Gemeenteraden DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 21.10 uur MOSKOU gebombardeerd Japanners verlaten HONGKONG Drie nieuwe ministeries te Vichy MELK EN TAPTEMELK Nostra res agitur VRIJWIL! N EGIOEN 0 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOE N SDAG 13 AUGUSTUS 1941 Burgemeester benoemt de wethouders Middenstandsdip'oma weldra algemeen vereischt Dutischland strijdt voor Europa f Dnitsch weermachtbericht J Radiorede van Pétain versterkt Werkzaamheid der politieke partijen in bezet Frankrijk verboden Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.20 uur heldersche courant Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9308 RAADSLIEDEN UIT DE VOLKSGENOOTEN WORDEN OOK DOOR HEM GEKOZEN. Gisteren is gepubliceerd de achtste veror dening voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende bijzondere maatregelen op administratief gebied. Daarin is bepaald dat: (1) De werkzaamheden van de gemeente raden en van de provinciale staten blijven rusten. Verkiezingen voor deze vertegenwoor digende lichamen, vinden niet plaats. (2) Verder blijven de werkzaamheden rusten: 1) Van de colleges van burgemeester en wethouders; 2) van Gedeputeerde Staten; 3) van de commissies, gevormd uit de Staten-Generaal 4) van de stembureaux (artikelen 32, 33 en 58 van de Kieswet). (3) De werkzaamheden van de gemeente lijke commissies blijven rusten, voor zoover de burgemeester zulks bepaalt. Hetzelfde geldt ten aanzien van de werkzaamheden van de provinciale commissies, voor zoover de commissaris der provincie zulks bepaalt. Voorschriften inrichting meentebestuur. ge- Art. 3. De taak van den gemeenteraad en van 't college van burgemeester en wethou ders wordt door den burgemeester waarge nomen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de taak van die gemeentelijke commissie, wel ker werkzaamheid blijft rusten op grond van een beslissing overeenkomstig het be paalde bij artikel 1, lid 3 eerste volzin. Art. 4. (1) De burgemeester benoemt voor den tijd van zes jaren ten minste twee. doch niet meer dan zes wethouders, ten einde hem bij het besturen der gemeente te ver tegenwoordigen. (2) Raadslieden der gemeente (artikel 7) kunnen niet tot wethouder worden benoemd Art. 5. (1) De benoeming van een wethou der behoeft de toestemming van het toe zichthoudend orgaan. (2) Met toestemming van het toezicht houdend orgaan kan de burgemeester een wethouder te allen tijde ontslaan. De bur gemeester dient een wethouder terstond te ontslaan, indien het toezicht houdend or gaan zulks verlangt. (3) De burgemeester bepaalt de volgorde, waarin de wethouders worden geroepen om als zijn algemeene vertegenwoordiger op te treden. In de gevallen, bedoeld in het twee de lid van artikel 84 der gemeentewet, wor den de noodige maatregelen door het toe zichthoudend orgaan getroffen. Art. 6. (1) Het toezicht houdend orgaan, den burgemeester gehoord, bepaalt: l) het getal der wethouders; 2) hoeveel wethouders bezoldiging genieten; 3) het bedrag der wedde der bezoldigde wethouders. (2) De wethouders worden beschouwd als gemeente-ambtenaren in den zin van de Ambtenarenwet 1929. (3) De bezoldigde wethouders vervullen hun ambt als hoofdberoep. Benoeming raadslieden der ge meente. Art. 7 (1) De burgemeester benoemt raads lieden der gemeente uit de gezamenlijke volksgenooten. die ingezetenen der gemeente zijn. (2) Het getal der raadslieden is vastge steld overeenkomstig het bepaalde bij art. 5 van de Gemeente wet, met dien verstande, dat het telkens de helft van het met een verminderde, aldaar aangegeven getal der leden bedraagt. (3) Wethouders kunnen niet tot raadslie den der gemeente worden benoemd. (41 Het bepaalde bij art. 21, 22, 23, 25 en 26 van de Gemeentewet ten aanzien van