klooster op den Sint Bernhard Met de wegen blijft het sukkelen MAKREEL en ANSJOVIS verdween Boeien sluiten zich om schuldige handen f Het wereldvermaarde uit de geschiedenis van het hospitum. „barry" de historische hond van den st. bernhard. Polder Anna Paulowrm Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij BEKENDMAKING W1ERINGEN visscherijnieuws. CALLANTSOOG Een ernstig ongeluk heeft 47 leer lingen en 3 onderwijzers van een Ba- zelsche school getroffen; afbrokke- ling van een gletscher was oorzaak dat een dozijn jongerfls bedolven werd St. Bernhardshonden speuren naar de vermisten. Aldus luidt een pérs- bericht, dat opnieuw het wereldbe roemde klooster van St. Bernhard in de herinnering terugroept. (N.P.N.). De monniken van den Grooten St. Bernhard en het daar gelegen klooster zijn nog veeleer beroemd dan bekend, niet ten laatste door de even ongelooflijke menschlievendheid als gastvrijheid, die de toeristen er ondervinden. De toerist mag zich er overigens slechts één dag ophouden, terwijl hij van de streng afgescheiden behui zingen der geestelijken heelemaal niets te zien krijgt. Om werkelijk iets te weten te ko men van het hospitum en zijn geschiedenis, moet men er enkele stille weken in den win ter hebben doorgebracht, rondsnuffelend in de kloosterbibliotheek en de archieven van Martinach, luisterend naar de verhalen der paters, vriendschap sluitend met de vermaar de honden en nu en dan een verstolen blik werpend in dep ommuurden tuin van het doodenhuis, waar de overblijfselen rusten van hen, die bij het overtrekken der bergen turn leven gelaten hebben. Voor zoover wij weten heeft allereerst Hannibal zijn Carthagers over de Alpen ge leid. Toen hij niet verder kon, liet hij, ge lijk Titus Livius vertelt, een geweldig vuur ontsteken, waarna hij de gloeiende rotsen door wijnazijn liet splijten Zoo werd de St. Barnhardspas begaan baar. Spoedig werd op den Mons Jovis, den berg van Jupiter, een Romeinsche tempel op gericht. Galba, de veldheer van Caesar, on derwierp de inwoners van Wallis en ver schanste zich in Octodurum, het tegenwoor dige Martinach. Vrouwen en kinderen van de overwonnenen had hij als gijzelaars bij zich en toch brak een opstand uit; de tempel werd door de wilde stammen in brand ge stoken. Tienduizend rebellen werden door de gedisciplineerde Romeipsche legioenen ge dood en daarmee was het oproer onderdrukt. Nog 3000 jaar later werd daar een regiment van Christenen door de Romeinen in de pan gehakt, omdat zij weigerden Jupiter te ver eeren. Daarna verviel de tempel langzamerhand; roovers maakten den berg tot hun schuil plaats. In 773 werd de grondsteen gelegd voor het huidige gebouwencomplex. Karei de Groote trok tegen den Longobar- denkoning Desiderius op en zond zijn oom Bernhard over den Mons Jovis., Deze Bern hard zou den berg zijn nieuwen naam gege ven hebben en er ook een hut hebben ge bouwd. Karei de Groote zelf bezocht den beiV op zijn tocht naar Rome in het jaar 800, toen hij door den Paus tot Keizer werd ge kroond. Spoedig daarop evenwel verwoestten de Hunnen wederom alles, de berg werd weer een schuilplaats der roovers: in den volks mond heette hij: „Duivelsberg". Twee honderd jaar later: baron Bernhard von Menthon is uit het ouderlijk .huis ont vlucht om zich aan den dienst van God te wijden. Hij is bisschop van Aosta, „apostel der Al pen". Op zekeren dag werpt zich een ver grijsd echtpaar voor hen op de knieën: Op zoek naar hun zo»on zijn zij over de Alpen getrokken, maar roovers hebben hen op den Bernhardsberg overvallen. Zij hebben hulp noodig en bescherming. De bisschop herkent zijn eigen ouders en