r5 SPORTNIEUWS =j De trek der GARNALEN 38 maal NederiaiÉche Pi. naar het Oostfront vertrokken Sportmanagers in Amerika Nieuwe athletiekrecords RONDE VAN LEIDEN EEN SUCCES wereldkampioene SPORTVERGADERING ia recordtijd Athletieksuccessen van streekgenootèn WieJbvuvrieri Nieuwelingenwedstrijden van de Ned. Athietiekunie te Amster dam. De nieuwelingenwedstrijden van de Ned. Athietiekunie hebben suc cessen opgeleverd voor streekgenoo- ten. Klaas Schenk van Olympia werd eerste discuswerpen (34.99 meter); W. Mol, Helder, tweede op de 400 m. hardloopen (55.8); P. Blaauwboer, Olympia, eerste hoogspringen (1.60 M.); Mej. L. Roef!, Doves, eerste dis cuswerpen (29.15 M.); Mej. J. Strij- bis, Doves, tweede discuswerpen met 27.95 M. 5000 METER SNELWANDELEN. Krak au, 16 Augustus (A.N.P.): De Stuttgar-ter Robert Kuebler maakte te Krakau op de 5000 meter snelwandelen den fantastischcn tijd van 20 min. 3,8 sec. Deze tijd is 43,5 sec. beter als het eerste op 20 Juli j.1. door den Hongaar Selmeczy gevestigde nieuwe record van 20 min. 46,8 sec. Daar dit record nog niet erkend is, verbeterde de Duitscher het laatste erkende récord op dezen afstand te Oslo op 26 September 1937 ge vestigd door den Noor Brunn met den tijd van 21 min. 2,8 sec. met niet minder dan 59 sec. De tijd van Kuebler was zoo goed, dat men onmiddellijk na afloop de baan heeft opgemeten om te controleeren of inderdaad wel de juiste afstand geloopen was. Dit was echter wel het geval, waardoor dit record zeker in aanmerking komt voor erkenning. DISCUSWERPEN. Litzmannstadt, 17 Augustus A.N.P.) De bekende Duitsche athleet Ernst Lam- pert heeft bij een sportfeest te Litzmann stadt het wereldrecord discuswerpen ge bracht op 53,35 meter. Hij verbeterde daar mee niet alleen het laatste erkende record van zijn landgenoot Schroeder, gevestigd te Maagdenburg op 7 April 1934, met.een worp van 53,10 meter, doch ook het nieuwe door den Amerikaan Archie Harris op 19 Juni j.1. te Palo Alto gevestigde record van 53,26 me ter. Lampert's resultaten van zijn zes worpen waren als volgt: 52,40 m., 53.35 m., 51,10 m., 49,80 m., 50.65 m. en een ongeldig. Motke niet in vorm bij het 2de N-A.C. criterium. LEIDEN, 16 Augustus. Onder groote belangstelling is hedenmiddag op een door de politie keurig afgezet stadsdeel de ron de van Leiden verreden. Er werd gestart in twee groepen: 20 Km. voor de beginne lingen en nieuwelingen, die het parcours veertienmaal, de 56 K.M. voor de onafhan- kelijken en amateurs, die het veertigmaal aflegden. De uitslagen waren: Beginnelingen en nieuwelingen: 1. De Groot, Leiden, in 33 min. 10 sec.; 2. B. de Kort, Amsterdam; 3. L. Schippers, Amster dam; 4. B. J. Bitter, Rotterdam; 5. A. C. Kuilman, Beverwijk; 6. J. Nieuwenhoven, Den Haag; 7. A. van Merkestein, IJmuiden; 8. M. E. Graaf, Amsterdam; 9. K. Neeft, Haarlem; 10. C. Schelfhout, Haarlem. Onafhankelij ken en amateurs: 1. H. Faanhof, Amsterdam, in 1 uur 32 min. 11 seconden; 2. C. van der Star, Den Haag, in 1 uur 32 min. 17 sec.; 3. M. Westerduin, Scheveningen; 4 H. Lakeman, Amsterdam; RAGNHILD HVEGER, het Deensche sport-wondermeisje, datzich eens te ver in het wa ter waagde en aldus haar roem ruchte zwemcarrière begon! Een jaar nadat zij haar vorige recordverbetering maakte, heeft de Deensche zwemster door de 800 M. borstcrawl in 10 min. 52,2 sec. af te leggen in Kopenhagen, haar 38ste wereldrecord verbeterd. (NPB) Het is ongeveer twee en een half jaar geleden, dat de fotograaf, die in Volen- dam in het voorjaar en den zomer zijn han den vol werk heeft,- om geestdriftige toeris ten in Volendammer costuum te kieken, zijn camera