Pellinaars wint da ronde door Middenbeemster Geslaagde kringwedstrijden te Anna Paulowna Dr. Euwe opnieuw Hitlerjugend en Plens en L.S.C. zijn eerste klasser Zuurmond slaat Boonacker TRAGISCH Nationale Jeugdstorm Je moet maar verlangen! Tevreden De Goffertdag te Nijmegen ^memmen VEEL BELANGSTELLING VOOR HET JAARLIJKSCHE ZWEMFESTLJN. De groote verrassing van de Zon dagmiddag te Anna Panlowna gehon den Kringwedstrijden vormde de als steeds spannende strijd over het Ou de Veer. Dit door het eenigszins woe lige water niet gemakkelijke par cours werd ditmaal niet gewonnen door den iavorlet en bekerhouder Boonacker, maar door den bekenden Arte Zuurmond uit Den Helder, die hiermede bewees het nog lang niet verleerd te zijn. Hij vestigde hiermede een beteren indruk clan op de honderd meter borstcrawl, waar hij nu door gebrek aan oefening verre de mindere is van zwemmers als Boonacker en Sinke. Dit nummer honderd meter borst crawl Heeren A, scheen eerst een revanche te zullen brengen van Winkel, waar Boon acker met eenig geluk van Sinke won. Wel ging de strijd nu voortdurend gelijk op en leek ons Sinke bij het ingaan van de laatste 25 meter zelfs een slag voor te zijn, doch de meerdere lichaamskracht van den Scha- genaar gaf den doorslag en Sinke werd met handslag geslagen. Beider tijden waren uit stekend. Ook het nummer 100 meter borstcrawl Hee ren B was interessant. Het gelukte den win naar. J. Blaauboer uit Schagen een tijd van 1. 17 minuut te boeken en hiermede de A klasse te bereiken. Hoe goed de instelling van de A en B klasse werkt, bleek ook nu weer. Niet alleen bij het borstcrawl-num- mer, maar ook bij het nummer 100 meter schoolslag Heeren B, waar alle drie firijs- winnaars behoorlijk onder de 1.40 minuut bleven. Vermelding verdient op dit nummer tjjook nog het zwemmen van den dertienjari gen G. van het Kaar uit Winkel, die wel niet in de prijzen wist te komen, maar kort achter de winnaars aankwam. Het Kringbestuur heeft dit jaar voorge schreven dat de rugslag-nummers op de pro gramma's moeten voorkomen. Zoodoende was pr nu ook aardig deelname voor deze veel te veel verwaarloosde slag. A. Zuur mond zegevierde ondubbelzihnig bij de hee ren A. en D. van Os even overtuigend bij de dames A, (al zitten de Bruinvisschen niet meer in hun oudé club, de school van Boo- nen verraadt zich nog steeds). In de B-klasse wonnen F. Hink bij de heeren in 48 secon den en mevr; N. de WaardGoudsblom bij de dames in 54.2 seconden, beiden van de Oudkarspelsche zwemclub. Het schoolslagz.wemmen der dames beleeft naar onze meening een kleine inzinking. Dini van Os komt waarschijnlijk door ge brek aan concurrentie nog slechts tot ma tige tijden En in de B-klasse zijn talent volle krachten maar dun gezaaid. Of zou den mej. B. Hart en mei. N. Klare dit sei zoen nog bewijzen dat wij cmgelijk hebben? De estafette bestond ditmaal uit resp. 2 dames elk 50 meter schoolslag en twee hee ren eik 50 meter borstcrawl. Ook nu was dit nummer weer zeer boeiend. De Wiel van Sohagen won overtuigend, wat wel voornamelijk op rekening is te schrijven van het feit, dat zij, behalve uitstekende heeren zwemmers ook goede dames bezit, 't Oude Veer b.v. bezit deze laatste niet. Eigen Kracht van Oudkarspel, welke liefst twee ploegen wist te formeeren, werd uitsteken de tweede. De tocht over het Oude Veer vormde het slot van den wel 'wat frisschen middag. Niettegenstaande dit zagen velen er niet tegenop om enthousiast van leer te trekken tegen het lang niet rustige water van het Oude Veer. Met groote aandacht werd de strijd van den kant af gevolgd. Bij de da mes duurde het lang voor zich teekening in den strijd openbaarde maar bij de heeren mankten Boonacker en Zuurmond zich on