Brengt de nieuwe cursus verrassingen „Een man bleef achter" Extra zeep De scholen sluiten Hoop doet leven! HEYT/'RECIAME Sportdagen uitgesteld Woensdag 30 Juli 1941 Tweede Blad Een nieuw „Formosa in de Koningstraat •VERHOOGT UW OMZET. Ds. Meiners naar Amsterdam Burgerlijke Stand van Den Helder voor winkeliers ifitadlnieuujLj Vai. g óf morgen luiden de school bellen de vacantie in. De „knor" van H.B.S. en gymnasium, van U.L.O.school en Ambachtsschool hebben de vrijheid voor de leerlingen al eerder aangekon digd. De eindexamens zijn achter den rug, de uitslagen der overgangsexamens zijn bekend gemaakt, de vacantie heeft haar intrede gedaan. Een moeilijk schooljaar ligt achter ons. Een" moeilijk jaar, zoowel voor het onderwijzend personeel als voor de leerlingen. Het was voor leeraren en onderwijzers deprimeerend wer ken. De afbraak, die men op de scholen ortder- ging, eischte van het personeel een sterken geestelijken weerstand, wilde men niet ten ondergaan aan een hopeloos pessimisme. Er zijn onderwijskrachten, die den tegenslag niet hebben kunnen verwerken. Verreweg het mee- rendeel heeft er zich dapper doorgeslagen, is op zijn post gebleven en heeft, begrepen, dat van hen een dubbele energie gevraagd TVerd om de kinderen, die de gevolgen van den toe stand ook sterk ondergingen, de kennis bij te brengen, die vereischt werd. De toestand voor het onderwijzend personeel was zwaar, maar voor de leerlingen was het niet gemakkelijker. De gebeurtenissen hebben niet nagelaten hun invloed uit te oefenen op veel Heldersche leerlingen. Menige- goede leer ling is tot de middelmatigen gaan behooren en verschillende middelmatige leerlingen moesten bij de groep slechte leerlingen wor den ingedeeld, met gevolg, dat ze zakten voor hun examens en een jaar op achter raakten met hun studie. Dat is een teleurstelling, het is geen schande. Die leerlingen hebben zich zelf niets te verwijten, de ouders moeten be grip toonen voor dezen toestand. Ook voor de Heldersche leerlingen op de buitenscholen is het in vele gevallen niet gemakkelijk geweest. Vooral voor de leerlingen van de middelbare scholen was de gang van zaken een handicap. Zij kwa men in hun nieuwe tijdelijke woonplaatsen op scholen waar men een ander leerpro gramma had, zij hadden zich te wennen aan het nieuwe milieu, aan de nieuwe leeraren. En dit alles was dikwijls zeer moeilijk en heeft zijn invloed doen gelden op de resultaten. Menige Heldersche mid delbare schoolleerling heeft in de afge- loopen maanden terugverlangd naar de Nieuwediepsche school, ook al was die dan vaak minder comfortabel dan de school in het evacuatie-oord. Verschil lende jongelui hebben zich niet aan kun nen passen en zagen onvoldoendes op hun rapporten, die zij in Den Helder nimmer hadden gehad. Dat was zoowel voor de ouders als voor de leerlingen een teleur stelling, die geboekt moeten worden op den oorlog. Een blik vooruit. En nu ligt dit jaar achter ons. En we blik ken alweer vooruit naar het nieuwe. Na een vacantie, die verdiend is, zullen de scholen in September opnieuw hun deuren openen. We hebben hoop, dat de internationale toestand voor dien tijd een zoodanige wijziging heeft ondergaan, dat de scholen weer bevolkt zullen worden. De waarschijnlijkheid, dat we in Sep tember weer terug kunnen keeren naar Den Helder achten we niet zoo gering. We hopen het, we houden het vertrouwen vast en als het zoo is, als de oorlog in het Westen tot het verleden behoort, dan breekt een nieuwe tijd voor Den Helder aan. De aangifte van