Aspirin RADIO HET RAADSEL AAN BOORD Detailverkoop van groenten Vrijwil egioen d Tegenslag bij de aardappeldistributie „Die Nederlanders zijn in orde" Speciale rechtbanken voor politieke aangelegenheden De „Nederlandsche Opera" gesticht vastgestelde maximumprijzen. Inlevering van wapens door Nederlandsche officieren Joodsch grondbezit moet worden aangegeven De inkomstenbelasting over 1941 Extra vergoedingen PROGRAMMA NÉ) Interessante grepen Natte weer belemmerde het rooien; voorloopig IV2 K.G. be schikbaar. 's-Gravenhage, 16 Augustus: De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen. Gedurende de week van Zondag 17 tot en .met Zaterdag 23 Augustus a.s. geeft de met „31 reserve" gemerkte bon van;de bonkaart „diversen" recht op het koopen van D/2 kg. aardappelen. Met ingang van Vrijdag 22 Augustus a.s. zal wederom een nader aan te wijzen bon voor het koopen van 1% kg. aardappelen worden geldig verklaard. Deze bon zal der halve in de Donderdag-avondbladen worden gepubliceerd. Aangezien door tijdelijke moeilijkheden bij de aardappelvoorziening het rantsoen van 3 kg. per week momenteel niet geheel beschik baar gesteld kan worden, zal binnen den kortst mogelijken tijd dit tekort door een toe slag boven het rantsoen van 3 kg. worden aangevuld. Teneinde er voor te zorgen, dat zonder eenige uitzondering op de met „29 reserve" gemerkte bonnen het rantsoen daadwerkelijk verkrijgbaar is geweest, is voorts bepaald, dat op deze bonnen ook in de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. het rantsoen van 3 kg. nog kan worden afgeleverd. Het weer is uitermate ongunstig gebleven en daarom is de mogelijkheid om de aanvul lende hoeveelheid van iy2 kg reeds thans beschikbaar te stellen, niet aanwezig. Hier komt nog bij, dat een gunstige wending in het weer nu wellicht niet meer onmiddellijk tot het gewenschte resultaat zal leiden. In dien het mooi oogstweêr wordt, zullen de telers vermoedelijk in de eerste plaats trach ten het graan geborgen tè krijgen, waardoor zij uiteraard minder aardappelen zullen kunnen rooien en afleveren. De aardappel positie zal zich echter gaandeweg verbete ren. In verband met het bovenstaande moest evenwel thans owrden volstaan met 'n bon van IV2 kg. aan te wijzen. In vijf arrondissementen. Besluit no. 156/1941 behelst de instelling van twee nieuwe rechterlijke instanties: den vrederechter en het vredegerechtshof. Aan deze nieuwe organen wordt met uitsluiting van iedere andere rechterlijke instantie de berechting opgedragen van alle strafbare feiten, welke den politieken vrede binnen de volksgemeenschap in gevaar brengen of de hoogste politieke belangen van de volksge meenschap raken of uit politieke beweegre denen zijn begaan. Vrederechters worden ingesteld bij de vijf arrondissementsrechtbanken te 's-Hertogen- bosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden. Zij spreken recht in eerste instantie. Te gen de vonnissen van den vrederechter kan de verdachte hooger beroep instellen in de gevallen, waarin vrijheidsstraf of geldboete van meer dan f 200 is opgelegd, het open baar ministerie kan hooger beroep instellen in de gevallen, waarin een dezer straffen is gevorderd. Het vredegerechthof is een bijzondere ka mer bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, het spreekt recht met drie leden. De procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenha ge is tevens procureur-generaal bij het vre degerechtshof. Het vredegerechtshof beslist reeds in hoogste ressort.'tegen zijn beslissin gen betaan geen rechtsmiddelen. Onder de benoemden bevindt zich ook het oud-kamerlid Mr. J. E. W. Duys, te Lochem, die aangewezen is als rechter, tevens vrede rechter in de arrondissementsrechtbank te Arnhem. Door samenwerking tusschen het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten is de mogelijkheid geschapen te komen tot oprichting van een Nederlandsche Opera, welke als vaste bespeelster van den Stads schouwburg te Amsterdam zal optreden. