PARLEMENTARISME Een interessante bladzij uit onze geschiedenis en partij-opheffing Uit den Volksraad Echtelijk drama Ontbinding der centrale werkgevers-organisaties Zuinigheid met generator- anthraciet geboden Waarschuwingsdienst aardappelziekte Oogstarbeid en werkverruiming Proefballons te Vicby De Fransche samenwerking met Duitschland Nieuw spionnageproces in Bulgarije Amsferdamsche effectenbeurs Zeven Sovjettreinen vernield Sovjetsoldaten. WAREN DE AFGEVAARDIGDEN NOG .WEL VOLKSVERTEGENWOORDIGERS IN DEN ZIN DER WET? Belangwekkende beschouwing van Dnitsche zijde. In de Deutsche Zeitung in den Niederlan- den behandelt Dr. Kurt O. Rabl de kwes tie van de houding der leden van bestuurs lichamen na de opheffing der politie ke partijen. Hij komt tot de conclusie dat de leden, welke door deze voormalige par tijen destijds candidaat waren gesteld, /thans van controle en inmenging der poli tieke bureaux bevrijd zijn en hun vrije man daat weer bezitten, zooals indertijd de be doeling van den wetgever ten aanzien van leden der Tweede Kamer bijvoorbeeld zeer bepaaldelijk is geweest. De bestuurderen hebben door de maatregel van den rijks commissaris hun verantwoordelijkheid te ruggekregen en aanvaarden zij deze, dan zullen zij zich meteen van de vroegere par tijen moeten afwenden. Doen zij dit niet, aldus de schrijver, dan is er voor hen geen plaats en dienen zij ruimte te maken. De schrijver ziet er een gevaar voor het land in, wanneer zulke le den toch zitting blijven nemen en dringt er op aan dit gevaar onder oogen te zien en af te wenden. Om tot zijn conclusie te komen gaat Dr. Rabl zeer uitvoerig de geschiedenis van het parlementarisme in ons land na. Hij begint dan met te zeggen, dat krachtens de wet het den leden der Tweede Kamer is verboden van hun kiezers bevelen aan te nemen of ruggespraak met hen te houden en beroept zich daarbij op het Handboek van het Nederlandsrlie Staatsrecht van prof van der Pot. In dit Handboek wordt o.a. gtzegd dat het in de jaren van 1814 zeer natuurlijk was, dat afgevaardigden met hun kiezers verbonden bleven en wordt ge wezen op de beruchte „cahiers" der Fran- sche afgevaardigden, welke door die van den Derden Stand in 1795 werden verbrand toen zij meer armslag wenschten. De opkomende democratische gedachte vereenigde zich niet meer met het kliekjes stelsel, en de" liberale idee bracht mede dat omstreeks 1850 het verbod van het zooge naamde imperatieve mandaat zijn intrede in het Nederlandsche Staatsrecht deed. Op die wijze trachtte men de volkomen onaf hankelijkheid van denvolksvertegenwoordi ger te waarborgen en hier ligt ook, aldus Dr. Rabl, de kern van de wettelijke voor schriften, waarbij de Staten Generaal het geheele volk vertegenwoordigt. Uitdrukkelijk is bedoeld dat dus de burgers, maar geen groepen van burgers, zitting hebben in de be stuurslichamen. Wat is hier nu in de practijk van terecht gekomen? In plaats van de geldaristocratie van de 19e eeuw, zijn gekomen de georganiseerde politieke partijen uit de 20e eeuw en de schrij ver laat duidelijk uitkomen, dat men hiermede van den regen in den drop is gekomen. Immers, zoo vervolgt hij, door de opstelling der candidaten- lijsten, oefenden reeds de partijbu reau x hun groote macht uit. Degenen op wie men niet kon rekenen, m.a.w. die de partijconsignes en par tijdiscipline niet nakwamen zooals het partij bestuur dit wenschte, werden geen candidaat gesteld oi kwamen op een niet verkiesbare plaats. SOMS EEN MISREKENING. Soms vergisten de partijbesturen zich! De schijver noemt als voorbeeld de gevallen Duijs en Westerman (Tweede Kamer) en Bonsema (gemeenteraad Alkmaar) waarbij deze menschen heftig zijn aangevallen, toen zij hun zetel bleven bezetten, omdat zij hun partijen ontrouw waren geworden. Speciaal, aldus de schrijver, heeft men van anti-revo- lutionnaire zijde steeds scherp stelling geno men tegen het vrije mandaat en zich uit gesproken voor het imperatieve mandaat. Dr. Rabl staaft hier zijn bewering