De toestand in het Verre Oosten Verklaringen van Ryti Marktberichten Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver* heid en Scheepvaart Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij (Kaart van Pelt.) De kaart geeft een duidelijk overzicht van den toestand in het Verre-Oosten nadat het Fransch-Japansche verdrag verwezenlijkt is. De overeenkomst tusschen Vichy en Tokio doet blijken dat Frankrijk met het oog op het gevaar van een bezetting van Indo-China door Britsche troepen er de voorkeur aan heeft gegeven met Japan tot een overkomst over de gemeenschappelijke bescher ming van Indo-China te geraken. Japansche troepen zijn derhalve in Indo-China aan land gegaan.'De gebieden der be zetting zijn op de kaart aangegeven. Verhouding FinlandAmerika kan normaal blijven. Helsinki, 4 Augustus (A.N.P.): Finland strijdt voor zijn recht, heeft geen imperialistische doelstellingen, hoopt met de Vereenigde Staten bevriend te blijven, en wenscht, dat na dezen oorlog alle naties van Europa in vrede kunnen leven, aldus heeft de Finsche president Ryti verklaard tijdens een persreceptie in Helsinki. Hij sprak lang zaam en weloverwogen, soms in het En- gelsch, soms in het Dpitsch beantwoordde hij de vragen. De oorlog van Finland, zoo verklaarde Ryti, kan met één woord worden gekarakteriseerd: veiligheid. Wij verheugen ons er over, dat wij ditmaal niet alleen staan, maar Duitsch- land als machtigen bondgenoot hebben. Duitschland is de eemge groote natie, die het bolsjewisme met succes kan bestrijden. Op de vraag, of de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Groot Brittannië reacties zou kunnen heb ben op de AmerikaanschFinsche be trekkingen, antwoordde Ryti: Alleen wanneer de Vereenigde Staten actief bondgenoot van Sowjet-Rusland zou den worden, anders kunnen de be trekkingen tusschen beide landen evenals tot dusver normaal voort gaan. Aangezien Groot-iBrittannië ac tief bondgenoot is geworden van Sov jet-Rusland, deed zich de mogelijk heid voor, dat zijn diplomatieke ven tegenwoordiging in Finland een luisterpost voor de Sowjet-Unie zou kunnen worden. Ryti legde er herhaaldelijk den nadruk op, dat Finland niet om egoistische redenen handelt. „Wij hebben zoo zeide hij geen imperialistische belangen. Wij strijden alleen voor onze vrijheid. Er mag geen twee de Versailles komen. In deze aangelegenh id denken alle vier de Scandinavische landen hetzelfde, zij wil len niets anders dan hun recht op bestaan. De nieuwe orde in Europa moet zoo worden, dat alle naties zich veilig kunnen voelen te- cgen een voortdurend oorlogsgevaar. HOPKIN'S VERBLIJF TE MOSKOU. In officieuze kringen te Berlijn verluidt, dat men beschikt over zekere inlichtingen omtrent den achtergrond van het verblijf van Roosevelt's specialen gevolmachtigde, Hopkins, te Moskou. Men kan echter op het oogenblik, aldus wordt in dezelfde kringen gezegd, hierover geen mededeelingen doen VAN HET OOSTELIJK FRONT. B e r 1 ij n, 4 Aug. (D.N.B.) Ten zuiden van Kiev is het tot een formeelen wedloop gekomen tusschen Sovjetafcleelingen, die aan de dreigende omsingeling trachtten te ontkomen en een Duitsche vooruitgescho ven afdeeling, die de insluiting moest vol tooien. Op het laatste oogenblik sneden de Duitschers den Bolspewisten den weg af. Op een afstand van enkele honderden me ters voor de Duitsche afdeeling, die op een hoogte in stelling was gegaan, lag een net van wegen, waarop het wemelde van bols jewistische kolonnes. De granaten van het Duitsche geschut sloegen in de Sovjet-afdee lingen. Steeds weer doken nieuwe colonnes op, die door de Duitsche granaten bestookt werden. Ook een zwaargeladen trein, die aan den einder verscheen, werd door vol treffers vernield. /Tenslotte bleef den bols jewisten niets anders over dan terug te keeren. De omsingeling was voltooid. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 4 Augustus.) Bergen. EIGEN RECHT GEZOCHT! Gedurende de maanden Februari en Maart van dit jaar had mej. A. S., wonende te Bergen, tot drie keer toe melk genomen uit de melkbussen van een zekeren de W. Die man bedroog me met de melk, omdat hij temin gaf; zeide verd. Dan hadt U dat aan den veldwachter moe ten zeggen, maar u hadt de melk niet mogen wegnemen, vond de politierechter Mr. Krab be. Dat heb ik gedaan; zeide verd. Ja, maar nadat u de melk al had wegge nomen; u heeft eigen rechter gespeeld. Ziet u dat niet in?, vroeg Mr. Krabbe. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, vond, dat het niet aanging, dat verd. de melk maar had weggenomen, omdat ze te min kreeg en eischte f30.boete, subs. 10 dagen hechtenis. De Politierechter uitspraak doende, veroor deelde verd. tot f 12.boete, subs. 6 dagen. Mr. Krabbe nam in aanmerking dat get. de W. niet verschenen was, waaruit hij afleid de, dat deze get. ook niet geheel vrij uit ging. W i e r i n g e n. VERDACHTE KLOM OP DE BANK. N. E., los arbeider te Wieringen kwam binnen en wist niet, waar hij heen moest. Eerst ging hij voor het getnigenhekje staan en toen de Politierechter hem er op attent maakte, dat hij op de lange mat moest gaan staan, klom hij op de beklaagdenbank, tot groote hilariteit van de Edelachtbare Hee- ren. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks April een partij tarwe had ont vreemd van de Landbouw Cultuur Mij. te Wicringerwerf. Verd. erkende het feit; de tarwe had hij op de bagagedrager van z'n fiets in een zak vervoerd. De opzichter der Cultuur Mij. vertelde, dat hij verd. niet recht vertrouwde en zag, dat hij een zak tarwe op z'n fiets vervoerde. Verd werd toen door de politie aangehou den. Het bleek, dat er 23 Kg. tarwe in de zak zat en op een vraag van den politierech ter aan get. hoeveel de waarde was van die tarwe, antwoordde deze: drie gulden vijftig cents. Verd. zeide dat hij geen brood had. Het is een brutaal stukje; je moogt maar niet gaan stelen, als je te kort komt, hield Mr. Krabbe verd. voor. De Officier van Justitie, mr. de Brueys Tack requisitoir nemend, vond het een ern stig feit en eischte f 75 boete, subs. 25 da gen. De politierechter nam bij het uitspreken van het vonnis in aanmerking, dat verd gunstig bekend stond en veroordeelde verd. tot f 35 boete, subs. 20 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag geno men tarwe. VERLENGING GELDIGHEIDS DUUR TOEWIJZING AARD APPELEN. 's-G ravenhage, 4 Augus tus. De secretaris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij brengt ter kennis van de «ardappelhan- delaren. dat de wuligheidsjd'uur van de toewijzingen van aard. appelen, welke vervallen oip Maandag 4 Augustus, of op een der nagelegen data met een week wordt verlengd. PAPIER EN PAPIERWAREN. Verdere gedeeltelijke intrek king dispensaties. De directeur van het Rijks bureau voor Papier maakt be kend. dat hij, daartoe gemach tigd door den secretaris-gene raal van 't departement van Handel. Nijverheid en Scheep vaart. onder verwijzing naar de gewijzigde papierbeschik- king 1939 no. 1 en naar de pu blicatie d.d. 11 December 1940. heeft besloten tot verdere ge deeltelijke intrekking van de dispensaties verleend volgens artikel 6 dezer beschikking en wel voor zoover betreft: 1. het koopen van natron- kraft door verwerkers, ook in dien dit bij den handel ge schiedt. 2. het koopen van papieren zakken, nieuw of gebruikt, uit een of meer lagen papier op gebouwd. met een totale bui tenoppervlakte van 0,4 vierk. m. of grooter. genaaid of ge plakt. alsmede genaaid of ge plakt. geschikt tot gebruik ais zoodanig in den landbouw, de industrie of den groothandel. 