Voor- en nadeden van het gieten DE SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN TE SCHAGEN De nieuwe regeling in de werkverruiming Bliksem veroorzaakt branden Spanje en de strijd tegen het bolsjewisme Estlaodsche vluchtelingen naar FINLAND BEPERKINGEN IN JAPANSCH TELEFOONVERKEER Marktberichten Wijsvinger afgehakt Ook de Wieringer betaalt het volle gelag X TTB É;lll Toelichting van Duitsche zijde. President Jacob van de Geschaeftsgruppe Soziale Verwaltung bij den Commissaris- generaal van financiën en'economie deelt mede: Tot de maatregelen, welke ter oplossing van de sociale problemen ter beschikking staan, nemen die betreffende de werkver schaffing en vooraanstaande plaats in. Reeds sinds langen tijd heeft men erkend, dat de staatszorg voor de werkloozen niet alleen in den vorm van ondersteuning kan bestaan. De staat heeft vooral ook de ver plichting, de werkloos geworden landge- nooten moreel en geestelijk bij te staan. De ze hulp bestaat hierin, dat men op rede lijke voorwaarden werk verschaft. Daarbij komt, dat deze arbeid, het culti- veeren en ontginnen het winnen van nieuw land enz. den arbeider het bewust zijn geven zal, dat hij ten bate van het welzijn van volk en staat werkzaam is. Dat is de eigenlijke grondslag van de werkver schaffingsmaatregelen. Om dit doel te be reiken, was het noodig, de plannen voor openbare werken in Nederland aanzienlijk uit te breiden. Hiertoe moesten eerst de noodzakelijke 'wettelijke grondslagen geschapen worden, hetgeen bereids is geschied Vervolgens was een principieele nieuwe regeling van de ar- beids- en loonvoorwaarden vereischt. Deze nieuwe regeling is in de staatscourant van 11 Juli j.1. opgenomen. Zij stelt de werk zaamheid in de openbare werkverschaf fing gelijk aan den arbeid in het vrije be drijf. Het werken in de werkverschaffing is niet meer zooals tot dusver een andere vorm van openbare werkloozenondersteu- ning. Ieder zal naar zijn prestatie kunnen verdienen. Anderzijds is echter ook vastge legd, dat zij, wien het voorloopig nog niet mogelijk is, gemiddelde prestaties te leve ren, redelijke verdiensten kunnen bereiken. Voor nadere bijzonderheden wordt naar de regeling zelve verwezen. Boerderij en een korenmolen door den bliksem getroffen. Zaterdagavond is bij een kort maar hevig onweer de bliksem ingeslagen in de boer derij. bewoond door de familie Pasman, in eigendom van de R.K. gemeente te Meppel. Het huis stond in een oogwenk in lichte laaie, zoodat niets kon worden gered. Een kalf kwam in de vlammen om. terwijl het pasgeborgen hooi ook een prooi der vlam men werd, evenals een stroomijt. Verzeke ring dekt de schade. Zondagavond is tijdens een hevig onweer d$ bliksem in twee boerderijen aan den Randweg te Emmen ingeslagen. De boer derij van den heer Schepers brandde geheel af. De schuur, behoorende bij de boerderij van den heer Hartman, ging eveneens in vlammen op. Hierbij ging de volledige in ventaris, bestaande uit een groote hoeveel heid hooi. stroo een de landbouwwerktuigen verloren. Het woonhuis bleef gespaard. De bewoners kregen geen letsel. Zaterdagavond sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer H. W. Brons voort te Zuid-loo. De geheele boerderij ging in vlammen op. Van den inboedel kon niets worden gered. Op een varken na kon al het thuis staande vee in veiligheid worden ge bracht Huis en inboedel waren verzekerd Zeer felle brand te Winterswijk. Ook sloeg de bliksem in het achterbuis van de boerderij, waarin hooi enz. was op geslagen, van den landbouwer G. W. Wig ge rs, wonende op „Te Strake" in de buurt schap Miste te Winterswijk. Het vuur gre^p zoo snel om zich heen, dat aan blusschen vrijwel niet te denken viel. Het in de boerderij aanwezige vee kon nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Een varken kwam in de vlammen om, ter wijl twee varkens ernstige brandwonden ppliepen. Men slaagde er in het huisraad in het voorhuis in veiligheid te