Engeland roept lapan een halt toe Nedirlandsctie officieren DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 21.08 uur Wederom Duitsche successen in de lucht naar het Oostfront VRIJWIL N Veilingdwang ook voor groenten en fruit? Vliegtuigramp eischt 22 dood en KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941 Elke bedreiging van Thailand zal ernstige gevolgen hebben 244 vliegtuigen in 24 uur neergeschoten TOEZEGGINGEN AAN TURKIJE EEN UITSPRAAK VAN CHURCH1LL Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.21 uur Duitschland strijdt voor Europa f Sovjets wijken naar de Zwarte Zeehavens HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 93C9 TOKIO DREICT MET SCHERPE REACTIE OP AMERIKAAN- SCHE LEVERANTIES NAAR WLADIWOSTOK. Naar verluidt hebben de Vereenigde Staten en Engeland de Japansche re geering ingelicht welke politiek zij voor het geval van een verder Ja- pansch doordringen naar het Zui den, zouden inslaan. De ambassa deurs van de twee Angelsaksische mogendheden hebben, naar men van betrouwbare zijde verneemt, tot dit doel onlangs besprekingen gevoerd met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Craigie zou, volgens U. P., Tojoda Maandag heb ben verklaard, dat iedere Japansche handeling, die door Engeland als een bedreiging van Thailand wordt op gevat, een zeer ernstige verhouding tusschen Engeland en Japan ten ge volge zou hebben. Hij hoopte, zoo heeft de Britsche ambassadeur er aan toegevoegd, dat Japan deze waar schuwing ter harte zou nemen. De nieuwe Engelsch-Amerikaansche po ging om druk op Japan te oefenen valt sa men met de van Japansche zijde openlijk geuite bezorgdheid over de Amerikaansche materiaaltransporten naar Wladiwostok. Mo gelijk met het oog hierop heeft de minister DE RIJKSCOMMISSARIS NEEMT AFSCHEID. 's-Gravenhage, 13 Augustus: Gistermiddag heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijks minister Seyss Inquart, in aanwezigheid van den höheren SS.- und Polizei-Führer SS.- Gruppenführer Rauter, commissaris-generaal Schmidt en luitenant-generaal Seyffardt, af scheid genomen van de Nederlandsche offi cieren, die de eenheden van het Nederland sche legioen in den strijd tegen het bolsje wisme zullen leiden. Nadat de verschillen de officieren door luitenant-generaal Seyf fardt waren voorgeseld aan den Rijkscom missaris, richtte deze een toespraak tot hen, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn waar deering voor het vrije besluit dat bij ieder van oorlog, Tojo, naar officieel wordt be kend gemaakt, een conferentie van een uur gehad met den keizer, tijdens welke audiën tie kwesties, die tot Tojo's competentie be- hooren", werden besproken. De „Jomioeri Sjimboen" richt zich in een hoofdartikel tot Thailand, welk land het blad er voor waarschuwt niet naar het En- gelschAmerikaansche kamp over te loo- pen. Engeland en de Vereenigde Staten, al dus dit blad, hebben het tot dusverre niet klaargespeeld (afgezien van de bezetting van IJsland) profijt te trekken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjet Unie. Wat heeft echter de bezetting van IJsland gebaat, zoo vraagt het blad, om de Duit- schers op te houden? Als de Engelschen en de Amerikanen steeds maar uit de verte jammeren zonder het ernstige plan te heb ben zelf in te grijpen, dan zullen andere landen, die zij in den oorlog storten, slechts worden opgeofferd. Het spijt ons daarom voor elk land, dat zich bij het Engelsch Amerikaansche blok aansluit. De Japansche militaire woordvoerder Akijama hééft gezegd: Met het oog op de door de Ver. Staten ondernomen omsinge ling van Japan moet dit land zich afvra gen, of de Amerikaansche leveranties naar Wladiwostok niet aan de Sowjetlegers in het Verre Oosten ten goede komen en of de Sowjet Unie en de Ver. Staten niet tegen Japan zullen samengaan. Akijama meent, dat vijandelijkheden tusschen de Sowjetunie en Japan „in de naaste toekomst zoo goed als onmogelijk zijn". Het is echter moeilijk reeds thans de wijzigingen na te gaan, die in de situatie kunnen intreden. De Japan sche maatregelen in Mantsjoekwo zijn van defensieven aard en aan de grens van Mantsoerije en de Sowjetunie is het, kleine incidenten daargelaten, rustig. De woord voerder bleek