Odessa ernstig bedreigd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Maximum groenten- en fruitprijzen Verduisteren 21.12 uur Japan treft laatste maatregelen Wat is een bruikbare schoen? Nederlandsch Indië en Japan Ver bonden legers naderen de Zwarte Zee Brutale overval op ouden man Een verbond Moskou-Tsjoengking i 'V MM KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941 Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.19 uur Dekschuit gekapseisd HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgaveder Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9307 Voor het geheele land. Morgen verschijnt een lijst- prijzen. De gemachtigde voor de prijzen deelt me de, dat hem vele klachten hebben bereikt over de zeer hooge prijzen van groenten- en fruitprijzen. Inderdaad zijn er op dit ge bied in den afgeloopen tijd een groot aan tal overtredingen begaan. Opsporingsamb tenaren in Den Haag controleerden op een ochtend de prijzen in 60 groentenwinkels. In 58 gevallen werd een ongeoorloofde prijs verhooging geconstateerd. Het is jammer genoeg niet mogelijk om aan de consumenten zoodanige gegevens te verstrekken, dat zij de groenten en fruit prijzen zelf precies kunnen controleeren. Dit zou ongetwijfeld de beste methode zijn, maar de talrijke kwaliteitsverschillen en de prijsverschillen als gevolg van de afwij kende transportkosten maken dit ondoen lijk. Niettemin wordt het gewenscht geacht aan het publiek een middel in handen te geven om althans de ergste uitwassen te gen te gaan. De gemachtigde voor de prijzen is er daarom toe overgegaan een prijs lijst voor groenten en fruit samen te stellen, waarop de hoogste prij zen, welke berekend mogen worden voorkomen. Dit zijn prijzen, die op grond van de maximum veiling- prijs en op grond van de hoogst denkbare kosten voor verpakking en vracht zijn uitgerekend, waarbij men de hoogst toelaatbare winst marges voor grossiers en kleinhan delaren in aanmerking heeft geno men. Het zijn dus prijzen, die maxi maal berekend mogen worden voor de allerbeste kwaliteit groenten en fruit, die op de zorgvuldigste ma nier zijn verpakt, en over een aan- merkelijken afstand ziin vervoerd. In den regel zullen de toelaatbare prijzen dus nog niet onaanzienlijk onder deze hoogst denkbare prijzen vallen. Wanneer echter een prijs wordt gevraagd, die nog hooger is dan die, welke door den gemachtigde voor de prijzen morgen in de dagbladen bekend zal worden gemaakt, dan is er zonder eenigen twijfel sprake van prijs opdrijving. In dit verband wordt nog opgemerkt, dat het niet geoorloofd is om extra kosten aan het publiek in rekening te brengen voor thuisbezorgen, schoonmaken of andere be werkingen. Zoo mag b.v. voor het schrap pen van wortelen niets extra worden ge vraagd. Het is op het oogenblik noodzakelijk, dat ieder zich stipt houdt aan alle bepalingen, welke ten aanzien van onze eerste levens behoeften en de prijzen daarvan worden uit- vaardigd. Geschiedt dit niet, dan wordt de voedselvoorziening vooral van de minst draagkrachtige bevolkingsgroepen in gevaar gebracht Prijsberekening bij groenten en fruit. Het is in den afgelopen tijd gebleken, dat zich op het gebied van de berekening van groenten- en fruitprijzen nog al wat mis standen hebben voorgedaan. Dit geeft den gemachtigde voor de prijzen aanleiding, nog eens aan de prossiers en detaillisten in groenten en fruit mede te deelen, hoe zij hun verkoopprijzen moeten berekenen. De groothandelaar mag zijn kostprijs, die gevormd wordt door den veilingsprijs, ver- hoogen met de werkelijke verpakkings- en vrachtkosten. Over het aldus verkregen be drag mag hij een winstmarge berekenen van ten hoogste 12 pet. Indien de verhoo ging met 12 pet échter minder bedraagt dan f 1— per 100 Kg. of f 0.50 per 100 stuks, mag een verhooging van f 1.