met uit laten uit de „Magistratuur" in Augustus 1937, v aarin o.a. te lezen viel: Wie de band doorsnijdt welke hem met de partij verbindt, welke hem candidaat gesteld heeft, is moreel verplicht zijn mandaat ter beschik king te stellen. Daarmede is bewezen, aldus Dr. Rabl, dat de wettelijke voorschriften omtrent politieke onafhankelijkheid in Nederland niet meer gelden en dat de politici in de bestuurslicha men niet het volk als zoodanig vertegen woordigden, doch instrumenten waren in handen der partijbesturen. NEDERLANDSCH INDIË Regeering zal geen gedwongen oorlogsbijdrage vorderen. BATAVIA, 11 Aug. In den volksraad heeft de directeur van financiën de opmer kingen van verschillende leden beantwoord. In antwoord op de vraag hoe lang de huidi ge extra belastingdruk zal voortduren, zeide de directeur van financiën, dat de regee ring hierover onmogelijk uitsluitsel kan geven. De internationale politiek en econo mische omstandigheden, zoo verklaarde hij, wisselen met den dag en ten aanzien van de ontwikkeling daarvan, kan geen enkele voorspelling worden gedaan. Dit geldt ook voor de koersverhoudingen ten opzichten van buitenlandsche valuta. Ook na den oor log zal het niet mogelijk zijn de getroffen regelingen abrubt te beëndigen, en zeer waarschijnlijk zal het geldverkeer nog ja renlang aan banden gelegd moeten blijven. Ook beantwoordde hij, namens de regeering die leden, die een gedwongen bijdrage naar draagkracht, ten behoeve van de oorlogsvoe ring hadden voorgesteld. Naar aanleiding hiervan merkte de directeur van financiën op, dat bij invoering van zulk een maatre gel, de belangstelling van het Indische le ven v. de geallieerde zaak grootendeels zal wegvallen. En dit verlies voelt» de reegeering zwaarder dan de winst in zilverlingen, die van 'n gedwongen heffing 't resultaat zou den zijn. 's-G ravenhage, 11 Augustus: De commisssaris voor de niet-economische vereenigingen en stichtingen in Nederland heeft op grond van par. 2 der verordening, no. 41/41 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden de volgende organisaties ontbonden: Raad van Bestuur in Arbeidszaken; Verbond van Nederlandsche Werkgevers; Centraal Overleg in Arbeidszaken voor werkgeversbonden Algemeene Katholieke Werkgeversvereeni- ging; Roomsch-Katholiek Verbond van Werkge versverenigingen; Verbond van Protestant-Christelijke Werk gevers in Nederland. Gooi geen oude kolen weg en ge bruik geen natte brandstol. s-G ravenhage, 11 Augustus: Men schrijft ons van bevoegde zijde: Vele bezitters van een anthraciet-genera- tor meenen, dat de ontgaste kolen, die bij het leeghalen van den vuurhaard tijdens of na den rit uit den generator worden verwij derd, niet opnieuw in den generator kun nen worden gebruikt. Dit is volkomen on juist. Hieronder geven wij enkele manieren aan, waarop dit z.g. „afval" weer voor den ge nerator bruikbaar kan worden gemaakt. a. Indien de versche kolen nat zijn dient men te bedenken, dat het gebruik van deze vochtige brandstof in den generator onge- wenscht is, vooral indien een z.g. doeken filter wordt gebruikt. Velen hebben dit tot hun schade ondervonden. Deze moeilijkheid is op eenvoudige wijze te ondervangen, waar bij het afval opnieuw in den generator kan worden gebruikt, indien men de volgende methode toepast: Spreid aan het einde van den dagelijk- schen rit zooveel natte kolen op een brand vrije plaats uit, als men den volgenden dag denkt noodig te hebben. Ledig den vuur haard van den generator en spreid den gloeienden inhoud uit over de natte kolen. Den volgenden dag wordt de droge brandstof door een zeef met gaten van 5 m.m. afge- zeefd. Vervolgens wordt de generator met het mengsel van versche en oude kolen gevuld. Men heeft hierbij nog het voordeel, dat het mengsel veel minder teer vormt dan in dien op versche kolen wordt gestart en men vangt dus op deze wijze drie vliegen in één klap. b. Indien men over droge kolen beschikt, bepaalt men er zich toe den vuurhaard te ledigen en af te laten