Geen winter meer De volledige bezetting van Bessarabië DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Varkens en kippen in kippenboet en bollenschuur Verduisteren 21.32 uur Moskou brandt! in doodsgevaar Geen 700, maar 1100 woningen - voor de vluchtelingen l VRIJWILU^KGIOEN JÜND Steeds meer druk op JAPAN KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 1 AUGUSTUS 1941 Pluimveestapel nog verder terug Eieren slechts voor ziekenhuizen en uitzonderingsgevallen Begin December klaar? Alle instanties werken mee Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot .morgenochtend 6.01 uur HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder o9e JAAKL». No. 9298 Veestapel is nog veel te groot Op de persconferentie van gisteren heeft de directeur-generaal voor de voedselvoor ziening, Ir. S. L. Louwes. medegedeeld, dat de zeer slechte veevoederpositie, tengevolge van het uitvallen van den import, 't nood zakelijk maakt, dat ten opzichte van bepaal de onderdeelen van den veestapel zeer ver gaande beperkende maatregelen worden genomen. Uit den aard der zaak zullen hierdoor in de eerste plaats worden getroffen die deelen van den veestapel, die vrijwel geheel op den import van krachtvoeder waren aange wezen. Voornamelijk dus het pluimvee en de varkens. Voor den rundveestapel is reeds bekend gemaakt, hoever de beperking zal gaan. Verdere inkrimping van den rundvee stapel zal, in het nationale belang, zooveel mogelijk worden voorkomen. Teneinde de ingekrompen rundveestapel zoo gezond en zoo productief mogelijk door den winter te krijgen, moet een groot deel van het veevoeder voor dit deel van den veestapel worden gereserveerd. Waar op het voer voor de paarden, op wier werkkracht we nu meer dan ooit zijn aangewezen, slechts zeer weinig bezuinigd kan worden, spreekt het vanzelf, dat dat gene wat overblijft voor den pluimveesta pel en den varkensstapel, niet veel zal kun nen beteekenen. Bij de verdeeling van het weinige, nog be schikbare veevoeder voor den pluimvee- en varkensstapel, zal er op worden gelet, dat bij eventueele verbetering in de voorziening met veevoeder deze beide onderdeelen van de veehouderij weer zoo snel mogelijk tot een behoorlijken omvang kunnen worden uitgebreid. In het algemeen zal het voer dus worden bestemd voor den opfok. Bij varkens zal dit dus neerkomen op een zeer snelle rouleering van den stapel, bij pluimvee op een reserveering yan het voer voor die be drijven, die het bekt in staat zijn om zoo snel mogelijk een goede pluimveestapel weer op te bouwen. De pluimveestapel zal op korten termijn moeten worden teruqqe- bracht op ongeveer een derde van den huidiqen omvanq. Slechts voor een deel van het pluimvee dat noq aangehouden maq worden, zal voer worden beschikbaar gesteld. Op de boerderij zal men een 10 a 15 stuks pluimvee mogen houden, mits deze gevoe derd wordt met afval van de boerderij. Het voer, dat voor pluimvee beschikbaar is zal. zooals boven gezegd, zoo moeten worden verdeeld, dat de her-opbouw van onzen pluimveestapel zoo goed mogelijk verzekerd wordt. Mocht dus blijken, dat de omstan digheden in het voorjaar van dien aard zijn, dat tot uitbreiding van den pluimveestapel kan worden overgegaan, dan zal geen onher stelbare schade zijn aangericht. Natuurlijk beteekent een en ander, dat we over zeer weinig eieren de beschikking zullen krijgen, welke slechts voor bijzondere instellingen en voor bijzondere omstandigheden, in de eerste plaats ziekenhuizen, be schikbaar zullen worden gesteld. Een zeer aanzienlijke inkrimping zal ook onze varkensstapel dienen te ondergaan. Gezien de hoeveelheid veevoeder, die we ter beschikking hebben, is onze varkenssta pel noq veel te groot. Het is niet alleen noodig, dat de inkrimping plaats heeft, maar deze moet