Volkstuinders N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD kunnen gerust zijn Bodemgeheimen worden onthuld PROGRAMMA Interessante grepen GEEN INLEVERING VAN OOGST OPBRENGST. Zooals eenigen tijd geleden is meegedeeld, ligt het in het voornemen, over te gaan tot een registratie van de volkstuintjes. Deze is noodig, omdat de overheid een volledig over zicht behoort te krijgen van de beteekenis en den omvang van het voikstuinwezen in ons land Daarna zal zij kunnen vaststellen, hoe de uitwassen op dit gebied moeten wor den tegengegaan en in hoeverre de schaarsch- te van bepaalde grondstoffen maatregelen ten gunste eene. zoo billijk mogelijke verdee ling van de benoodigdheden onder de volks tuinders gewenscht maakt In het bijzonder echter beoogt de overheid met deze registratie, te we ten te komen, in hoeverre voor de particuliere teelt van tuinbouw- en landbouwgewassen landbouwgronden in gebruik zijn genomen, welke een grootere opbrengst ten bate der voed selvoorziening var mensch en dier kunnen geven, wanneer zij beroeps matig, dus door boeren en tuinders, word n bebouwd. Want onder de te genwoordige omstandigheden moet het natuurlijk onmogelijk worden ge maakt, dat een deel van onzen bo dem niet op de meest economische manier zou worden gebruikt Uit dezen opzet van het onderzoek blijkt, volgens het Hdbld., dat van de registratie en van de daarna te nemen overheidsmaat regelen geen nadeelen zijn te duchten voor de van oudsher gevestigde, bonafide volkstuin tjes, uitgegeven aan leden van volkstuinver- eenigingen. Ook is het duidelijk, dat de be werkers van tuintjes, aangelegd op alle, bui ten de normale productie vallende, gronden '('bijvoorbeeld op bouwterrein, langs spoorlij nen, verkeerswegen, kanalen, op gedeelten van fabrieksterreinen, enz.), geen reden heb ben om zich ongerust te maken. Veeleer kun nen de bewerkers van deze tuintjes slechts voordeelen van een ordening van het volks tuinwezen verwachten. Particuliere teelt op landbouwgronden. Anders staat de zaak voor de, sedert den oorlog vrij sterke opgekomen, particuliere teelt van voedingsgewassen op land- en tuin- bouwgronden, welke daarvoor aan hun nor male bestemming zijn onttrokken. Aan de hand der resultaten van het te houden on derzoek zal de overheid moeten vaststellen, in hoeverre de voedselvoorziening van het volk, door deze onttrekking van gronden aan de normale, agrarische productie, wordt be nadeeld, en welke maatregelen hiertegen moeten worden genomen. Uit de publicatie betreffende de voorgeno men registratie hebbe sommigen meenen te kunnen afleiden, dat bonafide volkstuinders een deel van de oogstopbrengst zouden moe ten inleveren. Deze conclusie is geheel on juist. Voor ongerustheid in dit verband be staat geenerlei reden. Van bevoegde zijde is ons verzekerd, dat in dit jaar geen inleve ring zal behoeven plaats te vinden van groen te n en fruit, door particulieren in eigen tuin of op gehuurden grond (in volkstuinen) ge teeld. Ook van de bruine boonen en andere peulvruchten, door particulieren op deze wij ze gekweekt, behoeft niets te worden ingele verd en evenmin zullen de desbetreffende rantsoenen, welke hun zijn toegewezen, wor den gekort. Slechts voor de aardappelen, door parti culieren geteeld, zal los van de voorge nomen registratie een bijzondere rege ling worden getroffen. Aardappelen zijn een hoogst belangrijk volksvoedsel. De voorraad ervan moet rechtvaardig worden verdeeld. De menschen, die zoo gelukkig zijn geweest, voor hun ge een eenigszins, belangrijke hoeveelheid aardappelen te hebben kunnen telen, kunnen daarom niet tevens aanspraak maken op een rants >e.i, even groot, als zal worden verstrekt aan de andere Nederlan ders, die