Geen gas en licht voor evacué's? McutirutuujLó Reductie op weekkaarten op komst Het NVV op den bres voor de vluchtelingen fadtebtjeA.... t Zoutwaterkrabbels Hieuwt uit llhJk Donderdag 7 Augustus 1941 Tweede Blad Schetsen uit t Buitenveld Tusschen de Wielen Uit het poKtie-rappoct 100 procent verkoopswaarde 1 V erkeers-controle aanstaande Ds. Onnekes op emeritaat Waar zit Jan Mens Openbare Leeszaal Schapenfokkerij Kerkconcert in de Ned. Herv. Kerk Visscherij Reeds verscheidene malen heeft men kun nen lezen, op welke wijze de Heldersche afdee- ling van het NVV thans bezig is zich aan de belangen te wijden van diegenen, die in hét buitenveld slachtoffer worden, of dreigen te worden, van sociale misstanden. In "dit verband wendden wij ons dezer dagen tot den heer Kraak, en vroegen hem naar den Stand van zaken. Onderzoek loopt nog. De heer Kraak wees er op, dat in verre weg het grootste aantal gemeenten het on derzoek nog loopt en dat men dus nog moeilijk een compleet overzicht van het bereikte kan geven. Ter zijner tijd Zal dat echter zeker gepubliceerd kunnen worden. In enkele plaatsen is men klaargekomen: o.m. in Den Helder (Julianadorp) en te Callantdoog. In de laatste plaats waien 13 steekhoudende klachten, die alle in be handeling werden genomen en geheel naar genoegen van de betrokkenen behandeld. In Den HelderJulianadorp waren 6 klachten verholpen. In alle overige ge meenten gaat het werk nog door. Economische rechter ingeschakeld. Thans is de Economische Rechter ingescha keld. Dat zulks noodzakelijk is, wordt gede monstreerd door het volgend voorbeeld uit de praktijk dat zich dezer dagen in Heer Hugo- waard afspeelde. Aldaar bevindt zich de ver huurder van een kippenboet, bestaande uit 3 afzonderlijke schuurtjes. Ieder dezer 3 hokjes is verhuurd raison van... 4 gulden in de week. De bewoners, die vonden dat dit goud mijntje nu lang genoeg door den eigenaar ge ëxploiteerd was, wendden zich tot de mare- chaussée en na onderzoek kwam vast te staan dat de 3 hokjes in totaal een waarde vertegen woordigden van... 400 gulden. Vandaar dat berekend werd een verhuurprijs per hokje van 1 gulden per week; verhoogd eventueel tot 2.— indien tevens water en, licht verstrekt wordt. Meen niet dat de eigenaar hiermede ac- coord ging. Integendeel, hy stond op „zyn recht" en eischte 4 gulden per week. Deze zaak die blijkbaar niet in der minne ge schikt kan worden zal thans uitgevochten worden voor den Economischen Rechter, die, daaraan behoeft men niet te twyfelen, een beslissing zal nemen, aanvaardbaar voor de bewoners van dit „perceel". Zooals het bovenaangehaalde zijn er meer gevallen. Voor de commissies, die zich aan dezen arbeid geven, dus nog werk genoeg aan den winkel. Commissies z«n permanent. Overigens moet men niet uit het oog ver liezen, dat dit werk een permanent karakter draagt. Steeds opnieuw zullen zich waarschijn lijk gevallen blijven voordoen die gesaneerd dienen te worden. Van daar dat de commissies niet ontbonden zullen worden, doch hun arbeid zullen voortzetten, ook dan indien alle klach ten op een gegeven oogenblik verholpen zijn. Nieuwe moeiiykheden. Daarbij komt dat er weer nieuwe moei lijkheden voor de in kippenboeten en schu ren vertoevende Heldersche evacué's zijn gerezen. Moeilijkheden in verband met de gas- en electriciteitsvoorziening Aanvankelijk was door de Overheid be slist dat de tijdelijke bewoners van de schuren en kippenboeten als pensiongasten beschouwd zouden worden en dat zij naar dien maatstaf gereken^ hun kwantum gas en electriciteit konden gebruiken. Door onbekende oorzaak is men thans echter daarvan afgestapt en zijn de geëvacueer- den als niet-gerechtigden aangemerkt. Dit iedereen zal het bevestigen, een onhoudbare toestand, die zoo snel moge lijk veranderd dient te worden, willen deze evacué's niet verstoken zijn van licht