Het zeewater Marktberichten Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij TUINHOEKJE Mobilisatie der N S B. Churchill schuift schuld van zich af Britsche mijnwerkers lijden honger .Zomeren" in het Limburgsche land. Als een troep musschen zwermt de schooljeugd al aren lezend achter de maaiers over de stoppelvelden, om toch geen korrel verloren te laten gaan (Het Zuiden-Fonteyn) HET KWEEKEK VAN TWEEJARIGE PLANTEN. NU TALRIJKE VACANTIEGANGERS ZICH IN ONZE ONVOLPREZEN KUSTSTREKEN BEVINDEN. Indien al het zeewater verdamp te, zou een zoutlaag van 57 meter dikte den bodem der zeeën be dekken. (N.P.B.) Vele vacantiegangers bevinden zich in onze onvolprezen kuststreken. En wanneer het weer niet .al te guur is, genie ten zij dagelijks van een verfrisschend zee bad. Het trotseeren van den golfslag is een nooit aflatend genot. Een nadeel van een zee bad is echter de absoluut onaangename smaak van het zeewater. Zeewater is name lijk beslist ongenietbaar voor den mensch. Zelfs het mooiste en zuiverste water is voor ons, voor onze huisdieren, voor onze velden en tuinen onbruikbaar. Dit. laatste echter moet met eenige beperking gezegd worden, want een groot aantal planten verdragen zeer goed zout water, en hebben dit in sommige gevallen zelfs noodig. De belangrijkste van deze plantensoorten is wel de kokospalm. Duizenden tropische eilanden zouden onbe woonbaar zijn zonder deze nuttige boom soort. De kokospalm behoort tot de voor naamste vegetatie in de Zuidzee-eilahden, en de aanwezigheid van de kokospalm is vol doende om deze eilanden bewoonbaar te ma ken. Doch wij menschen moeten, wanneer wij ons midden op den Oceaan bevinden dus midden in een enorme waterplas van dorst omkomen, wanneer wij geen ilrink, water bij ons hebben! Weliswaar heeft men getracht zeewater door distillatie drinkbaar te maken, doch probeert u maar eens ge distilleerd water te drinken- Men kan dan net zoo goed zeewater drinken. Het smaakt namelijk alle twee niet. V Wat het zeewater voornamelijk zoo onsmakelijk maakt is niet zoozeer de aanwezige hoeveelheid keukenzout, doch het bittere chloormagnesium, het broom en de zwavelzouten. De hoeveelheid hiervan bedraagt onge veer 36 pro mille, hoewel dit percen tage in de verschillende soorten zee water nogal uiteenloopt. Zoo be draagt dit in de Atlantische Oceaan 35,3 pro mille, in de Noordzee 33 pro mille, in de Adriatische Zee, die bij zeewater ook nog zilver, koper en lood be vat. Wie dus lust heeft, kan trachten zich op deze wijze' in het bezit van een fortuin te stellen. Wij betwijfelen echter ten zeerste, of deze pogingen succes zullen hebben! Alle manlijke leden tusschen 18 en 40 jaar in de W.A. Daarna nog meer vrijwilligers naar het Oostfront. Volk en Vaderland bevat een bevel van den leider der N.S.B., ir. Mussert aan alle leden der N.S.B. tusschen 18 en 46 jaar. om onverwijld toe te treden tot de W.U. Uit zondering hierop vormen zij. die daartoe lichamelijk ongeschikt zijn. zij die dienen als onmisbaar kader van de Jeugdstorm, zij die dienen in de Nederlandsche SS. „Het is niet toelaatbaar", aldus ir. Mus sert, „dat in dezen geweldigen tijd. waarin over ons leven wordt beslist duizenden zich ten volle geven, terwijl er anderen zouden zijn, die jong en gezond zijn en tot niet an ders bereid dan het lidmaatschap der N.S. B., zonder meer, gelijk zeer ouden van dagen. De W.A. moet tot volle sterkte worden op gevoerd en dan kan uit deze groote W.A. een regient worden samengesteld van vrijwilli gers, dat als W.A.