Duur kopje thee Sint Petersburg bedreigd Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver- heid en Scheepvaart IN SPANJE KAN MEN OUD WORDEN! VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. (Zitting van Woensdag 30 Juli.) Heerhugo waard. VLEESCH VAN EEN CLANDESTIEN GESLACHT VARKEN GEKOCHT. Op 3 Mei werd bij verd. K. S„ wonende ie Heerhugowaard, een partij varkensvleesch aangetroffen, waarvan hij wist, dat het af komstig was van een clandestien geslacht, varken. Dertig a veertig pond vleesch werd aangetroffen in het schapenhok. Verd. erkende het feit, doch zeide daar voor bonnen te hebben gegeven. Ja later; zeide de Econ. Rechter Mr. Ub- bens, anders was u liet vleesch kwijt geweest. De Officier van Justitie Mr. de Brueys Tack eischte f 100.boete subs. 20 dagen. Verd. meende onschuldig te zijn, omdat men hem gezegd had, dat het vleesch afkom stig was van een huisslachting. Mr. Ubbens meende, dat verd. wel beter wist en veroordeelde hem tot f 60.boete subs. 15 dagen hechtenis. ,W i e r i n g e n. VLEESCH GEKOCHT ZONDER BON. Een zekere G. R. te Wieringen had aan verschillende personen aldaar varkens vleesch verkocht, zonder daarvoor bonnen te hebben gevraagd. Degenen die zonder bonnen hadden ge kocht, moesten terecht staan. Th. A. R. was 't" eerste van de rij en werd conform oen eisch van den Officier van Justitie verooi> deeld tot f75.— boete, subs. 20 dagen hech tenis. De tweede verd. was G. H. R., eveneens wo nende te Wieringen. Deze hoorde dezelfde straf door den Officier vragen en werd ook tot f75.— subs. 20 dagen door Mr. Ubbens veroordeeld. Een zekere T. T. te Wieringen was niet ver schenen.Tegen hem werd verstek verleend. Hier was het van hetzelfde laken een pak en ook in deze zaak was de boete gelijk aan die van de vorige verdachten. B. C. Gr., schoenmaker van beroep en wo nende te Wieringen; mej. A. D„ die verstek liet gaan; mej. A. B„ die eveneens niet was verschenen; mej. G. W. en A. A. R., allen wonende te Wieringen, werden tot dezelfde boete veroordeeld. Mej. A. W. uit Wieringen had op 20 Mei een hoeveelheid varkensvleesch van 13 K.G. z nder bon gekocht van een zekeren M. v. R. Verd. erkende het feit en M. v. R. kwam getuigen, dat hij het verkocht had. Hoeveel heeft u daaraan verdiend? vroeg Mr. Ubbens. Ik heb het gekocht voor f 1.25 en verkocht voor f 1.60, antwoordde getuige. Hoe verd. aan het vleesch kwam. daarover hulde deze zich in een waas van geheimzin nigheid. De Officier vroeg ook in deze zaak een geldboete van f75—, subs. 20 dagen hech tenis. Daarna werden de rollen omgedraaid en kwam de verkooper M. R. op de lange mat te staan, terwijl mej. A. W. kwam getuigen, dat ij op 20 Mei van verd. 13 K.G. varkens vleesch had gekocht voor f 1.60 per K.G. De Officier van Justitie wees er op. dat deze verd. het vleesch had gekocht zonder bonnen en ook weer zonder bonnen had ver kocht. Mr. de Brueys Tack vond dit feit ernstiger dan de vorige en eischte f 125.boete subs. 30.dagen. Nooit nog ben ik met den rechter in aan raking geweest; verdedigde zich verdachte. Mr. Ubbens uitspraak doende, veroordeelde dezen verdachte tot f 100.boete, subs. 20 dagen hechtenis. Den Helder. CLANDESTIENE SLACHTING. P. W. en K. J. v. 't H., beide wonende te Den Helder, moesten terecht staan, omdat zij op 21 December vijf varkens zouden hebben geslacht zonder vergunning daartoe te heb ben. Als get. werd gehoord een zekere M. R. te Den Helder, in wiens boet de varkens ge slacht waren. Get. zeide. dat verd. bij hem gekomen waren met het verzoek de varkens in zijn boet te mogen overbrengen. Eerst had getuige er geen ooren naar, maar later kwamen de verdachten terug en stemde get. toe. Dienzelfden avond werden de beesten clandestien geslacht. Beide verdachten erkenden het tenlaste gelegde volmondig. De officier van Justitie noemde dit een zéér ernstig feit. W. heeft er v. 