leerlingen voor de scholen was niet slecht. In het bizonder de aangifte voor leerlingen voor de Ambachtsschool was zeer bevredigend. Men heeft een dezer dagen kunnen lezen, dat ongeveer 110 leerlingen zich voor den nieuwen cursus opgaven en dat nog steeds aangiften binnenvloeiden. Dat lijkt veel op de normale aangifte. We kunnen ons daar over slechts verheugen, omdat we daarin een gunstig voorteeken zien voor de toekomst van onze stad. „Den Helder is niet dood en zal het nimmer gaan". Dit optimisme uit de raadszaal onderstreepen we nog eens gaarne. Ook bij de lagere scholen was de, aangifte, gezien de omstandigheden, niet onbevredi gend. Trouwens, het aantal leerlingen, dat (je openbare lagere scholen nog bezocht, was niet gering. De laatste telling gaf 835 leerlingen aan. Dit betrof uitsluitend de leerlingen van het openbaar lager onderwijs in onze stad. De scholen van Huisduinen en Julianadorp dus buiten beschouwing gelaten. Dit aantal wijst er ook op, dat vele ouders den nacht weer in Den Helder doorbrengen of in de onmiddellijke omgeving van onze gemeente hun nachtelijk bivak hebben opgeslagen. Deze cijfers spreken nog het duidelijkst als men ze zet naast de getallen van het. vorig jaar September, den aanvang van den cursus 19401941, toen immers ook vele ouders naar Den Helder waren teruggekeerd. Op 3 September van het vorig jaar was het aantal leerlingen in bovengenoemde scholen 645. Het is toen sterk gegroeid in de Septembermaand en heeft zijn terug slag gehad in October. Men ziet daaruit echter, dat een aantal van ruim 800 niet slecht is. Wij gelooven niet, dat voor den vrede een groote stroom Helderschen naar huis zal ko men, al is het waar, dat de laatste weken verschillende stadgenooten, die hun huizen in Den Helder nog in bewoonbaren staat hadden, zijn teruggekeerd. De massa zal wachten tot de vredësklokken over Europa luiden. Dat kan spoedig zijn. Wij houden die hoop vast en wenschen de leeraren en leerlingen van al onze scholen een zonnige vacantie toe. Ze hebben haar verdiend na al haar inspan ning van het laatste jaar. Capaciteit; 336 bezoekers Modem... smaakvol en comfortabel. Zooals wij reeds eenigen tijd geleden schre ven, zou „Formosa" in de Spoorstraat, wegens dringend noodzakelijke uitbreiding, verplaatst worden naar de Koningstraat en wel in het pand, waarin voorheen de modemagazijnen van de fa. Herschel gevestigd waren. De verbou wing is thans een feit en vanmiddag om 4 uur zal het nieuwe „Formosa" zijn deuren openen. Dit bedrijf is niet klein opgezet. Het tègen- deel is waar. Kosten noch moeiten werden door den eigenaar gespaard, om van deze zaak een café-restaurant te maken, dat in ieder opzicht aan de steeds stijgende eischen des tijds tege moet komt. En hij is daar tenvolle in geslaagd. In totaal kan het nieuwe „Formosa" niet minder dan 33§ bezoekers herbergen, en wel 302 in het café en 34 in de aparte eetzaal. Te kort aan ruimte zal men dus wel niet spoedig hebben! De verbouwing geschiedde door den heer M. C. v. d. Plas en diens medewerkers; een woord van waardeering voor het gepresteerde is hier o.i. zeker wel op zijn plaats. Letterlijk ieder stukje van de beschikbare ruimte, inclu sief de passage, werd benut en het resultaat werd een pand, dat ongetwijfeld een aanwinst voor de binnenstad genoemd mag worden. Reeds de entree kenmerkt zich door de zor gen die er aan besteed zijn, zoowel voor wat betreft de uiterst praktische „verduistering" die men kan toepassen als wat de uitvoering betreft. Betreedt men het interieur, dan