De tocht naar MOSKOU V Roosevelt overweegt bijzondere actie" DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER van Victorie Lltwinof naar AMERIKA? - Verduisteren 21.42 uur Successen der Duitsche luchtmacht Vloek van het Boljewisme Wat kiest 11 tt Distributie van tarwebloem Schapen-en geiten kaas distributievrij Daar waar het gevaar dreigt KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN» MB .Sikkels blinken, sikkels klinken; ruischend valt het graan" Commissie samenvoegings- plannen aanvaardt haar taak Stichting „Nederlandsche Volksdienst" opgericht en duurt tot morgenochtend 5.53 uur Duitschland strijdt voor Europa f Felle gevechten aan het Oost-Europeesche front 7 HELDERSCHE COURANT Z ATE R DAG 26 JULI 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9293 Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Andere maatstaven dan in Na- poleon's tijd! BERLIJN, 25 Juli. (A.N.P.) De nadeelen, waarmede Napoleon's Russische veldtocht gepaard ging. zijn thans in geprononceerde voordeelen veranderd. Het groote gebied van de Sovjet-Unie verschaft gelegenheid tot omsingelings bewegingen op de grootste schaal. Aldus schrijft de militairische Korres- pondenz aus Deutschland in een artikel, dat zich bezighoudt met de ontzaglijke afme tingen van het Sovjetgebied. De superiori teit van de Duitsche weermacht tegenover het bolsjewitstische leger is ten overstaan van de geheele wereld bewezen door de ver nietigingsslagen van Bialistok en Minsk en door de doorbraak door de Stalinline. Desondanks meenen de tegenstanders van Duitschland den Sovjets nog zekere uit zichten op succesvollen tegènstand te kun nen toeschrijven, omdat de uitgestrektheid van het gebied hun van nature hulp biedt. Het Sovjetleger kan wel verslagen worden, maar nooit definitief vernietigd worden, en den Duitschen legers zal ,het evenzoo vergaan als destijds de armee van Napoleon aldus de?e lieden. tegen De uitgestrektheid van het terrein van den strijd is ongetwijfeld van uitermate grooten invloed op militaire operaties. Ten tijde van Napoleon, toen het voetvolk de snelheid van den afloop van militaire be wegingen bepaalde en relatief kleinere le gers tegenover elkander stonden, is het wel licht een waagstuk geweest den wijkenden tegenstander in de oneindige uitgestrektheid van Rusland te volgen. De afmetingen van het Russische gebied zijn dezelfde gebleven. De middelen om haar te overwinnen zijn echter fundamen teel gewijzigd. Het motorvoertuig op den grond en het vliegtuig in de lucht overwin nen in enkele dagen en uren afstanden, waarvoor vroeger maanden noodig waren. Thans kan de ontwijkende tegenstander niet meer hopen zich van den aanvaller te kunnen verwijderen als gevolg van het groo te operatiegebied om bij een gunstige gele genheid zelf weer verrassend aan te vallen. Integendeel de nadeelen, waarmede Na poleon's Russische veldtocht gepaard ging, zijn thans voor de Duitsche leiding bij de verplettering van het bolsjewisme in gepro nonceerde voordeelen veranderd. Het ont zaglijke gebied der Sovjet-Unie schenkt de gelegenheid om omsingelingsbewegingen op zeer groote schaal te volvoeren, zooals overigens op geen enkel ander oorlogstoo- neel mogelijk is. Dank zij de onbeperkte heerschappij in de lucht, die het Duitsche luchtwapen heeft bevochten, is voor den Sovjet-tegenstander iedere hoop verdwenen om zich de uitgestrektheid van het gebied ten nutte te maken. Thans verschaft de uitgestrektheid van het gebied, gecombineerd met de heerschap pij in de lucht en den aanval van snelle troepen, aan de Duitsche leiding de mogelijk heid tot de grootste operatieve beslissingen, zooals op beperkter slagvelden haast nimmer wordt geboden. Het verloop van een. veld tocht in het Oostên heeft dit reeds ruim schoots bewezen. Het is onjuist den veldtocht in het Oosten willen beoordeelen volgens maatstaven, "ie gebasseerd zijn op de oude regelen van een verstarde oorlogskunst. De jonge Duit sche weermacht zal ook hier de ervaring van het verleden met nieuwe leerstellingen ver rijken en een nieuw hoofdstuk aan de ge schiedenis der oorlogsvoering toevoegen. Onderhoud van Hopkins Maisky. met New York, 25 Juli (D.N.B.) De te Lon den vertoevende' adviseur van Roosevelt, Harry Hopkins, heeft een