legt de gelofte af, dat voortaan""geen reizi ger op deze plaats in gevaar verkeeren zai! Sedertdien vonden véél keizers en konin gen er beschutting voor koude en sneeuw storm. Keizer Hendrik IV werd op zijn tocht naar Canossa met groot eerbetoon ontvangen, ofschoon de ban van PauS Gre- gorius VII op hem rustte. Het was een strenge winter, volgens de mededeelingen der kroniekschrijvers lag de sneeuw zoo hoog, dat het gezelschap niet te paard af dalen kon; de keizer en de keizerin wer den, zittende op ossehuiden. door muildie ren naar het dal getrokken. Frederik Bar- barossa vond, nadat hij door een sneeuw storm van zijn gevolg gescheiden was, red ding en onderdak bij de monniken. Uit den lateren tijd stammen veel verha len over Napoleons tocht over de Alpen. Niet op een vurig ros, zooals de schilders bet vaak voorstelden maar gezeten op een gewoon muildier en gehuld in een grij zen soldatenmantel, in gezelschap van slechts één dorpeling uit Bourg St. Pierre, trok de eerste Consul voor zijn leger uit over de St. Bernhard. Op dezen tocht strui kelde het muildier eens en het zou met zijn voornamen berijder in den afrond gestort zijn, als de krachtige arm van den gids Dor- saz het niet vastgehouden had. In het hos pitum aangekomen, zond de Consul den gids met een brief aan den burgemeester van Bourg St. Pierre terug en eerst in zijn dorp vernam de verblufte Dorsaz dat hij Napoleon gered had en dat deze hem een huis met een tuin had geschonken. Nog he den ten dage woont er in het dorp een fa milie Dorsaz-Bonaparte De Groote Sint Bernhard en zijn hospi tium zijn het onderwerp van talrijke vertel lingen. Tal van boeken 'verhalen van Bar- ry, den dapperen hond, die meer dan ze ventig menschen het leven redde en uit den mond van een der boeren hoort men geschiedenissen als die van'den flinken ion geman, die zijn geliefde aap den anderen kant der Alpen wilde bezoeken en die on derweg van zijn muildier steeg om hout te verzamelen voor het klooster .van den St Bernhard. Een lawine stortte neer en bedolf het dier terwijl de jongeman ongedeerd bleef, dank zij den goeden daad die hij verrichtte. Volgens een ander verhaal werden in 1787 dertig roovers gastvrij in het klooster ontvangen. Des nachts drongen zij de ka mer van den prior binnen en eischten van hem, dat hij hun voorging naar de bewaar plaats der schatten De-prior leidde ze in de verblijfplaats van de.... honden en som migen der heeren werden door de dieren verscheurd, terwijl de anderen op de vlucht gedreven werden Gelijk gezegd, het aantal verhalen en le genden van den St. Bernhard, is overtalrijk Zeker zoo talrijk, als het aantal reddingen der honden, die thans opnieuw aan hot zoeken zijn Weinig teer. Thans 6 duur- tetoeslag voor het personeel. De heer Van Balen Blanken aanbe volen voor Heemraad. In de Zaterdagmorgen gehouden vergade ring van Hoofdingelanden van den Anna Paulownapolder heette de dijkgraaf de heer C. Dzn. Rezelmarf in het bijzonder welkom de heer Jonge,jan, die ongeveer een jaar na zijn benoeming zitting kon nemen, daartoe door de verschillende wettelijke bepalingen tot nog toe verhinderd. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer C. Keizer, gaan onder den hamer door. Voorzitter deelt o.a. mede, dat het Rijk de verplichtingen van der aannemer Visser die 22000 M3. grond naar de Kneeskade zou ver voeren, heeft overgenomen, nu de aannemer geen beschikking over vervoermateriaal en benzine meer had. Grond zal gebruikt wor den van het werk te Van Ewijcksluis, reeds zijn de werkzaamheden aangevangen. Ingevolge het pachtopdrijvingsbesluit mochten voor de landbouwgronden geen hoogere pachtsom berekend worden voor en kele perceelen is echter ontheffing verkre gen, voor andere werd op billijkheidsgronden nog een reductie verleend. De heer Grootes heeft verlof gekregen een keuken te bouwen op de nieuwe duiker, nuts de belasting niet te zwaar wordt en de uit bouw wordt verwijderd, wanneer het belang van den polder dit noodig maakt. Was door de provincie toegestaan het hou ten schot aan de Middenvliet te vervangen door een betonschot, de gemachtigde voor de Bouwnijverheid besliste anders, zoodat dit werk blijft rusten. Voor het werk aan den duiker bij de Molenvaart wacht men nog op toestemming van dezer gemachtigde. De om leg bij de school is gereed gekomen, het be- teekent een verkeersverbetering, maar ook een verkeersverfraaiing. Men is bezig met het werk.aan den Verlengden Meerweg, waar de fleer Komen in de vorige v g ring naar heeft gevraagd. Door de geringe te ertoe wij zing zul len de wegen in den tegen woord igen staat grootendeels moeten blijden. Toegewezen is slechts 7 ton asphalt- emulsie en 7 ton teer, totaal onge veer 10 van het gewone kwantum. Acht ton teer is nog weer aange vraagd, voor werk aan den Meerweg, de bocht bij school II en het extra werk aan den Lagendijk. Hierop is nog geen beslissing gevallen. De heer Kaan wijst er in dit verband de ingelanden op bij ,het bietenvervoer de wie len van de wagens steeds goed schoon te houden, dus af te schrapen, dit scheelt al weer in onderhoud. Verder deelt voorzitter mede, dat de Maal- kom te Kleinesluis is verbeterd. De proef met de electrische radiator voor het archief is tamelijk geslaagd, men kan het er nu re delijk droog houden. In dank is van de gemeente in bruikleen aanvaard de zandstrooier, nu de polder als onderhoudsplichtige /oor gladheidbestrijding heeft te zorgen. Aanbeveling heemraad. De aftredende heer G. C van Balen Blan ken wordt met algemeene stemmen als num mer een op de aanbeveling voor heemraad geplaatst. Als no. 2 en 3 worr toegevoegd de heeren H. Wilms en W. KomeTi. Tot leden van de commissie belast met het toezicht op de rekening 1340 worden be noemd de heeren H. Wilms, P. Schilderman en J. J. Jongejan. Jlet kohier der nol der] asten over 1941 wordt vastgesteld op f 1.25.per U.A., betaalbaar in drie gelijke termijnen, d.d. Zaterdag 13 Sep tember, 11 October en 8 November. De verordening tot het verleenen van een tijdelijke toelage aan het personeel, wordt op advies van Ged. Staten in dien zin gewijzigd, dat aan de door dit college voorgestelde 6 de hand zal worden gehouden. Het college was van meening, dat de door hoofdingelan den aangenomen regeling, waarbij men daar in sommige gevallen om administratieve re denen vanaf .week, over het algemeen te gunstig was. De herkozen hoofdingelanden D. Lubbert, J. Smit Azn. en K. Jzn. Kaan, worden toege laten na onderzoek der geloofsbrieven door de heeren V. Kaan en J. van den Bergh. De rondvraag geeft den heer Jongejan ge legenheid te danken voor het vriendelijk welkomstwoord. Hij belooft steeds voor de belangen van den polder op de bre. te zullen Domheer Smit zou willen dat weer de hand werd gehouden aan de bepaling dat er niet zooveel witte bloemetje langs den weg mogen Voorzitter wijst er op, dat men de ,aatste jaren niet zoo krap keek, omdat het hooi toch niet veel waard was. Men zal er nu echter op letten. Hierna sluiting. ADRESWIJZIGING CRISIS INVOER BUREAU. Met ingang van 19 Augustus 1941 is het adres van het nu aan de Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhage, gevestigde Crisis Invoer Bureau: Delftschelaan 2c, 's-Gravon- hage, Tel. 394984. LEVERING VAN BOTER EN KAAS