v. meening, dat 't Chineesch- Japansche conflict de oplossing dich ter is genaderd dan een jaar geleden. Het Japansche leger wenscht echter geen halve oplossing en is besloten, hetzij Tsjoengking te verpletteren, hetzij het tot samensmelting met Nanking te dwingen. Bij een dergelijke oplossing zou er voor Tsjang Kai Sjek een functie ter beschikking staan. Op het oogen- blik is het echter zonder belang de vraag te stellen, welke -functie dat zou zijn. De woordvoerder van het Japan sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft voor de pers verklaard dat eventueele Amerikaansche leve ranties van oorlogsmateriaal naar Wladiwostok een scherpe Japansche reactie zouden uitlokken. Of dit oor logsmateriaal door Sowjet- dan wel door Amerikaansche schepen naar Wladiwostok wordt gebracht, noem de de woordvoerder „van geen be lang", aldus S.P.T. Dinsdagavond warden de oud-officieren van het Nederlandsche leger, d* naar Rusland gaan met het Nederlandsch Vrijwilligers Legioen door den R.jkicommis- saris, dr. Seyss Inquart, in afscheidsbeioek ontvangen. De Rijkscomm.ssar.s begroet de officieren (Schimmelpenningh-Klein) afzonderlijk zijn oorsprong vindt in een Nederlandsch-volksch verantwoordelijkheids- bewustzijn. Later zal het Nederlandsche volk eens de- zen mannen dankbaar zijn, zoo zeide de Rijkscommissaris verder, dat zij in h^t histo rische conflict met vooruitziende blik hun plaats gekozen hebben aan de zijde, die den doodsvijand van het avondland en zijn cul tuur den vemietigingsstrijd heeft aangezeg Nederland is op grond van geografische economische omstandigheden niet in ne rechtstreeksche contact gekomen met ne bolsjewisme, dat Duitschland gedwonge heeft tot den strijd op leven en dood tegen het bolsjewisme. Daarom komt den Nederlanders, die den juisten weg uit eigen beweging gevonden hebben, bijzondere achting toe. De Rijks commissaris wees vervolgens op den volgza men trouw, die een doorslaggevend ken merk is geweest bij ieder groot hisf?™sc'' optreden van de Germaansche volkeren Daarop berust ook de met het volksche g weten van ieder overeen te brengen eed, dien de officieren van het Nederlandsche legioe moe .en afleggen voordat zij den strijd aan binden en waarin aan Adolf Hitier als op persten oorlogsleider van in den strijd tegen het bolsjewisme aaneengesloten naties on voorwaardelijke tróuw wordt beloofd. Nadat luitenant-generaal Seyffardt een dankwoord had uitgesproken, nam de rijks commissaris met een handdruk en den Sieg Heil-groet afscheid van de officieren van het Nederlandsche legioen. B e r 1 ij n, 13 Augustus (D.N.B.) De bolsjewiki en Engelschen hebben de laatste 24 uur in totaal 244 vliegtuigen ver loren, naar het zoo'juist verneemt, waarvan 184 Sowjet-toestellen, die door Duitsche ge vechtsformaties en luchtdoelartillerie wer- den vernietigd. Terwijl in het Oosten vier Duitsche toestellen niet op hun basis terug- keerden, deden zich in het Westen geen Duitsche verliezen voor. Bij een aanval van negen bommenwerpers der Sovjets onder escorte van acht jagers, heeft de bestuurder van een Duitschen ja ger, Oberfeldwebel Wintergerst, gisteren al leen zeven Bolsjewistische bommenwerpers neergeschoten. In aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat de 12e Augustus weer eens een zwarte dag voor de Britsche luchtmacht was. Bij de aanvallen, overdag en des nachts ondernomen op de Kanaal- kust en op Duitsch gebied, verloren de Engelschen in totaal 58 vliegtui gen, waartegenover geen Duitsche verliezen stonden. Bij den afweer der aanvallen van overdag werden 42 Britsche toestellen door jagers, afweergeschut en marine-artillerie neerge haald. Des nachts werden 16 machines ver nietigd. De versterkte Britsche luchtactie in het Westen stuit dus voortdurend op den ener gieken en succesvollen Duitschen afweer, ter wijl de Britsche actie, die zooveel risico me debrengt, geen schade aan oorlogsindustrie of militaire objecten heeft veroorzaakt. Men heeft den indruk, dat de grootere be: drijvigheid der Britsche luchtmacht wordt verklaard door druk van de Sowjets, die, zoo als begrijpelijk is, ontlast wenschen te wor den. In den noordelijken sector van het oos telijk front hebben Duitsche vliegtuigen van allerlei