N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD Dc Noord-Oostpolder als zomersport Athletiek Maximumprijzen voor zoetvyatervisch Radioprogramma het noemen van dienstnummers door politiebeambten. aardappel waarschuwingsdienst ziekte. Interessante grepen Ook voor voetballers Naar aanleiding van ons artikel over „De vrije tgd van den voetballer", opgenomen in ons nummer van Zaterdag 26 Juli, ontvin gen wij, van deskundige zijde, een artikel over „athletiek als zomersport", dat wij gaarne plaatsruimte geven. Nu eindelijk ook de N.V.B. het nut heeft ingezien van een gesloten voetbalseizoen, zullen verschillende cljjjbs zich ongetwijfeld bezig houden met de Waag hoe ide spelers gedurende de zomermaanden „fit" te houden. Dit nu is een gelegenheid om de athletiek, die in onze omgeving nog veel te weinig wordt beoefend, onder de speciale aandacht te brengen ^van hen, die zich met bovenge noemd vraagstuk bezig houden. Dat de ath letiek, als bijsport voor voetballers, al door eenige voetbalclub erkend is, blijkt wel uit het feit, dat vereenigen als P.E.C. (Zwolle), Volewijckers en Blauw Wit (Amsterdam) e.a. reeds geruimen tijd een specifieke athle- tiek-afdeeling aan hun voetbalclub hebben toegevoegd, terwijl de bekende Amsterdam- sche voetbalvereeniging Ajax, in het begin van dit jaar tot het oprichten van een athle- tiek-afdéfeling overging onder leiding van den populairen athleet, Wil van Beveren. Athletiek-wedstryden behoeven niet saai te zjjn. Een athletiek-wedstrijd, mits goed georga niseerd, is zeker het aankijken ten volle waard. Een heel voornaam punt hierbjj, dat maar al te vaak over het hoofd wordt gezien, Is, dat een athletiek-wedstrijd niet te lang mag duren. Een wedstrijd met veel num mers, waardoor het einde pas laat in den middag komt, is zeker geen propaganda voor deze sport. Een kort programma van hoog stens pl.m. 3 uur, dat vlot achter elkaar afgewerkt, is een eerste vereischte om de be langstelling te wekken' en wat belangrijker is, om deze te behouden. We geven toe, het publiek kan niet zien, of iemand nu 10 cm verder of minder ver springt dan zijn rivaal, of de kogel, discus of speer nu enkele cm meer of minder wordt weggeworpen dan de tegenstander zoo juist deed. Maar een goede sprong of worp, uit gevoerd in volle concentratie, is op zichzelf reeds de moeite waard en wanneer daar dan nog de loopnummers ên niet te vergeten de estafette nummers bij komen, zullen de toe schouwers zeker geen spijt behoeven te heb ben over hun gang haar het sportveld. Maar nog eens; een goede organisatie en niet te lang! In onze omgeving. Nu nog iejs over de athletiekbeoefening ln onze omgeving. Men moet toch heusch niet denken dat er nu juist in Wieringerwaard goede athleten zouden wonen en in andere plaatsen niet. Het meerendeel der „Olympia"- leden woont zelfs niet eens in den Wieringer waard, maar deze plaats is als het ware een centrum geworden, waar allen, die de athle tiek een goed hart toedragen, kunnen trai nen, zoo veel zij willen. Wel heeft Wieringerwaard dit groote, niet te onderschatten, voordeel, de beschikking te hebben ovef een keurig sportterrein, waarbij een gymnastieklokaal, waarnaar menige ver- eeniging in de groote stad zou water tanden. Verder is daar al het benoodigde ma teriaal, dat voor athletiek noodig is. Onge twijfeld is dit iets - wat andere plaatsen bij Wieringerwaard ten achter stelt, maar- toch behoeft dit o.i. geen beletsel te zijn om ook elders athletiek te gaan beoefenen. Om nog even terug- te keeren op de athletiekbeoefening/voor voetballers, willen wij er nog op wijzen, dat hiervoor in het ge heel geen kostbare materialen troor behoe ven te worden aangeschaft. Toch zouden ver schillende vereenigingen die niet ter ver van elkaar verwijderd zijn