der Sovjet-Unie waard 1 I Als zij mij eenmaal vertrouwt Tuinhoekje EEN STOUT STUKJE Marktberichten Offioieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Kort verhaal Uit 's Gravenhage vertrokken dezer dagen 675 kinderen voor een vacantie naar Duitschland. - De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, was bij het vertrek aanwezig, om van de kinderen afscheid te nemen (Schimmelpenningh) PRODUCTIE MEER OP KWANTITEIT DAN OP KWALITEIT GERICHT. AANZIENLIJK GEDEELTE REEDS VERNIETIGD. (Van onzen V.P.-correspondent.) BERLIJN, Juli 1941. De luchtmacht der Sovjet Unie was gedu rende vele jaren in 'n geheimzinnige waas gehuld. Sporadisch kwamen berichten door over buitengewone prestaties van menschen en materiaal, maar over het algemeen was men toch zeer terughoudend met het ver strekken van gegevens. Dit had ten gevolge, dat de waarde der Sowjet-luchtmacht in het buitenland, ook door deskundigen, vaak over schat werd; misschien was dit ook het doel van deze terughoudendheid. Allerlei overdre ven schattingen over het aantal vliegtuigen deden de ronde, maar bij al deze gissingen beging men de groote fout meer op kwan titeit dan op kwaliteit te letten. Inderdaad was het van officieele Russische zijde gege ven getal van 5500 moderne toestellen wel De heer Jacobs, die als gipswerker aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam verbonden is, heeft in enkele jaren tijds een gipsen afgietsel vervaardigd van een marmeren vorstengraf, zooals dat voorkomt in het oude rijk Pase Samoedra op Noord Sumatra (Pax-Holland m) geschikt om op den leek een grooten indruk te maken. Toch waren er ook deskundigen, die waar schuwden tegen de overdreven schattingen. De bekende Amerikaansche luchtvaartdes- kundige Paul Johnston, die in 1939 een stu diereis door Europa maakte, gaf als zijn mee ning te kennen, dat de Sowjet-luchtmacht, wat kwaliteit betreft, ver bij de Duitsche ten achter stond. De feiten hebben overtuigend aangetoond, dat deze meening juist was. VLIEGTUIGEN VAN SLECHTE KWALITEIT. Zooals altijd het geval is bij de industrieele productie der Sowjet-Unie, legde men zich ook bij den vliegtuigbouw vooral op de pro ductie op groote schaal toe en niet zoozeer op de kwaliteit. Wel werden groote fabrieken voor ser'iebouw opgericht, eerst met hulp van buitenlandsche ingenieurs, later ook onder eigen leiding, maar de zelfstandige ontwik keling van vliegtuigtypes en motoren werd verwaarloosd, zoodat de vliegtuigindustrie, vooral wat betreft dc motoren, afhankelijk bleef van buitenlandsche types, die in li centie werden gebouwd. Vliegtuigmodellen werden wel zelf ontworpen, maar deze ble ken o.a. in den Spaanschen oorlog de min deren van hun tegenstanders. De jachtvliegtuigen zijn op twee proto types terug te voeren, n.1. de I 15, een twee dekker met vast landingsgesteld en de I 16, een eendekker met intrekbare wielen, die in de Duitsche legerberichton als Rata wordt aangeduid. Hun snelheid bedraagt minder dan 400 km. per uur en blijft dus aanzien lijk onder die van de moderne, Europeesche jagers. Gevechtsvliegtuigen bezit de Sowjet- Unie vooral in de middel-zware klasse. Daar toe behoort o.a. de S.B. 2, uitgerust met 4 mitrailleurs, die bij een maximumsnelheid van 420 km. per uur 600 kg. bommen kan medevoeren. Wegens de sterke gelijkenis met een Amerikaansch type wordt dit vliegtuig meestal als Martinibommenwerper aange duid. Een ander modern toeste' is de D.B. 3, die ruim tweemaal zooveel bommenlast kan medevoeren als de S.B. 2, maar 'n maximum snelheid van slechts 420 