onderhoud gehad met den Sowjet-ambassadeur, Maisky, zoo meldt United Press, waarbij de Amerikaan sehe hulp voor de Sowjet-Unie werd be sproken. In welingelichte kringen te Londen acht met het mogelijk, dat hooge Sowjet-ambte- naren naar de Ver. Staten zullen gaan. Mo gelijkerwijs zal dit Litwinof o.a. zijn. Sf: (Pax-Holland ml De toestand in Fvansch lndo-China INSTALLATIE DOOR COMMISSARIS DER PROVINCIE. Destijds: Zooveel hoofden zooveel zinnen. Het gevolg van het aan de gemeèntenaren gevraagd advies omtrent de oorspronkelijke samenvoegingsplannen in Noordholland, is een bonte schakeering van adviezen geweest. Behalve gemeentebesturen, die krampach tig aan het behoud van eigen zelfstandigheid meende te moeten vasthouden en voor be houd van het geldende territoir opkwamen, waren er anderen, die inderdaad steekhou dende argumenten aanvoerdezi voor eene gansch andere indeeling van de voorgeselde samenvoeging of op goede gronden pleitten voor eene wijziging van de gemeentegren zen. Niet alleen de voor samenvoeging aan gewezen gemeenten brachten echter hunne adviezen uit, in tal van verzoekschriften van andere openbare lichamen en particulieren werden bezwaren of wenschen kenbaar ge maakt ten aanzien van al dan niet overwo gen samenvoegingen of grenswijzigingen. Ook besturen van gemeenten, die niet be hoorden tot de door samenvoeging aange wezen gemeenten, vroegen uit eigen bewe ging bij de in overweging genomen samen voeging te worden betrokken en maakten dienaangaande hun wenschen en inzichten kenbaar. Na een bestudeering van de ingekomen stukken kwamen Gedeputeerde Staten reeds tot de conclusie, da' slechts zeer weinige van de voorgestelde plannen tot sapenvoeging rijp waren voor onmiddellijke verwezenlij king. Slechts enkele plannen kwamen naar hun meening voor onmiddellijke doorvoering in aanmerking. Eén dier plannen, n.1. dat tot samenvoeging van de Langendijker gemeen ten, is zoo juist tot stand gekomen; voor het overige is een commissie benoemd, waarom trent wij de bijzonderheden reeds mededeel den. In een op 25 dezer ter provinciale griffie te Haarlem gehouden bijeenkomst van de bo venbedoelde heeren, met de leden van de des betreffende commissie uit Gedeputeerde Sta ten, de heeren A. W. Michels en J. Saai en den administrateur, chef van de le afdee- ling ter provinciale griffie Th. Steman, werd de commissie door den commissaris der provincie, Mr. A. J. Backer, geinstalleerd met een rede, welke door Prof. Ter Veen werd beantwoord. De commissie is daarna onmiddellijk met haar werkzaamheden begonnen. Japan vastbesloten iedere vorm van Britsche actie het hoofd te bieden. EINDE ONDERHANDELINGEN VICHY—TOKIO TE WACHTEN. NEW YORK, 25 Juli. (D.N.B.) President Roosevelt heeft verklaard, dat de Ver. Sta ten morgen op de Japansche bezetting van steunpunten in Fransch-Indochina „met bij zondere actie'' zullen antwoorden. Washing ton zal morgen handelen, zeide Roosevelt Hij gaf echter geen nadere aanduiding, wat de Vereenigde Staten zouden doen. Op een vraag of de gebeurtenissen in het Verre Oosten den internationalen toestand /hebben verscherpt., antwoordde de president dat de gebeurtenissen in het Verre Oosten de aandacht der openbare meening geves tigd hebben op de gevaren van den wereld toestand. Associated Press verklaart in dit verband van andere zijde omschreven wij dit be richt reeds, dat de Amerikaansche regee ring waarschijnlijk de Japansche saldi zal bevriezen. In het verdere verloop van de persconfe rentie te Hydepark werd aan Roosevelt de vraag gesteld, of de Vereenigde Staten ver- dere - olieleveranties aan Japan zouden blij- dat hij hierover niets kon zeggen. Op de te genwerping, dat uit zijn uitlatingen van gisteren te concludeeren viel, dat Washing ton met deze politiek zou breken, verklaar de Roosevelt, dat hij dat niet had gezegd. Naar aanleiding van de mededeeling van Sumner Welles, dat de Japansche maat regelen in lndo-China de V S. bedreigen constateert de „New York Daily Mirror in een hoofdartikel, dat van een onmiddellijke militaire bedreiging nauwelijks sprake kan zijn. Een onmiddellijk dreigend gevaar voor de V.S. komt van een heel anderen kant. Deze komt van de oorlogsclicjue die de ver houdingen in het Verre Oosten benut, ten einde het Amerikaansche volk in een oor log, te verwikkelen. In dit verband haalt het blad een uitlating van een vooraan staand lid der regeering aan. die reeds eeni- ge jaren geleden verklaarde, dat een oorlog met Japan nog voor het afloopen van den ambtstermijn van Roosevelt te venvachten Japan vastbesloten. Berlijn. 