't H. inge haald en is dus de hoofdschuldige. Mr de Brueys Tack eischte tegen W. 5 maanden en tegen v. 't H. 2 maanden gevangenisstraf Mr. Buiskool uit Hoorn, verdediger van den slager W. bracht naar voren dat in December deze handelingen wel is waar strafbaar waren, doch ze werden toen nog niet zoo zwaar aangerekend. Voorts wees pleiter op het feit, dat verd W. in Den Helder wel zéér zwaar werd ge troffen door het bombardement. Drie maan den was verd, geevacueerd en toen hij te rugkwam was hij zonder middelen en waren zijn klanten weg Toen is hij voor de ver leiding bezweken. De bedoeling is niet geweest extra winst te maken, bovendien heeft verd. nog f 25 aan v. 't H gegeven. Door de Veecentrale werd de cliënt van den Raadsman reeds 6 maanden uitgeslo ten, hetgeen een gevoelige straf beteekende Mr. Buiskool riep de clementie van don rechter in. Mr. Ubbens uitspraak doende veroordeel de verd. W. tot 3 maanden en verd. v. 't H. tot 6 weken gevangenisstraf. Bergen. EEN DERGELIJK GEVAL. Daarna moest terecht staan een zekere N. J V uit Bergen, die ervan werd beschul digd op 20 Mei in een schuur van den melkslijter L. een of meer varkens clan destien te hebben geslacht. Verd. zeide dat iemand dien hij in den Helder had ontmoet het varken had geslacht en hij slechts had geholpen. Get. St. Politieagent te Alkmaar wierp een geheel ander licht op de zaak en ver telde, dat verd hem had verklaard de var kens zelf te hebben geslacht; de ander zou in de buurt hebben rondgeloopen en was getuige geweest van de slachting Verd. beweerde, dat hij dat nooit had verklaard. Mr. Ubbens: Ik heb den indruk, dat U op alle uw gelijke manieren er U tracht uit te redden. Maar ik geloof U niet .De verba lisant zal niet zoo maar een verkeerd pro ces-verbaal opmaken. Verdachte: Ik was zenuwachtig, omdat ik in een Cel werd opgesloten. Verbalisant: Hij was zoo koud als 't maar kan. De officier requisitoir nemend achtte het tenlaste gelegde wettig en overtuigend be wezen en noemde het feit zéér ernstig, waarom hij een gevangenisstraf eischte van 4 maanden. Conform dezen eisch werd verd. door den Economischen Rechter veroordeeld. De melkslijter J J. L. uit Bergen, die z'n schuur voor het slachten beschikbaar had gesteld hoorde 6 weken gevangensstraf te gen zich eisch en. Mr. Ubbens deed er de helft af en veroor deelde verd. tot 3 weken gevangenisstraf. Kennis zou thee zetten, maar nam een bankbiljet weg. Amst erdam, 30 Juli „Ga jij maar boodschappen doen, dan zal ik intusschen wel thee zetten", zoo had een 34-jarige kleermaker op 24 Au gustus van het vorig jaar gezegd tot de vrouw van een violist te Hilver sum. De dame was boodschappen gaan doen, doch toen zij terug kwam, deed zij de zeer onaangena me ontdekking, dat uit haar tasch, die zij op de schoorsteenmantel had' laten liggen, een bankbiljet van f25 was verdwenen. Onmiddellijk ver dacht zij den behulpzamen thee- zetter, maar omdat de jonge vrouw verstandig was en niet overijld te werk wilde gaan, sprak zij haar ver denking niet uit Zij deed dat later en hoewel de kleerma ker reageerde met een hautaine ontkenning die haar hoogtepunt vond in de verklaring- „Ik ben oud-officier en officieren ste Pn niet verdween hij toch uit don familiekring om er niet weer te keeren. ""eKring Het scheen niet het eenige te zijn van men den man kon verdenken.' S bij den buurman, waar hij gelogeerd h was een rijwielbelastingplaatie uit ai ?aci' fetlade verdwenen en uit een kist ii huis van de violist ncwr een hprtuo,» Er was dus reden te de zaak te mengen. Dat gebeur,i,- 'tfe m sultaat was, dat de klo-miakr-r het re dit jaar door de recb;, n April v- voor het stelen van Anus te, rlan'! trek van voora n1Pt af de twee andere f<dt. -«u'eld Va hem vrij. i rechtbank De man ging d beroep en gist,- §r «to ^'onnis in hA« het gerechtshof Ajr"d hij terecht bleef hij ontk<" iet, ms,(wlam. Alle fp?