N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD Belangrijke keftinghandel aan het licht gekomen Radioprogramma Citroenen mogen niet duurder zijn dan 5 ct+ Vrijwilligerslegioen Nederland Italiaaosch weermachtbericht Britsche bommen op ons land HUM)i "iCniL&i Hmh HsXt F ■<fr\S.'p Fevilietor E. Philips Oppenheim Zwarte Bram en zijn familie aan de circulatie onttrokken. In een opslagplaats van een levensmidde lenmagazijn aan de eerste Van der Kunst straat te Den Haag, is achtereenvolgens driemaal ingebroken, den laatsten keer op 14 Juli. Ontvreemd werden 855 pakjes thee, flesschen slaolie, kofficsurrogaat, toiletzeep en reepen chocolade. De centrale opsporingsdienst der politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en daarbij rekening gehouden met de waar schijnlijkheid, dat de gestolen goederen ver der verhandeld zouden worden.. Onderschei dene lieden, die verdacht konden worden, werden geschaduwd en daarbij viel in't bij zonder het oog op een 32-jarigen vracht rijder en een 41-jarigen expediteur. Afge- loopen Zaterdag gingen zij samen per fiets In de richting van Loosduinen. Zij stapten af aan den Leyweg en gingen daar een schuur binnen, waarin een vrachtauto ge stald was. Na eenigen tijd kwamen de bei de heeren in de auto naar buiten rijden. Oogenschijnlijk lagen in den vrachtwagen oude onderdeelen van automobielen. Toen onderweg de recherche te voorschijn trad en de chauffeur moest stoppen, bleek bij inspectie van de auto nader, dat er 240 pak jes thee in verborgen waren van dezelfde soort als in het levensmiddelenmagazijn ge stolen waren. Vele beroepen vertegenwoordigd Beide mannen werden natuurlijk aange houden. Het bleek, dat zij het partijtje thee reeds verkocht hadden en wel aan een groentenhandelaar. Een onderzoek, ingesteld bij dezen man, bracht aan het licht, dat hij nog 120 pakjes thee thuis had liggen, ook van dezelfde soort. Die thee was echter reeds verkocht aan eerstgenoemde vracht rijder. De groentehandelaar had de thee ge kocht van de V., winkelier in zuivelproduc ten aan den stationsweg te 's-Gravenhage. Deze de V. werd aangehouden en een hoe veelheid thee werd bij hem in beslag ge nomen. Hij ontkende echter van deze heele zaak iets af te weten. De politie had echter nog een ander aan- knoopingspunt. De vrachtrijder vertelde na melijk, dat hij ook thee had gekocht van een 41-jarige serveerjuffrouw. Deze juffrouw werd aangehouden en toen kwam vast te staan, dat zij de thee had van 'n 38-jarigen waker. Toen ook deze was aangehouden, bleek d^t 'nii 750 pakjes thee gekocht had van een caféhouder en ook deze man werd gearresteerd. Verder bleek, dat de waker niet alleen aan de serveerjuffrouw, maar ook aan een vischhandelaar thee had ver kocht en wel 500 pakjes en dat deze de thee verder had verkocht, door bemiddeling van zekeren W., die ook werd aangehouden, aan den zooeven genoemden zuivel'hande- laar de V., die toen moeilijk meer kon vol houden, dat hij van deze zaak niets wist. Hoe was nu de caféhouder aan de thee gekomen? In zijn café kwam een vaste klant, die „zwarte Bram" genoemd werd. Deze man werd spoedig gevonden en bleek een 32-jarige grondwerker te zijn. Bij hem thuis werden gevonden pakjes koffiesurro- gaat zèep, flesschen slaolie, repen choco lade enz., alle artikelen welke ontvreemd waren uit het levensmiddelenmagazijn. Nu kwam ook uit, wie de eigenlijke daders wa ren, namelijk een 16-jarige zoon van „zwar te Bram" en een broer van denzelfden per soon Zij hebben bekend alle drie inbraken te hebben gepleegd. De zonen en de broer van „zwarte Bram" benevens dit heerschap zelf en de winkelier in zuivelproducten werden in het huis van bewaring voorloopig opgeborgen. De overi gen, die in dit drama een rol gespeeld heb ben, zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. Groot en klein. 