middellijk los. om samen tot het bittere einde om den beker te kampen. Dachten wij dat Boonarker zijn reserves in petto hield voor de finish, wij kwamen bedrogen uit, want Zuurmond wees zijn Schager rivaal resoluut af en tikte met twee h drie meter voorsprong aan. De Oude Niedorper Wolfs winkel werd goede derde. Bij de dames won D. van Os. maar mei. Hoogeveen zat haar vlak op de hielen. Na afloop reikte de voorzitter van *t Oude Veer. de heer S. Liefhebber met een toe passelijk woord de prijzen uit. Hij bracht in het. bijzonder dank aan het Witte Kruis, den badmeester, de iurv. en het groote. aan tal deelnemers F.r was n.1. zelfs een groep deelnemers van Texel gekomen, die van een gr^te schare supporters was vergezeld. De zwem vereen i ging 't Oude Veer mag on een goed geslaagde middag terugzien. Het zonnetie bad eieenliik geen verstek mogen laten gaan. maar de belangstelling was zeer goed te noemen. Hieronder volgen de gedetailleerde uitsla gen: 50 M- vriie zwem wij ze Jonnens-Adsp. 1. Bob Sprengers F.M. 37 sec.; 2. J. Bier steker Z.O.N 38,5 sec.; 3. C. Mosk W.W. 41 sec. 100 M. schoolslag Dames B-klasse. 1. B. Hard E.K. 1.43.2 sec.;; 2. N. Klare, Wirg 1.43.5 sec. 100 M. schoolslag Dames A-klasse. 1. D. van Os, De Weil 1.46 sec. 100 M. Borstcrawl Heeren B.-klasse 1. Jb. Blaauboer, De Wiel 1.17 sec.; 2. G. Leijenaar W.W. 1.21.6 sec.; 3. C. de Waard E.K. 1.24 sec. 100 M. Schoolslag Heeren A.-klasse. 1. W. Buck 1.36.6 sec. 50 M. Rugslag Heeren A.-klasse 1. A. Zuurmond F. M. 42 sec. 50 M. Rugslag Heeren B.-klasse 1. F. Hink E.K. 48 sec. I 50 M. Schoolslag Jongens-Adsp. 1. H. v. 't Kaar, Wirg 47.4 sec.; 2. C. Mosk W.W. 50 s.; 3. J. Schnittfink F.M. 50.5 s. 50 M. Schoolslag Meisjes-Adsp. 1. B. Hard E.K. 47 sec.; 2. G. Wardenaar Wiel 48.9 sec.; 3. G. Fijma Z.O.N. 49 sec. 50 M. Rugslag Dames A. 1. D. van Os, De Wiel 48.1 eee.; 50 M. Rugslag Dames B. 1. N. de Waard-Goudsblom E.K. 54.2 sec. 100 M. Borstcrawl Heeren A. 1. J. Boonacker De Wiel 1.11.8 sec.; 2. C. M. J. Sinke O.V. 1.12 sec. 4 x 50 M. Gemengde Estafette (2 dames schoolslag, 2 heeren borstcrawl) 1. De Wiel (dames Van ,Os en Dekker en de Heeren Blaauboer en Boonacker 2.45.5 s. 2. Eigen Kracht I 2 min. 50.4 sec. 100 M. Borstcrawl Dames B. 1. T. Korver De Wirg 1.43.6 9 100 M. Schoolslag Heeren B.-klasse. 1. P. Smit, Z.O.N. 1 min. 37.3 sec.; 2. D. Kaan O.V. 1 min. 37.8 sec.; 3. T. Kok De Wiel 1 min. 38.2 sec. Tocht over het Oude Veer (ruim 450 meter) A. Heeren (om den Oude Veer-wisselbeker, voor l^et eerst verzwommen in 1940 en ge wonnen door Jb. Boonacker te Schagen). 1. A. Zuurmond F.M. in 7 min. 19.6 sec.; 2. Jb. Boonacker De Wiel in 7 min. 25 sec.; 3. P. Wolfswinkel Z.O.N. in 7 min. 37 sec. B. Dames (om medaille van hét Kringbe stuur) 1. D. van Os De Wiel in 8 min. 46 sec.; 2. J. Hoogeveen Wieringerwaard, in 8 min. 48,2 sëc. De beteekenis der afkortingen is: E.K., Eigen Kracht, Oudkarspel; Z.O.N., Zwemclub Oude Niedorp; F.M. Frissche Morgen te Den Helder; O.V., Oude Veer te Anna Paulowna; Wirg, Zwemvereen. de Wirg te Winkel; Wiel, Zwemvereen. De Wiel te Sohagen. VjoMoI Limburgia gedegradeerd. Nog juist voordat Augustus in het land is, is de voetbalcompetitie, een enkele minder belangrijke wedstrijd daargelaten, geëindigd en op dezen laatsten voetbal Zondag werden weer twee nieuwe eerste klassers bekend. In het zuiden komt Picus het volgend seizoen de plaats van Limburgia innemen en Eindhoven heeft dus haar derde eerste klasser en daarmede weer vier interessante derby's er bij gekregen. Picus deed zijn in trede met een 61 overwinning op Miran da, cijfers welke toch wel van kracht ge tuigen. Limburgia is dus gedegradeerd en wij hopen dat deze sympathieke vereeni ging de kracht moge vinden zich weer te herstellen en dus het vol gend jaar een nieuwe poging zal wagen naar de hoogste voetbalklas se. In het Noorden deed L.S.C. zijn plicht en gaf W.V.V. geen kans op de punten, zoodat de kans van B.R.C. teniet ging. Ook Sneek heeft dus een tweede eerste klasser er bij en ook hier zal de derby wel het hoogte punt van het a.s. seizoen worden. Eindelijk is de voetbalcompetitie achter den rug en krijgen de spelers een maand verdiende rust. Sterfgeval op het voet balveld. Rotterdam. 