Belangrijk sportevenement in onze stad Geen communisme Distributie Opplakvellen Vacantie hxahfok Schaduwen Vandaag Ponderdag 17 Juli 1941 Madinieuuiió J&Kelicfi tiieuuU m Wat YlUddeniiarideM UüeAeAA&eAl den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Op 1 en 2 Augustus vastgesteld Jan Klaassen van 't Buitenveld Twee jongens gearresteerd voor 50 jaar UoncUten uit hel Ulieqend BCaadjt Waar gaan wij heen? ïlUuuM uit U\k Visschcrfl Wat leeft en groeit EXAMEN. Met angstige spanning volgen wij, Nederlan ders, den strijd aan het Oostelijk front. W# weten, dat hier twee militair sterke machten tegenover elkaar staan, die met elkander wor stelen om bestaan of niet bestaan. Duitsch- land weet, als het dezen strijd verliest, dat het met zijn macht gedaan is. Dan wordt zijn volk vertrapt, verdrukt, verdeeld. Dan heeft het leven geen waarde meer, omdat het in slaver- ny zal moeten worden doorgebracht. Diezelfde vrees wordt ook gekoesterd door het grootste rijk van Europa, de Bowjet-Vnie, met zijn ISO miïlioen zielen. Verliezen betee- kent ondergaan. We kunnen er daarom zeker van zyn, dat men aan beide kanten alle krach ten zal inspannen om een nederlaag te voor komen. Wat Rusland aan organisatie mist wint het misschien in zijn ongelooflijke hoeveelheid menschen en materiaal. Wat Duitschland minder heeft aan menschen en materiaal, is het sterker door zijn oorlogservaring en door, zijn organisatorisch talent. De neutrale wereld (is die er eigenlijk wel in dezen kampt) wikt en weegt de kansen. Men leest de krant, men beluistert de radiot men raadpleegt zijn geografische kennis, men laat zijn sympathieën en antipathieën een woordje meespreken. Maar bij dit alles is één ding zeker, één ding, dat alle Nederlanders met elkaar gemeen hebben en dat is de waar achtige wensch) dat ons land en volk bewaard wordt voor het communisme. Geen communisme over ons.' Het communisme is altijd een schrikbeeld voor ons volk geweest. Over maatschappe lijke stelsels kan men van meening verschillen, over ideologieën kan men discussieeren, over theorieën kan men het al of niet eens zijn. Ten aanzien van het communisme was er maar één meening in ons land (behalve dan bij de wei nige aanhangers van Moskou), n.l. deze, dat het communisme aan ons volk vreemd en vijandig was. De wijze waarop de Sowjets hun systeem hebben ingeburgerdvervult ons nog met afgrijzen. Millioenen zijn onder het schrikbe wind van Moskou gevallen, zijn gedood, ge marteld, gepijnigd, naar concentratiekampen gezonden, onteerd, kortom menschonwaardig behandeld. De beestachtige wijze waarop de Tsarenfamilie is afgemaakt, waarop de leiders en officieren van het keizerlijke leger werden gedood, waarop de boeren van hun land wer den beroofd hebben een zoo diepen afschuw gewekt voor het Sowjet-regime, dat we hopen daarvoor bespaard te worden. Te vüur en te zwaard hebben de Sowjets den strijd tegen het Christendom aangebonden. En ook al mag het waar zijn, dat de Grieksch- orthodoxe kerk aanleiding had gegeven tot een verzet tegen het systeem van uitbuitery, de haat van de Bowjets richtte zich niet tegen de kerk als instituutmaar tegen den godsdienst in het algemeen. Het getuigenis van zoovelen, die Rusland bezochten, die het lijden van de geloovigen daar hebben aanschouwd, die de ontheiliging van de heilige dingen met eigen oog hadden gezien, heeft zich als een kreet van ontzetting over Europa voortgeplant. Wij willen geen communisme! De gruwel verhalen van de laatste weken zijn geen pro pagandistische verzinsels, zij zijn afschuwe lijke werkelijkheid, die met nog tal van andere, even satanische, uitingen zouden kunnen wor den aangevuld. Als we van deze dingen kennis nemen, als we in dit opzicht ons oog niet sluiten voor de werkelijkheid, dan kan het niet anders of we hopen in den diepsten grond van ons hart, dat nooit over ons volk komt het systeem van Moskou. Konden wij, eenigen tijd geleden, in het