Alle sport centraal georganiseerd Nieuwe vernietigingsslag in Sovjet Rusland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren i 21.48 uur Geen geestelijke adviseurs en confessioneele adviescommissies meer Geen aanslag op Mussolini Ne der la rider s aantreden Weest zuinig met electriciteit en gas! KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.45 uur Bolsjewistische gruweldaden op Letlandsche burgers Alle Russische soldaten vrouwen in dienst HELDERSCHE COURANT DINSDAG 22 JULI 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9289 HET BEROEP VAN GYMNAgTIEK- LEERAAR ZAL WETTELIJK WOR DEN BESCHERMD. A EEN GESLOTEN SEIZOEN VOOR ALLE SPORT. CENTRALISATIE UITREIKING VAARDIGHEIDS- DIPLOMA'S. Bijeenkomst van voorzitters der leidende sportbonden ten departe- mente van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. Onder leiding van prof. J. van Dam, se cretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, vond Zaterdagmiddag een bijeen komst plaats van de voorzitters der lei dende sportbonden in ons land, waarin door het college van gevolmachtigden voor de sport bij dit departement van opvoe ding, wetenschap en cu 11uurbeschreming bij monde van den heer K. J. J. Lotsy, een uiteenzetting werd gegeven van de maat regelen, die door dit college reeds zijn ge troffen en in de toekomst zullen worden getroffen om de Nederlandsche sport in goede banen te leiden. De heer Lotzy gaf eerst een overzicht van de bekende maatregelen, welke aan zijn benoeming zijn voorafgegaan, en tènslotte leidden tot de samenstelling van een college van gevolmachtigden. De prettige verhouding tusschen de drie leden van het college van gevolmachtigden voor den sport aldus de heer Lotsy garan deert een goede samenwerking. Het program voor de toekomst. In het kort samengevat komt het program öp het volgende neer: 1) Er zal naar worden gestreefd, de op leiding van instructeurs voor alle daarvoor in aanmerking komende takken van sport centraal van staatswege te doen organisee- ren en regelen en de opleiding direct on der toezicht van het college van gevolmach tigden voor de sport te doen plaatsen. Ten aanzien van de opleiding van deze instruc teurs zal in overleg worden getreden met de daarvoor in aanmerking komende sport bonden. Het is van groot belang voor het algemeen welzijn van ons volk, dat de op voeding en in dit geval speciaal de licha melijke opvoeding van de jeugd in ver trouwde hnnden is. LOTSY. (Foto Pax). Angstvallig moet er dus voor ge waakt worden dat deze hoogst be langrijke taak niet in handen wordt gelegd van elementen, die noch de capaciteiten noch de juiste geestes gesteldheid bezitten. Hier is dus een strenge controle noodzakelijk, doch daar staat tegenover, dat wij er naar moeten streven, dat dan ook het beroep van gymnastiek- leeraar en sportleider wettelijk zal .worden beschermd. Wanneer wij hooge eischen meenen te 'mogen en moeten stellen aan hen die dit beroep uitoefenen hebben deze menschen PROF. VAN DAM. (Foto Pax). van hun kant het recht van ons te vragen, dat dit beroep wettelijk wordt beschermd, zoodat niet iedereen zich voor gymmastiek- leeraar en sportleider zal mogen uitgeven zonder dat hij aan bepaalde eischen vol doet. 2. Voor iederen tak van sport zal 'n bond als leidend lichaam worden aangewezen. Omgekeerd zal in principe een bond slechts de zorg voor een i tak van sport toegewezen kunnen krijgen. Geen schotjes. Wij stellen ons hierbij op het standpunt, dat de geestelijke belan gen der sportbeoefenaars beter el ders gediend kunnen worden, zoo dat wij ons niet zullen kunnen ver eenigen met confessioneele techni sche commissies of andere confessio neele commissies in sportaangele- genheden. Wij moeten in de sport de verdeeldheid zoo yer mogelijk hou den en goed doordrongen zijn van het feit, dat alleen eendrachtig sa menwerken ons een gezond en krach tig sportleven brengen kan. 3. De lijst van leidende sportbonden zal zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Aan de voorbereiding hiervan wordt reeds ge werkt -4. Het organiseeren of spelen van wedstrij den op een bepaald gebied van sport zal slechts zijn toegestaan, indien de betrokken leidende sportbond daaraan zijn goedkeuring heeft verleend. 