Panorama - Mesdag De Nederlandsche volksdienst begint zijn schoone taak 60 JAA 8-7-6-0-0 ALLEEN MELK VOOR KINDEREN Smokkelhandel in GRONINGEN HANDEL IN OUDE RUBBER I Britsche bommen op ons lanc Motorreddingboot ingewijd nederlandsche tooneelstukken. speciaal zorg voor moeder en kind. Amsterdamsche effectenbeurs provinciale en gem. leeningen. hypotheekbanken. aandeelen. bank- en cred.-inst. Binnenland. industrieele ondernemingen. Binnenland. petroleumondernemingen. Binnenland. scheepvaartmaatschappijen. suiker-ondernemingen. tabaksondernemingen. rubber-ondernemingen. acht—zeven—zes—dubbel nul. Wereldbekende instelling in den Haag WERELDBEKENDE INSTELLING IN DEN HAAG. (Van onzen Haagschen correspondent.) Dezer dagen is het zestig jaren ge leden, dat het wereldbekende Pa norama-Mesdag voltooid werd. Nadat onze beroemde zeeschilder H. W. Mesdag ruim vier maanden aan dit, zijn grootste werk had gearbeid, is het panorama van Scheveningen in het ronde gebouw aan de Zeestraat te 's-Gravenhageg, begin Augustus 1881 voor het publiek opengesteld en op 6 Augustus is de schilder op grootsche wijze gehuldigd. Het was een prachtige zomeravond, toen vele vrienden en leden van het kunstzinig genootschap-„Pulchri Studio", waarvan Mes dag sedert 1871 voorzitter was, zich voor het Panoramagebouw verzamelden. De schilder J. Bosboom 'had het initiatief genomen tot dezen optocht en huldigiging en onder zijn leiding kwam een lange stoet met schette rende muziek en walmende fakkels, tegen 10 uur voor de woning van het echtpaar Mes dag—van Houten, vooraan de Laan van Meerdervoort, thans Rijksmuseum Mesdag, aan. Een veelhoofdig publiek had zich onder weg bij dezen feestelijken optocht aangeslo ten. Mesdag en zijn vrouw verschenen op het balkon en Bosboom sprak hen in hoogdra- vend-huldigende woorden toe. „De Holland- sche Schildersschool", zoo zeide hij, „viert de zer dagen een nieuwe, een schoone triumf. Aan de kroon van lauweren, die haar sinds meer dan drie. eeuwen siert, is een forsch, een glanzend blad toegevoegd, dat wij dan ken aan het waar en krachtig talent van U, Hendrik Willem Mesdag- De aloude roem van Hollands Schilderschool, zoo nauw ver hecht met Hollands Glorie, hebt Gij schitte rend gehandhaafd met Uw grootsche Pano rama-schildering, die zoowel de waardeering van Uwen reeds vermaarden naam als van ons schilderachtig land en zeestrand, bij landgenoot en vreemdeling nog te hooger zal doen stijgen." „Wij allen, kunstvrienden en kunstbroe ders, wenschen U van ganscher harte geluk met dezen alles overtreffenden uitslag". „Wij bieden U de hulde onzer bewondering van Üw grootsche kleurensymfonie, die wij het beste meenen te vertolken door de har monische tonen der muziek." Hier viel het muziekcorps in, dat het da verde en schetterde tegen de omringende huizen en vervolgens sprak Bosboom als volgt verder: „De harmonische tonen, de volle klanken der muziek, leven voort in de herinnering, evenals de indrukken van het oogenbük dat voorbijgaat. Ontvangt daarom als blijvend aandenken van ons. openlijk huldebeton, dit door ons allen onderteekend document." Ruim 120 vrienden en schilders hadden deze oorkonde van hun handteekcning voor zien, welk stuk de herinnering levendig hout aan Mesdags eerste groote openbare huldiging. o— Men kan twisten over de werkelijke kunst waarde van het grootste doek, dat Mesdag ooit geschilderd heeft, en dat 120 bij 14 me ter meet; dat het geheel „net echt" is, is een lof, waarbij iedere bezoeker, nu al 60 jaren lang, zich