km. heeft. NIET MEER TOT OFFENSIEF IN STAAT. Duikbommenwerpers heeft de Sowjet-lucht macht niet. Over de nieuwst vliegtuigtypen is uit den aard der zaak weinig bekend, hoewel soms uit Moskou berichten over stratosfeer- vliegtuigen en dergelijke technische snufjes kwamen. Men kan met zekerheid aannemen, dat ook de modernste toestellen bij de Duit sche ver achterblijven. Dit feit blijkt voldoende uit de in de Duit sche legerberichten gepubliceerde verliescij fers der Sowjet-luchtmacht. Eenige dagen ge leden bedroegen deze reeds meer dan 6000 toe stellen! Een groot gedeelte der beschikbare vliegtuigen is dus vernietigd, zoodat het Sow- jet-luchtwapen geen offensieve acties van eenig belag meer kan ondernemen en zich moet beperken tot luchtaanvallen op Finland en Roemenië, uithoeken van het front. Bij deze acties gaat vaak meer dan de helft der aanvallende machines ten gronde; een over tuigend bewijs, dat de kwaliteit van deze toestellen Inferieur is. In tweeërlei opzicht is de Sovjet-luchtmacht nu dus de mindere van de Duitsche, hetgeen niet zonder belangrijke gevolgen o.m. op de operaties te land blijft. DE CLIVIA EN HAAR BEHANDELING. De Clivia is wel een der meest voorkomen de kamerplanten. Met haar forsche donker groene bladeren vormt zij een sieraad in elke huiskamer. Als dan in den winter of in het voorjaar de groote bloemstengel zich tus- schen de bladeren ontwikkelt, vraagt zij des te meer onze belangstelling. Oorspronkelijk komt de Clivia uit de Kaap kolonie. Men heeft de Clivia nobiüs of de edele Clivia, die een bloemtros kan ontwik kelen, waaraan wel veertig of vijftig bloemen kunnen ontstaan en Clivia mlniata de ge wone Clivia, die van zestien tot twintig bloe men draagt. Zij is de meest voorkomende Het is duidelijk, dat deze forsche plant veel voedsel vraagt. Allereerst zorge men dus voor een voedzame aarde in de pot. Is de bloei afgeloopen, dan worden de vrucht beginsels aan de uiteinden der bloemsteeltjes weggenomen. Hieruit zouden zich de zaden ontwikkelen, waarvan de groei veel van de krachten der plant zou vergen. Bovendien zal na het wegnemen der vruchtbeginsels de dikke bloemstengel langzamerhand slap en geel worden. De sappen, die in den bloem stengel zitten, worden in de plant opgeno men. Is de stengel tenslotte slap, dan snijdt men hem met een scherp mesje zoo diep mo gelijk af. Soms gaat men de Clivia verpotten. Doet men dit, dan moet het natuurlijk na den bloei gebeuren. Het is niet noodig als men maar geregeld óf vloeimest óf kunstmest in water opgelost geeft. Echter maakt de plant ge regeld zijscheuten. Naast de oude plant ver schijnen 'kleine plantjes. Neemt men haar nu uit den pot, dan ziet men wel, dat deze jonge planten nog verbinding met de oude plant hebben. Bij het wegnemen der jonge planten moet men er voor zorgen, dat er een stukje van het wortelstelsel mee afgesneden wordt. Dit is voor het aankomen en het ver der ontwikkelen van het kleine plantje van het hoogste belang. Zij wordt in een klein potje met zandigen grond gezet en is daar mee een zelfstandig leven begonnen. Des zomers wordt de Clivia op een bescha duwde plaats gezet en geregeld begoten Zoo als reeds is opgemerkt wordt elke week ook voedsel verstrekt. In October kan ze weer een lichtere plaats krijgen en moet men het gieten verminderen. Kan er geconstateerd worden, dat er zich weer een bloemstengel ontwikkelt, dan moet d^ voeding weer sterker wordem Na eemge weken ziet men dan zijn zorgen weer be 'Sommigen houden de «ö»cheutoi in jle- zelfde pot. Men heeft opgemerkt, dat