slag gisteren 180 vrachtauto's, vier treinen en 16 tanks- vernietigd, 15 bat terijen tot zwijgen gebracht en 27 stukken geschut buiten gevecht gestéld. Tijdens tal rijke, uitgestrekte vluchten gericht tegen de achterwaartsche verbindingen, werd een groot aatal andere treinen op stations en open trajecten beschadigd. De aanvallen strekten zich ook uit tot de zee, waar ten noordoosten van het eiland Oesel een vijan delijke torpedojager werd beschadigd. Verscheidene aanvallen van de Duitsche luchtmacht waren gisteren in den midden sector gericht op het station Brjansk. eG- bou wen emplacement werden zwaar be schadigd en de meeste spoorwagens geraak ten in brand. Bij aanvallen op troepencon centraties. kolonnes .verkeerswegen en stel lingen der bolsjewiki werden een pantser trein en 80 vrachtauto's vernietigd en elf stukken geschut benevens drie batterijen buiten gevecht gesteld. Een afschuwelijk schouwspel Bij de inneming van een vrij groot plaats je zagen de Duitsche soldaten een afschu welijk schouwspel. De vluchtende bolsjewistische troepen hadden vrachtauto's vol met lijken van hun soldaten achtergelaten, waarvan er een ook in brand was geraakt. In een om singelende beweging werden de laatste vluchtende afdeelingen der bolsjewisten overmeesterd. Hei front ten zuiden van SL Petersburg. De kaart geeft het oostelijk gedeelte van Estland en het gebied ten zuiden van St. Petersburg aan. Uit de laatste Duitsche weermachtsbe- richten loopt het front als volgt in Estland zijn de Duitsche troepen ten westen van het Peipsi Meer opgerukt tot aan de Fin- sche golf. De plaatsen. Fellin, Doprat, Wesenberg en Kunda werden ingenomen, Reval is om singeld en een tweede Duitsche leger ope- reerd naar Narwa. Ten zuiden van het Peipsi Meer loopt het front via Pskof, langs Porkof, tot Staraja-Russa (een be langrijke plaats gelegen aan het Ilmen Meer) vervolgens buigt het front voorbij Parfino zuidelijk af en sluit aan bij de li nie Ostrof. (Ostrof ligt 50 km. ten zuiden van Pskof). STARAJAtROSSA WALCih */v_ "ARFINti O 35 SU rs XX> km KAART VAN PELl" „Vasthouden aan conventie van Montreux." STOCKHOLM, 13 Aug. (D.N.B.) De Engelsche nieuwdienst meldt, dat de Brit sche ambassadeur in Ankara op 10 Aug. den Turkschen minister van Buitenland sche Zaken een verklaring van de Britsche Het was op 20 Januari 1940, dat Chur- chill in het Lagerhuis verklaarde: „Het bolsjewisme is geen politiek systeem, maar een ziekte." Dit was naar aanleiding van het feit, dat de Sovjet-Unie het kleine dappere Finland had aangevallen. Sindsdien is het bolsjewisme waarlijk niet veranderd. Het is een gevaarlijke ziekte ge bleven, die zoo spoedig mogelijk moet wor den uitgeroeid. Bolsjewisme is Se kanker die vreet aan de Westersche beschaving, althans een ge vaarlijk gezwel in het lichaam van Europa, dat moet worden uitgesneden. Europa kan alleen dan weer gezond en gelukkig worden als het bolsjewisme radi caal wordt uitgebrand. Hier is geen com promis mogelijk, hier zouden zachte heel meesters stinkende wonden maken. Adolf Hitier heeft dit ingezien en de tienduizenden, die zich meldden voor de vrijwilligerslegioenen, hebben den Führer begrepen. Landgenooten, begrijpt dat het bolsjewisme te vuur en te zwaard bestreden moet worden, meldt u aan bij het regeering heeft overhandigd. Daarin zegt Groot-Brittannië aan Turkije zijn steun toe, voor het geval een Europeesche mogend heid een aanval op Turkije zou ondernemen De Britsche regeering, zoo wordt in de ver klaring gezegd, zal vasthouden aan de con ventie van Montreux en zal er voor zorgen dat de Dardanellen niet in handen van een andere mogendheid vallen. De Engelsche nieuwsdienst meldt verder, dat ook de Sovjet-ambassadeur in Ankara een dergelijke verklaring heeft doen toe komen aan het Turksche departement van Buitenlandsche Zaken. i (Van onzen Haagschen correspondent) In verband met moeilijkheden in den groente, en fruithandel, als go- volg van de blijkbaar te laag ge achte maximumprijzen, wordt invoe ring van veilingdwang ernstig over wogen, zooals deze o.m. ook reeds voor visch bestaat. Op deze wijze kan worden voorkomen, dat groen te en fruit den consument huiten da veilingen en den bonafide han del om bereiken en wordt anderzijds bereikt, dat aan teler, grossier en kleinhandelaar een redelijk winst percentage kan worden gegaran deerd, zonder dat de* prijzen voor d®n consument te hoog worden. Hierbij kan worden opgemerkt, dat ln ons gebied reeds veilings plicht bestaat, waaraan volgens on ze Langedijker berichtgevers streng de hand wordt gehouden. Transoceanische machine neer gestort Naar eerst thans bekend wordt, is Zon dagavond een vermoedelijk van een Britsch vliegveld in de richting Amerika gestart transoceanisch vliegtuig boven En geland neergestort, aldus U.P. waarbij minstens 22 menschen om het leven zijn gekomen. 