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht No. 22. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan de verbruikers in rekening worden gebracht: EENHEIDSRIJWIELBANDEN: Tour buitenband Transport buitenband Tour binnenband Transport binnenband maat 23/1H f 2.00 28/1K f3.30 28/1%1/% f3.70 28/2 f 4.25 26/2 f4.00 28/1M f 0.68 28/1K f 0.87 28/1%1/% f 0.96 26/2 (ook ballon) fl.05 28/2 f 1.12 Voor montagekosten mag hoogstens f0.30 per band worden berekend. Bij gelijktijdige montage van een binnen- en buitenband mogen de montagekos ten slechts eenmaal in rekening worden gebracht. RUBBERCONSERVENGLASRINGEN: Middellijn binnen- en buitenmaat: 64 X 85 mm. met 2 lipjes 96 X U8 mm. met 2 lipjes 74 X 88 mm. 93 X 107 mm. 93 X 109 mm. 94 X U0 mm. 94 X 108 mm. 144 X 160 mm. In de vastgestelde maximumprijzen voor inmaakglazen (zie Bericht No. 15) zijn de rubberringen niet inbegrepen. Hiervoor mogen de bovenstaande prijzen afzonderlijk in rekening worden gebracht. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. f 0.03 K fO.Oö'A f 0.03 f 0.03 'A f 0.03X f 0.03 Vï f 0.03 Yi f 0.06 K Van 25 tot 30 Augustus a.s. 'sGravenhage, 16 Augustus: Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie maakt be kend: Nederlandsche beroeps- en reserve-of ficieren, inbegrepen de zich niet meer in ac tieven dienst bevindende officieren, zijn ver plicht, voor zoover zulks niet reeds is ge schied, tot inlevering van de van rijkswege ontvangen wapenen, munitie en uitrustings stukken, (de nog in actieve dienst zijnde of- cieren zijn van de inlevering der ontvangen houw-, steek- en stootwapens vrijgesteld.) Uit eigen middelen aangeschafte vuurwa penen en munitie van welken aard oop, uit gezonderd jachtwapenen, waarvan aanschaf fing, dragen en bezit volgens algemeen gel* dende voorschriften is geregeld. Na 14 Mei 1940 uit eigen middelen aange schafte houw-, steek- en stootwapenen. Houw-, steek- en stootwapenen, zoomede uitrustingsstukken, door Nederlandsche of ficieren voor 14 JMei 1940 uit eigen middelen aangeschaft, zijn, voor zoover deze voorwer pen zich in eigen bezit of dat van den erf genaam bevinden, van inlevering vrijgesteld. Aanschaffing van wapenen en munitie Van welken aard ook is den beroeps- en reserve officieren verboden. De inlevering moet plaats hebben bij den burgemeester van de woon en/of verblijf plaats van betrokkene, ten gemeentehuize, tenzij door den burgemeester een andere in leveringsplaats wordt aangewezen. De inleveringstermijn loopt van 25 tot en met 30 Augustus 1941. Thans ook het niet-agrarisch ge deelte. Beperking der beschik- kings bevoegdheid. Het verordeningblad bevat een verorde ning van den rijkscommissaris waarbij de verplichting tot aangifte van Joodsch niet- agrarisch grondbezit gesteld wordt. Zooals bekend is reeds eerder een verordening af gekomen betreffende de aangifte van land bouwgronden in Joodsche handen, ter ver wijdering van Joden uit het agrarische be drijfsleven. Als „Joodsch grondbezit" in den zin dezer verordening worden verder aangemerkt elk recht van opstal, van erfpacht, van beklem ming of van vaste huur, alsmede hypothe ken, waarop een Joodsch persoon, een on derneming, een vereeniging van personen, een instelling, een stichting of eenig ander doelvermogen, welke reeds plicht van aan- gift hadden voor het geheel of voor een gedeelte gerechtigd is. In de nieuwe verordening wordt de be- schikingsbevoegdbeid der Joodsche eige naars beperkt, de Nederlandsche admini stratie van onroerende goederen, ingesteld door het rijkscommissariaat kan het be heer overnemen of andere personen daar mee belasten. Het kan het Joodsche grond bezit ook vervreemden of bezwaren. Aan giften moeten uiterlijk op 15 September 1941 geschieden. 