N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD Werkman kwam zijn konijnen voeren Eogelsche luchtaanvallen Indochioeesche bondsraad samengesteld De gevangenhouding van generaal Dentz Radioprogramma De reactie van Nederlandsch-Indië De prijs van gesteriliseerde melk Waar werken onze vrouwen en meisjes? Vliegtuigongelukken in Amerika Interessante grepen Batavia, 16 Aug. (A.N.P.) De gezamen lijke verklaring van president Roosevelt en Churchili werd in Nederlandsch-lndië met groote spannig tegemoet gezien. Er heersch- te een eenigszins nerveuze stemming onder het publiek en velen meenden, dat zeer sen- sationeele gebeurtenissen zouden worden aangkondigd. De verklaring bracht daarom in de eerste plaats verademing. De commen taren in de Nederlandsch-Indische pers ge ven blijk van een eenigszins verdeelde opi nie over genoemde verklaring. Het „Nieuws van den Dag" geeft het vol gende: Kr zijn regeeringen, die nog altijd niet be seffen, dat deze oorlog niet zal eindigen met herstel van den vroegeren toestand. Die af- keerig zijn van de uitstippeling van een pro gram, op de basis waarvan de oorlogsinspan ning kan worden gestimuleerd. Die hun kracht zoeken in afwijzen, remmen en uit stellen. Het oude komt nite terug. Veel zal anders worden. Regeeringen, die niet mee veraijderen, raken achterop en tenslotte be kneld. Regeeringen zijn niet de scheppers van een tijdperk, zoo besluit het blad, maar de schepping ervan. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" is teleurgesteld over de afge legde verklaringen. Ook de „Javabode" is te leurgesteld, doch meent, dat de sensationee- le ontmoeting meer heeft opgeleverd dan een bloote beginselverklaring over vredes doeleinden, zooals nu is afgelegd. En ontdekte inbrekers. Amsterdam, 18 Aug. Een werkman, die in den tuin achter een pakhuis aan de Kei zersgracht een paar konijnen houdt, ter eventuèele aanvulling van zijn vleeschrant- soen, kwam Zondagmorgen zijn viervoeters voer brengen. Het viel hem op, dat een raam openstond aan de achterzijde van het pakhuis, waarin groote hoeveelheden levens middelen, welke door den commissaris van de prijsbeheersching in beslag zijn genomen, zijn opgeslagen. De man vermoedende, dat er iets niet in den haak was, waarschuwde de politie en spoedig kwamen twee agenten een onder zoek instellen. Het bleek, dat de vermoe dens juist waren: op de eerste verdieping vond men in een schaftlokaal verschillende inhrekerswerktuigen en, op een tafel, de spo ren van een drinkgelag: gedeeltelijk gele digde flesschen met champagne, advocaat en cognac en ook een hartig hapje. nl. kaas, ontbrak niet. De speurtocht werd voortgezet en kort daarna werden in een ander lokaal drie mannen aangetroffen, die zich daar ver scholen hadden. Blijkbaar hadden de hee- ren, alvorens met hun werk te beginnen, de voorraden willen keuren, doch waren zij bij deze aangename bezigheid gestoord. Ook de wijze, waarop zij zich toegang had: den verschaft, bleef nu niet lang meer ver borgen Een hunner was. geholpen door de beide anderen, over een drie meter hoogen muur geklauterd, welke een gang tusschen de huizen van de straat afscheidt. Met be hulp van een ladder, die in dien gang stond, was hij vervolgens via een schutting in den tuin achter het pakhuis gekomen, waarna het een peuleschilletje was, een raam open te schuiven en binnen te komen, om vervol gens de twee medeplichtigen binnen te la ten. De drie mannen zijn gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. 