Boefjes en boefjesmaat JUTTKRTJ f Tennis!! %UeAtieó100 fiOi. uM&wjiAwwvule,! Winterhulp INLEVEMNhaii METALEN Nederlandsche Staatsloterij Permanent Wave Advertentiën een zwakstroommonteur f 1.25 Betrekkingen Te huur Te koo Te koop Diversen Een ondankbare logee Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Officieele mededeeling. Hervormde Gemeente Voor prima Kapsalon VAN OOYEN Ruijghweg 23 HET STOFZUIGERHUIS AOVERTEEREN DOEI YERKOBPEI Adverteert in dit blad aangeboden gevraagd gevraag aangeboden Groote tbeediefstallen berecht Engelands levensader Ontevredenheid in Zuid'Afrika n'"' - miir^—a' De bekende zeilbootenbouwer, de heer Bult huis te Bergum, oogstte een Iraai succes, toen zijn dochter bij de wedstrijden te Ber gum met het nieuwste ontwerp van haar vader, het kajuitjacht „Brüzer" den eersten prijs behaalde. (Pax-Holland m) Voor den Economischen Rechter. (Zitting van Woensdag 16 Juli.) Schagen. Zeep met een luchtje. Schage- naacs zondigden zwaar. Het was wear het bekende zaakje, waarin twee achttienjarige jongens uit Schagen, n.1. S. J. S. en E. Bs. de hoofdrollen speelden en een viertal Scha^genaren de bijrollen vervul den. Een vervolg op de zink- en loodaffaire. De jongens hadtden in Schagen o.m. huis houdzeep gestolen en wisten dit artikel met mooie praatjes en schijnheilige gezichten netjes van de hand te doen. Als eerste verdachte stond terecht P. J. de Vr. uit Schageai, dia van S. J. S. 125 stuk ken huishoudzeep had gekocht, zonder daar voor de vereischte bonnen af te geven. De Econ. Rechter Mr. Ubbens meende, dat verd. die het ten lasde gelegde erkende toch heel goed had moeten weten, dat zoo'n „snotjongen" die zeep niet-zoo maar in zijn bezit had gekregen. Dkat moest óf smokkel handel, óf diefstal zijn. Een andere mogelijk heid bestond eenvoudig niet. Nee; dat wist ik niefy antwoordde verd. En wat wilde U doen met al die zeep? vroeg Mr. Ubbens. Ik wou het houden voor eigen gebruik; al dus verklaarde verd. S. J. S. als getuige gehoord, was zéér ti mide en verklaarde de zeep aan verd. te hebben verkocht. De Officier van Justitie, Mr. de Brueys Tack zeide in z'n requisitoir, dat hij het een zéér ernstig feit vond. Natuurlijk wist verd. drommels goed, dat die zeep van diefstal af komstig was en eischte twee maanden ge vangenisstraf. Ik ben er werkelijk ingeloopen; verdedigde zich deze verd. De Econ. Rechter wilde voor dezen keer nog geen gevangenisstraf opleggen en ver oordeelde verd. tot f200.boete, subs. 60 dagen hechtenis. Vervolgens kwam op het matje A. B. uit Schagen, die zonder afgifte van bonnen 50 stuks huishoudzeep van P. J. S. had ge kocht. Ook deze verd. erkende. Wist U eenigszins, hoe die jongens daar aan kwam? was de vraag van mr. Ubbens Heeft U er nooit van gehoord, dat deze jon gens het eenige andere kornuiten in Scha gen „de beest uithing?" Nee, ik kocht de zeep. omdat m'n vrouw een baby verwachtte. En als nu eens alle vrouwen die een ba by verwachten op een dergelijke manier aan zeep zouden komen? repliceerde de Ec. Rechter. Waar zou dat met de distributie heengaan? De Officier eischte tegen verd. 2 maanden gevangenisstraf. Lk heb S. nog gevraagd: „Zit dat wel goed"; bij beweerde dat het in orde was. voerde verd. aan. Kom. kom. U als veel oudere had best kun nen begrijpen, dat het niet goed