°r ren zeer positief ir-|- doch de getui^n zijn relaas weinig hun verklaringen vYa" i mdruk ma.akte 0(lat HOUT EN HOUTPRODUCTEN. Bij beschikking van den Se cretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart (Neder- landsche Staatscourant van 30 Juli 1941, no. 146), zijn in de Houtbeschikking 1939 no. 1 en 1940 no. 1 een aantal wijzigin gen aangebracht. Deze wijzigingen hebben o.a. ten gevolge dat de navolgende ondernemingen, voor zoover zij nog niet bij het Rijksbureau voor Hout zijn ingeschreven, zich alsnog ter inschrijving die nen aan te melden: 1. die ondernemingen, die van den handel in hout, van het verzagen, het bewerken of verwerken van hout hun nor maal bedrijf maken en die on dernemingen, die geregeld hout verzagen, bewerken of verwer ken ten behoeve van hun eigen bedrijf (bijv. de aannemer). On der hout wordt in dit verband verstaan al dan niet gebruikt bout, triplex, fineer, vezelpla ten, kurk, bamboe en rotting. 2. Die ondernemingen, die van den handel in. het bewer ken of het verwerken van hout producten hun normaal bedrijf maken en die ondernemingen, die geregeld houtproducten be werken of verwerken ten behoe ve van hun eigen bedrijf. On der houtproducten wordt ver staan. die producten, welke ge heel of voor het groolste deel uit hout, bamboe, rotting of kurk bestaan. 3. Die ondernemingen, die van de vervaardiging van tri plex en vezelplaten (Board) in den zin van de Houtbeschikking 1939 no. 1 hun normaal be drijf maken. 4. De agent, de commission- nair en de makelaar in hout. De betrokkeh ondernemin gen zijn verplicht zich ter in schrijving bij het Rijksbureau voor Hout te Amsterdam aan te melden op formulieren, welke dor dit Bureau worden beschik baar gesteld. De aanvrage van deze formulieren moet geschie den voor 5 Augustus 1941, ter wijl de formulieren binnen vier dagen na de afgifte of de ver zending door het Rijksbureau moeten worden ingediend. DISPENSATIES VAN HET VOORSCHRIFT No. 2 VOOR DE UITVOERING VAN SCHILDERWERKEN. De Directeur van de Sectie Verf en Verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemi sche Producten maakt bekend, dat er voor het aanvragen van toestemming tot afwijking van het Voorschrift No. 2 voor de uitvoering van Schilderwerken, een nieuwe regeling is getrof fen. Een desbetreffende uitvoe rige circulaire (formulier V 170) is reeds aan een groot aantal ondernemingen toege zonden. Belanghebbenden, die deze circulaire nog niet mochten hebben ontvangen, kunnen de ze bij de Sectie Verf en Verf grondstoffen van het Rijksbu reau voor Chemische Produc ten, Kopingskade 15, 's-Graven- hage. aanvragen. Het hoogtepunt van den 16den Westfriezen dag, die Woensdag te De Rijp werd gehouden w«as de uitvoering van oude dansen in Westfriesch costuum op het plein voor het mooio 17de eeuwsche raadhuis. Een overzicht tijdens de schaatsenrijdersdans. (PaxyHolland-De Haan m) DIE ZIJN VOORGESLACHT NIET EERT, IS ZIJN EIGEN NAAM NIET WEERD. Een drnk bezochte vergadering. De tijden mogen zijn zooals ze zijn, aan de belangstelling voor den 16den Westfriezen- dag deden ze geen afbreuk. De opkomst was buitengewoon groot. De zaal van Blokdijk in het oude de Rijp heeft wel zelden zooveel menschen bevat. Opening. Nadat gedurende een half uurtje gelegen heid was geweest om oude kennismakingen te hernieuwen, kon de voorzitter, de heer G. Nobel, de bijeenkomst openen. Hij heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de bur gemeester van de Rijp. Na een blik in het sombere hecien, maande hij tot rustig door gaan met en voor elkaar. Er is in deze we reld veel te waardeeren, mits we slechts oog hebben voor het schoone. Dé historie kan ons daarbij van groot nut zijn. Voordat de notulen worden gelezen, deelt de voorzitter nog mede te hebben