ook zoo snel mogelijk plaats hebben. Hier doet zich nu een mogelijkheid voor een wijziging in het met Duitschland ge sloten ruilcontract veevoeder tegen varkens te brengen. De Duitsche autoriteiten zijn bereid geble ken het contract, waarbij tegen veevoeder ■varkens zouden worden geleverd, om te zet ten in een, waarbij gedeeltelijk gebruiksvee, gedeeltelijk loopers worden geleverd. Dit heeft voor ons twee voordeelen. Onze vee stapel en vooral ook onze veevoederpositie zijn er niet op berekend om het aantal stuks vee, waarmede nu deze veestapel moet worden ingekrompen op tijd slachtrijp te krijgen. Deze kunnen nu als gebruiksvee Worden afgezet. Daarnaast zullen in plaats van een groot deel gecontracteerde vette varkens, loopers kunnen worden geleverd. Deze loopers zullen door deze overeen komst geruild worden tegen uit Duitschland te verkrijgen veevoeder. Het is voor een be hoorlijke afwikkeling van deze afspraak noodzakelijk, dat de hiervoor te leveren loo pers op de overeengekomen tijden en plaat sen ter beschikking komen. Om in een regelmatige levering te voor zien. zal iedere varkenshouder, in het bezit van loopers. mededeeling krijgen van de hoeveelheden en de plaats, waar hij deze moet leveren. Met deze voorgenomen export zijn wij er. tengevolge van onze veevoederpositie, nog niet. Ook aan die varkens, die niet als loo pers (voor degenen, die deze term niet ken nen. zij medegedeeld, dat dit varkens van Pl.m. 40 kg. levend gewicht zijn) worden afgenomen, zal geen lang leven beschoren zijn. Zij zullen, tenminste voor zoover een deel nog niet op lichter gewicht, dus Pj"®p" tisch als looper. hoogstens bij een gewicht van 60 kg. moeten worden afgenomen. Met groote .instemming zullen onze geëva cueerde stadgenooten kennis hebben geno men van de regeeringsplannen voor den bouw van een groot aantal woningen, voor Heldersche vluchtelingen, in Alkmaar en ver schillende gemeenten, benoorden de Kaas stad. Dit beteekent het einde van het kip penboet- en bollenschuurtijdperk. Natuurlijk hopen we allen, dat de wonin gen, die nu met gróoten spoed gebouwd zul len worden, om ze vóór den winter gereed te hebben, nooit betrokken behoeven te wor den. We verlangen naar eigen huis en eigen stad. Maar als de oorlog eens niet voor den winter geëindigd is, dan is deze woning bouw een uitkomst, dan is de vrees, om den winter in de meest--primitieve omstandig heden door te brengen, weggenomen. De win ter van 19401941, door velen doorgebracht in niet warm te stoken vertrekken, komt niet meer terug. Deze ellende behoort voorgoed tot het verleden. Het was een booze droom. Waarom niet eerder? Wellicht komt bij velen de vraag naar bo ven, waarom is men niet eerder met dien bouw begonnen? We hebben deze vraag ook voorgelegd aan de bevoegde instanties in Den Haag. Aan vankelijk immers drong het Departement van Binnenlandsche Zaken aan op terug keer van de Heldersche bevolking, daartoe geanimeerd door het gemeentebestuur van Den Helder en de Duitsche autoriteiten. Nu is men daarvan teruggekomen en is het ac cent gelegd op verbetering van de huisves ting van de duizenden geëvacueerde Helder- schen. Bureau Vluchtelingenzorg. Sedert eenigen tijd bevindt zich te Alkmaar 'n bureau, dat de taak heeft ordenend op te treden met betrekking tot de minder ge- wenschte woningtoestanden van de vluchte lingen. Dit bureau draagt dan ook den naam „Vluchtelingenzorg Den Helder". Directeur ervan is de heer v. d. Pluijm. Op dit bureau is men volkomen op de hoogte van de wo ningtoestanden en het is dus begrijpelijk, dat het de heer van der Pluijm is, die straks de gegadigden voor de woningen zal aanwijzen. Men solliciteert niet, men krijgt eenvoudig, via „Vluchtelingenzorg" zijn huis aangewe zen. Het departement van Binnenlandsche