Verf Distributie Opplakvellen ^JxtcUtiteuuj^ Utat ïlUddenilcuideM UitzïMceAt Jznutt.Ich nieuw-i omroep MeimJ uit Wik Oost Indische kers Kehk en Zending Vandaag voor 50 jaar j UondsJten uit het Vlieqend Blaadje. Dinsdag 22 Tuli 1941 Tweede Blad Ds» Veenhuizen vertrekt Twee Heldersche jongens tot Priester gewijd Dc heer Dollekamp directeur der Prins Hendrik-stichting Voor de t»b,c»! Eindexamen Zeevaartschool Burgerlijke Stand van Den Helder den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Inschrijving Handelsregister ONZE V/SSCHER<3 VATTEN UIT J NEDERIANDSCHE L Visscherij Sommige adverteerders Beroep naar RotterdamDelfshaven aangenomen. Naar wij vernemen heeft Ds. P. Veenhuizen, Geref. predikant alhier, het beroep naar Rot terdam-Delf shaven aangenomen. Da Veenhuizen stond sinds 3 jaar in Den Helder. In Jet voofjaar van 1938 nam hij het beroep van de Heldersche gemeente aan. Hij was predikant bij de Geref. kerk te Soerabaia, en met verlof ih Holland. Voor de Gereformeerde kerk beteeken- den deze drie jaar een korte periode van sterke opleving. Ds. Veenhuizen was een zeer gezien predikant. Een uitnemend kan selredenaar, die volle kerken trok en ook tal van belangstellenden uit andere ge meenten regelmatig onder zijn gehoor had. Het is voor de Gereformeerde kerk in Den Helder een teleurstelling, dat ze dezen voor ganger verliest. In de mobilisatie was Ds. Veenhuizen legerpredikant. Ds. Veenhuizen gaf les in het Hebreeuwsch aan het gemeente lijk lyceum. Waarschijnlijk zal de predikant in het na jaar Den Helder verlaten. Zondag 3 Augustus eerste H.H. Missen in de HH. Petrus en Paulus- kerk. Een wel zeldzaam gebeuren voor de Heldersche katholieke kerk, zoowel als voor een Heldersche familie, zal Zondag 3 Augustus a.s. in de R.K. Kerk aan de Kerkgracht plaats hebben. Het zjjn de beide gebrs. Lengers, die dan hun eerste H.H. Missen in de Petrus en Pauluskerk zullen opdragen. De twee broers J. Lengers 30 jaar en N. Lengers 24 jaar, worden Zondag 27 Juli te Oudenbosch (N.B.) door Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans, tot Priester gewijd. De laatste 5 jaar studeerden de broers aan het seminarie „St. Jan Berchmans" te Ouden bosch. Na hun lagere schoolopleiding in Den Helder te hebben genoten, studeerden de broers 6 jaar te Kaatsheuvel (N.B. en 1 jaar in Goirle Nieuwkerk (N.B.). Hun eindstudie voltooiden ze te Oudenbosch, waar zij nu Zondag hun priesterwijding zullen ontvangen. Het is \Vel een bizondere gebeurtenis voor de familie Lengers, Koning-dwarsstraat 15, dat ze twee jongens, gelijktijdig tot het Priesterambt gewijd zien. Voor de ouders, die zich voor de studie van hun kinderen, veel opofferingen hebben moeten getroosten, is dit een groote voldoening. De heer Lengers is bij vele Helderschen bekend, als agent van het „Amsterdamsch levensverzekeringsgenootschap" en van „De Nederlanden" van 1845: Voor de katholieke kerk is deze priesterwijding ook een bizonder gebeuren en katholiek Den Helder zal zeker op 3 Augustus de diensten van de beide broers niet verzuimen. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. Dolle kamp, gepens. hoofdofficier M.S.D. 2e kl„ is benoemd tot directeur van de Prins I^ndrik Stichting te Egmond aan Zee. In Musis Sacrum c.— I t ^er voor Mars geofferd. Een onzer abonné's kwam nu met het voorstel, de opbrengst van dit koperen offer voor een goed en nuttig doel te besteden en het ter beschikking te stellen van een of andere t.b.c.