brengen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was het achterhuis geheel uitgebrand, terwijl van het voorste gedeelte alleen de muren nog overeind stonden. De boerderij lag een flink eind buiten het dorp. Verzekering dekt dekt de schade. Korenmolen getroffen. De bliksem trof Zaterdagavond de koren molen te Alen van den heer Golstein. De Almensche brandweer kon tegen het vuur, dat op twee plaatsen in de molen woedde, weinig uitrichten. Toen de Zutphcnsche brandweer kwam, was er voor het behoud van de molen al niet veel meer te doen. Zij beperkte zich tot het nat houden van de belendende perceelen. Tenslotte kwam ook nog de Lochemsche brandweer, welke ander half uur na het begin van den brand, het werk van de Zutphcnsche brandweer over nam. Hoewel ongeveer 450 m. slang moest worden uitgelegd, is men er toch in ge slaagd om de huizen om de molen te be houden. De woning was verzekerd. HET GROOTSTE LUCHTGEVECHT BOVEN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Rome, 14 Juli (D.N.B.). Officieel wordt medegedeeld, dat bi.i de gevechten, die ge volgd zijn op de in het Italiaan-sche weer- machtsbericht van Zaterdag vermelde Ita- liaansche luchtaanval op het vliegveld van Mikabba op Malta, het grootste luchtge vecht is geleverd, dat tot dusverre boven de Middellandsche Zee-is voorgekomen. Ruim 100 vliegtnigen namen deel aan den strijd, waarbij, zooals men weet, vier Britsche Hur- ricanemachines werden neergeschoten, ter wijl alle Italiaansche vliegtuigen naar hun bases terugkeerden. In d«n vorigen nacht is een tweede batal- lon vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme van Madrid vertrokken. Ook hun vertrek werd een machtige demonstra tie. Op het station Noord was een reusach tige menschenmenigte bijeengekomen om af scheid te nemen van de vrijwilligers. Aan gezien de menigte nauwelijks plaats kon vinden op het perron, waren velen op dwarsbalken, lampen en zelfs op daken van stilstaande treinen geklauterd. Onder ge juich der mensthen hielden de minister van buitenlnadsche zaken. Serrano Suner, en de commandeur van de „blauwe divisie", generaal Munoz Grande toespraken vanaf het dak van een radio-auto. „Ik benijd u om uw schoone. groote taak", zoo verklaar de de minister van buitenlandsche zaken. „Gij zult de bloedige offers terugbetalen, die Duitschland en Italië hebben gebracht voor de redding van het Spaansche vader land. Gij zult aan den kant van de beste troepen ter wereld strijden en zult hun ge lijken zijn aan moed en geestkracht". In een eindeloos gejuich voor Duitsch land en Italië werden de laatste zinnen van den Spaanschen minister onhoorbaar. Daarop namen generaal Grande en de minister van landbouw het woord. Laatst genoemde zeide o.m. dat op zoo'n geestdrift slechts een volkomen overwinning kan vol gen. De Falange gaat naar de Sovjetunie, omdat Spanje tot Europa behoort. Helsinki, 14 Juli (D.N.B.): De laatste dagen zijn uit Estland, naar het Finsche blad „Ilkka" meldt, in totaal 400 vluchtelingen naar Finland, o.m. vier vroege re officieren van het Estlandsche leger, die thans willen deelnemen aan den strijd tegen de Sovjet-Unie. Hun overtocht naar Finland is door de Estlanders in kleine roeibooten on der zeer dramatische omstandigheden ge schied. De vluchtelingen hadden bijzonder geluk gehad, daar het hun op hun tocht met een gewone roeiboot gelukt was zich mach tig te maken van een Sovjetvliegtuig, waar mede zij over de Finsche Golf zijn gevlogen. De vluchtelingen bevestigden, dat in Estland groote deelen der gevolking naar andere ge bieden waren verplaatst. De transporten waren reeds een week voor het uitbreken van den oorlog begonnen en zijn toen tot zoo'n hoogte gestegen, dat men thans waar lijk spreken kan van een evacuatie der ge heele bevolking. Tokio, 14 Juli (D.N.B.) Terwijl reeds beperkende bepalingen zijn uitgevaardigd voor het telegraafverkeer, heeft het minis terie voor het verkeerswezen thans ook be palingen opgesteld betreffende het telefoon verkeer