Stalin volkscommissaris voor de verdediging - Verduisteren 21.49 uur DAGBLAD VOOR DEN: HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De aanvallen op Tobroek Weest zuinig met eiectriciteit en gas! DE V VAN VICTORIA SOVJETS WIJKEN OP ALLE FRONTEN Wijzigingen in Brifsch kabinet WAARSCHUWING aan alle Nederlanders Nederlanders het gaat om uw eerl KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) MAANDAG 21 JULI 1941 Daitsch weermachtbericht Vlootstrijdkrachten der Sowjels aangevallen Geen Amerikaansche troepen buiten Westelijk halfrond Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.44 uur HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. c"br Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAAKL*. Ino. 9288 Bedenkt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pet. Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden. Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en af sluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan ver lichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet rfiet voorkomen, dat men bij daglicht in hotels, res taurants, winkels, enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particu liere woningen moet het licht tot het allernoodzakelijkste beperkt worden. Door uw radiotoestel af te stel len, indien u toch niet luistert. Door het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden be reikt door: Geen kleine vlammetjes doorloo pend te laten branden onder keu ken- of badgeyser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt, kan uw gas brander klein worden gesteld. Voor het zetten van thee of kof fie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk éénmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt nood zakelijk is. BEPERK UW VERBRUIK. Het is een algemeen belang en daarbij ook uw eigen belang, want het bespaart u boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook spoedig moge lijk uw meter zelf op te nemen. De volgende week zullen hierover in lichtingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gasbedrijven u hierover voorlich ten. De vesting herhaalde malen aan gevallen. Be r 1 ij n. 20 Juli (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben op 19 Juli her haalde malen de vesting aangevallen. Als gevolg van het goede richten der bomimen werden kadeinstallaties en kwartierruimten voor de troepen zwaar beschadigd. Boven dien werden een kustbatterii en een lucht- afweerstelling der Britten door voltreffers vernietigd en verscheidene schijnwerper- installaties vernield. Boven de baai van Solloem schoot, een Duitsch jachtvliegtuig van het type M.E. 109 in een luchtgevecht met numeriek in de meerderheid zijnde Britsche jagers, drie Britsche vliegtuigen naar beneden. De overige toestellen ont trokken zich daarop aan het luchtgevecht Unieke propaganda-actie in ge heel Europa. B e r 1 ij n, 20 Juli (D.N.B.) Bijna geheel Europa staat thans in het teeken van een unieke propaganda-actie, welke als een soort plebisciet de verbondenheid van hon derden miilioenen menschen met den Duit- schen strijd en de Duitsche overwinning symboliseert. Deze verbondenheid komt tot uiting in de letter „V", de beginletter van 't woord Victoria als 't teeken voor de ze kerheid der Duitsche overwinning in den strijd voor Europa, doch ook als teeken, dat slechts diengene toekomt, wiens vanen nog nooit een terugtocht hebben aan schouwd, doch steeds weer de overwinning. Dit teeken V beheerscht de straten in ontelbare steden op het continent. Het dringt zich in de pers onweerstaanbaar aan den lezer op. Vliegtuigen schrijven in de lucht het teeken V., de radio zendt het in den aether. In Noorwegen staat het op aanplakzuilen en op de muren, der huizen, meestal met de spreuk: de overwinning van Duitschland is ook de- overwinning van Noorwegen. In