aangeno men te zullen zorgen voor 200 nieuwe leden. Helaas is hij echter gekomen tot 193. De ver gadering redt hem uit den nood, want hét ontbrekende zevental meldt zich prompt aan. De notulen van de verleden jaar te Hoorn gehouden vergadering worden goedgekeurd. Uitgave betreffende Noord-Holland. Binnengekomen is een voorstel om te on derzoeken of het mogelijk is tot ecu geschied kundige verhandeling omtrent Wcotfriesland, eventueel omtrent Hollands Noorderkwartier, te komen. De voorsteller, de heer P6rte uit Midden- Beemster, deelt mede, hoe op het oogenblik op de scholen groote belangstelling begint te ontstaan voor soortgelijke stof. Het voor stel vind veel ondersteuning en besloten wordt, dat het bestuur ten deze maatregelen zal treffen zoo de financiën dit toelaten. De heer Wortel brengt een uitvoerig jaar verslag uit. Hij deelt o.a. mede, dat de ver eeniging thans de beschikking heeft over een eigen penning, die aan verdienstelijke personen kan worden uitgereikt. Hij vestigt de aandacht op tal van folklo ristische gebruiken, die weliswaar bezig zijn uit te sterven, maar waarvan toch nog veel zal kunnen worden achterhaald. Gedurende den afgeloopen winter heeft men zich druk bezig gehouden met oude dansen. Ten deele zijn deze geïmporteerd, zooals ook de na men reeds aangeven. Maar ze hebben toch veelal iets eigens. Friesch en Westfriesch. Ten slotte wijst spr. op verschillende pu blicaties, die den laatsten tijd zijn versche nen en die van groot belang mogen wor den geacht voor de West-Friesche geschie denis. Zoo b.v, komt daarbij ter sprake de vraag in hoeverre het Friesch inderdaad ook in dit gewest is gesproken. De penningmeester deelt mede. dat werd begonnen met een batig saldo ad f 431.99 ad ultimo 1939. De ontvangsten waren f 1279.96, de uitgaven f 1404.04. zoodat eind 1940 een batig saldo in kas was van f 297.91. De rekening wordt goedgekeurd. In memoriam D. Pijper. De heer H. Langendijk houdt een korte inleiding ter nagedachtenis van den nu overleden heer D. Pijper te Opmeer, een Westfries in hart en nieren. Hij was een eenvoudig man. maar hij schreef graag en hij schreef veel. bij voorkeur over zijn ge boortegrond. over zijn gewest. Hij schreef ook het Westfriesche volkslied, dat spr. des tijds den heer Pijper had toegezegd in studie te zullen nemen. Een aantal dames en heeren uit Spierdijk, allen in Westfriesche kleedija brengen het bekende lied daarop ten gehoore. De bestuursleden mej. C. Ruijterman en de heeren P. Kikkert en Th. P. H. Wortel wonden bij acclamatie herkozen. De Vikinggraven te Zwaagdijk hebben de volle belangstelling. -■ De Burgemeester van Wervershoof stelt, belang in de zaak, zoowel als de deskundige Heer van Giffen, terwijl de gebruiker van het land geen bezwaar maakt. Ook de molens worden niet vergeten. De electriciteit heeft niet alleen de water-, maar ook meel- en andere molens in verval ge bracht. De ramingen voor herstel zijn zeer hoog. De vereeniging „De Ilollandsche Mo len" is ten deze te hulp geroepen. Door mo derniseering is hier veel te bereiken en „De Ilollandscno Molen" dient hierbij van ad vies. De commissie van landelijk schoon hoopt, dat op deze wijze een groot aantal molens behouden zal mogen blijven. De heer Peters, lid van de commissie voor landelijk schoon wordt bij acclamatie her kozen. Uitslagen tooneelwedstrijd. Aan de orde is dan de uitslag van den wedstrijd voor toneelschrijven. De belang Onder strenge bewaking van Finsche soldaten worden de aan hat Noord Oostelijk front krijgsgevangen gemaakte bolsjewisten naar een der kampen gebracht. De mannen moetpn zelf hun gewonde kameraden dragen (Suomen-Holland) stelling was zeer groot. Mevr. Wegener-Slees wijk deelt mede hoe 11 tooneelstukken en 9 reciteersstukjcen werden ingezonden. Het Westfriesch blijkt nog te leven, het blijft veranderen en