N1PPÈR ENPELLE HET RAADSEL AAN BOORD Hoofd koel houden DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN Achtervolging in de Oekraïne Politieke gisting in de Ven Staten Radioprogramma Duifsch weermachtberichf ïtaliaaosch weermachfbericht Wederzijdsche luchtbombardementen Zal Stalin naar Amerika vluchten? CHINEESCHE TROEPEN IN BIRMA Feailletor E. Philips Oppenheim r Hoofdkwartier van den Fuehrer, 11 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het zuiden van de Oekraine maakt de achtervolging van den wijkenden vijand over al snelle vorderingen, ook in de over» deelen van het ooslelijk front verloopen de operaties volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht fabrieken der Moskou- sche bewapeningsindustrie, vooral in het Noorwesten en Oosten der stad bestookt met .vele tonnen brisant- en brandbommen. In den strijd tegen Groot Brittannië zijn nachtelijke aanvallen van het luchtwapen gericht op haveninstallaties aan de Schot- sche en Engelsche oostkust. In het gebied van het Kanaal hebben gisteren jagers en luchtafweergeschut tien Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een versperringsbreker van de marine heeft vier, een patrouilleboot twee en een mijnenveger een Britsch vlieg tuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Ita- liaansche duikbommenwerpers voltreffers geplaatst op haveninstallaties van Tobroek en Britsche batterijen afweergeschut tot zwijgen gebracht. Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 10 op 11 Augustus militaire installaties aan het Suez- fcanaal gebombardeerd. Enkele vijandelijke vliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht uit het noordoosten Duitsch gebied binnengevlogen en hebben getracht tot Berlijn door te dringen; zij werden door het vuur van het afweergeschut afgeslagen. Twee der aanvallende bommenwerpers wer den neergeschoten. Rome, 11 Aug. (D.N.B.) Het ltaliaan- sche Weermachtsbericht van vandaag luidt als volgt; In Noord-Afrika aan het front van To broek wederzijdsche activiteit van verken ningstroepen en artillerie. Formaties van het Duitsche en het Italiaansche luchtwa pen hebben militaire doelen in Tobroek aan gevallen, luchtafweerbatterijen en in de haven liggende schepen, waarbij schade en ontploffingen werden veroorzaakt. Andere Italiaansche vliegtuigen hebben de haven van Mersa-Matroe benevens vijandelijke in stallaties ten oosten van Sidi el Barrani aan gevallen. Duitsche vliegtuigen hebben En gelsche luchtsteunpunten in Egypte aange vallen. De vijand heeft aanvallen gedaan op Bardia en op de kust van de Syrthe.. In Oost-Afrika hebben afdeelingen van het garnizoen van Culquabert onder bevel ivan luit.-kolonel Ugolini een stoutmoedigen aanval gedaan op gewapende vijandelijke troepen, die op de vlucht zijn geslagen en aanzienlijke verliezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben opnieuw Gondar en de stelling van Woltsjefit gebom bardeerd. In den nacht op 11 Augustus heeft een Engelsch vliegtuig het hospitaalschip Cali- fornia aangevallen, dat op de rede van Syracuse lag. Het werd met een torpedo ge troffen. Het schip is niet gezonken. i New York, 11 Augustus (D.N.B.) Onmiskenbare teekenen voor gisting in het politieke leven der Ver. Staten worden waar genomen door de „New York Times". Het blad schrijft, dat een revolte tegen Roosevelt in deze tijden weliswaar onwaarschijnlijk is, xnaar aan den anderen kant is het geen speculatie, doch slechts strikte berichtgeving, wanneer men constateert, dat het gevoel van ontevredenheid, dat vroeger in binnenland- sche aangelegenheden herhaaldelijk aan den dag is getreden en dan door de internationale crisis op den achtergrond is getreden, lang zaam weer naar voren komt. Een belangrijke oorzaak voor dezen toestand noemt het blad het gebrek aan overtuiging in de Ver. Sta ten dat de „crisis" werkelijk zoo ernstig is. Ook het toetreden der Sowjets tot de gelede- 299. Een goede raad. 1. „Waarom hebben jullie dan niet meteen zo'n oude zee rob als ik om raad ge vraagd? Je moet natuur lijk eerst een waterteles coop op de kop tikken! Daarmee kun je tenminste alles zien, wat er op de rivierbodem ligt!!" 2. De zo vurig begeerde me teoorsteen... 