25 Juli (A.N.P.) - Wij vernemen van welingelichte zijde: Nar in politieke kringen der rukshoofd- stad vandaag wordt verklaard, weet men hier, dat Japan vastbesloten is aan lederen vorm van een Britsche actie in Inno-Lhina het hoofd te bieden. Naar hier verder ver luidt, zijn intusschcn Japan en Frankrijk overeengekomen een bedreiging van lndo- China door Groot-Brittannië gemeenschappe lijk te verijdelen. Op de vraag, welk sta dium de Japansch-Fransche besprekingen over dit vraagstuk np het oogenblik bereikt hebben, wenscht rfren in politieke kringen alhier geen woord te zeggen. Einde JapanschFransche on derhandeling in zicht. Vichy, 25 Juli (DNB). In toonaangeven de kringen hier is men vanavond van mee ning. dat spoedige beëindiging van de FrapschJapansche besprekingen kan wor den verwacht. Poltiieke waarnemers ver wachten publicatie van de overeenkomst tus- schen Japan en Indo-china binnen 24 uur. Londen over Vichy-Tokio. Stockholm, 25 Juli (DNB). De Londen- sche correspondent van Goeteborgs Handels Og Sjoeffarts Tidningen meldt, dat men te Londen beweert, dat de overeenkomst tus- schen Tokio en 'Vichy practisch aan Japan de vrijheid geeft overal steunpunten en plaatsen in lndo-China te bezetten. De kwestie van de BritschAmerikaansche maatregelen staat op den voorgrond en de discussie daarover is tamelijk hoog geloo- pen, aldus het blad. Terwijl velen voor een krachtig antwoord zijn,' achten anderen het raadzamer voorzichtig om te gaan met het vergeldingswapen. 's-G r a v e n h a g e. 26 Juli. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is een dezer dagen opgericht de stichting „Nederland- sche Volksdienst" (N.V.D.) Het doei der stichting is de verzorging van alle Nederlanders uit een oogpunt van volkswelvaart Zij zal haar taak opvatten in den zin van een vrijwillige hulporganisa tie ten behoeve van alle Nederlanders, wier uiterlijk bestaan en wier gezondheidstoe stand te wenschen overlaten. Binnenkort zullen nadere mededeelingen over deze stichting worden gepubliceerd. Vanavond gaat de verduistering in om Na 9 Augustus 1 rantsoen 70 gram. 's-ör a v e n h a g e, 25 Juli. De secreta ris-generaal van het departement van Land* bouw en Visscherii maakt het volgende be kend: Zooals bij de laatste bonaanwijzing is be kendgemaakt. bedraagt met ingang van Za terdag 26 Juli 1941 een rantsoen tarwebloem zeventig gram in plaats van twee- h o nd e r d t ac h t i g gram. Voor de bonnen van de blöemkaart maakt deze wijziging geen verschil, daar elke bon. recht blijft geven op 35 gram tarwebloem, wel zou met ingang van bovengenoemden datum de waarde van de met „1 rantsoen tarwebloem" gemerkte bonnen tot *4 ver minderd worden, waardoor degenen/ die nog in het bezit zijn van deze bonnen, slechts deel van de hem toekomende hoeveelheid zouden kunnen betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s. de met „1 rantsoen tarwebloem" gemerkte bonnen recht blijven geven op het koopen van 280 gram bloem. Na 9 Augustus geven deze bonnen recht op 70 gram. Een ieder die dus gedurende het tijdvak van 26 Juli tot 9 Augustus a.s. in het bezit is, of komt van bonnen gemerkt „1 rant soen tarwebloem", zal verstandig doen, om voor deze bonnen voor 10 Augustus bloem te koopen. daar na 10 Augustus slechts 70 gram bloem kan worden gekocht. In een in de bladen op te nemen publi catie zullen de nadere bijzonderheden, wel ke voor de. detaillisten van belang zijn, wor den bekend gemaakt. i 's-Gravenhage 25 Juli In een beschikking van den Secretaris-Ge neraal van het departement van landbouw en visscherij wordt ln de kaasdistributiebeschikking naast kwark eveneens een uitzondering gemaakt voor schapen- en geiten kaas, zoodat deze artikelen derhal ve distributievrij zijn. VERMETELE SCHEERVLUCH- TEN OVER HET ACHTER LAND. Berlijn, 25 Juli (D.N.B.) De successen van een vrij groote formatie van het Duit sche luchtwapen. die in het oosten ten strijde trokken, omvatten eergisteren, naar