NIPPER EN PELLE Zenuwpijn jUBBBSW® RADIO HET RAADSEL AAN BOORD 87 kg peper verbeurd verklaard Finland de leidende natie in het Noorden De rantsoeceeriog van gas en electriciteit ttWOM AH IE- Hopkins ontvangt de pers te Moskou PROGRAMMA Interessante grepen Feuilletor E. Philips Oppenheim 9 Een Inkoopvereeniging van Winkeliers in Koloniale Waren, had vóór Mei 1940 een groote partij zwarte peper gekocht. In den zomer van het vorig jaar werden alle spe cerijen, dus ook deze partij van 8700 kg., ge vorderd door de Nederlandsche Groente- en Fruitcentrale. De aldus geblokkeerde voor raden worden in gedeelten vrijgegeven voor aflevering aan Winkeliers, teneinde de voor ziening mej specerijen gedurende langeren tijd veilig te stellernen tevens den sluikhan del tegen te gaan. De directeur van deze inkoopvereeniging echter kwarh met een zakenrelatie overeen, dat deze bij een mogelijken kooper zou infor- meeren naar den prijs, welke men voor de geheele partij zou willen betalen. Verwacht werd, dat deze veel hooger zou zijn dan de normale bandelsprijs van f3.per kg. De vermeende kooper waarschuwde evenwel het rijksbureau voor voedselvoorziening in Oor logstijd en de peper werd in beslag genomen. De directeur der Inkoopvereeniging, v. d. L. te Rotterdam, moest zich wegens poging tot prijsopdrijving voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage ver antwoorden. Hij deelde den inspecteur me de, dat zijn nieuwsgierigheid was gewekt door allerlei geruchten over exorbitante prij zen, welke voor peper betaald werden. Hij had nu slechts zuiver informatorisch eens willen hooren, wat men eventueel wel voor zijn peper zou willen betalen. Echter bleek, dat hij zijn relatie zelfs een monster had medegegeven; deze noemde bovendien aan den „kooper" prijzen van 6 tot 8 gulden per kg., waarbij hij verklaarde, dat de eigenaar van de partij af wilde. Deze feiten deden den inspecteur als vast staand aannemen,«dat het voornemen tot ver koop tegen ontoelaatbaren prijs wel dege lijk had voorgezeten. Was verdachte er in ge slaagd een flink bod te krijgen, dan zou het hem door verschillende manipulaties moge lijk wel gelukt zijn de peper van de Groen ten- en Fruitcentrale vrij te krijgen. Wegens poging tot overtreding van de prijzenbesehikking 1940 no. 1, werd v. d. L. veroordeeld tot een geldboete van f 1000. Daarenboven werd de partij van 8700 kg. zwarte peper verbeurd verklaard. 1. 281. Nipper laat zich niet foppen. „Zeg, Nipper, ik vin'd je srtom, dat je die meteoor steen voor zo'n onbenullige beloning aan die professor Knarr weggeeft. Misschien is h(j wel een vermogen waard!" „Weet Je wat we moesten doen, we moesten dat zaakje samen verder op knappen; onder mijn leiding is er misschien wel wat van te maken!" „Ik doe je dit voorstel, om dat ik gezien heb, dat er wel wat in je zit! Je hebt die Gorilla tenminste flink afgedroogd!' 4. '„Je moet me maar niet kwa lijk nemen, Schorpioen, maar ik was zo druk bezig, dat ik helemaal heb verge ten te luisteren!!" 2. 3. 1. 282. Gorilla in de val. „Haha, heb je dat gehoord, die Gorilla wil beweren, dat hij die meteoorsteen alleen van de boot hiernaartoe heeft gedragen, en hij denkt nog, dat we hem geloven ook!!" „Denk je soms, dat het niet waar is, dan zal ik het Je eens gauw laten zien, eigen wijze vlerk!!" „Prachtig, Gorilla, we moe ten toestemmen, dat je sterk bent, je zou haast gaan geloven, dat er geen wezen zonder staart be staat, dat sterker is dan jij!" „Misschien kun jij hem wel naar de boot dragen, maar ik wil om een gulden met je wedden, dat je het niet klaarspeelt." „Dat zal ik jullie eens bewij zen!" 2. BEZOEK VAN ROTTERDAM'S BURGE MEESTER AAN BURGEMEESTERS VAN OP TE HEFFEN GEMEENTEN. Rotterdam, 31 Juli: De