5. Voor verschillende daarvoor in aan merking komende takken van sport zal de duur van het. wedstrijdseizoen worden vast- gested. Het resteerende gedeelte van het jaar zal voor den betrokken tak van sport als „geslo ten seizoen" worden verklaard. Reeds heeft de Nederlandsche Voetbal bond in overleg met het college het besluit genomen tot een gesloten wedstrijdseizoen over te gaan. Ik noodig de andere sportbon den bij deze uit tot eenzelfde besluit over te gaan. Natuurlijk wil dit wedstrijdverbod niet zeggen, dat men in eigen milieu in eigen kring en clubverband niet zal mogen oefe nen en trainen. Het eerste elftal van een vereeniging zal natuurlijk op een oefen avond een wedstrijd mogen spelen tegen het tweede elftal van dezelfde vereeniging. Dit is trouwens noodzakelijk, omdat men bij den aanvang van de nieuwe competitie toch ge reed moet zijn met een eenigszins ingespeeld elftal. 6. Het afnemen van vaardigheidsproeven en het verstrekken van vaardigheidsdiplo- ma's zal worden gecentraliseerd. Het ligt in onze bedoeling met ingang van 1 Januari a s. de eischen te formuleeren waarbij reke ning wordt gehouden met de leeftijden, zoo wel van de schooljeugd als van de school vrije jeugd en de ouderen, dus voor alle ca tegorieën van sportbeoefenaars. Alle andere vaardigheidseischen zullen moeten verdwijnen. Nu op de scholen meer wordt gedaan aan lichamelijke opvoeding zullen wij i-n de toekomst de minimum eisdhen iets hooger kunnen en mogen stel len. Wij moeten verder bouwen op het prachtige materiaal, dat wij in onze school gaande jeugd bezitten. Met 1 Januari zal zoowel het vaardigbeidsdiploma als het in signe reeds beschikbaar gesteld moeten wor- den. Het N.O.C. houdt ztjn taak. Het N.O.C zal zich, evenals tot nu toe het geval was, o.m. bezig houden met het \er- richten van alle werkzaamheden, die ver- band houden met de voorbereiding en de i TEN OOSTEN VAN DE STALINLINIE. Balans van een maand oorlog. B e r 1 ij n, 21 Juli (D.N.B.) Van daag loopt de eerste maand van den strijd tegen de Sowjet Unie ten einde en de Duitsche weermacht staat aan het einde van deze maand van zware gevechten reeds meer dan 600 kilometer van de voormali ge Dultsch-bolsjewistische belangen grens verwijderd op het eigenlijke grondgebied der Sowjet Unie, zoo wordt het D.N.B. in een toelichting op het weermachtsbericht van van daag medegedeeld. Opnieuw is een groote vernietigingsslag aan den gang en ditmaal reeds ten oosten van de „Stalinlinie" welke de Sow- jetleiding als veilige en onwrikbare ruggesteun beschouwde. Aan het einde van de eerste maand is te constateeren, dat: 1. Het Sowjetleger te land en in de lucht geweldige en in het geheel niet te compenseeren verliezen heeft gele den,* zoodat thans reeds de laatste reserves in den strijd moeten worden geworpen. 2. Een in vredestijd ontworpen en aaneen gesloten verdedigingslinie in het Europee- sche gedeelte van de Sowjet-Unie niet meer bestadt. 3. Een hevige crisis zoowel in de leiding als met betrekking tot de moreele houding der Sowjet formaties waar te nemen valt. Hiertegenover heeft de Duitsche leiding al haar krachten vast in handen. Van deze krachten is een groot deel tot dusver nog in het geheel niet in den strijd geworpen. Opgesloten Sovjetdivisies hadden het zwaar te verduren. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 20 Juli in het gebied ten Noorden van Witebsk- Sowjet-Rusland troepenconcentraties gebom bardeerd. De talrijke bolsjewistische divisies, welke in dit gebied zijn opgesloten, ondernamen wanhopige pogingen om door te breken, wel ke echter door de Duitsche luchtaanvallen onder de zwaarste verliezen voor de bolsje wisten werden verijdeld. Tijdens de aanvallen in het oosten op 20 Juli hebben DuLsche gevechtsvliegtuigen! 