richtte op twee aardige jonge meisjes, die zich niet, dan met de grootste moeite tegenover hem verstaanbaar konden maken, hetgeen hen niet verhinderde hun meest vriendelijke glimlach te laten zien. Die twee meisjes, eenvoudig in hun optreden, eenvou dig van gebaar en vol enthousiasme voor al het nieuwe, dat zij in Nederland ontdekten, hadden den glans van den sportroem reeds terdege'lecren kennen: het waren de Deen sche zwemstertjes Ragnhild Hveger en Inge Socrensen, die een tournée door enkele lan den maakten. Het spreekt welhaast vanzelf dat de ver tegenwoordigers dor Nederlandsche sportpers zich deze gelegenheid tot een gezellige „pers babbel" met deze kleine zwemberoemdheden 5. W. Rijsbergen. Leiden; 6. G. P. Peters, Haarlem; 7. M. Segaar, Leiden; 8. R. Roet hoven, Leiden; 9. J. Schellingerhout, Zaan dam; 10. T. Ooms, Haarlem. MOTKE EINDIGT ALS TIENDE IN HET TWEEDE N.A.C. CRITERIUM. BREDA, 17 Augustus. De uitslag van het 2e N.A.C.-criterium was als volgt: Profs en onafhankelijken 50 Km. 1. C. Wijdenes, 1 uur 12 min. 21 sec.; 2. v. d. Heyden (Rotterdam); 3. De Beer (Bussum); 4. C. Smits (Rotterdam); 5. J. Braspenninx (Princenhage); 6. C. Joosen (Maden); 7. C. H. Hofman (Roermond); 8. De Hoog Amsterdam); 9. H. Keizer (Am sterdam); 10. L. Motke (Amsterdam). WEDSTRIJDEN TE NIJMEGEN. Favorieten bestrijden elkaar vinnig. N ij m e g e n, 17 Aug. Op de wieler baan te Nijmegen werden wedstrijden ge houden, welke door ongeveer 4000 toe schouwers bijgewoond werden. De uitsla gen waren als volgt: Omnium voor koppels en onafhankelij ken en amateurs: 1. Van BreumelKreemers 15V4 punt; 2. Remkes—Smits 1414 punt. Achtervolging 4 K.M. profs. Van der Voort won van Groe- newegen in 5 min. 3 lsec. met 35 voor sprong. Sprint 3 ronden profs. 1. Derksen 14 sec. Over de laatste 220 meter 2. Pronk. Koppel achtervolging 4 K.M. profs van Swellem Pellenaars slaan Boeven en Bakker na 18 ronden in 5 min. 4 sec., met 90 mter voor sprong. Klassementwedstrijd 11 K.M. voor profs met 5 klassementen. 1. Groenewegen 12 punt. 2. v. di. Voort 10 pnt; 3. Derksen 7 pnt. 4. Pronk 7 pnt. Koppelwedstrijd over 60 K.M. voor profs. 1. Pellenaars—Derksen 17 pnt. Op 1 rontfe v. d. Voort—van Swellem 15 pnt. Op 2 ron den: BoevenGroenewegen 6 pnt. Op 4 ron. den: PronkEvers 16 pnt.; Kreemersvan Rooy 2 pnt.; Op 5 ronden: Bakkervan Breumel 4 pnt. De iaarlijksche algemeene ver gadering van het N.O.C. f 's-GRAVENHAGEN, 16 Aug. In een zeer snel tempo is heden in café Riche de jaarlijksche algemeene vergadering van het N.O.C. gehouden. De voorzitter mr. A. Ba ron Schimmelpenninck van der Oye heette de vertegenwoordigers van 22 bonden wel kom en wees op de opleving van da licha melijke opvoeding en de sport in den laat- sten tijd. Hij hoopte dat de belangstelling in goede banen zou .worden geleid en wensch te de besturen van de bonden succes toe bij hun werk .in de komende tijden. Na dit korte openingswoord werd de agenda in een vlot tempo afgewerkt. De jaarverslagen alsmede het financieel ver slag en de begrooting werden goedgekeurd waarbij den secretaris-penningmeester G. van Rossem woorden van dank werden ge bracht. Bij de bestuursverkiezing kregen de pe riodiek aftredende leden G. van Rossem en K. J. J. Lotsy resp. 22 en 20 van de 22 uit gebrachte stemmen en werden dus herkozen De Nederlandsche kolfbond. De Neder landsche tafeltennisbond, de Nederlandsche rugbybond, de Nederlandsche wandelsport- bond en de Algemeene Nederlandsche Ja- gersbond werden met algemeene stemmen als lid van het N.O.C. aangenomen. De heeren W. .Tongejan, G. W. A. van Laer en H. J. H. Schintz werden gekozen in