op gemakkelijke wijze bijv. een meerkamp kunnen organiseeren, waarbij enkele loopnummers, springnummers en estafettes reeds voldoende zouden zijn om een sportieve en, voor voetballers, nut tige middag te brengen. De voetballers be hoeven niet op keurige spikes en trainings pakken op het terrein te verschijnen. Zij moeten voor oogen houden, dat zij meedoen om de volgende competitie weer vol enthou siasme den strijd te kunnen beginnen en niet om maar zooveel mogelijk „blikjes" te kun nen winnen, want het is maar een heel en kele uitzondering, wanneer een goed voet baller tevens een goed athleet is. Maar hier gaat het om, zooals de N.A.U.-voorzitter het eens kernachtig heeft uitgedrukt; „Elke voet- 279. Gorilla geeft zich over, 1. „Gorilla, nou moet Je heel gauw zeggen, waar je de meteoorsteen verstopt hebt, anders zul je een wat zien!!" „Maak dat Je wegkomt, klein mormel!' 2. „Zo, en nou praten! Waar..." 3. „Genade, Nipper! Genade, lieve Nipper! We hebben de steen in de bosjes vlak bij de boot verstopt!" 280. Na de slag. 1. „Dat heb je 'm kranig ge leverd, Nipper, zo helemaal alleen! Je had dit hele leger niet eens nodig gehad!" 2. „Ik zal nog eens proberen, Nipper met een krijgslist te vangen! Hallo, Nipper, kom eens hier, ik moet je nog wat vertellen!!" 3. „Nipper, ze moesten jou we reldkampioen vedergewicht maken. We gaan er dan mee adverteren, en dan kunnen we samen heel wat geld ver dienen!" baller zou een beter voetballer zijn, wanneer hij athletiek beoefent!" Het zou toch ongetwijfeld interessant zijn wanneer clubs als B.K.C., Oudesluis, Schagen, Succes en Wieringerwaard, die elkaar dezen winter 2 maal ontmoet, hebben in den strijd om het bruine monster; elkaar thans eens op de 100 m -of op verspringen zouden ont moeten. Er zou dan alleen deelgenomen kun nen worden door voetballers die dezén win ter geregeld hebben gevoetbald en niet lid van een athletiekvereeniging zijn. Ook voor adspiranten zouden enkele nummers inge- lascht kunnen worden. 1 September is niet ver maar er kan zeker nog iets in deze richting gedaan worden. Een nieuwe regeling. 's-Gravenhage, 30 Juli De groote be langstelling, die er' voor zoetwatervisch be staat, maakte het eenige maanden geleden noodig, de maximumprijzen en verhande ling daarvan in een besluit te regelen. In een nieuwe beschikking, die in de staats courant van heden is gepubliceerd, zijn, zooals de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, de voorsohriften nader uitgewerkt en verschillende maximumprijzen gewijzigd. Vooral voor visschers, handelaren „en roo- kers zijn er vele belangrijke bepalingen in opgenomen. De maximumprijzen gelden per y2 kg. met dien verstande, dat de winkelier de visch niet schoongemaakt weegt. Hij is echter ver plicht, volgens normaal handelsgebruik de visch zonder prijs ver hogoing schoon te ma ken. De winkelier mag voor het thuisbezor gen van visch een extra-bedrag in rekening brengen. Dit bedrag mag per bezorging van hoeveelheden tot een gewicht van twee kg. 5 cents bedragen. Voor hoeveelheden van twee tot vijf kg. mag hij 10 cents bezorgloon in rekening brenggen. Voor hoeveelheden grooter dan 5 kg. mag het bezorgloon hoog stens 20 cents bedragen. 's-Gravenlhagge, 30 Juli Ambtelijk wordt het volgende medegedeeld: Met de invoering van nieuwe uniformen bij de nederlandsche politie zijn de dienst- nummers op de uniformkragen der politie beambten komen te vervallen. Daarom is voorgeschreven, dat elke dienstdoende poli tiebeambte, of elke politiebeambte in uni form buiten diensttijd, die een dienstzaak te behandelen krijgt, op verlangen van den persoon die het voorwerp van het optreden der politie is, zijn dienstnummér moet noe men. r De Bilt, 30 Juli Het N.M.I. te De Bilt meldt: In het etmaal van 's