wordt men getroffen door de groote ruimte. Tevens door den uiterst gunstigen lichtinval en de sobere, doch smaakvol uitgevoerde, wandbe- timmering. Deze is half donker-eiken en half licht gehouden. Voor onfrissche lucht behoeven de bezoekers geen angst te hebben; er is een ventilatie systeem, met een capaciteit van 7000 kubieke meter lucht, die er per uür uitgezogen kunnen worden, en 4800 kubieke meter, die als versche 'lucht toestroomen. De zaal bezit enkele zitjes, waarvan speciaal die voor de breede ramen, uitzicht gevend op de Koningstraat, wel in trek zullen zijn. Links van de 227 vierkante meter opper vlakte beslaande zaai bevindt,, zich het muziek- podiifm, waarop het orchest resideert. Van 46 uur en van 811 uur musiceeren hier Adolf Lubeck en zijn muzikanten. Een nieuwe vleugel werd aangeschaft, terwijl er eveneens een hyper-modern radio-toestel aanwêzig is, benevens gramofoonplatenversterker. Ook in dit opzicht heeft men in het nieuwe „Formosa" niets nagelaten om de grootst mogelijke service te bieden. Links achter van de zaal bevindt zich de eetzaal. Eveneens stemmig gehouden, maar met een maximum aan intimiteit. Rechts is het buffet. Groot en breed werd dit gebouwd, hetgeen noodig is als men weet, dat 6 kellners hier bediend moeten worden en dat een 3-tal personen achter dit buffet wer ken. Men beschikt hier over de modernste jkoel- machine's, die de dranken op de juiste tempe ratuur houden. Ook de ijs-machine is het beste wat er op dit gebied teverkrijgen is. Vobrts is daar de ruime telefooncel, terwijl speciaal aan de verlichting de uiterste zorg werd besteed. De smeedijzeren kronen zijn nog niet gearriveerd, zoodat men het momen teel nog met een „nood"-verlichting doet. Achter in de zaal ziet men een biljart, een leestafel, en voorts zijn hier, geheel afgeschei den van elkaar, de heeren- en damestoiletten. De keuken van „Formosa" is een lust voor het oog, Of beter gezegd, de keukens. Want er zijn er drie. Hier werd planmatig gewerkt om de bediening zoo snel mogelijk te doen ver- loopen. Niemand zal den ander in den weg loopen, terwijl de afscheiding van zaal en keu ken volkomen is. Er staat een enorm kolen- fornuis, waarop in éénmaal voor 120 personen gekookt kan worden. Er moet dus heel wat gebeuren wil men voor een niet uit te voeren opdracht staan. Dat alles gebeurt op een zoo hygiënisch mogelijke wijze spreekt welhaast vanzelf. Vleesch- en groentenberelding ge schiedt weer op in aparte afdeelingen, afge scheiden van de groote keuken. Resteeren de magazijnen, garderobe's, kas ten en andere bergplaatsen, die men aanbracht terzijde van de zaal. Hier maakte men een dankbaar gebruik van de breede passage. Deze is thans geheel benut, voor keukens, provisiekasten, eriz. Er zou van dit gebouw nog veel te vertellen zijn, maar wij meenen met het bovenstaande te kunnen volstaan. Ongetwijfeld zal men er zelf een kijkje willen riemen en ziet men dit alles dan uit eigen aanschouwing. Resteert nog te vermelden, dat „Formosa" in de Spoorstraat tijdelijk zijn deuren sluit. De be doeling is echter om het over een paar maan den weder te her-openen en dan uitsluitend als café. Naar wjj vernemen, heeft Ds. W. J. F. Meiners, predikant bij de Herst Evange lisch Luthersche Gemeente alhier, het be roep naar Amsterdam aangenomen. Ds. Meiners staat ruim vijf jaar in de Hel dersche gemeente en in die vijf jaar heeft hij zich als predikant bemind weten te maken als weinig van zijn voorgangers. Hij leefde met ieder van zijn gemeenteleden mee en