de commissie tot het nazoen van de re kening en1 verantwoording van den pen ningmeester over 1941. Het bestuur kreeg van de vergadering machtiging om een kleine wijziging in de statuten te brengen, waardoor liet bestaan van de vereeniging weer voor 29 jaren ver zekerd zal zijn. RAGNHILD HVEGER. (Foto Pax.) niet lieten ontgaan en een van de meest spontane, tegelijkertijd ietwat eerzuchtige en toch weer kinderlijk-blije opmerkingen, van mejuffrouw Hveger luidde: „Ik zou zoo graag al was het maar voor een uur alle we reldrecords borstcrawl op mijn naam heb ben".... Wij zijn op dit oogenblik niet in de gelegenheid het iuiste aantal van we zenlijk alle mogelijke records op het gebied van het borstcrawlzwemmen vast te stellen, maar wij nemen toch gaarne aan, dat dit zwemmende won- dermeisje, dat zich in den loop der jaren zulk een hevige concurrente van onze eigen zwemmeisjes toonde, thans, na het behalen van haar. 38ste wereldrecord in Kopenhagen, niet zoo heel ver meer af is van het verlangen dat zij eens in Volendam openbaar HET INZICHT VERDIEPT DOOR ONDERZOEKINGEN VAN MEJ. BROEKEMA. Aan het Hsb. schrijft een medewerker, ten vervolge van het artikeltje „De visch- stand in het IJsselmeer", dat wij eenige da gen geleden uit dit blad overnamen: In het Tijdschrift van de Ned. Dierkundi ge Vereeniging deelt mej. M. M. M. Broeke- ma de resultaten van haar onderzoek naar den trek van de garnalen mede, speciaal de factoren, die den trek en de leeftijds groepen van deze dieren bepalen. Dit on derzoek heeft tot belangwekkende conclusies geleid. In 1930 had dr. B. Havinga gevonden, dat de garnalen trekken. In den herfst gaan zij van de Waddenzee naar de Noordzee; in het voorjaar en in den vroegen zomer van daar naar het brakke water van de Wad denzee, de Zuiderzee en de Schelde. Dr. Ha vinga heeft het geheele terrein van de Zui derzee in vier gebieden verdeeld; gebied 1 omvat het terrein voor de zeegaten bij Den Helder en tusschen Vlieland en Texel, ge bied 2 de Waddenzee, gebied 3 de Zuider zee van den afsluitdijk tot een lijn die ten Zuiden van Ênkhuizen niet een groote bocht naar Urk loopt en vandaar ten Zui den van Stavoren de Friesche kust bereikt en gebied 4 de kom van de Zuiderzee. Van December tot Maart komen in de gebieden 3 en 4 bijna geen garnalen voor. in de Wad denzee zijn dan alleen jonge garnalen aan wezig. mannetjes zoowel als wijfjes. Gebied 1 bevat dan de oudere mannetjes en wijf jes. met of zonder eieren, de oudste dieren vindt men dan slechts op een afstand van vijf tot zes zeemijlen buiten de kust In Maart en April begint nu de trek, die de ge bieden 3 en 4 met jonge wijfjes bevolkt; oudere wijfjes en mannetjes verhuizen dan van buitengaats naar de Waddenzee. Van Mei tot Augustus vindt men eierdragende wijfjes in de Waddenzee en in gebied 3; ge bied 4 bevat alleen kleine garnalen, eerst alleen wijfjes, later ook mannetjes. Van Augustus tot half October, als de jongen uitgekomen zijn, vindt men de oudere die ren gelijk over de eerste 3 gebieden ver spreid: gebied 4 blijft dan voor de jonge dieren gereserveerd. Wat nu de onderzoekingen van mej. Broe- kema betreft, zij heeft dus in de eerste plaats de factoren van den trek trachten te bepalen; daarna heeft zij ook het osmotische gedrag der zelfde dieren bij uiteenloopende temperatuur en zoutgehalte vergeleken. Uit déze proeven bleek, dat het optimale zoutgehalte van de temperatuur afhangt. Verhooging van temperatuur venaagt net optimum van de gevoeligheid voor het zout gehalte. en dwingt de garnalen dieper in de Zuiderzee door te dringen,. Voor garnalen van een jaar oud ligt