avonds 28 Juli töt 's avonds 29 Juli is in Friesland, Zeeland, Noordholland in de omgeving van Obdam en het midden van het land de weersgesteld heid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Binnen enkele weken zal met het in cultuur brengen van den Noord-Oostpolder worden aangevangen. Ter voorbereiding van de werk zaamheden zijn reeds een aantal landarbei ders te werk gesteld, dat in den loop van dit najaar en volgend voorjaar belangrijk zal worden uitgebreid. Behalve aan landar beiders zal ook aan een beperkt .aantal jon ge boeren gelegenheid worden gegeven om onder de voor de landarbeiders geldende ar beidsvoorwaarden aan het ontginningswerk deel te nemen, mits zij bereid zijn alle voor komende werkzaamheden te verrichten. In de toekomst zullen bij' het ontginnings- en exploitatiewerk een aantal ploegbazen, trek kerchauffeurs, paardenknechten en land bouwkundige opzichters noodig zijn. Het ligt in de bedoelihg deze voor eeh deel uit de jonge boeren, die met enthousiasme aan het pionierswerk hebben deelgenomen en ook overigens geschikt geacht worden, te recru- teeren. Groote belangstelling bleek reeds van de zijde der jonge boeren voor deel neming aan de werkzaamheden in den nieuwen polder, doch deze be langstelling had grootendeels tot grondslag de latere, bevestiging als zelfstandig boer op een pachtbedrijf. Geen enkele toezegging kan thans echter nog worden gedaan, dat de pioniers in de gelegenheid zullen worden gesteld later als pachter op te treden. Alleen jonge boeren tusschen 18 en 40 jaar kunnen voor plaatsing in aanmerking komen. Zij kunnen zich uitsluitend schrifte lijk wendeh tot de directie van de Wierin- germeer te Alkmaar, postbus 43, aldaar een aanvraagformulier voor tewerkstelling ver krijgbaar is. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat landarbeiders voor den Noord- Oostpolder uitsluitend via de Rijksar- beidsbureaux worden aangenomen, alwaar deze categorie van werknemers zich alleen kan aanmelden. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzielj. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Ensemble Willy Kok. 11.20 Voordracht. 11.40 Ensemble Willy Kok. 12.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Haarlemsche orkestvereeniging en solist en gramofoonmuziek. 4.00 Cursus; Een Dorqinee over de kerk (Voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerk- comité). 4.20 Variété-Programma. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor Je jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Sportwetenswaardigheden. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Onze cursus fotografie. 7.50 „Les Gars de Paris" (e.o.). 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Om en Om programma. 9.30 Ferlchten (Engelsch).- 9.45 B.N.O.: Nieuwsberi-hten. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche taal: „Economie News from Holland". I Hilversum n. 301,5 m. 6.*^ Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Pianovoordrucht en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Gevarieerd programma. 3.00 Voor de vrouw, en gramofoonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 De Speellieden. -6.00 Lezing; Ter pelgrimage naar het Frank rijk der reformatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Musiquette en soliste. 6.45 Toeristische raadgevingen. .7.00 B.N.O.: Economische vragen van den. dag. 7.15 Omroeporkest. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Residentie-orkest. (In de pauze: boek bespreking). 