3. „Ik wil jullie er wel btf helpen, een watertelescoop in elkaar te knutselen!!" 4 300. Schorpioen ligt op de loer... 1. „Vooruit, jongens, kom gauw, laten we nu onze kans waarnemen!!" 2. „Je ziet maar weer, dat ik gelijk had, toen ik zei, dat we de moed niet moesten verliezen!!" 3. „Welkom hier! We hebben goed nieuws voor jullie!!" ren der democratische strijders kan van in vloed zijn geweest op deze stemming. In het bijzonder heerscht echter bezorgdheid over de maatregelen en motieven van Roosevelt. In het Congres heeft men toenemend den indruk, dat aangelegenheden, niet zoo open- liik en eerlijk jegens congres en volk zijn be handeld als eigenlijk te verwachten was ge weest. Wanneer Roosevelt in zijn boodschap aan het congres en de kabinetsleden en hoo- ge officieren in hun verklaringen voor de vol tallige vergadering détails geheim houden, veroorzaakt dit het congres 'niet slechts be zorgdheid omtrent de eerstvolgende stappen der regeering, maar ook het gevoel, uitge sloten te zijn van dingen, waarover men la ter misschien eens f ersoonlijk rekenschap moet afleggen. Voorts is een reden voor deze ontevredenheid gelegen in de splitsing in de openbare meening ten aanzien van verschil lende maatregelen, zooals de verlenging van den dienstplicht, omtrent welker noodzake lijkheid volstrekt geen eensgezindheid be stond. New" York, 11 Augustus (D.N.B.): Naar de New York Enquirer uit Washing ton mejdt, voedt men in Congreskringen de .Krees, dat in geval van een vernietiging der Sovjetlegers door de Duitschers, wat als een niet te betwijfelen gebeuren wordt beschouwd Stalin en wellicht nog drie millioen andere communistische leiders naar de Ver. Staten zullen vluchten, aangezien voor hen geen ander land meer in aanmerking komt. Ge zien dg in den laatsten tijd van den kant van de Washingtonsche regeering naar vo ren gekomen sympathieën voor Stalin, aldus het genoemde blad, ligt het volkomen binnen het bereik van riet mogelijke, dat Roosevelt eens Stalin zal verwelkomen. T<jkio, 11 Augustus (D.N.B.): Dagelijks komen in Bangkok uit Malakka geëvacueerde Japanners aan, die eenslui dend melding maken van de toenemende on rust onder de bevolking ten aanzien van de Engelsche maatregelen, zoo meldt Domei uit de .Thailandsche hoofdstad. Sedert het bin nenrukken van de Japansche troepen in Fransch Indo-China is de houding van de Britsche autoriteiten tegen de daar wonende Japanners buitengewoon verscherpt. Alle Japanners wórden voortdurend gecontroleerd en na de blokkeering der saldi zijn verdere zaken onmogelijk. Daarom hebben de daar wonende Japanners 't voornemen uit Malak ka te vertrekken. Ook de reismogelijkheden voor Japanners in dit gebied zijn uiterst be perkt. Zij mogen zich slechts 24 uur in een plaats ophouden. Op een afstand van 30 km. van de Thailandsche grens is het autover keer verboden en in de treinen moeten de vensters gesloten resp. verduisterd worden. Intusschen zijn de Australische troepen die die aan de kust van Birma aan land zijn gegaan naar het grensgebied gebracht en verdere informaties melden, dat ook 10.000 man Chineesche troepen in Birma aange komen zijn. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.50 Kinderkoor „Zanglust" (opn.). 2.15 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de ChrisC Radio Stichting). 4.20 Vóór de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursb, 5.30 Voor de jeugd. 