dit op timum bijzonder laag. hetgeen begrijpelijk maakt, waarom dit soort dieren tot zoover in de kom voorkwam. Ook de ontwikkeling der eieren en het uitkomen daarvan zijn in ïipoge mate wat hun optimale zoutgehalte aangaat van de heerschende temperatuur afhankelijk. Lage temperaturen zijn in het algemeen gunstiger dan hooge; bijzonder la ge zoutgehalten verdragen de dieren even wel beter wanneer de temperatuur hoog is en slechts in het warmste jaargetijde bewo nen zij een omgeving met laag zoutgehalte. Wat, nu het osmotische gedrag van de garnaal aangaat, zoo bleek, dat het zoutge halte van het bloed dat van 't uitwendige milieu altijd tot zekere hoogte volgt. Bij een zoutgehalte boven 23 per mille, is het bloed van den garnaal hypotonisch. beneden 21 pro mille hypertonisch in vergelijking met het uitwendige milieu van het dier. Bij hoogere temperaturen zijn de verschillen tusschen uitwendig en inwendig milieu van De van Tuyllbeker, welke andere jaren aan dien bond uitgereikt werd. die naar de meening van het bestuur van het N.O.C. het meest in het belang van de sport ge daan had, werd ditmaal niet uitgereikt, daar de omstandigheden niet van dien aard geweest zijn, dat een juiste maatstaf aan gelegd kon worden. Na de rondvraag, waarvan slechts door een vertegenwoordiger gebruik gemaakt werd, kon de voorzitter reeds na 22 min. de vergadeing wee sluiten. maakte! Intusschen heeft zij ook nu. weer een nieuwen wensch kenbaar gemaakt: op 17 September a.s. in Ko penhagen ook het 400 Meter-record, (dat op haar eigen naam staat met 5 min. 0,1 sec.) onder de 5 min. te brengen Het is in vele opzichten met sportberoemd- heden als met filmsterren: de naam vervligt snel en blijkt slechts in enkele gevallen houdbaar te zijn. Dat een meisje als deze Deensche zi h daardoor niet behoeft te la' ,.n verontrusten is duidelijk: zij is nog altoos zoo jong, dat zij n< -» lang niet toe is aan den leeftijd, waarop zwemkapioenen de con currentie beginnen te duchten- Vader waakt. Bovendien en dat is voorzeker een even gunstige als voorbeeldige omstandigheid Ragnhild's vader, die al jarenlang terdege zijn „oogen over zijn dochter laat gaan" en die niet alleen met bewondering, maar ook met nauwlettende zorg de „vorderingen" van zijn meisje volgt, heeft al jarenlang hard nekkig en beslist geweigerd om in te gaan op alle verlokkelijke aanbiedingen van Ame- rikaansche dollar-promotors, die met bijzon der verleidelijke voorstellen kwamen, om het Deensche meisje in Amerika tournée's te la ten maken en aldaar in wedstrijden te doen uitkomen.'De practijk (men denke aan an dere coripheeën op sportgebied, zooals Son- ja Henie) heeft bewezen, dat de sport er op den duur meestal aangaat en dat daar- voor in de plaats een weinig verheven car rière als film-„ster" of variété-artiste treedt, een consequentie, waarvoor vader Hveger zijn dochter heeft weten te bewaren. Het meisje, dat al enkele jaren geleden den wensch tc kennen gaf, zwemieerares te worden, heeft inderdaad de daarvoor noodige opleiding ge volgd en maakt zich in haar land en haar stad als trainster en leerares bijzonder ver dienstelijk, terwijl zij, zooals thans opnieuw blijkt, zelf zoo in traning blijft, dat zij voor- alsuog 's werelds eerste zwemster blijkt te zijn! (N.P.B.) In zijn enorme ontwikkeling in de laatste jaren is de sport een cultureele, maatschappelijke en gezondheidsfactor ge worden van buitengewoon groote beteekems. Haar toekomst is daarom op steeds wijder perspectieven berekend, omdat zij gedragen wordt door de jeugd van de geheele wereld Het is welhaast vanzelfsprekend dat in Amerika een