-regimont naar het Oosten zal vertrekken, onder de zinspreuk: Alles voor het Vaderland! Ik reken op de geheele Beweging, op al mijn manlijke en op al mijn vrouwelijke ka meraden,-dat zij deze oproep zullen verstaan en spontaan hun volledige medewerking ge ven. Vrouwen en oudere kameraden nemen in de administratie der politieke organisa tie de plaats in van-hen, die de W.A. roept Het is mijn bedoeling dat binnen afzienba- ren tijd drie volledige regimenten Nederlan ders aan het Oostfront zullen staan: de eerste Nederlandsche Divisie! Van vijand tot vriend, van Engelands knecht tot Duitschlands broeder, van tegen stander tot bondgenoot, van afzijdige tot lots- verbondene, van toeschouwer tot verantwoor delijk medewerker, daartoe moet het Neder landsche volk komen, ter wille van zijn toe komst. Daarin gaan wi| voor! Leve het Va derland! Aantreden Kameraden, ik roep u-" De aanmeldingsformulieren voor de W.A. zullen, naar de organisatieleider, M. Kar does, in hetzelfde nummer van „Volk en Va derland" mededeelt, aan alle in aanmerking komende leden worden voorgelegd. Leden die zich zonder officieele vrijstelling aan den W.A.-dienstplicht onttrekken, verliezen hun stamboeknummer en worden als sympathi seerenden overgeschreven. Deze dwaze oorlog had nooit mogen beginnen STOCKHOLM, 10 Aug. (D.N.B.) Vol gens een bericht der Stockholms Tidningen uit Londen heeft Churchill onlangs een in terview toegestaan aan de Amerikaansche journaliste Dorothy Thompson, hetgeen zijn eerste persgesprek was, sedert hij premier is geworden. Zaterdag is dH gepubliceerd in een Amerikaansch blad en toen naar Engeland geseind. Op de vraag, hoe Engeland den oorlog wil winnen antwoordde Churchill, dat men voorloopig eerst moet zorgen hem niet te verliezen. Als de oorlog eenmaal ten einde is, valt er nog veel te doen. Dan kan een prachtige wereld, een puinhoop of een ge vangenis ontstaan. De prachtige wereld kan evenwel slechts met behulp van de Ameri kanen worden geschapen. Het Engelsche volk lijdt zeer, maar klaagt niet. Het lijdt zeer onder dezen dwazen oorlog, zoo ver klaarde Churchill, die nooit had mogen be- èin'nén, als Engeland maar niet zoo blind was geweest. Deze oorlog had gewonnen moeten woeden, voor hij uitbrak. Thans moet echter tot het eind toe worden doorgestre den. Brood en jam moeten Engelsche kolenproduclie op peil houden. STOCKHOLM, 10 Aug. (D.N.B.) In een artikel over de voedfngspositie van de En- gllsche' mijnwerkers in het steenkolengebied van Zuid-Wales, schrijft het Londensche blad „Daily Express": „Brood en Jam moe ten de koienproductie op peil houden. De Engelsche mijnwerkers kunnen ondanks al le oproepen van de Britsche regeering niet meer kolen produceeren, omdat zij bij hun zwaren arbeid onder den grond, honger moeten lijden. Zij beklagen zich over de schaarsche rantsoenen levensmiddelen, die hun iedere week worden verleend. De rant soenen zijn zoo karig, dat brood en jam hun voornaamste kost vormen. De vrouwen verklaren, dat zij, om haar mannen bij het zware werk te steunen, meérendeels van haar eigen rantsoenen afzien. Zij. leven in hoofdzaak slechts van toast, zonder boter en thee. Als gevolg van ondervoeding is het aantal zieken onder de mijnwex-kers zeer gi'oot". In tegenstelling met