5.45 De Mandolinisten. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ensemble Amende. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Declamatie. 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 BerichtenEngelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „The Dutch Achievements in the Nether- lands Indies". Hilversum n 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.15 De Ramblers. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 De Gooilanders. 1.45 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Causerie „Wagner en de gedachte van Bayreuth". 3.00 Tweede acte van de opera „Der fliegende Hollander". 4.00 Arnhemsch strijkkwartet én gramofoon muziek. 5.00 Cursus „Het geestelijk karakter van ons volk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Pro- testantsch Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursb. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Omroep-Harmonie-orkest. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Brabantsch praatje. 7.10 BNO: Nieuwsberichten. 7.20 Voor de kleuters. 7.30 Luchtvaartcursus. 7.45 Reportage. 8.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste. 9.00 Boekbespreking. 9.15 Programma gewijd aan Roemenië. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Christ Radio Stichting). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Radiorede van Cudahy. Milwaukee, 11 Augustus (D.N.B.): De vroegere Amerikaansche ambassadeur in Brussel, Cudahy, heeft in een radiorede gepleit voor een wereldpacificatie. Hij herin nerde het Amerikaansche volk er aan, dat de deelneming aan den wereldoorlog een groote fout is geweest. Hij, Cudahy, heeft de herkie zing van Roosevelt bevorderd, aangezien hij de overtuiging had, dat Roosevelt de Ver. Staten verre wilde houden van een oorlog. Roosevelt kan, zoo zeide Cudahy, voor de Ver. Staten den vrede behouden, wanneer het Amerikaansche volk niet het rioofd verliest en optreedt tegen de oorlogspartij. GEVANGENISDIRECTEUR DOOR UIT BREKERS DOODGESCHOTEN. New York, 11 Augustus (D.N.B.): De directeur van de staatsgevangenis van Oklahoma is, naar uit Calester in den staat Oklahoma gemeld wordt, door vier uit de gevangenis uitgebroken gevangenen als gij zelaar meegenomen. Toen de vluchtelingen door achtervolgende politiemannen aange houden werden, werd de gevangenisdirecteur door de misdadigers doodgeschoten. Het kwam tot een schietpartij, met de politie, waarbij drie der gevangenen werden neerge schoten en twee politieagenten werden ge wond. Tokio, 11 Augustus (D.N.B.): De Yomioeri Sjimboen is van meening, dat Groot Brittanje en de Ver. Staten een offensief zijn begonnen tegen het Verre Oosten en in het bijzonder tegen Thailand. Het blad herinnert er in het .bijzonder aan, dat berichten over een bespreking tusschen Roosevelt en Churchill in omloop zijn, welke bespreking betrekking zou hebben op de je gens Oost-Azië te voeren politiek van de Anglo-Amerikaansche coalitie. Het blad schrijft, dat Groot Brittanje en de Ver. Staten ter opheldering van den toestand zich weer bewust moeten worden van de mo tieven, die geleid hebben tot het sluiten van het verdedigihgspact tusschen Japan'en Indo China. Engeland, aldus het blad, had de over- heersching van Indo-China in den zin, waar- hij het zich heeft willen bedienen behalve van de medewerkers van de Gaulle en van Sjoenking, ook van zijn eigen militaire macht. Vichy heeft derhalve volkomen het recht gehad om tot samenwerking met Ja pan over te gaan tot behoud van den vrede in Oost-Azië. Het Japansche blad spreekt vervolgens de hoop uit, dat Thailand ondanks de dreige menten en vleierijen van de Engelschen en Amerikanen zijn radicale missie niet zal ver geten. Thailand heeft uitdrukking gegeven aan zijn vastbeslotenheid om deel te nemen aan den