koelen. De daaruit ko mende betrekkelijk kleine hoeveelheid wordt afgezêefd en uitgezocht en kan weer in den generator worden gebruikt. Hoewel het in verband met de teervorming uit versche kolen gewenscht is, de afgezeef- de oude kolen onder in den generator te brengen, zal men voor een vlotten start er veelal de voorkeur aan geven, de afgezeefde en uitgezochte oude kolen met de versche kolen te mengen of ze in de bunkerruimte van den generator te doen, nadat de vuur haard met versche kolen is gevuld. Het niet gebruiken van de oude kolen is echter in elk geval: brandstofverspilling, die in verband met de tijdsomstandigheden on verantwoordelijk moet worden genoemd. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat ont gaste kolen beschouwd worden als afval van vaste brandstoffen, voor welk afval de distri butiebepalingen eveneens gelden. Zonder schriftelijke vergunning v. d. directeur van het rijkskolenbureau is het verboden dit af val te koopen, te verkoopen, te doen verkoo- pen, te verwerken of te doen verwerken. Woedende man tracht zijn vrouw op straat te wurgen. Zondagavond ongeveer half elf ontmoette een 34-jarige badknecht in de Pansierstraat te Scheveningen zijn 19-jarige vrouw, die sinds eenigen tijd gescheiden van hem leefde. De man vroeg bij deze ontmoeting aan zijn vrouw weer bij hem terug te komen, het geen zij weigerde. De man is daardoor zoo in woede ontsto ken, dat hij zijn echtgenoote bij de keel greep. De vrouw geraakte buiten bewustzijn. Eeni- ge voorbijgangers hebben haar bevrijd en naar haar woning gebracht, waar zij na eenigen tijd weer op haar verhaal is geko men. Zij heeft geen letsel bekomen. De man verkeerde na deze daad in zoo danige vertwijfeling, dat hij eenige malen met het hoofd tegen een lantaarnpaal liep, waarbij hij eenige lichte verwondingen op deed. In dezen staat werd hij door eenige po litieagenten aangetroffen, die hem naar het politiebureau brachten, waar hij na verhoord te zijn, in bewaring is gesteld. (Van onzen Haagschen correspondent) Belangrijke opgravingen rond Den Haag. Toen wij, eenigen tijd geleden den lezer een en ander verteld hebben van Romein sche en oud-Germaansche nederzettingen in d« buurt van 's-Gravenhage en de talrijke belangrijke opgravingen, welke de laatste jaren in deze omgeving zijn verricht waarbij o.m. Lugdunum Batavorum met groote waarschijnlijkheid tusschen Kijkduin en Monster is teruggevonden hebben wij toegezegd, ook nog eens een bezoek aan Voorburg te zullen brengen. Hier heeft im mers de tweede der beide machtigste Ro- meinsche vestingencomplexen, welke de breede Maas-Rijndelta beschermden, gele gen, n.l. Practorium Agrippinae, langen tijd een belangrijk vlootstation der Romeinsche bezetting. Praetorium Agrippinae moet men zien als een Romeinsche stad aan het water! met een uitgebreid vestingstelsel er omheen Een van deze vestingen, en waarschijnlijk wel de oudste en belangrijkste, was Forum Hadriani,, omstreeks 100 jaar vóór Chr. ge bouwd, en waarvan overblijfselen zijn aan getroffen op het terrein der latere hofstede Arentsburg, in de nabijheid van het tegen woordige station Voorburg aan de lijn den HaagUtrecht. Reeds in de jaren 18271829 zijn hier ter plaatse opgravingen gedaan onder leiding van prof. C. J. C. Reuvens en prof. dr. J. II Holwerda uit Leiden heeft deze naderhand voortgezet. Wij hebben bij een vorige gele genheid verteld van de beroemde Peutinger kaart, de groote, oude Romeinsche reiskaart, omstreeks 360 na Chr. vervaardigd, waarvan een copie goed bewaard is gebleven. Op deze kaart worden in ons land Rijn en Maas slechts drie plaatsen aangegeven: No- viomagum, het tegenwoordige Nijmegen, Lugdunum Batavorum en Practorium Agrip pinae met het Forum Hadriani. Van Novio- magum liepen twee wegen in Noordweste lijke richting, naar elk van beide plaatsen één. De Romeinsche vloothaven bevond zich aan de Vliet en volgens dr. Holwerda is het voornaamste tijdperk van Practorium Agrip pinae halverwege de tweede