in Japan en voor gesprekken met het buitenland. In het vervolg is het alleen nog mogelijk tusschen Japan en Europa in het Duitsch resp. in het Japansch te telefo- neeren, terwijl gesprekken met andere lan den alleen nog in het Japansch of Engelsch gevoerd kunen worden. Hiervan zijn uit gezonderd China en Mandsjoeoekwo, waar mede ook in het Chineesch resp. Mandsjoe- rijsch kan worden getelefoneerd. Binnen het Japansche rijk mag in het vervolg al leen nog van het Japansch gebruik gemaakt worden bij het telefoneeren. ONTSPANNING VOOR DE NEDERLAND. SCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De persdienst van het N.V.V., afdeeling „Vreugde en Arbeid" deelt ons mede, dat op 15 Juli a.s. twee groepen elk van 8 a 10 per sonen naar Duitschland zullen vertrekken om daar onder auspiciën van de werkge meenschap van het N.V.V. „Vreugde en Ar beid" die deze tournee heeft georgani seerd in samenwerking met de Deutsche Veranstaltungsdienst Berlin voorloopig gedurendee en maand op te treden voor de in Duitschland tewerkgestelde Nederland- sohe arbeiders. Regenwater de beste medicijn. Hoewel wij zullen hopen, dat het gere gend zal hebben op het oogenblik dat dit stukje in de courant verschijnt, lijkt het mi| toch wel nuttig en ook interessant eens de vraag te beantwoorden, of gieten bij zeer droog weer nuttig of schadelijk is voor de planten. De praktijk heeft geleerd, dat het een heel klein kunstje is. om de planten bu lang durige droogte dood te gieten, maar toen heb ik ook nog vragen ontvangen van praktici. Dat komt natuurlijk ook. doordat het bij ons niet dikwijls voorkomt, dat wij voor de vraag komen te staan, omdat onze gronden nogal opdrachfig ziin. Oppervlakkige bevochtiging van cultuur gronden tijdens langdurige droogte li hoofdzakelijk daarom nadeelig. om dat ni] die oppervlakkige bevochtiging gedurende den daaropvolgenden nacht de planten de neiging vertoonen. omdat vochtige laagte op te zoeken om er wortelharen in te vormen (die wortelharen) worden binnen eenlge uren gevormd). Komt dan den volgende mor gen de zon weer. dan droogt dat bovenste laagje zeer snel weer uit. zoodat na verloop van een paar uren niet meer te zien is. da er gegoten is. De in dat laagje voorkomende wortelharen sterven dus wer heel snel af en en planten vertoonen een neiging om slap te gaan hangen en de kans op het zgn. ver branden van de planten is dan veel grooter dan zonder gieten. Dit alles kan voorcomen worden door te gieten in greppels of geulen die men b.v, met dat doel tusschen de re gels maakt. Dat is natuurlijk niet mogeluK bij gewassen, die op bedden staan. Heeft men die greppels of geulen e enige malen goed vol met water laten loopen. dan doet men die greppels weer dicht met drogen grond. Zoodoende wordt de ver damping van het water tegengegaan en de planten profiteeren inderdaad van het toe gediende water. Hieruit kan men de conclusie trekken, dat water geven wel nuttig kan zijn. maar dan moet ook zooveel water gegeven worden, dat inderdaad de wortels der planten be reikt worden, terwijl tevens zorg gedragen moet worden, dat de grond niet dichtslibt. Kan men het dictslibben niet voorkomen, dan moet dq grond na het gieten losgemaakt worden. Zelfs al neemt men alle regels in acht. dan nog zal men zien. dat een groote hoeveel heid gietwater niet zooveel nu* doet als een kleine hoeveelheid regenwater kan doen. De verklaring daarvoor is tamelijk eenvou dig, omdat gieten nu eenmaal onnatuurlijk is. Dat onnatuurlijke bestaat o.a. hierin, dat het gietwater niet de temperatuur heeft van de lucht, hetgeen bij regenwater wel het ge val ls. Verder ls er een groot verschil in zuurstofgehalte (luchtgehalte). Regenwater heeft namelijk op zijn langen weg door het hemelruim veel zuurstof vergaderd. Verder speelt de hoek. waaronder het water op den grond terecht komt een rol en verder, en dit is wel het meest belangrijkste, schijnt de zon tijdens een regenbui 'natuurlijk) nooit en de lucht is