AA.N D"E DUITSCHE WEERMACHT. In overleg met den „Chefin tendant beim Wehrmachtbe- fehlshaber in den Niederlan- den" wordt nogmaals het vol gende bekend gemaakt. De vroeger bestaande blau we „Wehrmachtbezugscheine" zijn reeds sedert 15 Januari 1941 niet meer geldig. Daarop mag derhalve thans onder geen voorwaarde meer worden afge leverd. Op „Wehrmachtbezugschei ne" van het thans voorgeschre ven model, met op gelen ach tergrond gedrukten tekst mo gen uitsluitend die levensmid delen worden geleverd, welke bovenaan den „Bezugschein" zijn vermeld voor de onder de Nederlandsche Zuivelcentrale ressorteerende artikelen betee- kent dit, dat uitsluitend boter of melk op „Wehrmachtbezug scheine" mag worden afgele verd. De levering van kaas op „Wehrmachtbezugscheine" is derhalve in het algemeen niet togestaan. i Evenmin levering van gecondenseerde melk, melk poeder of andere melkproduc ten. Ton aanzien van de levering van boter is voorts bepaald, dat op „Wehmachtbezugschei- ne" nimmer meer dan 50 kg. tegelijk mag worden ingekocht. „Wehrmachtbezugscheine", wel ke aan deze voorschriften vol doen, dienen onder vermelding van den aan de weermacht berekenden prijs per kg. te borden ingezonden aan de Ne derlandsche Zuivelcentrale, af- deeling Zuivel, Laan van Meer dervoort 84, 's-Gravenhage, waarna een overeenkomstige hoeveelheid toewijzingen zullen worden verstrekt. Een uitzondering voAnen slechts de „Wehrmachtbezug scheine". van den „Chefinten dant beim Wehrmachtbefehls- haber in den Niederlanden" met een rood veld. Deze „Be- zugscheine" moeten voorzien zijn van het dienststempel van den „Chefintendant beim Wehr- machtbefehlshaber". Zooals be kend moeten op deze „Bezug- scheine" alle levensmiddelen geleverd worden. Met nadruk zij er op gewe zen, dat voor leveringen, welke in strijd met de bestaande voor schriften plaatsvinden, in de toekomst geen toewijzingen meer zullen worden verstrekt. Zou een onderdeel der Duit- sche weermacht, tegen de bo venstaande bepalingen in* kaas of een grootere dan de toege stane hoeveelheid boter wen- schen in te koopen, dan wen de men zich onverwijld tot het plaatselijk distributiekantoor of rechtstreeks tot de Nederland^ sche Zuivelcentrale, Afdeeling Zuivel te 's-Gravenhage (Tel. 392310. interlocaal JJ, toestel 96). Eerst na daartoe verkregen toestemming mag eventueel ge leverd worden. AFWIJKEND VEEVOEDER. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat voor rundvee van bedrijven met weinig of geen weide-gele genheid, nogmaals afwijkend veevoeder, afkomstig van de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten, ter be schikking wordt gesteld. Veehouders, die voor een toe wijzing in aanmerking wen- schen te komen, moeten vóór 31 Augustus a.s. schriftelijk een aanvraag indienen bij het Bureau Voedselcommissaris voor Noordholland, afdeeling Veevoederdistributie te Alk maar, onder opgaaf van: aan- al melk- en kalfkoeien en jong vee, H.A. grasland, organisatie nummer en naam en adres van den leverancier door wiens be middeling het afwijkend vee voeder wordt betrokken. De veehouders worden er na drukkelijk op gewezen, dat een aanvraag, 'waarin bovenstaan-' de gegevens niet worden ver strekt, niet in behandeling wordt genomen. van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederop bouw en voor de Bouwnijverheid. INTREKKING EN OMWISSELING VAN MACHTIGINGEN TOT AANKOOP VAN IJZER ÉN STAAL. In verband met de per 1 Juli in werking getreden nieuwe regeling van IJzer- en Staalvoorziening voor Nederlandsche doeleinden, maakt de Algemeen Gemachtigde voor den Weder opbouw en voor de Bouwnijverheid ten aanzien van de door zijn Dienst uitgegeven machtigingen tot aankoop van walsproducten (z.g. bonnen) het navolgende bekend: A. Reeds zijn ongeldig verklaard: 1. met ingang van 26 Mei alle bonnen uitgegeven vóór I Januari 1941. (circulaire no. 19922 d.d. 23 Mei 1941). 