dergelijk wereld instituut als de sport voor schrandeere koppen een moge lijkheid opende voor groote verdiensten. De impressario's der sport, de managers, hebben die gunstige gelegenheid ontdekt en aange pakt: als moderne zakenmenschen .hebben zij zich bemoeid met die sport-prominenten, in wie zij de kans zagen hun sportieve presta ties voor financiëele doeleinden uit te bui ten. Het spreekt vanzelf dat in een dergelijk bedrijf de sportieve overwegingen in de meeste gevallen voor het zakelijke het veld hebben moeten ruimen en ook dat de mana gers het geheele sportgebeuren ten slotte niet anders meer zien dan als een commercieel object. Voor niemand die met de gangbare practi.jken der managers der Nieuwe Wereld bekend zijn, is dat langer een geheim. Voor alles plukken deze sport-zakenmen- schen hun vrachten op het terrein van de bokssport. Juist het gebied van de „nobele kunst der zelfverdediging" is voor hen een bij uitstek geschikte gelegenheid om, zij het dan minder uit nobele en meer uit zakelijke ondernemingsgeest, door middel van verbluf fende reclame, munt te slaan. Het genie onder de Amerikaansche sport- dictators was de in zijn tijd zeer bekende en enkele jaren geleden gestorven Tex Rickard, de organisator van den sensationeelen boks wedstrijd om het wereldkampioenschap de garnalen grooter dan bij lage; zoo komt het, dat zij lage of extreem hooge zoutge halten van' het uitwendige milieu bij een hooge temperatuur beter verdragon. De in wendige zoutconcentratie hangt van zout gehalte en temperatuur van het uitwendig milieu af. De optimale inwendige concentratie is niet in alle omstandigheden gelijk. Daarom blijkt het verschil tusschen in- en uitwen dig milieu de essentieele factor in dit pro ces te zijn. In den winter blijven de dieren in gebieden, waarvan het zoutgehalte met het zoutoptimum bij de dan heerschende temperatuur overeen stemt, dat is buiten gaats. In het voorjaar heeft nu de trek plaats, die de dieren naar gebieden met la ger zoutgehalte brengt. Een deel komt dan in streken waar het zoutgehalte voor hen beneden het optimale ligt. Toch kunnen zij dit verdragen, daar de temperatuur dan zooveel hooger is. Zoo zijn door dit onder zoek feiten gevonden, die ons inzicht in het trekvraagstuk van den garnaal verdiepen, hoewel het nog geenszins als volledig opge lost kan worden beschouwd. Hartelijk afscheid op het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten. 's-Gravenhage, 16 Aug. „De zes tiende Augustus 1941 zal in de ge schiedenis van de Nederlandsche journalistiek een wel zeer gedenk- waardigen dag zijn. Voor de eerste maal vertrekt vandaag een volkomen op militaire leest geschoeide jour nalisteneenheid, voorzien van de meest moderne technische hulpmid delen, om de gebeurtenissen van den oorlog in beeld, woord en letter vast te leggen. Deze bewapende journalis teneenheid, welke ons Duitsche broe dervolk Propaganda Compagnie noemt, of kortweg P.K., heeft een tweeledigen taak. In de eerste plaats is zij een volksvoorlichtende, in de tweede plaats is zij die van den ge schiedschrijver, die zelf met de wa- Jong begonnen. Het behoeft geen betoog dat de kleine Ragnhild vroeg met zwemmen begonnen is. Om precies te zijn: zes jaar oud en enkele turven hoog begon „at al. Want de jonge historie van dit met sportkwaliteiten zoo rijk gezegende meisje wil, dat zij op een goeden dag in haar allerprilste jeugd, badend met schoolvriendinnetjes, zich te ver in het wa ter waagde en in haar onderbewustzijn op de reddende gedachte kwam om te doen wat ionge hondjes ook doen in dergelijke geval len: ze sloeg armen en beenen uit en