gedurende een regenbui verza digd met waterdamp en tenslotte volgt op een regenbui veelal een donkere dag. soms zelfs meerdere donkere dagen. Bij het gieten heeft men deze voordeelen niet. Soms verdampt het water onder het gieten en al tracht men dat in den zomer te ondervangen door tegen den avond te gie ten. toch kan men. niet voorkomen, dat den volgenden morgen de zon reeds vroeg op de begoten planten schijnt. In kassen en bakken is dat natuurlijk heel anders. Wil men dus met alle geweld gieten, dan moet men het tegen den avond doen en ver volgens heel diep bewateren en als het mo gelijk is. bedekke men het gegoten stuk grond weer met droge grond. Veelal zullen de resultaten dan nog niet mcdcvallcn. Twist tusschen woonwagenbe woners. Tijdens een vechtpartij tusschen de zwa gers P. en H. in het woonwagenkamp te Helmond, waarbij gebruik werd gemaakt van grassnijmessen liep H. ernstige ver wondingen op. O.a. werd hem een wijsvin ger afgehakt. De man werd door de gemeen tepolitie naar het St. Antoniusgasthuis over gebracht, waar hij geneeskundig behandeld werd. P. is door de politie in arrest gesteld DE „ASAMA MAROE" IN KOBE AANGE- KOMEN. Tokio, 14 Juli (D N.B.) Het Japansche s.s. „Asama Maroe" is vandaag met 370 Duitsche vrouwen en kinderen uit Batavia aan boord in de, haven van Kobe aangeko men. Reeds in Nagasaki had het schip 100 vrouwen en kinderen aan land gebracht, die tot nader order in Kyoessoe worden on dergebracht. De overige 370 vrouwen en kin deren zullen in Kobe, Yokohama en Tokio, benevens verscheidene andere plaatsen in Japan gedurende de volgende oorlogsmaan den verblijven. ALKMAAR DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. De aanvoer was gisteren door ruimere op vragingen, weer aanzienlijk. Er waren 146 koeien en 53 kalveren, waarmee de markt wel even beneden de vorige week bleef, doch niet belangrijk. Er werd ditmaal voor het eerst geen vee afgezonderd voor de weiderij, zoodat alles door de Veehouderij-centrale werd overgeno men. De reden ligt zonder twijfel bij de he tere kwaliteit van het vee. Nu het een weide- periode achtër den rug heeft, schijnt het de ongemakken van een schrale winter langza merhand te boven te zijn gekomen. Het ge wicht der dieren is grooter dan voorheen. Waar verder de geheele aanvoer ook deze week weer ter beschikking van de consump tie kan worden gesteld, mag worden ver wacht, dat het vleesch weer betrekkelijk ruim zal zijn. Er schijnt zelfs meer te zijn, dan door het publiek op de bonnen kan worden afgenomen, zoodat ook nu weer een deel van het vleesoh zal worden ingevroren. ANNA PAULOWNA Sint Pancras. VAN HERWIJNEN. HET BEGRAFENISFONDS BEGRAVEN. Daar op de vorige buitengewone vergade ring van het begrafenisfonds ,,'t Algemeen Belang" niet het reglementair vereischte aantal leden aanwezig was, om een besluit te kunnen nemen tot opheffing van 't plaat selijk fonds met de bedoeling het over te dragen aan een grootere instelling, werd een tweede vergadering uitgeschreven. Ook deze was weer slecht bezocht, maar was nu toch gerechtigd het belangrijke besluit te nemen. De voorzitter, de heer C. Raven, had in z'n openingswoord niets toe te voegen aan het geen hij op de vorige vergadering al gezegd had over het voorstel om het fonds over te dragen. De notulen van den heer Kossen werden met een kleine aanvulling goedgekeurd. Op gemerkt werd, dat na een besluit van deze vergadering elk lid persoonlijk nog een uit treksel van de notulen en de voorwaarden vor overname zal ontvangen en dat alleen gesproken is over week- of maandpremie. maar 't niet onmogelijk is, dat een jaarpre mie (velen betalen nu ook slechts eenmaal per jaar) nog iets voordeeliger is. Men was dus nu aan de beslissing toe en het bestuur, zei voorzitter, en betreurt de geringe opkomst. Nu had men kunnen praten, en zij, die dat achteraf willen doen, hadden nu aanwezig moeten zijn. Jammer vond spr. ook, dat geen der oudere leden, die meehielpen het fonds op