— per 100 Kg. of f 0.50 per 100 stuks boven den veilingsprijs worden berekend. De kleinhandelaar mag zijn kostprijs ver- hooRen met 30 pet. Deze kostprijs wordt gevormd, indien op de veiling wordt ge kocht door den veilingprijs, vermeerderd met de werkelijke vepakkings- en vracht kosten. Indien van een groothandelaar wordt betrokken, door den door dezen be rekenden verkoopprijs. Mocht de verhooging van 30 pet. boven den kostprijs echter min der bedragen dan f2.— per 100 Kg. of f 1 per 100 stuks, dan mag een verhooging van f 2.— per 100 Kg. of f 1.— per 100 stuks worden berekend. Bijeenkomst van den raad voor de algemeene nationale mobili satie. Tokio, 11 Aug. (Domei). Het ontwerp van een viertal keizerlijke decreten die ten doel hebben Japan economisch volledig te brengen op den voet van oorlogstijd zijn goedgekeurd door den raad voor de alge meene mobilisatie, die vanmiddag in de ambtswoning van den minister president is bijeengekomen. De vier decreten, die waarschijnlijk spoe- Noodeloos aanvragen van een bon is strafbaarl Niet iedereen is nog doordrongen van de plicht tot zuinigheid en niet iedereen is dientengevolge ge neigd te wachten tot hij werkelijk schoenen noodig heeft eer hij een schoenenbon aanvraagt. Op het aanvraagformulier moet men in vullen dat men niet over bruikba re schoenen beschikt, en dat het paar, dat men draagt gerepareerd moet worden. Het schijnt echter meer dan eens voor te komen dat men een dergelijke verklaring tee kent, zonder dat zij in overeenstem ming is met de waarheid, ja, dat men zelfs nog over verscheidene pa ren behoorlijke schoenen beschikt. Nu komt alles aan op den uitleg van het begrip „bruikbare schoe nen" en deze moeilijkheid kwam dan ook in het bijzonder naar vo ren, toen gistermiddag een inwoon ster van Amsterdam voor den eco- nomischen rechter moest verschij nen, omdat zij een verklaring had afgelegd niet meer over bruikbare schoenen te beschikken, terwijl de controleerende ambtenaar bij zijn onderzoek van een andere meening was. De verdachte had een koffer tje meegenomen met de schoenen, zegt het Hdbld. Zij vertelde, dat de ambtenaar haar nadat bij den bon ontvangen had, bezocht had. Zij had aanstonds de schoenen laten zien, die zij in huis had: een paar droeg zij geregeld, maar dit vertoonde slijtage, een ander paar gebruikte zij als huispantoffels en kan zij naar zij meende niet met goed fat soen op haar werk dragen en op het derde paar kon zij, omdat de hakken wat te hoog waren, slechts moeilijk loopen. Bruikbaar of on bruikbaar? De ambtenaar, als getuige ge hoord, was van oordeel dat de schoe nen in behoorlijken staat verkeer den en dat de dame dus eigenlijk niet gerechtigd was geweest nieu we schoenen aan te vragen. Op een vraag van de economischen rech ter, mr. Fabius Suermondt, of er veel misbruik werd gemaakt van de schoenenaanvragen, antwoordde de getuige, dat dit nog wel mee viel, al had hij reeds verschillende processen-verbaal moeten opmaken De meeste aanvragers hadden ech ter wel schoenen noodig, vooral de aanvragers uit weinig draagkrach tige kringen. In zijn vonnis, waarbij de ver dachte werd veroordeeld, overwoog de economische rechter, dat de ver dachte zich in elk geval schuldig had gemaakt aan een onjuiste op gave aan den distributiedienst. dig van kracht zullen worden, omvatten 1) herziening van de wet op de prijscontrole 2) herziening der controle op het vervoer ter zee 3) beperkingen inzake de koersen van aan- deelen en obligaties 4) maatregelen inzake de waardeering van aan deelen en obligaties van corporatieve ondernemingen. Naar vernomen wordt, zal de wet op de prijscontrole in dier voege gewijzigd worden, dat zij voor onbepaalden tijd van kracht zal blijven en wel zoo lang als de regeering zulks noodzakelijk acht. Het decreet inzake het vervoer ter zee zal neerkomen op een strengere controle door den staat over alle scheepvaart faciliteiten, met inbegrip van havengelden en stuwadoorstarieven Bijzon derheden omtrent het decreet inzake de beperkingen voor aandeelen en obligatie- koersen ook van corporatieve ondernemin gen zijn nog niet bekend, doch men is van meening, dat gelimiteerde prijzen door de regeering zullen worden vastgesteld voor alle toekomstige transacties der genoemde