burgemeester van Rotterdam heeft, ver gezeld van den gemeentesecretaris en den chef van de secretarie-afdeeling algemeene zaken, een bezoek gebracht aan de burge meesters van de met ingang van 1 Augus tus a.s. op te heffen gemeenten Kethel en Spaland, Overschie, Schiebroek, Hilligers- berg en IJsselmonde, ter formeele overne ming Van het bestuur van deze geheel of gedeeltelijk aan Rotterdam toe te voegen ge meenten. x De burgemeester heeft de verzekering ge geven, dat voor zoover dit met de centrale belangen van Groot-Rotterdam is overeen te brengen, de plaatselijke toestanden van de betrokken gebieden zooveel doenlijk zullen worden geëerbiedigd. t Helsinki, 31 Juli (D.N.B.) Naar de Sowjetradio meldt, heeft de per soonlijke vertegenwoordiger van president Roosevelt, Ilarrv Hopkins, na zijn onderhoud met Stalin en Molotof, de correspondentelf der buitenlandsche pers ontvangen en ver klaard, dat hij op speciaal verlangen van Roosevelt naar Moskou is gekomen om met Stalin te spreken. Hopkins kondigde aan, dat hij nog twee of drie besprekingen met Stalin zal voeren. Voorts gewaagde Hopkins van de „bewondering", die in de Ver. Staten waargenomen kan worden voor den strijd der Sowjet-Unie, van de hulp, die de Ver. Staten den Sovjets willen verleenen, echter zonder dat hij bijzonderheden omtrent deze hulpverleening verstrekte. Omtrent de kwes tie der betaling van de Amerikaansche le veranties aan de Sovjet-Unie verklaarde Hop kins nog, dat Stalin daardoor geen moeilijk heden zou krijgen. Hopkins is, naar de Mos- kousche radio hieraan toevoegde, vergezeld door twee Amerikaansche deskundigen. Hij heeft zijn intrek genomen in de ambassade der Ver. Staten. De Debtsche Diplomatisch-Politische In formation, de officieele uitgave van de Deut sche DiplomatischPolitische Korrespondem bevat een vooral -voor de Scandinavische landen buitengewoon belangrijk standpunt van Duitschland ten aanzien van de toekom stige positie van'Finland in Noord-Europa. In deze commentaar, die ais uiting der mee ning van officieel* Duitsche kringen mag gelden, wordt er op gewezen, dat de bijdrage van Finland'tot dé bestrijding van het bolsjewisme dit land niet alleen „zijn eigen toekomst doch ook een vooraanstaande plaats in den noordelijken sector van het jiieüwe Europa" verzekert. Het wordt Finland hoog aangerekend, „dat het niet geprobeerd heeft, zijn eigen be langen tegenover die van ->Dutschland en Europa op een gouden schaaltje af te wegen en in 'de schaduw van een verkeerd begre pen neutraliteit een politiek van angstig zoe ken naar het evenwicht te voeren", alsme de dat het niet geprobeerd^ heeft ier zijde te staan en toe te kijken, hoe het lot van Eu ropa die volkeren „uit verlof terugroept" die meenden, dat het historische proces voor hen tot stilstand gekomen was. Finland kan er op rekenen, dat zijn ruiterlijke houding in den gemeenschapelijken strijd niet vergfe- ,ten wordt. De groote nationale doelstellin gen van Finland hebben in Duitschland het grootste begrip gevonden en verzekeren aan dit land, dat bij de uitvoering van zijn taak in het Oosten als Noordsche staat krachtig aan de zijde van Duitschland is opgetreden, een vooraanstaande plaats in het Scandinavi sche gebied, „dat zich door Finland liet ver dedigen'.' Ten aanzien van dit standpunt, dat de rol van Finland in het Noordoosten van Euro pa op de juiste wijze kenschetst, verklaren de Duitsche politieke kringen nog, dat Duitschland in November 1940 den druk van het bolsjewisme op de Finsche grenzen be perkt en Molotof heeft laten weten, dat een nieuwe aanval van Moskou op Finland niet meer geduld zou worden. Duitschland is toen jegens zijn Noordschen vriend een loyaal en trouw kameraad geweest. Het Finsche volk kan men na zijn ervaringen met den bolsje- wistischen buurman niets meer met Èn- gelschAmerikaansch Russisehe phrasen van humaniteit wijsmaken. Het is de eerste natie van het Europeesche Noorden, die vol ledig en openlijk de noodzakelijkheid van den huidigen strijd heeft ingezien. Duitschland zal dat nooit vergeten. Bedenkt, dat het electriciteits- en gas verbruik is gerantsoeneerd op 75 pfct. Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen omdat rantsoen niet te over schrijden. Dat bovendien overtreding kan wordten ge straft met boete en afsluiting van den toe voer. Niemand kan thans nog den indruk heb ben, dat de beperking van het gas- en elec- triciteitsverbruik geen hoogs t ernstige Z a a k is. De overheid doet nogmaals een1 beroep op aller medewerking. Een medewerking, welke zij ook vraagt in het eigenbelang van iederen burger. In de afgeloopen dagen zijn in verschillende deelen van het land op groote schaal verbruikers van gas en electriciteit, waaronder tal van-in dustrieën, afgesneden, omdat zij hun rantsoenen overmatig hadden overschreden. Men zij dus gewaarschuwd om alles na te laten wat niet tot het allernoodzakelijk ste behoort. en spierpijn kunnen tot een kwelling worden. Neem in zoo'n geval een "AKKERTJE" en de pijn valt van U af I ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (e.o.). 12.00 Zang met pianobegeleiding. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be- richten. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Gevarieerd programma. 4.00 Bijbellezing 'Voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting). 4.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 5.00 Gramofobnmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ramblers. 7.00 Ernst van 't Hoff en zijn 15 solisten. 7.45 Voor den boer 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Variété-programma. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche taal: „Dutch news reel". - Hilversum H. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramo'oonmuziek. 10.00 Morgenwijding (Voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). 10.20 Kinderkoorzang. 10.50 Gramofoonmuziek. 1.00 Kinderkoor (e.o.). 12.00 Berichten. 12.15 Romancers. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Cello met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 1.40 Voor de rijpere jeugd. 2.00 Rotterdamsch philharmonisch orkest en solist (Om 2.45 Voor de plattelandsjeugd). 4.00 Omroeporkest en solisten. 5.00 Cursus: Over Godsdienst bfl kinderen. (Voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerk comité). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs» berichten. 5.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 6.15 Het Hollandsch A Japellakoor. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Gronings praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 „De plaats van de Universiteit in de Na» tionaal Socialistische Maatschappij", cau serie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.1b Spiegel van den dag. 8.30 Nederlandsch Kamerorkest en solist en gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Chris. telijke Radio Stichting). 