's-GRAVENHAGE, 16 Aug. De wnd. secretaris-generaal van het departement van financiën deelt het volgende mede: Tengevolge van een misverstand zijn door enkele inspecteurs reeds aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting (jaar 1941) verzonden. Aangezien in een binnenkort te verschijnen eerste uitvoeringsbeschikking inkomstenbelasting 1941 nog nadere voor schriften zullen worden gegeven ter uit voering van het besluit op de inkomsten belasting 1941, zal het in vele gevallen be zwaarlijk zijn het aangiftebiljet reeds thans in te vullen. In verband hiermede worden de personen, die reeds een aangifte biljet hebben ontvangen, verzocht met de invulling en terugzending daarvan te wil len wachten, todat bedoelde beschikking is vastgesteld. De termijn van 20 dagen voor de terugbezorging van het aangiftebiljet vangt in dit geval aan op don dag, volgen de op dien waarop de beschikking in de Nederlandsche staatscourant is opgenomen. huls! 's-Gravenhage. 16 Augustus. De gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat het met ingang van Woensdag 20 Au gustus aan detailisten is toegestaan voor bepaalde bewerkingen van groenten een extra vergoeding te berekenen boven den werkelijken verkoopsprijs. Zoo mag voor 't schappen van wortelen een cent per Kg. of per bos meer worden gevraagd. De wortelen mogen echter voor het schrappen worden ge* wogen. Voor het snijden van roode kool mag de verkoopsprijs met drie ct. per Kg. worden verhoogd. Het wegen moet geschie den na het snijden. Daar de officieele publicatie van den ge machtigde voor de prijzen betrefendie groen ten en fruit prijzen eenige onzekerheid heeft doen ontstaan of voor het schrappen en thuisbezorgen van aardappelen nog wel extra vergoedingen toegelaten waren, deelt de gemachtigde mede, dat dit inderdaad het geval is. Voor het schrappen van aardappelen mag een cent per Kg. extra worden gevraagd. Het wegen dient na het schrappen te ge schieden. Bij thuisbezorging mag de prijs met een cent per Kg. worden verhoogd. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezip^ en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.25 Het kwartier van den Arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Zang met pianobegeleiding. I.30 Sprankelende middagklanken. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.040 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 3.30 Clavecimbelvoordracht. 4.00 Godsdienstige uitzending. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws—, economische en beursb. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Lezing „Alleen voor mannen". 6.15 „Rancho", Zuid-Amerikaansch progr. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Omroeporkest, solisten en gramofoonm. 8.45 Voor den boer. 9.00 Cello en piano. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: Economie News from Holland. Hilversum II 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelconcert (gr.pl.). 10.04 Declamatie. II.00 Ensemble Rentmeester en gramofoon muziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orkest Malando en slist. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. Dit is het oordeel van de frontsoldaten, die met onze mannen streden bij Bolza' nioka. bij Huziatijn. of in Taratsja. En juist dit oordeel, uitgesproken door een eenvoudi- gen frontsoldaat, die niet houdt van fraaie zinswendingen, maar zich bij voorkeur zeer kernachtig uitdrukt. Dit oordeel is iets waar wij trots op mogen zijn. Die Nederlanders zijn in orde, goede sol daten. goede kameraden. Hieruit blijkt dus diat onze landgenooten ons aan het Oost front een reputatie bezorgd hebben, die wij hoog moeten Ihouden. In onze geschiedenis waren het mannen als Michiel'Adraanszn. de Ruiter, Maarten Harpertzn. Tromp, Jan Pieterzn Coen, en vele anderen, die deden wat