Midden in het Een sport voor zomeravonden DE V ACTIE GEEN LANGEN-, MAAR LANGEDijKf EUROPA LOS VAN HOLLYWOOD Marktberichten i Het luchtafweergeschut volgt de Duitsche troepen op den voet. Zoodra de weermacht een stad genomen heeft, doet de artillerie haar intocht, om de omgeving tegen luchtaanvallen te beschermen c*o cao csooto cao oio «xjoooooooo SCHAGEN (Orbis-Holland) „Tennis is waard goed gespeeld te worden" Indrukken en aanwijzingen van Robert Klein- schroth, die nog niets van hun waarde verloren hebben! Het tennisseizoen is in vollen gang, op de gravelbanen suizen ballen en rackets en de groote tijd der tour- nooien is eveneens aangebroken en tendeele reeds begonnen! Een ver manend woqrd van den tennisdes- kundige Kleinschroth, moge voor ieder liefhebber van deze sport van belang genoemd worden. (N.P.B.) Het tennissport-seizoen in Ne derland is in vollen gang; vele tournooien vonden reeds plaats en de enorme inschrij vingen voor de verschillende plaatselijke wedstrijden, (Hilversum boekte een record met 406 inschrijvingen!) bewijzen opnieuw dat de tennis-belangstelling zich nog immer Sn stijgende lijn bevindt. Merkwaardig ge noeg was de inschrijving voor het bekende Amsterdamsche tournooi geringer dan ooit en bovendien kon Neerlands eerste tennis ser Van Swol niet deelnemen door studie redenen, ten gevolge waarvan een eveneens zeer sterke speler als Hughan het te gemak kelijker had om het heeren-enkelspel te winnen. Intusschen willen wij ditmaal niet bij de wedstrijd-bijzonderheden stilstaan maar liever in de tennissport zelf eens rondneuzen. Gelijk gezegd, die is in de laatste jaren vooral ongemeen populair geworden. Ook al vinden wij op de gewone clubbanen wel licht niet die opwindende atmosfeer van de groote tournooien, de atmosfeer van dien dikwijls urenlangen, afmattenden strijd en van de overwinningsroes der kampioenen, dat neemt niet weg, dat de geestdrift er niet minder groot is. Ten slotte blijft het tennis sen voor de meesten een ontspannend en sportief tijdverdrijf en <iie zijde van het spel is toch zeker zoo aardig als de serieuze sportbeoefening. Volgens Robert Kleinschroth, den oud-amateur-tennisspeler van inter nationalen faam, die destijds als trainer van de eerste ploeg van ons land een groote populairiteit genokt, behoort iedere beoefenaar zich.... met wat meer ernst op het tennis toe te leggen. Volgens dezen des kundige immers is men meer ge baat met een uiting van overleg en met een goede training dan met het nutteloos heen en weer slaan van een bal. En Kleinschroth liet het bij die ongetwijfeld juiste opmer king, maar hij voegde er een reeks aanwijzingen aan toe, die voor ieder liefhebber van het tennis ze ker van belang mogen heeten en waaraan wij enkele bijzonderheden en voorbeelden ontleenen willen. Om te beginnen wijdt Kleinschroth aan dacht aan den stand bij het slaan, die uiter mate belangrijk is. Hierbij dient gezegd, dat men doorgans uit zichzelf niet weet, hoe men zich moet opstellen om een bal op een bepaald punt aan de andere kant van het net te krijgen, zonder daarbij zichzelf in den weg te staan of bepaalde gewrichten en spieren te „beleedigen." Eerst staan leeren. De juiste aanwijzing om dat te voorko men iaat zich uiteraard op papier be zwaarlijk geven: eerst moet men leeren staan .vervolgens leeren loopen en hardlno- pen. Men .dient precies te weten of en wan neer men den linker- en den rechtervoet moet verplaatsen en of men in zekeren stand de z.g. ..forehand" of de •b»rk,]an^f gebruiken moet de „VQorhandslag du. de „rughandslae". •„.