's-Gravenhage, 21 Juli. Naar de gemach tigde voor de prijzen mededeelt, zijn er met ingang van vandaag maximumprijzen vast gesteld voor citroenen. De consument weet nu waar hij aan toe is, zoodra er weer ci troenen verkrijgbaar zullen zijn. Er zal niet 265. De meteoorsteen wordt vervoerd. 1. „Och, dat is toch immers niks waard, zo'n klompje ijzer op te heffen! Zet je schrap, Gorilla! Zet-em-opU 2. „Zet hem hier maar neer, want ik zou niet graag wil len, dat je je te veel inspant, zodat 'e je tegen Nipper en zijn troep niet meer kan ver dedigen!" 3. „Niemand zal op het idee komen om de meteoorsteen hier te zoeken! We laten hem tot vanavond liggen, dan nemen we een kruiwa gen en dan rijden we hem naar de rivier!" 266. Bij nacht en ontjj. 1. „Zeg, Gorilla, ben je nou eindelijk eens klaar, dan kunnen we aan de slag!!" 2. „Zeg, Schorpioen, ik stel voor, om de meteoorsteen bij profesor Knarr af te le veren en dan meteen maar de beloning in ontvangst te nemen!" 3. „Weet je, wat we moesten doen? We varen met onze schat naar het eiland. Daar bouwen we een oven en dan smelten we de meteoorsteen Misschien halen we er dan wel veel meer aan goud en diamanten uit, dan die on benullige beloning waard meer dan 5 cent per stuk voor mogen wor den gevraagd. In het vorige seizoen bere kende men voor groote en kleine citroenen verschillende prijzen. Dit zal, nu er één maximumprijs, onafhankelijk van de groot te, is vastgesteld, niet meer mogen voorko men. Aanmeldingsbureau gecentraliseerd 's-Gravenhage, 21 Juli Vanaf Donder dag 24 Juli 1941 zullen "de aanmeldingsbu- reaux gecentraliseerd worden te Amster dam (hotel van Gelder, Damrak) en Den Haag (Koninginnegracht 22.) Vrijwilligers uit het overige gedeelte van het land wordt verzocht zich vanaf diep datum rechtstreeks ,.te wenden tot het hoofdkwartier, Koninginnegracht 22, Den Haag. OPENLUCHTTHEATER FRANKENDAAL IN DE VOORMALIGE WATER GRAAFSMEER. Het bekende openluchttheater Franken- daal, in de voormalige watergraafsmeer bij Amsterdam, zal, na langen tijd gesloten te zijn geweest, wederom geopend worden. Op initiatief van „Vreugde en Arbeid" zullen in dit bij uitstek gunstig gelegen theater muziek- en zanguitvoeringen gegeven wor den. Ook stelt men zich voor hier operettes op te voeren en specialiteitenopvoeringen te geven. Het openluchttheater, dat in 1925 achter den tuin van Frankepdaal gebouwd werd, biedt plaats voor ongeveer 1000 bezoe kers en ligt in een ideale omgeving. De zware lommerrijke boomen, die opgroeien uit een heuveltje en het dichte struikgewas, vormen een prachtig, natuurlijk decor. Frankendaal is thans de stadskweekerij, een bestemming, die het tot op heden be houden heeft. Het openluchttheater werd achter deze kweekerij Opgericht. Het is een goede gedachte van Vreugde en Arbeid dit theater weer in de levende belangstelling te plaatsen en de zomermaanden, die ons nog resten, te benutten om opvoeringen van allerlei aard in dit prachtig gelegen theater te geven. Tobroek gebombardeerd. Brit- sche aanvallen op Napels. Rome, 21 Juli (Stefani). In zijn weer machtsbericht no. 411 maakt het Italiaan- sche hoofdkwartier het volgende bekend: In den nacht van 21 Juli hebben Italiaan- sche vliegtuigen het vliegveld Mikabba op het eiland Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika werden pogingen welke ondernomen werden door vijandelijke af- deelingen met het