niet in staat zijn. uit eigen teelt zich een voorraad te vormen. Eerstgenoem- den zullen een bepaald aantal aardappelbon nen moeten inleveren. Deze verplichting zal echter niet gelden voor de bewerkers van de volkstuintjes, waarvan de grootte beneden een bepaalde oppervlaktc-blijft. Vermoedelijk zal het desbetreffende voorschrift aldus lui den, dat het meerendeel der volkstuintjes on der deze vrijstelling zal vallen. Van de ove- 277. Nlpper gaat tot de aanval over. 1. „Je wil du» beweren, Goril la, dat je de meteoorsteen niet hebt! Dan gaan we uit een ander vaatje tappen! Heb jc lange armen, Gorilla, laat eens zien, hoe ver je je armen kunt uitspreiden?" 2. Hier staat Gorilla in ztjn volle omvang! Jg ziet zeker wel, dat je beter uit zijn buurt kunt bleven! 278. De hut wordt bestormd. 1. „Heb je al gehoord, wat Nipper nu weer.heeft klaar gespeeld? H(j heeft de on overwinnelijke Gorilla in het zand doen bijten!" 2. „Zeg Nipper, je moet nou niet denken, dat de meteoor- al van Jou is! We zullen er tot het laatste oogenblik om vechten!! Sta op, Gorilla, denk je dat ik je daarvoor in dienst genomen heb om op de grond te gaan liggen kronkelen?!!" rige zal gelijk reeds eerder is gemeld bij de berekening van het aantal bonnen, dat zal moeten worden ingeleverd, de aard appelenopbrengst zeer laag worden ge schat. De vaste norm voor deze inlevering zal laag worden gesteld. Wie zich de moei te hebben getroost, voor eigen gezinsver- bruik aardappelen te telen, zullen daarvoor in den vorm van een ruimeren voorraad worden schadeloos gesteld. De desbetreffen de regeling zal binnenkort worden bekend gemaakt. Opgravingen en toevallige vond sten leveren veel op. Onze bodem, van den Dollard tot de Schelde, heeft in de laatste jaren meerma len het een of ander onthuld omtrent het lever onzer voorouders of hier te lande ge woond hebbende voorgangers. Men mag gerust aannemen, dat er in de Nederlandschen grond nog vele geheimen verborgen liggen, die te gelegener tijd zullen worden geopenbaard. Om eenigen indruk te verkrijgen van het geen op dit gebied reeds door vondsten en opgravingen werd bereikt en van de plan nen, die er te dezen aanzien bestaan, heeft een redacteur van het A.N.P. een onder houd gehad met den directeur van het Rijks- bureah voor het oudheidkundig bodemon derzoek, Dr. F. C. Bursch, te Leiden. Als resultaat van dat gesprek zij het vol gende medegedeeld. Dr. Bursch stelde op den voorgrond, dat men met het hierbedoelde onderzoek nog lang niet aan het eind is, omdat sedert de verleden jaar tot stand gekomen reorgani satie van dezen arbeid slechts een beperkt deel van ons land kon worden bewerkt. In een circulaire aan burgemeesters en schoolbesturen in deelen van het land, die daarvoor in_ aanmerking kwamen, heeft het in 1940 gevórmde rijksbureau de medewer king ingeroepen van vrijwillige krachten bif het samenstellen van een zoo volledig mogelijke lijst van oudheidkundige ver schijnselen in ons land. Het resultaat daarvan is tot nu toe bevredigend. Reeds werden vele antwoorden op toegezonden vragen lijsten ontvangen omtrent vondsten van steenen of bronzen bijlen, mes sen, aardewerkscherven, Ijzeren wa pens, enz. uit oude tijden en om trent plaatsen met typische namen of andere, waaraan legenden zijn vastgeknoopt. Terreinen, die vermoedelijk oudheidkun dige verschijnselen bevatten, zullen de noo- dige bescherming genieten en de bij ontgin ning te vinden resten zullen met alle zor gen worden omringd en voor het nageslacht bewaard blijven. Het centrale rijksmuseum van oudheden te Leiden en het biologisch archeologisch instituut der rijksuniversiteit te Groningen zijn bij dit werk ten nauwste betrokken. Daarnaast zal het streven