gaarne aansluit. In Maart was Mesdag begonnen aan het rondzicht van Scheveningen, waartoe hij van een Belgische Maatschappij opdracht had ontvangen. Twee jaar tevoren was hij al met da eerste schetsen ervoor aangevangen. Hier- .voor gebruikte hij een wijde glazen cylinder van 40 cm. hoogte en 70 cm. doorsnede, wei- ka thans nog in het Panoramagebouw te zien is. In den zomer van 1879 had Mesdag deze cylinder, op ooghoogte op een houten voatstuk bevestigd, op het Seinpostduin te Scheveningen laten plaatsen, waar hij in de buurt vele jaren 's zomers woonde in een villa op de plaats waar nu hotel „Rauch" staat. De schilder ging zelf binnen dezen gla zen cylinder staan, kon aldus de omgeving 'naar alle zijden gade slaan en bracht de noo dig# schetsmatige aanduidingen met witte verf op de binnenzijde van het glas aan. Na deze eerste schets, waarbij de vaste punten en de onderlinge verhoudingen en afstan den werden vastgelegd, volgde een gedetail leerde uitwerking in crayon op papier en wel op een schaal van eenhonderste van het doek. Vervolgens werden alle onderdeelen afzon derlijk in bijzonderheden uitgewerkt en zoo ontstonden vele schetsen van de duinen, het strand de bomen, ja vrijwel van alles wat op het groote panoramadoek te zien zou ko men. Een groot aantak van deze schetsen is nu nog in het museum, dat in het voorge bouw is ondergebracht, te zien. Inmiddels was het Maart 1881 geworden en omstreeks de helft van deze maand was het groote doek gespannen en kon Mesdag met het eigenlijke werk beginnen. Het doek is als gezegd. 120 meter breed en 14 meter hoog en van de totale opervlakte van 1680 vierkante meters heeft hij zelf het allergroot ste deel beschilderd. Zijn vroqw heeft hem daarbij dapper terzijde gestaan, vooral voor de huisjes en andere gebouwen en verder heeft hij hulp gehad van de toen jonge schil ders Breitner en de Bock. die de lucht voor hun rekening hebben genomen en van Blom- mers, die de soldaten op het strand geschil derd heeft. Dagenlang stond Mesdag te schil deren, afwisselend op den grond staande en op een hooge stellage, welke bevestigd was op een wagentje, dat op rails aan de bin- "uzijde van het rondgespannen doek liep. Vakuanschen verwonderen er zich nog over hoe opvai'end goed het perspectief op dit groote doek 'jot zijn recht is gekomen, vooral wanneer mei weet, dat de schilder op zijn stellage zeker niet meer dan anderhalve me ter bewegingsruimte had, zoodat hij dus zijn werk niet van eenigen afstand kon overzien en rontroleerea. Uiterst nauwgezet is het groote werk uit gevoerd; niets werd vergeten en de gelijke nis is men kan het riu nog aan verschei dene gebouwen vergelijken-.opvallend goed Ouderen vinden hier het oude Scheveningen en het Seinpostduin van hun kinderjaren terug. Toen het dóek gereed was, na bijna vier maanden van ingespannen arbeid, werd in het midden de uitkijkpost op een soort af geplatte duintop, gebouwd en van hieraf heeft de toeschouwer naar alle kanten het zelfde uitzicht* op het doek, als men in Mes dags tijd van het Seinpostduin in werkelijk heid had. Van het platform loopt, licht af- hellend, een kunstmatig duin, zeer bedriege- lijk aangelegd, naar beneden, dat niet alleen de onderrand van het doek en de daaraan hangende 120 gewichten, welke met elkaar 6000 kg. wegen, aan het oog onttrekt, maar bovendien voor een schier onzichtbaren over gang van werkelijk zand naar geschilderd linnen zorgt. Die „echte" namaak-voorgrond is daarbij natuurgetrouw met netten, man den en oude