zat, was het oordeel van mr. Ubbens en veroordeelde verd. tot flOO boete, subs. 30 dagen. Toen kwam het drama van het tweede boefje. E. Br. uit Schagen. Deze had. zonder inname van bons 400 stukken huishoudzeep verkocht aan den los arbeider R. C. te Schagen. waarvoor deze te recht moest staan. Mr. Ubbens vroeg aan verd. of hij had ge weten. dat Br. inbrak en stal. Daar wist ik niks van, antwoordde verd. U hadt moeten weten, dat die iongen niet eerlijk aan die zeep kwuam. Waar is die zeep gebleven? vroeg mr. Ubbens aan verd. Twee Duitschers hebben de zeep gekocht: ik verdiende drie cent per stukje er aan. was verdachte's antwoord. De Officier vond dit een zéér ernstig feit, en requireerde drie maanden gevangenis straf. Verd. voerde ter verdediging aan, dat de jongen hem had gezegd dat hij de zeep uit een faillieten boedel had gekocht. De straf vond hij veel te hoog; hij was maar een ge woon arbeider. De Econ. Rechter, uitspraak doende, vond dit geval ernstiger dan de vorige gevallen, omdat verd. er winst op had gemaakt en veroordeelde hem tot één maand gevange nisstraf. Toen had de oom van Br. zich te verant woorden. Het was de Schagensche winke lier en koopman Arie J., die van zijn neefje 175 stukken huishoudzeep zonder bon had gekocht. Verd. erkende en zeide dat z'n neef bij hem de zeep kwam aanbieden. Juist was er iemand in den winkel, die om zeep vroeg en die zei toen: „koop het maar". Waar kwam die man vandaan?, vroeg de Officier van Justitie. Dat weet ik niet. het was geen inwoner van Schagen. antwoordde verd. Mr. Ubbens vond het een zéér ernstig feit. het is hier feitelijk een geval van he ling. want u wist héél goed. dat de iongen er niet eerlijk aan kwam. U kunt me hier niets wijs maken. Verd.: Ik heb nog gevraagd: <,Hoe kom je daaraan??" De Officier, requisitoir nemend, noemde het een schandaal, dat een oom zoo han delde tegenover z'n neef en eischte ook in dit geval een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Dat vind ik verschrikkelijk, d'er komen alle dagen menschen om zeep en ik had die zeep veel duurder kunnen verkoopen, maar dat dorst ik niet. Ik ben nog nooit met den Rechter in aanraking geweest, was ver dachte's verdediging. Mr. Ubbens vonnis wijzende veroordeelde verd. tot één maand gevangenisstraf. En hiermede was deze kwalijk riekende zeepaffaire geëindigd. K o e d ij k. FRAUDULEUSE SLACHTINGEN. Op 23 Mei had de marchaussee M. R. te Koedijk, te zamen met den controleur N. uit Oudkarspel een onderzoek ingesteld in de woning van een zekeren KI. W. in Koe dijk. aangezien de politieman vermoedde, dat er aldaar frauduleus werd geslacht. In de woning werd niets gevonden, doch in de schuur ontdekte R. alle sporen, dat er een of meer varkens waren geslacht. De landbouwer W. erkende, dat hij twee varkens geslacht had, bij één slachting was ook verd. H. G., landarbeider te St. Pan- cras betrokken. De Economische Rechter, mr. Ubbens, wees beide verdachten erop. dat het hier een zéér ernstig feit w'as. De Officier van Justitie, mr. de Brueys Tack, requisitoir nemend, legde eveneens de nadruk op den ernst van het feit, en eisch te tegen elk der verdachten éen gevange nisstraf voor den tijd van drie maanden. Conform dezen eisch werden verdachten veroordeeld. Ook een zekere P. L. te Koedijk werd ten laste