DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geheel Nederland gaat op reis Verduisteren - 20.56 uur AANVAL OP ODESSA BEGONNEN GEHEELE GEBIED TEN WESTEN VAN DEN DNJEPR IN DUITSCHE HANDEN JAPANNERS MOETEN MALAKKA VERLATEN Slechts één groot Duitsch offensief Boter op bon 29 en 30 Oproep medici KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOE N SD AG 20 AUGUSTUS 1941 Hoofdredacteur: J. B IJLS MA. Den Helder. Ook Tsjang Kai Sjek naar Moskou? Japanner verbrandt zichzelf Goederenruil Japan- Ned. Indië bemoeilijkt Rood-wit-blauwe fiets- vlaggetjes verboden Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.31 uur Brood gestolen uit winkels en wagens HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9314 KAART VAN PELT Reeds 60.000 gevangenen gemaakt. Sovjetmarine zwaar getroffen, vele schepen vernietigd of buitgemaakt. Hoofdkwartier van den Führer, 19 Augus tus (D.N.B.): Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De achtervolgingsgevechten In de Zuidelijke Oekraïne, waarbij Duit- sche, Roemeensche. Hongaarsche en Italiaansche afdeelingen in voorbeel dige wapenbroederschap hebben sa mengewerkt en voortreffelijke ge- vechts- en marschprestaties geleverd hebben, hebben het geheele gebied ten westen van den Dnjepr in onze handen gebracht. Op de stad Odessa en eenige kleine bruggehoofden aan den benedenloop van den Dnjepr, waar zich nog Sov- jetstrijdkrachten ,evinden, is de aan val begonnen. Bij deze gevechten heeft de vijand uiterst zware verliezen geleden. Ongerekend het ge vangenaantal in den slag van Oeman zijn ongeveer 60.000 gevangenen gemaakt. Verder zijn 84 pantserwagens, 50 stukken geschut en veel ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. In de oorlogshaven Nikolajev vielen vele op stapel gezette schepen in onze handen, waaronder een kruiser van 10.000 ton, 4 tor- pedobootjagers en 2 duikbooten. Verder werd een kanonneerboot tot zinken gebracht, een tweede zwaar beschadigd, een drijvend dok vol locomotieven buitgemaakt. Bij den aanval op de haven van Odessa heeft de luchtmacht 9 groote troepentrans portschepen door zware bomtreffers on bruikbaar gemaakt en 3' oorlogschepen, waaronder een zwaren kruiser, beschadigd. Ook bij de gevechten in het gebied van Kiev en Koroten heeft de Sovjetweermaelvt zware verliezen geleden. Sedert 8 Augustus zijn hier 17.750 gevangenen gemaakt en 142 pantserwagens. 123 stukken geschut, een pantsertrein en veel ander oorlogsmateriaal buitgemaakt." De kaart geeft het strijdgebied om Odessa weer. Na de verovering van de stad Akker man zijn de Duitsche-verbonden troepen langs de Dnjestr opgerukt, zijn deze rivier ten westen van het Koetsjoergan meer over gestoken en hebben een omtrekkende bewe ging gemaakt op ongeveer 25 K.M. ten noorden van Rosalewka. hier wisten zij de spoorweg van Lemberg naar Odessa af. te snijden, blokkeerden alle verkeer tuschen Odessa en Nikolaief (Wjernoleninsk) en wisten op 20 K.M. aftand ten oosten van het Koelialnik meer de Zwarte Zee te be reiken. Het gevolg hiervan was dat Odessa omsingeld werd door den linkervleugel, ter wijl de Duitsche rechtervleugel de belang rijke industriestad en vlootsteunpunt Niko laief nam. Sovjetlegers volkomen geïsoleerd. ANKARA, 19 Aug. (A.N.P.) Volgens radio Ankara heeft de omroep te Moskou in een van zijn laatste uitzendingen met onmiskenbaren tegenzin verklaard, dat de Sovjet! egers in de Oekraine volkomen ge- isoleerd ziin. De Duitsche avondbladen staan uiteraard onder indruk van de geweldige Duitsche overwinning aan bet zuidelijk oostfront en wijzen in koppen over de geheele voorpagina erop. dat thans het geheele gebied ten wes ten van den Dnjepr in Duitsche handen is. Juist interessert ons vooral het bericht uit Londen, zoo schrijft de Berliner Boersen zeitung in zijn commentaar, volgens het welk in bevoegde kringen van Washington verteld wordt, dat