27 Juli. Tij dens den op het oude Feijenoord- sportterein gehouden promotiewed strijd S.V.W.de Hollandiaan, om een plaats in de tweede klasse, is de 37-jarige voetballer P. van Roest van de vereeniging de Hol landiaan wonende te Vlaardingen. nlotseling onwel geworden en vlak voor de rust. toen hij een bal trachtte w"r te werken, in elkaar gezakt. Hii werd op een brancard van het veld gedragen. Een spoe dig ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. In verband hiermede werd de wed strijd voor de rest afgelast tfxihaken STAND THANS 3V2—V/2 VERMOEDELIJK NIET MEER TE VERSLAAN. Karlsbad, 27 Juli (A.N.P.): De vijfde partij in den schaakwedstrijd tusschen onzen nationalen schaakkampioen Dr. Max Euwe en den Duitschen kampioen Bogoljubow, leverde opnieuw een fraaie overwinhing op van onzen landgenoot De partij leverde een bekende open variant op Dr. MAX EUWE. (Foto Pax-Holland) van de Spaansche partij, waarbij Dr. Euwe in de negende zet met looper e5 verdedigde. Bij den vijftienden zet nam hij dame e-7 in- plaats van de gebruikelijke dame d-7, het geen Bogoljubow in de gelegenheid, stelde tot den aanval over te gaan. Dr. Euwe werd tot een ruil gedwongen, waarbij zijn paard c werd afgesneden. Nu kwam het tot een bekend paardoffer op g-3, hetgeen Bogolju bow het best had kunnen .weigeren. Bij den 21sten zet deed Bogoljubow een afwachtende torenzet inplaats van terstond den koning ter beveiliging te verplaatsen. Dr. Euwe vond een terstond beslissende combinatie en kwam daardoor in het bezit van de dame. Bogol jubow zette de tegenstand nog tot den 34sten zet voort en gaf toen op. De huidige stand is Dr. Euwe 3*4, Bogoljubow l^é In de zesde partij speelde onze landgenoot de bekende damegambiet, waarbij de va riante van de „orthodoxe verdediging" ont stond. Bogoljubow sloeg riieuwe wegen in en sloeg alle aanvalspogingen van zijn tegen stander af. Dr. Euwe slaagde er vervolgens in zijn stelling af te sluiten, waarop Bogol jubow het beste had kunnen aansturen op remise. Hij ondernam echter een uiterst ris kante doorbraakpoging, zag een voor de hand liggende combinatie over het hoofd en verloor 'n toren Na 42 zetten werd de partij in een voor Bogoljubow bon^'ooze stelling afgebroken. Bij den stand 3% voor Dr. Euwe en 1 y2 voor Bogolju' ow en een nog loopende partij, is Dr. Euwe vermoedelijk niet meer te verslaan. De volgende partij wordt morgen gespeeld. Gemeenschappelijke tie te Groningen. manifesta- Gezamenlijk met ongeveer 550 leden van den nationalen jeugdstorm uit alle deelen van de vier noordelijke provincies hebben 800 Hitier-jongens uit Leer en omgeving in de Groninger hoofdstad een massale betoo ging gehouden. Deze manifestatie werd ingezet met een opmarsch van vier verschillende punten der stad naar het plein van de groote markt. Sterke muziekgroepen verleenden mede werking. Op de markt stelden de groepên zfch voor het stadhuis op. Na de vaandelopmarsch, waarbij gezon gen werd „Auf hebt unsere Fahnen", betrad Kreisinspektor Jahr het spreekgestoelte, waarvan de voorkant getooid was met het embleem van den Nederlandschen jeugd storm en waarboven in het groot het H. J. teeken was aangebracht. Hij richtte namens de N.S.D.A.P. allereerst