gelegd, dat hij frauduleus varkens had geslacht. Verd. erkende en zeide niet te hebben ge weten, dat het zoo erg' was. Hij had gebrek aan vettigheid. Mr. Ubbens las het proces-verbaal voor, waaruit bleek, dat op 16 Mei op zolder bij verd. een hoeveelheid van 41 kg. varkens- vleesch werd gevonden, dat niet was ge keurd. De Ec. Rechter vroeg verd. wat hij met het vleesch wilde doen. Verd. antwoordde, dat de hoeveelheid, welke niet was in beslag genomen, door zijn gezin was opgegeten. D® Officier wees er in z'n requisitoir op. dat verd. heel goed moet hebben geweten, dat hetgeen hij gedaan had een zéér ern stig feit was en dat iedereen gebrek had aan vettigheid. Mr. de 'Brueys Tack vroeg ook tegen dezen verdachte drie maanden gevan genisstraf met verbeurverklaring van het in beslag genomen varkensvleesch. Mr. Ubbens, uitspraak doende, veroor deelde verd. tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden, met verbeurd verklaring van het in beslag genomen vleesch. De volgende verd. S. G. uit Harenkarspel moest terecht staan, omdat hij op 7 Juni zon der toesteemming een kalf en een schaap had geslacht. Vered. erkende het feit en kon geen ant woord geven op de vraag van den Econ. Rechter hoe hij ertoe gekomen was. De Officier van Justitie vond het feit ern stig en eischte 3 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van het in beslag genomen kalfs- en varkensvlesch. Conform dezen eisch werd verd. veroor deeld. De tuinder D. D. uit Harenkarspel, die z'n schuur voor deze slachting had beschik baar gesteld, hoorde zes weken gevangenis straf tegen zich eischen. Aannemende dat verd. meer uit domheid dan uit winstbejag had gehandeld, veroor deelde Mr. Ubbens dezen verd. tot f 100.- boete, subs. 30 dagen hechtenis. Geboren: PETRONELLA CATHARINA MARIA, dochter van: N. BIJL. M. BIJL—WALBOOM. Tijd. adres: Verlaat 140, Oude Niedorp. 14 Juli 1941. Héden overleed, na een kortstondig ziekbed, zacht en kalm, onze geliefde Man, Broer, Zwager en Oom, de Heer HENDRIK NICOLAAS DHONT, in den ouderdom van 57 jaar. Uit aller naam: A. DHONT—MAIGRET. Amersfoort, 14 Juli 1941. Kapelweg 101. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 18 Juli 1941 te 2.45 uur n.m. op de Algemeene Begraaf plaats „Rusthof". Vertrek van het sterfhuis 2 uur n.m. De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat op 16 dezer de oproepingen om te verschijnen voor de inlevering van metalen zijn verzonden voor het gedeelte der gemeente, om vattende de volgende straten: 1. Hugo de Grootstraat, Huij- gensstraat, Jan Blankenstraat, Janzenstraat, Javastraat; 2. Jan in 't Veltstraat, Janzen- dwarsstraat, Jodensteeg, Jonker straat, Joubertstraat, Juliana- park, Kanaalstraat, Keizers gracht. Gelegenheid tot de inlevering van metalen zal bestaan voor de groep straten, genoemd onder 1: op Zaterdag, 19 Juli 1941, van 8.30 u. tot 12 u. en voor de groep straten, genoemd onder 2: op Maandag, 21 Juli 1941, van 8.30 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 17 u. De inleveringsplichtigen wor den er met nadruk op gewezen, dat het NIET ONTVANGEN VAN EEN OPROEPING HEN NIET ONTHEFT van de in de verordening betreffende de in levering van metalen opgelegde verplichtingen. Den Helder, 17 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, RITMEESTER. Doopsbediening 20 Juli 10.30, Westerlcerk door ds. H. A. ENKLAAR Zich aan te melden bjj den predikant consistorie Wester- kerk tot en met Vrijdag te half 2; des avonds bjj den heer P. C. Groot, Boerhaavestr. 