10.0510.20 Brandende kwesties, causerie. Ernstige muziek Op het concert van het Rolterdamsche Philharmonisch orkest o.l.v. Eduard Flipse 14.00 14.45 en 15.00 16.00 Hilv. II is de bariton Laurens Bogtman solist. O.m. zal hij zingen.' „Vondel's vaart naar Agrippina" van Dr. Alphons Diepenbrock en het Salve Regma van, Bellini, terwijl Flipse werken van Dr. Julius Röntgen, Dr. Johan Wagemaar en Alfred Casella, zal uitvoeren. Reportages In een serie reportages van 18.45—19.00 uur Hilv. II worden verschillende onzer boerderijen besproken. Voor de Jeugd. an 13.4014.00 uur Hilv. II wordt de aan dacht van de jeugd gevraagd voor het onderwerp „Beroepskeuze". Drs. J. C. van Wijk, directeur van het bureau voor Be- roepsweuze te Amsterdam, houdt een éau- serie onder het motto. „Wat wil je later worden?" t door 34. Je begrijpt het nog niet, merkte Perissol ernstig op. Zij wees naar het bericht. Maar wat valt er nog meer te begrijpen? vroeg zij. Ik heb het nog nooit bijgewoond, dat jij je in een man vergiste. ïk heb hem beter gekend dan wie ook, antwoordde Perissol. Ik kende zijn smaken en gewoonten. Ik weet, dat vrouwen voor hem alleen een licht, maar aangenaam tijd verdrijf waren. Wat hij op de wereld het meeste liefhad, was Frankrijk. Hij stierf voor Frankrijk. Hij gaf Frankrijk méér dan zijn leven hij gaf het zijn eer. Je overbluft mij hoe langer hoe meer1, pruilde zij. Jij en ik zullen zijn geheim deelen, zei hij, of het geheim van hetgeen ik geloof. Zij glimlachte. Heb ik ooit je vertrouwen geschonden, Armand? Nooit liefste. Ik vertrouw' je nu, hoewel deze zaak zich veel verder uitstrekt dan het leven of de dood van een mensch. Je maakt mij aan het schrikken. Lavandou kwam bij mij, ten einde raad. Hij was een knap mathematicus, zóówel als eenuitmuntend financier. Hij verstond de kunst van met cijfers te goochelen zooals geen ander in Frankrijk. En nu had hij de in schrijvingen van de jongste staatsleening te controleeren. Toen kwam hij au bout de son Latin. Indien Chauvanne in het land geweest was, zou hij één gemakkelijk te beantwoor den vraag gedaan hebben, en alles zou ih orde geweest zijn. Chauvanne was echter af wezig, dus paste hij een door hem zelf be dacht controle-systeem toe. En hij kwam tot de ontdekking, dat vierhonderd millioen francs van die staatsleening nooit verant woord zijn. En waar zijn die gebleven? vroeg zij ademloos. Daar moeten wij een streep onder zet ten, antwoordde hij. Maar dat is onmogelijk, kwam zij daar tegen op. Je hebt A gezegd, nu moet je ook B zeggen, Armand wat heeft dat te beteekenen Hjj dacht eenige oogenblikken na; toen ging hij voort: dat ik zoogenaamd met vacan- tie hier vertoef, maar dat mijn hersens in Parijs, Brussel, Lyon, Londen en andere centra werkzaam zijn. Binnenkort zal ik in dezelfde afgrijselijke positie als Lavandou verkeeren. Hij kende al lang dat smeulende vuurtje, dat geheel Frankrijk aangetast heeft die vreeselijke, half-gesmoorde argwaan, dat de enquête Tositi op niets uitgeloopen is; dat de gedane onthullingen alleen moesten dienen om nog grooter schandalen te bemantelen. Lavandou wist zeer goed, d^J deze nieuwe ontdekking wederom vierhonderd/millioen francs uit de-staatskas verdonkeremaand de communisten, de anarchisten het schuim van Frankrijk het wapen in de hand gedrukt zou hebben om het land te vernietigen. De President zou gedwongen geworden zijn om de Kamer bijeen te roepen, en de regeering zou gevallen zijn. En wie had haar taak kun nen overnemen Geen sterveling. En wat zou er, zonder, regeering, van Frankrijk ge worden zijn Bestaat er dan geen enkele eerlijk poli tieke partij meer, riep zij, niemand, die vertrouwd kan worden? De mannen zijn er, antwoordde hij. In overvloed. Maar zij zijn nooit te zamen gebracht. Z(j worden gescheiden door per soonlijke vooringenomenheden, vooroordeelen bijzaken, die geen oogenblik de aandacht waard zijn. Zjj hebben behoefte aan den waren leider, de luid. klinkende stem die de waarheid verkondigt, en Frankrijk zou weder om het krachtigste én vaderlandslievendste gouvernement van de geheele wereld kunnen hebben. Maar de verkiezingscampagne is ge héél verkeerd gevoerd. Het volk werd be drogen. Het zal tot inkeer komen, maar Lavandou zag de waarheid in. Het moet zich langzaam herstellen, zonder