onze mannen nu aan het Oostfront doen. bewijzen dat het ons niet ontbreekt aan moed en doorzettings vermogen, aan strijdlust en trouw, als het gaat om de toekomst van ons vaderland. Dieg Nederlanders zijn in orde. Die repu tatie zullen wij hoog houden door ons. even- als zij die ons voorgingen, gereed te maken en ten strijde te trekken tegen het bolsje- wisme. tegen de horden van Stalin, door deel te nemen aan den kruistocht tegen het ongeloof. Zij. die onze beschaving bedreigen, ons onzen godsdienst willen ontnemen, onze cultuur vernietigen, zij zullen ondervinden dat die Nederlanders in orde zijn. Landgenooten onze mannen aan het ^Oost- front verwachten van u dat u zich bij.hen zult voegen om gezamenlijk en schouder aan schouder met de Duitsche weermacht en de legioenen uit andere landen uw plicht te doen ten opzichte van het nieuwe Europa. Meldt u dus aan hij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhafle. T.00 De Romancers. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang en piano. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Dansmuziek op de Antillen", causerie met muzikale illustratie). 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursb, 5.30 Amusementsorkest en solist. 6.15 Caüserie „Op de zenderende paarse heide". 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.45 Reportage. 8.15 Radiotooneel. 9.00 Voor de werkende vrouw. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.0510.20 Politiek ,weekpraatje (opn.). Ernstige muziek: Piet Lens en Cor de Groot brengen te 21.00 uur over Hilv. 1 de cellosonate van Grieg ten gehoore, welke in 1833 te Leipzig verscheen. Te 15.30 over Hilv. 1 speelt Hans Brandtsbuy de „Partita" in B. ki. t., de „Französische Ouverture" die Bach, tesamen met het Ita- liaansche concert voor clavecymbel, in het tweede deel van de „Clavierübung" liet druk ken. Reportage: Van 19.45 tot 20.15 uur over Hilv. 2: „Een stad ontwaakt". In deze reportage, waaraan tal van reporters medewerken, wordt een beeld gegeven van het ontwaken van een groote stad. De groentehallen, de melk- voorziening, voerwezen, enz. worden in de vroege ochtenduren voor dè microfoon ge bracht. Hoorspelen: Van 20.00 tot 21.00 over tïilv. 2: Een vroolrjk luisterspel van Jonny Kiggen: „Een goede daad en haar gevolg". Een jongeman maakt zich verdienstelijk door voor iemand, die van zijn vacantie wil gaan genieten, doch ergens een koffer heeft laten staan, de ver geten bagage te gaan halen, waardoor bij in allerlei verwikkelingen komt, welke hem er toe dwingen, half Europa door te reizen, achtervolgt door vreemde machten. Een lui sterspel vol tempo met verrassende wendin gen en zot vermaak. Feuilleton door Philips Oppenheim 48. Ga dan onmiddellijk zoo dicht mogelijk bij het strand, gelastte Perissol. Zwem of roei naar de „Fidélité" en breng mijn bood schap over. Alle manschappen die aan boord gemist kunnen worden, moeten volledig be wapend naar het strand gezonden worden. Zeg den commandant dat wij een overval van de „Paradijsvogel" door gewapende commu nisten verwachten. Laat mijn auto voorkomen. En hij richtte zich tot de anderen: Louise, jij blijft hier. Monsieur ie maire zend uw even tueel beschikbare gewapende mannen naar hier, verder kunt u niets doen. Sarciron, rijd als de weerlicht terug en breng al je gen darmes hier. Juan-les-Prins moet telefonisch gealarmeerd worden. Laat volkomen duidelijk uitkomen, dat het hier geen gewone commu nistische aanslag geldt, maar iets buitenge woon ernstigs... Wat is dat? De doffe knal van een kanon. Bijna dadelijk daarna viel er een vreemdsoortige duisternis over de baai.'Louise snelde naar de balustrade van het terras en sprong er op. Zij draaide zich om en riep de anderen toe: De zoeklichten van de „Fidélité" zijn uit gedoofd! HOOFDSTUK XXVII. Hamer Wildburn sloeg in zijn auto de laat