daar door deP bloei der oude plant on^nsLg wordt beïnvloed, omdat de bloemen kleiner ^ordeA Is de pot echter groot, zoodat er ook een goede plaats voor de zyscheuten is, dan ka men in «n pot meerdere Clivia's k^gen <he ook wel bloeien. Hierin verschillen natuurlijk de smaken. Ieder kan de manier volgen, hem het best voorkomt. A. v. d. LIJN. TOEPASSINGSVERBOD VOOR NON-FERRO METALEN VOOR GEBRUIKS- EN UITRUSTINGSARTIKELEN 1941 No. 2. De Directie van het Rijksbureau voor Non-ferro Metalen maakt bekend, dat aan de verwijzing naar de Duitsche nor maalbladen D.I.N., H.N.A., We 102 U en H.N.A. Bt 1 t/m 158, in artikel 10 van het Toepassingsverbod voor Non-ferro Meta len voor gebruiks- en uitrustingsartikelen 1941 No. 2, is toege voegd een verwijzing naar de omlangs verschenen correspon- deerende Nederlandsche norm V 1352 t: scheepsonderdeelen, vervangingsmateriaal voor hang- en sluitwerk. TELERSPRIJZEN VAN DOOR DEN N.A.K. GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend. Voor door den N.A.K. goedgekeurde pootaardappelen bij af levering van telers aan handelaren rijn de volgende minimum prijzen per 100 kg vastgesteld. Groep Eersteling, Roode Eersteling, Frühmölle, Limosa, Ideaal 28/35 mm 35/55 mm Klasse A f9.30 f7.40 B f8.80 f6.90 C f8.30 f6.40 Groep IL Bintje, Volgeling, Alberta, Katahdin, Dunbar, Yeoman, King Edward, Royal Kidney, Evergood. 28/35 mm 35/55 m/m Klasse A f7.10 f5.40 B f6.80 f5.10 C f6.50 f4.80 45 mm opwaarts f4.60 f4.30 f4.— 'Groep III. Eigenheimer, Populair, Bevelander, Souvenir, Erdgold, Present, Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Westeinder Bonte en Blauwe. 25/28 mm 28/35 mm 35/45 mm 45 mm opwaarts Klasse A f8.10 17.60 f5.80 f4.90 B f7.70 f7.20 f5.40 f4.60 C f7.30 f6.80 f5.— f4.30 N f6.90 f6.40 f4.60 Groep IV. Alpha, Gloria, Matador, Industrie, Furore, Robijn, Voran, Triumph. Ultimus, Roode Star, Bonte Star, Noordeling, Record. 25/28 mm 28/35 mm 35/45 mm 45 mm opwaarts Klasse A 18.90 f8.40 f6.60 f4.90 B f8.50 f8.— f6.20 f4.C0 C f8.10 17.60 f5.80 f4.30 N f7.70 f7.20 f5.40 Groep V. Magneto, Geelblom. 28/35 mm Klasse A f9.30 B f8.80 C f8.30 Belle de Fontenay 28/35 mm Klasse A f7.10 B f6.80 C f6.50 35/55 mm f7.40 f6.90 f6.40 45 mm opwaarts f4.60 f4.30 f4.— 35/55 m/m f5.40 f5.10 f4.80 Wilpo, Komeef Koopmans Blauwe, Deva, Duivelander. 25/28 mm 28/35 mm 35/45 mm 45 mm opwaarts Klasse A f8.10 f7.60 f5.80 f4.90 B f7.70 f 7 20 f540 f4.60 C f7.30 f6.80 f5.— f4.30 N f6,90 f6.40 f4.60 Hellena, Iduna, Robusta. 25/28 mm Klasse A B C N f8.90 f8.50 f8.10 f7.70 28/35 mm 35/45 mm 45 mm opwaarts f8.40 f6.60 f4.90 f8.— f6.20 f4.60 f7.60 f5.80 f4.30 f7.20 f5.40 Bovenstaande minimumprijzen gelden voor de pootaardap- pelcn van kleigrond. Voor poters van zand- en veengronden zijn deze prijzen f 0.50 per 100 kg lager. De maximumprijzen van Groep 1 Eersteling, Roode Eerste ling. Frühmölle, Limosa, Ideaal liggen voor klasse A f4. voor Klasse B f 1.50 en voor Klasse C fl.— boven de minimum prijzen. Voor groep II, III en IV liggen deze maximumprijzen voor klasse A f6.voor klasse B fl en voor klasse C en N 10.50 boven den vastgestelden minimumprijs. De maximumprijs voor de groei gerooide poters van de klasse B van het ras Industrie, liggen f5.boven den vastge stelden minimumprijs. De maximumprijzen voor de groep V liggen voor de klasse A f6.—, voor klasse B f5.voor klasse C f4.