-vereeninging. Wij steunen dit voorstel gaarne. Het is een feit, dat vele vereenigingen, we denken b.v. aan de vereenigingen voor uitzending van kinderen, noodlijdend zijn. Kan men op deze wijze het geld, dat men - voor zijn koper ontvangt, nuttig besteden, dan geeft dat een vol doening. Men volge dus het goede voorbeeld van onzen abonné en bestrijde met het „Mars-offer" de t.b.c. Het eindexamen der Zeevaartschool is, in verband met de sluiting der school, dit jaar evenals verleden jaar te Slootdorp gehouden. Ondanks het feit, dat de leerlingen on der moeiiyke omstandigheden hebben ge studeerd, is de uitslag van het eindexamen zeer gunstig te noemen. Van de 28 candidaten, die deelnamen aan het examen, slaagden 22 candidaten. of 79 De geslaagden voor het diploma Stuur mansleerling A.S. zijn: H. F. van Bergen, Huisduinen; C. A. Brandt, Utrecht; A. Dols, Amsterdam; G. L. Ensink, Borne; J. A. Hallegraeff, Arnhem; F. G. A. Heitmeier, Schagen; J. Hopman, De Koog (Texel); C. F. Koorn, Den Helder; F. W. J. Koorn, Den Helder; H. T. I. van 't Lam, Over- veen; G. J. Lange, Utrecht; P. Leef lang, Amersfoort; F. K. M. A. Limpens, Rothem- Meerssen; W. J. Parlevliet, Wieringerwaard; W. P. Reynhoudt, Amstelveen; N. F. Roozen; Overveen; H. Schipper, Heerenveen; J. C. Schootemeyer, Bussum; A. F. Tollenaar, Den Helder; A. J. Stam, IJmuiden; P. Snel, Huis duinen;'J. Wagenaar, Broek op Langendijk. van 21 Juli 1941. BEVALLEN: L. J. RepLastdrager, z.; M. SchermerhornMinnes, d'. OVERLEDEN: D. J. Bennink, m, 24 jaar. Onze vroegere stadgenoot Jaap Rab, leerling van de H.B.S. met 5-j. c. B te Haar lem, is bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse. De heer J. Sinjewel, oud-leerling der Openbare U.L.O.-school, slaagde gisteren te Alkmaar voor het U.L.O.-dlploma A. RIJWIEL GESTOLEN. Een bewoner van de Soembastraat deed bij de politie aangifte, dat ten zijnen nadeele een rijwiel weggenomen was. Een onderzoek wordt ingesteld. DRONKEN. Surveilleerende politie ontmoette een stad genoot die teveel aan Bachus geofferd had. Deswegen werd hem onderdak verleend op het Hdofdbureau. Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18(bonnen groot form.): per 100 si 0.16 per 1000 si 1.50 per 5000 si 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 0.18 per 1000 st. 1.70 per 5000 st. 11.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Heidei van 8 Juli tot en met 21 Juli 1941. Nieuwe zaken. Den Helder: Fa. H. Riemers Co.,- Ruijghweg, aannemer. Texel: A. P. Bakker, Koogerstraat 42, Den Burg, jrerkoop van versche visch. Andere wijzigingen. Anna Paulowna P. J. Zoete, Nieuweweg 32, aardappelengroot handel; overgegaan aan een vennootschap onder firma. Den Helder: Fa. A. en A. de Wit, Sluisdijkstraat 117, leder waren, enz.; overgegaan aan: Mej. A. de Wit. Opheffingen. Den Helder: J. S. Goes, Schagenstraat 59, meubelmaker, enz. B. J. Onna, Van Galenstraat 82, huishoudelijke artikelen. EXAJMEN. Geslaagd voor Handenarbeid en Nuttige Handwerken mej. Anna M. Kraai, leerlinge van de Rijkskweekschool te Winschoten. GYMNASTIEK-DEMONSTRATIE. De Texelsche Gymnastiekvereen. is voor nemens om, bij gunstig weder, a.s. Zaterdag een Gymnastiek- en Athletiek-demonstratie te geven op het Sportterrein te Den Burg. Texel's Fanfarecorps zal medewerking verleenen. ZWEMWED ST R I.J D Behoudens goedkeuring der autoriteiten zal op Zondag 3 Augustus, bij „De Schans", een zwemwedstrijd worden gehouden. Deze wed strijd wordt georganiseerd door de Texelsche zwemvereeniging. Deelname voor leden van de