palen gestoffeerd. Boven het midden-platform is een koepel vormig tentdak aangebracht, waardoor de bovenzijde van het doek en het dak van het gebouw met de 320 ramen, welke voor het noodige licht op het panorama zorgen, niet te zien zijn voor degenen die zich in het mid den bevinden. Zóó goed is het perspectief door Mesdag en zijn medewerkers getroffen, dat men, ach ter het hekje van het „duin" staande, zich niet kan voorstellen, dat het doek slechts 14 meter verwijderd is. o In 1908 kocht Mesdag, inmiddels een ver- mogend man geworden, hoewel hij nimmer geheel zonder middelen was geweest, het Pa norama terug van de Belgische Maatschappij, in welker opdracht hij het doek, als gezegd, geschilderd had. In 1911 is vervolgens de toe gang verbeterd en zijn drie tentoonstellings zalen bij gebouwd. Het jaar tevoren had de grijze kunstenaar, wien in Maart 1909 zijn trouwe gade was ontvallen, het Panorama gebouw ifi een N.V. ingebracht, waarvan zijn naaste familieleden aandeelhouders werden. Aldus kwam de artistieke leiding grooten- decls in handen van zijn nicht, mejuffrouw B. E. van Houten, die een voortreffelijk ge bruik wist te maken van haar talenten en ondervinding, mede opgedaan door de ja renlange omgang met het bijzondere kunste naarspaar, dat haar Tante en Oom waren. Zooals men weet, is H. W. Mesdag op 10 Juli 1915 overleden en op Oüd Eik en Duinen aan de zijde van zijn echtgenoote te ruste gelegd. Als hij al niet beroemd was gewor den als onzen grootsten schilder van de zee, zou zijn nagedachtenis zeker al zijn blijven voortleven bij al die tienduidenzen, die een of meer malen 'geboeid hebben gestaan op dat kunsttuintje achter de Zeestraat, getrof fen door het gezicht op het herleefde oude Scheveningen, zooals de Mesdag's dat voor meer dan één nageslacht hebben doeh voort leven op hun merkwaardige schepping. Economische rechter te Gronin gen legt zware straffen op. De economische rechter te Groningen heeft gisteren straffen van een. jaar, negen maanden en zes maanden opgelegd aan ver dachten, die op de een of andere wijze be trokken zijn geweest bij den ketting- en smokkelhandel, waaraan de officier van Justitie op krachtige wijze door strenge straffen een einde wil maken. Hij wees op de immoreele zijde van dezen handel, waar bij vanwege de groote verdiensten het eigen volk worden benadeeld. Buitendien deinst men bij dezen handel voor allerlei andere minderwaardige practijken, als het leveren van ondeugdelijke waren e.d. niet terug. In verband met deze omstandigheden eischte de officier zes rnanaden gevangenis straf zoowel tegen den winkelier H. S. uit Jipsinghuizen, die zeep, koffie en thee bui ten de dstributie om heeft verkocht, als tegen den arbeider F. T. te Boertange, die thee en koffie zonder afgifte van bonnen heeft gekocht terwijl de officier negen maanden gevangenisstraf eischte tegen dgn schoenmaker B. van D. te Beerta, die ver schillende keeren zoowel schoenen als kof fie en, thee ..buiten, de. -distributieom heeft, verhandeld. In al deze drie zaken wees de economische rechter overeenkomstig" den eisch vonnis. Centrum 'van smokkelhandel. Voorts had zich o.a. nog te verantwoor den J. P. B., exploitant van het stationsres taurant te Winschoten, die koffie, thee, zeep en kaas buiten de distributie om heeft ge kocht. De officier van justitie achtte dit de ernstigste zaak, welke tot dus verre voor den eConomischen rechter te Groningen heeft gediend, waar hier immers óoor het onderzoek is komen vast te staan, dat verd.'s