— en voor klasse N f 1.boven de vastgestelde minimumprijzen. Bovengenoemde prijzen gelden franco dichtstbijzijnde ge bruikelijke leverplaats exclusief zak en bij afname voor 1 Ja nuari 1942. Over de prijzen, welke de handelaar mag berekenen zullen binnenkort nog nadere mededeelingen verschijnen. Duitsche vliegtuigen in actie. Berlijn, 20 Juli (DNB). Een groep van 29 Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft ge heel alleen, naar eerst thans bekend is ge worden, op 17 Juli aan het Oostelijk front, negen Sovjetbatterijen tot zwijgen gebracht, waarbij de kanonnen totaal vernield wer den. Voorts werden elf pantserwagens en 150 vrachtauto's vernietigd, zes treinen uit elkaar geslaten en in brand geworpen en nog drie andere locomotieven vernield. De zelfde Duitsche vliegers vernielden verder de emplacementen van een station en een brug en brachten twee groote petroleum- tanks tot ontploffing. Van verscheidene jachtvliegtuigen der Sovjets, welke deze vernietigingsgroep trachtten op te houden, werd een één neergeschoten, terwijl de Duit sche vliegtuigen geheel voltallig en zonder schade naar huis terugkeerden. Door FRANK MUURLING. Sinds een paar dagen ben ik weer terug in het kleine dorp aan het meer. Het is niets veranderd. De boeren kennen mij nog goed. Zij hebben mij allen de hand gedrukt en ge vraagd of ik nu voorgoed bij hen blijf. Bij den smid op den hoek staan nog altijd de opgeschoten jongens, alleen zijn het nu an dere dan toen. En ook de meisjes, die in lan ge rijen door de dorpsstraat wandelen, ken ik niet. Ik woon weer op dezelfde kamer, die ik dien eersten zomer bewoonde. Hetzelfde schilderij hangt boven het bed. Een uurtje geleden ben ik langs het pad dat naar het meer loopt, naar het bosch ge gaan. De roode villa, waar Ria in gewoond heeft, is nu een pension geworden. Aan den ingang van het park waarin de roode villa ligt, is een bordje aangebracht met de prij zen van de kamers. Nu zit ik op het kleine balcon voor mijn kamer en rook mijn pijp. Ergens vlak bij mij hoor ik lachen en op het meer glijdt een roeiboot voorbij. Ik denk er aan hoe het vroeger was. Voor het eerst heb ik Ria ontmoet op een frisschenx regenachtigen morgen. Zij stond in den winkel van den bakker en stopte juist een brood in haar tasch. Mijn groet beant woordde zij met een haast onmerkbaar hoofd knikje. Het was een trotsch en toch ook een schuw gebaar en destijds dacht ik, nog nooit zoo'n teruggetrokken meisje gezien te heb ben. Ik heb haar dikwijls weer-gezien. Over al kwam ik haar tegen. Zij had een smal, zon-verbrand bruin gezichtje, het dikke blon de haar was kort als van een jongen. Haar oogen waren groot en grijs, maar zij straal den niet als die van andere meisjes. Ernstig en wat schuw keken zij mij aan als ik haar ontmoette en haar groette. Wanneer ik hier en daar naar haar vroeg, vertelden de menschen mij van allerlei. Maar al gauw merkte ik. dat zij geen van allen het ware wisten. Zij wisten alleen wat ik zelf opmerkte. Ria woonde met haar moeder in de roode villa bij het meer. Zij had daar altijd gewoond, men kende haar al van klein kind af, toen zij met haar moeder in het dorp was komen wonen. Waar zil vandaan kwamen wist niemand mij te vertellen. Ze ging iederen morgen en iederen avond naar den melkboer met een kleine bruine kan, wist men mij ook nog te vertellen. Op het eind van de week trof ik haar dikwijls bij den kruidenier, waar zij haar inkoopen deed Dat was alles. Ik durfde haar nooit aan te spreken. Ze was altijd zoo schuw en terugge trokken, dat ik mij onzeker voelde. Ik vertrok weer. "k bleef lan weg. Zeker een half jaar. Toen ik terugkwam, hoorde ik het. De menschen vertelden het mij en ik kon het maar niet begrijpen. Tot ik het