kort melding maken van een op handen zijn de belangrijke sportgebeurtenis, thans zijn wij in staat hierover onze lezers nader in te lichten. Zooals een ieder bekend is, had de Helder sche bevolking een levendige interesse voor alles, wat de sport betrof en menige vereeni- ging kon op een groote populariteit bogen. Door de gebeurtenissen van een jaar ge leden werd het geheele vereenigingsleven uit elkaar geslagen. Leden en bestuursleden wer den her en der verspreid en van wedstrijden, Uitvoeringen, enz., kon niets meer komen. Deze toestand had nog geruimen tyd kunnen duren als men niet beschikt had over voortvarende krachten, die, zoodra de bakens even verzet konden worden, niet aarzelden dit dan ook terstond te doen. Onze wandelsportvereenigingen herstelden Zich al heel spoedig; terwijl een sportcommis sie ging zorgen, dat Koning Voetbal weer van zich kon doen spreken. Zelfs kwam er, o wonder voor onze stad, een nieuwe tak van sport naar voren, n.l. hockey. Hermes werd opgericht. Ook onze athletiek-vereeniging herrees en telt vele ijverige leden. Korfbal en gymnastiek worden eerst sinds korten tijd weer beoefend, naar wjj kunnen verzekeren met groote animo, zoowel door leden als leiders. Laat zien wat n kunt. In de afgeloopen week is, op initiatief van den heer Lastdrager, een vergadering belegd met de besturen van bovengenoemde sportver- eenigingen en de bestaande sportcommissie, met het doel datgene, wat de laatste maan den tot stand is gekomen, eens aan het sport- lievend publiek te toonen. Voorloopig programma. Men kwam tot volledige overeenstemming, terwijl een voorloopig programma werd opge maakt, hetwelk luidt als volgt. Vrijdagavond 1 Augustus. Korfbal. Onze pas opgerichte korfbalclub „Helder", zal zorgen voor een demonstratiewedstrijd. Twee teams, uit eigen leden samengesteld, zullen elkaar bekampen. Gymnastiek. O.K.K. zal, zoo verzekerde ons de heer van Loo, op krachtige -wijze medewerken om deze sportavonden te doen slagen. Een flinke groep gymnasten zullen laten zien wat ze in de afgeloopen maanden weer hebben aangeleerd. Voetbal. Vaststaat, dat uit de elftallen, welke op het oogenblik in de bedrijfscompetitie spelen, twee ploegen zullen worden samengesteld. Een zal hierbij de Rijkswerf vertegenwoor digen, terwijl uit de rest een zoo sterk mo gelijk Heldersch elftal wordt gekozen. Deze wedstrijd zal zeer zeker een hoogte punt van den Vrijdagavond worden, daar in beide elftallen spelers van naam en klasse zullen uitkomen. De bestaande sportcommissie heeft hier de organisatie van ter hand genomen. Zaterdag, 2 Augustus. Athletiek. Dit belooft al heel interessant te worden, hier is namelijk sprake van een vierkamp tusschen de Heldersche Athletiek-vereeniging, Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18(bonnen groot form.): per 100st 0.16 per 1000 st i 1.50 per 5000 st. 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 0.18 per 1000 si 1.70 per 5000 st. 11.65 (per 1000) Uw eerste winst t de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder de hockey-club Hermes, W.S.V. de Zilver meeuw en de Jutter, gecombineerd, en een ploeg van de sportvereeniging Rijkswerf. Gekampt zal worden op de navolgende nummers, 100, 400, 800 en 1500 m hard loo- pen, 4 x 100 m estafette, gevolgd door kogel- stooten, verspringen en hoogspringen. Onze Held. Ath. Ver. zal dit belangrijke ge deelte geheel organiseeren. Hockey. Zeer waarschijnlijk zal Hermes I een re vanchematch spelen tegen Castricum I. Dit kan een zeer aantrekkelijke wedstrijd wor den daar Hermes haar 10 nederlaag in Castricum nog wel niet vergeten zal zijn. Zoo mogelijk zal ook een dameselftal van Hermes in het veld komen. Al met al een unieke gelegenheid om nogmaals met het hockeyspel kennis te maken. De organisatie hiervan berust in handen van Herme». Wandelsport. Een 20 km wandeltocht is aangevraagd, welk in de middaguren zal worden gehouden. Gezien de groote