200 man werden voor het zoeken naar de lijken aan het werk gezet. Eenigen der slachtoffers konden reeds worden ge borgen. Een later bericht meldt, dat een herders hond de ontdekking van het neergestorte vliegtuig heeft veroorzaakt. De boer G. Wason deed deze ontdekking Maandag, 24 uur na het ongeluk. Hij inspecteerde in een eenzame bergstreek zijn kudde schapen en runderen, toen hetg eblaf van den hond zijn aandacht trok. Hij vond een groote hoop vernielde vliegtuigresten en in de na bijheid daarvan tien lijken. Watson snelde huiswaarts en waarschuwde de autoritei ten. Dadelijk werden toen opsporingsploegen gevormd die den geheelen nacht door het werk voortzetten. De gevonden lijken wer den naar het naastbijgelegen dorp vervoerd Men vond de lichamen over een vrij groot bergterrein verspreid. De „Popoio di Roma" meldt hierover uit- New York, zoo vernamen wij uit Bome, dat het vliegtuig kort na het vertrek in Enge land is neergestort. Naar verluidt vloog het toestel in den geregelden dienst tusschen Engeland en CaYiada. Onder de 22 slacht offers bevonden zich 7 Amerikanen en 8 Ca- nadeezen. Koninginnegracht 22, "s-Gravenhage. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 13 Augustus (DjN.B.): Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In de zuidelijke Oekraine achtervolgen divisies infanterie en snelle troepen van het Duitsche leger en van de bondgenoo- ten den naar de havens van de Zwarte Zee wijkenden vijand. De Sowjets wer den tot den strijd >?enoopt en leden zware verliezen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front brachten aanvallen van Duitsche troepen nieuwe successen. Vrii sterke formaties gevechtsvliegtuigen be stookten in den afgeloopen nacht belang rijke spoorwegknooppunten in het ge bied ten westen van Moskou op doeltref fende wijze met brisant- en brandbom men. In den strijd tegen de Britsche ravitaii- leeringsscheepvaart vernietigden gevechts vliegtuigen overdag bij de Faroer-eilan den twee vrachtschepen, met tezamen 14.000 b.r.t en brachten in den afgeloopen nacht voor de Oostkust van Schotland een koopvaardijschip van 5.000 b.r.t tot zin ken. Succesvolle nachtelijke aanvallen van het Iuchtwapen waren voorts gericht op wapenfabrieken in Birmingham, als mede op havenwerken van Great-Yar- mouth en Ramsgate. Andere gevechts vliegtuigen bombardeerden verscheidene vliegvelden op het eiland. Bij den in het weermachtsbericht van 12 Augustus gemelden aanval van torpedo- motorbooten in het Kanaal, werd nog een schip van 4.000 b.r.t getorpedeerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche tor pedovliegtuigen concentraties voertuigen en auto's van den vijand ten zuidoosten van Solloem vernietigd. Bij een luchtaan val op het Britsche vliegveld Abu Sueir in den nacht van 11 op 12 Aug. werden door bomtreffers groote branden en he vige ontploffingen in hangars en munitie opslagplaatsen veroorzaakt Pogingen van het Britsche Iuchtwapen om gisteren overdag West-Duitschland en de kust van het bezette gebied aan te vallen, mislukten op den Duitschen af weer. Jagers, luchtdoelartillerie en ma rine-artillerie schoten hierbij 42 Britsche vliegtuigen omlaag. Er ontstonden geen eigen verliezen. Britsche bommenwerpers lieten vannacht op verschillende plaatsen van West- en Noord-Duitschland bom men vallen. De burgerbevolking leed eeni- ge verlizen. Nergens ontstond schade aan bedrijven van militairen aard of bedrijven die van belang zijn voor de oorlogvoering. Nachtiagers, luchtdoelartillerie en mari ne-artillerie schoten 16 der aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1