Churchill en Roosevelt ..in een persoonlijk gesprek onder vier oogen" een op goedkeuring van militaire deskundigen van beide landen berustend plan zouden hebben opgesteld om Duitsch- land te overwinnen, welk plan zelfs nog aan hun naaste medewerkers onbekend zou zijn. Dit bericht, zoo merkt genoemd blad ironisch op, past bijzonder fraai in de ge- kendmaking van heden van het opperbevel van de Duitsche weermacht, volgens welke de slag in de zuidelijke Oekraine het ka rakter van een groote overwinning der Duitsche en verbonden troepen en van een zelfs voor de verhoudingen van dezen veldtocht ongewoon zware nederlaag der Bolsjewisten heeft aangenomen. Onder dergelijke omstandigheden zullen de poli tici in Londen en Washington het Duitsch- land hopelijk niet kwalijk nemen, wanneer het ten aanzien van bovenvermeld bericht uit Londen geen kippenvel krijgt. Het blad noemt de voltooiing van den slag in den bocht van den Dnjepr een verschrikkelijke nederlaag voor de bolsjewisten. Tokio, 19 Aug. (D.N.B.) Het blad -,,Jo- mioeri Sjimboen" deelt mede iets vernomen te hej»ben over een komend bezoek van Tsjang Kai Sjek aan Moskou. Het Japansche blad ziet daarin een nieu wen maatregel van de Angelsaksische lan den, om de Sowjet-Unie en Tsjoenking- China bij elkaar te brengen. Het blad is ver der van meening, dat Tsjang Kai Sjek onge twijfeld op aanwijzing van de Angelsaksi sche landen naar een militair bondgenoot schap met de Sowjet-Unie streeft. Dit zou geschieden met het doel de allian tie tusschen Engeland en de Sowjets te vol tooien en Japan verder door de A.B.C.D.- coalitie te omsingelen. Na zich met benzine overgoten te hebben. United Press meldt uit Hönoloeloe: De 60-jarige Japanner Oesji Nakanine heeft Maandag een opzienbarende poging tot zelfmoord ondernomen, daar hij door de slechter wordende Amerikaansch Japansche betrekkingen gedeprimeerd was. Nakanine kocht een gallon benzine en begaf zich daar mede jaar de beboschte Waia-kloof, die zich in de nabijheid van een kazerne bevindt. Na dat hij zich moed had in gedronken, pleegde de Japanner harakiri, hij begoot zich met benzine en stak zich zelf aan. Het vuur greep om zich heen en vernietigde ca. duizend morgen bosch. Toen de brandweer arriveer- de, leefde Nakanine nog altijd. Hij werd ster vende naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij verklaarde dat hij een Japansch- Amerikaansch conflict niet wilde overleven. Straffe invoercontrole van bruiksgoederen bepleit. ver- Tokio, 19 Aug. (Europapress). Door de bemoeilijking van den goederenruil tusscihen Japan en Nederlandsch-Indië is in Neder- landsoh-Indië een groot tekort ontstaan aan talrijke verbruiksgoederen, voornamelijk aan textiel en kleine ijzerwaren. De directeur van de afdeeling Handel van de Ned. Indische regeering verlangde de in voering van een straffe invoercontrole en controle op den handel in verbruiksgoederen Ned. Indië moet, aldus deze ambtenaar, zoo lang daartoe nog gelegenheid bestaat, zijn inkoopen aan verbruiksgoederen buiten Ja pan doen. De niet te vermijden prijsverhooging, die een dergelijke heroriënteering van den in voer van Ned. Indië met zich mede zou brengen, moet naar de meening van offi- cieele instanties, door een subsidieering verzacht worden. Onverwijld! Tokio. 19 Aug. (S.P.T.) Het te Singapore verschijnende Japansche dagblad „Singapo re Herald" meldt, dat alle Japanners die minder dan 16 mijlen van militaire werken op het schiereiland af hun verblijfplaats hebben, Malakka onverwijld moeten verla ten. Uit Saigon wordt gemeld, diat een Ja- pansch schip dat hier rijst loste, een deel der lading weer aan boord heeft genomen en plotseling in de richting Japan vertrok ken is. Ten slotte wordt te Saigon vernomen dat de Amerikaanische petroleuimmaatschappijen haar personeel uit Indochina naar Hong kong. Singapore en Manilla overplaatsen. Britsche propaganda gelogen straft. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.) De door de Britsche propaganda verbreide bewering dat thans in het oosten het vierde Duitsche offensief wordt volvoerd, wordt van bevoeg de Duitsche zijde als onjuist gecfualificeerd. Men verklaart van militaire zijde, dat er slechts één groot Duitsch front aan het oostelijk front is, dat onophoudelijk wordt voortgezet, niet tot staan is gebracht en ook niet tot staan gebracht zal worden. Van bevoegde zijde wordt het pu bliek in herinnering gebracht, dat het volgens een door den commis saris-generaal voor de openbare veiligheid gegeven voorschrift ver boden is, dat de Nederlandsche na tionale vlag (rood-wit-blauw) voor betoogingsdoeleinden wordt ge bruikt en dat het mitsdien aan wielrijders verboden is vlaggetjes in deze kleur te voeren, vermits dit als een demonstratie wordt beschouwd. De politie zal tegen overtreding streng optreden. Men wil er eens uit... Wie denkt „buiten" echter volle provisiekasten te vinden, vergist zich! 's-Gravenhage, 19 Aug. (VPB.) Een dorpje aan een onzer meren, bekend als een der centra van de watersport. Het is vroeg in den morgen over de weilanden hangt een witte nevel, nog niet verjaagd door de zon, die schuchter haar eerste stralen over het rimpelende watervlak laat glijden. Koeien, den kop laag boven den grond, loeien mistroostig. Zacht kabbelt het water tegen de aan de kade gemeerde booten. Al les schijnt nog in diepe rust en toch... daar staan een paar kampeerders zich onder de pomp te wasschen, een eindje verder wordt de ontbijttafel voor de pensiongasten op de veranda gedekt en reeds steken de eerste kano's van wal, want trekkers zijn vroeg uit het stroo. Het is hier als in duizenden an dere plaatsen van Nederland: vol vacantiegangers. Nog nooit zijn de Nederlanders in zoo groote getale met vacantie gegaan. Vacantie een tooverwoord, maar wat houdt t eigenlijk in? Een jaarlijks terugkee- rende periode, waarin men breekt met de dagelijksche sleur en bele venissen zoekt, die totaal afwijken van het dagelijksche werk. Daarom gingen vele Nederlanders in normale tijden over de grens naar landen, met een ander landschap, een ande- 's-Gravenhage. 20 Aug. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 21 Augustus tot en met Zaterdag 6 September a.s. de met „29" en „30" genummerde bonnen van de boter- en vetkaarten, elk recht geven op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 2244 cent reductie verleend. De met „28" genummerde bon van de thans in gebruik zijnde boterkaart en vet kaart zal niet worden aangewezen en kan derhalve worden vernietigd. re taal en andere gebruiken. Helaas kenden zij veelal hun eigen land nauwelijks. Doch nu zijn de grenzen gesloten, moeten de Nederlanders wel in eigen land blijven. Hotels, pen sions, kortom alles, dat naar een on derdak voor den nacht kan geven, is vol, voller dan ooit te voren. Is dit alleen aan de gesloten grenzen toe te schrijven? Wij verzochten den heer J. Panman, directeur van de Nederlandsche reisvereeniging en dus bij uitstek deskun dig op toeristisch gebied, zijn meening hier over te zeggen. Men wil „er eens nit zijn". Neen, de groote drang naar vacantie, die blijkt te bestaan, is niet alleen het gevolg van de gesloten grenzen, antwoordde deze op onze vraag. Er bestaat een algemeen ver langen om er eens uit te zijn, al is het maar voor een paar dagen. Verder gaan vele menschen die thuis een leege provisiekast hebben, naar buiten in de meening daar hun schade te kunnen inha len; over het algemeen worden zij in hun verwachtingen teleurgesteld. Hoe zijn de toeristen over ons land ver deeld? Geenszins gelijkmatig, zooals men mis schien denken zou. De Veluwe is verreweg het drukst bezocht, terwijl ook Twente en de Achterhoek behoorlijk vol zijn. Zuid-Lim burg is opvallend stil. Verder zijn de watersportcentra