in de Weezenstraat kon er geen familiegebeurtenis van beteekenis zijn of Ds. Meiners kwam even binnenwippen. Hij was een ernstig mensch en een vriendelijk mensch, die de sympathie van velen door zijn hartelijken omgang heeft ge wonnen. De Luthersche gemeente alhier was de eerste gemeente van Ds. Meiners. Het beroep naar Amsterdam is voor den nog jongen pre dikant een onderscheiding. De Hooge Kerkelijke Commissie zal, ten aanzien van de geestelijke verzorging van de Heldersche gemeente, een regeling treffen, waardoor de gemeente niet direct over behoeft te gaan tot het beroepen van een nieuwen pre dikant, waarvoor de financieele zorg in de huidige omstandigheden wel wat zwaar drukken. Tot begin September. Naar ons van de zijde van de commis sie wordt medegedeeld, zijn de sport dagen, welke oorspronkelijk waren vast gesteld op 1 en 2 Augustus, uitgesteld tot begin September. Bovengenoemd besluit is in een Maandag avond gehouden bespreking met de besturen der deelnemende vereenigingen genomen. De voornaamste reden waarom tot uitstel is overgegaan is gelegen in het feit, dat zoo wel de Wandeltocht als de voetbalwedstrijd op last van hooger hand, voor 1 September, geen doorgang mocht vinden. Daar kwam bij, dat ook de medewerking van de muziek momenteel niet op prijs werd gesteld, zoodat de gymnastiekvereeniging O.K.K. zich genoodzaakt zag verstek te laten gaan. Aangezien de commissie van meening was, dat het door haar beoogde doel, namelijk een demonstratie van alle takken van sport, welke momenteel ter plaatse beoefend wor den, niet op deze wijze bereikt zou worden, is men tot dit besluit gekomen. We kunnen slechts hopen, dat goed ge slaagde sportdagen in begin September de kroon op het vele moeilijke werk zullen zet ten van de commissie en de deelnemende vereenigingen. van 29 Juli 1941. BEVALLEN; C. M. Fillerup—Hoogendijk, z. C. ZoonWiering, z. OVERLEDEN: J. Bregman (m.), 30 jg,ar. Distributie-nieuws Rantsoenbonnen no. 17 van de vetkaart Detaillisten, die nog restantbonnen no. 17 van de vetkaart in hun bezit hebben, kunnen zich hiermede in deze week tot den distri- butiedienst wenden. Coupures voor Wehrmacht- marken De vorige week is vernield, dat op Wehr- machtmarken „Nahrmittel aller Art" uit sluitend coupures voor rijst mogen worden afgegeven. Thans heeft het Centraal Distri butiekantoor echter goedgevonden, dat ook weder coupures voor andere op deze bonnen afgeleverde grutterswaren worden afgegeven, mits daarvoor een overeenkomstig aantal Wehrmachtmarken aanwezig is en deze Marken geplakt zijn op een afzonderlijk op- plakvel voor elk artikel. Voor een coupure van: moeten worden ingeleverd Wehrmachtmarken Nahrmittel voor een hoeveelheid van: 10 rantsoenen rijst 10 rantsoenen havermout 10 rantsoenen vermicelli 10 rantsoenen maïzena 10 rantsoenen gort 2500 gram 2500 gram 1000 gram 1000 gram 2500 gram Bij den distributiedienst zijn thans aan vraagformulieren verkrijgbaar voor het ver krijgen van extra zeep ten behoeve van ar beiders, die bij de uitoefening van hun beroep of bedrijf in sterke mate aan vuilworden zijn blootgesteld. Deze extra bonnen kunnen uitsluitend door de werkgevers voor hun personeel worden aangevraagd. Personen, die zelfstandig een dergelijk be roep of bedrijf uitoefenen, kunnen evenwel ook een formulier afhalen. De ingevulde formulieren moeten uiterlijk op Woensdag 6 Augustus 1941 weder bij den distributiedienst zijn ingeleverd. Om te kun nen beoordeelen, welke arbeiders voor deze extra verstrekking in aanmerking komen, wordt