zwom. Maar dan dat: ze zwom voortreffelijk met als gevolg dat de plaatselijke zwemvereeniging terstond beslag legde op de kleine meid om haar verder te bekwamen in de sport, waar in zij eens zou uitblinken. Aanvankelijk be stonden de prijzen nog uit snoepgoed! pop- nen en andere voor kleine meisjes aantrek kelijke voorwerpen, alles voorloohers van de bekers en medailles, die zij thans in haar orijzenkast kan laten bewonderen. Zij trok natuurlijk al spoedig de aandacht en dus werd zij gauw in staat gesteld regelmatig naar Kopenhagen te gaan om daar te trainen en uit te komen. Zoo kon het gebeuren dat ook de internationale zwemwereld zich voor haar begon te interesseeren. Die belangstel ling verkeerde allengs in bewondering voor het meisje, dat slag op slag leverde en als maar wereldrecords en titels afsnoepte. Zij voelde, leek het wel. een ware verza melwoede in zich opkomen en er scheen geen eind te komen aan haar voortdurende aan vallen op bestaande records (van welke zoo vele op naam van onze Nederlandsche zwem sters), waarvan telkens het resultaat was, dat de Deensch rood-wit gekruiste vlag in ton gehesehen werd! Daaraan komt nu nog geen einde en Ragn hild Hveger sluit haar sportcarrière nog niet af. In de gansche zwemwereld zal men dit Deensche'meisje blijven noemen als eender svmpahtiekste en meest geliefde die daar uit ooit voortkwam! zwaargewicht: Dempsey—Tunney, een wei strijd die een recette opbracht, die in laterg jaren nooit weer werd bereikt. Rickard was ongetwijfeld een uitzon dering onder zijn collega's; hij on- derscheidde zich voor alles van zijn tijdgenooten en van hen die na hem kwamen door het feit, dat bij hem werkelijk niet alleen zakelijke motie ven den doorslag gaven; hij ging met heel zijn wezen volkomen in de sport op. Geen van zijn opvolgers bereikte zulk een domineerende plaats in het Amerikaansche sportleven als hij; men kan dat zelfs niet zeggen van zijn evenknie Jeff Dickson, die later in Parijs woonde en algemeen als de koning der menagers werd be schouwd. Niettemin slaagde Dickson er o.m. hi «p in Barcelona destijds een bokswedstrijd te or, ganiseeren volgens Amerikaansch recept, de ontmoeting CameraPaolino, die door niet minder dan 100.000 toeschouwers werd bij* gewoond. i Over het begin van den loopbaan van defi boksreus Camera bracht een .New-Yorkscl) dagblad enkele jaren geleden sensationeele onthullingen Daarin werd verteld dat Carne ra in den aanvang van zijn bokscarrière „ga- manage'd" werd door een consortium, dat in de Amerikaansche staatsgevangenis Sing- Sing gezamenlijk meer jaren had doorge bracht dan Camera oud was. Deze geschil denis en nog vele anderen uit later tijd be lichten de sfeer der Amerikaansche boks.- wereld genoegzaam om iets te begrijpen van de „sportieve" verhoudingen die men daar kent. Verhoudingen en gebruiken, waarbij de sport dikwijls op de grofste wijze wordt mis bruikt om slechts te dienen als uithangschihj om zooveel mogelijk publiek te trekken. penen in de hand de geweldige ge beurtenissen, die in dezen tijd plaats vinden, beleeft" zoo sprak van middag de secretaris-generaal van 't Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. Dr. T. Goedewaa- gen, in het gebouw van dit departe ment toen hij met een hartelijke toe spraak afscheid nam van de Neder landsche journalisten, film- en radio verslaggevers en alle andere mede werkers van deze eerste Nederland sche PK. Voortgaande zeide de secretaris-generaal o.a.: De eerste Nederlandsche P.K., die thans staat aangetreden, is samengesteld uit een 50-tal mannen, die ieder op hun terrein reeds hun sporen verdiend