3. het gebruiken, verbruiken, verwerken, bewerken, doen verwerken en doen bewerken alsmede het voorhanden of in voorraad houden van natron- kraft voor de fabricage van on der 2 genoemde zakken. Vergunningen voor aankoop van natronkraft. voor aankoop van onder 2 genoemde zakken, alsmede vergunningen voor het verrichten van de onder 3 ge noemde handelingen moeten worden aangevraagd bij het Rijksbureau voor Papier. Voorts wordt de aandacht van belanghebbenden geves tigd op een wijziging van de papierbeschikking, waardoor natuurlijke en rechtspersonen, die van den handel in papier waren hun normaal bedrijf maken tot ondernemingen in den zin van de papierbeschik king worden gerekend. Dien tengevolge zullen zij een ver zoek tot inschrijving dienen te richten tot het Riiksbureau voor Papier, Schotersingel 9. Haarlem. INDEELING PRODUCTIE- EN CONSUMPTIEGEBIEDEN. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat met ingang van 4 Augus tus 1941 de bestaande indee ling in productie- en consump- tiegebieden vervallen is en ver. vangen wordt door de volgen de: De geheele provincie Noord holland wordt productiegebied, met uitzondering van de vol gende consumptiegebieden: Amsterdam waaronder te verstaan: de gedeelten der gemeenten Amsterdam. Ouder- Amstel. Nieuwer-Amstel. Die- men en Landsmeer, voorzoover gelegen binnen de Oranjeslui. zen, IJdijk, Schellingwouder- dij.k. Monnikendammerweg. Monnikendammerplantsoen, Volendammerweg. Water, gangscheweg. Schermersfraat. Molengouw, Nieuwendammer- straat, Nieuwendammerdijk. Meerpad, Buikslotermeerdijk. Buikslbterdijk. Weg naar Klap rozenweg. verder langs zuide lijken oever van afgesloten IJ en Noordzeekanaal, in rechte lijn over het Noordzeekanaal naar Amsterdamsche Super- phosfaatfabriek en vandaar langs de spoorbaan naar de Spaarndamimerdijik, Spaara- dammerdük tot Ring baan. Ringbaan tot Amstel- veenschweg. Amstelveensche- weg. Nieuwe Kalfjeslaan tot Spoorwegovergang, spoorbaan Amsterdam-Amstelveen tot de Hoornsloot. Hoornsloot Land scheiding. Thorbeckeweg. Dorpsstraat. Handweg, Keizer Karelweg. Oudekerkerlaan tot Verbindingslaan. 50 meter voorbij Middenweg. Boven ker kerpol der, Verbindingsweg. Burg. Co lijn weg. Middenweg. Middelpolder. Kalfjeslaan. Am stelveenscheweg tot Ringbaan. Ringbaan tot Oud-Diemerlaan. Oud - D i eme r 1 a anM erwe dek a - naai tot Oranjesluizen. (De genoemde wegen, kana len etc worden geacht te behoo ren tot het consumptiegebiedl. Haarlem en Omstreken, begrensd: in het Zuiden door de provinciegrens, in het Oos ten door de Ringvaart, de Lie- de en het Spaarne. in het Noor den door het Noordzeekanasf. uitgebreid met het gedeelte der gemeente Velsen ten Noor den van het Noordzeekanaal en de gemeente Beverwijk. (De genoemde kanalen etc. worden geacht te behooren tol het consumptiegebied). Alkmaar, begrensd door de gemeentegrenzen. De Zaanstre ek. waar onder te versteen de gemeen ten Zaandam en Krommenie en de gedeelten van de ge meenten Koog. Zaandijk. As sendelft en Wormerveer, voor zoover gelegen bewesten de Zaan en beoosten de spoorbaan Hembrug—^,'itgeest. alsmede bet bebouwde gedeelte van de gemeente Zaandijk ten westen van deze spoorbaan. "t Gooi. waaronder te ver staan de navolgende gemeen ten: Muiden. Hilversum, WeesD. Kortenhoef. Weesper- karspei. Naarden. Ankeveen, Huizen, Nederhorst den Berg, Blaricnm. Laren, 's Graven- tand. Bussum (begrensd door de gemeentegrenzen). Marken, waaronder te ver staan het geheele eilamd. De eitanden Vlieland en Ter schelling worden geacht te be hooren tot de provincie Fries land. AANVULLING OP PUBLICA TIE D.D. 28 JULI 1841 (Vaststelling gebieden duin- zandaardappelen). De Voedse fc oaim issari s voor NoorcMioHand maakt bekend, dat alsnog wordt aangewezen als behoorende tot de gebieden waar duinzandaardappelen worden verbouwd: de streek gelegen tin ehen de kust en de lijn Bennebroek - Heemstede - Westgrens Haarlem Zand.- voort - Velsen - Beverwijk. VERHOOGING AARDAPPEL PRIJS 4 T.M. 9 AUG. 1941. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat de telersprijs voor aard apperen voor de week van 4 tm. 9 Augustus verhoogd is met f 9.50 per 100 Kg. Deze prijs zal dus bedragen voor duinizandaardappelen f5.25 en van alle aradere aard appelen f 5.per 100 Kg. ANNA PAULOWNA NOG EEN PAAR GELUKKIGEN. Annie Dekker te Anna Paulowna en Flo- rien Bogaards te Breezand, zijn geslaagd voor het Mulo-diploma B. GERUCHTEN. In tegenstelling met hier reeds eenigen tijd toopende geruchten, kunnen we meedeelen dat onze vroegere plaatsgenoot H. Jonker Szn. nog steeds in dienst is van de Shell, welke maatschappij hem op eigen verzoek op wachtgeld stelde, omdat hij een verbin tenis wilde aangaan bij de S.S. en dat men ten kantore van de Shell een door hem on derteekend en uit Münchcn verzonden schrij ven ontving, gedateerd 21 Juli. WIERINGEN KINDEREN GENIETEN. Zondagmiddag werd in een totaal uitver kochte Cinema de Haan te Hippolytushoef een kindervoorstelling gehouden. Deze zeer geslaagde kindermiddag werd geopend met Een uurtje Lachen in Wonderland", door Prof. Antonini. Hij liet de kinderen genieten van zijn schitterende goocheltoeren. Als 2e zagen wij de loopende levende, sprekende pop August. Wat werd hiervan genoten! Vervolgens was de beurt aan Jacob Ha mel, de bekende Radio-kindervriend. Ver schillende van de bekendste radio-liedjes werden door de kinderen gezongen. Tot slot werd vertoond de oud-HoIlandsche Poppenkast. Allen, jong en oud, hebben een onvergetelijke middag meegemaakt. Rest. ons nog te vermelden dat Jacob Ha mel en zijn vrienden in September nog eens komen, om voor de vele teleurgestelden nog een „voorstelling te geven. KOEGRAS JULIANADORP. EEN MOOIE SPORTDEMONSTRATIE. Bcgunstgd door mooi weer werd Zondag mijdag op bot J.V C-terrein alhier, do r de gymnastiekver. „DOS" van Den Oever, „Wieringen" te Wieringen, en „Sportlust" te Julianadorp, onder leiding van den heer H. Pennekamp, een sportdemonstratie gegeven, die waard was om gezien te worden. Had men aanvankelijk gerekend op de medewerking van de muziekver. Kunstzin, dit kon geen doorgang vinden, daar hiervoor geen toeslemming verkregen kon worden. Dat was wel jammer, doch een geluidsin stallatie van de Fa. Groot te Schagen bracht uitkomst. Mej. Kokelaar was zoo bereidwil lig op de p;ano te begeleiden, en de heer J. Vonk zotgde voor het technische gedeelte. Alles kon dus voortgang vindon. Da belang stelling had wel wat grooter mogen zijn. Door den heer Pennekamp werden de bezoekers hartelijk welkom geheeten en een gezelligen sportmiddag toegewenscht. Onder wijl hadden de deelnemers zich achter tun respetievelijke vaandels opgesteld en op pittige marschlonen werd rondom het veld gemarcheerd en vervolgens door de banier- draagsters op gracieuze wijze de „Vaandel- groet" gebracht, waarna afmarsch. De eerste race van het hardloopen voor heeren had nu plaats, en de jsry kon hier uit hare conclusie trekken. De meisjes le en 2e graad voerden op het veld vrije oefeningen uit. Dit waren dames van DOS en Wieringen. Mej. Bakker van Sportlust deed dit op voortreffelijke wijze alleen. Daarna volgden heeren van Sportlust met brugoefeningen en heeren van DOS met vrije oefeningen, eveneens meisjes van DOS en Wieringen en kleine meisjes van Sport lust. Aan de brug kwamen thans meisjes van Sportlust, waarna de 2e race van het hardloopen heeren 100 M. plaats had. De dames van Wieringen gaven voortreffelijk werk aan de ringen te zien en die van Sportlust op de brug. Daarna kregen we weer drie solisten te zien, nl. mej. Blaauboer van Wieringen, mevr. Keizer, idem, en Ge- rie Wouters, die allen vrije oefeningen uit voerden. Laatstgenoemde die pas 12 jaar is, op zeer bijzondere wijze. Vervolgd werd met vrije oefeningen door dames van Wieringen en dames-knotsoefe- ningén. Nogmaals een enkeling en wel mej R Dijkshoorn. Dames van Wieringen maakten brugoe feningen en meisjes van dezelfde club vrije oefeningen Dames van DOS volgden toen op de brug en Wieringen met hoepeloefe ningen. Heeren van DOS en Sportlust lieten hun kunnen op het rek zien, en wij mogen ze ker niet verzwijgen wat de heer Pennekamp daar zelf presteerde, en niet te \jfrgeten mevr. Posthumes, die vele van de heeren achter zich liet. Daarna volgde de beslissing van de 100 M hardloopen heeren. Er werden wat men noemt spannende ritten gemaakt. 