Wees zuinio met alles! Desorganisatie in Sovjet Russische voedselvoorziening Stalin wenscht aanval in het Westen Noodlottige rit 3 CL P r Houd ze goed in het oog Zweden en Finland Toch Amerikaansch expeditieleger Italiaansch weermachtbericht KOSTBARE PARTIJ AUTOBANDEN GESTOLEN Officieel* Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Officieel* Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart a o o >5 Ze waarschuwen U, als U niet zuinig genoeg bent met gas en electriciteit. U weet het allen: U moet 25% - dus één kwart - minder gas en electriciteit gebruiken. Op welke wijze U dat doet, wordt aan uw eigen oordeel en vindingrijkheid overgelaten, maar om in deze moeilijke taak te slagen, is het noodig, dat U zeker eens per week Uzelf controleert. U loopt dan niet de kans tegen het einde van de maand plot seling te merken, dat U geen gas of stroom meer moogt gebruiken. Verdeel dus uw rantsoen in weekrantsoenen en kijk elke week op den meter of U ook boven uw wekelijksch rantsoen bent gekomen! Hier zijn een paar wenken, die V in acht moet nemen om tot de nood- zakelijke bezuiniging te geraken. Voor gas: Voor electriciteit: VERNIETIG NIETS, ALLES HEEFT WAARDE. Niets is zoo sterk als de sleur, ontstaan uit tientallen jaren van levensgebruiken, wel ke tot levensgewoonten zijn geworden. Was iedereen er altijd en overal van doordrongen, dat een toenemende schaarschte dwingt tot een economische benutting van den aanwe zigen voorraad en handelde iedereen daar bij wijze van spreken instinctief naar. dan waren allerlei dwang- en strafmaatgelen fei telijk niet noodig. Door straf en dwang wordt hij, die den nieuwen vorm van zuinigheid schendt, er aan herinnerd, dat hij verkeerd handelde. De actueele noodzaak tot vermin dering van het gas- en electriciteitsverbruik is hiervan het jongste voorbeeld, hij, die zijn kleeren of huisraad onnoodig laat slijten, die slordig omgaat met wat hem in een zorg vuldig georganiseerd en contentieus uitge voerd distributiesysteem nog kan worden toegewezen, wordt echter niet door straf of dwang van verordening of officieel besluit bedreigd, maar hij wordt gestraft met het onnoodig gemis aan waardevolle objecten, waarmede hij zoo lichtzinnig of gedachten- loos slordig heeft gehandeld. Te zeer leven velen nog in de sfeer van den tijd, waarin ruimere maatstaven dan die van thans golden. Men moet zichzelf dikwijls dwingen er aan te denken, dat deze tijd thans zoo geheel anders is. Dit geldt in bijzondere mate voor de Nederlandsche bevolking, aan gezien wij altijd kwistig met onze materialen konden omgaan. Thans moet steeds in het oog worden gehouden, dat de Nederlandsche eco nomie in zware moeilijkheden be vindt. Vrijwel ons geheele economische leven draait om de acute schaarschte, welke thans heerscht en welke het noodig maakt met onvoldoende mid delen in alle opzichten te woekeren. Steeds meer producten worden in het distributie-systeem opgenomen en ook niet- gedistribueerde goederen worden schaar- scher. Verordeningen en voorschriften dwin gen, verbieden, doch voeden niet op. Het is noodzakelijk de breede massa van ons volk op te voeden tot zuinigheid en soberheid. Wees zuinig met alles wat gij hebt. Breek met een sleur en besei, dat andere tijden ook andere levensomstandigheden met zich bren gen. Wees zuinig met uw textielgoederen, met uw huisraad, met uw brandstof, met uw gas en electriciteit, met uw rubberbanden, met uw fietsen. Lever uw batterijen en uw oude gramofoonplaten in, indien ge nieuwe wenscht. In verschillende campagnes inzake een doelmatig gebruik heeft de economische voorlichtingsdienst reeds tal van waarde volle adviezen gegeven. Thans moet men ech ter verder gaan. Niet een campagne voor: wees zuinig met dit of dat, doch nu: wees zuinig met alles. Vernietig