hebben. Daar zijn onder hen een drietal medewerkers van mijn de partement, de heeren Huïstijn, Kelderman en Verheul. Verder telt de P.K. 8' journalis ten, die ook ideologisch bij het departement behooren. Wat de beeldberichtgeving betreft, gaan met de P.K. 4 foto-verslaggevers en 2 filmoperateurs mee. De radio-reportage heeft de beschikking over 4 technici, terwijl ver der, en zeker niet in de laatste plaats noemen, een aantal mannen zich beschik baar gesteld heeft als chauffeur, mecanicien, fourier, kok. tezamen vormende een militai re eenheid, die te velde geheel zelfstandig kan optreden. De leiding van deze expedi tie is opgedragen aan den heer Wouter Huï stijn. Zich in het bijzonder tot dezen heer rich tend. schetste de secretaris-generaal de groo te moeilijkheden, waarmede de journalisten te kampen zullen krijgen en de groote be langrijkheid van hun arbeid. Journalisten, die niet meegaan, zullen het als een eere plicht moeten beschouwen de artikelen van de Nederlandsche P.K. te mogen bewerken en plaatsen. Draagt het wijde uit, aldus Prof. Goedewaagen, dat de Nederlandsche stam in den Germaanschen broederbond niet tot de slechtsten behoort. Houdt het voorbeeld van Uw dappere voorvaderen voor oogen, weest trouw aan Uw idealen en toont steeds, dat gij er een zijt van dat kleine volk aan de zee, dat tot zulke groote daden in staat is. Ik beschouwd U allen, niet alleen als ver tegenwoordigers van ons volk, doch ik zie U ook als vertegenwoordigers van mijn de partement aan het Oostelijk front. Gij zijt de ver vooruitgeschoven post, die tot taak heeft het Nederlandsche volk voor te lichten over den geweldigen strijd, die in het Oosten woedt en die tot inzet heeft, de redding van Europa's beschaving. Het Nederlandsche volk zal weten waar het om gaat en hoe het gaat. Het Nederlandsche volk zal door U op de meest juiste wijze voorgelicht worden. Mannen van de Nederlandsche P.K., ik wensch u veel succes bij uw arbeid en een behouden terugkeer in ons vaderland! Andere toespraken* Het afscheid, dat een buitengewoon har telijk karakter droeg, werd ook bijgewoond door den commandant van het Nederland sche legioen, den gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt. oud- chef van den gene- ralen staf. het hoofd van de afdeeling perswezen van het departement-van Volks voorlichting en Kunsten, den heer Max •Blokzijl, den voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, den heer P. .J van Megchelen. alsmede door enkele Duitsche autoriteiten. Na de toespraak van prof. dr. Goedewaa gen richtte luitenant-generaal Seyffardt een kort woord tot de vertrekkenden'. De heer van Megchelen zette vervolgens in het kort uiteen, dat de Nederlandsche journalisten er trotsch op zijn, dat enkele hunner naar het Oostfront gaan. Ik benijd jullie zoo zeide hij. Jullie zullen erva- iingen opdoen, welke wij moeten missen, .luiüe zijn de menschen, die den nieuwen jfid in zijn allereerste periode meemaken, zooals wij die hier niet kunnen meema ken. Jullie zijn de menscihen voor de toe komst, van wie wij, wanneer jullie weer zijn teruggekeerd, veel zullen kunnen lee ren. Namens de Nederlandsche journalis ten het allerbeste! Na deze toespraken namen prof. dr. Goe dewaagen en luitenant-generan.1 Seyffardt persoonlijk van alle vertrekkenden af scheid. Er werden voor het vertrek over en weer nog vele hartelijke woorden gespro ken. Aan geschenken, vooral aan sigaret ten ontbrak het den mannen niet Ook op het perron waren vele vrienden, bekenden en ahdere belangstellenden te zamen gekomen «m afscheid te nemen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6