te richten, aanwezig was en hij kon slechts hopen, dat tot allen mocht doordringen, dat het besluit, hetwelk genomen zou worden, in het belang van de verzekerden was. Geen der aanwezigen vond 't noodig om weer eens de heel correspondentie met een paar groote verzekeringsmaatschappijen en de Verzekeringkamer voor te laten lezen. De heer C. Ligtendag vroeg nog eens uit een te zetten, waarom het bestuur met het voorstel tot overdracht was gekomen. De heer Raven antwoordde: de geringe be langstelling der leden voor onze vergaderin gen. waardoor het zelfs vaak onmogelijk was een commissie voor het nazien der rekenin gen te benoemen, had aanleiding voor ons kunnen zijn om er genoeg van te krijgen. Maar dat was het niet. Het voorstel is alleen gekomen, omdat overname een voordeel voor de leden geeft We hebben meerdere pogingen eedaan om zelf de contributie te mogen verlagen of de uitkeeringen te ver- hoogen. omdat we meenden, dat dit met onze reserve kon lijden. Wij moeten dat echier als klein fonds niet doen. Het is ons nu gebleken, dat groote in stellingen wel die voordeelen kunnen geven. We mogen de leden toch niet onthouden dat ze niet f50.—, maar f70.of niet f 100.— maar f 140.uitkccring krijgen, terwijl ze vrijwel dezelfde premie betalen? Hoogstens een paar centen per jaar meer. De grootste groep betaalt nu 87^ cent per jaar en dat wordt nu 90 ct. Wie per jaar be taalt. betaalde bij ons zelf de incassokosten, die nu zullen vervallen en is dan waar schijnlijk nog een paar cent goedkooper uit, maar de uitkeering is 40 hooger- Na deze uiteenzetting werd het besluit tot overdracht aan de Victoria"-verzekering met algemeene stemmen genomen. Zooals boven gezegd, krijgen de leden nu nog een afschrift van notulen en voorwaar den van overname. Zij kunnen naar aanlei ding daarvan nog bezwaarschriften indienen bij de Verzekeringskamer, die ook met de op te maken acten van overname accoord moet gaan. Alles is dus nog niet in kannen en kruiken, maar practisch gesproken is het onderlinge fonds Jus opgeheven. Nadat het bqpluit ""vallen was, uitte voor zitter nogmaals den wensch. dat ieder tot de overtuiging zou komen dat het tot voordeel van de verzekerden strekt, en dankte voor he' vertrouwen, dat men In het bestuur stelde Bij de rondvraag n.erkte de heer P. Kooi man op, dat het nu nog niet op z'n plaats was een historisch overzicht van het fonds bestaan te geven: Maar als de voorzitter hel niet zelf wou doen (en deze liet het graag aan hem over) zou spr. zoo'n overzicht ma ken. Men zou de verzekerden later wel niet meer als leden kunnen bijeenroepen, maar misschien toch nog wel eens per advertentie tot een bijeenkomst uitnoodigen. Dan zou men toch afscheid van het fonds kunnen ne men, niet met een grafkrans, maar, zoo stel de spr. zich voor, met alles nog eens de revue te laten passeeren, wat in het fonds- bestaan van belang was. Dit voorstel vond aller instemming, waar na sluiting volgde. WIER1NGEN OUDE BEKENDE WETHOUDER VAN HAARLEM. De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft met ingang van heden den heer A. Hofman, directeur der N.V. Mij. tot aanne ming van waterbouwkundige werken, te Haarlem, benoemd tot wethouder van open bare werken dezer gemeente. De heer Hofman-is in 1887 op het eiland Rozenburg geboren uit een bekende Slie- drechtsche aannemersfamilie. Hij begon zijn loopbaan bij den havenaanleg van Delfzijl en werkte vervolgens bij verschillende aan nemersbedrijven in binnen- en buitenland. In 1907 werd hij opgenomen in het bedrijf van zijn vader, de tegenwoordige N.V. Mij. tot aanneming van waterbouwkundige wer ken, waarvan hij thans mededirecteur is. Deze N.V. voerde in ons land verschillende belangrijke objecten uit, o.a. de eerste groote Zuiderzeewerken bij Wieringen. Geen goedkoope maaltjes meer. Wordt de prijsregeling om begrijpelijke redenen door den consument algemeen toe gejuicht, de Wieringer betreurt haar ten opzichte van de visch zeer zeker en wel