu reeds iedere verdere mogelijkheid tot het ondernemen van een tegenoffensief in groote stijl ontnomen. De aanvoe ren, die noodzakelijk zijn voor de voortzetting der operaties van onze gepantserde afdeelingen, hebben in middels de vroegere Stalinlinie be reikt." Het Duitsche opperbevel heeft dus nu 't geheim prijsgegeven, dat de laatste week den strijd aan het Sowjetfront omgaf. De Stalin-linie was, naar het D.N.B. ter aanvulling verneemt, de eenige aaneenge sloten verdedigingslinie, die de Bolsjewiki in het Europeesche deel der Sowjet-Unie in vredestijd hadden voorbereid. In den loop der gevechten is gebleken, dat deze verde digingslinie op veie plaatsen aan het lange front was uitgebreid tot een verdedigings- strook. die op sommige punten vijftig kilo meter breed was. Natuurlijke en kunstma tige hindernissen benevens ten deele mo derne bunkerstellingen en snel aangelegde veldversterkingen kenmerken dit uitgestrek te defensiestelsel. Het tuchthuis van Dubno, waar 528 Oekrainers den dood vonden onder Bolsjewistische handen (Orbis-Hoiland) Besluit van den volksraad. SJANGHAI, 12 Juli (D.N.B.). Volgens een bericht uit Batavia heeft de volksraad met 43 tegen 4 stemmen besloten tot goedkeu ring van het wetsontwerp betreffende in voering van den militairen dienstplicht voor nlanders. De daardoor noodzakelijk gewor den uitgaven van 20 millioen gulden zijn eveneens ingewilligd HET FEITELIJKE RESULTAAT. Het feitelijke resultaat van de doorbraak door de Stalin-linie op alle beslissende plaaten kan in de volgende punten worden samengevat. L Overwinning van de laatste voorbereide bolsjewistische vëredigingslinies en van de groote rivierstelsels van Dnjestr en Dnjepr. Ieder oogenblik is de bezetting van de hoofdstad der Oekraine. Kiëf, te verwachten 2. Opmarsch over den Boven-Dnjepr naar het Oosten. -200 K.M. ten Oosten van Minsk en inneming van het sleutelpunt Witebsk aldaar. Hiermede is de helft van den af stand tusschen de voormalige belangen- grens en Moskou afgelegd en bovendien de zoogenaamde landbrug tusschen den Boven- Dnjepr en de Boven-Duna opengesteld voor den verderen opmarsch naar Moskou, daar hier thans natuurlijke nóch kunstmatige hindernissen meerl iggen. 3. In den Noordelijken sector wordt de belangrijkste hoeksteen van het front al daar. St. Petersburg (Leningrad1), door het optrekken van de Duitsche pantserformaties ten oosten van het Peipusmeer rechtstreeks bedreigd. Teekenen van ontbinding. Voorts bevat een extrabericht en weer- machbericht nog een belangrijke mededee- ling omtrent de teekenen van verval en ont" binding bij talrijke Sowjetformaties. Dat moet opgevat worden als een onmiskenbare aanwijzing, dat de voornaamste kracht van het geweldige Sowjet-leger thans gebroken is. Bovendien hebben de Sowjet-formaties de juiste onderlinge opstelling volslagen verloren en de aanvoering vermag zich blijkbaar niet meer te handhaven. De veelvoudige doorbraak door de Stalin linie is een beslissing van een beteekenis, die ver uitgaat boven het succes van den dag Deze doorbraak heeft tegelijkertijd over voortgang en afloop van den veld tocht tegen het bolsjewisme in het belang van Europa beslist. Londen over de doorbraak. New York, 13 Juli (D M.B-) United meldt uit Londen, dat het bericht van de door braak der Duitsche troepen door de Stalin linie daar de grootste onrust heeft teweeg gebracht. Men qualificeert dit Duitsche suc ces als de verbijsterendste doorbraakactie, die ooit in de krijgsgeschiedenis is voor gekomen DE STEMMING TE BERLIJN. Berlijn, 13 Juli (D.N.B.) De doorbraak der Stalin-linie op alle belangrijke punten is het gesprek van den dag en de sensatie