2. met ingang van 16 Augustus alle bonnen uitgegeven vóór 1 April 1941 (circulaire no. 3395 d.d. 8 Juli 1941). B. Thans wordt met ingang van 18 Augustus tevens vervallen verklaard: 1'. alle bonnen uitgegeven in de periode van 1 April 1941 tot 26 Mei 1941, voor zoover zij betrekking hebben op werken, goedgekeurd vóór 1 Januari 1941; 2. alle bonnen uitgegeven voor het artikel betonbewape- ningsnet (Baustahlgewebe). C. Thans worden vervallen verklaard met ingang van 1 Octo ber 1941. voorzoover de geldigheidsduur niet eerder eindigt: 1. alle overige bonnen voor walsproducten, uitgegeven na 1 April 1941; 2. alle bonnen voor aankoop van stalen buizen. Voorzoover bonnen als bedoeld onder Al en A2 ek BI en B2 betrekking hebben op werken, welke op 1 Augustus 1941 in uitvoering waren, en voor de uitvoering waarvan nog materiaal noodig is, kunnen deze bonnen uitsluitend per post aan de Pro vinciale Bureaux tot en met 31 Augustus 1941 worden aangebo den ter verkrijging van nieuwe bonnen voor de nog rosteerendei materiaalbehoefte. Er wordt nadrukkelijk de aandacht op ge vestigd, dat na 31 Augustus inwisseling niet meer mogelijk is. De bonnen bedoeld onder Cl en C2 moeten vóór 31 Augustus bij de Provinciale Bureaux ter registratie worden aangeboden.. Na voorzien te zijn van een registratiestempel zijn zij tot den vervaldatum normaal geldig Bonnen, welke niet van een re gistratiestempel zijn voorzien, zijn ongeldig vanaf 1 Septem ber a.s. Verlenging na den vervaldatum of inwisseling tegen nieu we bonnen is niet mogelijk. Ingeval van moeilijkheden bij het verkrijgen van materialen op deze bonnen, wende men zich" tot de Provinciale Bureaux. welke zijn gevestigd: 1. te Groningen voor Groningen en Drenthe, Hoofd: Ir. H. L. B. Dénis, Martinikerkhof 18. tel. 7309. 2. te Leeuwarden voor Friesland, Hoofd: lr. J. Ypes, Korfmaker- straat 13, tel. 5960. 3. te Deventer voor Overijssel, Hoofd: Ir. J. van Noppen, Kap- jeswelle 5, tel. 3818. 4. te Amersfoort voor Utrecht, Hoofd: Ir. A. Bos P. Azn., Utrechtscheweg 106, tel. 5862. 5. te Velsen voor Noordholland, Hoofd: Ir. R. Dufour, Kanaal kade 61, tel. Beverwijk 3841. 6. te Middelburg voor Zeeland, Hoofd: J. E. van Tijen, Tijde lijk Gemeente Secretarie, Molenwater 4a, tel. 31-100. 7. te Maastricht voor Limburg, Hoofd: Ir. P. W. J. Kallen- bach, Bouillonstr. la, tel. 2232. Voor Zuidholland, Gelderland en Noórdbrabant. waar nog geen Provinciale Bureaux zijn gevestigd, wende men zich schrif telijk tot den Algemeen Gemachtigde, Carel van Bylandtlaan 30, 's-Gravenhage. Bewijzen van overdracht, uitgegeven na 19 Juli, behoeven niet ter afstempeling te worden aangeboden. Reeds bijna twee weken is geen makreel of ansjovis meer in Den Oever binnenge bracht. Het slechte weer heeft deze vischjes van de Waddenzee verdreven. Toch gaan de visschers op gezette tijden weer bij de ka mers kijken, want zij hebben het want nog laten staan, in de hoop dat nog eens een kleine school gevangen wordt. Men kan nooit weten. Veel haast wordt met 't opbergen der ka mers niet gemaakt. Mocht men geluk heb ben. dan is er nog weer gauw een aardige stuiver te verdienen, vooral met makreel die bijkans haar gewicht in goud waard is, f 50 per kist. Het zal echter wel definitief gedaan zijn met de makreel- en ansjovisvangsten. De aalkuilers vangen nog regelmatig goed. Met de fuikenvisschers is het echter