ste bocht naar Garoupe om, toen hij plotseling krachtig remde. Op korten afstand stond iemand met een lantaren te zwaaien. Kei steentjes vlogen omhoog, toen de auto stil stond. Wat voor den duivel... begon hij. Hij kwam niet verder. Hij had een badknecht van het strand herkend. De man legde een hand op den rand van de auto en zei: Monsieur, er broeit op het strand onraad, ondanks alle geknal van kur ken en vroolijkheid en gezang. De Crestners hebben mij -den toegang geweigerd. Indien u aan boord van uw Jacht wilt komen, bedien u dan van den steiger van het kasteel. Hamer was doodop na het afleggen van vijf honderd kilometer, omdat hij uit een veronge lukt vliegtuig gestapt was, waarvan de piloot een been gebroken had. Prjj greep een flacon uit den zak aan het portier en nam een teug whisky. Leg mij nu eens alles op je gemak uit, Pierre, verzocht hij. De danseres, die in Juan optreedt, ver klaarde de man zich nader, geeft vanavond een groot feest. De Crestners hebben hun café voor alle anderen gesloten, en het schuim van Marseille en uit den omtrek is daar verzameld. Welnu, zij zullen toch niet beletten dat lk aan boord ga? vroeg Hamer. Wat zij precies in het schild voeren, dat weet ik niet, monsieur. Zij hebben vier man nen op den uitkijk staan. Ik hoorde hen in de duisternis een man aanhouden en naar zijn naam vragen. Zij dachten dat u het was. Wat zij met u van plan zijn weet ik niet, maar u mag niet naar boord gaan. Zijn er eenigen van hen aan boord ge gaan Een bootvol, was het antwoord, en een tweede werd volgeladen, toen ik wegging. En ditmaal zijn het geen brooddronken jongelui na een fuifje, zooals laatst, toen u hen over boord smeet, monsieur. Dit is het grootste rapalje. Hamer overlegde den toestand. Snel en doortastend handelen was hier geboden. Hij besloot om a%n den raad van Pierre gehoor te geven, om te keeren, en zijn auto in de eerste de beste garage te stallen. Daarna zou hij te voet naar een verwijderde plek van het strand gaan en trachten om de „Paradijsvogel" zwemmend te bereiken en te zien wat daar aan boord geschiedde. Tanya had vermoedelijk woord gehouden. Zij was met een geheele bende op een oogen- blik dat hij afwezig was teruggekeerd, en had waarschijnlijk een aantal van haar vertrouwd ste werktuigen uitgekozen om zich van de papieren aan boord meester te maken. Zeer goed mogelijk, had zij een wenk ontvangen waar zij zoeken moest. Haar creaturen waren ongetwijfeld aan het werk om alle geheime inwendige deelen open te breken, tot groote schade van de zeewaardigheid van het jacht. Misschien waren zij onder in het ruim, bij de kiel begonnen, van waar geluiden slechts ge dempt tot de buitenwereld zouden doordrin gen. Nadat hij een goed eindweegs gezwommen had, zwom hij onder water verder, om niet ver van het jacht weer boven water te komen. De zoeklichten van de kanonneerboot schenen niet, hegteen hem bevreemdde, maar wat het voordeel had, dat zijn onderneming door de duisternis begunstigd werd. De oostenwind joeg de schuimkoppen van de golfjes omhoog, en hij hoopte, dat zijn hoofd van het jacht af niet gezien zou worden. Er scheen een zwak licht in de 'kombuis en een afgeschermd licht op den achtersteven. Hij kon de sloep onderscheiden, die op eenige el len afstands van het roer lag te schommelen. En daarheen zwom h(j ifiet voorzichtige slagen na weer ondergedoken te zijn. Hij scheen den afstand goed geschat te hebben, want zijn hoofd kwam dicht bij de sloep w e boven. Hij keerde zich op zijn rug, keek, en luisterde ge spannen. Op het dek, dicht bij de valreep, zat een man, blijkbaar een schildwacht. Hij was bijna vormloos, maar rookte een sigaret, waar van het puntje in de duisternis gloeide. Hamer deed nog een paar slagen, tot hij het voorste einde van de sloep kon grijpen. Nu rustte hij eenige oogenblikken om op adem te komen; toen