populariteit, die de wan delsport hier ter plaatse geniet, twijfelen we er niet aan of ook dit deel van het program ma zal slagen. De organisatie berust bij de plaatselijke vereenigingen. U ziet dus, dat hier inderdaad gesproken kan worden van een belangrijk sportevene ment. En daar de organisatie berust bij de heeren Lastdrager, Wiersma en Char mes, een drietal, dat reeds meer getoond heeft iets goeds te kunnen organiseeren, vertrouwen wjj er ook nu op, dat deze avonden een succes zullen worden. Bovenstaand programma is nog niet vol ledig, maar alles wat publiek en deelnemers moeten weten, wordt te zijner tijd in dit blad gepubliceerd. 17 JAAR. Op verzoek van de Kinderpolitie te Velsen hield de Heldersche politie een 17-jarig meisje aan, hetwelk zonder de toestemming van haar ouders aan den wandel geraakt was en afge zakt bleek te zijn naar Nieuwediep. Het is inmiddels weer naar de hoogoven- stad teruggebracht. BELEEDIGING. Ondanks alle narigheden, die kenmerkend voor dezen tijd zijn,' gaat de menschheid on derling rustig door elkaar het leven zuur te maken. Zoo beleedigde een bewoner van de Wachtstraat een bewoner van de Langestraat en de politie diende als bemiddelaar op te treden. Wanneer zal men het leeren? NOG ZOO IETS. Ook was er een bewoner van de Erasmus- straat, die aangifte deed van beleediging door een bewoner van den Ruijghweg. Ook deze cause célèbre werd door den sterken arm be handeld. Toen ik de vorige week mijn neef, den hoofd commies, sprak en hem vertelde op welke wijze wij onze vacantie, ditmaal in eigen land, om het nog nauwkeuriger te zeggen, in eigen provincie, doorgebracht hadden, ver scheen die miserabele glimlach van tergende laatdunkendheid op z'n gezicht, die je som wijlen de lust bezorgt zoomaar op dat gezicht los te timmeren, ondanks de nabije graad van bloedverwantschap. Natuurlijk... wat begreep deze man van onze moeilijkheden. Dat we niet verder konden gaan, omdat alle spaarpen ningen dit jaar omgezet waren in weekkaar ten, meubelopslaggelden, pensionkosten en dure levensmiddelen. En dat we tenslotte geen Rijnreis op de pof konden maken en moeilijk een leening kunnen sluiten om naar de Ar dennen te tijgen, aangenomen dat je er heen kon gaan. Overigens... 't spijt ons niet dat we het in eigen provincie gezocht hebben. Je kunt nog zwerven in eigen provincie en men staat versteld wat in dit opzicht Noord Holland biedt. Trotseerend het gevaar aangezien te worden voor onbezoldigd VVV-propagandist, nogmaals: Noord Holland is enorm uitge strekt en het biedt een overweldigende over daad van natuurlijke rijkdom. Enfin, daar vertel ik later nog van. lederen dag zaten we op het leeren minia tuur-fauteuiltje boven twee gespaakte wielen en zoo „deden" we de provincie. We aten in het Gooi en sliepen in Kennemerland. We trap ten urenlang door de Haarlemmer dreven en verdwaalden in de bosschen van Schoorl. En we droomden 's nachts van de wijdheid van het polderland en waren dankbaar dit alles op zoo goedkoope wijze te mogen aan schouwen. Dagen... waarin we ons uur na uur, vol zogen aan ozonrijke lucht, dagen, doorgebracht voor driekwart in God's vrije natuur, met niets anders aan het hoofd dan de drang zoo n dag uit te puren tot het uiterst uiterste. Om niets te missen van het zomerfeest dat ge vierd werd op iedere vierkante meter groen en om ons te laten doortrekken van zon en wind en licht en dennengeur. We lagen in de bosschen onder den rook van Schoorl met schemerend door het op rijzend hout de duinenrij. Daarboven de hemel, blauw als een lazuren drijfschaal, met de vlammenzee van de zon er midden in. 