niets gedaan en ook van de kubbevisscherij verne men wij thans geen wonderen meer. De afslagprijs voor de specifieke kuilaal. het lichtere soort dus van en beneden .70 gram, is zoowaar bij de nieuwe prijsrege- ing nog even hooger gesteld en gphracht op 34 cent per pond, voorheen 31 cent. Alle beetjes helpen en bij vangsten van 300 tot 700 pond. zooals regelmatig voorkomt, is het nog best de moeite. De overige prijzen van de aal zijn vrij wel dezelfde gebieven. Alleen voor den tus- schenhandelaar en voor den consument is het kleine goed iets duurder geworden en het zwaardere soort wat goedkooper. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat men op verschillende manieren heeft getracht de prijsregeling te ontduiken, o.m. door ongesorteerd of gemengd goed ter af slag aan te bieden. In de partijen bevond zich dan aal van verschillende prijsklas sen. welke men naar eemiddelde prijs wilde verkoopen. Reeds was dit ontoelaatbaar ver klaard. maar de nieuwe prijsregeling voor ziet hferin eveneens. Het betreffende artikel zegt. dat bij levering van gemengde par tijen en sorleeringen. de maximum verkoop prijs geldt die voor het goedkoopste daar in aanwezige soort is vastgesteld. Toch heeft men de moeilijkheden, welke het sorteeren voor de kuilers soms oplevert, niet geheel over het hoofd gezien en heeft men bepaald, dat aan de afslagen rond het IJsselmeer (inclusief den afslag te Den Oever) aal en paling, gevangen met het kuil- net of kornet (zoogenaamde kuil- of Koraal) of gevangen in fuiken 'zoogenaamde fuik- aal) ongesorteerd mag worden verkocht te gen en prijs van ten hoogste f0.37 per pond. De handelaar mag deze partij niet zonder meer van de hand doen. doch is verplicht dan voor de sorteering zorg te dragen. Ook levering door den visschers aan den consument, hetgeen door de enorme afme tingen die dit aannam moest worden verbo den. is thans onder zekere nog te stellen voorwaarden weer toegestaan. Reeds ziin de prijzen daarvoor vastgesteld, die belang rijk lager zijn dan de gewone winkelprijzen. In verschillende opzichten brengt de nieu we prijsregeling veel verbetering. UITGESLOTEN. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we derom eenige slagers wegens fraudeuleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slach tingen, voor geruimen tijd van het verkrij gen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehouderijcentrale (zijn uitgesloten. Onder dezen bevindt zich de slager D. Prins alhier. HET BESTUUR DER HOOGESCHOLEN. Krapper staatstoezicht. Een verordening is verschenen betreffende het bestuur der universiteiten en hoogescho- len. Wanneer de rijkscommissaris dit nood zakelijk acht. gaan de bevoegdheden enz. van het college van curatoren op den presi dent over. De secretaris-generaal benoemt en ontslaat den president-curator, deze staat onder toezicht van den secretaris-generaal. BBITSGHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST EN NOORD WEST-DUITSCHLAND. Berlijn, 18 Augustus (D.N.B.): De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 17 op 18 Augustus boven West- en Noord- west-Duischland gevlogen. Militaire of oor- logs-economische schade werd niet aange richt. Een vijandelijk vliegtuig werd neerge schoten. DE ENGELSCH-BOLSJEWISTISCHE HANDELS OVEREENKOMST. Berlijn, 18 Aug. (D.N.B.) Volgens een aanvullend bericht van Reuter uit Moskou gaat het bij het aldaar onderteekende F.n- gelsch-Bolsjewistische handelsverdrag om een verdrag inzake Hen goederenruil op cre- diet en wederkeerigheid. Volgens de bepalin gen van de overeenkomst verleent de Brit sche regeering aan'de Sowjet-Unie een cre- diet