's-Gravenhage, 18 Aug. De gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat de prijs van gesteriliseerde melk en melkproducten per liter een cent hooger gesteld mag wor den dan voor niet gesteriliseerde melk en melkproducten in flesschen. Voor het geval, dat de verkoop geschiedt in flesschen met een andere inhoudsmaat dan 1 liter, mogen ten hoogste dienovereen komstige prijzen worden berekend. Bij het vaststellen van den prijs dezer flesschen is afronding naar boven tot op een halve cent toegestaan. Op de etiketten van flesschen, welke ge steriliseerde melk of melkproducten bevat ten. dient dit duidelijk aangegeven te zijn. 309. Een onvrijwillig bad. 1. „Help! Je hebt gelijk, het is de duivel zelf, die daar op ons zit te loeren!!" 2. „Het is dan maar goed, dat we hier veilig op het droge zitten!" 3. Dat had Fatty echter niet zo gauw moeten zeggen, want nauwelijks is hij uit gesproken, of hij verliest zijn evenwicht, en hij valt hals overkop te water!! 310. Fatty's fantasie speelt hem parten 1. „Nipper, red jij de water telescoop, dan zal ik Fatty aan land zien te krijgen!!" 2. „Oh, oh, ik kwam precies voor de duivel terecht! Hij stak zijn lange, gespleten tong naar me uit, en raakte me aan met die griezelige vork...! Hij heeft verschrikkelijk grote horens, bliksemstralen schieten uit zijn ogen en uit zjjn oren komt rook!!" den zender Voordracht over Hilversum 2. De persdienst van de N.S'.B. meldt: Door den zender Hilversum 2 wordt he denavond van 99.15 uur n.m. de inleiden de uitzending verzorgd van de reeks van 6 voordrachten getiteld: „Waar werken onze vrouwen en meisjes?" Deze eerste voor dracht wordt gehouden door mevr. Jos. J. HolsbergenMense, hoofd van de afdeeüng 6 hulpdienst N.S.V.O. (Dienst zorg voor vrouwen en meisjes in het bedrijfsleven.) 's-Gravenhage, 18 Aug. In het afgeloopen weekeinde vloog een tamelijk groot aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Tal van brisant- en brandbommen werden neer geworpen. In totaal zijn 18 woonhuizen ver nield, daarbij werden 4 personen gedood, 14 zwaar en 9 licht gewond. Ook kreeg een groot aantal huizen glasschade. Voorts wer den nog eenige koeien en paarden in de weide door bommen gedood. Uitsluitend voor raadaevinnen. Vichy, 18 Aug. (D.N.B.) De gouverneur- generaal van Indo-China heeft thans, naar uit Saigon wordt gemeld, de leden van den nieuw gevormden Indo-Chineeschen bonds raad benoemd. Deze bondsraad zal in Indo- China dezelfde rol spelen als de nationale raad in Frankrijk. De 25 leden, waaruit de bondsraad bestaat, zijn hooge ambtenaren, industrieelen, advocaten, doktoren, groot grondbezitters en handelaren uit de vijf lan den, welke tot de Indo-Chineesche Unie be- hooren. De Indo-Chineesche bondsraad komt in de plaats van de kiescolleges, wier activi teit krachtens een verordening van Novem ber 1940 tot aan de reorganisatie van de grondwet was opgeheven. De nieuwe Indo-Chineesche bondsraad draagt alleen een raadgevend karakter. Hij zal zijn opvattingen en voorstellen doen toekomen aan den gouverneur-generaal. Van ontrouw aan de wapenstil standsvoorwaarden beticht. Ankara, 18 Aug. (A.N.P.) Naar uit Cairo wordt gemeld, hebben de Britten thans een voorwendsel gevonden om de gevangenne ming van generaal Dentz en andere hooge Fransche officieren te motiveeren. Officieus wordt uit de Egyptische hoofdstad verno men, dat generaal Dentz de soldaten, die onder de vanen van generaal de Gaulle strijden, deserteurs heeft genoemd. Dit zou indruischen tegen den geest van het wapen stilstandsverdrag, en daarin heeft men van Britsche zijde aanleiding gevonden om gene raal Dentz nog niet in vrijheid te stellen. Ook zou de Fransche generaal, oorlogsmate riaal, dat uitgeleverd had moeten worden, aan Syriërs hebben verkocht, welke hande ling in strijd zou zijn met de in het wapenn stilstandsverdrag overeengekomen bepalin gen. Uit dit alles zou de slechte trouw van de Fransche autoriteiten moeten blijken en daarmee rechtvaardigt men te Cairo de ar restatie van generaal Dentz en de andere 35 Fransche officieren. New York. 