Za ken heeft, in overleg met de Duitsche auto riteiten en „Vluchtelingenzorg" het woning bouwplan ontworpen. Ir. Ringers op de bres voor de Heldersche vluchtelingen. Van groote beteekenis is, dat men Ir. Rin gers, de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid, bereid heeft gevonden de belangen van de Helder sche vluchtelingen te combineeren met de noodzakelijk van. krotopruiming in de verschillende dorpen. Er is in Norodholland een groot ge brek aan woningen, terwijl de wo ningtoestanden in tal van dorpen zeer te wenschen overlaat. Nu wasschen dus twee handen elkaar. De vluchtelingen krijgen een tijdelijk goed on derdak en het woningvraagstuk in heel wat dorpen in den kop van Noordiholland wordt opgelost. De belangstelling van Ir. Ringers is daarom ook van zoo groote be teekenis omdat hij de beschikking heeft over de bouwmaterialen. Waar de huizen komen. Het totaal aantal te bouwen woningen bedraagt ongeveer 1100. De gemeenten waar ze komen liggen alle benoorden Alk maar, terwijl Alkmaar zelf ook een 400-tal huizen krijgt. In Egmond aan Zee zullen er 60 gebouwd worden, in Oudorp, tegen de grens van Alkmaar, een 40-tal. In Wierin- gen 120. In Julianadorp 30, We noemden slechts enkele getallen. Het is nog niet precies bekend hoeveel er in iede re gemeente zullen komen, wel waar ze ge bouwd zullen worden, dat hangt af van de plaatselijke behoefte aan woningen in nor malen tijd. Zoo zullen er b.v. neergezet worden, be halve in de hierboven genoemde plaatsen, in de Zijpe, in Schagen, in Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef, in Ursem, in Win kel en Lutjewinkel en andere dorpen be noorden Alkmaar. Arbeidershuizen voor kleine en groote gezinnen. Het type woningen zal in de verschillende gemeenten gelijk zijn, zodat men b.v, met één bestek zal kunnen volstaan. Het wor den arbeiderswoningen van verschillende grootte, voor kleine, normale en groote ge zinnen. Van beteekenis is dal voor de uitvoe ring van de plannen ernstig overleg ge pleegd zal worden met de gemeentebe sturen, zoodat de plannen uitgevoerd worden in het kader van de bestaande uitbreidingsplannen. Heeft een gemeente geen uitbreidingsplan, dan wordt er een door de commissie gemaakt. Dat is vrij eenvoudig, omdat door het Depar tement van Binnenlandsche Zaken de In spectie voor de Volkshuisvesting en de vaste commissie voor de uitbreidingsplannen is ingeschakeld. Zoo werken alle instanties sa men om een zoo snel mogelijke en zoo goed mogelijke oplossing te krijgen. Huizen bij vervoersmiddelen. Bij den bouw van de huizen zal er zoo veel mogelijk rekening mee worden gehou den, dat, ze in eerste instantie bestemd zijn voor menschen, die een dagelijks contact met Den Helder onderhouden. Men zal ze dus bouwen in de nabijheid van den spoor weg of langs wegen waar de autobus ver binding geeft. Men ziet, dat in alle opzichten rekening wordt gehouden met de belangen van de geëvacueerden. Wanneer klaar? Een belangrijke factor is de oplevering van de huizen. De gisteren genoemde maand is aan den optimistischen kant geweest. Met October zullen de huizen zeker niet klaar zijn. Als begin December de huizen voor be woning gereed zijn, mag men de handen dichtknijpen. „Wees in dit opzicht, niet al te optimis tisch", zoo zei ons de waarn. secr.-generaal van het Dep. van Binnenlandsche Zaken. „We hebben in Rotterdam ook veel tegen slagen gehad. De noodwoningen, die in De cember vorig jaar gereed zouden zijn, zijn nu pas klaar gekomen. Het is een abnorma le tijd". Er is, en dat is bemoedigend, heel veel medewerking, en alle krachten zullen worden ingespannen om de huizen voor den winter bewoonbaar-te hebben. Deze maand (Augustus) wordt met den bouw bégonnen. De aanbesteding kan spoe dig tegemoet worden gezien. Een viertal architecten werkt de plannen uit. De commissie beoordeelt deze plannen en brengt de noodige wijzigingen aan. Het is de waarnemend inspecteur van de volks huisvesting in N.