wederopbouw van Oost-Azië door Mandsjoekwo te erkennen en een clearing overeenkomst met Japan aan te gaan. door 43 „Gevaarlijk, zou ik zeggen", antwoordde Foster. „Gevaarlijk, met een tikje raadselach tigheid. Hij is te lief om oprecht te zjjn. Sedert zijn aankomst heeft hjj niets anders gedaan dan in zijn zitkamer die vreeselijke sigaren zitten rooken". „Zou hij op dit uur al opgestaan zijn?" vroeg Hamer: „Hij stond om zes uur op en ontbeet. Giste renavond ging hij in zijn dagelijksche kleeding uit, na op zijn kamer gedineerd te hebben, en keerde voor middernacht terug. Hij zal hier en daar eens rondgekeken hebben". „Nu, ik wilde dat hij een anderen tijd voor dit verrassende bezoek uitgekozen had", brom de Hamer. „Ben je nog altijd aan boord van dat jacht?" vroeg Ned. „Ja. Ik slaap meestal op het dek. 't Is een prettig leven". „Je kunt hetzelfde leven leiden in Palm Beach of Newport", merkte zijn vaderlands lievende vriend op. Hamer schudde zijn hoofd. „Dat is niet waar", zei hij. „Te veel luidjes. Het gaat daar zoo weergaasch gekunsteld toe. En weet je..." „Ho maar!" viel Ned hem in de rede. „Het liefste en aardigste meisje, enzoovoort, na tuurlijk". „Wacht met spotten tot je haar gezien hebt", beet Hamer hem toe. Luke Wildburn, een man, die beschouwd werd als het in de wereld zeer ver gebracht te hebben, verwelkomde zijn zoon met warmte en een glimlachje. Hij was een flink, knap man, met iets flegmatisch in zijn bewegingen, dat de menschen voor gemaakt hielden, maar hem inderdaad aangeboren was. Ondanks de hitte, was hij onberispelijk gekleed; hij had blijkbaar brieven gedicteerd aan zijn typiste, die ver trok zoodra de twee bezoekers binnenkwamen. „Wel, jongmensch, je werd zeker ongaarne weggeroepen?" zei hij, schoof zijn stoel verder van de tafel en sloeg zijn beenen over elkaar. „Dat zou u in mijn plaats ook niet graag ge wild hebben", antwoordde zijn zoon. „Is dit nu een tijd voor Parijs? Het verbaast mij, dat u het in dat costuum kunt uithouden". „Ik heb een afspraak met den President", zei Wildburn Sr. „en je weet, dat wij Ameri kanen meestal overdrijven, uit vrees van niet het goede te gullen doen. Wat zeg jij er van, Ned?" „Gedurende de maand Augustus, sir, is zelfs in diplomatieke dringen in de morgenuren eenige losheid in kleeding geoorloofd". „Hoor hem eens aan", grinnikte Luke Wild burn. „Hij is een wandelende encyclopaedie. Hij zal je het juiste raden wat je zeggen moet, wanneer je voorgesteld wordt, hetzij aan een cocotte, een prinses, of een gekroond hoofd. 4k zou niet weten wat ik zonder Ned moest beginnen". „Dank u, sir," antwoordde de jonge man. „Intusschen, Hamer, zul je trek hebben in een ontbijt. Ik zal er om schellen. Ned, om half twaalf moet er een auto voorkomen voor mijn bezoek, en daarna kunnen jij en Hamer ergens gaan lunchen. Ik ben door den Presi dent uitgenoodigd. Vader en zoon gingen de andere kamer bin nen, nadat Ned vertrokken was. „En je neemt het er zeker goed van, jong mensch?" vroeg Luke. „Ik amuseer mij best", antwoordde zijn zoon, „maar heb toch niet geheel leeg gezeten. Ik schreef twee artikelen per week voor de krant en heb veel gejezen. Intusschen, wat ik u zeg gen wilde. Ik had het u over een paar dagen willen schrijven, maar ik heb mij verloofd". Zijn vader trok zijn wenkbrauwen-op. „Wees daar voorzichtig mee", ried hij. „Dit is Frankrijk, niet Amerika. Als je die dingen hier begint, zit je er voor je leven aai^vast". „Ik hoop dat dit bij mij het geval zal zijn", antwoordde Hamer. „En u zult hetzelfde ho pen, nadat u, om mijnentwil spoedig met mijn verloofde kennis gemaakt zult hebben". „Verwaande jongen! Hoe oud ben je eigen lijk, Hamer?" „Zesentwintig, vader". „Een jaar ouder dan ik dacht. Welnu, het doet mij in elk geval pleizier, dat je niet een van die overdreven