hieronder een opsomming gegeven van de meest voorkomende beroepen, waarbij vuile arbeid wordt verricht. Ambachtscholen; Apotheek (exclusief speeljongens)Asbestpakking en graphiet- fabricage; Autogeen lasschen en snijden; Automobielreparatie; Baggerarbeid; Bakker (in broodbakkerijen uitsluitend de ovenisten en deegbereiders)Banketbakkerij; Binnen scheepvaart; Botermaker; Centrifugeeren van melk; Chauffeur (vrachtauto's); Cokes bereiding; Draaier (metaal-); Drukker (boek steen-, offset en diepdruk); Electrisch las schen; Expeditiearbeid; Garage; Grafdelver; Grondwerk, nat; Herstellen van automo bielen, rijwielen, schoenen; Kaasmaker in zuivelfabriek; Kapper; Ketelbikker- en -reini ger; Ketelmaker; Keurmeesters voor vee en vleesch; Klinker (zie metaalbewerker)Koks (geen koksmaats);- Lak- en verfspuiter; Lettergieter; Letterzetter; Lompensorteerde- rij; Loodgieter; Machinist; Mataalbewerker; Monteur; Motordrijver; Petroleum (behande ling van); Pedicure; Reinigingsdienst; Slager (uitsluitend indien ten minste éénmaal per week werkzaam met slachten),; Schilder; door Per Lund De zwoele zomeravond zweefde door het open venster naar binnen en voerde de sterke geur der pijnboomen met zich mee. Een geur van taaie, jonge boomen in stille bosschen. Ergens koerde een houtduif, een gedempt ge luid, dat slechts even de trage, loome stilte verstoorde. Een donkere lucht hing achter de bosschen als een smerige vlek tegen den blauwen avondhemel en in de atmosfeer was die bijna onmerkbare spanning, welke aan een weers verandering voorafgaat. Roerloos zat de man voor het venster en staarde met nietsziende oogen naar buiten. Zijn zwarte haren lagen wanordelijk door elkaar, alsof er veelvuldig door gestreken was met de smalle, sterke handen, die voor hem op tafel lagen. Geen spier bewoog op het scherp geteekende gezicht, waarop de harde uitdrukking schijnbaar lag uitgehouwen. Hij dacht, dieper dan hij ooit gedaan had en als fijne, doorzichtige glazen figuurtjes stonden de feiten hem voor oogen. Aan gedachten kan geen enkel mensch ont komen. Ze zullen hem achtervolgen ondanks alle inspanning om ze te weren. Dat wist Harald Olsen ook en hij deed geen moeite om zrjn gedachten, de gedachten, die zijn geheele wezen beheerschten te verbannen. Hij dacht aan alles wat achter hem lag en aan hetgeen de toekomst zou brengen. Hoe zou de dag van morgen zijn, nu hij zijn eenigste vriend verloren had. Het blonde meisje, dat een vriend voor hem was, zooals nooit iemand anders. Even speelde een glim lach om de dunne lippen. Nu was het voorbij en was alles weer als vroeger. Niemand meer, die zich om hem bekommerde, die zrjn hun kerend hart gaf waar het om vroeg; geen Helga, die zijn haren ruw door elkaar streek en hem hielp als het werk niet vlotten wilde. Geen ernstige gesprekken of zwijgzame oogenblikken, waarin zij op een laag bankje zat en met het hoofd tegen zijn knieën leunde. Nooit meer die doorgloeiende sensatie, die zijn bloed sneller deed stroomen en zijn hart on gekende warmte gaf, wanneer zij samen over een kaart gebogen zaten en haar wang on bewust, heel even, de zijne raakte. Niets meer van dat alles; het was voorbij. Ze had hem gekrenkt, hem Harald Olsen. Zrjn blik werd nog grimmiger. Hij was gek geweest, hij had de baas over zich laten spelen; altijd gedaan wat zij wilde. En nu, gegriefd had ze hem, tot in het diepst van zijn ziel. „Unfair" had ze hem genoemd en „ongevoelig", omdat hij een werkman met een groot huisgezin had ontslagen. Maar de man was oneerlijk... Begreep