doel de Italiaansche stel lingen aan het front van Tobroek te nade ren snel verijdeld. De Duitsch-Italiaansche luchtmacht bombardeerde batterijen en versterkte stellingen van de vesting. Duit- sche jagers vielen ten noorden van Solloem een krachtige formatie vijandelijke jagers aan en haalden drie Curtiss vliegtui gen omlaag. Britsche toestellen onderna men wederom een aanval op Benghasi. In Oost-Afrika valt activiteit van de ar tillerie waar te nemen in den sector van Uolchefit. In de overige sectoren is de toe stand ongewijzigd In den nacht van 21- Juli hebben vijandelijke vliegtuigen Napels ge bombardeerd. Er vallen vijftien dooden te betreuren, onder wie vijf soldaten van het luchtdoelgeschut, en 24 gewonden. De be volking behield een kalme houding. VERGOEDING WEGENS GEMIS VAN VA- VANTIEBONS VOOR ONTSLAGEN PER SONEEL OPBOUWDIENST. De Secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken heeft bepaald, dat aan hen, die na 1 Januari 1941 uit den opbouwdienst zijn ontslagen en wier ver wanten kostwinners-vergoeding genoten, een schadeloosstelling wegens het gemis van vacantiebons kan worden verstrekt ter ver goeding ter vervanging van het (gemeenlijk door vacantiebons gedekte) gemiste loon op den goeden Vrijdag, den 2den Paaschdag, den Hemelvaartsdag en den 2den Pinkster dag van het loopende jaar, voor zoover zij althans in de weken, waarin die feestda gen vielen, in hun beroep loontrekkend waren en dus niet waren opgenomen in overheidszorg of kasuitkeering ontvingen. Een doode. 's-Gravenhage, 21 Juli In het afgeloo- pen weekeinde vlogen wel enkele Britsche vliegtuigen boven ons land, doch bleef hun actie zeer beperkt. Enkele brisant- en brandbommen werden neergeworpen. Wat kleinere beschadigingen, wat glasschade aan woonhuizen en een aantal granaattrech ters in het open veld zijn te vermelden. He laas werd in een stad in Zuid-Holland een persoon gedood en een gewond. WOENSDAG 23 JULI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.51 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor ie kleuters. 1' ,?0 Het ensemble Amende. 12.00 Klaas var Beeck :n zijn orkest. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 1? 45 B.N.O. Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Komancers. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. '.0 Bijbellezing (Voorbereid door de Christe lijke Radio stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-f economische en beursbe richten. 5.30 Voor de rijpere jeugd. 5.45 Orgelconcert. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Volkszangkoor. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Berechten (Eugelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: „The Dutch achievements in the Netherlands Indies". Hilversum n. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8 15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Ensemble Jack der Kinderen. 1.45 Gramofoonmuziek met toelichting. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Operette „Salzburger Neckerln" (e. o.)', 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 5.00 Cursus: Het geestelijk karakter van ons volk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Pro testantsch Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 6.00 Vraaggesprek. 6.15 Ensemble Bandi Balogh. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Cursus: Volksgezondheid: De arts als gezondheidsleider. 7.45 GraAiofoonmuziek. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.15 Het Residentieorkest en solisten (In de pauze: Causerie: Banden met Vlaanderen- land"). 