papieren. Telefoonverkeer JapanVer. St niet verbroken. Tokio, 11 Aug. Van officieele Japansche zijde worden volgens S.P.T. de berichten te gengesproken, volgens welke het telefoon verkeer tusschen Japan en de Vereenigde Staten verbroken is. Onderbande lingen voortgezet. nog steeds TOKIO, 11 Aug. (D.N.B.) Sedert de be vriezing van de Japansche saldi in de Ver eenigde Staten en van de Amerikaansche saldi in Japan, hebben de Amerikaansche autoriteiten geen enkele machtiging voor den uitvoer van olie naar Japan verleend, verklaarde de woordvoerder de Japansche regeering. Ook de kwestie van den alge- meenen uitvoer van Amerika naar Japan is nog onopglost,, zoo vervolgde hij. Wat de verleening van vergunningen voor den uitvoer van Nederlandsch Idië naar Japan betreft, worde nde onderhandelingen U Ba tavia nog voortgezet. Kan Amerika de Sowjets nog wel helpen? Bevoegde kringen te Londen verklaarden gisteren volgens U.P., dat de Duitschers zeer belangrijken voortgang schijnen te maken in de Oekraine. De bedreiging van Odessa is in de laat ste dagen sterk toegenomen. De Duitschers bevinden zich in de Oekraine reeds midden in hun derde offensief. De militaire successen der Duitsche weer macht in het zuideliik deel van het oostelijk oorlogstooneel trekken volgens het D.N.B. in Amerika, de aandacht. Nadat de Londensche berichtendienst heeft toegegeven, dat de be richten der Duitsche overwinningen over het algemeen in overeenstemming zijn met de waarheid, is men er in steeds breeder kringen der Amerikaansche openbare mee ning van overtuigd, dat Duitschland zijn doel sneller en op radicaler wijze zal berei ken, dan men tot nu toe onder indruk van de hulpverleening door de Vereenigde Staten aan de Sowjet-Unie had aangenomen. In de eerste plaats acht men het te Washington een feit, dat Odessa door de Duitsche legercorpsen onmid dellijk wordt bedreigt, en knoopt daaraan weinig optimistische perspectieven voor Mos kou vast. Sedert de Britsche propaganda toe geeft, dat Engeland de bolsjewisten niet kan helpen, daar het zelf alle krachten tegen het Duitsche offensief in de lucht moet ge bruiken, twijfelt men er ook in kringen, die Roosevelts hulpverleening aan de Sowjets gepropageerd hebben, aan of het nog de moeite waard is, dat de Ver. Staten de Sow jets met de levering van oorlogsmateriaal helpen. BOLSJEWISTISCHE ROOVERS. Gevechten om het horloge van een gevangene. BERLIJN, 11 Aug. (D.N.B.) Bij de ge vechten ten oosten van Smolensk geraakte Vrijdag een gewonde Duitsche luitenant der infanterie, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, tijdelijk in Sovjetgevangen- schap, omdat hij zijn munitie had verscho ten. Terwijl de Sovjetsoldaten, die hem ge vangen genomen hadden, hem nog fouilleer den. op zoek naar voorwerpen van waarde, verschenen enkele bolsjewistische tankschut ters. Tusschen hen en de bolsjewistische infanteristen ontstond felle strijd over den zegelring en het horloge van den Duitschen luitenant. De strijd eindigde met de verja ging van de infanteristen door de pantser- schutters. Deze namen den Duitschen luite nant mee naar hun tank. Zonder acht te slaan op zijn verwonding, boeiden zij hem en boden hem op een der geschuttorens vast, kennelijk met de bedoeling den luite nant bij een lateren aanval als kogelvanger te gebruiken. Door het verrassende opdui ken van een troep Duitsche tirailleurs, die den gewonden luitenant zochten, werd het plan verijdeld. De Duitsche infanteristen sloegen de Bolsjewistische tanksoldaten in een kort gevecht van man tegen man neer, bevrijdden hun luitenant en vernielden de drie Sovjettanks. Ot Finsche opmarsch aan het Oosttront. Manschappen op weg door de bosschen bij de achtervolging van den vijand (Suomen-Holland) Verklaringen van Sovjetgevange nen. Helsinki, 11 Aug. (DNB.) De Gelsingin Sanomat publiceert eenige verklaringen van leden van volken van Finschen stam in de Sowjetunie, die zich in een Jrinsch gevange nenkamp bevinden. Volgens deze publicatie beklaagde een Tscheremisse zich over