en gas. Het N.V.V. zit ook voor deze cate gorie getroffenen echter niet stil en juist j.1. Maandag heeft met de desbetreffende Overheidsinstanties een samenkomst plaatsgevonden. Hoewel nog te vroeg om reeds nu op de beslissing vooruit te loo- pen spreken wij toch de hoop uit dat men er in zal slagen ook in dit opzicht succes te hebben. Reductie op weekkaarten van par ticulieren. Voorts moge er op gewezen worden dat er pogingen in het werk gesteld worden om par ticulieren een reductie te laten genieten op de weekkaarten voor den trein. Men heeft reeds voeling gezocht en verkregen met de Neder- landsche Spoorwegen, doch tot nu toe is het niet mogen gelukken een gunstige regeling te verkrijgen. Dat neemt niet weg dat de pogin gen met energie voortgezet worden. Het is volkomen billijk dat particulieren (het Werf- personeel krijgt reeds de vergoeding) recht hebben op een, zij het gedeeltelijke, vergoeding In dit verband zal het N.V.V. een beroep doen op de werkgevers in onze stad om hun per soneel reeds nu een bijdrage in deze kosten te geven. Enkelen doen dit reeds. Men stelt er prijs op te verklaren dat men in principe tegen deze regeling is, omdat dan de eveneens gedupeerde pa troons voor de geldelijke consekwenties komen te staan. Liever ziet men dat de „Spoorwegen" over de brug komen en dat een reductie op de kaartjes gegeven wordt. Spreken wy de hoop uit dat het moge gelukken dat men in Utrecht een open oog krygt voor de belangen van de Heldersche reizigers, waarvan zoo menig een niet weet hoe hy het treingeld by elkaar moet krygen. N.V.V. wees op noodzakelijken aan bouw woningen. Wat de bouwplannen voor de bewoners in het buitenveld betreft, het plaatselijk N.V.V.- bestuur hoopt dat deze woningen inderdaad binnen den gestelden tijd klaar zullen komen, opdat de bewoners van onze stad er nog dezen winter van zullen kunnen profiteeren. Men staat uiteraard met volle sympathie achter deze plannen. Men wees ons er voorts op dat ook in dit opzicht voorbereidend werk door het N.V.V. afd. Den Helder, was verricht. En wel door dat men reeds op 13 Maart van dit jaar in een vergadering met de desbetreffende instan ties de gelegenheid kreeg op den onhoudbaren toestand te wijzen en tevens de aandacht te vestigen op den noodzakelijken nieuw-bouw. Reeds toen kreeg men de toezegging dat dit de volle aandacht zou hebben van de autoritei ten. Later werd hiervoer nogmaals vergaderd en werd wederom het advies van de N.V.V.- bestuurderen gevraagd. tlit het bovenstaande blijkt wel dat de Heldersche afdeeling niet stil zit en bezig is op allerlei gebied faciliteiten en gun stige regelingen te verkrijgen voor de be woners in en buiten Den Helder. Hopen wy dat dit werk vrucht moge dragep. Mogen wij er tenslotte nog de ahndacht op vestigen dat Zaterdag 23 Augustus a.s. de officieele opening zal plaats hebben van het N.V.V.-gebouw aan de Spoor straat. IV. Een jaar is er voorbijgegaan. Een jaar zyn we geëvacueerd, een jaar lang reizen vfe tus schen de wielen heen en „weer, heen en weer, iederen dag tusschen Alkmaar en Nieuwediep. Men kan de loftrompet steken over de gra zige verten van de polders, die zich in groene oneindigheid uitstrekken rechts en links van de spoorbaan, men kan de schoonheid ervan bezingen en er in poëtische opgetogenheid over geraken. Accoord. Maar dat neemt alles niet weg, dat men dit beeld, het in onafgebro ken volgorde 2 X 365 keer per jaar ziende, moe wordt en dat er noodzakelijk andere af- leidings-objecten dienstig gemaakt moeten worden om de dagelijksche perioden tusschen de wielen houdbaar te doen zyn. En daarom willen we vandaag herdenken het éénjarig bestaansfeest van onze club. Onze trein-club, die 12 maanden geleden er voor zorgde, dat we in vereenigingsverband naar en van Nieuwediep togen. Het is begrijpelijk, dat een club, die reeds zoo