T.Z.V. Aanvang 3 uur. TEXELSCHE MARKT. De lammerenaanvoer bedroeg gistermor gen nog 450 stuks, over 't algemeen zware dieren, waarvan de kwaliteit nogal uitéén liep. Er bestaat nog steeds veel vraag naar ooi lammeren. Gemiddeld werd 28.per stuk betaald. Hoogste prijs 35. REPORTAGE DOOR HERMAN FELDEIZWOF EN PAUL 06 WAART DAG EN NACHT VOEREN DE VISSCHERS HUN ZWARE BEROEP VIT MAAR. IEDERiEN DAG KEEREN DE $"Cf(EPE/V TERUG OtA HUN VANGST TE L05SEN, DE DRIEKLEUR INTO? EN DE LETTERS HOLLAND OP BAK-EN STUURBOORD. OITsrOERE VISSCHER5- Z.EVEN KUNT u HEDENAVOND OM HALF ACHT VOOR UWTOE" STEL MEE-8ELE.VEN.T7E RADIO NEEMT UMEE/VAAR ZEE m De schapenhandel begint nu ook; de prijzen waren zeer goed 45.tot 60.Koeien werden niet verhandeld. De aangevoerde kal veren waren voornamelijk van goede kwali teit. Middenprijs 25.Een goede big kocht men op de markt voor ongeveer 28. De aanvoer bestond uit: 15 schapen 45 60; 450 lammeren 22—35; 17 kalveren 20 30; 40 biggen 2232. Urk, 21 Juli. Door 90 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Vischafslag alhier, aangevoerd: 4080 kg aal en paling, van 60 tot 410 kg per vaartuig, prijs 62 tot 154 ct; 70 kg voorn en baars, 14 tot 68 ct per kg; 10 manden possen, 80 ct en 300 manden nest, prijs 33% ct per mand. Met de visscherij was het verleden week van matig tot goed gesteld. De motorlooze zeilvaartuigen hebben het grootste deel van de vdschweek het bedrijf niet kunnen uitoefenen. Per etmaal brachten deze visschers van 25 tot 70 kg aal en 'paling aan de markt. Door deze vaartuigen wordt veelal in de richting van Urk gevischt. De kleine motorvaartuigen, welke in veel gevallen elders markten daar de vischplek te ver van Urk was gelegen, had den vangsten van 100 tot 400 kg per etmaal. Met matige nestvangsten waren de weekbe- sommingen van 200 tot 500 gulden per vaar tuig. Wegens gebrek aan olie kon er 3 etmaal worden gevischt. Met de fuikaalvisscherij ging het de laatste dagen beter. Waren 14 dagen geladen de vang sten maar ten hoogste tot 100 pond per et maal, zoo waren deze nu weer tot 400 pond. De besommingen waren tot 230 gulden. De beug- of lijnaalvisscherij, welke de kustvis- scherij aan het uitoefenen waren maakten per etmaal vangsten van 12 tot 21 kg per kust- visscher. HierPan varieerden de besommingen tot 40 gulden. De groote stoombeugers hadden vangsten van 50 kg per etmaal. Resultaten tot 100 gulden. De groote Noordzeevloot boekte weer tot goede weekbesommingen. De Wad- denzeevisschers tot 375 gulden. De kustvis- schera tot 410 gulden en de snurrevaadvaar- tuigen tot 700 gulden per vaartuig. De visch was duur in prijs. De vorige week (14 tot en met 19 Juli) werd door 6 tot 90 vaartuigen per dag aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 15000 kg aal en paling, prijs 62 tot 154 ct; 200 kg voorn en baars, 14 tot 68 ct per kg; 20 manden possen, 80 ct en 1700 manden nest, prijs 33% ct per mand. Hij staat in 't zonlicht, in een vloed van bloemen, 't Verwarde kluwen van zijn kers te ontvlechten, En zorgzaam, wijl de hommels hem omzoemen, Helpt hij een stengel om zich vast te hechten. En iederen nieuwen rood getrosten slinger. Dien hij bevrijdt van wie zijn bloei bedekten, Betast hij zoekend met voorzichtgen vinger, En stoort de blinde vraatzucht der insecten. Dan drijft hij nagels in de schuttingplanken, En angstig voor de breekbaarheid der blaren, Leidt hij den boog van omgekrulde ranken. Ze deuglijk toornend met het biezengaren. Een goede rust komt uit dien arbeid