65 Sowjet-vliegtuigen in luchtgevechten neerge schoten. Door bom'reffers op vliegvelden werden 32 Sowjetvliegtuigen op den bega- uitzending van de vertegenwoordigende lan denploegen, die deelnemen aan de Olympi sche Spelen. Daarnaast zal aan het N.O.C. worden verzocht, het organiseeren van het afnemen van de vaardigheidsproeven op zich te willen nemen. Het N.O.C. heeft zich hier toe in principe reeds bereid verklaard. Wij staan thans aan de periode van ophouw. Wie evenals ik reeds verschillende malen getuige is ge weest van de Olympische Spelen, die begrijpt beter dan ieder ander de j groote waarde van een gezond en sportief volk met een gezonde en sportieve jeugd als kern. Dan kan men de sport evenals men dat deed in de oudheid aanvoelen als een soort religie. Men eert in de verede ling van de sportieve prestaties van het menschelijk lichaam, den Schep per van al wat schoon en goed is. Laten wij daarom onze beste krachten geven aan den opbouw van onze Nederland sche jeugd, de sportieve prestaties beschou wend als de viering van het feest van de jeugd en van de menschelijke lente. Aan het einde van deze bijeenkomst wer den verschillende vragen gesteld, waarbij oa. werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt van het college een wedstrijdkalender samen te stellen voor alle takken van sport. nen grond vernield, zoodat de bolsjewisten gisteren 97 vliegtuig* n verloren. Zondag hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen ter ondersteuning van den opmarsch der Duitsche legers deelgenomen aan de gevech ten bij Smolensk. Door bommen en boord- wapens werden verscheidene ingesloten Sow- jetdivisies zWaar getroffen. Behalve talrijke dooden verloren de bolsjewisten 340 trans portvoertuigen en 26 pantserwagens Gevechtsvliegtuigen van de Duitsche for maties in Noord-Finland hebben op 20 Juli bij Poljarnoje t,en oorlogsschip van ongeveer 3 tot 4000 b.r.t. tot zinken gebracht. In het gebied van Kijev is door de Duit sche troepen een Sowjetregiment totaal in de pan gehakt. Dit regiment was pas enkele da gen geleden opgesteld. De Sowjets hadden naar uit de eenstemmige verklaringen van de gevangenen en overloopers blijkt, zelfs uit Kijev vluchtende inwoners van beiderlei kunne zondey meer in uniform gestoken. De ze menschen compleet uit te rusten was niet meer mogelijk. Deels krijgen de manschap pen van dit regiment slechts twintig of der tig patronen. Iedere compagnie had gemid deld slechts een mitrailleur. Een formatie Duitsche torpedovliegtuigen heeft een in de nabijheid van Moermansk liggend radiostation der Sowjets aangevalleji en de gebouwen met de boordwapens in brand geschoten. Naar thans bekend is geworden, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op 18 Juli aan den Westelijken ingang van de Golf van Riga enkele motortorpedobooten der Sowjet aangevallen. Een motortorpedoboot werd in brand geschoten. De boot zonk na hevige ont ploffingen. Rome, 21 Juli (D.N.B.) De door Reuter op grond van een bericht van den Moskouschen zender verspreide geruchten over een z.g. aanslag op den Duce tijdens een militaire parade worden te Rome op de meest besliste lyijze tegengesproken. Tegelijkertijd wijst men er te Rome op. dat ieder zich zoo juist bij de aankomst van de Bulgaarsche staats lieden, van Mussolini's welstand heeft kun nen overtuigen. Alarmsignalen schetteren trommels roffelen - commando's weerklinken! Neder landers aantreden, want dit geldt u. Euro pa wordt bedreigd. Christendom, beschaving en cultuur zijn in gevaar! Het bolsjewisti sche monster heeft het masker afgerukt. Stalin de moordenaar meent, dat zijn tijd gekomen is. Reeds slachtten zijn duivelsche satalieten duizenden af. In het oosten bran den steden en dorpen: De hel is losgebroken en alle krachten moeten worden ingespan nen teneinde de gevaren te keeren en het Sovjet-monster te vernietigen. Daarom schetteren ook hier de signalen, roffelen de trommels en klinken de com mando's. Daarom wordt ook van u ver wacht, dat u deze zult hooren, ernaar zult handelen, dus... uw plicht doen en aan treden in onze gelederen. Het vrijwilligers legioen