27. De Kerkeraad. Kantoor: Langestraat 53, Alkmaar. Trekking der Eerste klasse 28 Juli a.s. Na de 4* klasse kan worden gesplitst Toezending van Loten na stor ting bij de R'damsche Bank te Den Hélder, op giro 210771 of per postwissel. Collectrioe Mevr. M. BROMMERKRAFT. Gevraagd: voor het vliegveld Bergen. Bekwaamheid ten minste gelijkstaand met die van monteur le klasse bij de P.T.T. Onmiddellijke indiensttreding vereischt. Aanmelding bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, Doelenstraat 30, telef. 4441.' Voor wordt Uw STOFZUIGER geheel gereviseerd, verhoogde zuigkracht, gevolg stroombesparing. langere levensduur. en Reparatie-inrichting Sluisdijk straat 84 (hoek Goversstraat). Racket reparatie met prima materiaal bjj JAN STEILBERG, Oostslootstraat tl of Van Speyk- straat 1 A. ANDIJVIE- EN BOERENKOOLPLANTEN te koop, 25 fk 10 ct. Kweekerg Polderweg. HET STOFZUIGERHUIS en REPARATIE-INRICHTING Sluisdjjkstraat 84 (hoek Goversstraat) heeft nog enkele nieuwe stof zuigers tegen oude prijzen voorradig. Gevraagd voor directe indienst treding Een flinke Gordijnnaaister. GOVERS, Kanaalweg. Gevraagd BOLLENPELSTERS bij: Nieuwenhuis, Langevliet 2, Julianadorp. Gevraagd voor heele dagen EEN FLINK 2de MEISJE. Adres: Dijkstraat 65. Aanmelden tusschen 2.304 u. Gevraagd voor de schoonmaak NETTE WERKSTER. Adres: Bureau van dit blad. BOLLENPELLERS gevraagd bij H. DE LANGE, Meerweg 55, Breezand. Gepensioneerde gevr. voor het waarnemen v/d verkoop van Couranten enz. aan het Station Den Helder. Borg kunnende storten. Br. lett. A.K.O., Singel 282, Amsterdam. NET MEISJE gevraagd In Alkmaar, liefst voor direct. Adres Walvischstraat 49 of v. Eikelenbergstraat 54. Gevraagd voor klein gezin (3 pers.) Slaapgelegenheid, liefst omtrek Donkere Duinen. Brieven onder No. 758, aan het Bureau var. dit blad. Te koop gevraagd een Buiten huisje, liefst a/d J. Verfailleweg. Brieven onder No. 770, aan het Bureau van dit blad. Te koop aangeboden goed onderhouden WOONWAGEN, staande Jan Verfailleweg 28. Na 7 uur. Te koop: 2 KINDERLEDIKANTJES. Adres: F. IJbes, Hartesteeg 2. Te koop GRASGEWAS en HOOI, staande aan de rook. Te bevragen: Mesdagstraat 22, Huisduinen. Jongeman, 22 j., zoekt kennism. met een nette dame. Br. met foto, onder No. 766, aan het Bureau van dit blad. Ambtenaar zoekt net PENSION, liefst geen beroeps. Brieven onder No. 767, aan het Bureau van dit blad. R.K. jongeman, ambtenaar, wekt KOSTHUIS in Den Helder. Brieven onder No. 769, aan het 3ureau van dit blad. Door Duitsch militair gele genheid gevraagd voor 't gebrui ken van 't middagmaal (bjj particulier). Brieven onder No. 768, aan het Bureau van dit blad. Het Provinciaal Bureau schrijft ons: Van een inwoner van Spaarndam ontving de Directie van het Provinciaal Bureau voor Noord-Holland van „Winterhulp Ne derland" den volgenden brief: „In het bezit zijnde van een partijtje „lood (pl.m. 70 Kg.) en koper (pl.m. „2 Kg.) wenscht ondergeteekende de „opbrengst daarvan na inlevering af „te staan aan de plaatselijke afdee- „ling van Winterhulp. Zou dit voor beeld kunnen worden gevolgd, opdat „meerderen, in