„vmiii Het „staan" moet aldus Kleinschroth zoo lang herhaald worden tot het erin ..zit" al klinkt het als een contradictio in teminis en tot men zonder er bi) na denken de juiste houding aanneemt. Uanr- i voor is geduld noodig en dat bezit niet iedereen maar het loont de moeite. Hoe dikwijls ziet men niet, dat een speler in de grootste verelgenheid geraakt, wanneer een bal recht op hem afkomt en hij den jjuisten stand niet ingenomen heeft. Dat moet na tuurlijk voorkomen worden. Het „loopend staan" is nog moeilijker. Een van de eigenaardigheden daarvan is .b.v. de volgende: men mag een hoekbal niet op het laatste oogenblik met het uiterste einde van het racket raken, maar men moet zorgen in de betreffende hoek paraat te zijn; bij het hardloopen dient men nauwkeurig te weten, door middel van welken voet men zijn vaart moet inhouden om goed1 te kun nen terugslaan. Alleen de eigen ervaring kan dat leeren. In zijn eentje kan men slecht trainen, het gèn allerminst betekent, dat iedereen zich door een trainer moet laten onderrichten. Maar men trachtte vóór alles met beter ge- oefenden te spelen en. vooral in het begin, het spel als een taak op te vatten, waarbij het erop aankomt. Bovendien lette men, waar en wan neer dit maar kan, op het spel van goede spelers: men leert daarvan vrijwel evenveel als door zelf te spelen. Tot de techniek van het goede tennis be hoort de beheersching van de afzonderlijke slagen, zooals de „forehand", de ..backband", -de „smas". de „volley", het kappen en het lobben. De beste methode is en blijft iederen slag zóó lang te herhalen, tot men die auto matisch toepassen kan. Eerst dan komt den volgenden slag aan de beurt. Is men een maal zoover, dat men zonder mankeeren stelling nemen kan en op de juiste wijze weet te slaan, dan eerst mag men zich re kenen tot de betrekkelijk weinigen, die be hoorlijk onderlegd, d.w.z. de theorie en een goed deel van de practijk kennende, op de baan verschijnen. De sterkste kampioen nog aloos is de heer Kleinschroth aan het woord -kan niet altijd winnen door brillant spel en strijd lust. Hij moet, wanneer hij zich eens min der goed' in conditie, voelt „op zijn techniek' kunnen spelen. Het is van heel veel belang, dat de be weeglijkheid welke het tennissen vereischt gedurende den winter niet verwaarloosd wordt. Daarom verdient het aanbeveling iederen morgen tien minuten kamergymnas tiek te doen en wel van een bijzonder daar voor geschikt soort; touwtje springen, knots" zwaaien en met halters werken. Het beoefenen van allerlei andere spor ten. die het seizoen meebrengt, verdient vanzelfsprekend aanbeveling; het houdt het lichaam fit en de spieren in beweging. Zoo is het in Nederland opvallend, dat vele goe de tennisspelers des winters de hockey- sport beoefenen. Waar het, aldus de heer Kleinschroth, de tenniswereld vooralsnog aan ontbreekt, is re" serve: jonge krachten. Men neemt het ten nissen als sport helaas ook dikwijls niet ernstig genoeg op. Wie overdag een beroep uitoefent, kan het alleen door ongewone energie' tot topprestaties brengen. En dat toch is ten slotte de aspiratie en het ver langen van iederen tennisspeler, ook al kunnen ze in de toekomst niet allemaal Van Swols en Hughans worden „Duitschland wint op alle fronten". Berlijn. 