zelf zag. Op een avond zag ik haar bij het bosch. Naast haar ging een vreemde man. Het was de man waarvan de menschen ver telden dat hij met Ria trouwen zou. Het was een knappe man met donker laar, maar toch, hij stond mij niet aan. Verdrietig ging ik verder. Ria had jlechts vaag geknikt toen ik mijn hoed voor i.aar afnam. Schuwer nog waren haar oogen op m" gerb ht dan ik van haar gewend was. Ik besloot haar niet meer te ontmoeten, huurde een boot voor den geheelen zomer en voer rond. Urenlang liet ik mij drijven tot een dreigende on- weerslucht mij tot landen dwong. Zoo ging de zomer voorbij en ik nam mij voor niet meer naar dit dorp terug te keeren. Een paar jaar zijn voorbijgegaan en in het dorp ben ik niet geweest. Maar nu, nu ben ik er weer. Iets in mij was sterker dan mijn be sluit nooit weer het meisje met de schuwe grijze oogen te ontmoeten. De menschen hebben mij veel verteld over haar en haar moeder. Ditmaal dingen die ik niet wist: De knappe man met het don kere haar had het meisje niet getrouwd. Wel had hij veel geld van de beide vrou wen geleend en nimmer teruggegeven. De mooie roode villa hadden zij moeten ver laten, in die villa was dan nu een pension. Moeder en dochter woonden in een klein bescheiden huisje en opeensoverviel mij een geluksgevoel. Nu zou ik haar durven aanspreken, alle onzekerheid was uit mij verdwenen. Ik zou den ernst uit haar ge zichtje weten te verdrijven en de schuwheid uit de grijze oogen zou verdwijnen, dat heb ik op dat oogenblik mijzelf gezworen en ik weet zeker ais de boeren mij weer vragen of ik nu voorgoed bij hen blijf, dan zal ik „ja" zeggen en ze zullen niet begrijpen waarom dat ia als een juichkreet klinkt. Maar diep in mijn hart weet ik: het Geluk gaat komen, als zij mij maar eenmaal ver trouwt (Nadruk verboden.) WIERINGF.N JONGDIERENDAG DER. VER. „NUT EN GENOEGEN." J.l: Zondag hield de Piuimv. en Kon. Ver. ,,Nut en Genoegen" haar jongdierendag. Een 180-tal inzendingen was aanwezig, een teeken dat voor deze show bij de sportfok- kers wel belangstelling bestaat. We kunnen het dan ook beschouwen als de „voorkeu ring" voor de a.s. najaarstentoonstelling. Onder de aanwezige langoren waren er ver schillende waar in de toekomst iets van te verwachten is. Bij vorige jaren vergeleken was er vooruitgang te bespeuren in wat de kwaliteit betreft en wat het aantal verschil lende rassen bereft. Het ras Vlaamsche reus is nog wel overheerschend, maar was toch in meerdere kleuren aanwezig dan alleen haaskleur en wit. De andere rassen worden nu ook door meerdere fokkers met meer of minder succes gehouden. Een aantal die ren vertoonde de fout dat ze in minder goede conditie verkeerden, wat een fout is die niet moet voorkomen, daar de fokker dit zelf in de hand heeft. Hebben deze men schen te veel dieren zoodat de voedselposi tie hun parten speelt? We weten het al van ouds. „Vele varkens maken de spoeling dun" zegt het spreekwoord. Enkele fokkers gaven blijk van onvol doende kennis der standaard en welke eischen deze stelt aan de kleur. Een licht blauwe Vlaamsche Reus is geen erkende kleurslag, wit-zwarte of zwart-bonte Lothal ringer is ook onjuist, evenals een grijze (be doeld werd haaskleur), VI. Reus. Bij de Chinchilla's was een exemplaar in de juiste kleur opgegeven. Allen stonden als blauw vermeld, wal maar bij een dier de juiste kleur-was. Dit kan dezen winter verholpen worden door deze aangelegenheid op een vergadering nog eens te behandelen en door kennis te nemen van den standaard. Als uw bèurt komt dat u de standaard in huis