groeien, Ook voor het hart; onmerkbaar wordt bedwongen. Een luim, een lust, in het gebonden bloeien, En daórom heeft hij bij het werk gezongen. I AART VAN DER LEEUW. (Het aardsche Paradijs). HET BEROEPINGSWERK. Het maandblad van de vereeniging van kerkvoogdijen in de Nederlandsche Hervormde kerk schrijft over de thebrie en de practijk van het beroepingswerk een belangwekkend artikel waaraan wij het slot ontleenen. „Groote gebreken zijn in den loop der tijden in de practijk van het beroepingswerk aan den dag getreden", aldus het maandblad. Ten onrechte heeft men het opgevat, dat „roeping" en sollicitatie" elkander uitsluiten. Door van deze uitsluiting axiomatisch uit te gaan, ontstaat er allerlei wild beroepingswerk en komt het voor dat goede krachten verbor gen blijven en krachten van lageren rang zich een weg door de kerk banen. Er wordt ook veel te veel beroepen. Gemid deld zijn er jaarlijks in onze kerk plm. 250 vacatures, waarvan er plm. 50 ontstaan door overlijden of emeritaat en de andere ontstaan doordat de predikanten trekken van de eene plaats naar de andere. Dit veroorzaakt voort durende onrust in de leiding der gemeenten en afbreking van de continuïteit in de herderlijke verzorging en het godsdienstonderwijs. Ook zijn er verhuizingen, die weinig zin schijnen te hebben. Welke zin heeft het b.v. dat een predikant zijn werkkring te Rotterdam af breekt en te Amsterdam opnieuw begint en omgekeerd? Zulke vraagteekens zou men kun nen stellen bij vele beroepingen. Een regle- mentsbepaling, dat een predikant geen beroep Vanmorgen ben ik wakker geworden zónder wekker. Zonder die ratelende bel en zonder dat 'n zorgzame vrouw je 'n paar milde op- stoppertjes geeft met de woorden: „Sta óp jo, 't is alen dan volgt er meestal 'n fantastisch vroege tijdsaanduiding! Ik heb vandaag vancantie en het was alleen al 'n feest, 'n dag heerlijk uit te kun nen slapen. Als ik mij van m'n baard sta te ontdoen hoor ik gemorrel aan de voordeur. Mijn vrouw ziet m'n verwonderd gezicht en legt mij uit: ,,'t Ochtendblad!" Hoe dom van mij dóór niet aan te denken. Nu is het morgenblad wa rempel al vreemd voor mij geworden... 't Lot heeft gewild, dat mijn echtgenoote vandaag haar persoonsbewijs moet halen. Dus stappen wij plichtsgetrouw in den trein en maken de bekende reis, wéliswaar lóter, doch met evenveel tegenzin. 't Is warm in de coupé en wij zrjn dan ook blij als wij den vuurtoren in zicht krijgen. Mijn wederhelft lever ik af aan het Ge meentehuis en profiteer van dezen vrijen tijd om de stad eens op mijn gemak door te slen teren. 't Is typisch, dat de buitenhaven ons zoo blijft trekken! Ik kom echter niet verder dan de nieuwe brug voor het Ankerpark. 'n Kor poraal van het korps marechaussée wijst mij onverbiddelijk terug en juist ben ik de brug weer gepasseerd als deze opengaat. Wat een bekoring, deze twee groote brugkleppen lood recht in het stadsbeeld te zien staan, waar- tusschendoor de straks nog stilliggende aak, langzaam en omzichtig, zijn weg tracht te vinden. In de stuurhut zie ik hoe de schippers vrouw met vaardige hand het roer hanteert. De scheepshond rent luid keffend langs het smalle pad bezijden de laadruimten! 