21 Juli (D.N.B.j „Victoria", symbool der solidariteit van het vasteland en van den nieuwen Europeeschen wil tot orde. aldus luidt het commefitaar van de Berlijnsche dagbladen in hoofdartikelen over de V-actie. De V als eerste letter van den ouden overwinnineskreet „Victoria", waarmede de strijdende Duitsche troepen vroeger ais teeken van hun verzekerdheid der overwinning optraden, zoo schrijven de bladen, verkondigt thans over bet gehe-de Europeesche vasteland de overwinning van Duitschland op alle fronten en is geworden tot svmbool voor de komende eindoverwin ning op de machten der vernieling en voorts voor een ontwakend, zich van zichzelf be wust wordend Eurona. De V. zoo sehriift de Voelklscher Beobachfer symboliseert niet alleen de Duitsche verzekerdheid van de overwinning, maar staat thans als teeken duidelijker dan ooit voor de overwinning van het geheele Euro peesche vasteland. Wat Duitschland van het begin van dezen oorlog af verkondigd heeft, is thans ook zichtbaar geworden voor hen. die zich zoolang verzet hebben: het Duitsche riik voert den hem opge drongen strijd tegelijkertijd voor Eu ropa en in opdracht van Europa. Om deze bewustwording van een Europeesche taak op het laatste oogenblik te verhinderen, is de eeuwenoude tegenstander van het vasteland. Engeland, er niet voor teruggeschrokken den aartsvijand van alle culturen en cultureele waarden op te roepen. Toch heeft het daarmede niets ander® bereikt dan dat ook den laatster talmer duidelijk voor oneen werd eest.dd wat op het spel staat. Het topstrnompp van dui zenden vrijwilligers vormt, buiten de on middellijke aanleiding om. ook een ant woord van bijna alle andon van Europa aan Londen, dat niet duidelijker kon zijn. DE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOOR DIGER VAN BRITSCH-INDIë TE WASHINGTON. NEW YORK, 21 Juli (D.N.B.). De nieuw benoemde diplomatieke vertegenwoordiger van Britscb-Indië te Washington, sir Girja Shankar Bajpai, zal naar de New York Herald Tribune uit New York mqldt, in het begin van den herfst naar Amerika vertrek ken. Londensche regeeringskringen geven toe. zoo meldt de Amerikaansche correspondent dat deze eerste afvaardiging van een Br.- Indischen diplomatieken vertegenwoordiger naar Amerika geheel en al met de traditie breekt. Zij weigerden echter antwoord te geven op de vraag, of deze benoeming een stap beteekent in de richting van de er kenning van Britsch-Indië als dominion. Deze benoeming is door de steeds belang rijker wordende rol van Britsch-Indië bij het vervullen van de oorlogsopgaven nood zakelijk geworden. Verder maakten de te verwachten Ameriknansche oorlogsleveran ties aan Britsch-Indië het wenschelijk een diplomatieke vertegenwoordiging op te rich ten. OOK OORLOGSCOMMISSARISSEN BIJ DE SOWJETVLOOT. Stockholm, 21 Juli (DNB). Het presidi um van den oppersten Sowjet der Sowjet- Unie heeft, naar de Moskousche berichten dienst meldt, een decreet uitgegeven, waarin de wet van 16 Juli 1941 betreffende de re organisatie van de organen der politieke propaganda en van het instituut van oor iogscommissarissen bij hel Sowjptleger wordt uitgebreid tot de Sowjetvloot. De wet be paalt. dat. evenais kortelings bij het bolsje wlstische leger, thans ook bij de oorlogs vloot politieke propagandistische afdeelin- gen worden ingericht. ARRESTATIES VAN HONGAARSCHE JODEN. Boedapest, 21 Juli (StefanD De Hon- gaarsche politie wijdt «rherne aandacht nan nersonen van .Inndsche afkomst, die'groo ten deels met het bolsjewisme symnathisee ren. teneinde spionage of sabotage te ver hinderen. Te Roedanest heeft men 15W1 Jo den lift Galieië gearresteerd, die in een spe- eiaal conrentratiekamn zijn ongesloten Bo vendien werden talrijke Joodsche handels lieden wegens prijsopdrijving opgepakt. 