een welkomswoord tot de eeregasten, waarna hij de verzamelde jeugd begroette. Na gewezen te hebben op de grootsche taak, welke de jeugd wacht, gaf hij het woord aan den hoofdstormer C. van Geelkerken. Deze spreker gaf aan, dat sinds een jaar een storm over Europa gaat en elk volk wordt thans gevraagd aan de nieuwe orde ning van dit werelddeel mee te werken in nauwe verbondenheid met elkaar. Deze be tooging van H. J. en Nederlandsche jeugd storm geeft uitdrukking aan de verbonden heid van de Nederlandsche en Duitsche jeugd. Na het zingen van de zesde strophe van het Wihelmus nam de Oberdienstleiter van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Neder land het woord. Waarom zijn hier niet veel meer Nederlandsche jongeren aanwezig? vroeg spreker. Men kan zich troosten met de gedachte dat dezelfde toestand voor 1933 ook in het Duitsche rijk bestond, maar dat nu de jeugd daar leeft in een groote kame raadschappelijke gemeenschap. Wij zijn trotsch, aldus spr., op dit gezamenlijke aan treden van de Nederlandsche nationalisti sche jeugd en de Hitler-jugend. Wie de jeugd heeft heeft de toekomst. Ook voor Nederland gelooven wij in deze stelling. In aansluiting op deze toespraak zong men het Deutschlandlied, gevolg door het Horst Wessellied. waarmede de kern van de manifestatie ten einde was. KORT VERHAAL Door TOON DE BIE. Hij was maar één meter vijftig lang en hij heette Mulder of Meijer, dat wisten we eigen lijk niet. Voor ons was hij „Gulliver", de man, dié als zijn beroemde naamgenoot, de meest wonderlijke avonturen beleefde. lederen dag wéér opnieuw. Zijn laatste avontuur was het volgende: Het begon met het voorlezen van een be richt uit een van de dagbladen. Natuurlijk had „Gulliver" dat bericht gevonden. Dr. Wonder is er in geslaagd door hormo nen een buitengewoon groeiproces te weeg te brengen. Zijn proeven op kleine dieren zijn alle geslaagd. Naar wij vernemen, heeft Dr. Wonder het plan opgevat zijn proeven voort te zetten bij menschen, die zouden wenschen hun kleine lichaamsafmetingen te verande ren." „Gulliver" stak de krant weer in zijn zak. „Toen ik dat gelezen had, ben ik onmiddel- lijk naar Dr. Wonder gegaan. Het was een heele reis. Hij woont in Kopenhagen." „Wat wenscht U", vroeg hij, toen ik hem bezocht „Groot worden", antwoordde ik. De dokter glimlachte. „Ik heb nog uitsluitend proeven genomen met dieren". „Dat kan mij niet schelen", zei ik, nu niet bepaald hoffelijk. „U kunt Uw preparaten op mij toepassen." Dr. Wonder opende een deur; in een zij kamer liep een dier, eep soort kangeroe, maar veel en veel grooter. .J)at is een rat", verklaarde Dr. Wonder. Een koude rilling kroop mij over den rug. Ik ademde een beetje moeilijk, maar deson danks zei ik belist: „Gaat Uw gang!" De dokter gaf mij twee injecties en later nog een derde. Dat herhaalde zich een paar keer en na een week merkte ik dat ik begon te groeien. Mijn pak begon in alle naden te kra ken, ik was genoodzaakt te gaan slapen in een vier meter lange gang. op handen en voeten moest ik de kamers binnengaan. Den volgenden dag bemoeide de politie zich er mee. Ik wérd gevangen genomen en in het circus ondergebracht. Met mijn schouders tilde ik echter het dak omhoog en de mu ren storten ineen. Zoo was ik weer vrij. Zon der mij aan iets of iemand te storen, ging ik waar het mij lustte, tot ik eensklaps een ballon naast mij zag dalen. Een politiegian stape er uit en brulde tegen mij: „U bent mijn gevangene. De blik, die zijn woorden vergezelde, was zoo indrukwekkend, dat ik in normale afmetingen wakker werd." „Gulliver" zweeg. „Zool", riepen wij en deden of wij hoogst Ik ken hem nu al jarenlang, Blijmoedig en bescheiden, Hij vindt den goeden levensweg, Ook