het bezit van kleine „partijtjes (of groote), genegen zijn de „opbrengst daarvan af te staan aan „Winterhulp"? Door herstel van de bovenwoningen is het hoekhuis Keizersgracht—Reguliers gracht, een der schilderachtigste plokjes van Amsterdam, behouden gebleven (Pax-Holland m) Handtaschje met enkele tiental len guldens meegenomen. Bij een familie, die in de buurt van den Daalschedijk te Utrecht woont, logeerde de zer dagen een twintigjarige jongedame uit Amersfoort, G. D. genaamd. De logee was op zekeren dag met haar gastvrouw wat gaan wandelen. De gast- brouw had een kinderwagen bij zich en daar in een handtaschje met een bedrag van en kele tientallen guldens gelegd. Toen de beide dames weer voor de huisdeur stonden, liet de logee haar vriendin even voorgaan. Deze meende niet anders of mejuffrouw G. D. zou wel achter haar aan met den kinderwagen binnenkomen. Doch dit gebeurde niet. Toen de gastvrouw even later naar buiten kwam, om te zien. waar haar gast bleef, stond de kinderwagen er wel, maar het taschje met geld bleek, met de jongedame, verdwenen. De gedupeerde ging daarop met haar móe der in allerijl de dievegge achterna in de richting van de binnenstad. De achtervolg- sters hadden geluk: op het Vreeburg achter haalden zij de hebzuchtige logee. Er ont stond een vechtpartij, waarbij vriendin en moeder door enkele behulpzame burgers werden bijgestaan, die toen de strijd te heftig werd de politie in den arm namen. De logee uit Amersfoort werd overmeesterd en ter beschikking van de justitie gesteld. Zij logeert thans elders. Zware straffen geëischt. Gistermiddag stond een 5-tal Utrechters terecht, wegens diefstal, respectievelijk he ling, van een partij thee ter grootte van on geveer 140 kg., gepleegd ten nadeele van een der Utrechtsche filialen der firma P. de Gruyter. Door den officier van justitie, werden na dat het vijftal danig aan den tand gevoeld was, de navolgende, lang niet malsche, straf fen geëischt: tegen den 28-jarigen chauffeur J. V. en den 27-jarigen fabrieksarbeider C. S. G. van V., die zich door inbraak toegang tot de opslagplaats van het bedoelde filiaal hadden verschaft, één jaar gevangenisstraf, tegen den 24-jarigen fabrieksarbeider M. K., die voor doorlevering van de thee zorgde, zes maanden gevangenisstraf, tegen den 26- jarigen fabrieksarbeider J. B., die bij het vervoer naar den kooper een handje hielp, één maand gevangenisstraf en tegen den 45- jarigen koopman J. B., die de partij voor f 1701 kocht, 3 maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd door den presdient van de rechtbank bepaald op 25 Juli. INSLUIPERS WERK. Gisternacht hebben ongenoode gasten zich door insluiping toegang verschaft tot een rij wielhandel in de 2e Hugo de Grootstraat te Amsterdam. 42 Buitenbanden en twee tor pedonaven maakten zij buit. Met behulp van een valschen sleutel zijn dieven een woning aan de Zocherstraat bin nengekomen. Een geldkistje met f500.