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Chris telijke Raaiostichting). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. I door 25 En tevens een bezoeker merkte de Brett op, die naar de waterstrcok tusschen het jacht en de kanonneerboot had zitten kijken. Onze vriend, de commandant, komt ons een tegenbezoek orengen, zei Mermillon. En teger een matroos: Breng de valreep uit! De twee mannen liepen naar de verschan sing om hun bezoeker te ontvangen. Aangenaam u te zien, commandant, ver welkomde Mermillon hem. U is juist bij tijds om van een cocktail mee te genieten. Misschien doet u ons het genoegen van te blijven lunchen? Het spijt mij, antwoordde de zeeofficier, maar mijn eerste ofiicier heeft zijn vrijen dag. Ik zal echter graag een cocktail aan nemen. Zij gingen zitten en eldra werd 't gesprek algemeen. Me.-mil.on roerde met tact de taak aan, die de kanonneerboot hiei heette te volbrengen. Ik heb geen verstand van zeezaken, dat beken ik eerlijk, zei hij, maar toch ben ik over uw opdracht eenigszins verwonderd. Ik mag u dit wel zeggen, antwoordde de commandant, dat ze ook mij een weinig verbaasd heeft. Wij zetten ons werk kalm voort. Bij u aan boord schijnt goede tucht te heerschen, merkte de baron op. Uw mannen veroorzaken weinig of geen last. Toch is de aanwezigheid van een oorlogsschip, zelfs van een zoo klein als dit, licht hinderlijk.. Het zien van de monden van uw kanonnen is niet be paald opvroolijkend. De commandant lachte. Ik kan mijn opdracht hier natuurlijk niet in den breede bespreken, zei hij. Ik voor mij, dacht in den beginne, dat ik hier gestationneerd werd voor -de beveiliging van een Fransch minister en een bankier van in ternationale vermaardheid. In dat geval zou zeker niemand zich al te bezorgd gemaakt hebben, merkte Mermillon peinzend op. Indien ik mag voortgaan mijn persoon lijke meening te uiten, hernam de comman dant, weet ik niet zoo zeker of mjjn aan wezigheid, van mijn zooeven vermeld stand punt beschouwd, geen wijze voorzorg is. Mar- seille en Toulon zijn heden ten dage gevaar lijke communistische broeinesten. Daden van geweldpleging hebben vrij veelvuldig plaats. Kleine voorzorgen acht ik dus geenszins over bodig. Intusschen heeren, ging hij voort en stond op, indien ik u met iets van dienst kan zijn, zal ik mijn best doen, mits het niet tegen mgn instructies strijdt. Zeer verdienstelijk .van u, conmandant, bedankte Mermillon hem. Uw naam is immers Bérard, is het niet? De jonge man boog. Mermillon stond op en legde een hand op den schouder van zrjn be zoeker, toen zij samen naar de verschansing liepen. O ja, zei hij opeens, die zoeklichten. Indien u deze iets vroeger, bijvoorbeeld om drie uur 's nachts, zoudt willen dooven, zoudt u mij een groot genoegen doen. Ik ben hier weliswaar met vacantie, maar zit dikwijls tot laat na middernacht te werken. Ik slaap het best van drie tot acht uur in- den morgen. De commandant salueerde. Ik zal ge lasten om de zoeklichten een uur vroeger, dus om drié uur, te dooven, beloofde hij. Indien er nog iets is, monsieur, ben ik tot uw dienst. Ik zal uw welwillendheid niet vergeten, commandant, zei de minister. Nadat deze weer was gaan zitten, merkte hij tegen de Brett op: Dat heb ik althans voor Chicotin weten te bewerken. Het pracht denkbeeld kwam plotseling bij mij op. De baron rookte eenige oogenblikken zwij gend. Jawel, zei hij toen, dat was het zeker. Intusschen dient dit in aanmerking genomen worden: indien er tusschen drie en vier iets gebeurde en onze jonge vriend moest voor den scheepsraad verschijnen, dan zou hr) na tuurlijk tot zijn verdediging aanvoeren, dat