'n Kolos sale meeuw geeft, vanaf zijn zitplaats op 'n ducdalf, 'n krijsend antwoord. Het hondje keft grimmiger... Achter de twee verticale wanden zie ik 'n scheepshelling waarop, als blijk van vertrou wen in de toekomst, 'n schip in reparatie ligt. De klanken van ijzer op ijzer bereiken ons ge makkelijk en zelfs de schippershond moet ten slotte capituleeren voor dit machtige gedreun. Réchts van ons liggen scheepjes waaruit stoere arbeiders met groote regelmaat bouw- steenen ópgooien, welke steenen door andere nijvere handen, in een tegenover de scheepjes liggende steeg worden opgetast. De aak is inmiddels de brug gepasseerd en vervolgt haar' route door het rimpellooze wa ter. De meeuw is van de ducdalf opgevlogen en duikt in scheervlucht over de Binnenhaven. Met weergalooze handigheid vangt hij, 'n door den schipper toegegooid, stuk voedsel. Het is stil geworden bij de brug. Eenige vis- scherlui staren, over het hek, de aak na. Waar is de tijd gebleven dat deze stoere werkers, met onze driekleur hóóg in top, „de eerste nieuwe" binnenbrachten? Is dat nu werkelijk pas twee jaar geleden? Het l(jkt 'n menschen- leven Vanaf de Zuidstraat nadert 'n meisje. En wat voor 'n meisje! Als zij naderbij komt kun nen wij haar zorgvuldig opnemen. Ik schat haar op één, hoogstens twee en twintig jaar. Ze draagt 'n gebloemd georgette jurkje waaronder 'n paar slanke beenen uit steken. Aan haar voeten heeft ze schattige muiltjes, zónder bon, welke bij iederen stap kletteren op de straatsteenen neerkomen. Onze aandacht blijft hoofdzakelijk op haar gezicht gevestigd. Ze heeft 'n teint tusschen rood en kastanjebruin met wenkbrauwen, welke door 'n zorgvuldige penseelstreek door gehaald zrjn tot aan haar slapen. Kennelijk wil zij haar bewonderaars zonnebrand sugge reert! Wri voelen het echter feilloos! Dit is niet echt. Het is ersatz! De oudste der drie visschers blijft haar met z'n oogen volgen tot zij hem reeds vér gepas seerd is. Dón, omdat ik in dezelfde gezichts hoek sla, ontmoet zijn blik de mijne. Ever blijft hij mij aanzien en zegt dan rus tig doch met veel overtuiging: ,,'t Is zonde van de verf mijnheer, daar had m'n schuit 'n aardig streekie mee gehad kennen hebbeü" WUO. KIEST DE WAARDIGSTE! Mijnheer de Redacteur, Stellig ben ik niet de eenige, die V dankbaar is voor de door U gedane mededeeling grostal candidaten voor de a.s. verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. We hebben, blijkens Uwe opgaaf, ruime keuze. De candidaten heb ben we waarlijk maar voor het grijpen. Zeker zal de mededeeling van een aantal geschikte personen aanleiding geven, dat er in de plaat selijke kiesvereenigingen weldra werk van wordt gemaakt om bepaalde candidaten aan te wijzen. Men kieze de meest geschikte! Als de Raad nu weer voltallig wordt gemaakt, dan heeft men twee jaren in 't verschiet, waarin, zonder buitengewone omstandigheden, geen „nieuw bloed" in dat college gebracht kan worden. Daarom is het dringend noodig, dat de kiezers NU belangstelling openbaren en voor hunnen besliste meening uitkomen. Stel ler dezes was tot nog toe geen lid van eenige kiesvereeniging. Maar toen hij dezer dagen de opgaaf van candidaten zag, besloot hij ter stond om zich bij het Bestuur van een der plaatselijke vereenigingen aan te sluiten. Hij heeft zich subiet als lid doen inschrijven en hoopt, dat zijn voorbeeld bij zeer velen navol' ging zal hebben. Pruttelen tegen o.i. ellendige Raadsbesluiten, dat is gemakkelijk, maar be- teekent niet veel. Laten we liever, als er raads- leden gekozen worden, onze stem in kiesver- gaderingen doen hooren en bevorderen, dat flink ontwikkelde menschen in dat College plaastnemen. Achtend, Uw. dw. dn., 'A. B. C. mag aannemen, wanneer hij niet 5 of zelfs 10 jaren in een gemeente heeft gestaan, tenzij hij gewichtige redenen kan aanvoeren