ze dan niet, dat zooiets funest was voor een onderneming? Ze had hem voorgehouden, dat hij den man eerst had kunnen waarschuwen. Hij had reke ning moeten houden met het gezin. Dadelijk flink aanpakken, is het eenige in zoo'n geval had hij beweerd en dat deed hij nog. Helga had als altijd natuurlijk gelijk willen hebben. Maar deze keer was het genoeg en dat had hij haar gezegd. Ze zou geen gelijk hebben, nu niet en nooit. Nog voelde hij het snijdende in haar stem, toen ze hem verweten had, dat hij „unfair" en „ongevoelig" was, hrjMoest niet juist zij weten, dat hij niet zoo was? Ze was weggegaan, zonder één woord, zonder één blik, ze had hem genegeerd. Er was nu nie mand meer, die hem noodig had, niemand. Hij was weer alleen en heelemaal vrij om te doen wat hij wilde. De man aan het venster lachte cynisch. Zachtjes wuifde de appelboom zijn groene takken heen en weer. Ik heb toch óók niemand noodig, mom pelde Harald. Ik weet, dat ik het lieg, maar tóch zeg ik, dat ik niemand noodig heb. Zelfs jou niet, Helga en je weet, dat ik niet buiten je kan. Ze kan toch terugkomen, weersprak zijn hart. Als ze iets om je geeft en ze ziet haar fout in, zal ze komen. Ja, dat kon niet anders, ze zóu komen, ze móest komen, hij wist het hij zou wachten... Er was weer hoop in zijn hart en verlangen.verlangen naar het blonde meisje, naar haar stem en haar ruwe liefkoozingen. Harald Olsen tuurde naar buiten over den smallen weg. Zijn hSrt was onrustig. Waarom kwam ze nog niet, ze moest toch weten, dat hij haar miste..., dat zij alles voor hem was en dat hij op haar wachtte. Du fiihlst doch auch wie ich, es ist vorbei, zong een stem. De slanke handen op de tafel bewogen even krampachtig, dan lagen ze weer roer loos. De man wachtte, doodstil, terwijl ln hem onrust en verlangen woelden. Zijn oogen zagen den weg, waarlangs ze moest komen; hij zag in gedachten haar ranke gestalte en het fijn besneden gezichtje, waarin de blauwe oogen hem altijd vol begrijpen hadden tegen- geblikt toch niet altijd.... en een doffe wanhoop schreide stjl in hem. In de verte sloeg; een torenklok. Heel traag tikten de eerste regendruppels op de blaren van de boomen, steeds sneller, tot.jiet water in de boomen ruischte. Ich steh'im Regen und warte auf Dich... zong dezelfde stem. Ja, ik wacht, zei Harald Olsen. 'tïPJtulpje Ui de ut-ei Wie zijn zorgen wil vergeten, En wil wonen vrij en blij, Wel, hij trekke, ongeweten, Naar het stulpje in de wei. Goed en schoon zijn daar de dagen; 't Leven lacht er ongestoord; Stil is 't, want 't onrustig vragen Wordt er nimmer meer gehoord. Vrij te zwerven door de weide, Door het bosch en over 't strand. Rust te zoeken langs de zijde Van het mooi Noord-Hollands land: Is er vreugdevoller leven; Is 't genieten er niet schoon? Is er niet veel goeds in 't streven Van dit oord en van deez' woon? Ranke vogels op hun vlerken, Strijken even bij je neer; 't Is of zij het laten merken: „Vriend, de zomer is er weer!" Groot en schoon zijn er de luchten, En de velden aad'men vree, Ver verwijderd is het zuchten Van een wereld vol van wee! Midden in de bloemenweide, Staat ons stulpje „Zorgenvrij"; 'k Heb de vreugde aan mijn zijde, In dit donk're noodlotstij Achter duinenrij verscholen, Leef ik nu maar rustig voort; Eenmaal eindigt al 't verdolen: Wordt de bee om vree verhoord. Callantsoog. Leo. Smid; Tandtechnikus; Visschersschepen (ar beid op af aan-); Vulcaniseeren (koud en heet). Kappers. Kappers kunnen' voor hun bedrijf extra- zeep- en scheerzeepbonnen