18 Aug. (D.N.B.) Associa ted Press meldt uit Panama, dat bij een bot sing tusschen twee vliegtuigen boven het militaire vliegveld Rio Hato twee Ameri- kaansche vlieger-officieren om het leven zijn gekomen. Naar Associated Press verder meldt, heeft een opsporingscolonne in de Canadeesche provincie Alberta in de buurt van Calgary de bemanning van een jl. Donderdag neer geschoten Canadeeschen bommenwerper ge vonden. Twee piloten waren dood, terwijl er nog een levend werd aangetroffen. DENEMARKEN ERKENT REGEERING TE NANKING. Nanking, 18 Aug. (D.N.B.) Naar Domei meldt, is de Chineesche nationale regeering er formeel van in kennis gesteld, dat de Deensche regeering de regeering te Nanking erkent. Denemarken is zoodoende het elfde land, dat de regeering te Nanking heeft' erkend. WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Vöor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Molto Cantabile. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. I.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Harmonie-orkest van het Nederlandsch orkest 's-Gravenhage. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Hobo met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursb. 5.30 Causerie „Gezond zijn en gezond blijven". 5.45 Orgelconcert. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Curt Hohenberger en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszangkoor met planobegeleiding. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Causerie „De invloed der Nederlandsche bouwkunst in Duitschland". 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending The Dutch Achievements in the Nether- lands Indies. Hilversum II 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. II.00 Zang met pianobegeleiding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.15 Frans Wouters en zijn Orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 1.30 Ensemble Amende. 2.15 Voor de jeugd. 4.00 Zang met pianobegeleiding. 5.00 Godsdienstige uitzending. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursb. 5.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.15 Ensemble Bandi Balogh. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Luchtvaartcursus. 8.00 Residentieorekst en solist. (Om 8.40 Boekbespreking). 9.45 BNO: Nieuwsbeirchten. 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Chri«t Radio Stichting). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Ernstige muziek: Van 20.00 tot 20.40 uur over Hilv. 2 en van 20.55 tot 21.45 uur speelt het Residentie orkest o.l.v. Prof. Georg Schnévoigt, werken van den Finschen componist Sibelïus. Als solist treedt op de groote pianist Wal ter Gieseking met het pianoconcert in A kl. t. van Robert Schumann. Het concert wordt besloten met de Wiener %-Tact, de koste lijke walsencyclus van wijlen Dr.. Johan Wagenaar. Om 15.20 uur over Hilv. 1 speelt de Neder landsche componist Jan Koetsier de piano partij in zijn sonate voor hobo en piano. Jaap Stotijn is de hoboïst. Lichte Muze: Te 20.30 uur over Hilv. 1 wordt In een uit zending „Types uit het verleden" een aantal figuren voor ons geestesoog gebracht, die deze generatie nauwelijks of niet kent, maar die de ouderen zich nog zeer wel zullen her inneren, zooals „De Lantaarnopsteker", „De Water- en Vuurbaas", „De Nachtwacht", „De Porder" en „De Besteedster". In aardige liedjes worden zij ten tooneele ge voerd, terwijl eenige schetsen (o.a. van Jus- tus van Maurik) de toenmalige sfeer nader belichten. De samenstellende tekst is van Anton- Bouving, terwijl de composities ver zorgd werden door Willem Ciere, Voor de jeugd: Van 17.30 tot 17.45 over Hilv. 1 behandelt Dr. Siestrop in zjjn causerie „Gezond zijn, gezond blijven", de wijze waarop wij ons lichaam dienen te verzorgen. Voor den boer: Om 12.25 