Nederland en België straalt dit teeken te midden van het straatverkeer den voorbij gangers van vluchtheuvels en trottoirs te gemoet. In het gouvernement-generaal staat het op boerderijen en hekken, in het pro- tctoraat beheerscht dit teeken de pers, evenals in andere landen. In Parijs straalt het van den Eiffeltoren tot ver in den om trek. Daar wordt dit teeken door verzame laars voor het roode kruis verkocht. Overal dragen de menschen dit teeken in het knoopsgat. Het is het teeken, dat thans al degenen, die zich bewust zijn van de DuitsGhe overwinning aan alle fronten, ver- eenigt. VERTREK DER SOVJETREGEERING UIT MOSKOU BEVESTIGD. Stockholm, 20 Juli (D.N.B.): Volgens een bericht van den Moskou- schen omroep is Stalin benoemd tot volkscommissaris voor de verdedi ging. Maarschalk Timosjenko is be noemd tot zijn plaatsvervanger. Het Roemeensche dagblad Ordinéa heeft van zijn correspondent in An kara bericht ontvangen, dat diploma tieke kringen tc Moskou bevestigen, dat het meerendeel der regeeringsbu- reaux is overgebracht naar een plaats ver van de Sowjethoofdstad en dat te Moskou alleen de z.g. Sowjetbureaux zijn gebleven. De diplomatieke mis sies maken zich ook gereed om te vertrekken. De Amerikaansche en Engelsche ambassades zijn sedert twee dagen bezig met het verbran den van alle geheime documenten hunner archieven. Duizenden vluch telingen stroomen onophoudelijk Mos kou binnen, waardoor gebrek aan levensmiddelen in de stad ontstaat. OPERATIES BLIJVEN VOLGENS DE PLANNEN VERLOOPEN. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 20 Juli (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De dit- Bessarabië optrekkende Duitsch Roemeensche strijdkrachten hebben, na den vijandelijken tegenstand op den oostelijken oever van de Dnjestr te hebben gebroken, de achtervolging opgevat. In het gebied om Smolensk blijven de operaties volgens de plannen verloopen. Aan het Finsche front werden verdere successen behaald. Op tal rijke plaatsen aan het oostelijke front zijn vertwijfelde uitbraakpogingen van ingesloten Sowjettroepen mislukt. De vijand leed hierbij weer zware, bloedige verliezen. In den strijd tegen Groot-Britannië hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht militaire installaties in midden en Oost-Enge- land aangevallen. Bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden aan het Kanaal en aan de Noorsche kust aan te vallen, hebben ja gers en luchtafweergeschut zeven, marine- geschut twee. een patrouilleboot een Britseh vliegtuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in Noordwest-Duitschland, vooral op de stad Hannover, brisant- en brandbommen neerge worpen. Militair economische of militaire schade is nergens ontstaan. Nachtjagers heb ben een der aanvallende Britsche gevechts vliegtuigen neergeschoten. DE TOESTAND AAN HET OOSTELIJK FRONT. Berlijn, 20 Juli (DNB). De toestand aan het Oostelijk front wordt, naar aan het D.N.B van militaire zijde wordt geschreven, gekenmerkt door de achtervolging van den wijkenden vijand aan alle doelen van het front. Voor zoover binnen de reeds kortge leden aangegeven dieptezone ten Oosten van de Stalinlinie troepen der Sowjets waren omsingeld, hebben zij met zware bloedige verliezen steeds weer getracht uit te breken. Het lukte echter den Duitschen troepen deze pogingen te verijdelen en bovendien aanval len tot ontzetting af te slaan, welke waren ondernomen om de ingesloten troependee- len te bevrijden. Het Duitsche luchtwapen heeft de operaties van het leger dagelijks ondersteund door aanvallen op de terug tochtsbewegingen van de Sowjets en op spoorwegtransporten, verkeersinstallaties en vliegvelden, waarbij ook het Sowjetlucht- wapen opnieuw belangrijke verliezen werden toegebracht. De successen, die de laatste dagen gemeld zijn, aan het Finsche front konden