Nederland maakt zich op. Binnen enkele dagen zal het ten strijde trekken. Dan zullen zij marcheeren, onze dapperen, dan zullen de vaandels wapperen boven colonnes, samengesteld uit vastberaden ke rels van ons bloed. Nederlanders zullen het zijn. die samen met de heldhaftige' strijders uit afle landen van Europa de zege zullen bevechten. „Nederlanders aan het Oostfront in den aanval!" Zoo zullen de couranten in het vaderland getuigen van hun daden en gij gij zoudt daar niet bij zijn? Alarmsignalen schetteren trommels roffelen! Nederlanders hoort gij ze niet? Toont wat gij waard zijt. Volgt het voor beeld van de duizenden, die weten wat hun plicht is en meldt u aan bij het vrijwilligersle gioen Nederland. Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. BEHOEDT HET BEDRIJF VOOR BOETE OF AFSLUI TING. Naast de particuliere verbrui kers dienen ook de industrie ën te bedenken, dat het electrici- teits- en gasverbruik gerantsoe neerd is op 75 pet. Alles dient in het werk gesteld te worden om dat rantsoen niet te overschrijden. Daar moet een ieder in het bedrijf zich volkomen van bewust zijn. ingenieurs, op zichters, ploegbazen tot den jong- sten leerjongen toe. Allen dienen er hun uiterste aandacht aan te geven, dat geen electriciteit of gas onbenut ver bruikt wordt, om hierdoor de voor geschreven bezuiniging te verkrij gen. Geschiedt dit niet, dan kan boete of afsluiting van den toevoer volgen'. Behoedt het bedrijf hier voor! Zorg. dat geen licht onnoodig brandt. Hoe vele malen laat men licht branden (ook overdag!), in gangen en portalen, hetgeen zelfs in normale tijden overbodig is. Hoe vele malen wordt het licht bij machines, zoomede in kantoor lokalen niet uitgedaan, indien men eenigen tijd bij een andere afdeeling inlichtingen moet vra gen. Hoewel dit reeds van belang is. kan op eenvoudige wijze nog be langrijk bezuinigd worden, indien men er steeds op let. dat geen mo tor of machine onbelast loopt. Dit geldt voor draai-, schaaf, en frais- banken. voor weefgetouwen, spin machines. zagen, schaafmachines, mangels, strijkmachines. kortom voor vrijwel alle industrieën. Naast de motor en de machine dient groote aandacht aan de ovens gegeven te worden, nl. smelt-, hardings-, gloei-, smeed-, moffel-, tempeerovens. en*z. Maak geen oven te vroeg aan. Controleer geregeld nauwkeurig de tempera turen van uw ovens. Dit brengt ze ker aanmerkelijke besparing. Wij zouden deze adviezen kun nen uitbreiden b.v. voor zetters der dagbladen: denk om uw lood potten! Werkt allen mede. Houdt bij uw arbeid steeds in gedachte, dat de uiterste spaarzaamheid geboden is. Slechts op deze wijze kunt ge uw bedrijf voor boete of afsluiting be hoeden. Een doodentuin gevonden. Berlijn, 21 Jjuii (A.N.P.) Uit Pleskau komen berichten óver verschrikkelijke gru weldaden welke de uit Leningrad terug trekkende bolsjewieken op de weerlooze Letlandsche burgerbevolking gepleegd heb ben. Toen het gevaar bestond dat een in de stad uit het zuiden aangekomen transport met Letlandsche politieke gevangenen als gevolg van den Duitschen opmarsch niet verder vervoerd kon worden, liet de hoofd commissaris van Pleskau, Jetzsjof, de volge- perste veewagons zoolang onder vuur ne men, tot de ongelukkigen geen teeken van leven meer gaven Toen de Duitsche troepen het station bezetten konden uit de wagons nog slechts Lijken gehaald worden. D« V-campagne Is Zaterdag in haar vollen omvang Ingezet Doeken, over de straten gespannen, vest'gen de eendacht op de beteekenis er ven (Pax-Holland m) Decreet van Staliiv Stockholm. 21 Juli (D.N.B. De Mos- kousche radio heeft, volgens een bericht van Nya Dagligt Allehanda, een decreet van Stalin gepubliceerd, volgens hetwelk alle Russische soldatenvrouwen haar woonplaats moeten verlaten en zich voor den dienst moeten aanmelden. De kinderen der soldaten moeten in stadskindertehuizen worden ondergebracht Van dezen dienst plicht vrijgesteld zijn alleen .zieke vrou wen, die een doktersattest móeten kn-ioea over'eggen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1