-Holland, de heer Kiers, die met de leiding van het werk belast is. Het archtectenbureau Peters en Baanders is bij het ontwerpen en uitvoeren van de plannen ingeschakeld. Voor ons plaatselijk architectenbureau wel een onderscheiding. Van beteekenis voor de bouw vakarbeiders. Dit grootsche werk zal eenige maanden lang, enkele duizenden bouwvakarbeiders aan het werk zetten. Twee groote particuliere bouwonderne mingen zijn belast met het bouwen van een 650-tal woningen. Het zijn v. Saane's bouw bedrijf N.V. te Amsterdam, die het com plex van 400 woningen te Alkmaar bouwt en Bredero's bouwbedrijf te Utrecht, dat de 60 woningen te Egmond aan Zee. de 40 te Oudorp, de 120 te Wieringen en 30 te Juli anadorp zal bouwen. De andere 450 woningen zullen worden aanbesteed bij openbare inschrijvingen, die binnenkort zal plaats hebben. Laat ons hopen, dat geen bijzondere ge beurtenissen den vlotten gang van zaken zal stagneeren. Op het centrum van de bolsjewistische terreur, op het hoofdkwartier van de com munistische misdadigers, daarop worden thans eiken dag door de Duitsche vliegtuig eskaders vernietigende bomaanvallen onder nomen, daarop regent het brisant- en brand bommen. Moskou brandt! De Duitsche legers ruk ken op .onweerstaanbaar voltrekt zich het vonnis over de machten, die tientallen ja ren eeh bedreiging voor Europa vormden, die op het punt stonden deze bedreiging ten uitvoer te leggen en de Westersche bescha ving te vernietigen. Moskou brandt! Want Duitschland strijdt voor Europa, maarDuitschland strijdt niet alleen meer. Dappere mannen uit alle beschaafde landen Van Europa zijn te wa pen gesneld en vormen legioenen, die schouder aan schouder strijden met de- mach tige legers van Adolf Hitier. Dappere man nen uit alle beschaafde landen, dus óók uit Nederland. Want Nederland beschikt over mannen, die weten dat het hun plicht is deel te nemen aan den strijd tegen de be drijvers van de gruwelen van Lemberg en andere steden en dorpen in de Sovjet-Unie. Moskou brandt! Duitsche legers en vrij willigerslegioenen rukken op, het eerste contingent van ons eigen Nederlandsche le gioen is vertrokken. Op de aanmeidingsbu- reaux heerscht groote drukte. Het tweede contingent vertrekt binnen enkele dagen en gij landgenoot... gij zoudt volharden in uwe houding van afwachten totdat den strijd gestreden is? Besluiteloos aan den kant blijven staan, terwijl anderen hun plicht doen. dat is een houding, die een echte Nederlander niet past .die eenvoudig niet in zijn aard ligt. Moskou brandt! Landgenooten, daar in het Oosten wordt een strijd gestreden met als inzet de toekomst van Europa, dus ook van ons volk en vaderland en daarom: meldt U aan bij het KONINGINNEGRACHT 22, DEN HAAG. Aan Roemenië is wederom de Boekowina en Bessarabië toegevoegd twee belangrijke Roemeensche gebieden die eertijds door de Sovjet troepen waren bezet en sinds 29 Juli volledig door Duitsche en Roemeensche strij dformaties op den vijand zijn veroverd. Op de kaart zijn deze gebieden duidelijk aangegeven alsmede' de steden in Bessara bië die dikwijls zijn genoemd in de Duitsche weermachtsberichten. Het kaartje in den linkerhoek geeft de grenzen aan van het huidige Roemenië. „Kaart van Pelt." Minister Ogoera spoort aan op nieuwe moeilijkheden voorbereid te zijn. Tokio, 31 Juli (D.N.B.) „De En- gelsch-Amerikaansche druk op Ja pan zal voortdurend toenemen, daar beide landen blijkbaar besloten heb- zich met alle middelen tegen den op bouw van een „Nieuw-Oost-Aziati- economische ruimte" te verzetten," aldus de Japansche minister van fi nanciën, Ogoera, in een artikel