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. Voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). Ernstige muziek Karl Schuricht dirigeert het Residentie orkest van 20.15—21.35 uur Hilv. II. Deze uitzending uit het Kurhaus te Schevenin- gen brengt werken van Debussy, „La Mer" een middeleeuwsche serenade van Zande- nai en het syjnphonisch gedicht „Maudie" van César Franck. Bij de Haarlemsche orkestvereeniging so- lieert van 16.00—18.00 uur Hilv. II de cel list Jean Aerst, die behalve Bocoherin-i's concert ook het poème Concertant voor cello en orkest van zijn Belgische landge noot G. de Vreese, uitvoert. Voor de Jeugd In een aardig hoorspel van 11.00—11.20 uur Hilv. II herleeft de vlucht van Hugo de Groot in zijn boekenkist uit Slot Loeve- stein. - Feuilletor door E. Philips Oppenheim 33 Waarmee zal dat alles eindigen? kreun de hij. Met den ondergang van Frankrijk, ant woordde Lavandou plechtig. U en ik zul len het beleven indien wij nog levên dat Frankrijk in de handen van de communisten valt. x Perissol scheen kracht te putten uit de zwakheid van den ander. Hij stak een sigaret op en keek met lichte geringschatting naar _jlen moedelooze. bent overspannen, mijn vriend. De reis iste\leel voor je geweest. Eet en drink, en daarna rook. Dan zal je alles minder donker inziênS sPrak h«- f aan De twee maPnen praatten tot de maan aan den hemel V(T'bleekte en bet ochtendbriesje opstak. Zij haV*en de waarheid met opeenge klemde tanden? rechtstreeks onder de oogen gezien. De zon .wa/-; al °P- toen Lavandou af scheid nam. "v - Mijn vriend, zei hij\~ ™Jn vdend sedert twintig jaren, je hebt nu\ ^en a ®n Jde steund. Jij zult mij niet veNjj®erd Indien de wereld mg bekladtj zu 3 dat ik den eenigen weg volgde, dien een man openstaat. Onthul ik mijn ontdekking aan de Pers of op het bureau, dan zal/het een nagel in de doodkist van Frankrijk zijn. Ik kan mijn chef geen rapport uitbrengen, en ik heb het voorgevoel dat wij hem nooit zullen terug zien. Komt de waarheid aan het licht, dan zal ik weten wat te doen. Gelukkig ben ik een ongetrouwd man, anders zou ik misschien aarzelen. Frankrijk vraagt om een offer en het zal het hebben. De generaal drukte de hand van zijn vriend innig. De auto wachtte, en spreken was hem in 't begin onmogelijk. Onder zekere omstandigheden, zei hij toen zachtjes, heb je de eenige oplossing gevonden. Houd evenwel moed, mijn vriend. Chauvanne kan terugkeeren. Er hangt iets in de atmosfeer, dat mij dit doet hopen. Mis schien dat er een even schoone dageraad aan breekt voor Frankr\jk. HOOFDSTUK XVIII. Drie dagen later ontvouwden twee van Frankrijks groote mannen op hetzelfde oogen- blik hun ochtendblad. Edouard Mermillon, in een beschut hoekje op het dek van zijn jacht, met een uitgelezen ontbijt en Generaal Perissol, op zijn terras, met een soberder maaltijd. Mermillon las één kolom; toen riep hij om zijn secretaris. Daarna schonk hij zich een kopje koffie in, en schilde op zijn gemak een perzik. Jules, beval hij, telefoneer dadelijk aan het vliegveld in Cannes. Vraag om hoe laat er een machine naar Parijs vertrekt en of het noodig is in Lyon te landen. Zoo ja, vraag dan verder of er een vliegtuig ten dienste der regeering beschikbaar is... Een oogenblik baron, riep hij tegen de Brett, die juist in badcostuum aan boord kwam. - Deze wikkelde zich in de kamerjapon, die zijn kamerdienaar ophield. Ik druip, zei hij, en het water was koud. Nieuws van belang? Het zou bijna zoo genoemd kunnen wor den, antwoordde Mermillon. De baron kwam onwillig naar de tafel en greep de krant, die de ander hem toereikte. Zijn wapgen verloren een oogenblik hun ge zonde kleur. Hij las: „Gaston La vandon pleegt zelfmoord. De onder-secretaris van het Departement van Financiën dood aangetroffen in de hamer van Madame Jaqueline, de wel bekende actrice van de Comedie Fran- gaise." Mijn hemel! riep de Brett. Wat be- teekent dat? Mermillon trok zijn schouders op. Het lijkt duidelijk, zei hg, dat er, tot zeer vroeg in den morgen, één zot meer op de wereld