om zijn ge meente te verlaten ten behoeve van de roe pende gemeente, is niet overbodig en zou als een nuttige beperking van het vrije beroepings- recht van de gemeenten kunnen worden be schouwd. Ook heeft het voortdurend heen en weer trekken der predikanten een financieelen kant, die men niet gering moet achten. Het is waarschijnlijk niet ver vaji de waarheid af, wanneer men stelt, dat de vervulling van iedere vacature aan de kerk ongeveer 1000 kost. Veel oude predikanten in de stad zouden gaarne weer hun loopbaan willen eindigen in een dorp. Het feit van hun verminderde krach ten maakt zulks ook alleszins redelijk, toch komen zulke beroepingen weinig voor. Menige studeerende predikant staat in een groote gemeente en zou het beste op zijn plaats zijn in een kleine. Het zelfde kan gezegd wor den van menigen predikant, die hoofdzakelijk algemeefien arbeid in de kerk verricht. Aan zulke wenschen van goede nuttige kerkorde komt ons huidige beroepingswerk niet tege moet. Veel nuttige krachten gaan daardoor ver loren en veel arbeidsterrein blijft daardoor braak liggen. Zonder een episcopale leiding bij het beroepingswerk te willen verdedigen, zou een zekere ordening daarin toch zeer op haar plaats zijn. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat zulk een ordening in het beroepingswerk in aantocht is. Misschien tegelijk met het toe nemende verlangen naar de belijdende kerk". DE KEÉKEN IN DUITSCHLAND. Ter gelegenheid van het feit, dat het rijks ministerie voor kerkelijke aangelegenheden rijksminister H. Kerrl) thans zes jaar be staat, schrijft men ons uit Berlijn, dat de taak van dit ministerie op zeer vruchtbare wijze zich ontwikkelt en de schepping van het ministerie zich op elke wijze rechtvaardigde. In Groot-Duitschland behooren van de onge veerde mïllioen menschen er 45 mïllioen tot het Protestantisme. Deze zijn verdeeld over 24 landskerken met 19600 kerkelijke gemeenten en 17000 predikanten. Het jaarlijksch budget van de gezamenlijke Duitsch Evangelische ker ken beloopt 287 millioen mark. Van dit bedrag komt 222 millioen aan den staat, n.l. 72 mil lioen aan subsidies en 150 millioen uit de kerkelijke belasting. Het aantal Roomsch-Katholieken in Groot- Duitschland beloopt thans ongeveer 48 mil lioen. Deze zijn verdeeld over 11 kerkprovin cies met samen 17183 parochies, die verzorgd worden door 25 bisschoppen, 35103 seculaire geestelijken, 22701 orde-geestelijken en 119000 orde-zusters. De orde-geestelijken en de zusters behooren tot 970 mannen- en 8991 vrouwen kloosters. De staat betaalt jaarlijks aan de Roomsch-Katholieke kerk 56 millioen mark subsidie en 120 millioen mark uit de kerke lijke belasting. Tenslotte zijn er in Duitschland nog een 100000 Oud-Katholieken met 200 gemeenten en 90 geestelijken, ongeveer 300000 Oostersch- Orthodoxen van welke 250.000 Oekrainers) HONDERDJARIG BESTAAN. De kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente te Santpoort heeft een commissie benoemd, die tot taak heeft de herdenking van het 100-jarige bestaan der gemeente, welke in 1944 plaats vindt, voor te bereiden. Men is van plan geld in te zamelen voor het plaatsen van gebrandschilderde ramen in het gebouw. GIFTEN. De diaconie der Gereformeerde kerk te 's-Gravenhage Oost ontving twee giften van f 200.die van 's-Gravenhage West een van 100.—. zitten uren op een pakkende tekst te „broeden" Verspil geen tijd! Laat ons U voorlichten Het kost niets extra

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5