der locale verzamelingen in den lande tot be houd van bodemvondsten den krachtigen steun van het rijksbureau ondervinden. De geestelijke grondslag, waarop deze arbeid berüst, is die van het algemeerrbelang. Het is voor het onderzoek van onze eigen cul tuur van groote beteekenis, dat zooveel mo gelijk gegevens ook uit prae- en voorhistori- schen tijd worden verkregen. EEN OFFERVAARDIGE GEMEENTE. Voor de diaconie van de Geref. Kerk van Scheveningen werden, volgens het Vad.. gecollecteerd twee bankbiljetten van f100, zes van f25, drie van f20 en twee en twin tig van f10. MiaAen DE WEDSTRIJD DR. EUWE—BOGOL JUBOW, 5—2. Karlsbad, 28 Juli. (A.N.P.) De zesde par tij in de ontmoeting tusschen onzen landge noot dr. Max Euwe en den Duitschèn kam pioen Bogoljubow werd na 55 zetten door dr. Euwe gewonnen. In de daarna gespeelde zevende partij (Italiaansche) demonstreerde Bogoljubow een bewonderenswaardig nieuwtje, waar door hij zich van een sterker eindspel ver zekerde. De verdediging van dr. Euwe was evenwel zoo meesterlijk, dat het toreneind spel in deze partij na den 34sten zet in re mise eindigde. De stand is nu na de zevende partij: dr. Euwe 5 punten tegen Bogoljubow 2 punten. Feuilletor door Philips Oppenheim 32 Perisaol zond den jongen man met een hoofdknik weg. Daarna liep h(j naar buiten, kleedde zich bij den vijver uit, en zwom een kwartiertje. Hij wreef zich in een grot droog, stak 'n sigaar op, en wandelde in diep ge peins naar de villa terug, met een nieuwe zorg beladen. ...Chauvanne was ongetwijfeld de eenige kwetsbare plek ln het Kabinet. Lavandou, zjjn cpllega ad interim, was betrouwbaar, en nu kwam Lavandou, na de portefeuille nau welijks een maand waargenomen te hebben, hals over kop naar het Zuiden, blijkbaar met tijding van het grootste gewicht... Perissol schonk weinig aandacht aan den maneschijn, die den tuin fantastisch overstroomde. Hij had alleen oog voor den weg, die zich van Cannes naar hier kronkelde. Het was om vruchteloos uitkijken, dat de spanning slechts ver-loogde... Eindelijk sloeg een auto in la- zende vaart een bocht om en naderde luid toeterend bet inrfc'hek van de villa. Nog een paar minuten, en een met stof overdekt man van middelbaren leeftijd strompelde de bor- destreden op. De deur vloog voor hem open. Waarde Lavandou, riep de generaal uit. Je bent doodop. Je bent toch niet op één dag uit Parijs komen rijden? Ik vertrok vanmorgen om zes uur, ant woordde de man, die zich op een van de tuinstoelen liet zinken. Ik had willen vlie gen, maar het vliegterrein werd bewaakt. Ik ontving telefonisch bericht, dat er geen vlieg tuig voor mij beschikbaar was. Ik vermoed, dat als ik er een gebruikt had, dit het einde van alles geweest zou zijn. Er wordt be weerd, dat er op lederen hoek van Parijs moordenaars gereed staan. Maar wat is er dan toch gebeurd? vroeg Perissol in angstige spanning. Den laatsten keer toen wij elkaar spraken, was je zoo ingenomen met je benoeming. Welk onheil brengt je in zulk een toestand hier? Geef in 's hemelsnaam daarvoor een verkla ring. Ik heb een afschuwelijke ontdekking gedaan, kreunde de bezoeker, wierp zijn hoed weg en woelde met zijn vingers door zijn be stoven haren. Zoo erg kan die toch niet zijn, werd door Perissol betwijfeld. Je hebt spijs en drank noodig, zeg ik. Daarna zul je alles niet meer zoo zwart inzien. Een glas wijn graag, antwoordde de ander. Daarna een stukje eten. Generaal ik geloof dat de wereld op haar einde loopt! Och, daar moet het tenslotte toch toe komen, wat het filosofische antwoord. Dan het liefst nu maar dadelijk, zuchtte Lavandou. Een bediende bracht wijn binnen. De doo- delijk vermoeide man dronk gretig. Mijn chauffeur, verzocht hij. Die