niets, gooi niets weg, want alles heeft waarde. Eenige voorbeelden uit het da- gelijksche leven: Waarom zoudt ge 'n papie ren zak niet meermalen gebruiken? Waarom uw gebaksdoos niet bewaard en een volgen de keer weer gebruikt? En hebt ge wel eens aan oud papier gedacht? Weet u, dat oud papier op het oogenblik de meest waardevolle grondstof is voor de papierindustrie? Wij moeten van de noodzakelijkheid tot zuinig-zijn doordrongen zijn. Uit eigen over tuiging en niet op grond van een verordening dient gespaard te worden. Als één roep moet door het land gaan: Wees zuinig met wat ge hebt. De overheid gaat in deze zuinigheidscampagne voor. Hebt waardeering voor dit streven der overheid en help haar de moeilijkheden te verlichten door inderdaad „zuinig te zijn"- Roosevelt zou binnenkort voor stel doen. STOCKHOLM, 26 Juli (D.N.B.) In Lon- densche kringen heeft men gisteren onom wonden verklaard, dat het Amerikaansche ministerie van oorlog reeds een uitvoerig plan heeft opgesteld voor het gebruik van Amerikaansche troepen buiten het Weste lijk halfrond en dat dit plan in het Congres zal worden ingediend als wetsontwerp, zoo dra de Senaat en het Huis van Afgevaardig den de wet tot verlenging van den dienst plicht voor onbepaalden tijd hebben aange nomen en zij den nationalen noodtoestand hebben geproclameerd. Wanneer de regeering er van heeft afge zien pogingen in het werk te stellen om ver lof te krijgen tot het zenden van een expedi tiekorps naar het buitenland bij de behan deling van het huidige wetsontwerp tot ver lenging van den dienstplicht, dan is dit al leen geschied om de critiek in het Congres niet verdere aan te wakkeren. Roosevelt gaat ook hier, overeenkomstig de tot dusver door hem gevolgde tactiek, slechts stap voor stap voorwaarts. Heeft het Congres eenmaal een nationalen nood toestand geproclameerd en de verlenging van den dienstplicht aangenomen, dan zal het gemakkelijk zijn op dezen weg voort te gaan. LUCHTGEVECHTEN BOVEN MALTA. Rome, 27 Juli (Stefani) In zijn weer- machtsbericht no. 418 maakt het Italiaan- sche hoofdkwartier het volgende bekend: Tijdens luchtgevechten boven Malta zijn gisteren vier vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. Twee van onze jagers zijn niet te ruggekeerd. Een der piloten werd gered. In den nacht van 27 Juli is de haven La Valetta op Malta wederom gebombardeerd, in Noord-Afrika werd in den sector Tobroek een aanvalspoging van den vijand afgesla gen. Een Engelsch schip dat_ voor anker lag werd herhaalde malen getroffen door de Duitsche artillerie. Aan het front van Sol- loem niet bijzonders te vermelden. In den nacht van 26 Juli hebben Engelschen vlieg tuigen een aanval gedaan op Benghasi. In Oost-Afrika heeft de vijand een nieu wen aanval gedaan op het garnizoen van Uolchefit, dat sinds honderd dagen bele gerd wordt. Onze troepen beantwoorden met het vuur van hun wapens en met een stoutmoedigen uitval. Nabij Trapani heeft een Engelsch vliegtuig van zeer groote hoogte eenige bom men en brandplaatjes laten vallen, waar door branden veroorzaakt werden welke snel gebluscht konden worden. ONGERUSTHEID IN HET ACH TERLAND. Berlijn, 27 Juli (D.ë.B.) Uit het ver hoor van de aan alle fronte gemaakte Sov jetgevangenen blijkt, dat de Sovjet-soldaten over den toestand in het achterland uiterst ongerust en zeer gedrukt zijn. Naar van Duitsch militaire zijde bekend wordt, wordt in talrijke door gevangenen getoonde brie ven van familieleden en vrienden gesproken over een toenemende desorganisatie in de geheele ravitailleeringspositie. Slechts met de grootste moeite is het mogelijk levens middelen te verkrijgen. In vele brieven wordt openlijk gesproken over honger en nood. Vele brieven van familieleden der soldaten brengen tusschen de regels door tot uiting, dat