de éénjarige planten, die in het voorjaar gezaaid worden, zaait men tweejarige planten nog wel in Juli en zelfs in Augustus. Een van de mooiste perkplanten is de viool. Ze wordt zeer gewaardeerd, omdat ze zoo vroeg bloeit. Men kweekt ze dan ook bij duizenden. Blauw, wit en geel met de scha keeringen komen wel het meeste voor. De beste zaaitijd is Juli. Treft men een mooi najaar, dan loopt men de kans, dat de planten voor den winter nog te zwaar wor den. Zaait men in Augustus en is Septem ber nat, dan zijn ze niet zoo goed ontwik keld. Zijn de plantjes een paar cm hoog, dan worden ze verspeend op onderlinge afstanden van 10 tot 15 cm. Goed ontwikkelde plantjes zetten we dadelijk op de bestemde plaats. Als het zoo ver is, zijn de Fucsia's en de Gera niums reeds bevroren. De grond moet voorzien zijn van goede oude verteerde koemest, of op een andere wijze vruchtbaar gemaakt zijn, terwijl ze ook goed los behoort gemaakt te worden. Zijn de plantjes in het najaar nog klein, dan is het beter ze te laten staan en ze in Maart uit te zetten. Wat stikstof tusschen de plantjes is zeer aan te bevelen. Mooie soorten zijn o.a. de Viola tricolor maxima. Deze is driekleurig, zooals de naam reeds aangeeft. Kaiser Wilhelm is ultramarijn blauw. Schneewittchen is zuiver wit. Een viool, die nooit verveelt, is de Soggliviool. Zij doet het vooral in gemengde kleuren goed en is geschikt voor perkbeplanting. Een andere tweejarige plant is Bellis pe rennis. Ze bloeit vroeg in het voorjaar. De zaaitijd is begin Augustus. Zij is volkomen winterhard, zoodat men ze gerust buiten kan uitplanten. Eigenlijk is het plantje een groot- bloemig madeliefje. Een veel gekweekte tweejarige plant is het Vergeet-mij-nietje of Myosotis. De zaaitijd is half Augustus. Ze komen in verschillende kleuren voor en zelfs komen aan een plant -evenals bij andere ruwbladigen tot welke familie dit plantje behoort verschillende kleuren voor. Ook zijn de soorten verschillend in grootte. Gebruikt men ze voor perkbeplan ting met darwintulpen, dan is de hooge Myoso tis op haar plaats. De lagere combineert men liever met lagere tulpen of met hyacinten. Muurbloemen zijn ook altijd mooie planten in het voorjaar. De zaaitijd valt begin Augus tus. Ook hiervan komen verschillende kleuren en hoogten voor. De var. AHioni is geel oranje en heel mooi in een bordes. De overwintering is soms moeilijk. Bij strenge vorst houdt men ze liever in de koude kas. De bruine soorten zijn ook zeer mooi van kleur. Muurbloemen zijn bovendien geliefd, omdat ze een heerlijke geur verspreiden. A. v. «d. Lijn. FRANSCHE MISDADIGERS IN MILITAI REN DIENST VAN DE GAULLE. Vichy, 9 Augustus (D.N.B.): Naar de Effort meidt, hebben de Engel- schen en de in hun dienst staande oud-gene raal de Gaulle 170 gevaarlijke Fransche mis-, dadigers, die tot levenslangen dwangarbeid vei'oordeeld en naar Fransch Guyana gezon den waren, voor den militairen dienst ge- engageei-d. De Effort schrijft,dat zich in Fransch Guyana ongeveer 600 gevaarlijke misdadigers bevonden. Hun militaire bewa king stond onder leiding van den Franschen kapitein Chandon. Deze liet zich door de Gaulle' voor 20.000 frank omkoopen, verliet zijn post en trad in dienst van de Engelschen en de Gaulle. Met zijn hulp werden 170 mis- dadigers vrijgelaten, naar Nederlandsch Guy ana gebracht en vandaar aan boord van een Nederlandsch schip naar Britsch Guyana vervoerd, waar zij met alle eer werden ont vangen. Daarna vertrokken zij met een Ca- nadeesch schip naar Afrika, waar zij door de Engelschen en de aanhangers van de Gaulle in Equatoriaal Afrika werden ge bruikt als wachtposten en bewakers der Fran sche gevangenen in de door Engeland ge roofde Fransche koloniën. REGELING POOTGOED. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend: Teneinde den handel in spe ciale selecties door pootgoed- telers niet te bemoeilijken ia bepaald, dat de verbouwers van vroeggerooid door den Ne» derlandschen Algemeenen Keu» ringsdienst goedgekeurd A» pootgoed'tot 15 Augustus a.s. dit pootgoed mogen verkoopen aan pootgoedtelers in het bin» nenland, rechtstreeks of door bemiddeling van den handel. Hiervoor is echter noodig een. vergunning van de Nederland sche Akkerbouw Centrale. Aan vragen hiervoor moeten zoo spoedig mogelijk worden inge diend bij de Nederlandsche Akkerbouw Centrale, Afd. Zaai zaad en Pootgoed, Bezuiden- houtscheweg 15, Den Haag, met vermelding van de beschik bare hoeveelheid vroeggerooid A-pootgoed. Uitdrukkelijk wordt er op ge wezen, dat dit slechts geldt voor vroeggerooid A-pootgoed. Van deze verkoopen moet we kelijks opgave worden gedaan aan den plaatselijken bureau houder, alsmede aan de Neder landsche Akkerbouwcentrale. Afleveringen aan pootgoedte lers mogen slechts plaats heb ben tegen inname van eqn be stelbon, af te geven door den plaatselijken bureauhouder. Nadere publicaties over de Poterregeling 1941/1942 zullen nog volgen. DISTRIBUTIE VAN RIJST, ENZ. De Secretaris-Generaal' van het Departement van Land bouw en Visscherij brengt ter kennis van grossiers, in rijst, rijstemeel, rijstebloem en rijste- gries, dat zij met ingang van Maandag 11 Augustus a.s. de door hen te ontvangen toewij zingen voor rijst e.d. inplaats van aan de rijstpellerijen moe ten doorzenden aan de Neder landsche Meelcentrale, Riouw» straat 178, Den Haag. De rijstpellerijen mogen op de toewijzingen geen rijst e.d. meer afleveren. De grossiers zullen op de door hen te ont vangen toewijzingen derhalve uit den nog bij hen aanwezi gen voorraad moeten afleve ren. Voor het geval een grossier niet over voldoenden voorraad mocht beschikken om alle door hem ontvangen toewijzingen af te leveren, kan hij zich tot de Meelcentrale wenden met het verzoek, zijn voorraad te mogen aanvullen. De Meelcentrale zal aan een dergelijk verzoek slechts kunnen voldoen, indien daadwerkelijk blijkt, dat de op de door den grossier ontvan gen toewijzingen af te leveren totale hoeveelheid meer be draagt dan de nog bij den gros sier aanwezigen voorraad. KOPPEN EN LOOF VAN SUIKERBIETEN. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend. In verband met de op de te lers rustende verplichting om de koppen en het loof van de suikerbieten te verzamelen en er voor zorg te dragen, dat de ze koppen en dat loof worden bestemd voor veevoeder, wordt aan alle telers van suikerbie ten, die verwachten geen gele genheid te zullen hebben de koppen en het loof van de door hen verbouw suikerbie tenkoppen op eigen bedrijf te vervoêderen dan wel te verkoo pen, verzocht daarvan vóór 15 Augustus aanstaande kennis te geven aan de Landbouw-Crisis- Organisatie, tot welke zij als georganiseerde zijn toegelaten, zulks onder vexmelding van de oppervlakte, beteeld met sui kerbieten, waarvan de koppen en het loof door