uur over Hilv. IX wordt een bezoek gebracht aan een groot bedrijf met veel peui- vruchtenverbouw, waar iets te hooren valt over oogst en behandeling van het erwten en boonengewas. Voor de vrouw: Van 15.00 tot 15.20 uur over Hilv. 1. Mevr. Ellen Russe spreekt in de serie: „Echtge- nooten en moeders van groote mannen" over „Monica, de moeder van St. Augustinus' Een boeiende causerie, die vele moeders een baken kan sijn. Feuilletor 49. door E. Philips Oppenheim HOOFDSTUK XXVIII. Hamer heeft later altijd in het geloof ver keerd, dat zijn handelingen in dat korte uur zoowel door een automatische werking als door het snelle werken van zijn brein inge geven werden. In minder dan geen tjjd had hij de leeren riemen waarmee Auguste gekneveld was, met zijn zakmes doorgesneden. Binnen een 'minuut was Auguste een vrij man. Deze laatste verbrak de spanning. Waar beiden in stinctmatig de diepste stilte geboden achtten, veroorloofde hij zich 'een zwaren zucht, toen hjj op de been kwam. Hoe is monsieur hier gekomen? fluis terde hij. Ik ben hierheen gezwommen, fluisterde Hamer terug. Ik moest de hersens inslaan van een kerel, die op het dek op post stond. Hij ligt zoo stil als een lijk. Hoeveel anderen zjjn er nog aan boord? Zeven, antwoordde Auguste. Zjj kwa men in de oude boot van Crestner. Zeven kerels allen bandieten. Zij zijn met messen en revolvers gewapend. En wat doen zjj nu? Zij peuteren aan den mast. Zij zoeken naar verborgen papieren. Is mademoiselle nog hier geweest? vroeg Hamer bezorgd. Laat in den middag. Zjj vertrok, omdat u er niet was. En waar is Jean? Hij is twee uren geleden water gaan halen. Zjj hebben hem een tik op zijn hoofd gegeven, geloof ik. Hamer zweeg een oogenblik. Hjj meende het geluid van houtzagen te hooren en stem- mengemompel. Waarom zjjn de zoeklichten van de „Fi- délité" niet ontstoken? vroeg Hamer. En wat doet de bemanning? Die is aan het muiten geslagen, ant- woordete Auguste. Er is een uur lang.op het dek gevochten. Die kerels hebben kame raden uit Toulon meegebracht, die de matro zen toegesproken hebben. Zit er nog leven In je? Ik ben nog duizelig, monsieur, maar ik zal mjjn best doen, beloofde Auguste en ging rechtop zitten. Hamer gaf hem de kleinste revolver. Gebruik dien niet dan in het uiterste geval, zei hjj. Ik begrijp niet waarom de Crestners niet iemand gezonden hebben om te kjjken wat hier omgaat. Auguste lachte schamper. De vrouw, die het feest gegeven en dien troep hier gebracht heeft, is goede maatjes met hen, zei hjj. Zij staan op den besten voet met al dat tooneel- volkje. Mjjn hemel! mompelde Hamer. Dus het is Mademoiselle Tanya? Ja zoo heet zjj, bevestigde Auguste. Zjj heeft voor vanavond een souper voor honderd personen besteld, en er zijn er nog wat meer. Hadden wjj den generaal op den heuvel slechts een boodschap kunnen doen toekomen hjj is de man, die hier gauw schoon schip ge maakt zou hebben. Hamer werd plotseling oplettend. „Wees voorzichtig, Auguste," vermaande hjj. „Zjj hebben de deur van de kombuis geopend." Een druk stemmengemompel bereikte hun ooren. Hamer schoof den grendel terug. Hij hield zijn revolver stevig in zjjn rechterhand, maar draaide zich naar Auguste om. Hoor eens, Auguste, zei hjj. „Wij kun nen hier binnen niet vechten; wij zouden op gesloten zijn als ratten in een val. Ik zal de deur open maken. Als zij gevonden hebben wat zij zochten, gaan zij misschien bedaard weg. Hebben zjj dat niet, dan zullen wij het man tegen man met hen uitvechten." Er was geen tjjd voor overleg. Hamer wierp de deur open. Hij stond in de smalle gang, met de open salondeur tegenover zich, de trap naar het dek aan zijn linker- en het kleine toilet aan zijn rechterhand. Deze laat ste omklemde den revolver, maar met de tromp naar omlaag. Hij ving een