's-Gravenhage, 21 Juli. Zooals reeds is medegedeeld zullen op 1 Augustus a.s. de gemeenten Oud karspel, Noordscharwoude, Zuid- scharwoude en Broek op Langendijk worden samengevoegd tot één ge meente. De naam van deze gemeen te zal zijn Langedijk. Rede van Goebbels over de plaats van de Europeesche film. Berlijn, 21 Juli (D.N.B.) Op receptie voor de alhier vergaderde delegaties van de internationale filmkamer heeft minis ter Goebbels een principieele rede gehou den over de film als geestelijk eigendom van geheel Europa en de toekomstige taak van het groote Europeesche Filmcongres. Om te beginnen behandelde dr. Goebbels principieele vragen omtrent de Europeesche samenwerking op het gebied van de film. Hij wees er op dat in den huidigen oorlog vraagstuMven van het Europeesche conti nent worden beslist, wier beteekenis zeer groot is. Op het gebied van de film wordt reeds thans een poging gedaan een klein deel van deze vraagstukken op te lossen. De film is een beslissend middel ter beinvloeding van de meening der volken. Daarom is het nood zakelijk de film de haar toekomen de plaats in het openbare leven te verschaffen. Dit zal een geweldige stap in de richting van de geeste lijke ordening van Europa beteeke- nen Goebbels verdiepte zich vervolgens in 't plan van een groot Europeesch filmcongres en betoogde dat met de bijeenroeping van dit" congres een einde zal komen aan den voor iedere Europeesch cultuur mensch on dragelijk entoestand, dat Europa, het conti nent met de meest omvattende, diepste cul tuur, onvoorwaardelijk is aangewezen op invoer van Amerikaansche filmproducten De internationale filmkamer kan zich ont wikkelen tot een baanbrekende organisatie, die op een gebied dat weliswaar voorloopig klein lijkt, den weg vrij maakt voor een moderne samenwerking tusschen de volken. DE WOUDKONINGIN. Ondanks het minder gunstige weer is de uitvoering van de kinderoperette „De Woud koningin" door de kinderen van den heer A. Krijgsman over het algemeen goed ge slaagd. Wij komen op een en ander morgen uitvoerig terug. WIERINGEN SUCCESNIEUWS. Naar men ons mededeelt ligt het in het voornemen van Succes het komende seizoen zoo eenigszins mogelijk, weer in de 3e klas se N.V.B., waarin haar rechtens een plaats toekomt, uit te komen. Vorig jaar, toen aan de uitreizen voor de 3e klasse al te groote bezwaren waren ver bonden en Wieringen des Zondags prac- tisch niet te bereiken was, moest men zich tevreden stellen met het medespelen in de 4e klasse. Tot eiken prijs wil men dit thans voorkomen. Weliswaar zullen de spelers zich eenige opoffering moeten getroosten en o.m. voor uitwedstrijden steeds per fiets naar Anna Paulowna moeten gaan, doch men heeft dit er gaarne voor over. Men hoopt ook met het weder spelen in de 3e klasse de animo onder de spelers wakker te hou den, iets waaraan het vorig jaar nogal eens mankeerde. Of de betrokken 3e klassers met het voor nemen van Succes bijzonder zullen zijn in genomen, staat nog te bezien. Een reis naar Wieringen zal hen, nog afgezien van de concurrentiemogelijkheden, wel niet bijster aanlokkelijk toeschijnen, al dient gezegd dat voor de bezoekers de reis iets minder ge compliceerd zal zijn, daar zij wél van de busverbinding Anna PaulownaWieringen v.v. gebruik kunnen