van tien millioen pond sterling tegen een rente van drie procent met een looptijd van vijf jaar. Door ANTON KERBERS. Geraas. Brekend glas. Men zag een man die heftig zwaaide met een stok. Nogmaals wilde hij toeslaan een kellner greep zijn arm vast. Men zag den bedrijfsleider den kellner te hulp komen en eveneens den man met den stok aangrijpen. Woorden vlogen heen en weer. „Klok, altijd verkeerd gaat. Klok deugt niet! Klok gisteren verkeerd, vandaag ver keerd! Klok heeft mij kwaad gemaakt Wil hem aan stukken slaan!" De heer, die kennelijk een vreemdeling was, probeerde zich te bevrijden. „Een schandaal!", riep de bedrijfsleider. „Woont u hier in het hotel?" „Kamer 123." „Volgt u mij." „Doe ik niet. Ik hier blijven!" De overige wasten vergeleken hun horlo ges met de groote hotelklok. Er werd ge fluisterd. „Heb door klok gisteren belangrijke zaak gemist. Vandaag nog belangrijker. „Opnieuw wilde hij het voorwerp van zijn woede be werken met zijn stok. Een breedgeschouderde man plaatste zich echter beschermend voor de klok, zoodat de ander niets meer kon uitrichten. „Een hotelklok behoort op de minuut pre cies te zijn", meende een van de gasten. De bedrijfsleider trachtte den vreemdeling te kalmeeren. Die werd echter hoe langer hoe meer opgewonden. Nu naderde een zeer waardig uitziend heer de groep. Hij wierp door zijn brillenglazen een onderzoekenden blik op den vreemdeling, trok dan den be drijfsleider aan den arm. „Een zieke. Zenuwoverspanning." Hij stel de zich voor. „Dr. Klipper." „Wat zal ik doen?", vroeg de bedrijfslei der zacht. „Laat u hem maar aan mij over-" Dr. Klipper naderde den mah en zei be velend: „Gaat u mee naar buiten." De stem scheen niet zonder uitwerking te zijn, de zieke volgde gedwee. „Hypnose", zei een van de gasten. In een voor het hotel staande auto liet Dr. Klipper zijn patent plaatsmemen en riep den chauffeur een adres toe. Juist wilde de wa gen wegrijden, toen nog iemand op de tree plank sprong. De breedgeschouderde heer uit het hotel. „Wat stelt dat voor?", riep de dokter ver ontwaardigd. Een flinke duw liet den dokter in de kus sens vallen; handboeien knipten toe. Nog een onbekende sprong op de chauffeursplaats; .„vooruit! naar het politiebureau-" In den wagen ontspon zich een levendig gesprek. De dokter wenschte onmiddellijk in vrijheid gesteld te worden. „Houdt u zich een beetje kalm", zei de breedgeschouderde gemoedelijk. .„Haast was je me nog ontsnapt, beste Ronners!" „U maakt een vergissing, meneer de com missaris!" „Haha! U schijnt me toch te herkennen, dokter Klipper", zei de breedgeschouderde schamper. Ik heb me heel wat moeite moe ten geven om de heeren hoteldieven op het spoor te komen. Een handige truc hadden de heeren uitgedacht! Terwijl de een de klok mishandelde en~het publiek afleidde, hebben de anderen hun handen in de koffers van de gasten gestoken en in den zak van den pels, wiens eigenaar zich ook nog wel zal aanmelden, zoodra hij zijn verlies heeft ont dekt, zullen wij zoo wel het een en ander vinden. De „dokter" zei een paar onbehoorlijke woorden. „En jij, jongeman, jou ken ik nog niet." „Ik ben onschuldig", verklaarde die be vend. De dokter zei, het ging om een wed strijd en ik zou honjterd gulden kunnen ver dienen. Ik had gelcFnoodig en en „Komt wel in orde", onderbrak de commis-, saris het vervroegd pleidooi. „Nooit zou ik de bende ontmaskerd hebben, als u niet voort durend had geschreeuwd dat die klok niet goed liep. Daardoor keek ik vanzelf naar de klok en ontdekte dat het een electrische was, die natuurlijk volkomen gelijk liep.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3