intussohen verder worden uitge breid, zoodat een krachtiger druk van de verbonden strijdkrachten op den Noordelij ken sector van het Sowjetfront verwacht kan worden. Finsch communiqué. Helsinki, 20 Juli. (DNB.) Officieel wordt bekend gemaakt: Zaterdag 19 Juli, hebben vijandelijke vliegtuigen Hiittinen en Kymi gebombardeerd, zonder schade aan te rich ten. Bij de Buitenscheren in de Finsche Golf zijn door den vijand eenige valschermmijnen neergeworpen. In luchtgevechten boven Kalkisalmi (Kexholm) aan het meer van Ladoga zijn Zaterdag 3 vijandelijke torpedo vliegtuigen neergeschoten. De Finsche af weer op den grond heeft nog zes vijandelijke machines vernietigd. Een torpedojager in brand en twee zwaar beschadigd. B e r 1 ij n, 20 Juli (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren in de na bijheid van het eiland Dagoe lichte Sowjet- Russische vlootstrijdkrachten aangevallen. Zij wierpen een torpedobootjager in brand en beschadigden twee torpedoboot jagers zwaar. Ten Zuidoosten van het schiereiland der visschers werd een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zinken gebracht. Ook aan het landfront in het Oosten heeft het Duit sche luchtwapen op 19 Juli weer omvang rijke acties tegen de spoorwegverbindingen achter het front, marcheerende colonnes en veldversterkingen van den vijand uitge voerd. Een groot aantal treinen is vernield. Spoorbanen werden op vele plaatsen ver broken en stations vernield. Aan deze ge vechten tegen de organisatie van den vijand op den grond hebben ook de Duitsche aj- gers weer met succes deelgenomen. President Roosevelt heeft Zaterdag op de persconferentie in antwoord op een vraag medegedeeld dat de regeering op 't oogen- blik niet van plan is troepen naar gebieden buiten het Westelijk halfrond te zenden. De militaife commissie van de Senaat schijnt volgens S.P.T., op het oogenblik de uitroeping van den nationalen noodtoestand door het Congres, waardoor de diensttijd van de dienstplichtigen en van de Nationale Gar de verlengd zou worden, gunstig gezind te zijn, zoo meldt United Press verder. Een dergelijke verklaring zou in de plaats van een formeele wet treden. De militaire com missie werd door de verklaringen van den chef van den generalen staf Marshall tot een verandering van haar aanvankelijk af wijzende houding gebracht. De anti-inter- ventionisten onder de Senaatsleden hebben echter de vrees tot uitdrukking gebracht, dat Roosevelt een dergelijke verklaring zal be schouwen als een blanco-volmacht voor de uitvoering van een onbeperkt oorlogspro gramma. De militaire commissie van den Senaat heeft heden, naar S.P.T. voorts seint, in ge heime zitting de discussie over de verlen ging van den diensttijd der reservisten en van de nationale garde, overeenkomstig het voorstel van den chef van den generalen staf,Marshall, Voortgezet. Luchtsteunpunten. President Roosevelt heeft laten doorsche meren, dat de Vereenigde Staten behalve aan Brazilië, ook aan andere Amerikaan sche republieken steun verleenen bij den aanleg van luchtsteunpunten. Hij weigerde echter, zich categorisch te uiten of landen te noemen, waarmede overeenkomsten hier omtrent gesloten zijn. DUFF COOPER NaAR HET VERRE OOSTEN. Berlijn, 21 Juli (D.N.B.): Zondagavond zijn de volgende wijzigingen in het kabinet t: Londen officieel bekend ge maakt: Butler is benoemd tot minister van opvoe ding en Brendan Bracken tot minister voor de inlichtingen. Duff Cooper krijgt den post van kanselier van het hertogdom Lancaster. Hij begeeft zich naar het Verre Oosten om in opdracht van het oorlogskabinet het ge meenschappelijke ontwerpen van plannen en de samenwerking tusschen de verschillen de Britsche autoriteiten te controleeren en het oorlogskabinet rapport uit te brengen met raadgevingen over de wijze, waarop deze maatregelen doeltreffender