— werd ontvreemd. Rede van Alexander, eerste Lord der Britsche admiraliteit Stockholm, 16 Juli (D.N.B.) De eerste Lord van de Britsche admirali teit Alexander, heeft vandaag ter gelegen heid van een maaltijd, waaraan o.a. de Sowjet-ambassadeur, Maisky en die van de Tsjoengking-regeering Wellington Coo. deel namen, een rede gehouden over den slag op den Atlantische Oceaan. De Britsche berichtendienst meldt over de rede van Alexander, dat hij om te beginnen van de buitenlandsche gasten vooral den Sowjet-ambassadeur welkomf heette en daarna o.a. verklaarde, dat Groot-Brittannië in Juni 1940 door Frankrijk „in den steek was gelaten". Maar thans heeft de Sowjet- Unie zich aan Engelands zijde gesteld. Des tijds was Frankrijk in slechts enkele weken geslagen, terwijl de Sowjet-Unie thans na meer dan drie weken oorlog, aldus Alexan der, sterker dan tevoren is". In het vervolg van zijn rede erkende Alexander, dat „het ergste deel van den oor log nog voor ons ligt" en eischte nog meer en grooter inspanning van alle krachten van Engeland. Voorts verklaarde hij: „van den Atlanti- schen Oceaan hangt ons leven af en als wij de duikbooten en de vliegtuigen met groote actie radius onder den duim kunnen krij gen, zal onze kracht staag toenemen en ter, slotte overweldigend worden". Tot slot qualificeerde Alexander de actie van de Vereenigde Staten tegen IJsland als een „hoogst belangrijke gebeurtenis" en vervolg de: Ik koester de overtuiging, dat de Vereenig de Staten door deze onderneming in staat zullen zijn hun uitgesproken bedoeling n 1 bescherming van het westelijk halfrond mét de grootste doeltreffendheid te verwezenlij ken." Kleurlingen worden voorgetrok ken bij de blanke bevolking. Kaapstad, 16 Juli (A.N.P.) Naar uit Pretoria wordt gemeld, heerschï daar levendige verontwaardiging over ra dicale maatregelen der regeering op het ge bied van den maatschappelijken steun. Zoo is b.v. financiëele ondersteuning van een( tehuis voor bejaarden, dat geheel op over heidssubsidie is aangewezen, tot een mini mum beperkt. Tevens constateert men even wel in nationale kringen van Zuid-Afrika, dat de regeering steeds geld genoeg heeft om voor elk zwart of gekleurd kind een aanzienlijke bijdrage in de onderwijskosten! te leveren. Terwijl de boeren dikwijls om fi- nancieele redenen hun kinderen niet meer naar school kunnen sturen, neemt het school bezoek van gekleurde kinderen steeds toe, De nationale oppositie van de boeren ver wijt derhalve de regeering Smuts, dat zij door deze steunmaatregelen van de kleur lingen ten koste van de blanke Afrikaan- sche bevolking opzettelijk een haard van on rust tusschen blank en zwart wil stichten, om op die wijze de militaire, dictatoriale maatregelen in het land te kunnen recht vaardigen. JONGEN UIT AUTOBUS GEVALLEN EN GEDOOD. Een droevig ongeluk heeft zich gister- middag: te IJmuiden voorgedaan. De 13-jarige E. H„ leerling van de Wil* hel mi naschool, zou'wederom met een aan* tal andere leerlingen van dit instituut voor bijzonder lager onderwijs, per autobus naar zun huis worden teruggebracht. Door tot nog toe onpgehelderde oorzaak is tl ij door de achterdeur van de autobus straat gevallen en met een ernstige schedelbasisfractuur opgenomen. Nog voor hij in het St. Anthonius zieken huis aankwam, overleed het slachtoffer. U.L.O.-EXAMENS. het Gisteren slaagden te Alkmaar voor eindexamen U.L.O. o a Dinlnmo n. t jj W Ruilt r,- «J.L..U. o.a.: to n uatjB' J- de Beurs en te Den Helder. WIERINGEtt INTREDE. J8. Doopsgezinde predikant ds. H. J. de ier' d°et Zondag 20 Juli zijn in- Doopsgezinde Broederschap te Stadskanaal en Assen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4