voor Berlijn. Reeds dagenlang had men op grond van de gereserveerde berichtkeving van het opperbevel aangenomen, dat spoe dig een samenvattend bericht over de suc cessen van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten verwacht kon worden. De ochtendbladen werden den verkoopers letterlijk uit de handen gerukt, en voor alle winkels, waar landkaarten zijn opgehangen, verzamelde zich een groote menigte. GENERAAL DENTZ ONDERHAN DELT MET GENERAAL WILSON. Gaullistische leiders nemen geen deel aan de beraadslagingen. Viohy, 12 Juli (D.N.B.) Naar het Fransche ministerie van oorlog mededeelt, zijn de vijandelijkheden in Syrië hedenmiddag om 3 uur gestaakt. Generaal Dentz is met den Britschen op perbevelhebber, generaal Wilson, in St Jean d'Acoe bijeengekomen. Van officieele Fransche zijde wordt ver nomen, dat een Fransche delegatie heden morgen Beiroet heeft verlaten ten einde met het Britsche opperbevel te onderhandelen over de voorwaarden voor een staking der vijandelijkheden. Het Britsche opperbevel heeft uitdrukkelijk verklaard ermede ac- coord te gaan, dat geen Gaullistische leiders aan de onderhandelingen deelnemen. Tevoren werd in welingelichte kringen medegedeeld, dat nog geen reactie van En gelsche zijde bekend was op de afwijzing van de Engelsche wapenstilstandsvoor waarden door de Fransche regeering. De Fransche regeering. zoo werd ver klaard, had generaal Dentz absolute vol machten verleend om zelfstandg alle beslis singen te nemen, die hij op grond van den feitelijken toestand noodig achtte, zonder dat hij hierover verantwoording behoefde af te leggen. Talrijke Duitsch-gezinde inwoners van Rozanka werden op gruwelijke wijze door de Bolsjewisten vermoord. - De familieleden bij de lijken der slachtoffers (P.B.Z.-Holland) DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag bri k te Dieren een korte, maar hevige onweersbui los. In de nabijge legen Havikkerwaard werd de 22-jarige P die in het hooiland bezig was, door den blik* sem. getroffen en gedood. Ook sloeg de bliksem in het zwembad in de IJssel te De Steeg. Twee personen ge raakten bewusteloos en moesten naar het ziekenhuis te Veip worden yervoerd. TWEE DIE WANKELEN KLEM MEN ZICH VAST, OORDEELT BERLIJN. Stockholm, 13 Juli (D.N.B.i Naar de omroep te Moskou mededeelt, is het tusschen Londen.en Moskou gesloten accoord een „overeenkomst over gemeenschappelijke handelin gen der regeeringen van de Sowjet- Unie en Engeland tegen Duitsch- land". Het is op 12 Juli geteekend door de Sovjet Unie door den plaats- vervangenden voorzitter van den raad van volkscommissaris en volks commissaris van buitenlandsche za ken, Molotov, voor Engeland door den ambassadeur te Moskou, Sir Staffor Cripps. De contracteerende partijen zijn overeengekomen, dat de overeenkomst onmiddellijk van kracht wordt en geen ratificatie be hoeft. Berlijn, 13 Juli (A.N.P.) Het thans door Engeland en de Sowjet-Unie tegen Duitsch- land gesloten officieele oorlogspact qualifi ceert men in politieke kringen alhier als zonder eenige beteekenis voor de militaire situatie. Men weet, dat een val niet voor komen wordt, aldus wordt gezegd, als twee die reeds wankelen, zich aan elkaar vast klampen, In politiek opzicht acht men evenwel deze overeenkomst tusschen Londen en Moskou :n zooverre de aandacht waard, als hiermee het anti-Europeesche eenheidsfront van Engelsche plutocratie en bolsjewisme open lijk ten overstaan van de geheele wereld wordt bewezen. Men heeft in politieke kringen van de Duitsche hoofdstad nimmer betwijfeld, dat Churchill te allen tijde bereid is Europa aan het bolsjewisme te verraden. Gelukki gerwijs is de situatie