als Fries land. de Kaag en de Loosdrechteche plassen uitstekend bezet. TOEKOMSTVERWACHTINGEN. Wat zijn uw verwachtingen voor Kerst mis 1941? Ongetwijfeld zal de drukte tijdens Kerst mis van dit jaar minstens even groot zijn als dit het vorige jaar het geval was. Naar mij ter oore kwam. wordt nu reeds in sommige hotels besproken, zoodat het wel zaak is zeer tijdig kamers te reserveeren. Vermoedelijk zal ook dan de Veluwe het meest in trek zijn. Nu ik het toch over de toekomst heb. zoo besloot de heer Panman, wil ik nog op merken, dat ik na den oorlog een sterke op leving van het toerisme naar het buitenland verwacht, men kan nu eenmaal de neiging van het publiek, om in de vacantie naar een omgeving te gaan, die zoo scherp mogelijk contrasteert met de dagelijksche omgeving, niet onderdrukken. Maar eerst moeten de Ne derlanders hun eigen, schoone land leeren kennen. En daar is nu uitstekend gelegen heid voor. Laten de verschillende toeristen plaatsen in ons land dus hun uiterste krachten inspannen om het hun gasten naar den zin te maken, dat zal zonder twijfel ook na den oorlog het binnenlandsche toerisme alleen maar ten goede kunnen komen! Waarschuwing van den Haag- schen hoofdcommissaris. Onder bovengenoemde opschriften deelt de Tel. mede, dat de hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenihage het volgende bekend maakt: „In de afgeloopen week is het eenige ma len voorgekomen', dat bakkerswinkels en bakkerswagens werden bestormd door groe pen personen, die hetzij de betrokken win keliers, hetzij de broodbezorgers er toe dwon gen brood te verstrekken zonder inlevering van brood bonnen, hetzij zonder meer het brood uit de winkels en wagens wegnamen, in enkele gevallen zelfs zonder dat betaling volgde. Het is duidelijk, dat een dergelijke han delwijze, welke tegen alle sociale gevoelens indruisoht en welke met plundering is ge lijk te stellen, niet kan worden geduld. Het politiepersoneel heeft dan ook opdracht ont vangen tegen dergelijke handelingen op de meest strenge en krachtdadige wijze op te treden en deze zoo noodig met gebruikma king van de wapens te beletten. Zij, die zich hieraan schuldig maken, zullen zonder aan zien des persoons worden gearresteerd. Zij kunnen er van verzekerd zijn dat een lang durige vrijheidsstraf hun deel zal zijn." De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken, moet een echt Nederlandsche hulpexpeditie zijn. Dat wil zeggen: zij moet degelijk en soliede zijn, perfect- uitgerust, de modernste instrumen taria hebben en over de medewerking van do beste doktoren en chirurgen kunnen beschik ken. Daarom is het noodig, dat de organisa tieleiding, wat de medici betreft, een keuze kan maken uit een zoo groot mogelijk aan tal doktoren en vooral chirurgen (ook in verband met het aanwijzen van den leider der ambulance.) Nederlandsche medici, er wordt een be roep op u gedaan. Gij kunt, door u op te ge ven bij de Nederlandsche ambulance, een eervolle taak toebedeeld krijgen. Gij, met uw uitnemende en degelijke opleiding, kunt ginds in het Oosten den naam van de Ne derlandsche medici de eerbied van de ge heele wereld afdwingen. Gij kunt daadwerkelijk aantoonen, dat ons kleine land tot groote en grootsche daden in staat is. Ook op mannelijk verplegend personeel doet de ambulance een beroep. Ook zij kun nen medewerken aan den menschlievenden. arbeid, welke ginds wacht. Nederlandsche chirurgen, doktoren en ver plegers. Geeft u zoo spoedig mogelijk op aan de organisatieleiding van de NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Telefoon 113142. Geen enkele terrein-moeilijkheid In de oer woeden van Karei48 bMJkt te swaar voor de gemotoriseerde afdeelingen van de daar ope roerende Flnscbe troepen. Onafgebroken wordt de verbinding met de voorste Hniee ln stand gebonden. (Suranen-Hol land)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1