BREEZAND rm Britsche mislukking in Noorwegen Sovjettroepen achtervolgd Marktberichten Duitschland strijdt voor Europa f J Ifaliaaosch weermachtbericht De strijd tusschen PERU en EQUADOR Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart „JEUGD 99 GEVARIEERD BIJPROGRAMMA Voorschriften voor schepen in Ned. Indië Bloedige verliezen der Engelschen bij TOBROEK Geen Joden op de veemarkt te Zwolle DE SCHAGER MARKT VETTE KOEIEN WORDEN BETER Uit onze Omgeving Uit het hoofdkwartier van den Führer, 31 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Bij de achtervolging van de in de Oe kraïne verslagen Sovjetlegers zijn Duit sche strijdkrachten diep in de vijandelij ke achterwaartsche verbindingswegen doorgedronggen. De omsingeling van den vijand ten oosten Van Smolensk werd verder verscherpt. De in Estland strijdende formaties dre ven den vijand naar het noorden terug Gevechtsvliegtuigen bestookten in den af- geloopen nacht militaire doelen te Mos kou alsmede het spoorwegknooppunt Orel op doeltreffende wijze met bommen. Duikbooten achtervolgden de ver strooide resten van het in den Atlanti- schen Oceaan aangevallen convooi en brachten vijf andere gewapende koop vaardijschepen van tezamen 24.000 brt. tot zinken. De gezamenlijke verliezen van den vijand door deze operaties zijn daar mede tot 140.500 brt. gestegen. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen met bommen een groot koop vaardijschip ten oosten van Lowestoft zwaar beschadigd. Andere bomaanvallen werden vannacht ondernomen op vlieg velden in het zuidoosten en zuidwesten van het eiland. De aanvalspoging van 40 Britsche vliegtuigen, welke van een vlieg tuigmoederschip in de noordelijke IJszee naar de haven Kirkenes waren opgeste gen, werd verijdeld. De vijand verloor hierbij in luchtgevechten 23 vliegtuigen, door luchtdoelartillerie en marineartil lerie 5 vliegtuigen. Boven de Duitsche bocht schoten jachtvliegtuigen 5 toestel len omlaag, die tot een formatie van 8 Engelsche bommenwerpers behoorden. Marine artillerie haalde 2 Britsche ge vechtsvliegtuigen omlaag en een marine vaartuig een Engelsche machine. Op eenige plaatsen van West-Duitsch- Iand wierpen Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht brisant en brandbom men/ Onder de burgerbevolking ontston den eenige verliezen aan dooden en ge wonden. OMSINGELING DER SOVJET TROEPEN IN HET NOORDEN VOLTOOID. Berijn, 31 Juli (D.N.B.) Van mili taire zijde heeft het D.N.B. de volgende toelichting op het weermachtbericht ont vangen Door gebruik te maken van twee vlieg tuigmoederschepen hebben Britsche torpedo vliegtuigen gisteren gelijktijdig met enkele SowjettoesitelLen de Noorsche haven aan de Noordelijke IJszee Kirkeness aangevallen. Evenals bij - de vergeefsche acties tegen de Kanaalkust werd ook deze aanval van Britsche gevechtsvliegtuigen ondernomen onder een krachtig escorte van jachtvlieg tuigen. De Duitsche afweer bleek echter op deze plaats precies zoo doeltreffend te zijn als aan alle andere fronten. Van de veer tig uitgevlogen Britsche vlietguigen werden er do:r de luchtdoelartillerie en de artille rie van de marine, voor het grootste deel echter tijdens luchtgevechten, 28 neerge schoten. Zoodoende is ook weer bij dezen afgeslagen Britschen aanval de superiori teit van de Duitsche luchtmacht met be trekking tot haar materiaal en personeel aan dien dag getreden. Ook uit dezen nieu wen vorm van z.g. Britsche ontlastingoffen- eieven ten gunste der Sowjets blijkt dui delijk dat het de Britten te doen is om politieke en propagandistische uitwerking. De nieuwe mislukking in Noord-Noorwegen en het gelijktijdig gemelde neerschieten van vijf Britsche gevechtsvliegtuigen boven <ie Duitsche Bocht nemen een waardige plaats in in de door de Duitsche luchtmacht en luchtafweer voortdurend behaalde af- weersuocessen aan alle fronten» Niet een van de tot dusver ondernomen Britsche luchtaanvallen heeft de Britsche leiding werkelijke successen bezorgd. Wel echter zijn zij alle