't Doet een mensch goed zoo te liggen, met je hoofd op je armen tusschen afgevallen blaren op een mossig tapijt. Én weg te slui meren in een dag-droom. Met de kleine dieren Komt naar Breezand, Jullanadorp enNieuwediep. Jan Klaassen van 't buitenveld... wie kan dat Anders zijn dan de volijverige speeltuin leider, de heer Slager, eertijds „paai" van de Tuindorper afdeeling, en wijd en zijd bekend om zijn schier onuitputtelijke hoeveelheid grappen en grollen, die hij, liefst voor een jeugdig auditorium, ten beste geeft. Het is bekend, dat deze Jan Klaassen reeds sedert geruimen tijd van dorp tot dorp trekt, teneinde voor een zoo gering mogelijk bedrag den kinderen een prettigen middag aan te bieden. Dat het succes van deze kindermid dagen groot is, moge eveneens als bekend verondersteld worden. Welnu, thans vernemen wij dat ook door het gemeentebestuur van Anna Paulowna toe stemming verleend is tot het geven van kin dermiddagen. A.s. Maandag zal de eerste reeds gegeven worden en wel te Breezand, in het gymnastieklokaal van de R.-K. School. Aanvang 3 uur 's middags. Het entréebedrag is als gewoonlijk één dubbeltje. Het betreft een voorstelling voor Heldersche kinderen, maar... ook de anderen zijn welkom. Ook Julianadorp is volgende week aan de beurt. De plaats waar Jan Klaassen zal optre den is echter nog niet bekend. En na Julianadorp... volgt Den Helder. In de diverse tuinen zal een uitvoering gegeven worden en men kan er van verzekerd zijn, dat vele honderden jonge Nieuwediepers op het appèl zullen verschijnen, om de hun zoo wel bekende poppenkast en goochelaar weer eens te zien. Hoezeer de middagen slagen, wordt bewe zen tenslotte door het feit, dat de heer Slager reeds een bedrag kon storten als batig saldo in de kas van de S'peeltuinvereeniging, afd. Tuindorp. Jeugdige misdadigers op pad. Dezer dagen deed de politie weer eens een gelukkige greep, toen zij de hand kon leggen op een tweetal knapen, die zich op min of meer verdachte wijze in onze stad ophielden. Het waren jongens van 17 en 18 jaar en een van hen was in het bezit van een guitaar. Bij aanhouding vertelden de jongens een schoon, maar vrij onsamenhangend verhaal over hun wederwaardigheden en plannen in Den Helder, waaraan overigens weinig geloof gehecht werd. Ook de mededeeling dat ze Amsterdam verlaten hadden met toestemming der ouders, werd niet zonder meer aanvaard. Na onderzoek bleek al spoedig hoe de vork feitelijk in den steel zat en dat de jongeheeren wel degelijk iets op hun kerfstok hadden. Dit verklaarde tevens hun bezit aan geld en de guitaar. Zij bleken namelijk schuldig te zijn aan een inbraak, gepleegd in de hoofdstad, zoodat ze zoo vlug mogelijk op den trein naar Amsterdam gezet werden, alwaar Justitia zich verder met deze jeugdige delinquenten zal bezighouden. EN TEN DERDE MALE Tenslotte vervoegde zich op het Hoofd bureau van Politie een stadgenoot, die klacht deed inzake mishandeling. Deze mishandeling was gepleegd door een onbekenden schipper van een vaartuig, dat zou liggen ergens in het Noord-Hollandsch Kanaal, en onderzoek wordt ingesteld. van het bosch gonzend en zingend boven je. Met vlakbij een parmantig stappende gaai. Én overal het concert van merels, leeuwerikken en andere gevederde vertegenwoordigers van het zomers bel canto. Dan kan het leven vol en rijk zijn. Kinderen komen voorbij, met roode en blauwe strikken in vlasblonde haren. Met bruine beenen in sandalen. Met heldere oogen, waarin niets te bespeuren is van de weeën dezer bloedende wereld. Dan komen de schaduwen. Ineens voel je, dat er in dezen tijd teveel misère is om ten volle onder te gaan in den droom der zorge loosheid Dat men niet intens kan genieten van dat alles, omdat men tenslotte tijdelijk struisvogelpolitiek bedrijft. Omdat achter bleven de zorgen, die zullen blijven, al den tijd dat de oorlog voortwoedt. Schaduwen... en men vreest plotseling oud te zijn, alvorens het weer goed zal worden. Men vreest dat het leven te snel zal gaan om straks nog alles te kunnen inhalen. Vreemde gedachten. Visioenen van angst, die eensklaps schaduwen werpen over het kostelijkst vacantie-feest. Angst voor het te snel voorbijgaan van alles. Angst dat men tijd te kort zal komen om alles van het leven te kunnen