oliksemsnel- len glimp op van vier mannen, die aan de tafel zaten; een vjjfde stond op den drempel, en een zesde op den achtergrond. Een van hen, die aan de tafel zaten, trok met een kurketrekker een flesch champagne open. Schenkt u in, heeren, noodigde Hamer uit. Alles aan boord is tot uw dienst, maar wie zjjn handen naar zjjn zakken brengt, is het kind van de rekening. Allen draaiden hun gezicht naar hem toe onvervalschte bandietensnuiten. Eén, die een lorgnet droeg en het verst af stond, had stadhuisklerk kunnen zjjn. De revers van zjjn jas was gescheurd, alsof er voor deze gelegen heid een insigne afgerukt was. Hjj hield zijn valsche oogen op Hamer gericht. Hoe, voor den duivel, ben jjj aan boord gekomen? vroeg hij. Dit is buiten kijf mijn schip, antwoordde Hamer prompt. Zeg mij liever wat jullie hier uitvoeren. De man met het lorgnet scheen eenig gezag te bekleeden. Hij legde de anderen het zwij gen op. •Als jij Wildburn bent, zei hjj, zal ik je vraag beantwoorden. Wjj kwamen hier zoeken naar een boodschap, die voor ons ach tergelaten is. Wjj hebben een plattegrond van het schip. Jij mag de schuit gekocht hebben maar die boodschap nooit. Wij kwamen haar halen, desnoods met geweld. Zij is ver dwenen. De geheime bergplaatsen zijn leeg. Mij een zorg, antwoordde Hamer. Ik weet niets van geheime bergplaatsen af, of van iemand, die boodschappen voor jullie achtergelaten zou hebben. Ik kocht het jacht door een tusschenpersoon in Marseille. Luister, ging de man met het lorgnet voort. Je kunt het bijna zien van de plaats waar je staat. Je voormast is gedeeltelijk uit gehold, totaal in zeventien vakken. In de vak ken 1, 3, 7, 9, 14 en twee andere waren papie ren verborgen. Voor het geval onzen kameraad iets overkwam, moesten die te zjjnen bate aangewend worden. Onze kameraad werd ver moord. Wij kwamen dus die papieren halen maar de vakken zjjn leeg. En wie ben jjj? vroeg Hamer. Ik vind het niet noodig opi daarop te antwoorden, zei de man schamper. Wjj zijn hier. Wij zijn meester van de baai en van dit schip. De papieren zjjn weg. Jij moet die er uitgenomen hebben. Je kunt een van ons dood schieten, maar dan blijven er nog vijf aan boord en honderd op het strand, behalve een paar kameraden op de kanonneerboot. Je hebt met één kans op de duizend om hier levend vandaan te komen, tenzij je ons zegt waar die papieren zijn. Neem snel een besluit. Ja, je doet wijs met mij tot spoed aan te manen, lachte Wildburn. Over een paar ni nuten zul je je vriendjes op het strand beenen naar hun holen zien maken, en tenzij je °n middellijk vertrekt, zullen jou de polsmofjes omgedaan worden. Op den heuvel woont een heer, die meer van jullie afweet. Hjj kom hier, wanneer hij het oogenblik gekomen acnu Deze woorden sloegen in. Twee mannen stonden half op. Vooruit, Laporte! riep er een. het kort! De papieren of een looden P'1! Mijn kameraden worden ongeduldig, als je ziet, zei hun zegsman. Heb jtl papieren Neen. Ik weet er niets van. Ik kek nooit gezien. Waar is je scheepsvolk? _e. Mijn scheepsjongen is een paar ure:«8 leden water gaan halen. Hij is nog J Juist, zei de ander. Hij zit opgeri°le Wie nog me^r? Auguste, mjjn matroos, dien jullie leem toegetakeld hebben. hrf. Is dat de man, die kan lezen noch sc ven? fcatt Juist, antwoordde Hamer. Hij lezen noch schrjjven. Als hij de papieren zou hij niet weten wat het waren en hij 13 valjig eerlijk. Als hij hier aan boord ie" borgens vond, zou hij er mee bjj mij k°, tcu Door wie heb je hier een onderzoek instellen jat Door niemand. Het komt mij voo5',r. in je je hebt laten foppen. Zij, die het sc V handen hadden, moeten alles van die plaatsen geweten hebben. En zij hebbe waarschijnlijk geledigd, voor zjj het ver ten. Wordt venoW

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6