de voorwaarden voor het lidmaatschan van den gemeenteraad en van de daarmede on- vereenigbare betrekkingen en verrichtingen is op de raadslieden der gemeente van over eenkomstige toepassing. Art. 8. (1) De benoeming tot raadsman der gemeente kan worden geweigerd en het ontslag als zoodanig kan worden verlangd, wanneer daarvoor een gewichtige reden be staat. (2) Als gewichtige reden wordt in het bij zonder aangemerkt het feit, dat de benoem de 1) reeds meer dan zes jaren zonder On derbreking een openbaar ambt onbezoldigd heeft vervuld; 2) een geestelijk ambt ver vult; 3) over meer dan twee personen voogd of curator is: 4) meermalen of lang durig buiten de gemeente vertoeft; 5) aan houdend ziek is. of ouder dan zestig jaren. Art. 9. (1) De burgemeester deelt de be noeming tot raadsman der gemeente onver wijld aan het toezicht houdend orgaan mede (2) De burgemeester dient een raadsman der gemeente terstond te ontslaan, wanneer het toezicht houdend orgaan zulks verlangt. Art. 10. (1) De raadslieden der gemeente hebben tot taak: 1) den burgemeester bij het besturen der gemeente van raad te die nen en voorstellen te doen; 2) de inwoners begrip bij te brengen omtrent de maatrege len van den burgemeester. (2) De raadslieden der gemeente worden als zoodanig niet bezoldigd. Art. 11. (1) De raadslieden der gemeente zijn verplicht over aangelegenheden der gemeente, van welke zij in hun hoedanig heid van raadsman der gemeente kennis krijgen, overeenkomstig dezelfde grondsla gen als de gemeente-ambtenaren geheim houding te bewaren. (2) Aan een raadsman der gemeente, die zijn geheimhoudingsplicht opzettelijk of door grove schuld schendt, kan op vordering van den burgemeester door het toezicht hou dend orgaan een boete van ten hoogste tienduizend gulden worden opgelegd. (3) De boete (lid 2) wordt, met inachtne ming van het bepaalde bij de wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) op de invorde- Zonder handelskennis en cre- dletwaardigheid mag dan nie mand meer een zaak beginnen. Men schrijft aan het Alg. Hdbl.: Sinds de inwerkingtreding der Vestigings wet Kleinbedrijf 1937 zijn thans zeven exa mens afgenomen voor het middenstands diploma algemeene handelskennis. Tot he den behoorde het bezit van dat diploma tot de eischen van de vestiging in die branches, welke na eigen aanvraag onder de bepalingen der wet gekomen zijn. Het ligt intusschen in de bedoeling der over heid om, zeer waarschijnlijk reeds op kor ten termijn, te beslissen, dat voortaan geen enkele nieuwe vestiging van een midden standszaak wordt toegelaten wanneer de ondernemer niet tenminste voldoet aan de eischen van handelskennis en credietwaar- digheid. Het doet er dan niets aan toe, of in de betreffende branche vakeischen gesteld zijn. Dit is dus een reden te meer voor allen, die in de toekomst een eigen zaak hopen te beginnen, om de studie voor het midden standsdiploma aan te vatten. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wil, dat het examen, meer dan tot heden nog geschiedde, gericht wordt op de practijk. Studeerenden zullen daarom goed doen een opleiding te bezoe ken, waarvan zij vertrouwen kunnen, dat de leeraren op de hoogte zijn en blijven van betgeen gevraagdwordt. Dat zijn dus de cur sussen, welke uitgaan van een onderwijsin stelling van een der drie middenstands bonden. Deze instellingen toch staan in voortdurend contact met het departement en haar bureaux geven alle voorschriften en wenschen terstond aan de aangesloten cursussen door. Hoofdkwartier van den Führer, 12 Aug (D.N.B.): Het opperbevel der weermacht deelt mede! De operaties aan het Oostelijke front blijven zich gunstig ontwikkelen. Ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht militaire installaties te Mos kou en verscheidene belangrijke spoor wegknooppunten gebombardeerd. Op spoorwegemplacementen werden groote branden en hevige ontploffingen verooi- Motortorpedobooten hebben in den nacht van 10 op 11 Augustus bij een vaart naar de Britsche kust een krachtig door torpedojagers beschermd convooi aange vallen. In weerwil van het zware weer en den hevigen afweer drongen zij tot midden in het convooi door en brachten een gewapend koopvaardijschip van 6000 ton tot zinken. Aan de Atlantische kust heeft 'n blokkade breker der marine een Britsch gevechts vliegtuig neergeschoten. Op den Atlan tischen Oceaan, ten westen van Cadiz. heeft een gevechtsvliegtuig voor grooten afstand een tankschip van 8000 ton ver nietigd. Bij den aanval op de reede van Suez in den voorlaatsten nacht, werden twee groote koopvaarders ernstig getroffen door de bommen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen. Britsche vliegtuigen hebben m den at- geloopen nacht bommen op West-Duitsch- land laten vallen. Op eenige plaatsen, vooral te Duisburg, werden gebouwen vernield of beschadigd. Systeemlooze aan- valspogingen van Sovjetvliegtuigen °P het noordoosten van Duitschland hadden geen enkele uitwerking. ring van 's Rijks directe belastingen, in gevorderd. Art. 12. (1) De raadslieden der gemeente worden voor vier jaren benoemd. (2) Het ambt van raadsman eindigt eer der: (1) waneer hij zijn woonplaats buiten de gemeente overbrengt; (2) wanneer hij wordt ontslagen. Ra adsliedenverg adering Art. 13. (1) De burgemeester roept de raadslieden der gemeente ter vergadering bijeen in alle gevallen,.waarin ingevolge de voorschriften van de gemeentewet een be sluit van den gemeenteraad was vereischt. (2) De burgemeester stelt de dagorde vast. De vergaderingen zijn openbaar, wanneer de burgemeester zulks bepaalt; dit wordt openlijk bekend gemaakt (3) Ter vergadering worden de afzonder lijke onderwerpen der dagorde besproken. Er wordt niet gestemd, noch een besluit ge nomen. De raadslieden der gemeente zijn verplicht hun meening kenbaar te maken, wanneer deze van die van den burgemeester afwijkt. Zoodanige uitingen dienen in de notulen der vergadering te worden opgeno men. (4) De burgemeester dient den raadslie den der gemeente onverwijld zijn beslissing in zake ieder besproken onderwerp op een geschikte wijze mede te deelen. (5) Kan de afdoening eener aangelegen heid geen uitstel lijden, dan kan de burge meester van de beraadslagingen ter verga dering afzien. Hij dient den raadslieden der gemeente onverwijld de wijze van afdoe ning op een geschikte wijze mede te deelen. (6) De burgemeester kan den raad van de raadslieden der gemeente ook anders dan ter vergadering in winnen. (7) De burgemeester kan ook van andere volksgenooten vorderen, dat zij hem in be paalde aangelegenheden, rakende het be stuur der gemeente, van raad dienen. Volks genooten, die ingezetenen der gemeente van bovenbedoelden burgemeester zijn, zijn ge houden aan de overeenkomstig het bepaalde bij den eersten volzin door den burgemees ter aan hen gerichte vordering te voldoen Art. 15 (1) Toezicht houdend orgaan over alle aangelegenheden, met uitzondering van die betreffende den waterstaat, is 1) voor de gemeenten 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken; 2) voor alle overige gemeenten de commissa ris der provincie, onverminderd hetgeen bij de geldige voorschriften is bepaald omtrent de bevoegdheid van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Darlan's positie Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pé tain, heeft gisteravond om negen uur voor de Fransche radio een politieke rede ge houden. Pétain hield zich in de eerste plaats be zig met den toestand van onrust, die in Frankrijk heerscht, het gezag van