de ambtenaren van de commu nistische partij groote voorraaden levensmid delen verzameld hebben, terwijl de rest van de bevolking honger lijdt. Snelle Duitsche troepen zijn in den zub delijken gevechtssector van het Duitsche oostelijke front diep in het achterland der Sovjets doorgedrongen. Pogingen van de bolsjewisten om deelen van hun oorlogstuig en gesloten eenheden per spoor terug te vervoeren, mislukten als gevolg van het snelle optreden der Duitsche troepen. Talrij ke formaties werden bij het overladen ver rast en vernietigd Bij de gevechten welke hierdoor ontstonden, werden verscheidene Sowjet-spoorlijnen verwoest en treinen in brand geschoten Een geheele munitietrein werd tot ontploffing gebracht. Sovjet-forma. ties, die zich tegen de Duitsche troepen te weer stelden, werden volkomen uiteengesla gen. De vluchtende sovjet-formaties worden verder achtervolgd. DE EERSTE KLAP WAS MET HARD GENOEG. 's-Gravenhage. 28 Juli. Max Blokzijl spreekt vanavond om half acht over den zender Hilversum I met als onderwerp: „De eerste klap was niet hard genoeg."' BRIEFWISSELING TUSSCHEN CHURCILL EN STALIN. Stockholm. 27 Juli (D.N.B.) Volgens een in Dagens Nyheter gepubliceerd be richt van United Press uit Londen, hebben C.hurchill en Stalin brieven uitgewisseld, die in „den vriendschappelijiksten geest" waren gesteld. De correspondent van Da gens Nyheter zegt vernomen te hebben, dat Stalin in zijn brief den nadruk gelegd heeft op de beteekenis voor de gemeenschappelij ke zaak, welke elke slag van Engeland te gen het westen heeft. Stalin zou den wensch tot uiting gebracht hebben, dat Duitschland van het westen uit zal worden aangevallen. ENGELSCHE AANVALSPOGING IN KANAAL MISLUKT. BERLIJN, 27 Juli. (D.N.B.) Bij Dieppe hebben op 26 Juli lichte Engelsche zeestrijd krachten geprobeerd de kust te naderen, onder bescherming van het mistige weer. De Duitsche kustbatterijen, die terstond het vuur op de Britsche schepen openden, dwon gen hen echter om terug te keeren. Ernstig ongeval te Gilze. Zaterdagmorgen, voor den aanvang van de school reed een leerling van de tweede klasse der jongensschool, de achtjarige Jos. Vermeeren, wonende te Verhoven, op een boerenwagen mee. Bij het St. Jozefgesticht wilde hij het voertuig verlaten. De jongen struikelde hierbij en viel op de keien, met het gevolg dat hij een der wielen van den wagen over het lichaam kreeg. Het kind werd door een onderwijzer de school binnen gedragen, waar een geneesheer een ernsti ge schedelbasisfractuur constateerde. De toestand van den jongen was zeer ernstig. Rechercheurs doen goede vangst. Door het doortastend optreden van eenige Rotterdamsche rechercheurs van politie heeft men de hand kunnen leggen op een bende dieven, die van een terrein in de twee Stedenstraat ten nadeele van de N-V. Sinfina een partij van 16 autobanden ter waarde van circa f 2000 hebben gestolen. De zer dagen 's morgens om vijf uur, zagen de rechercheurs, hoe een man op de fiets voor een vrachtauto uitreed. Hij wees blijkbaar den weg. Het transport ging naar den Zwaans hals, waar voor een garage werd gestopt. De deuren gingen open, eenige mannen sprongen van den auto en men zou deze naar binnen rijden. Toen grepen de recher cheurs in en arresteerden de bende, die be stond uit de gebroeders G. P. en H. P., resp. koopman en loswerkman van beroep, de 27- jarige A P. H. en de gebroeders D. V. en P. V., resp. controleur en fotohandelaar van beroep De gebr. P. zijn de eigenlijke dieven en hebben zich door overklimming van een toegangshek toegang verschaft tot de loods, waar de autobanden waren opgeslagen. A. P. H. heeft de banden in den gereedstaanden auto gedragen. In den Zwaanshals wachtte D. V. het gezelschap op en de banden zou den in veiligheid zijn gebracht, als niet de rechercheurs een spaak in het wiel hadden gestoken. De gebr. P., van wien H. P. een goede bekende is van de politie, hebben eenigen tijd in dienst van de N.V. gearbeid, zoodat zij met de omstandigheden op de ter reinen op de hoogte waren. DISTRIBUTIE VAN TARWE BLOEM E.D. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt in verband met de distributie van tarwebloem e.d. het volgende bekend. De detaillisten dienen de vóór 9 Augustus door hen van hun klanten ontvangen bonnen voor „één rantsoen tarwe bloem" in het tijdvak van U tot en met 15 Augustus a.s. bij de distributiediensten in te le veren. Deze bonnen zullen bij de bepaling der toewijzingen worden gewaardeerd op 280 gram. De toewijzingen voor tarwe bloem, welke vóór 10 Augus tus a.s. zijn of zullen worden uitgereikt, geven, in afwijking van het gewicht van het nieuw vastgestelde rantsoen, nog recht op 280 gram per rant soen. De toewijzingen, welke nè. 10 Augustus worden uitge reikt, zullen de opdruk „één rantsoen is 70 gram" bevatten en geven dan ook slechts recht op 70 gram per rantsoen. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de geldig heidsduur van de toewijzingen voor vaste brandstoffen, welke door de distributiediensten op of na Maandag 28 Juli a.s. wor den uitgereikt, vier maanden zal bedragen in plaats van één maand. De geldigheidsduur van de togwijzingen voor vaste brand stoffen, welke de distributie- diensten hebben uitgereikt ge durende het tijdvak van 1 Juni tot en met 26 Juli 1941 en welke dus geldig waren verklaard tot een datum, gelegen tusschen 30 Juni en 27 Augustus 1941, wordt met drie maanden ver lengd, derhalve tot den datum, welke drie maanden na den op de toewijzingen vermelden laatsten datum van geldigheid is gelegen. a o Zet de gerechten met zoo weinig mogelijk water op. Steek het gas aan, nadat de pan of de ketel is opgezet. Breng alles op de volle vlam (dus vlug) aan den kook. De volle vlam mag echter niet kuiten den panbodem komen. Stel de vlam klein, zoodra de inhoud kookt. Kook altijd met het deksel op de pan. Gebruik de oven weinig en zooveel mogelijk hooikist of kranten. Maak telkens niet meer warm water dan strikt noodzakelijk ie. Maak niet meer kopjes, borden, enz. vuil, dan noodig is, wasch eens per dag af. Veel vaatwerk kan ook met koud water wdrden afgewasschen. Neem een douche in plaats van een kuipbad laat geen aansteek vlammetje van keuken- en badgeysers branden. 6 7 8 Kook alle gerechten met zoo weinig moge lijk water en met gesloten deksel. Schakel direct op „O" wanneer de gerechten zijn doorgekookt. Vermijd gebruik van lichtkronen, schroef in eik geval een aantal lampen los. Gebruik geen sterkere lampen dan noodzakelijk is en laat vooral geen licht onnoodig branden. Gebruik zooveel mogelijk alleen bureau-, lees- of schemerlampen. Zet de radio af, als U niet luistert. Strijk alles in één keer. Schakel het heetwater-reservoir uit, als U den volgenden dag weinig of geen heet water noodig heeft. Beperk zooveel mogelijk het gebruik van warm water. Gebruik uw stofzuiger goed, dan kimt U een keer overslaan. PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART t.b.v. HET RUKSKOLENBUREAU Zweedsche houding tegenover Finland blijftt onveranderd. STOCKHOLM, 27 Juli. (D.N.B.) De Zweed sche premier, Albin Hansson. heeft zich in een vandaag te Jonkoepipg gehouden rede bezi« nehouden met de betrekkinnen tus schen Zweden en Finland. Hij verklaarde, dat neutraliteit niet beteekent, dat men on verschillig staat tenenover een actieven strijd ter bescherminn van einen of met an deren Bedeelde belannen. De Zweedsche neu traliteit heeft, ook ondanks den wil buiten den oorion der nroote mogendheden te blij ven. nimmer willen zenden, dat Zweden het Noordsche vraagstuk terzijde schuift. De premier betoonde voorts, dat het niet