de bolsjewistische onderdrukkingsmethode en zeide, dat bij zijn volk onder den naam Mari een zoogenaamd autonoom gebied bin nen de Sovjetunie werd gevormd en dat een krachtig vrijheidsstreven aan de gang was geweest. De leiders van dit geheime streven waren echter gearresteerd en weggezonden om dwangarbeid te verrichten. Een artille rist uit de omgeving van Moskou heeft om trent hét effect der Finsche artillerie ver klaard, dat verandering van positie niet ge holpen had. De Sowjets waren steeds door de Finnen nauwkeurig beschoten, totdat tenslotte de batterij verstrooid en vernield was. „Wij waren nergens veilig", zoo ver klaarde de gevangene. „De Fin ziet alles en schiet uitstekend" Alle gevangenen, zoo schrijft het blad verder, vroegen of zij in Finland mochten blijven. Hun werd geant woord, dat zij naar huis konden terugkee- ren wanneer er geen Sovjet Unie en geen gevangenis meer zou zijn voor de daar in gesloten volkeren. Daders met f 1500.en de dis tributiebonnen verdwenen. Gistermiddag omstreeks half vier, toen de 66-jarige koopman in kleeden A. R. in zijn woning aan de van der Neerstraat 62 te Den Haag alleen thuis was, vervoegde zich bij hem een tweetal mannen, die voor gaven te komen onderhandelen over den koop van een tapijt, Toen R. zich op een oogenblik bukte om een kleed op te rapen, grepen de mannen hem vast en wikkelden hem, na een korte worsteling, in een kleed, bonden en knevelden hem. De overweldigers doorzochten toen het huis en namen uit een doos in de keuken een bedrag van ongeveer 1500 gulden en distributiebescheiden weg, waarna zij ver dwenen. Na ongeveer tien minuten kon het bejaar de slachtoffer zich bevrijden en zich naar het raam begeven, waarna de politie werd gewaarschuwd. De centrale opsporingsdienst heeft een onderzoek ingesteld naar de daders. Chineesche plannen tegen Japan. Nanking, 11 Augustus (D.N.B.) Op initiatiei van Engeland en de Ver. Sta ten zou het bewind te Tsjoengking, naar Domei volgens berichten uit betrouwbare bron meldt, aan de Sowjet Unie 'n verdrag van gemeenschapeJijken bijstand, blijkbaar tegen Japan gericht, hebben voorgesteld. Dit pact zou de volgende punten omvat ten: 1. Officieren van het Sowjetleger zullen zich aansluiten bij den staf van Engelsche en Amerikaansche adviseurs te Tsjoengking. 2. Tusschen het Sowjet-opperbevel en dat der strijdkrachten van Tsjoengking zal een verbindingsbureau tot uitwisseling van mi litaire gegevens worden gevormd. 3. Het Sowjetleger zal steun verleenen aan de Tsjoengking-troepen, die in Noord- west-China opereeren. 4. Erkenning van den Sowjetinvloed in de provincie Sinkiang. 5. Invoeging van Sowjet-vliegers ter ver sterking van Tsjoengkings luchtmacht. Naar vernomen wordt, aldus eindigt het Domeibericht zou Sjang-kai-sjek thans door bemiddeling van den Sowjet-ambassadeur te Tsjoengking met de Sowjet-Unie onderhan delen over dit bijstandspact. Machinedrijver verdronken In het water van het open havenfront nabij het droogbak, te Amsterdam, is gis termiddag een motordekschuit gekapseisd, waarbij de machinedrijver het leven heeft verloren. Het was ongeveer kwart voor vier, toen de 18-jarige machinedrijver van het kleine vaartuig 20 ton groot naar het voor onder ging om den motor op gang te bren gen. De boot, waaruit een lading ijzer was ge lost, lag nog vastgemeerd aan den wal en lag gereed om te vertrekken. Een snel varende motorboot veroorzaak te zware* deining, waardoor de resteerende lading van de dekschuit 6 4 7 ton ijzer, in beweging raakte, tengevolge waarvan de boot omsloeg en in het water verdween. Eerst vijf uren later gelukte het met be hulp van een drijvende kraan van de fir ma Sijmons Bergen het vaartuig te lich ten en kon het lijk van den machinedrijvei! geborgen worden. nMiHi -- «wTHISP n® 11 Aan het Oostelijk Iront. In dezen sector werden niet minder dan 23000 gevangengenomen bolsjewisten binnengebracht. In eindelooze rijen trekken de mannen naar de interneeringskampen (Atlantic-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1