zijn re geering in twijfel trekt, en ertoe bijdraagt dat de gegeven bevelen dikwijls slecht wor den uitgevoerd. In een atmosfeer van valsche geruchten en gekonkel zoo vervolgde Pétain, wor den de krachten van den wederopbouw ont moedigd en andere krachten pogen haar plaats in te nemen. Deze onrust wordt door de Londensche radio en door een bepaalde pers nog versterkt. In het tweede deel van zijn rede behan delde het staatshoofd de betrekkingen met Duitschland, die door een wapenstilstands overeenkomst zijn geregeld, welke slechts voorloopig van karakter kan zijn. naar hij betoogde. Verder sprak hij over de samenwerking, die de rijkskanselier in October van het vorige jaar heeft aangeboden onder omstan digheden, welke groote hoffelijkheid hij weet te waardeeren. Het staatshoofd ging toen over op de ver houding met de V. S. Weliswaar is de par lementaire democratie in Frankrijk dood, al dus Pétain, maar zij had ook weinig ge meenschappelijke trekken met de democra tie in de V.S. De Amerikaansche pers heeft Frankrijk dikwijls slecht beoordeeld. Moge zij er naar streven Frankrijk beter te be grijpen. Vervolgens hield de maarschalk zich be zig met de geestelijke verwarring in de Fransche binnenlandsche politiek. Deze verwarring spruit vooral voort uit de traag heid, waarmede de nieuwe orde wordt op gebouwd. De nationale revolutie is nog geen feit geworden Dat komt daar vandaan, dat de partijgangers van het oude regiem of de dienaars van de trusts zich tusschen hem, Pétain, en het volk hebben geschoven. Om het verzet van alle tegenstan ders der nlenwe orde te overwinnen, moeten al hnn ondernemingen ter stond verbrijzeld en hnn cheis gede cimeerd worden. Inzonderheid is hij voornemens Frankrijk te bevrijden van de „verachtelijke voogdij van den geldbuidel." De maarschalk wees vervolgens op het feit, dat nog meer dan een millioen Franschen zich in gevangenschap bevinden, hetgeen den opbouw van een nieuw, duurzaam ge bouw bemoeilijkt In zijn verdere uiteenzettingen roerde de maarschalk enkele principieele moeilijkhe den bij den opbouw van den nieuwen Fran schen staat aan. Het is niet voldoende, al dus Pétain, wetten uit te vaardigen en te bouwen. Het is noodig te regeeren. Frankrijk kan slechts geregeerd worden met instem ming van de openbare meening, hetgeen on der een autoritair bewind zeer noodzakelijk is. Deze onenbare meening is evenwel tegen woordig gespleten. Tot slot besprak het staatshoofd de van daag officieel bekend gemaakte wijzigingen in de regeering en vermeldde in het bijzon der, dat hij aan admiraal Darlan, tegenover wien deze openbare meening zich niet steeds rechtvaardig had betoond, maar die het staatshoofd steeds moedig en loyaal ge steund had, het ministerie van nationale defensie heeft overgedragen, opdat hij recht streeks zijn invloed kan uitoefenen op de gezamenlijke Fransche strijdkrachten te land. te water en in de lucht. Hierna maakte Pétain een reeks maatre gelen bekend, die hij genomen heeft ter ver zekering van een gunstiger sfeer voor de regeering. vooral een verbod van werkzaam heid voor alle politieke partijen en politieke groepen in het onbezette gebied. Deze par tijen mogen in de toekomst openbare noch besloten vergaderingen houden. Voorts is haar uitdeeling van pamfletten en aanplak king van plakkaten verboden. Overtredin gen worden met ontbinding bestraft. Tokio, 12 Aug. (DNB). Naar „Tokio Nitsji Nitsji" meldt zijn nog meer Japansche vrouwen en kinderen uit Hongkong geëvacu eerd daar de levensomstandigheden in de ze stad met den dag onverdragelijker wor den. Vele levensmiddelen zijn in het geheel niet meer te krijgen, daar er alleen export is toegestaan naar Engelsche gebieden is de handel buitengewoon ingekrompen. 