genieten, uitpuren en om vatten. Voor ons huis, ergens in een plaats in Noord Holland, ligt een rosarium Op dit oogenblik bloeien er misschien wel honderd duizend rozen en het is iets wonderlijks om te zien Een zee van donker-rood, zacht-rose en licht-paars. Perken vol bloeiende rozen, laantjes vol rozen en berceaux, waaronder men gebukt moet gaan van de bloemen. Het is een lusthof en het doet mij steeds weer den ken aan de gekleurde plaatjes van het slot van Versaille's in het Kunstgeschiedenisboek. Als de zon 's avonds zinkt, is het sprookje van dat rozenpark volkomen en je kunt er uren lang naar kijken en erbij aan het fan- taseeren slaan lederen avond loopen wij in dat schoon rosarium. Ook in de vacantie. En telkens weer was daar, op verren achtergrond, de schaduw van de angst. Angst... dat men niet lang genoeg zal kun nen leven om zooveel schoons lang genoeg te kunnen genieten. Wie waarachtig en zuiver wil genieten van de schoonste gaven die de natuur aan de menschheid geschonken heeft kan dat in deze provincie doen. Hij behoeft alleen z'n oogen wijd-open te houden en moet van den grooten weg afslaan. Hij kan ondergaan de droom van een lief lijken zomer, ook al zal daar wellicht de angst, vaag en onderbewust, in hem geboren worden van het ontstellend, angstwekkend vergankelijke van een menschenleven, hetwelk een zóó korte pooze geschonken is om te genieten van zooveel schoons. Ingezonden. In de zitting van den Gemeenteraad alhier, Vrijdag j.l. gehouden, werd door den heer Franken geklaagd over versperring van den openbaren weg aan den Kanaalweg, voor het gebouw der Sociëteit ,J)e Eendracht". De Burgemeester verzekerde toen, dat zooiets niet geoorloofd is, en dat hy den commissaris van politie op dergelijke feiten opmerkzaam zou maken. Steller heeft gelegenheid gehad, om trent het feit, onderzoek te doen. Het bleek hem, dat op een dag, toen eenige officieren der Krygsschool een bezoek aan de Btelling brachten en na de bezichtiging van forten aan 't Societeits-lokaal bij het warme weer kwamen uitrusten, sommigen dier heeren zich, na een stoel verworven te hebben, tegen het hek voor het gebouw hebben neergezet om uit te rusten. Of die zonde nu zoo héél erg is, zal ik maar niet beslissen. Doch de gevolgen van de geuite klacht en van de gedane verzekering zullen niet uitblijven en voor menigeen zeer lastig zijn. Als de Commissaris van Politie nu voort gaat met iedere versperring van den open baren weg tegen te gaan en te vervolgen, dan zullen neringdoende ingezetenen daarvan groo ten hinder hebben, als zij eens koopmansgoe deren op de voetstraat van hunne woning wil len ontpakken, omdat er voor den winkel daarvoor geen plaatsruimte is. Dan zal ook menig burgerman, die nu bij avond zijn stoel op de voorstraat wil zetten, om er eens een zitje te nemen, verhinderd zijn zich neder te vleien. Waar moet dat heen f ZIJN TEGOED WORDT INGELOST. Door de politie werd een persoon aangehou den, die nog een portie gevangenisstraf tegoed had. Hij is opgesloten voor het ondergaan van deze poene. Met gunstig gevolg werd dezer dagen examen gedaan voor het M.U.L.O.-diploma B door S. v. Inge-chenau en M. Bakker Jz., leer lingen aan de U.L.O. alhier. Het M.U.L.O.- diploma A werd behaald door A. v .d. Vliet. Geslaagd voor eind-examen H.B.S. 5-jarige cursus te Den Haag, mej. M. v. d. Ban. Mej. C. v. d. Ban deed met gunstig gevolg over- gangs-examen van de 3e naar de 4e klas H.B.S aldaar. Te Bergen slaagde dezer dagen voor eind diploma M.U.L.O., mej. G. Schraag. Urk, 15 Juli. Door 70 vaartuigen werd heden aan den Vischafslag alhier, aangevoerd: 4023 aal en paling, van 28300 kg per vaartuig, prijs 0.621.54; 30 kg voorn en baars, 14—64 ct. per kg;- 15 manden possen, 80 ct. en 130 manden nest, prijs 33% ct. per mand. ARBEIDSBEMIDDELAAR BENOEMD. De arbeidsbemiddelaar, de heer Kruithof van Kampen, die in tijdelijken dienst te Urk was benoemd, zal Urk verlaten