geworden tot een bron van de gevoeligste verliezen voor de Brit sche luchtmacht. Dezp mislukking vah de Britsche lucht aanvallen schijnt juist thans bijzonder "op merkelijk, daar het toch geen geheim is. dat het gros der Duitsche vliegtuigen op hét oogenblilc nog gebruikt wordt aan het oos telijk front. Wanneer de Duitsche afweer desondanks 'dergelijke voortreffelijke resultaten weet te behalen, dan kan het met de optredende Britsche formaties vliegtuigen, wat beman ning en materiaal betreft, niet al te best ge steld zijn. Achtste aanval op Moskou. In het. oosten werd in den afgeloopen nacht de achtste Duitsche luchtaanval op Moskou ondernomen en tegelijkertijd werden ten zuiden van Moskou de spoorweg- en ver- keersinstallaties van het belangrijke knoop punt Orel doeltreffend met bommen bestookt Beide aanvallen werden gedaan zonder dat van Duitsche zijde verliezen geleden wer den. Aan het front zelf zijn nog steeds he vige gevechten aan den gang, die echter niets aan het feit veranderen, dat de Duit sche aanval overal vorderingen maakt. Nog zijn de laatste plaatsen, waarin de vijande lijke troepen zijn omsingeld, niet geheel ge zuiverd. Nergens is het echter dezen omsin gelden deelen der Sowjets gelukt zich van den Duitschen druk te bevrijden of weer uit te breken, hoewel dit herhaalde malen met woedende aanvallen is geprobeerd. Daar ook alle pogingen om deze troepen te ont zetten zijn mislukt, is thans reeds te con- stateeren, dat het veldleger der Sowiets op nieuw zijn belangrijkste en waardevolste deelen heeft verloren. Het succes van Duitsche duikbooten, waarvan gisteren melding werd gemaakt, is inmiddels nog grooter geworden en wel om dat, na het uiteenjagen van het op den At- lantischicn Oceaan aangevallen convooi. nog vijf andere koopvaardijschepen tot zinken zijn gebracht. Hierdoor is het totale verlies van den vijand door deze eene duikboot operatie tot 140.500 brt. gestegen. Bij de reeds eerder gemelde stilte op den 'Atlantischen Oceaan beteekent de vernieti ging van ieder afzonderlijk vaartuig thans meer dan een half jaar geleden, want na een totaal verlies van 13 millioen brt. Brit sche of in Britschen dienst varende scheeps- ruimte, moet iedere nieuwe verdwijning van 100.000 of meer brutoregisterton in aanzien lijke mate gevoeld worden. MAXIMUMPRIJZEN VOOR GENE- RATORENANTHRACIET. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en sc.hee!?yaarD maakt bekend, dat krachtens de in d derlandsche staatscourant d.d. 31 Jun no. 147 afgekondigde prijzen beschiKKing generatorenanthraciet no. 1 voor den koop van gedroogde en afgezeefde genera toren anthraciet nootjes per zak van D» brandweer moest eraan te pas komen, toen Donderdag te Amsterdam een paard in het water van de Bilder- dijkkade was geraakt. Onder groote belangstelling van het publiek werd de drenkeling op het droge gebracht (Pax-Holland-v. Bemmel m) kilogram de navolgende maximumprijzen (inclusief omzetbelasting) zijn vastgesteld. Bij verkoop aan verbruikers nootjes 4 f 0.35 nootjes 5 f 0.33. Bepaald werd, dat de bovengenoemde be schikking voor den verkoop van nootjes 4 en 5 op 1 Augustus resp. 1 September a.s. in werking zal treden. TOBROEK BESCHOTEN. Het hoofdkwartier van het Italiaansche weermacht maakt bekend: In Noord-Afrika aan het front van Tobroek werden vijandelijke afdeelingen, die door pantserwagens gesteund werden, op de vlucht gedreven. Duitsche artillerie heeft de inrichtingen en verdedigingsstellingen van Tobroek beschoten. In het verloop van den in het weermachtsbericht van gisteren ge- melden aanval op Benghazi heeft onze bo- demafweer een Engelsch vliegtuig neerge schoten. Het toestel viel in zee. Vliegtuigen van de as hebben voor de kust van Cyrenai- ca een tankboot tot zinken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. In Oost-Afrika hebben zyvarthemden en formaties inlanders dappere uitvallen en aanvallen ondernomen, waarbij het hun ge lukte in vijandelijke stellingen binnen te dringen. De