krijgt, heeren. deponeert deze dan niet in de linnenkast, maar bestudeert hem ook werkelijk! De voorgebrachte dieren waren vrij goed. beter dan andere jaren en vele werden dan ook bekroond. Bij de VI. Reuzen waren zelfs een vijftal Z.G.'s. Bij de andere rassen wa ren de hoogste onderscheidingen G4-4- en een Z.G. Om alle dieren die een bekroning hadden, te loonen met een prijsje was voor de ver- eeniging niet mogelijk. Toch meende de ver. iets te moeten doen, zij stelde voor elk der groepen van rassen een diploma beschik baar. Deze werden gewonnen door: Bii de kort- en langharige rassen door J. K. Warnaar met een Angora-ram (predi- caat G -f- -F. Bij de dwergrassen door mevr. G. Mooi Wiegman met een rood-oog Pool voedster (pred. G Bij de kleine rassen door N. J. Wiersma met een klein zilver midden bruin ram (pred. G 4- Bij de middenrassen door Jb. Mooi met Allaska-ram zwart (pred Z.G.). Bij de groote rassen door L. den Hollander met een haaskl. Vlaamsche reus, ram, (pred. Z.G.). Het echtpaar Mooi behaalde wel een bij zonder succes, door twee van deze prijzen te winnen, wel een felicitatie waard- De heeren Hannema van Winkel en Kort man van Den Helder waren als keurmeester zeer tevreden, zoodat de Wieringer en Win- keler sportfokkers op een mooien dag kun nen terugzien. BURGERLIJKE STAND, van 1 tot en met 18 Juli 1941. Geboren: Aardina, dochter van A. van Eek en van G. Straatman; Geerie Pieternel- la, dochter van J. C. Koorn en van D. E. van de Kreeke, Reinder, zoon van W. Post- huma en van Tj. de Groot; Maciel Lubbino, zoon van H. Bugel en van A. Kuik, Martje, dochter van E. Stuveling en van F. Renke- ma; Herman .zoon van J. Gelijk en van W. Kies; Gerritje, dochter van C. Roos en van A. A. de Jong; Jan, zoon van H. Jolen en van M. Slotemaker. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: H. van den Berg en W. Kos ter: A. Jorne en A. Kuiper. Overleden: G. Bais, 70 jaar, weduwe van P. Keijzer. VISSCHERIJ. In het boekjaar 1 Juli 1940 t.m. 30 Juni 1941 werden in deze gemeente 91 groote vischakten (tot het visschen in de binnen wateren) afgegeven. In verband met het verplichte bezit van een z.g. Ausweis voor de waddenzeevis- schers, zijn thans vanaf 1 Januari j.l. voor het jaar 1941 reeds 367 consenten voor de uitoefening van de kustvisscherij, afge geven. GYMNASTIEKDEMONSTRATIES. Naar wij vernemen zal de gymnastiekver- eeniging te Hippolytushoef op het sport terrein van Succes Êymdemonstraties geven waaraan de Kon. Muziekvereeniging „Har monie" zal medewerken. Aan de demonstra ties wordt voorts medegewerkt door de Ver. D.O.S. van Den Oever en „Sportlust" van Julianadorp. ONDERWIJS. In verband met de toeneming van het aan tal leerlingen zal het noodig zijn aan de O. L. School te Westerland een 4e leer kracht te benoemen. VISSCHERIJ. Door de Opziener der Visscherijen is ver- baliseerd zekeren H. alhier, die zich van het haventerrein naar huis begaf en een zak. inhoudende 16 pond aal. met zich voer de, waarvan niet minder dan 12 pond. to taal 223 stuks, ondermaats bleek te zijn. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Juli 1941. Schotsche muizen f5.50. Schoolmeesters f5.50, bi. eigenheimers f5.50, kleine bi. aard appelen f2.50, uien f 11. zilvernep f20, sper- cieboonen f26. roode kool f8 80--10.80, tuin- boonen f8. NOORDSCHARWOUDE, 21 Juli. Aangevoerd. 156500 Kg. aardappelen: Schot sche Muizen f 5.50, kleine f 2.50, 600 Kg. zil vernep f 16.9018.40, 2000 Kg. rhabarber f 10 40, 50 Kg. tuinboonen f 8.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3