lang bestaat, die bewees in een dringend gevoelde behoefte te voorzien, de noodige faci liteiten verleend worden. Zoo ziet men het bijv. gebeuren, dat in de allervoorste wagon op drie na de allerlaatste coupé consekwent vrijge houden wordt voor de club en derzelver leden. Doorgaans zit Jaap de Kinnebakkenbikker er reeds vroegtijdig in, als zijnde waakhond om indringerig aangelegde elementen te weren middels booze oogopslagen en onvriendelijke opmerkingen. Dan komen, vijf minuten later, de anderen. De bakker en de slager, de ijzer- man en de schrijver, de gérant en de waren huis-magnaat, de mode-creator, de ambtenaar en de boekdrukker. Inderdaad... een machtige verscheidenheid van maatschappelijke standing. Vandaar dat gesprekken doorgaans zoo leerzaam en de humor zoo veelzijdig is. Een jaar treinclub! Met weemoed denken wy terug aan de dagen van weleer. Toen we malkanderen bedekten met de slippen der jassen vanwege de intense kou. We denken aan de onvergetelgke smul- partyen ten tyde dat de distributie nog niet doorgevreten was tot in de club-coupé. En we denken aan de vreugde van het vereenigings- leven in het evacuatie-dorp, hetwelk gedu rende de zomermaanden tydelpk op non-actief gesteld is. Vriendschapsbanden, zoo sterk en degelijk als 6-duims manilla-trossen werden aange knoopt en geen storm heeft ze nog kunnen breken. Zoo diep had de onderlinge verstand houding wortel geschoten! Of er nimmer wolken aan het treinclub-fir- mament gehangen hebben? 'k Zou 't niet graag durven beweren. Inte gendeel, hevige uitbarstingen van verontwaar diging, van oprechten toorn, van edele gram schap en andere gevoelens deden menigmaal de coupé sidderen van emotie. Politieke tor nado's, middenstandsvraagstukken, evacuatie problemen en andere onderwerpen zweepten veelvuldig de gemoederen op tot stormhoogte. 't Vermocht echter alles hoegenaamd niet de onderlinge solidariteit te breken of zelfs maar aan te tasten en zoodoende wordt met nieuwen moed het tweede jaar „tusschen de wielen" ingezet. Hoe lang nog...? Hoe lang zal onze club gedoemd zijn tot voortbestaan? Hoe lang nog zal het duren voor en aleer we weer 111 de vaderstad blijven en aldaar op vastgeste de sociëteitsavonden het clubbestaan verder voe ren Niemand die het weet. Maar als het zoo ver komt, zullen wy dat alles zonder eenigen twyfel missen. We zullen de kwinkslagen van den gérant Jnissen en mede diens fenomenale slagvaardigheid. We zullen de glas-harde op merkingen van den kinnebakkenbikker even zoo missen, benevens de goeie sigaren van den yzerman. We zullen niet meer kunnen „gallen" op de spreekwoórdeiyke gemakzucht van den bakker en de eeuwige slaperigheid van den warenhuis-magnaat. En tevens zullen wij mis sen de meegenomen eindjes worst van den slager, die zoo menigmaal een uitkomst bleken tusschen Heer Hugowaard en Sint Pancras... De coupé... WaJ daarin niet geleden en gelachen is! Onze coupé, waarin we 12 maanden lief en leed deelden. Waarin we elkaar deelgenoot van onze dagelgksche beslommeringen maak ten en elkander met raad en daad bystonden. Onze coupé is niet de eenige die zoo bestaat. Er zyn er meer. Meer apartementen, waar in men elkander 's morgens en 's avonds op zoekt. En gezameniyk den reis-tyd doodt. Wij... gedwongen forensen! Oprecht hopen wy allen, dat de oorlog dra tot het verleden zal behooren en dat de sla ger weer in Nieuwediep kan slapen, de bakker in Nieuwediep bakken en de yzerman z'n sleu tels en schroeven weer in Nieuwediep alleen verkoopen kan. Dat zal een goede tijd worden. Met weemoed zullen we dan wellicht nog eens terugdenken aan de dagen „tusschen de wielen", toen we allen gepoogd hebben het elkaar drageiyk te maken. Ook al zijn we sedert een paar maanden „uitgepraat" en is er een ontembare lees- woede over onze sociëteit gevaren... FIETS GESTOLEN. Rustig gaan de