1 werd A. Schmidt, 2. S. Lont, 3. N. Everts en 4 H. v. d. Woude. De eerste 3 wonen te Wie ringen, laatstgenoemde te Julianadorp Daarna traden alle dames aan voor de al- gemeene vrije oefeningen, welke keurig wer den uitgevoerd. Daarna volgde een algemeen® knotsoefe ning, welke eveneens correct werd uitge voerd, terwij] mevr. Posthumes dat alleen en een groepje van 5 dames dat gezamen lijk deden. Met de vrije oefeningen van da mes van Wieringen kwam het laatste num mer estafette heeren. Dit had aller bewonde ring en er zat ook spanning in. De uitslag was: 1. Wieringen I met 54 sec., 2. Wieringen II met 58.6 sec., 3. Sportlust 1 met 58.8 sec., en 4 Sportlust II met 59.7 sec. Een rijk programma was hiermede ten einde, en juist op tijd ook, want er viel weer regen, hoewel het later weer schitterend mooi weer werd. ALKMAAR K-v-ï DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. Ter markt waren heden 85 runderen, waar van er 77 door de centrale werden overge nomen, terwijl 8 dieren nog een tijdlang zullen worden geweid, alvorens ze voor slachten in aamerking komen. De aangevoerde koeien waren in hoofdzaak contractvee, dat dus destijds uit den aan voer is genomen voor de weiding. Hoewel de aanvoer hiermee belangrijk beneden die van de vorige week ligt, schijnt er toch niet de minste twijfel aan te be staan of er is ruimschoots genoeg voor de consumptie. Buiten de koeien waren er nog een 50-tal nuchtere kalveren en dooreen ge nomen wordt de toestand zoodanig weerge geven, dat' op alle bonnen vleesch kan wor den verstrekt. Een en ander niettegenstaan de het feit, dat de geldigheidstermijn van deze bonnen wederom is verkort. Naar we vernemen zal er deze week bui ten het rundvleesch vermoedelijk een ze kere hoeveelheid varkensvleesch beschik baar zijn. De paardenmarkt, die thans maandelijks wordt gehouden, toont nog weinig levens vatbaarheid. Er waren 3 paarden en 3 veu lens. wat een totaal ontvangst aan markt- srelden vertegenwoordigde van één gulden en vijf en dertig cents! Dat hiermee vooralsnog geen sprake kan zijn van een loonend paardenmarktbedrijf ligt voor de hand. Want de onkosten, wel ke voor deze paar dieren moeten worden gemaakt, zijn heel wat grooter. De winnaars van de wielerwedstrijden te Winket V. 1. n. r.: Hollebeek, Kaal, Wie meers en Eenhoorn. (Foto Oudt) PURMEREND. 5 Aug. Veemarkt Koeien, totaal 525 stuks: 300 vette koeien voor de levering, gel-de koeien f 340425, melkkoeien f 375525. 18 stieren voor de leevring. 6 vette kalveren voor de levering, 235 nuchtere kalveren: voor de slacht voor de levering, voor de fok f 2840. 50 vette varkens voor de slacht voor de le vering. 16 magere varkens f 3042, 195 big gen f 1422. 210 schapen f 30—52, 58 bok ken en geiten f 23—70. 415 lammeren f 18 34. 20 pinken f 165—310. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Aug. Aanvoer: 70.000 Kg aardappelen: Schot- sche muizen f 5.15. eigenheimers f 5.15. bi. dito f 5.15. 160 Kg. uien f 7.—. 1100 Kg. breekpeen f 5.kleine peen f 7.4100 Kg. spercieboonen f 14.190 Kg. sni.iboonsn •f 10.350 Kg. kroten f 6.27000 Kg. roo- de kool f 5.1600 Kg. witte kool f 3.50. 1600 Kg. gele kool f 5.6100 Kg. tomaten f 18, 75 Kg. tuinboonen. afw. f 4.80. NOORDSCHARWOUDE. 5 Aug. Aanvoer: 300 Kg. uien. gele nep f 7.—, 3500 Kg. zilveruien f 12.—. 33300 Kg. sper- cieboonen f 14.—, 600 Kg. roode kool f 5.—, 3800 Kg. witte kool f 3.50. 200 Kg. gele kool f 5.250 stuks bloemkool f 9—12, CO Kg. tuinboonen f 6.—.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3