de betrokken telers niet zullen kunnen wor den vervoederd of verkocht. KRIJGT BERGEN EEN SPORTPARK? - zgn .egelsboom" in den Amsterdam- schen dierentuin bloeit vobr het eerst sinds 26 jaren (Pax- Holland-De Haan m) Beklagenswaardig is de aanblik der bevolking, die door de brand schattende bolsjewisten van haar laatste have beroofd is (Orbis-Holland) TEXEL DEN BURG COLLECTIEVE LOONREGELING. Voor het eiland Texel werd tusschen de andbouworganisaties en de landarbeiders- ionden voor 1941/'42 een collectieve loon- I regeling afgesloten. Aan de in dat contract opgenomen looixen en arbeidsvoorwaarden hechtte het College van Rijksbemiddelaars z'in goedkeuring. Op verzoek van de landarbeidersbonden werd vanwege het departement van land touw en visscherij aan 60 nict-georganiseer de werkgevers verplichte arbitrage opgr legd met aanwijzing van Mr. H. Bijleveli te Amsterdam als arbiter. De heer Bijleveld 'leeft thans de collectieve arbeidsovereen komst ook van kracht verklaard voor de ondernemingen van de niet-georganiseerde wei-kgevers. Naar wij vernemen bestaan er plan nen om in Bergen een sportpark te stichten, hetwelk dan zal komen achter de Dr. van Peltlaan. Thans zijn de tijden er nog niet naar, doch als deze beter worden, dan zullen al daar voetbalterreinen worden aange legd, dan komt er vermoedelijk een harddraverij-baan en wellicht ook nen wielerbaan. Zoover zijn we ech ter nog niet, doch de plannen zijn er en zullen zeker mettertijd tot uitvoe ring komen ook. NOORDSCHARWOUDE, 11 Aug. 100 Kg. zilveruien f 12, drielingen f 12, nep 12, 8500 Kg. spercieboonen f 14, 1100 Kg oten f 5, 6800 Kg., roode kool f 5, 7000 Kg. vitte kool f 3.50, 400 Kg. bloemkool f 9—12. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Aug. 1450 Kg. spercieboonen f 14, 132800 Kg. roode kool f 5, 22000 Kg. witte kool f 3.50, 8500 Kg- gele kool f 5. Het zoutgehalte van alle zeeën is zoo groot, dat men uitgerekend heeft, dat indien men hte zout aan het water Onttrekken kon, de dodem der zeeën bedekt zou worden met een zoutlaag van 57 meter dikte. Indien men zeewater verdampt, houdt men de volgende bestanddeelen over: 78 deelen keukenzout, 9,5 deelen chloormagnesium, 6 deelen bitter- zout, 4 deelen gips, 1,5 deel chloorkalk Het restant bestaat uit verschillende stoffen, waarin zelfs goud voorhanden is, tengevol ge waarvan men nog steeds de hoop ge koesterd heeft, goud aan het zeewater te kunnen onttrekken. Zij, die deze hoop moch ten koesteren, zij medegedeeld, dat duizend liter zeewater ongeveer voor een waarde van één cent aan goud bevatten. Nochtans is dc hoeveelheid beschikbaar zeewater zóó groot, dat de totale aanwezige goudvoorraad een belangrijk bedrag representeert Tezelfdertijd willen wij hier het geheim verklappen, dat zonder zout is, 37 pro mille; de Mid- dellandsche Zee bij Kreta heeft zelfs een gehalte van 39,5 pro mille, ter wijl dit in het Suez Kanaal 60 pro mille bedraagt. Het zoutgehalte van de Doode Zee is het hoogst, en be draagt 200 260 pro mille. In deze zee leven dan ook geen visschen en het soortelijk gewicht van het water is zoo hoog, dat de mensch in deze zee niet kan zinken. Daarentegen is de Oostzee bijna zoet te noemen. In de haven van Kiel bedi-aagt het zout gehalte 10.5 pro mille, terwijl bij Kroonstadt het zoutgehalte niet meer dan 1 pro mille bedraagt

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4