zwijntjesjagers in Den Helder door met het stelen van fietsen. Thans is het weer een damesrijwiel, dat voor een woning aan het Koningsplein spoorloos ver dween. Dfe politie stelt een onderzoek in. TWEE BOKKEN OP AVONTUUR. Bokken zijn zeer geschikte dieren als ze op de plaats biyven waar hun eigenaar hen vastgezet heeft. Verbreken ze echter hun kluisters, dan is er geen houden meer aan en komt men soms voor rare ondervindingen te staan. Een 2-tal dezer dieren brak dezer dagen los en ging op stap. Als tijdelijk verbiyf- plaats werden door hen verkozen een paar tuinen aan den Bonselaarsweg. Daar werd duchtig huisgehouden door de graseters. Zoo erg zelfs, dat de eigenaars naar de politie snelden en aangifte van het euvel deden. NOG EEN FIETS VERDWENEN. Een bewoner van de Violenstraat deed aan gifte dat zyn fiets gestolen was. De politie stelt een onderzoek in. i Wielryders opgepast Waaraan het te wyten is weet nie mand, maar een onloochenbaar feit is het, dat het gros der wiel- en auto rijders momenteel een vry zorgelooze houding aan den dag legt en zich niet al te veel zorgen maakt over „veilig verkeer". Ate men er op let blijkt eerst met recht hoe slordig, hoe onattent er ge reden wordt. Aanrijdingen en andere narigheden zyn aan de orde van den dag en het is begrypeiyk, dat het de wensch van de politie is, dat aan dit euvel zoo spoedig mogeiyk paal en perk gesteld wordt. Teneinde dit doel te bereiken is er besloten, dat er de geheele volgende week een verkeers-controle in de stad gehouden zal worden. Er zal dan spe ciaal gelet worden op het goed rechts houden, op het aangeven by het ver anderen van richting, op het goed uit wijken, kortom, men zal nagaan of ieder weggebruiker wel ten volle de verkeers-verplichtingen nakomt. Wy geven de bevolking in overweging te zorgen, dat zy niet vanwege ver- keers-slordigheid op „de bon" komt. Het is niet zoo heel erg moeilijk „veilig verkeer" te betrachten en zich te houden aan de voorgeschreven regels. Men verzekerde ons, dat het de politie aangenaam zal zjjn, zoo weinig mogeiyk bekeuringen uit te deelen, aangezien het hier geen razzia betreft, doch een gelegenheid tot opvoeding van het publiek. Overtreders behoeven echter op geen pardon te rekenen! Ds. W. B. Onnekes, Ned. Herv. predikant te Wedde, heeft per 1 Nov. a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Onnekes aanvaardde op 28 Februari 1904 te Ursem het hulppredikambt. Daarna stond hy in Den Helder, waar hem op 1 Juli 1924 eervol ontslag verleend werd wegens zijn be noeming tot predikant te Paramaribo. In 1926 repatrieerde hy, waarna hy het beroep naar Wedde aannam. TEMPERATUUR ZEEWATER. De temperatuur van het zeewater was om 8 uur hedenmorgen: 17.0 graden C. Ergens in Nederland, Zaterdag. Het geluk is met de dammen. Er zijn soms momenten, dat je niet weet waarover te schrijven en dan wordt de copy je zo maar met volle handen toegeworpen. Zo ook gisteravond. Hadden we, tegen onze ge woonte, nog laat een verkwikkend zeebad genomen, toen daar plotseling een gevaarte, dat het midden hield tussen een tank en een dorsmachine, het strand kwam ophuppelen. Met zijn zware rupsbanden ploegde hy het zand, en ik verkeerde i« de veronderstelling steigeren. Hij huppelde als een wild paard door de golven, het schuim spatte meters hoog tegen de boeg uiteen. Ah, wat een prachtig schouwspel! Ik herinner mij m'n ouwe schoolmeester, die ons, grotestadskin deren, het liedje leerde: Wakk're mannen, Hollands trotsMaar ik heb daar nooit een spaan van begrepen. Wij zongen maar van „Waar het hart op kan verdagen, als gij 't rappe lijf durft wagen, in het woedend golfgeklotsWij zongen die woorden, maar begrepen de zin er niet van het- dat het de geheime bedoeling geen trouwens méér by school- was, het strandzand dienstbaar te doen maken aan onze voed selvoorziening. Maar in plaats