het varieert naar de streek, waar men zich bevindt. Voor de tooneelstukken was de uitslag: le prijs „De Gastdag" van mevr. Loevens- Jongejan te Alkmaar; 2e prijs „Met 1000 ve zelen", van de heer Sieswerda te Wierin- gerwaard; 3e prijs ,,'t Was maar een vreem de", van den heer Ridderikhof te Hoorn; 3e prijs „Zoo moet het wezen", van mej. D. G. Krom te Zandvoort. De beide derde prijswinnaars hadden even veel punten. De uitslag van de reciteerstukken was de de volgende: le prijs „De voetbalwedstrijd" van den heer P. Kroon Jz. te Alkmaar; 2e prijs „De aan en de prutleerzen van ouwe Dirk" van en heer J. J. Onnekes te Haarlem; 3e pr. „liet ouwe of het nuwe", van mevr. Bakker- Mantel te Beemster; „Als iemand veere roize doet", van den heer Ridderikhof fe Hoorn. Ook hier hadden de 3e prijs-winnaars evenveel punten. Spreekster hoopt, dat een volgende Westfriezendag een opnoeming moge bren gen van een der bekroonde werken. Voor de volgende vergadering wordt aan gewezen de Zaanstreek. Bij de rondvraag werden nog eenige vra gen gesteld, waarna de voorzitter de och tendvergadering sluit. Toenemende druk op de stad. Binnen enkele dagen'groote stuc- cessen te wachten? Men gelooft te Helsinki, volgens U.P., dat de groote tangvortnige beweging der Duit- sche en Finsche troepen, die het geheele ge bied van St. Petersburg dreigt te omvatten, langzaam maar zieker voortgang maakt en dat binnen enkele dagen groote successpn te ver wachten zijn. Het Duitsche offensief ten Zuiden van St. Petersburg komt dagelijks voorwaarts en wordt door omvangrijke luchtaanvallen op de wegen en spoorlijnen achter het Sowjet- front ondersteund. Algemeen is men hier van meening, dat de tegen de transportwegen der Sowjets on dernomen luchtbombardementen, de levens middelenaanvoer der Sowjets in St. Peters- burg reeds ernstig moeten hebben verstoord. De Finsche formaties hebben opnieuw aan het Finsche front succesvolle aanvallen op de Sowjets ondernomen, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn. Na hevige gevechten trokken de bols jewisten terug. Bij hun terugtocht go ten zij nafta in de bosschen en scho ten ze vervolgens in brand. Hun plan om zoodoende den opmarsch der Duitsche en Finsche formaties te gen te houden, mislukte. De verbonden troepen trokken door de brandende bosschen en zetten de achtervol ging van de Sowjets voort. Allerlei rassen zijn vertegenwoordigd onder de bolsjewistische krijgsge vangenen, die achter de Duitsche linies worden binnengebracht (Suomen-Holland) TAL VAN HONDERDJARIGEN. Madrid, 30 Juli (D.N.B.) Te Castello is een vrouw op 103-jarigen leeftijd gestorven. Tot haar laatsten levensdag was zij nog in het volle bezit van haar geestelijke vermo gens. In de provincie Barcelona hebben dit jaar al zes menschen de eeuw gehaald. In 1939 stierven in Barcelona acht menschen boven de honderd jaar. in 1938 elf en in 1937 zes. DE BENZINESGHAARSCHTE IN DE VEREENGDE STATEN. New York, 30 Juli (D.N.B.): Volgens de New York Ddily News hebben Amerikaansche petroleumindustrieelen, die oo het oogenblik deelnemen aan conferenties over petroleumkwesties in Washington, ver klaard, dat de oostelijke staten van Amerika begin September een rantsoeneering van ben zine moeten verwachten. Allereerst zal de regeering trachten de benzineschaarschte, die veroorzaakt s door gebrek aan tankbooten op te heffen door des nachts de benzinepom pen te sluiten. Wanneer dit niet voldoende is zal men overgaan tot rantsoeneeringsmaat- regelen, waardoor in het bijzonder plezier- riten en weekend-uitstapjes getroffen zullen worden. ZOON VAN VELDMAARSCHALK KEITEL GESNEUVELD. Berlijn, 30 Juli (D.N.B.) Bij de gevechten in het Oosten is de luitenant der artillerie Hans Georg Keitel gesneuveld, de jongste zoon van generaal-veldmaarschalk Keitel.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3