bet D.N.B, verneemt, behalve 21 neergescho ten en 4 op den grond vernielde bolsjewis tische vliegtuigen nog 10 vernietigde pant serauto's en 406 buiten gevecht gestelde voertuigen, waaronder 140 vrachtauto's. Od vele punten werden spoorlijnen onderbro ken. twee goederentreinen werden in brand geschoten en twee locomotieven door vol treffers vernield. Door aanvallen op artille riestellingen der Bolsjewiki werden acht stukken geschut vernietigd. Bij alle aan vallen. die dikwijls in vermetele scheer- vlucht werden gedaan, brachten de Duit sche vliegtuigen den Sowjet-formaties op wegen en spoorlijnen bloedige verliezen toe. Wat een stuk Duitsch luchtdoel geschut deed. Berlijn. 25 Juli. (D.N.B.) Een stuk Dgitsch luchtdoelgeschut, dat tijdens den opmarsch met pantsertroepen ver door drong temidden van den vijand, heeft in 48 uur van onophoudelijken strijd en voortrek ken 19 Sowjet-tanks •vernietigd, waaronder drie zware gepantserde verkenningswagens voorts drie stukken geschut, drie mitrail leurs en acht vrachtauto's, naar uit de be schrijving van een oorlogscorrespondent blijkt De bij deze actie vernietigde Sowjet- infanterie is hieronder niet begrepen. Groote aantallen gevangenen worden dagelijks binnenge bracht. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 25 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De operaties in het Oosten worden aan het geheel front onder deels felle ge vechten stelselmatig voortgezet. Groote hoeveelheden gevangenen en oorlogsma teriaal worden dagelijks binnengebracht. Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen be stookten vannacht militaire inrichtingen in het Oostelijke deel van de stad Mos kou en ten Noorden van het Kremlin met bommen. In den strijd tegen Engeland bombar deerden vliegtuigen, die een gewapende, verkenning ondernamen, havenwerken in het Noordoosten van het Britsche eiland. Zeestrijdkrachten schoten drie Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. Het Britsche luchtwapen leed ook giste ren aan de kust van het Kanaal een' zware nederlaag. De vijand verloor 33 vliegtuigen, waarvan 27 met inbegrip van negen viermotorige gevechtsvlieg tuigen door jagers en zes door lucht doelartillerie werden neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen gingen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht in Noordwest-Duitschland bri sant- en brandbommen vallen. De bur gerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Nergens, ontstond schade aan militaire inrichtingen of inrichtingen welke voor de oorlogvoering van belang zijn. Nachtjagers en iuchtdoelartillerie schoten twee van de aanvallende Brit sche gevechtsvliegtuigen neer. Daar is de plaats van den man. Want het zijn slechts lafaards, die de gevaren ontwij ken, die gebruik makende van alle mogelijke spitsvondige argumenten, zich onttrekken aan hun plicht op te treden als bescher mers van onze heiligste goederen. En dat onze kerken, onze beschaving en onze cultuur in gevaar zijn, dat de bolsje wistische barbaren ook hier niets of nie mand zouden ontzien, wie durft dit nog te ontkennen, na de verpletterende bewijzen van de laatste weken? De moordbenden van Stalin doen hun werk grondig. Niets is voor hen veilig. De chaos is hun doel. Een poel van ellende laten zij achter, overal, waar zij hun lusten kunnen botvieren, waar zij on der bevel van hun Joodsche aanvoerders branden en rooven. Wie waagt te ontkennen, dat hier gevaar dreigt, wie is zoo karakter loos om zich te onttrekken aan zijn plicht, om als Nederlander, onze vrouwen en kin deren deze poel van ellende te besparen?, Daar waar het gevaar dreigt, daar aan; het Oostfront is de plaats voor Nederland-» sche mannen, die pal staan voor detoe komst van ons land en volk. Aan het Oost front, in de gelederen van het vrijwilliger»! legioen Nederland mag straks Uw plaats niet open blijven. Vandaag vertrekken de eerste duizend strijders. Binnenkort vertrekt het tweede contingent Daar zult U bij zijn, omdat U weet, waar Uw plaats is, omdat een man van eer, een waarachtig Neder lander weet wat hij wil, weet wat zijn plicht is, weet dat hij zich dient te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. 1

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1