evenwel reeds lang zoover gevorderd, dat evenmin twijfel kan bestaan aan de gerechte straf in den vorm van volkomen vernietiging zoowel van de Engelsche plutocratie als ook van het bols jewisme. De Londensche Nieuwsdienst houdt zich volgens D.N.B. uitvoerig bezig met de scho ling en opleiding van de Engelsche burger bevolking tot den franctireursoorlog. Het be lang van de burgerwachten, die het jaatste iaar in Engeland zijn gevormd, wordt nog in het- licht gesteld door de gevechten in de Sowjet-Unie. Daar past het gewapende volk dezelfde methodes toe, waarin ook de En gelsche burgerwacht is opgeleid, zoo ver klaart de Britsche nieuwsdienst Woordelijk wordt in het Engelsche bericht gezegd: „De burgerwacht bestaat, zooals de naam zegt. uit burgers. Het zijn allen jonge en oude scholieren, die nog meer willen leeren van de behandeling van geheime automatische wapens, den franctireursoorlog en de hou ding in geval van landingen van vijande lijke valschermjagers. Het onderricht wordt gegeven in den vorm van voordrachten door geschikte personen, die ervaringen uit den oorlog in Spanje en uit indië hebben meege bracht, of door aanschouwelijk onderricht, bsaëveös door pr&cüsche oefeaipgea'j Tegenspraak van Engelsche be richten. BERLIJN, 13 Juli (D.N.B.) Het Britsche persagentschap Reuter n de zender Droit- wich htbben gistermiddag een bericht uit Moskou gepubliceerd, dat zoowel de plaats vervangende chef van het Sovjet-voorlich- tingsbureau, Losofskyi, als de Sovjet-gezant te Buenos Aires hebben beweerd, dat van Duitsche zijde in den strijd tegen het bolsje wisme gifgas is gebruikt. Van bevoegde Duitsche zijede wordt hieromtrent verklaard: Overeenkom stig de meermalen herhaalde ondub belzinnige verklaring van de leiding der Duitsche weermacht geen gifgas toe te passen zoolang de tegenstan der zelf niet daartoe over gaat, be hoeft het geen bijzondere bevesti ging van Duitsche zijde, dat tot dus ver van Duitsche zijde op geen en- strijdtooneel gifgas tegen den vijand is gebruikt. De bolsjewistische machthebbers schijnen in hun vertwijfelde positie na de geweldige doorbraak der Duitsche troepen door de Sta linlinie dezen echt bolsjewistischen leugen te verspreiden met de bedoeling daaraan het recht te ontleenen van hun kant met het gebruik van gas te beginnen. De leiding der Duitsche weermacht zal iedere poging der Sovjets tot overtreding van het volken rechtelijke verbod tot gebruik van gifgas met de allerscherpste tegenmaatregelen be antwoorden. Verschrikkelijke ervaring van voormaligen stafkapitein. Libau, 12 Juli (D.N.B.): In de gevangenis van het istrict Libau is door Duitsche soldaten de zwaargewonde, vroeger Russisch stafkapitein Alexis Olden- burg gevonden. Hij vertelde o.m.' het vol gende: Ik was als boekhouder werkzaam bij het gemeentebestuur van Libau en werd op 23 Juni gearresteerd. Ik werd voor den bolsje wistischen kapitein Rosoel geleid, een uit de Sowjet-Unie hierheen gekomen Jood, die hoofd was van de Libausche Gpoe. Ik werd herhaalde malen gefouilleerd en men ont nam mij al mijn geld. papieren en voorwer pen van waarde. Vervolgens werd ik met 28 andere arrestanten tezamen in een nauwe cel opgesloten. Wij werden herhaalde malen verhoord en met geweld gedwongen proto collen te onderteekenen. Des nachts hoor den wij uit de andere cellen schoten en luid geschreeuw. Daarop werd ook onze celdeur opengerukt en wij moesten een voor een naar buiten komen. Ieder, die den drempel over schreed, kreeg een schot in den nek. Voor onze celdeur stapelden de lijken zich op. Ook ik moest naar buiten komen. Ik kreeg een schot in den nek en werd bewusteloos. Toen ik weer bij kennis