vijand bood verzet doch werd overal op de vlucht gedreven. Hij leed ver liezen aan menschen en materiaal. De laat ste dagen hebben eenige aanvallen plaats gehad op de woonwijken van Gondar. Er vallen geen slachtofers te betreuren. Engelsche vliegtuigen hebben gistermiddag Cagliari aangevallen. Onze bodemafweer en onze jachtvliegtuigen hebben de vijandelijke actie terstond afgeslagen. Er valt slechts een slachtoffer te betreuren. Lima. 31' Juli (D.N B.) De bladen publi- ceeren hedenochtend berichten van persbu- reaux uit Quito en Guayaquil, dat de Pe- ruaansche troepen tijdens hun verderen doormarsch Macara hebben bezet en opruk ken naar Sabianogo. Sozoranga en Caria- manga. Kleinere Peruaansche oorlogssche pen hebben bij Jambeli en in de haven van Bolivar Ecuadoriaansche schepen bescho ten. De plaatsjes Machala en Pasaie zijn door Peruaansche vliegers gebombardeerd. Pe ruaansche vliegtuigen zijn voorts over de Ecuadoriaansche haven Guayaquil gevlogen en hebben vlugschriften tegen de „agressie van Ecuador uitgeworpen. Het Ecuadoriaansche legerbencht beschul digt Peru van een opzettelijke aanval. Ook de pers sluit zich bij deze opvatting aan. Adverteert in dit blad REGELING BETREFFENDE DEN UITVOER. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat met in gang van 12 Augustus 1941 een nieuwe regeling betreffende den uitvoer in werking treedt, waarover nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij den Centralen Dienst voor In- en Uitvoer, Piet Heinplein 6 te Den Haag, alwaar een handlei ding kosteloos verkrijgbaar is. Tevens verstrekt deze dienst de noodige aanvraagformulieren voor een export- en/óf vereffe ningscertificaat a f 0.02 per stuk en voor een grondstoffen- certificaat f 0.05 per stuk. Handleiding en aanvraagfor mulieren zijn eveneens ver krijgbaar bij den Economischen Voorlichtingsdienst en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. HANDEL IN OUDE RUBBER. Voorschriften voor han delaren in oude rubber en voor autoslooperljen. De Directeur van het Rijks bureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen maakt bekend, dat volgens de op 31 Juli jl. af gekondigde beschikking inzake de organisatie van den handel in oude rubber o.m. het onder .volgende is bepaald. Het handel drijven in oude rubber is voortaan slechts toe gestaan aan kleinhandelaren, tusschenhandelaren en groot handelaren, die in het bezit zijn van een door den directeur van voornoemd Rijksbureau verleende schriftelijke vergun ning. Voor de kleinhandelaren is dit de bekende kleinhandels vergunning, die geldig is voor oude materialen en afvalstof fen in het algemeen. De tus schen- en groothandelaren die nen bij het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstof fen, Paleisstraat 7 te Den Haag, een vergunning aan te vragen, welke slechts voor den handel in oude rubber geldig zal zijn. Autoslooperijen hebben .voor de voortzetting van hun bedrijf voor zoover het oude rubber be treft, een speciale vergunning van den Directeur van het Rijksbureau noodig. Zij zullen" de bij haar vrijkomende oude rubber hebben af te leveren aan de door het Rijksbureau erkende groothandelaren in oude rubber, met inachtneming van de maximumprijzen gel dend voor het verkoopen door tusschenhandelaren. De levering op grond van koopovereenkomsten betreffen de oude rubber, welke op het tijdstip van het in werking tre- der de beschikking bestaan, zijn (met uitzondering van die tus schen verwerkers onderling) na genoemd tijdstip verboden, terwijl door den directeur van het Rijksbureau, voor een zoo danige levering toestemming wordt verleend. Van bedoelde overeenkomsten moet uiterlijk 7 Augustus a.s. opgave zijn ge daan aan het Rijksbureau. Alle handelaren in oude rub ber en alle autoslooperijen die nen tevens uiterlijk op 7 Au gustus a.s. hun voorraden bij het Rijksbureau te hebben inge diend. Voor het doen van beide bo vengenoemde opgaven zijn for mulieren op aanvraag bij het Rijksbureau verkrijgbaar. Voor verdere bijzonderheden APQLLO BIOSCOOP Ditmaal brengen wij U ZATERDAG- en ZONDAG AVOND ACHT UUR en ZONDAGMIDDAG DRIE UUR de pas dit jaar verschenen, doch reeds zooveel besproken boeiende TOBIS-film: (JUGEND) Een film, die den toeschouwer meesleept door zijn onstuimige hartstochtelijke felheid en sublieme ver tolking. Van deze film, die in Katholieke kringen speelt, zegt o.a. „De Maasbode" van 11 Januari 1941: ...