heeft het ook hard noodig. Hij reed als een dolleman. Hij zal niets te kort komen, stelde zjjn gastheer hem gerust. En nu, Lavandou? vervolgde hij, nadat de deur weer gesloten was. Onthoud mij nu je nieuws niet lan ger. Frankrijk, begon- Lavandou aarzelend, heeft door den dood of door de schande eenigen van zijn beste zonen verloren, en toch is de eigenlijke ramp nog niet begonnen. Je begint je hart vast te houden voor anderen die óók vertrouwd werden, en tegen wie óók opgezien werd. Perissol keek om zich heen. Hij trok zijn vriend mee naar binnen en sloot de terras deuren. Zelfs hier spionnen? vroeg Lavandou bitter. Je kunt nooit weten, antwoordde de ge neraal droogjes. Ik heb geleerd voorzichtig te zijn. Je komt met gewichtige mededeelin- gen, vrees ik. Oordeel zelf. U weet, dat ik benoemd werd, kort voordat Chauvanne een lange vacantie zou nemen. Hij lichtte mij op ver- verscheidene punten in, maar bij het laatste leek hij mij een beetje geheimzinnig. Hij zei namelijk: Lavandou, stuit je op iets, dat je niet duidelijk is, leg het dan tot mijn terug komst terzijde. Vraag niemand om advies. Alleen j(j en ik besturen dit departement. Begrepen? Ik gaf hem natuurlijk die ver zekering. Ik ben er aan gewoon om met groote getallen om te gaan. Ik verzocht hem alleen om mij op belofte van geheimhouding zijn bestemming op te geven, voor het gevai zich iets van buitengewoon belang voordoen zou. Hij weigerde. En die zonderlinge blik, die ik al 'een paar maanden b(j hem opgemerkt had, verscheen weer in zy'n oogen. Ik wensch uitdrukkelijk, dat je je niet met mij in verbinding tracht te stellen, Lavandou, ging hjj voort, volgens mjjn dokter zal ik een RADIO DONDERDAG 81 JULI 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.': Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrijz. Protst. Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 12.00 Omroeporkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische be richten. 1.00 Ensemble Erica Helen en gramofoon muziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie met gramofoonplaten: „Galerjj van hedendaagsche Italiaansche zangers". 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Amabile-sextet. 6.15 100.000.000 ratten en het kwaad, dat zij aanrichten, causerie. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.45 Voor den boer. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Omroep-Symphonie-orkest en sopraan. (In de pauze Boekbespreking). 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.O.N.: Uitzending in de Engelsche taal: „National features of the Netherlands". Hilversum II. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0(7 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. S~ 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst. 10.20 Pianovoordracht. wrak worden, tenzrj ik volkomen rust neem. Ik zeil over drie dagen in een jacht west waarts. Ik zal zonder noodzaak geen enkele haven aandoen, en heb gelast om de draad- looze te ontschakelen. Voilé,. Dat was zijn af scheid. Dat schijnt toch redelijk, merkte Perissol op. Wacht even! Het eerste werk dat mij ten deel viel, was het tabelleeren en verifi- eeren van de inschrijvingen op—de jongste 5 Staatsleening. Volgens de bladen was er voor negenhonderd millioen ingeschreven. Er werd ingeschreven voor dertienhonderd mil lioen. De generaal glimlachte. Mijn waarde Lavandou, riep hij. Een vergissing van vier honderd millioen is ongelooflijk! Dat is het juist! riep Lavandou. Dat kan geen vergissing rijn. En 't is ook geen vergissing. Begrijpt u het nog niet? Vierhon derd millioen zijn uit de boeken van de Schat kist verdwenen! Waarheen u wilt maar ze zijn er niet meer. Zij zijn den weg