res tauratie een middelpunt was van den smokkelhandel. Buitendien is verd. op zeer onbehoorlijke wijze te gen de politie opgetreden. Men moet zich er als Nederlander voor scha men dezen verd. tot landgenoot te hebben aldus mr. Overbosch, die een gevangenisstraf voor dien tijd van een jaar hier op haar plaats achtte. Mr. Kattenbusch veroordeelde ook dezen verd. overeenkomstig den eisch, dus tot een jaar gevangenisstraf. In al deze zaken werden groote hoeveelhe den m beslag genomen goeden verbeurd verklaard. Mooie schenking te Zandvoort. Donderdagsmorgen werd om half twaalf te Zandvoort op plechtige wijze de nieuwe motorreddingboot „Dudok de Wit" van de N.Z.H.R.M. als schenking van mevr. Du- dok de WitMoltzer. ingewijd. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.rn. op het hoofdbestuur van de N.Z.H. R.M., bestaande uit de leden P. E. Tegel berg. voorzitter. M. C. Koning, mr. G. L. de Vries Feyens, H. Th. de Booy. secreta ris. P. M. van Riel, H. de Booy en M. Tau- din Ch'abot, de schipper Floor Koper en de volledige bemanning. De voorzitter van de N.Z.H.R.M., de heer P. E. Tegelberg, sprak zijn verheugenis uit over de schenking door merv. Dudok de Wit uit en bood de schenkster een spéld van de Reddingmaatschapuij aan. Mevr. Dudok de WitMoltzer droeg ver volgens de boot over aan de plaatselijke commissie en hoopte, dat de Zandvoortsche bemanning veel eer zou weten te behalen. en ver to- te 's-G r a v e n h a ge, 31 Juli: Gedurende eenige dagen waren geen Engel sche luchtaanvallen te vermelden. In der afgeloopen nacht echter vloog weer een aan tal Britsche vliegtuigen boven ons and wierp vooral in het oosten des Janus scheidene brisant- en brandbommen. taal werden hierbij zes woonhuizen volledig vernield en ongeveer 60 woonhuizen meer of minder zwaar beschadigd. Verder werden drie broeikassen vernield. Ook kreeg een vrij groot getal woonhuizen en broeikassen glasschade. Helaas zijn bij deze aanvallen dooden, 6 zwaar en 18 licht gewonden betreuren. Op een gedeelte van het aangevallen ter rein werden .ook brandplaatjes gevonden. Men maakt er opmerkzaam op, dat het met het oog op den oogst en de eigen voedsel voorziening van ons land van groot belang is, dat men name de bevolking van het plat teland de oogen goed openhoudt en na het verschijnen van Britsche vliegtuigen de om geving op de aanwezigheid van brand plaatjes controleert. Men bedenke, dat men deze niet met de bloote handen aan moet vatten en dat men gevonden brandplaat jes bij de politie ter vernietiging moet inle 's-Gavenhage, 1 Aug. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt me de: Aan den oproep in de dagbladen van den 12den Juni jl. tot het inzenden van tooneel stukken aan de afdeelingtheater en dans van het departement werd door meer dan honderd Nederlanders gevolg gegeven. Buitendien is gebleken, dat velen eerst kennis hebben genomen van den oproep door het jongste vraaggesprek in de pers met den leider van het dramaturgisch bu reau. In verband hiermede bereikten het departement vele verzoeken met de vraag, de sluitingstermijn voor inzendingen later te stellen. Hieraan kan thans gevolg wor den gegeven, daar de beoordeeling der stuk ken geruimen tijd in beslag zal nemen. De afdeeling theater en dans maakt thans als laatste termijn van inzending den 16den Augustus 1941 bekend. Richtlijnen ongeveer als bij den handel in lompen enz. In de Nederlandsche staatscourant van 31 Juli j.1. no. 147 is een beschikking versche nen van den secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheep vaart .inzake de organisatie van den han del in oude rubber. De beschikking verstaat onder oude rub ber, gebruikte auto-motorrijwiel en rijwiel- buiten- en binnenbanden, gebruikte massie ve banden, alle slechts voor zoover zij niet meer voor eenjgerlei tractie bruikbaar zijn of zijn te maken, transparante rubber af vallen, sponsrubberafvallen, oude rubber transportbanden en -drijfriemen, rubber- stansafvallen van elke soort, eboniet afval len, alsmede andere rubberafval van elke soort. Gelijk dit ook voor lompen en oud papier is voorgeschreven, dient bij den ver koop van oude rubber de volgorde voortbren ger kleinhandelaar tusschenhande- laar groothandelaar verwerkende in dustrie (of eventueel export) steeds in acht genomen te worden .evenwel mogen voort brengers (dit zijn de bedrijven, instellingen en huishoudingen, die oude rubber als af val opleveren, ook rechtstreeks aan tus schen- en groothandelaren leveren mits niet in kleinere hoeveelheden dan voor de ze beide groepen afzonderlijk zijn vastge steld, zulks ter bescherming van de belan gen der kleinhandelaren, resp. der tusschen handelaren. In een bijlage zijn de maximumprijzen vermeld, welke voor de verkoopen door voortbrengers aan handelaren, voor die tusschenhandelaren onderling, alsmede voor leveringen door den groothandel aan de verwerkende industrie, zijn vastgesteld. De voorschriften inzake het bijhouden van voorraadboeken, het verstrekken van maan delijksche voorraad, ontvangst en verkoop opgaven voor handelaren alsmede geldelijke verplichtingen, die aan het verkrijgen en het bezit van een vergunning als handelaar verbonden zijn, komen vrijwel overeen met de reeds bestaande bepalingen te dezen aan zien geldend voor de handelaren in lompen en oud papier. Een afzonderlijke regel was noodig voor de autoslooperijen, welke noch als gewone voortbrenger, noch als handelaren zijn te beschouwen. Voorts bevat de beschikking nog een aan tal voorschriften en condities waaraan de handel in oud rubber dan wel de autosloo perijen zich hebben te houden. De belang rijkste er van zijn in een in de advertentie kolommen opgenomen officieele publicatie vermeld. Vrijwilligemedewerkers worden gezocht. 's-G r a v e n h a ge, 31 Juli: Het Nederlandsche volk één aaneen gesloten geheel, gelukkig en welva rend, dat is het doel, dat ons voor oogen staat, zoo sprak de persadvi seur Hulstijn op het departement van volksvoorlichting ter inleiding van een persconferentie, die daar werd gehouden om den leider van den Nederlandschen volksdienst, den heer C. Piek, gelegenheid te geven dezen nieuwen dienst vandaag in het brandpunt van de belangstelling der lezers te plaatsen. Het Nederlandsche volk als één groo te familie, waarvan de sterkere le den hulp verleenen aan de zwak keren, indien deze hulp noodig is! En in een zoo uitgebreide familie zijn er altijd menschen, die geholpen moeten wor den. Gezinnen wier inkomen ontoereikend is om in dringend noodige zaken te voorzien en die zich geen andere middelen weten te verschaffen, zoo bijvoorbeeld ingeval van geboorte van een nieuwen wereldburger of ingeval van ziekte of ongeluk, en in verschei dene andere omstandigheden, waar onmid dellijke hulp moet worden geboden. De WinterhulpNederland heeft in den nog betrekkelijk korten tijd van haar be staan veel en moeilijk werk verricht en on danks allerlei tegenwerking en wanbegrip haar onmisbaarheid bewezen en thans een zekere populariteit verkregen. De stichting van den