maken. Gevreesd wordt evenwel dat vele bezwa ren tegen het medespelen van Succes zullen worden ingebracht.. We willen slechts hopen dat-de sportieve gedachte tenslotte zal zegevieren en dat wederzijds begrip zal worden getoond. De betrokken clubs zuilen slechts eenmaal de verre reis behoeven te maken terwijl van de Snecessers meerdere malen dit offer wordt gevraagd. Tntusschen vindt de training bij Succes gestaag voortgang en tot ons genoegen kun nen we constateeren dat de trainingsavon den druk worden bezocht. Maar volhouden jongens, dat geeft op den duur winst. Zondagmorgen werd nog een oefenpartijt- ie gespeeld voor de lagere elftallen. Men rekene daarbij de uitslag (3- 31 niet. doch het doel alleen. Doel was het speelmateri aal eens te toetsen en het dient gezegd dat dit er niet minder op geworden is. terwijl de keuze wat ruimer is. Verschillende ion-, gere krachten gaven een Dittig nartijtie oef bal te zien. zoodat het vermoeden ge rechtvaardigd is dat een vrii hehoorliik 2e Iftal is samen te stellen. Ook een derde elftal behoort weer tot de mogelijkheid. Het valt niet te ontkennen dat in het Succesleven eenige opleving is te constatee- en hetgeen niet overbodig mag heeten. Een uitkomen vltn Succes in de 3e klasse zal zeker stimnleerend wecken, het aanzien der vereeniging verhooeen en in meerdere opzichten een gunstige uitwerking niet missen. POLITIE. Gevonden- een 7ilverlK>n. Verloren: een nortpmonnaie met rits- Initlne inh. f 1 60. Inlichtingen gom -bode. BEDANKT. Bedankt voor beroep van de doopsgezin de broederschap alhier prop. G. Kater te Amsterdam. HISTORISCH GENOOTSCHAP OUD WEST-FRIESLAND. Het Bestuur van 't Historisch Genootschap „Oud West-Friesland" heeft de leden opge roepen tot bijwoning van de op Woensdag 30 Juli a.s. te houden algemeene vergade ring in Café Blokdijk te De Rijp. Deze 16e WestFriezendag is ook voor belangstellen- den-niet-leden toegankelijk. Teneinde het mogelijk te maken, dat be- zoekers(sters) de vergadering, die om 10 uur 's morgens zal aanvangen, tijdig in het mooie dorp met zijn rijke historische her inneringen, aanwezig kunnen zijn, is liet Bestuur in overleg getreden met de NACO, de bereid gevonden werd, opa een extra-bus in te lasschen op de gewone busdiensten, welke 8.55 van Hoorn en 9 uur van Alkmaar vertrekken met als eindpunt Midden-Beem- ster, die de deelnemers vandaar naar de Rijp brengt. In de ochtendbijeenkomst komen de ge bruikelijke agenda-punten in behandeling, waarbij ook de bekendmaking van den uit slag van de uitgeschreven prijsvraag van tooneel- en reciteerstukken. Circa kwam over twaalf wordt, het Con gres officieel ontvangen op het merkwaar dige 17de eeuwsche Raadhuis.. Na deze ont vangst, volgt op het plein voor het Raad huis een uitvoering van een 12-tal dansen in Westfriesch kostuum door een gezelschap uit Spierdijk. Na de koffietafel houdt de heer C. Köhne een causerie over „Historie en stemming in oude dorpen", ter inleiding van een geza menlijke rondgang door de Rijp en wande ling naar Graft met bezichtiging van de oude Ned. Herv. Kerk te de Rijp, enz. In het vergaderinggebouw za' door de zorg van het Plaatselijk Oudheidkundig Genootschap „De Rijp" een interessante ten toonstelling gehouden worden over Oud-de Rijp. Het programma wordt besloten met een reünie in Café Blokdijk om ongeveer half zes. ANNA PAULOWNA BREEZAND POPPENKASTVERTOONING. Zooals hij dat ook elders deed, vertoonde de heer Slager van Den Helder gistermid dag z'n