'Door deze ontwikkeling wordt de bevolking ver sterkt in haar anti-oorlogs en anti-Engel- sche houding. Bij een onlangs gehouden luchtbescher mingsoefening hebben Chineezen borden in de straten rondgedragen met het opschrift „Geeft Hongkong aan China terug". Tevens zijn pamfletten verspreid met den inhoud: „Wij willen niet verder door de Engelschen mishandeld worden". De politie heeft toen talrijke arrestaties verricht. Vichy, 12 Aug. (DNB) Officieel wordt be kend gemaakt, dat op grond van de beraad slagingen der regeering der laatste dagen drie nieuwe ministeries zijn opgericht, en wel een ministerie voor de nationale verde diging, dat in handen komt van den plaats- verv. minister-pres. Adm. Darlan, alsmede twee ministeries van staat, die zijn over gedragen aan Moeisset, tot dusver staats secretaris in het vice-presidentschap, en aan Romier, den nauwen medewerker van maar schalk Pétain in diens kabinet. Voorts is de ministerraad tot acht ministers uitgebreid. Voortaan zullen tot den ministerraad be- hooren: Plaatsvervangende minister-president en minister voor de nationale verdediging, van buiten landsche zaken en marine is vlootad- miraal Frangois Darlan. Voorts minister van oorlog, legergeneraal Huntziger, minister van justitie Barthelemy, minister van bin nenlandsche zaken Ducheu, minister van financien en handel, Bouthillier, minister van landbouw Caziot, alsmede de beide pas benoemde ministers van staat Moisset en Romier. Houd de blauwe band op de bussen in het oog. De directeur van den Keuringsdienst van Waren te Amsterdam schrijft aan het Alg. Hdbl.: Sinds 3 Augustus verkoopen de melkhan delaren voor kinderen en zieken melk (met 2,5 pet vet) op bon, voor volwassenen tap temelk (zonder vet) zonder bon en tegen iets lageren prijs. De kooper dient zelf op te letten, dat hij op den bon ook werkelijk melk ontvangt en geen taptemelk. Om hem de onderscheiding mogelijk te maken is voorgeschreven, dat de taptemelk- bussen met groote letters, wit op blauw, het opschrift „taptemelk" moeten dragen. De Keuringsdienst controleert, of de melk bussen melk, de taptemelkbussen taptemelk bevatten. Zooals bij iederen anderen koop zie men dus ook bij den dagelij kschen koop van melk toe, wat men ontvangt, en neme daarvoor desnoods de moeite de trap af te komen. Het gaat om de voeding van kinderen en zieken! Dat beteekent: Onze zaak wordt verdedigd. Zoo is het ook. Onze zaak, dat wil zeg gen, de zaak van het Nederlandsche volk, van geheel Europa, wordt verdedigd aan het Oostfront. Daar strijdt de Duitsche weermacht, samen met de legers der ver bonden mogendheden, samen met de le gioenen uit alle beschaafde landen, tegen de Sovjethorden. Daar aan het oostfront wordt onze zaak verdedigd en afdoende, dat bewijzen de berichten die geregeld binnenkomen en waarin in sobere bewoordigen de geweldige successen worden vermeld. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd en daarom Nederlanders, is het onze plicht, dat zooveel mogelijk landgenooten aan den strijd deelnemen. Inderdaad er strijden reeds duizenden Nederlanders in de Waffen S.S. er zijn pas weer eenige contingenten vrijwilligers naar Krakau vertrokken, maar er zijn nog tienduizenden flinke kerels, die wakker ge schud moeten worden, om tot besef te ko men, dat een Nederlandsche zaak door Ne derlanders verdedigd moet worden. Aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd, het is dus ook uw dure plicht om u te melden bij het KONINGINNEGRACHT 22, DEN HAAG. De strijd aan het Oostelijk front Waar hardnekkig tegenstand geboden wordt, moeten de Dnitsche soldaten den wijkenden bolsjewisten lederen meter grond betwisten, tot dat het terrein van vijanden is gezuiverd. (Atlantic-Holland).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1