eeuw na Chr. aangevangen, hoewel hieraan stellig een oudere periode is voorafgegaan, blijkens de sporen van de door de Bataafsche Coharten gebouwde kazernes. De hofstede-buitenplaats Arentsburg strekte zich aanvankelijk thans is een deel volgebouwd uit van den Vliet tot den straatweg, over een lengte van 400 en een breedte van 80 meter. Hier onder, en nog wel verder, liggen de Romein sche ruines, waardoor men zich eenigszins een denkbeeld kan vormen van den omvang van deze Romeinsche stad, zooals er volgens dr. Holwerda geen tweede in ons land en slechts enkele in verder Noord Europa zijn aan te wijzen. De oppervlakte van de Ro meinsche voorloopster van Voorburg was binnen de muren en grachten tenminste 80.000 M2. Prof, Reuvens heeft, meer dan honderd jaar geleden, slechts een deel van het Ro meinsche ruineveld kunnen opgraven, doch wat hij toen blootlegde: een complex van gebouwen, van solied Romeinsch metsel werk, een schat van voorwerpen en frag menten, tot den huidigen dag te Leiden in het Rijksmuseum van Oudheden bewaard, was toen al voldoende aanwijzing hoe hier. onder Voorburg eenmaal een zeer belang rijke Romeinsche vestingstad heeft gelegen. Prof, Reuvens vond op het terrein van de buitenplaats Arentsburg, behalve een wir war van kleinere huizen en straten, een groote villa, een soort paleis, met een groot binnenplein, waarom in het rond de ver trekken lagen. De fundamenten bleken zeer goed bewaard te zijn gebleven. Die vertrek ken, welke met een schuin pannendak be dekt waren geweest, dat ten deele nog aan wezig was en weinig van onze tegenwoor dige dagen in constructie bleek te verschil len. waren met schilderingen versierd ge weest, waarvan tal van fragmenten werden teruggevonden. Het „paleis" is blijkbaar naderhand ver groot door een aanbouw van ongeveer de zelfde afmetingen, maar veel slechter ge fundeerd en van heel wat minder solide materiaal opgetrokken. Ook toen kende men dus al revolutiebouw! Voor dit paleis moet zich een met beeldhouwwerken versierd plein hebben bevonden. Terzijde is een ge bouwtje met kelder en diepe put aange troffen, uit welke put heel wat munten zijn opgehaald, trouwens ook beschadigde ge bruiksvoorwerpen. Verder vond Reuvens nog een soort remise, een markthal en een lange voorhal met kamers en in het midden een grooten hof. Een breed muurfundament wees voorts op het bestaan van een ring muur. door de latere opgravingen van Hol werda bevestigd. Deze heeft ook nog een kazerne-aanleg blootgelegd, welke buiten de ringmuur en de dubbele gracht heeft ge staan, welke de voornaamste gebouwen be schermden. Deze vlootvesting was gebouwd aan de Fossa Corbulonis, thans Vliet geheeten. Holwerda heeft een groot deel van het ha venterrein teruggevonden, met haven en al, ingesloten door een vestingmuur, terwijl de grachten ook zijn doorgetrokken ter be scherming van de buitengebouwen en ha vens. Merkwaardig is nu. dat hetgeen hier bij Voorburg gevonden is. precies overeen komt met de beschrijving van de eenige Ro meinsche militaire haven, welke bewaard is gebleven, nl. van die aan de Phasis bij de Zwarte Zee. In het fort bevonden zich 400 uitgelezen soldaten en buiten de vestingmu ren en grachten bevonden zich de wonin gen der veteranen en kooplieden, eveneens door een muur en een dubbele gracht te gen de „Barbaren" beschermd. Het is jammer dat op het oogenblik te Voorburg voor den leek zoo weinig te zien is. De vaderlandsche bodem hier is zeker niet de minst interessante bladzijde van ons. geschiedenisboek! De Bilt, 11 Augustus: Het Nederlandsch Meteorologisch In stituut deelt mede, dat in het etmaal van 's avonds 9 Augustus tot des avonds 10 Augustus in Noordholland in de omgeving van Oudkarspel en tusschen Hoorn en Enkhuizen en ook op de Zuidhollandsche eilanden de weersgesteldheid kritiek geweest is voor het optreden van aardappel ziekte. Arbeiders geraken niet werkloos In het belang van een vlot verloop der oogstwerkzaamheden is bepaald, dat arbei ders, die bij