sportmaniakken bent. Of schoon je er wel uitziet alsof je veel aan sport doet". „Ik zwem driemaal per dag, speel bijna da gelijks tennis, en roei veel, om mijn spieren in conditie te houden". „Och", antwoordde zijn vader, „niet iedere man wordt eerzuchtig geboren. Maar vertel m(j eens meer van die jonge dame. Zeker een Francaise Een herbergiersdochter of een prinses?" „Zoo tusschen beide in. Haar vader, de Mar kies de Montelimar, bewoont een kasteel en is in verscheidene Europeesche hoofdsteden Fransch gezant geweest", lichtte Hamer hem in. „Hij zal wel in uw smaak vallen. Voor een Franschman, heeft hij een vrij ruimen blik" „De naam komt mij bekend voor", antwoord de Luke Wildburn na een korte aarzeling. „Als het zoover is, zal ik natuurlijk graag met de familie kennis maken. Intusschen, je kent mijn vooroordeelen. Ik loop niet zoo hard met de Franschen weg... En wat is dat voor een jacht, dat van jou?" „De „Paradijsvogel"," antwoordde zijn zoon met eenige verbazing. „Een 30-tons schoener, door een Franschman voor zijn huwelijksreis gebouwd, met hut en salon. Juist groot ge noeg-voor rnjj om mee te kruisen, ofschoon ik dat den laatsten tijd niet veel gedaan heb". „Is het van goede motoren voorzien?" „Diesels. Waarom gaat u niet mee om het eens te bezichtigen?" „Misschien komt het er weieens van. En ben je er erg op gesteld? En hoeveel heb Je er voor betaald?" „Ja, ik houd er van, en het kostte rnjj acht tien honderd pond. Niet bizonder goedkoop, maar ik vond dat het dit waard was." „En je kocht hét in Marseille?" nietwaar?" „Kijk, hoe weet u dat, vader?" vroeg Hamer, verbaasder dan ooit. „Ik herinner mij niet, dat ik u er ooit over geschreven heb". „Dat heb je niet en toch weet ik het", antwoordde Luke glimlachend. „En nu zal ik je een kans geven om een goeden koop te slui ten. Jg hebt er achttienhonderd pond voor be taald, zeg je, en ik wil het van je koopen voor vijfduizend". Deze woorden van zijn vader bezorgden Ha mer misschien den grootsten schok, van zijn leven. Hij liet zijn sigaret op het vloerkleed vallen en zijn mond viel open. Er was geen twijfel aan, of Luke Wildburn had in ernst gesproken Hij lachte om de verbijstering van zijn zoon, maar zag er niet uit alsof hij gegek scheerd had, „Kom, Hamer, kijk niet zoo beteuterd", ver maande hij. „Houd je kordaat. Ik wil de „Pa radijsvogel" voor vijfduizend pond van je koo pen; je kunt deze kamer verlaten met de cheque in je zak". „Waarom, voor alles ter wereld, wenscht u het jacht te koopen?" vroeg Hamer, nog niet geheel en al bekomen. Z(jn vader tipte de asch van zijn sigaar in het aschbakje. „Dat zal ik je op zekeren dag misschien ver tellen", zei hij. „Voor 't oogenblik doet het er minder toe. De vijfduizend pond zijn tot je be schikking, en wil je een ander jacht van iets meer koopen, dan zal ik daar niet op kijken. Welnu Hamer? Een bemanning heb ik al. Wanneer kan die aan boord komen?" „U ontneemt mij letterlijk den adem", merk te zijn zoon op. „Weet u wel, dat bijna iedereen in de buurt mijn jacht heeft willen koopen?" Luke Wildburn schrok zichtbaar. „Wie be doel je met „iedereen"?" "Ten eerste, Monsieur Edouard Mermillon, den Minister van Buitenlandsche Zaken. Dan Generaal Perissol, den chef van de geheele Fransche Politie. Deze heeft, mij geen bepaald bod gedaan, maar zijn belangstelling is gemak kelijk daaruit af te leiden, dat zijn hartsvrien din, een zeer mooie vrouw, op een nacht naar mijn jacht gezwommen en mijn hut onderst boven gekeerd heeft. Ten derde is er nog een danseres, maar die zal u niet interesseeren". „Nog iemand anders?" „Die mij een direct bod gedaan heeft, neen. Maar Lucienne zoo heet mijn verloofde heeft mij laten beloven, dat ik het haar als huwelijksgeschenk geven zou". Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6