aanvragen. Aan vraagformulieren kunnen van heden af bjj den distributiedienst worden afgehaald. Practiseerende artsen, tandartsen en veeartsen. Van 1 Augustus 1941 af kunnen boven genoemde artsen bij den distributiedienst op vertoon van hun distributiestamkaart extra bonnen voor toiletzeep ontvangen. DE BANANENRIJPERIJ. De firma Wittebrood, als ijverig midden stander, heeft ons gisteren telefonisch in kennis gesteld van het feit, dat haar bananen- rijperij niet ontruimd is, zooals een onzer medewerkers gisteren in een schets schreef. Het bedrijf is intact, men wacht alleen nog op bananen. Wanneer zullen ze komen? Wie weet het antwoord op deze vraag? Onze vroegere stadgenoot, de heer H. Kiljan, slaagde Maandag te Den Haag voor de acte Handelskennis L.O. Geslaagd voor M.U.L.O.-dlploima At T. Broekhulzen, T. Smit en A. de Bun je. YUjmM u& U\k Visscherfj Urk, 28 Juli. Door 80 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den gemeentelijken vischafslag alhier aange voerd: 6337 kg aal en paling, van 62 tot 154 kg per vaartuig, prijs 62 tot 154 cent; 30 kg snoekbaars, 68 cent; 70 kg voorn, 14 tot 20 cent per kg en 700 manden nest, prijs 33% cent per mand. Possen werden er niet aan gevoerd. De vorige week begon de visscherij ln het begin zeer goed; later was deze matig te noemen. Het laatste etmaal waren de vang sten tot matig. De motorlooze zeilvaartuigen brachten eerst vangsten aan de markt tot 70 kg per zeilvaartuig, later tot 50 kg per zeilvaartuig. Possen werden er in het geheel niet aangevoerd. De nestvangsten varieerden tot 20 manden per etmaal. De baarsvangsten waren tot 15 kg per zeilvaartuig. De week- besommingen waren 60 tot 150 gulden per zeilvaartuig. In het begin der vorige week markten de kleine motorvaartuigen veelal elders. In het laatste etmaal markten deze hier. Vangsten tot 200 kg per motorvaartuig. De nestvangsten waren 30 tot 35 manden per etmaal. De baarsvangsten tot 50 kg. Hiervan waren de weekbesommingen van 200 tot 350 gulden per vaartuig. Enkele gelukkigen van 500 tot 800 gulden per motorvaartuig. Er ia nog zeer veel aal en paling in de voormalige Zuiderzee te vangen. Dit bleek weer uit de vangsten van de lijnaalvisschers. De laatste weken waren deze zelfs gering. Nu echter worden deze weer veel beter. De kustlijnaal- visschers hadden weekresultaten tot 50 gul den. Ze brachten per morgen aan de markt vangsten van 25 kg. De groote stoombeugers tot 80 kg per vaartuig. De kustlijnaanvis- schers hadden resultaten tot 50.De groote stoombeugers tot 250 gulden per lijn- aalvisscher. Met de fuikaal visscherij gaat het aanmerkelijk beter worden. Hier waren de vangsten weer tot 200 kg per fuikaalvis- scher. Besommingen tot 400 gulden per fuik- aalvisscher. Van onze groote Noordzeevloot kwamen zeer gunstige Derichten binnen. Vooral de visscherij op Noordzeebot was zeer goed te noemen. Op de Waddenzee waren de besom mingen tot 350 gulden. Voor de kust tot 555 gulden. Enkele snurrevaadvaartuigen be- somden meer dan 1000 gulden per vaartuig. De overige week (21 tot en met 26 Juli) werd door 9 tot en met 90 vaartuigen per dag aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 22510 kg aal en paling, prijs 62 tot 154 cent; 200 kg snoekbaars, 68 et; 80 kg baars; 100 kg voorn, prijs 14 tot 20 cent per kg' 2600 manden nest, prijs 33% cent per mand'. Deze week is het grootste aantal manden nest hier aangevoerd; het vorige jaar over trof de aanvoer van nest dit groote aantal ook niet

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5