werkverruimingswerken zijn geplaatst en die voor korten tijd arbeid kunnen vinden door het verrichten van oogstwerkzaamheden, na afloop dier werk zaamheden, onmiddellijk weder in aanmer king komen voor herplaatsing bij de werk verruiming. Arbeiders, die de werkverrui ming tijdelijk willen verlaten om de helpen de hand te bieden bij het oogsten, behoeven dan ook niet te vreezen, dat zij, wanneer deze bezigheid is afgeloopen, niet aanstonds weder tewerk zullen worden gesteld. INBRAAK IN GOEDERENLOODS. W i n s c h o te n, 11 Aug. Hedenmor gen kwam de magazijnchef van de Stoom tramwegmaatschappij Oostelijk Groningen, alhier, tot de ontdekking, dat ongewensch te bezoekers in de goederenloods van ge noemde maatschappij waren geweest en verscheidene goederen, boter, margarine, kaas, sigaretten en tabak, hadden ont vreemd. Bij nadere controle bleek voor hoi! derden guldens verdwenen te zijn. De ge meentepolitie onderzoekt de zaak. De Brinon bepleit nationaal-so ciaüsme. Berlijn, 11 Aug. (ANP). In politieke kringen te Berlijn volgt men zonder eenige opwinding de vele gissingen, die in het bui tenland worden gemaakt over de gebeurte nissen te Vichy. Men noemt alle vermoedens en geruchten, die worden verspreid over plannen of bedoelingen der Fransche regee ring, typische proefballons, die slechts ten doel hebben den sluier van het vertrouwelij ke karakter der gebeurtenissen te Vichy op te lichten. In de Wilhelmstrasse ried men de pers dan ook aan groote voorzichtigheid te be trachten ten aanzien van deze berichten, die naar Duitsche opvatting slechts het doel hebben iets te weten te komen. Verder her innerde men er aan, dat Duitschland en Vi chy voortdurend en ten aanzien van de meest verschillende vraagstukken contact houden. Ambassadeur De Brinon heeft in een ver klaring gewezen op de Europeesche gebon denheid der Fransche buitenlandsche poli tiek en verklaard, dat Frankrijk in de toe komst even geïnteresseerd is bij een recht vaardige verdeeling der rijkdommen van den aardbol als de landen, die arm zijn aan grondstoffen, en dat het huidige Frankrijk moet overgaan tot maatregelen op het gebied der binnenlandsche politiek, die den weg banen voor een nationaal socialisme. De secretaris-generaal van voorlichting, Paul Marion, heeft te Nice onder stormach- tigen bijval van de bevolking een verklaring afgelegd, dat Frankrijk zonder den steun van Duitschland zijn oude machtspositie niet kan terug krijgen. Deze twee verklaringen van op den voor grond tredende officieele vertegenwoordi gers van het bezette en niet-bezette Frank rijk duiden ongetwijfeld de problemen aan, die op het oogenblik te Vichy in regeerings kringen worden behandeld. Parijs, 11 Aug. (A.N.P.) In de „Matin wijdt Edmond Pilon een hoofdartikel aan het standpunt, dat Victor Hugo had ten aan zien van Engeland en Duitschland. De groote Fransche dichter heeft de Fransch-Duitsche samenwerking voorzien, toen hij schreef: „Wanneer Midden-Europa zal zijn gevormd, zal dit voor allen een voordeel zijn. Frank rijk, gesteund door Puitschland. zal Enge land het hoofd bieden en terugdringen naar de zeeën. Duitschland, gesteund door Frank rijk, zal Rusland het hoofd bieden en het naar Azië terugdringen. Zeven arrestaties. Sofia, 11 Aug. (D.N.B.) Een nieuwe spionnageproces zal binnenkort gehouden worden voor den krijgsraad alhier, waarbij de spionnage en sabotage van den voorma- ligen Engelschen militaire attaché, kolonel Ross. den hoofdschotel zal vormen. De Dnef- nik publiceert vandaag de acte van beschul diging van het openbaar ministerie, waar uit blijkt, dat de Engelschman voorname lijk met behulp van Joden een net van agen ten over geheel Bulgarije had gespannen. Behalve verzending van berichten van poli tieleen. militairen en economischen aard, hadden deze agenten nog tot taak daden van sabotage te plegen. Van de acht verdachten bevinden zich er zeven in de gevangenis. Een der beklaag den, de voornaamste helper van den En gelschen militairen attaché, de Fransehe Jood Ilcnry Isidor Jervillier kon tijdig vluchten. Hij ging overal door voor den hoofdagent van generaal de Gaulle in Bul garije. Kalme handel. Weinig vtf anderde koersen. Ongeded. deerde stemming. Nederland- sche beleggingen rustig. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 99 11/16-99 13/16 100-99 15/16 100 15/16 101% 9911/16 993/ 100 15/16 101% 92 l/16-92i/2 92 13/16-92 15/16 931/2 93% 93 92 15/16 Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 923,4 93% 's Grav. -37 I 3% 97i/4 N. Holl. '38 3 89 N.-Holl. '38 II (3%) 3 91%' 92% R'dam '37 I III 3% 91% Z.-Holland 1937 3 953% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 97% 97%' EN CRED.-INST. AANDEELEN. BANK- Binnenland. Koloniale Bank A 194 194 Ned. Ind Handelsb. A 126% 129% Ned. Handel Mij. c.v. A 1363% 140 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. AK U. 142%-143% 141%-144% Centr. Suiker Mij. 220 220 Fokker g. A 196 204% Lever Bros en Unilever cv.A130-133% 133-134% Ned. Ford 335 345 Philips G B.vA 232-236 236%-239 Philips pref. A 153 156 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 248-251 251%-253 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 123%-126 126-127%' Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A 168-172 176-178%' 245 246% Kon. Paketvaart A. 179%-185 Ned. Scheepv. Unie A 188-189% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H. VA. 424-429 433-437 Javasche Cultuur 254 N.l.S.U. 238 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 2273,4-229 229-231 Deli Mij. cv. A 282%-283% 285%-287 Senembah 225 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 274-279 281-283% Deli Batavia Mij. A 222 226% NACHTELIJKE GEVECHTEN IN DE BOSSCHEN. Berlijn, 11 Aug. (D.N.B.) De aanvallen van de Duitsche luchtmacht op de geblok keerde wegen en opeen geperste troepen in het zuiden der Oekraine, hebben gisteren weer zeer groote successen geoogst. Gemoto riseerde colonnes werden verpletterd, 54 tanks vernietigd en meer dan 300 vracht auto's vernield. De inzittenden der voertui gen sneuvelden grootendeels in het vuur der Duitsche toestellen. In den strijd tegen de Sovjetartillcrie werden twee batterijen luchtafweergeschut, een stuk belegeringsge schut en drie batterijen artillerie buiten ge vecht gesteld. De weinige spoorwegtrajecten in dit gebied werden op vele plaatsen onderbroken, zoodat zij nog slechts over korte afstanden berijdbaar wa ren. Zeven treinen bleven met zwa re beschadigingen op de baan staan of ontspoorden en geraakten ten deele in brand. Verscheidene veer- booten, die op den benedenloop van de Boeg werden gebruikt voor het vervoer van bolsjewistische troepen, werden gebombardeerd en zwaar be schadigd. Jagers schoten boven dit gebied in lucht gevechten 23 vliegtuigen der Sovjets neer, terwijl de Duitsche verliezen slechts één toestel bedragen. Gevecht In de bosschen. Berlijn, 11 Aug. (DNB.) Bij de gevech ten in den Zuidelijken sector van het Ooste lijk front ten Noordoosten van Odessa heb- v'ucTtendc bolsjewisten, naar aan het DNB. wordt gemeld, getracht zich door het opblazen van een belangrijke rivierovergang een oponthoud te verschaffen, teneinde in staat te zijn de door groote verliezen sterk vei zwakte afdeelingcn opnieuw op te stel en. Zonder oponthoud doorwaadde echter een compagnie Duitsche infanterie in dei» avond van den 9den Augustus de rivier en urong direct de bosschen binnen waarin da bolsjewisten in stelling waren gegaan. Bij een verrassenden aanval drongen de Duit sche infanteristen met de bajonet op het geweer de Sowjetstellingen binnen. Tijdens het nachtelijke gevecht in het bosch werden, de bolsjewistische afdeelingen volkomen uit elkander geslagen en volkomen vernietigd- Zonder zelf verliezen te hebben geleden maakte deze Duitsche compagnie infanterie 44 gevangenen, en veroverden zij twee stuk" ken panserafweergeschut en 31 paarden. AT leen in dit gevecht vielen ongeveer Tri

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2