opgegaan, dien zoovele millioenen in de laatste twaalf maanden gegaan zijn. Nu werd Perissol ook ernstig. Er kan toch geen sprake zijn van eenige vergissing m(jn vriend? vroeg hij met heesche stem. Geen sprake van, generaal, kreunde de ander bijna. Vierhonderd millioen zijn ver dwenen, en daarvan weten twee mannen behalve Chauvanne en ik. En die zijn? Edouard Mermillon en Baron de Brett Mermillon! Genadige goedheid' „J* heerschte een kort zwijgen. Perissol stond met gekruiste armen in de ruimte te staren. Hij scheen in lengte toegenomen te De eenige man, die het land had kunnen 10.40 Voordracht. 11.00 Het Sylvestre Trio en gramofoonmuziek, 12.00 Politieberichten. 12.15 Ramblers. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Bont programma. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (Voorbe reid dobr de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Het Haagsch Trio. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Persoverzicht voor binnen- es buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Brandende kwesties, causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en solisten. 9.30 Sport. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. i Ernstige muziek. Het Omroep Symphonie orkest concer teert van 20.15—21.30 uur Hilv. II. Soliste is de sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin, die liederen van Grieg, Si- belius en Liszt zal zingen. Pierre Rei- nards dirigeert op dit concert Wagner's jeugdwerk, de Ouverture „Die Feeën", „Finlandia" van Sibelius, en besluit het concert met Uitava (Die Moldau) het po pulaire symphonische gedicht uit den cyclus „Mijn Vaderland" Ma Vlast van Smetana. Reportages Van 18.4519.00 uur HÜiv. II wordt ^eeri tweede reportage gewijd aan den Volks tuin, onder den titel „De Bodem Trekt", Ir. v. d. Plassche doet eenige mededeelin- gen over de bemoeiingen van de overheid t.».v. het volkstuintje, opdat deze tuintjes die van zoo groote beteekenis voor den stadsmensch zijn zullen worden uitgebreid. Voor de jeugd. 16.30—17.00 uur Hilv. II Willem de Meyer, de volkszangleider uit Vlaanderen, op bezoek bij onze schoolgaande jeugd. Het Nederlandsche lied. redden, mompelde hij. De eenige man, wien men nooit iets ten laste heeft kunnen leggen. Ongetwijfeld heeft de Brett er de hand in gehad, vervolgde Lavandou. Dat kan met gemak bewezen worden, Want de in schrijvingen, die niet verantwoord zijn, zijn juist de Belgische. Weten zij op het bureau wat je ontdekt hebt? vroeg Perissol. Zij hebben vermoedens. Ik wist al lang, dat ik door spionnen omringd werd. Ik weet zeker, dat er genoteerd is welke uren ik op het bureau doorbracht, waar ik lunchte of dineerde, en met wie ik sprak. In den vroegen morgen belde ik een vlieghaven op. Binnen een paar minuten werd ik door een vriend ge waarschuwd, dat ik beter deed met geen vlieg tuig te nemen. En wat deed je? «r ,ee,n aanvragen, natuurlijk. Het gold een officieele zaak en ik had er het recht toe. kwam bijna dadelijk. Er was beschikbaarChtenVeertlS Uren g0en vlie£tuig Chauvanna is nog steeds op dien ver- wenschten kruistocht? ^aar een onbekende haven en zonder .f1 omdat ik hem niet bereiken kon, entte ik datgene op te lossen, wat mij een g toescheen. En daarop volgde mijn ontdekking. Ik laat mij daar niet op voor staan, generaal, rpaar ik verzeker u dat de knapste accountant ln Europa, de rekening en verantwoording dag aan dag had kunnen nacijferen, zonder de ontdekking te doen, die ik deed. Het kwam alleen, omdat ik, niet ia staat zijnde mijn chef een vraag te doen, een eigen controlesysteem moest bedenken. e.generaal begroef zijn gezicht een oogen blik in zijn handen. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6