van een landman met een zak pootaardappels verscheen om de voren te vullen met zijn veelbelovend kweeksel, zag ik tot mijn verbazing achter de dorsmachine nog een gevaarte naderen, een soort onderstel op walswielen, waarop een zestal mannen, bykans tot de oksels gekleed in witte rub berlaarzen, een soort allegorische intocht hielden. Omstuwd door de ganse Zeedorpse badgastenschaar rolde de optocht zee waarts, en hield halt voor de vloedlijn. De gerubberde mannen sprongen van hun zege kar, en ik, uit een aangeboren nieuwsgierig heid, sprong er naast En toen pas hoorde ik, dat de X-se motor reddingboot president Steijn" van een proefvaart zou terugkeren. Maar voorlopig gebeurde er niets; tractor en onderstel vormden een willige buit voor een legertje amateur-fotografen, tientallen meters film werden afgevuurd, waarbij een slanke zeenimf het ongeluk had haar „Ko dak" in de zilte baren te laten duikelen De rubbermannen grijnsden, staken de brand in hun pijpjes en maakten het zich gemakke lijk in het zand. Tot opeens de mare ging langs de wach tende schare: Hij komt! Ik wreef m'n be slagen brilleglazen schoon, legde m'n hand boven de ogen en tuurde zeewaarts. Ja hoor héél in de verte ontwaarde mijn kippig oog een wit vlekje: dat moest 'm zijn! De mannen sprongen overeind, een besteeg de rupsband en met een handige zwaai manoe- vreerde hij het onderstel een eind de zee in. „Nu of nooit!" dacht ikIk sjorde m'n broekspijpen op, schopte m'n gympjes uit en waadde door het water naar het gevaarte. Even later kwam de reddingboot aan- liedjes voorkomt. Gisteravond pas heb ik die zin dier woorden verstaan. Toen ik de president Steijn" zag bolderen over de golven, bijdraaien en met zyn neus in het zand schuren. Zes kwieke kerels, ook al in 't rubber en de zwemvesten aan, hanteer- den touwen en stokken, en in een paar minuten lag de redding boot veilig op het onderstel. Een kort signaal de tractor zette zijn rug op en daar gleed de hele zaak over het zand, om geven van al wat badgast was of daarvoor wilde doorgaan Wij volgden de tocht. Maar lang duurde het niet. Geen tien minuten nadat de presi dent Steyn" over het zand schuurde, lag hij veilig in het botenhuis uit te rusten van de vermoeiende escapade. De bootsgasten sjor den de dikke pakkey uit, staken een pruim achter de kiezen en wensten mekaar een g'naevend saem Och ja, alles lijkt zo gewoon; maar achter dit gewone moet een straffe organisatie schuilen. By de hele geschiedenis werd amper één woord gesproken, het verliep zo vlot en gesmeerd, alsof de reddingboot iedere dag een proeftocht maakt. En ik kdn niet nalaten een woord van hulde te brengen aan de mannen van de N.Z.H.R.M. die langs onze zeekust een net gespannen hebben van reddingsstations, zó perfect, dat het op den weiwillenden leek die ik ben een onvergetelijke indruk heeft gemaakt! Want nü was het slechts een proeftocht; doch ik bezit voldoende fantasie om mij voor te kunnen stellen hoè het gaat, als het ernst wordt Jan Mens. De Openbare Leeszaal werd gedurende de maand Juli bezocht door 391 mannen en 25 vrouwen, totaal: 416 personen. Uitgeleend werden: 1514 romans, 1050 studiewerken en 1130 kinderboeken, totaal: 3694 boeken. LIJST VAN NIEUWE AANWINSTEN AUGUSTUS 1941. Romans: P. Bakker: Branding...; H. Bergman: De mens wikt...; L. Bromfield: De regen kwam; E. R. Burroughs: De monsters van Mars; F. Mora: De gouden sarkophaag. Anke Ser- vaes: Internaat. Studieboeken: R. N. M. Eykel e.a.: Nederland's wil en werk; Onze Kinderen: 50 gebreide modellen voor 1 tot 8 jaar; Onze Kinderen: gebreide en gehaakte modellen voor 2 tot 10 jaar; T. Koot: En nu... Amsterdam in!; C. M. Visse ring: Het land van Jan Pieterszoon Coen; J. L. Walch: Vrouwen van formaat. Geschenken: Elizabeth Carfrae: The devil's jest; J. Everts: Gids voor maatschappelijk hulpbetoon in