kwam, voelde ik op mij de zware lichamen van andere neergescho- tenen. Ik was volkomen met bloed overdekt. De bolsjewistische beulen hadden klaarblij kelijk de vlucht genomen. Daar ik aan den linkerschouder was getroffen en de kogel bij het verlaten van mijn lichaam mijn rech- teronderkaak had verpletterd, kon ik mij niet bewegen. Vier dagen lag ik tusschen de intusschen reeds tot ontbinding overgaan de lijken, te zarnen met den Letlandsche ka pitein Kaus, die evenenes slechts gewond was. De rottingslucht was verschrikkelijk en dreigde ons te verstikken. Steeds weer verloren wij door bloedverlies, honger en stank, het bewustzijn Op den vierden dag werden wij door Duitsche soldaten uit onze positie beyrijd. Badhuis door een windhoos weg gevaagd. Enkhuizen kreeg Vrijdagavond de regen, waarnaar het zoo lang verlangd had, doch hoe. Een hevig onweer, vergezeld door een wind- en waterhoos, barstte boven de stad los. Felle bliksemschichten doorkliefden het luchtruim, ratelende donderslagen vermeng den zich met een geweldigen plasregen, ter wijl hagelsteenen als duiveneieren een hel- sehe rumba trommelden op de dakpannen, al dus meldt de Enkh. Crt. Met zulk weer kon den ongevallen niet uitblijven. En ze zijn er geweest op verschillende plaatsen en van uiteenloopende hoedanigheid. Midden tijdens het hevigste onweer kwam er uit het IJselmeer een windhoos aanzet ten met zulk een kracht, dat in één stoot alle cabines van de zweminrichting, zoowel aan dé dames- als heerenzijde achterover werden geblazen tegen den dijk aan. De ge golfde dakplaten werden opgenomen en over de boomen heen op het bouwland geworpen. Wonder boven wonder werd van de 50 badgasten niet één gewond. De hoos, die het badhuis wegvaagde, had nog kans gezien een flinke disis water mee r- te zuigen, welke werd losgelaten nabij ,,de*r' Doele" en daar alles blank zette. De over kant van ,,'t Rad" was zelfs niet te zien. Ge lukkig liep hier alles goed af. Geref. Kerk getroffen. Het Zuidelijke torentje van de Geref. kerk in de Klopperstraat werd door de bliksem getroffen. Een regen van leien daalde op de straat en de omliggende huizen en tuinen neer, gelukkig zonder schade te berokkenen Brand brak niet uit, slechts een klein gat werd in het houtwerk geslagen. Talrijke boomen sneuvelden tijdens dit noodweer. De Karnemelksluisbewoners (Laagzijde) hebben er weer van gelust. In een oogwenk stond dit gedeelte weer onder water. cir ca Vi m. hoog en dit stroomde de hui zen binnen. Hier herhaalde zich de ellen de welke de bewoners al zoo dikwijls heb ben meegemaakt. Bij de fa. de Boer in de Vijzelstraat regen de het zoodanig in, dat een gedeelte van het plafond in het café naar beneden kwam en het biljart volkomen bedolf. Het laken was natuurlijk onbruikbaar geworden. (Het Zuiden) De bijzondere omstandigheden hebben in den laatsten tijd aanleiding gegeven tot het ontstaan van een levendigen handel in ko nijnen en geiten. Hierbij worden vaak bui tensporige winsten gemaakt. De handel strekt zich zelfs uit tot pasgeboren nestko nijnen, die vroeger nooit als handelswaar in aanmerking plachten te komen. De gemachtigde voor de prijzen deelt me de. dat het hier een ernstige overtreding van de prijsvoorschriften betreft. Zoolang voor konijnen en geiten geen afzonderlijke regeling tot stand is gekomen, gelden in dit opzicht de algemeene bepalingen, welke verkoop tegen hoogeren prijs dan op 9 Mei 1940 verbieden. De controle op de naleving der prijsvoorschriften door de inspecties voor de prijsbeheersching zal zich ook met dit gebied bezig houden. Men zij dus gewaarschuwd!

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1