Zwedens zaak is te beoordeelen wat Fin land met het oon op de nieuwe situatie had kunnen doen of had moeten doen. Zweden weet in ieder Beval, dat het Finsche volk in vrede wilde leven om weer te kun nen opbouwen wat vernietind was. Finland heeft zich ook oprecht op de bres gesteld voor de Noordsche samenwerkinn De al- nemeene houdinn van Zweden tenenover Finland zal ook in de toekomst blijven als tevoren. In dit verband wees de premier op de zornen. waarmee Zweden tenenwoordin te kampen heeft. Het land moet secuur huis houden om de volksvoorziening te waarbor- nen. Zijn monelijkheden om iets af te staan aan anderen zijn beperkt. Dat beteekent evenwel niet. dat Zweden zich niet wil be kommeren om de moeilijkheden van den buurman. Het zal en moet in Noordschen seest deze moeilijkheden verlichten, doch daarbij tevens rekeninn houden met de eigen positie. ANNA PAULÜWNA VERGADERING B.K.C. De voetbalvereniging B.K.C. vergaderde bij den heer C. Slikker. Na een openingswoord van den heer C. Kaan en goedkeuring der door den heer J. de Schipper Jzn. samengestelde notulen, werd mededeeling gedaan van twee ingeko men stukken over het gesloten seizoen en zomeravond voetbal. Het eerste punt, daarna aan de orde ge steld, was het bestuursvoorstel om tot aan- oop van de tribune over te gaan. die eigen rlorn was van den heer Slikker. Na korte bespreking werd tot den aankoop besloten. De kascommissie. bestaande uit de heeren D. van der Goes. R. van den Burg en J. de Laat, rapporteerde vervolgens het beheer van den penningmeester in orde te hebben bevonden. De aangelegenheden van de vereeniging worden geregeld volgens een reglement, dat men van een andere voef.balvereeniging heeft overgenomen. Om het in overeenstem ming te brengen met bestaande toestanden bij de eigen vereeniging moesten echter enkele artikels gewijzigd worden, zoo b.v. dat. wat het aantal bestuurleden bepaalt. Een verstandig bésluit was zeer zeker het afsluiten van een verzekering voor de spe lers van drie elftallen. Dit kost de vereeni ging f29.50 per seizoen. Van de elftalcommissie, die in haar geheel moest aftreden,, werd de heer A. van Zand wijk als lid herkozen. De nieuwbenoemde leden dezer commissie zijn de heeren W Oudshoorn, P. Baltus, H. Cornelissen en P de Waal. Voorzitter dankte de afgetreden leden voor hetgeen zij in het belang van de vereeniging deden en feliciteerde de gekozenen met hun benoeming. Met algemeene stemmen werde vervolgens het bestuursvoorstel, om de heeren C. Slik ker en C. Schenk tot eerelid te benoemen, aangenomen. En toen de vergadering aldus getoond had hoe erkentelijk men beide heeren was, on derstreepte de voorzitter dit nog in een tot den heer Slikker gericht woord. Den heer Schenk, thans woonachtig in Middenmeer, zal bericht gezonden worden. De omstandigheden maken het moeilijk thans reeds de ledenlijst voor het seizoen 1941-42 op te maken. Dat is dan ook nog niet gebeurd en de secretaris zal zich over deze kwestie met het bondsbestuur in verbin ding stellen. Tenslotte werd nog besloten dat de ad- spiranten weder onder leiding komen van den heer R v. d. Burg en deze zal worden bijgestaan door den heer J. de Laat H®ii. d®, rondvraag werd o.a. meegedeeld, d t hard gewerkt wordt om weer spoedig te kunnen beginnen en ïiPtaifno-^v21,! jaan op tiidwa contributie- hnH ue heer flikker zijn dank maatfpL1 V°°,r j hem verleende eerelid maatschap, volgde sluiting WIERINGEN BEROEP AANGENOMEN. Proponent P. J. Lugt heeft het beroep naar men PSReZinde Remeente alhier aangeno ALKMAAR U.L.O.-EXAMENS. Voor het eindexamen U.L.0. slaagden op 26 Juli te Alkmaar o.m.: Diploma B: F. Boogaards te Anna Pau- lowna, J. G. Bosch te iWeringcn. De examens te Alkmaar zijn hiermee be ëindigd,

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4