Nederlandschen Volksdienst houdt daarmede verband, aldus de heer Piek, die als directeur-generaal vele ervaringen heeft opgedaan, waarvan de N.V.D., zooals de nieuwe instelling bij afkor ting genoemd wórdt, profijt kan trekken. Beide instellingen zullen voortaan onder zijn leiding werken en zij zullen elkander aanvullen. Over de resultaten van de Winter hulp is de heer Piek dankbaar, doch niet voldaan. Van October af heeft de Winterhulp een omzet van zeven millioen gulden bereikt, er zou echter het dubbele noodig ge weest zijn om in' alle gevallen, ge zien den grooten achterstand als gevolg van jarenlange werkloosheid in honderdduizenden gezinnen, de gewenschte hulp te verschaffen. In November beschikte de Winterhulp nog slechts over 350 vrijwillige medewer kers. in April was dit aantal gestegen tot 15.500. Per collecte waren er gemiddeld 26.850 collectanten en in totaal zijn het er 215.000 geweest. Merkwaardige ervaringen. .De heer Piek vertelde van merkwaardige ervaringen, die de collectanten hebben op gedaan. In de z.g. „betere" buurten werd veelal de deur voor hen dichtgesmeten, in de vblksbuurten werd over het algemeen met liefde geofferd. Kende men in de krin- een der beter-gesjjueerden den nood niet. of wilde men er. om redenen van achter docht of haatpolitiek, niet mede te maken hebben? Hoe het zij, de Winterhulp heeft haar bestaansrecht volop bewezien. Op haar grondslagen is nu de Nederland sche volksdienst opgebouwd. De Winterhulp zal worden voortgezet in het komende sei- zo"~ en aan de voorbereiding wordt in deze zomermaanden binnenskamers hard gewerkt De Nederlnadsche volksdienst is uit de winterhulp geboren en hij zal een speciale taak hebben, die voornamelijk op de bescher rmng van moeder en kind,'wat breeder op de leniging van de nooden in het gezin, is gericht maar al te zeer is in voorafgane jai en het gezin als grondslag van de gemeen schap miskend. Verkeerde loonpolitiek be- lemmerde jarenlang een gezonde gezinsvor ming. Hier ligt een prachtige taak voor den Ne derlandschen volksdienst een dienst, die uitgaat van het gezonde beginsel: voor' het volk door het volk. De Nederlandsche volksdienst is niet ge bonden aan eenige politieke partij of con- fessioneele opvatting. Het Nederlandsche volk in zijn geheel bepaalt de beteekenis en den aard van zijn werk. Als peet heeft de Duitsche nationaal-soci- Shstische „volkswohlfahrt" aan de sponde gestaan bij de geboorte van den N.V.D. Van haar jarenlange ervaring, die tot be- wonderingswaardige resultaten heeft ge leid, is bij de stichting van den Nederland schen volksdienst een profijt getrokken, dat de beste verwachtingen voor een voorspoedi- gen groei waarborgt. De Nederlandsche volksdienst zoekt de kern van een gezond volk langs den weg van de liefde voor het volk. Als leidende figuren zullen de elf provin ciale directeuren en de drie stedelijke di recteuren (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) van de winterhulp worden ingescha keld. Wie lust beeft een deel van zijn vrijen tijd ter beschikking van den N.V.D. te stel len, kan zich bij een dezer directeuren aan melden. Voorts rekent de N.V.D. op toetreding van zeer vele Nederlanders tot het lidmaat schap ad f 1.— minimum per maand Men kan er van op aan. dat deze maandelijksche gulden op de meest doelmatige wijze ten bate van onze volksgezondheid zal worden Beperkte affaire. Gedrukte markt Lagere koersen. Nederlandsche ba gen lusteloos. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1941 I 4 Nederland Nederland Idem met Nederland Oost indië Oost Indië 1940 I 4 1940 II 4 bel fac. 1938 3.3% 1937 3 1937 A 3 V.K. LR. 99ys-99 15/16 99%-99% 100 13/16 100 9/16 99 13/16 99 li/ie 100 11/16 100% 92 15/16-93V8 92 9/16-92 15/16 94 94 93% 93% A'dam '37 I 3% 94% 84 's Grav. '37 I 3% 97 N Holl. '38 3 90 N Holl '38 II (3%) 3 91% 91 9/16 R'dam "37 I III 3% 93i/2 91 13/16 Z.-Holland 1937 3 96 96 Ned. Hyp b. Veendam 3% 98 98% Koloniale Bank A 184% Ned. Ind. Handelsb. A 121 119 Ned. .Handel Mij. c.v. A 132 130 A.K U. 140%-143% 143-144% Centr. Suiker Mij. 215 215 Fokker g A. 188% Lever Bros en Unilever cv.A 131%-130129%-12$ Ned. Ford 311 Philips G B.V.A 221%-223% 221%-223 Philips pref. A 154% 153 Kon. Petr. 239-244 240-237% Holland Amerikalijn A 117%-118% 118-116% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 165-165% nat. bez. v. A. 164%-164% Kon. Paketvaart A 236 233 Ned. Scheepv. Unie A 174-175 171%-173 H.VA. Javasche Cultuur N.I.S.U. 414-420 412-407 248 248 230 228 Deli Batavia Mij. 224%-225% Dell Mij. cv. A 276-277% 275%^27J Senembah 223 216% Amsterd. Rubber 265%-269% 265-T&1, Deli Batavia Mij. A 217 214% Dit is het gironummer van de Nederland sche Ambulance van het Vrijwilligerslegioen Nederland, die straks uitgezonden zal wor den naar het frönt in Oost-Europa, om hulp te bieden aan de lijdende menschheid: vriend en vijand. Nederlanders, steunt met uw bijdrage de oprichting en uitrusting van deze ambu lance Stort nog vandaag uw bijdragen op, girorekening no. 87600, ten name van de Ne derlandsche ambulance, Keizersgracht 22, 's-Gravenhage. Distributienieuws Elke week een nieuwe suikerbon. Voor het tijdvak vti*-> 3 tot en met 9 Augus tus zijn de bonnen „29" aangewezen voor de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en vleeschwaren. kaas, eieren en aardappelen (bon „29" reserve). Voorts is op bon „29" van de melkkaart in dat tijdvak beschikbaar 7 liter melk vooï kinderen tot én met 3 jaar en 3% liter melk voor kinderen van 3 tot en met 13 jaar. Tenslotte zal in het tijdvak van 3 tot en met 9 Augustus op bon „105" algemeen be schikbaar zijn 250 gram suiker. Van de boterkaart zijn voor het tijdvak van 3 tot en met 20 Augustus aangewezen de bonnen „26 en 27", welke ieder recht geven op het koopen van 250 gram boter, terwijl in dit tijdvak op elk van de bonnen „26 en 27" van de vetkaart 250 gram boter met re ductie ver' rijgbaar zal zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na Zaterdag 2 Augustus niet meer geldig zijn de bonnen „28" voor brood, vleesch, en vleesch waren, eieren, melk en aardappelen, „101" voor suiker en na Zopdag 3 Augustus niet meer de bonnen „24 en 25" van de boter- en. vetkaarten. De bonnen „26, 27, 28 en 29" van kaas blij" ven geldig tot en met 9 Augustus. Mialen WEDSTRIJD EU WEB.OGOLJUBOW. nflrtuai!!Swd' 3,! Juli (A.N.P.) - De achtste P ruj m het schaaktournooi tusschen onzen, landskampioen dr. Max Euwe en den Duit- scae kampioen Bogoljubow werd door onzen landgenoot geopend met de damepion, waar* na Bogoljubow met den minder gebruike- i.lKen zet met het damepaard antwoordde, in den tienden zet gelukte het onzen land genoot zijn koningspion tot op e6 naar vo ren te brengen, waardoor zijn tegenstander m de verdrukking kwam. Wit behield het beste van het spel. doch bood toch in den. ~bsten zet remise aan, waarmede Bogolju bow natuurlijk terstond accoord ging. D® stand na dc achtste partij is nu: Dr. Euwo punt, tegen Boboljubow 2/4 punt.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2