was. Als je verder leest, zul je zien dat Lavandou zijn mattresse in de armen van een ander op heeterdaad betrapte. Deze laatste schijnt nog onbekend gebleven te zijn. Ip plaats van als man en filosoof te handelen, schiet hg zich op haar kamer een kogel door den kop en laat een brief achter, die klinkt als het gemiaauw van een krolschen kater. Wat nu te doen? riep de baron, met een stem, die heesch was van angst. Er zal een ander in zijn plaats benoemd moeten worden, en Chauvanne is afwezig. Wie kan zeggen, tot hoever een mogelijk onderzoek zich zal uitstrekken? Hetgeen gedaan moet worden Is 'duldeljjk antwoordde Mermillon. Ik moet naar Parijs om een opvolger Van Lavandou aan te wijzen, een man van onze partij, en dien wij kunnen vertrouwen. Daarvoor heb ik voldoende in vloed. Het jacht van Chauvanne heeft geen radio aan boord, wordt gezegd. Ik begin nu zelf te gelooven, dat hij op weg naar Brazilië is. Hoe dan ook, biitnen weinige uren moet er een plaatsvervanger aangewezen zijn. Drink een kop koffie. Je staat te rillen. Die zou ik weer uitbraken, antwoordde de baron. Hij keek naar het kopje van het bericht, las het nogeens en legde de courant op tafel. Er kan slechts één ding gebeuren, kreunde hij. Keert Chauvanne niet terug,' dan zal de President een onderzoek buiten het Ministerie om, gelasten. Vermoedelijk zal niets van dien aard gebeuren, antwoordde Mermillon bedaard. Ik zal tijdig genoeg in Parg's terug zijn om een opvolger te benoemen, fen indien je de krant goed gelezen hebt, zul gezien hebben, dat Lavandou zoo duidelijk als iets heeft laten uitkomen, dat zijn zelfmoord niets met zijn departement te maken heeft. Ik geloof niet, zei de baron met klappe rende tanden, dat ik met je mee zal g^an. Ga je in ieder geval aankleeden, voegde Mermillon hem met eenige minachting in zijn toon toe. Je zoudt in dat costuum niet eens naar Brussel kunnen vertrekken. Generaal Perissol was misschien kalmer, maar toen hij de krant neerlegde, stonden dé tranen in zijn oogen. Hij zat nog naar de zee te staren, toen Louise door de terrasdeur op hem toesnelde en riep: Mijn lieve vriend! Mijn arme Armand! Ik hoorde het nieuws een uur geleden. Ik snelde naar hier, en duwde den knecht, die mij eerst wilde aandienen, opzij! Hip hield haar handen een oogenblik zwij gend in de 'zijne. Toen haalde hij een tuin stoel en zette dien naast zich neer. Maar Lavandou, juist hij! riep zij. Hij werd nooit in gezelschappen gezien. Op een van je recepties heb ik een paar minuten met hem gesproken. Hij leek mij een schuw man. Het was moeilijk om een gesprek met hem te voeren, en scheen het liefst weer weg te willen gaan. Ik zoir hem nooit van een der gelijke intrige verdacht hebben. Lavandou, die er een maitresse op nahoudt! Het klinkt ongelooflijk! Hij was geen liefhebber van vrouwen.' antwoordde Perissol bedroefd! Wat was hij dan? i Eeah®ld! luidde het antwoord kort maar krachtig. Louise keek een oogenblik verbijsterd. Je SnWf raadsels, zei zij. Geef mij een kop koffie, als er no is; biütl!r' „d'e zich ln de nabijheid opge houden had, bracht vehsche koffie. Louise nam een teug en zette zich op haar gemak. Han je er eenig vermoeden van? vroeg Ik vreesde het, bekende Perissol. Lavandou was drie dagen geleden hier. Maar je neemt het zoo kalm op, hernam zij. je blijft zoo bedaard. Toch is deze daad voor een minister ad interim, voor een man ïïf? .ee" froote toekomst, beneden alle critiek. Het is lafhartig. En die brief is er een van een stouten, maar onnoozelen schooljongen. Alsof hg wereldkundig wilde maken dat hij zijn loopbaan en zijn leven vernietigde, omdat een vrouw hem ontrouw Was. Alsof hij met opzet die schande op zich wilde laden! Wordt vervolad

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6