kunnen worden gemaakt. Lord Hankey is benoemd tot algemeen be taalmeester, B. K. Law wordt onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, E. D. Sandys minister van financiën in het oor logsministerie, E. Thurtle wordt onderstaats secretaris in het ministerie voor de inlich tingen, E. Ramtbottham wordt voorzitter van het bureau voor werkloozensteun en krijgt den rang van peer, Harold Nicholson wordt leider van de B.B.C., koll. Watt wordt spe ciaal parlementair secretaris van den pre mier, Sir Hugh Seely wordt tweede parle mentair onderstaatssecretaris in he ministe rie van luchtvaart, kapt. Balfour.de afgevaar digden Tom Williams en Majoor Lloyd Ge- orge zijn benoemd tot leden van den Kroon raad. GEVAARLIJKE BETOOGINGEN. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. De bevelheb ber der Weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede: In verband met de talrijke vijandelijk* vliegtuigen, welke in den laatsten tijd bo ven Nederlandsch gebied omlaag zijn ge schoten, is het herhaalde malen voorgeko men, dat bij het wegvoeren van de gevan gengenomen Engelsche leden der beman ning de bevolking sympathiebetoogingen jegens de gevangenen heeft gehouden. Dergelijke betoogingen voor den vijand, welke vooral werden gehouden op de sta tions en in de straten, hebben in ieder ge val het karakter van een brutale provocatie van de Duitsche Weermacht. De terughoudendheid, welke de Dnitsche Weermacht tot nn toe in dergelijke gevallen in acht heeft genomen, schijnt door dwazo betoogers als zwakte te worden beschouwd. De bevolking wordt derhalve hiermede nog maals gewaarschuwd. Deze waarschuwing geschiedt, omdat d* Weermacht thans opdracht heeft in derge lijke gevallen op te treden en zoo noodig van de wapens gebrnik te maken. De gevol gen moeten dan door de betoogers zelf worden gedragen. Mat dan ratal op jacht naar spreeuwen. Da ratalaar is een onmisbaar figuur hs dagen van kersenoogst (Hat Zuiden) Y/ u-.fi e.n balanoriik aandeel In de operaties aan het Oostelijk front. - Een afdeeling aan den Het Duit*J* P" ?v(#f waar het opblazen der bruggen zelfs geen belemmering voor den opmarsch beteekende oever van (Orbis-Holland) Eer en trouw, dat zijn de hoogste waarden voor den man. Geen grie- vender beleediging is denkbaar, dan dat men een man verwijt, dat hij trouw- en eerloos is. Hun eer en hun trouw, die hebben onze voorvaderen in tientallen oor logen verdedigd en bewezen. Nog steeds zijn eer en trouw kenmerken de eigenschappen van de ware Ne derlanders. Het is de eer van ons volk en de trouw aan ons vaderland, die het voorschrijven zijn aandeel te leve ren in den strijd die gestreden wordt, terwille van het behoud van de Europeesche beschaving en cul tuur, ter bescherming van het Chris tendom tegen de horden, die alles dreigen te vernietigen wat ons lief en dierbaar is. Reeds hebben duizenden Nederlan ders begrepen dat langer afwachten een misdaad jegens ons volk en va derland zou zijn. Reeds maken deze duizenden zich gereed mede den strijd te strijden met de zegevieren de Duitsche legers en de legioenen die optrekken aan het Oostfront, te gen de Duivelsche Sovjet-machten. Maar er zijn er nog die aarzelen, die niet beseffen hoe groot de be zwaren zijn die gekeerd moeten worden, wil Europa niet ten onder gaan. Hen herinneren wij aan hun plicht, hun roepen wij toe: „Nederlanders het gaat om uw eer!" Wij vragen hun zich te bezinnen en te beseffen dat er plichten zijn die boven alles gaan, die een man vervullen moet, die hem dwingen te doen wat er van hem verwacht wordt: Nederlanders, het gaat om uw eer toont dat u uw plaats in ons volk waard zijt doet uw plicht. Meldt u aan bij het vrijwilligers legioen Nederland. Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage.. P

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1