door den ernst der tijden. Hij kijkt vooruit en doet zijn plicht, Niet gister, maar op heden. En dat bevalt hem opperbest, Hii is tevreden. Zijn loon is wel niet al te ruim. Maar tóch. hij kan er komen. Zijn huisje staat onopgemerkt Vlak bij twee lindeboomen. Hij fluit, vaak een vertrouwde wijs. Dat heeft dan ook zijn reden Hij fluit, omdat hij fluiten wil. Hii is tevreden. Zijn korenveldjt wuift van ver Al over 't groene hegje. En langs wat bloemetjes en soo Loopt steeds een feest'lijk wegje. Straks buigt de groote appelboom Zijn takken naar beneden, Daar hangen rijpe vruchten aan, Hii is tevreden. En is des avonds 't werk gedaan, Dan rust hij bij zijn schuurtje, Daar staat voor iedereen een bank Gezellig tegen 't muurtje. Of wel hij loopt het wegje af. En gaat zich wat vertreden. Dan kijkt hij heel wijd in het rond, Hii is tevreden. Niet allen léven we als htj„ Omdat we veel begeeren. Met weinig tóch gelukkig zijn. Dat is ook niet te leeren! We zoeken 't grootste voordeel vaak Bij heden en verleden. En heel veel lukt ons ook vandaag, Maar, zie, bij ons blijft steeds de vraag! Zijn wij tevreden?! Juli 1941. KROES. (Nadruk verboden). verbaasd waren. „Je hebt dat alles dus maar gedroomd!" „Niet alles", zei „Gulliver" en haalde op nieuw de krant uit zijn zak. „Het bericht staat werkelijk en waarachtig in deze krant, morgen ga ik naar hem toe." „Gulliver!" Moet je dan bepaald een mon ster worden?" „Gulliver"' maakte een afwerende handbe weging. „Dat nu juist niet. Maar ik heb mijn heele leven al naar Kopenhagen ver langd en nu is er een reden om de reis te maken!" (Nadruk verboden.)' PELLENAARS. Wielrennen Zaandam, 27 Juli. Heden werd onder groote belangstelling de ronde van de Mid den-Deemster gehouden. De uitslagen luid den als volgt: Wedstrijd voor profs en onafhankelijken over 100 k.m.: 1. Pellenaars (Terheiden), 2 uur 40 min. 20 sec.; 2. Cor de Groot (Amster dam); 3. P. Evers (Wormerveer); 4. Jaap Engel (Amsterdam); 5. Arie Kuyver (Den Haag); 6. J. de Visser (Den Haag); 7. Cor Joossen (Made); 8. Gerrit Loos (Amsterdam); 9. Jan Domhof (Amsterdam); 10. Piet Kos (Amsterdam); 11. J. Dollee (Amsterdam); 12. H. Maas (Geldrop). Amateurs over 60 K.M.: *1. J. Lust (Oost- zaan), 1 uur 17 min. 58 sec.: 2. M. van Bo- heemen (Amsterdam)): 3. H. Lakeman (Am sterdam); 4. M. Segaar (Leiden); 5. C. Bak ker (Zaandam); 6. H. Keyzer (Amsterdam- 7. B. Schellingcrhout (Zaandam); 8. H Bos- kemper (Amsterdam); 9. P. Ott (Oostzaan); 10. J. Pool (Schoorl); Nieuwelingen over 20 K.M.: 1. B de Kort (Amsterdam). 35 min. 59 sec.; 2. G. van Stra ten (Rotterdam). 3. W. Sierach (Amstcrdgm)- i. H. J. Bitter (Rotterdam); 5. D. Mooy (As sendelft), 6. T. Kuyser (Amsterdam); 7. K. Neeft (Haarlem); 8. J. Alles" (Amsterdam); 9. J. de Groot (Leiden); 10. H. Baising, Amster dam). Gevarieerd programmal !J -n o' E ^u'*' Hedenmiddag "J het Goffert Stadion te Nijmegen in verband met de tentoonstelling Sport en „£.t,"SIille ecn tra<litioneele Goffert Sportdag e werd bijgewoond door 8000 10,nvers. onder wie burgemeester en ethouders van Nijmegen, majoor J. N. teunese en vertegenwoordigers van den Nederlandschen Rugby Bond, de NAV.U. en: en Nederlandschen Ilonkhalbond. Het was een gevarieerd programma, dat \verrl geopend met een gymnastiekdemon- stratie van de vier Nijmeegsche gymnastiek- vereemgingen en een honkbalwedstrijd, ge speeld door twee selecte team®. Verder werd gedemonstreerd door de Nijmeegsche luchtvaartclub met zweefvliegen, terwijl een dertigtal leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst interessante en gewaardeerde hoornstamoefeningen hield. Aan het wiel rennen namen de beste amateurs deel.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6