„Het conflict, hoezeer ook op den spits gedreven door het tegenover elkaar plaatsen van sterk uiteenloopende karakters, is boeiend en bezit een geestelijken ach tergrond, die het zeer zeker de moeite van het uit werken waard maakte". Kristina Söderbaum, Hermann Braun, Eugen Klöp- fer en Werner Hinz vertolken de voornaamste figu ren in deze geweldig sterke en temperamentvolle 'ilm. Toegang 18 jaar. DE DIBFCTTE. wordt naar genoemde Staats courant verwezen. Bij het Rijks bureau zijn exemplaren van de beschikking tegen betaling van 20 ct. per stuk verkrijgbaar. De beschikking treedt op 1 Augustus 1941 in werking. DISTRIBUTIE VAN TERPEN TIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de hoeveel heden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselij ke distributiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Augus tus1 September 1941 als volgt zijn vastgesteld. 0,8 liter kunstterpentijn per bon voor terpentijn, en 1 liter rauwe lijnolie of ge kookte olie of standolie per bon voor lijnolie. Tokio, 31 JuIi(D.N.B,C.): De militaire overheid in Ned.-Indië heeft, naar Domei meldt, met onmid dellijke inwerkingtredinq verordend,, dat alle schepen, die de havens van Ned.-Indië willen aandoen, om kolen en proviand in te nemen, alsmede om in dokken te worden opgenomen, een speciale vergunning van de militaire overheid noodig hebben. Berlijn, 31 Juli (D.N.B.),De wanhopige pogingen der Britten om hun stellingei\, welke door de Duitsch-Italiaansche formaties ernstig worden bedreigd, uit te breiden, heb ben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den nacht van 27 op 28 Juli opnieuw tot bloedige verliezen voor de Britten en Britsch- Indiërs geleid. Tijdens een uiterst voorzich tige actie van verkenningstroepen der Brit ten wierp een onmiddellijk hierop volgende Duitsch-Italiaansche tegenactie der Britsche verkenningstroep naar zijn punt van uit gang terug. Hierbij moesten de Britten tal rijke dooden en gewonden achtelaten. Verordening van den commissa ris van politie. Ter handhaving van de openbare orde en van de veiligheid van het openbare leven in de gemeente Zwolle, en in het bijzonder daar, waar de handel in vee pleegt plaats te vinden, heeft de commissaris van politie alhier het volgende bepaald: Het is aan Joden, in den zin van artikel 2 van verordening 6, 1941, verboden zich te bevinden op de veemarkt en aangrenzende straten en andere plaatsen in de gemeente Zwolle, waar handel in vee pleegt gedreven te worden. Handelingen, in strijd met dit voorschrift, zijn overtredingen en worden overeenkomstig artikel 43 der verordening 138, 1941, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend guldlen of, met een dezer straffen. Geen bokken en geiten aan de markt. Voor de Centrale waren- gisteren 98 stuks aangevoerd, waaronder vrij veel stieren. O.a. was er een beste stier aangevoerd voor de Centrale, ^van den heer C. Donker, Hoogwoud. Het dier had den geheelen mor gen veel bekijks, 't was dan ook een mooi mak dier, dat hebben wij wel eens anders beleefd op de markt. Het dier woog levend gewicht 1050 Kg. Vette beste koeien aan gevoerd. Deze koeien worden nu vanzelf van week tot week beter. Gelukkig is er op het oogenblik veel gras. Veulens zijn nog vrij tot 1 jaar. Hier was een veulen van den heer K. Stammes. Heerhugowaard. dat kon opbrengen f 550. bruine merrie, maar niet verkocht. Het zijn prijzen! Stil was de handel in kalfkoeien. Handel in geldekoeien was ook zeer stug, de duurte zal wel de oorzaak zijn, was de gedachte. Weer -een pinken genoteerd. Voor de Cen trale