heesch hij zich langzaam aan het bootje op. Hij had geen gerucht gemaakt, en de man op het dek scheen niets gehoord te hebben. Het gloeiende einde vap diens sigaret bleef den anderen kant uitgekeerd. Hamer keek de lichten op het strand af, die van hier zichtbaar waren. Ze waren onduidelijk en ver weg, maar de tonen van een gramofoon waren hoorbaar en er schenen zich daar verscheidene men- schen te bewegen. Tusschen hem en de waterstrook, die hem van het strand scheidde, was niets te zien. Geen geluid van riemen, dat een naderend gevaar verkondigde. Hij begon langzaam met zijn handen te pagaaien, eerst met één, stuur de het bootje naar de tegenovergestelde zijde van die, waar de uitkijk zat, en ging zoo ver raar voren, tot zijn boot langszij de „Paradijs vogel" lag. Hij greep een ketting en klom er lings naar boven. Zoodra hij recht achter den schildwacht gekomen yas, heesch hij zich ver ier op, en kwam, zonder eenig geluid gemaakt ;e hebben, op het dek. Hier kroop hij een oogenblik achter het zoetwaterreservoir weg. De man tegenover hem ging voort met rooken. Van uit de kombuis klonken stemmen hooge, gejaagde stemmen, die zeer goed aan lieden, die haastig naar iets zochten, konden toebehooren. Hij keek door een van de patrijs poorten naar binnen. De deur van de kombuis naar den salon was gesloten en de salon was in duisternis gehuld. Dit was op zichzelf een kolossale opluchting. Had hij eenmaal de kam panje bereikt,- dan kon hij in zijn slaaphut komen en zich daar barricadeeren. Hij tastte om zich heen tot hij gevonden had wat hij zocht een ijzeren schroefsleutel, waarmee de moeren van het waterreservoir los- en vast geschroefd werden. Hij woog die op zijn hand juist zwaar genoeg. Hij had een instinct- matigen afkeer van bloedvergieten, maar dit was een oogenblik waarop alle mogelijke voor- oordeelen overboord geworpen dienden te worden. Hij sloop een pas naar voren, tot hij achter den knikkebollenden schildwacht ge komen was. Hij richtte zich op zijn knieën op- Duim voor duim kroop hij nader; toen zocht hij met zijn linkerhand een steun. Zijn rechter hand ging omhoog, en de schroefsleutel kwam met volle kracht op de hersenpan van den waker neer. Eerst nu liet Hame. de steelsche bewegin gen varen, die zooveel van zijn zenuwgestel gevorderd hadden. Zijn slachtoffer was zijde lings ineengezegen en de gesmoorde kreet, die aan zijn lippen ontsnapte, eindigde in een soort gegorgel, te zacht om benedendeks ge hoord te worden. Hamer was met één' sprong bij de kampanje, snelde naar zijn hut, en gren delde de deur. Toch was hij hier nog niet veilig, want een revolver door een van de patrijspoorten kon hem volgen, waar hij een voet zette. Hij schroefde alle patrijspoorten dicht. Nog steeds werd geen verdacht geluid vernomen. Hij nam een trui en een broek uit zijn kleerenkast en stak een revolver in zijn zak. Daarna laadde hij een zwaren revolver, legermodel, en stak dien ook bij zich. Toen ging hij op den rand van zijn bed zitten. Het scheen hem dat de tijd aangebroken was om wat meer na te denken. Nauwelijks waren er echter een half dozijn ademlooze seconden voorbij gegaan, of hij sprong met een koude rilling op niet door angst, maar door een naderend onheil veroorzaakt. Op het bed had zich iets bewogen! Bij zijn binnenkomen, had hij gemeend, dat er slechts een hoopje kleeren op lag en er verder niet meer aan gedacht. Hij greep het beschot met zijïi linkerhand en hield zijn revolver in zijn rechter. Nu ont snapte er een kreet aart zijn lippen. Daar lag Auguste, aan handen en voeten gekneveld en met een wond onder zijn rechteroog en een prop in zijn mond, zijn kleeren in wanorde, nauwelijks merkbaar ademhalend. Er zat ech ter nog genoeg leven in hem, om hem zijn hoofd als ter waarschuwing te laten schudden. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2