Nederland; Gidsen van: Amersfoort Apeldoorn Zeist; Jaarverslag over 1940 van het Ned. genootschap tot zedeiy'ke ver betering der gevangenen; H. Munter: Warum steht der deutsche Arbeiter zu Adolf Hitier?; Handboek voor christelijken arbeid; E. E. Mogendorff: Kosmografie; E. P. Oppenheim: Mr. Wingrave, millionaire; J. Paris: The island beyond Japan; U. Sinclair: Een vol bloed Amerikaan; C. Spat: Maleische taal; overzicht van de grammatica; C. Spat: Ma leische taal; lees- en vertaaloefeningen; A. Theuriet: L'oncle Scipion. Jeugdboeken: Marg. Dekker: Zonland; Gerda Gerritsen: Wereld in wit en groen; A. D. Hildebrand A. Viruly: Hilversum riep de Reiger; Tiny Pulles: Als een bont mozaiek. J&xplkcK nleiuM Doodelijk ongeval Gister is op den Schilderweg nabij de Kaas- fabriek „De Eendracht" het dochtertje van den heer Ooistra, dat plotseling den weg overstak, door een vrachtauto van den heer Rab aan gereden, met het gevolg, dat het kind een schedelfractuur bekwam. Het meisje, de 4- jarige Elsje, het eenige kind van de familie Ooistra, is naar het hulpziekenhuis overge bracht en kort na haar aankomst aldaar over leden. De deelneming met de zwaar getroffen familie is groot. De Texelsche schapenfokdag wordt dit jaar gehouden op Maandag 8 Sept. a.s. De aangifte voor deelname sluit 12 Aug. Ditmaal zal ver- moedeiyk, met het oog op de buitengewone pryzen, deze Fokveedag zeer belangrijk zijn. Het concert, dat Dinsdagavond in de Ned. Herv Kerk werd gegeven, trok ondanks het slechte weer, zeer veel belangstelling. Het ruime kerkgebouw was zoo goed als geheel gevuld, 't aantal aanwezigen wordt op ruim 400 geschat. Een kort openingswoord werd gesproken door den WelEerw. Heer Ds. Visser, waarna met de afwerking van het programma een aanvang werd gemaakt. Het eerste num mer was een orgel-solo van den heer J. Visser, organist van de Ned. Herv. Kerk te Den Burg, die ten gehoore bracht „Fugetta" van M. J. v. d. Eisen. Hierna volgde een viool-solo van den heer J. de Vrijer, met begeleiding van den heer J. Visser, n.1. „Adagio" van Joh. Seb. Bach. In dit nummer deed de heer De Vrijer zich kennen als een uitstekend violist. De be geleiding van den heer Visser was uitstekend, zooals we dat van hem gewoon zijn. 't Mooiste nummer, dat door den heer De Vrijer werd gegeven, was het „Adagio" uit het Concerto No. 9 op. 104 van Ch. de Bériot. De koorzang stond onder leiding van den heer J. Visser en voldeed uitstekend. Bizonder in den smaak viel No. 4, „Jezus 'k ben de Uwe" van Martin Kulke. Het slotnummer „Zegebede" werd eveneens door het koor bui tengewoon goed gezongen. Vermelding ver dient ook de zeer verdienstehrjke vertolking van het „Kanzonetta" uit het vioolconcert van P. Tschaikowsky Op. 35 No. 2 door den heer De Vrijer. Het was een zeer goed geslaagde avond. EXAMENS. Geslaagd. Onze plaatsgenoot H. Bakker slaagde dezer dagen te Haarlem voor de Hoofdacte L. O. Mejuffr. K. Bekenkamp slaagde te Utrecht voor de akte Engels l.o.. Onze vroegere plaatsgenooten de dames M. en H. Klimp slaagden beiden voor de Hoofdakte. ONGEKENDE MUGGENPLAAG. De laatste dagen Is de muggenplaag op Urk in een dergelijke mate toegenomen, dat deze ongekend genoemd kan worden. Des avonds vooral vliegen er zulke ontzaglijke zwermen muggen, dat deze een geluid maken of er een trein in aantocht is. Het uitzicht wordt er soms geheel door weggenomen. Het is voor de bevolking nog een geluk, dat deze muggen niet van een kwaadaardig soort zyn. URK, 5 Augustus 1941. Door 60 vaartuigen werd heden aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 6105 kg kuilpaling, van 20400 kg per vaartuig, pry's 0.681.02; 80 kg fuikaal 1.24; 606 kg Ujn- of beugaal 0.681.54; 310 kg snoekbaars 0.68; 60 kg roode baars en voorn, 3614 ct. per kg en 260 manden nest, 33 cent per mand

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5