in de Asahi Sjimboen". De minister spoor de het Japansche volk aan op nieuwe moeilijkheden voorbereid té zijn. Het lot van Japan is nauw en onverbreke lijk verbonden met dat van China en daar om is de geslaagde oplossing van het te genwoordige conflict een levenskwestie voor Japan en voor de ontwikkeling van Oost-Azië. Wij willen er hoegenaamd geen twijfel over laten bestaan, dat Japan, hoe sterk ook de druk der vijandelijke mogendheden zal zijn, geen jpta zal wijken van het besluit om een „grooter Azië" te vormen. Ten slotte verklaarde minister Ogoera. dat het economische offensief van de En- selsch-Amerikaansche groep een groote uit daging is, die Japan met dezelfde middelen heeft beantwoord. Japan is thans vastbe sloten ook in de toekomst met gelijke wa penen terug te slaan. TsJanq-Kai-siek blaast bruggen op. TOKIO. 31 Juli. (D.N.B.) Domei meldt uit Saigon, dat Tsjang Kai-sjek met het oog op de landing van Japansche strijdkrachten in Fransch-Indochina aan zijn militaire bevel hebbers opdracht heeft gegeven, alle brug gen en wegen in het grensgebied tot een diepte van 30 Km. terstond te vernielen. De opperbevelhebber van de Japansche strijdkrachten in Zuid-Indochina. luitenant- generaal Iida. is gistermorgen te Saigon aangekomen, zoo meldt Domei, waar hij door den Japanschen consul-generaal en de Japansche kolonie werd begroet. Kolonel Alexandre van den generalen staf van het Indochineesche leger heeft als ver tegenwoordiger van den opperbevelhebber van het Indochineesche leger, een beleefd heidsbezoek gebracht aan luitenant-generaal lida. In zijn gezelschap bevonden zich ver tegenwoordigers van den gouverneur van Cochinchina, van den opperbevelhebber van de Fransche vloot in het Verre Oosten en van den commandant van het Fransche garnizoen in Cochinchina. Een kans voor Ned. Indië. TOKIO, 31 Juli. (Domei) De „Japan Times and Advertiser" bevat een hoofdartikel, waarin de nadruk wordt gelegd op het be ginsel van wederkeerigheid in de Japansch —Fransche gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indochina. Het blad schrijft o.a.: Hier doet zich een bijzondere gelegenheid voor voor Neder- landseh-Indië. zijn standpunt te herzien en den weg vrij te maken voor een nieuwe overeenkomst met Japan. Het is te hopen, dat dezelfde stabiliteit welke thans is gekomen over Indochina, zich ook zal uitstrekken tot Thailand. De minister-president van Thailand dient thans stappen te nemen om de vijandg-gezinde "lementen onschadelijk te maken. Hij kan dit beter nu doen. aangezien hij met den vol ledi gen rang van generaal de leiding heeft overgenomen over het leger, de vloot en de luchtmacht. De overeenkomst om trent de gemeenschappelke verdediging van Indochina vormt een nieuw soort diplomatie lie in de plaats treedt van de eenzijdige stelsels, die de buitenlandsjche politiek in 't Verre Oosten tot dusver hebben gekenmerkt De Japansche diplomatie garandeert de sou- vereiniteit van het gemeenschappelijk ver dedigde land en de bescherming van zijn lerritoriale onschendbaarheid, in tegenstel ling tot de Amerikaansche bezetting van IJsland die van agressieven aard is en in geen verband staat met de economie en de defensie van de Vereenigde Staten. De gemeenschappelijke verdediging, «o<J besluit het blad. veronderstelt wederkeerigi» heid in het gebied van gemeenschappelijke welvaart van de betrokken landen. Blokkeering van saldi Ir Noord- China. Peking. 31 Juli (Domei): Het Japansche consulaat-generaal te Peking hee.'t medege- dee d. dat Ned .-Indië en Britscl.Hndië zijn geplaatst op de lust van landm welker saldi in Noord-China zijn geblokkeerd. Het Japan sche consulaat-generaal te Tientsin heeft eenzelfde mededeeling feekend gemaakt.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1