in meerdere opzichten. Het was, vooral den laats ten tijd, nu de voedselvoorziening alle mogelijke problemen stelt, meer en meer gebruikelijk, speciaal des Zaterdags zich een Zondagsmaaltje te verschaffen door van den binnenkomenden visscher een „zoodje visoh" te koopen. In het veen immers wordt niet op een turfje gekeken en zoo is het ook met de visch in vischland. Tegen afslagprijs had men hier dan ook goedkoop een maal visch. De immer bereidwillige visscherman gaf gaarne eenige pondjes van zijn vangsten af tegen denzelfden prijs, welke hem via den afslag zou worden betaald en aan buren, vrienden en bekenden bewees hij eventueel een vriendendienst door voor hen een maal tje te reserveeren. Deze praktijken namen echter zulke on controleerbare vormen aan dat de visscherij inspectie hier thans een stokje voor gesto ken heeft. Iedere visscher mag thans met een voor eigen gebruik ruim voldoende hoe veelheid visch het haventerrein verlaten en daarmee is het uit. Onderhandsche verkoop is niet meer toegestaan, zoodat goedkoope maaltjes niet langer kunnen worden ver strekt. Op overtreding van dit voorschrift is eeri zware straf gesteld n.1. intrekking van de olietoewijzing. De visscher zal zich thans wel tweemaal wachten dit risico te loopen, want mazen in het immer krapper aange haalde net zijn thans wel moeilijk meer te vinden. Met de prijsregeling, zooals thans in al haar consequenties doorgevoerd, moet ook de Wieringer burgerij de kleinhandelsprijs betalen, dus voor kwaliteit van 31 cent af slagprijs, niet deze prijs, doch 52 cent per ond en voor soort van 51, 62 en 77 cent af slagprijs resp. f 0.89, f 1.04 en f 1.31 per p. Gelijke monniken, gelijke kappen. Ook op andere plaatsen betaalt men deze prijs en de kleinhandelaar moet ook in Wierin gen zijn kans hebben. POLITIE. Gevonden: een paar kindersokken, een bril, een witte kinderhoed, een portemon- naie, inhoudende eenig kleingeld en een portemonnaie lnh. eenig kleingeld en en kele bonnen. Verloren: een verzilverd armbandhorloge tegen belooning terug te bezorgen. Inlichtingen gem. bode. ALKMAAR. 14 Juli. Aardbeien f 37.50 per 100 Kg., aalbessen f 22.50 per 100 Kg., andijvie f 5.50—21.50 per 100 Kg., bloemkool I f 8—11 per 100 stuks, idem II f 37.20 per 100 6tuks, doperwten f 18.— per 100 Kg., druiven f 1.22—1,34 ner 100 Kg., kropsla f 1.50—7 per 100 stuks, kom kommers f 4.8012 per 100 stuks, peterselie f 3.807.60 per 100 bos. perziken f 621 per 100 stuks, postelein f 0.15—0.52 per bakje, peulen f 18.— per 100 Kg., rabarber f 11.60— 16.20 per 100 Kg., roode kool f 9.50—12 per 100 Kg., selderie f 4-^7 per 100 bos, spinazie f 0.571.35 per 16 p. bak. sniiboonen f 12 20 per 100 Kg., dubbele spercieboonen f 27 —33 per 100 Kg., tuinboonen f 10.— per 100 Kg., tomaten 28.— per 100 Kg., uien f 8.10 —16.10 per 100 bos, wortelen f 7.20—9 pér 100 bos. NOORDSCHARWOUDE. 15 Juli. Aanvoer: 331.000 Ke. aardappelen: Schot- sche muizen f 6.50. kleine f 2.50. 35 Kg. sper cieboonen f 26.—, 255 Kg. tuinboonen I 6.60 -7.40. BROEK OP LANGENDIJK. 15 Juli. Aanvoer: 310.000 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen f 6.50. kleine f 2.50. 25 bos uien f 11.30. 100 Kg. zilvernep f 21.420 Kg. spercieboonen f 26.157 Ker. sniiboonen f 20.30—26. 1075 Kg. rabarber f 13.70—18.90, 8200 Kg. roode kool f 7.80-10.70. 600 Kg. gele kool f 12.60—12.80. 840 bos wortelen 8. 20000 Kg. tomaten: A f 25.1170 Kg. tuin boonen f 8.15 stuks komkommers f 10.60, De eerste gele kool werd aangevoerd door Jb. D. Kloosterboer. St. Pancras. PURMEREND, 15 Jult. Koeien in totaal 520 stuks: 295 vette koei en levering; gelde koeien f 340—410; melk koeien f 375525 8 vette kalveren, levpring 310 nucht. kalveren levering: nucht. kalve ren v. d. fok f 3045; 22 vette vork. leve ring. 27 magere varkens p. s. f 30—42: 285 biggen f 1524; 175 schapen f 3055; 75 bokken en geiten f 2570: 515 lammeren f 20—28; 22 pinken f 160—295.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3