en in Zwolle te werk worden gesteld. Voor vast is thans aangesteld, de heer H. Egberts uit Zwolle. Hulpeloos? door Martin Andersen Nex8. Vertaald door Jan Leliveld. Verschenen bij de Nederlandsche Uitgeverij te Baarn. Een goed boek van dezen Deenschen auteur, die reeds over een bjj uitstek gunstigen naam beschikt. Soms zelfs een voortreffelijk boek, zooals het daar de jeugd beschrijft van een opgroeïenden Deenschen jongen. Voortreffe lijk, omdat op ongezochte wijze de sociale misstanden in dit merkwaardige land van een vorige periode aan het licht gesteld wor den. Een fijn en zuiver boek. Een boek zonder grove tendenz. maar dat poogt een klaar en eerlijk beeld te geven van land en volk. En dat via een jongen, die midden in het leven staat. Een boek om te bezitten en het met aandacht te lezen. Het bonte boekenhuls, door Piet Maree. Uitgave Z.-Hollandsche Uitg. Mij., Den Haag. Prijs 6. Deze uitgave van de Z.-Holl. Uitg. Mij. ge tuigt van originaliteit, originaliteit van den schrijver, die hier een uitgave verzorgde, die het hart van ieder kind zal stelen. Een huisje van hout en karton en dit huisje is vol met fleurige en kleurige kinderboeken van een bui tengewoon handig formaat. Zes boeken vol lectuur, die onze jeugd zal boeien. Verhalen, grapjes, raadsels, grappige illustraties, goo cheltoeren en wat meer onze kinderen pakt. Dit boekenhuis van Piet Maree zal een dankbaar geschenk zijn voor onze kinderen van 4 tot 10 jaar. De uitgeversmaatschappij zorgde voor een zeer solide uitgave. De wonderlijke reis van Leloo Snalijs, door H.Wolffenbuttelvan Rooyen. Uitgave Het Spectrqm. Een allergezelligst verhaal voor onze kleu ters. Geestig en boeiend geschreven met vlotte illustraties van Frans van Woorden. Een ver haal van een klein meisje, dat met moeder en grootmoeder een reis vol avonturen maakt om naar vader te gaan, die elders werkt. Zoowel grootmoeder als moeder korten de reis met hun verhalen, waarnaar heel de jeugd met spsjining zal luisteren. En de kleine Leloe weet heel mooie versjes voor haar jeugdige lezertjes te zingen. Het boek is uitgegeven in flink formaat, met een frisschen, levendigen, sterken omslag, ge drukt op stevig papier. Onze kleuters van 5 tot 12 zullen er wel aan genieten. We kunnen het van harte aan bevelen. A. J. Pijpers: Holtedieren en ééncelligen. Onze waarnemingen omtrent de dieren wereld blijven vrijwel altijd beperkt tot het geen wij in de lucht, op veld en akker, in bosch en hei bewegen zien. Doch aan het met microscopen of vergrootglazen gewapende oog biedt de natuur in ons land een rijkdom, die voor de eerstgenoemde zeker niet behoeft onder te doen. Integendeel, het overdadig krioelende leven in een handjevol kroos of in slootmodder, tusschen wier en waterplant, in veen of heipias, langs zee en strand biedt den opmerkzamen bezoeker een bijkans on uitputtelijke en telkens verrassende verschei denheid. Wie deze „wereld van het kleine" bestudeert, raakt steeds meer, hoe dieper hij er in doordringt, onder de bekoring van de veelvormigheid en de harmonie, welke ook dit deel van de schepping tegelijkertijd open baart. Het is deze ongekende wonderwereld, die de op dit gebied zeer deskundige onderzoeker A. J. Pijpers beschrijft in zijn studie „Holte dieren en ééncelligen", welke zoojuist als 39e deel van de bekende reeks „Wat leeft en groeit" bij de Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht het licht zag. De heer Pijpers is, be halve een deskundig, ook een boeiend schrij ver; hij heeft zjjn stof op overzichtelijke en aantrekkelijke wijze gerangschikt en op levendige wijze voert hij den lezer in de ge heimzinnige wereld van het allerkleinste binnen. Het deeltje is even keurig verzorgd als de andere van deze terecht alom geprezen reeks. Het is geïllustreerd met een twaalftal fraaie foto's en een groot aantal smaakvolle teeke- ningen van Sj. Kuperus.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5