een van die op zienbarende onthullingen of schokken. Het moet zich herstellen op een tijd, waarop de mannen, die een crisis het hoofd kunnen bieden, bij de hand en gereed tot handelen zijn. Geef je politiewerk op, Armand, smeek te ztj hem. Het uitroeien van het misdrijf is van gering belang, vergeleken bij het heil van Frankrijk. Neem een st.outen sprong. Hij trok haar dichter naar zich toe. Zijn energieke gelaatstrekken beefden van aan doening. Zie je dan niet .Louise, dat zij, die lk het meest wantrouw, een meesterlijken zet gedaan hebben door mij in het Kabinet op te nemen? Je vergeet, dat ik niet langer het Hoofd van den Parjjschen Veiligheidsdienst ben. Mijn bevoegdheid strekt zich uit over geheel Frankrijk. En bovendien ben ik minister, met een eigen portefeuille. Moet ik van portefeuille verwisselen, dan zal ik het doen, maar ik ben het laatste jaar; dank zij mijn huidige positie, meer omtrent de com munisten of de geheime samenzweerders tegen de regeering te weten gekomen, dan ik in welk ander ambt ook had kunnen doen. Ik koester geen persoonlijke eerzucht, liefste, ik verlang alleen vurig om het lot van Frank rijk weer in veilige wateren te zien. Haar arm gleed rond zijn hals. Onder- tusschen, lispelde zij, werk Jij je dood. Je slooft je af, dag en nacht. Je geeft je leven, je hart. aan één zaak. Hoe grootsch dit ook moge zijn, het is ook zelfzuchtig, Armand. Je doet anderen, die van je houden, lijden. Zijn oogen .verzachtten zich. Haar hoofd kwam tegen zijn schouder te rusten. Zij stak hem haar lippen toe... Maar jij, liefste, kunt mij sterken, zei hij. Indien ik mij somtijds op een afstand gehouden had, dan was het omdat ik vreesde zulk een schoon wezen als jij, dat ik zoo innig lief heb, in den maalstroom mee te sleuren. Vanmorgen ben ik zwakker of ster ker God weet wat maar bedenk dit: zij, die dezen geheimen strijd voeren, die elk oogenblik de hel kunnen ontketenen, leven onder een doodvonnis. Bedenk dat, Louise, en kies. Zij drukte haar lippen opnieuw hartstochte lijk op de zijne. Je weet wel wat lk kiezen zal, riep zij. Ik wil ook dienen' helaas niet ter wille van Frankrijk alleen, maar omdat ik jou liefheb. Zij hoorden geruchten binnenshuis. Zij gleed van zijn schoot. Haar gezicht was dat van een zeer jong meisje geworden. Haar oogen schitterden. Mijn koffers zijn al aan het station, fluisterde zij. Zullen wij hier dineeren ja? Op ieder uur dat je wilt. Laat je kame nier hier komen. Het was een dwaas dénk beeld van mij, om naar Parijs ;te gaan. Ik heb daar anderen, die mijn bevelen kunnen uit voeren. Ik kan beter wegblijven tot het oogenblik van de crisis daar is. Waren ons slechts vierentwintig uren gegund, wenschte zij. Die heeft Lavandou ons geschonken en langer, stelde Ipj haar gerust. Laat je kamenier hier komen. Je moet mijn huis houding reorganiseeren; die is nogal primi tief, zooals je weet. Je moet weer een' be schaafd mensch van mij maken. En ik zal mij meer als een dandy kleeden. Montelimar en._ Brett keken laatst met afgrijzen naar mijn flodderige grijze broek. Wij zullen leven voor elkaar en voor Frank rijk, antwoordde zij met vuur, en zoo noodig, zal ik zelf koken. o HOOFDSfUK XIX. Op den muur van het Casino in Juan-les- Pins prijkte het volgende plakkaat: TANYA VIZILLE van de Folies Bergères te Parijs. Slechts drie voorstellingen. Alle avonden zijn gala-avonden. Diners frs. 100. Het is raadzaam tijdig plaatsen te bespreken. Een uur voor den tweeden avond van haar optreden zat Mademoiselle Tanya in haar kleedkamer in het Casino, onder de handen van haar kapper en haar manicure. Naast haar lag een stapel kranten, waarvan zij er nu en dan een inkeek. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4