poppenkast voor de Heldersche kinderen, die hier onderdak vinden en voor de kinderen der openbare school, in de gymnastiekzaal van deze.school. De heer Slager had met het oud en altijd toch weer nieuwe spel van Jan Klaassen en z'n vertooning van het Roodkapje-sprook je groot succes bij de jeugd. BEVORDERD. Op het Gem. Lyceum te Den Helder zijn bevorderd: W. Super naar de derde en G. Borst naar de vièrde klas: TEXEL VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Op 9 Septemher 1940 had verd. C. J. de L., uit Texel 2000 I„ petroleum in voorraad: hij had in het tijdperk van 9 September tot-26 Maart 1941 van die voorraad 200 L. ver bruikt, zonder daarvoor vergunning te heb ben. Verd. erkende het tenlaste gelegde, doch zeide, dat hij de petroleum verbruikt had voor z'n tractor. Hij had een gróót bedrijf en verkeerde in moeilijkheden. De Officier eischte f 250.boete, subs. 60 dagen hechtenis. Mr. Ubbens veroordeelde verd. tot f 150. boete, sübs. 30 dagen. ,A LKM AA R DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. Na de drukke maandagen van de laatste weken, schijnt het hoogtepunt der afleve ring thans weer overschreden te zijn. Aan geboden werden gisteren 82 koeien, waar van er 76 door de veehouderij-centrale wer den overgenomen. Daarnaast waren er 50 kalveren. Intusschen wordt door dit vermindert aantal de vleeschvoorziening vermoedelijk niet in het gedrahg gebracht. Zooals men zich zal herinneren kon er de afgeloopen weken steeds een hoeveelheid vleesch wor den ingevroren. Dit laatste zal deze week waarschijnlijk niet mogelijk zijn, de aan voer wordt echter als voldoende beschouwd om aan de vraag van het publiek te kun nen voldoen. Buiten de ingevroren vleeschreserve heeft men nog de reserve, die is gevormd dooij de dieren welke voor de weiding zijn aan gewezen. En alles bijeen genomen ziet het er naar uit. dat. zoo de tegenwoordige aan voer nog eonigen tijd constant blijft, geen merkbare schaarsrhte aan vleesch in den eerstkomenden tijd zal optreden. ALKMAAR 21 Juli. Aalbessen f 22 50 per 100 Kg., andijvie f 5.5019 per 100 Kg., bloemkool I f 8.80 11. idem 11 f 3—7 per 100 stuks, bieten f 14.— per 100 Kg., doperwten f 16.per 100 Kg., druiven f 76—104 per 100 Kg., kropsla f 1.50— 7 10 oer 100 stuks, komkom mers f 4.8012 ner 100 stuks, meloenen f 37 —51 per 100 stuks, npterselie f 4.206 40 oer 100 hos nerzikpn 821 ct. p. stuk. postelpin f 0.61005 npr abkip raharbpr f 12.20 15.80 oer 100 Ke. raansfplen f 420 ppr 100 Kg. radiis f 1 70 ppr 100 Kg., rondp kool f 9.50 —12.10 ppr 100 Kg., «pldprip f 2.604 orr 100 bos. spinazie f 1 15—1.57 per 16 p. bak, niihoonpn f ?R ppr 100 T<g dnhbplp sroer- riphoonpn f 26— per 100 Kg., fuinboonrn f 8.— oer 100 Kg. tomaten f 25.per 100 Kg. tiipn f 4 60—11 10 oer'100 bos. wortQlen f 6.409 oer 100 bos. RROF.K OP T.ANGRNDTJK. 22 Juli. Aanvoer: 200 000 Kg. aardaonplon: Sehof- sche muizen f 5.50. schoolmeesters f 5.50, hl. eigenheimers f 5.50. k'einp f 2.50. 550 Kg. zilvernen f 16 0016 70 950 Kg. snercic- honnen f 22.30 Ke. sniiboonpn f 22. 1600 Kg rsherher f 1011 70 250 Ke kroten r 6 10. 3600 Kg roodp kool f 7 975 bos wortelen f710°no Kg tomaten- A. B, „n Ff f 22.tos Ko- tuïnKoonon f 7. NOOnnSGHARWOrnF.. 22 Juli. Aanvoer: 274 700 Ke aardenoeien: Srhot- schp muizen f 0.50. kleine f 2 50. 1*500 Kg. zilveniien; drielingen f 8.zilvernen 1'20 —15.70. 30 Kg. spercieboonen f 22.165 Kg. tuinboonen f 7.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3