aangevoerd 47 nuchtere kalveren. De nuchtere fokkalveren golden van 2030 gld. Er waren er te weinig aangevoerd, er kun nen veel meer komen, want ze worden ver kocht. De handel in lammeren was goed, hoogste noteering 35 gld. In magere scha pen of melkschapen handel vlug, tot f 60 hoogste noteering. De handel in biggen was weer vrij goed. hoogste noteering 24 gld. Handel in schrammen goed, tot 42 gld. Magere zeugen tot f 110. Drachtige zeu gen tot f 160. Weinig aanvoer van kippen en konijnen, de handel was best. Deze keer geen bokken en geiten aangevoerd; daar is zeker het vet van de ketel. KOEGRAS JULIANADORP GROOTE SPORTDEMONSTRATIE. Door de Gymnastiekverecniging „D.O.S." Den Oever, „Wieringen" te Wieringen en „Sportlust" te Julianadorp zal Zondagmid dag a.s. een groote sportdemonstratie gege ven worden op het J.V.C. terrein te Juliana dorp. De leiding van het geheel berust bij den heer H. Pennckamp, terwijl de Har- monievereeniging „Kunstzin" hare muzikale medewerking zal verleenen. Men leze de advertentie. TEXEL ONZE BURGEMEESTER NAAR BERGEN Naar wij vernemen zal onze burgemeester, de heer Mr. Kamp, zich in verband met zijn benoeming tot dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier, zich met September metterwoon te Bergen N.H. vestigen. ANNA PAULOWNA Door zand en moeras trekken de Duits che troepen voorwaarts in de onherberg zame streken van de Sovjet-Unie. (Orbis-Holland.) BREEZAND. JEUGD. Met „Jeugd" brengt de Apollo-bioscoop na de vertooning van een paar vroolijke films er weer een met meer ernstigen inhoud en zeker een film, die om haar vele goede kwa liteiten volle aandacht verdient. Twee geestelijken spelen er een belangrijke rol in, de levenswijze, oude pastoor Hoppe en de jonge, fanatieke kapelaan Schigorski, die volgens zijn ouden collega te veel vast houdt aan de principes van de leer en te weinig van het leven afweet. De kapelaan is de biechtvader van Aenchen, het vroolijke, levenslustige pleegkind van den ouden pas toor. Zij is een buitenechtelijk kind van zijn zuster en steeds verwijt de kapelaan haar den mis stap, dien haar moeder beging. Voor de ziele- rust van haar moeder moet Aenchen boete doen, vindt de kapelaan, en achter den rug van den ouden pastoor om bewerkt hij, dat zij naar een klooster zal gaan. De wanhoop daarover wordt bij Aanchcn tijdelijk teruggedrongen door de komst van een jongen neef van haar, Hans. Spoedig is er niets anders voor haar op de wereld dan Hans en als zij zich onderwerpt aan z'n verlangen, voltrekt zich haar noodlot. De kapelaan dwingt haar met haar oom te spre ken. De fijnvoelende pastoor heeft wel groot verdriet, maar weet toch ook een oplossing te vinden om het jonge geluk te behoeden. Te laat echter, want in wanhoop heeft Aen chen zich intusschen verdronken. Door het drijven van een dogmatischen, strengen kapelaan is een jong menschenkind weggerukt van hen die haar liefhadden en op Hans' levenspad voor altijd een zware schaduw geworpen. ALKMAAR. 30 Juli. Aalbessen f 22.50 per 100 Kg., andijvie f 823 per 100 Kg., bloemkool I f 8—11, idem II f 3640 per 100 stuks, bieten f 6 per 100 Kg.. kropsla f 3.204 per 100 stuks, komkommers f 2.40—11 per 100 stuks, me loenen f 3257 per 100 stuks, peterselie f 4.60 per 100 bos. postelein f 0.520.84 per bakje, rabarber f 1.S0—8 per 100 bos, ra dijs f 2.60 per 100 Kg., roode kool f 6.p. 100 Kg., selderie f 24 per 100 bos. spina zie f 1.972.27 per 16 p. bak. snijboonen f 18 per 100 Kg., dubbele spercieboonen f 18 per 100 Kg., tuinboonen f 7 per 10 Kg., to maten f 19 per 100 Kg., uien f 6 per 100 Kg., wortelen f 6 per 100 bos. SCHAGEN. 31 Juli. Stieren voor de Centrale. 26 geldekoeien magere) f 250300. 96 idem (vette) voor Ie Centrale, 4 kalfkoeien f 300450, 47 nuchtere kalveren voor de Centrale, 5 idem voor de fok f 2030. 48 magere schapen f 40—60, 48 lammeren f 2635. 9 magere varkens f 3242. 30 biggen f 14—24, 48 konijnen f 15. 7 kippen f 13.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3