hij die zoeklichten op ons verzoek een uur vroeger had laten dooven. Mermillon glimlachte. Welnu, mijn waarde Albert, zei hij ik geloof, dat het lot ons gunstig gezind is, want alle kleinig heden loopen op ons voordeel uit. Ik hoorde toevallig van je vriend, den markies, dat die Amerikaan, Hamer Wilburn, de eerste was om tegen die zoeklichten te protesteeren. En zou ik dan mijn invloed niet aanwenden om een woordje te zjjnen gunste te doen? Excu seer mij een oogenblikje. Ik zal het nieuws aan Chicotin meedeelen. Het brengt hem een stap nader tot zijn doel. Chicotin ën Tanya dineerden dien avond in den tuin van het Provengal Hotel. Zij hadden een half tusschen de boomen verborgen tafel tje gekozen. Chicotin toonde zich een vurig minnaar, en veroorloofde zich ruimschoots liefkoozingen, die in een volle zaal onmogelijk geweest zouden zijn. Zij gingen pas om elf uur aan tafel, en welk een avond was het geweest! Zij hadden in het Casino gespeeld en gewonnen. Zij hadden verscheidene cock tails gedronken en daarna bij Maxim gedanst. Nieuwe cocktails, en nu zou de avond in het Provengal bekroond worden. Hier bleven zij een uurtje in de bar, waarna teruggekeerd werd naar de kamers van Tanya, waar zij zooeven uit Parijs aangekomen toiletten paste. Chicotin mocht haar daarbij behulpzaam zijn. Bij elk nieuw toilet dat zij aantrok, werd hij vuriger. Je bent vanavond vreeselijk, Paul! riep zij. En de eigenlijke nacht moet nog be ginnen! Zijn gezichtsuitdrukking veranderde plot seling. Ja, zei hij, de eigenlijke nacht moet nog beginnen. Om drie uur Haar houding voor haar spiegel werd op eens stokstijf. Welnu, om drie uur?Ga voort. Om drie uur zal ik aangenaam bezig zijn, maar niet met jou, liefje. Zij draaide haar hoofd half om. Met een andere vrouw misschien? Niet met êen andere vrouw. Dat meende ik ook niet ernstig, zei zjj en liep met uitgestrekte armen en haar ver- leidelijksten blik in haar oogen naar hem toe. Om drie uur wat dan? vleide zjj, sloeg een arm om zijn hals en liefkoosde hem met haaf vingers. Vertel mij eens, mijn schat, wat ga je om drie uur doen? Een klein karweitje, antwoordde hij. Opdat Paul Chicotin meer toiletten voor zijn Tanya zal kunnen koopen en meer fiches op het groene laken werpen. Om drie uur? vroeg zij met verwonde ring. Kom, vergeet dat, suste hij. Of, zoo je er al over spreken wilt, bedenk dan het is een zaakje van twee honderdduizend francs Paul! riep zij en streelde zijn wang. Geen man ter wereld is knap genoeg om zóóveel geld te verdienen, om drie uur in den morgen! Plotseling gaf hij zich rekenschap van het uur, de vele cocktails die hij gedronken had, en de brandende nieuwsgierigheid van de vrouw. Ik zeg niets meer, zei hij. Ik ram mel van den honger. Ik heb in het Provengal een tafeltje onder de boomen voor ons be sproken. Je moet die cerise-japon aantrek ken. Ik zal je dan om half drie voor een uurtje alleen laten, en om half vier, wanneer Juan slaapt, begint onze nacht van liefde. Zij pmkte tegen zijn wang. Ik ben Je kleedenmijn SChat' K°m Gn hel^ miJ bi-> het Aldus werd in den tuin gedineerd en Ta nya was om beurten verleidelijk en verliefd, zooals hij haar het liefst zag. Toen de lich ten uitgedraaid werden en de kellners teeke nen van ongeduld begonnen te geven, staken zij over naar Maxim, waar zij dansten en op nieuw een verscholen hoekje opzochten. Toen keek Chicotin op zijn horloge. 'tls hier vannacht saai, zei hij. Wij schijnen de eenigen te zijn met het'hart vol liefde en leven. Ik heb nog een uur voor il* weg moet. Zij sprong op. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6