RADIO N1PPER EN PELLE Ons nieuwe feuilleton De \/uud&ce*%wachtu Prima athletiek-resultaten in den Noordkop Textëelroovers Athletiek in goede banen PROGRAMMA Een zware concurrent V^eMetov-ende. pAeAtaiieA u-an Yilok, Znktaah, t.a. Was het vioeger slechts sporadisch, wan neer er een belangrijken titel naar ons district verhuisde, tegenwoordig zijn de namen van onze streekgenooten meer en meer op den voorgrond getreden en vooral in de laatste twee weken doen zij op waarlijk verrassende wijze van zich spreken. Zelfs een Ned. kampioen! De populaire Blok, lid van Olympia te Wieringerwaard, in Anna Paulowna woon achtig, zag kans de Nederlandsche titel op den 400 m afstand op zijn naam te brengen. Een prestatie van buitengewoon veel belang voor het verdere verloop van dezen nog jeug digen athleet. Blok liep den afstand in 50.5 sec. en hoewel de tijd nog voor verbetering, vatbaar is, mag toch niet uit het oog worden verloren, dat er een stevige wind stond en dat o.a. Balcel, Haagh en zelfs van Beveren ver achter hem lagen. De taak van Blok zal nu vanzelf nog zwaarder worden; hfl zal Nederland moeten tooneu, dat het geen geluk was, h« zal het publiek de overtuiging moeten geven, dat er met hem niet te spotten valt, ja nog sterker, h(j zal zich hebben te handhaven. De energie van Blok is er, welnu toon dan je krachten door den tjjd te verbeteren en den titel ln ons district te houden. Ook een kampioen kogelstooten te wachten Dienzelfden dag van het succes van Blok, Wist E n k 1 a a r uit Den Helder beslag te leggen op de tweede plaats kogelstooten. Reeds meerdere malen kwam Enklaar op één der vooraanstaande plaatsen op de lijst voor, doch het resultaat van 10 Augustus j.1., om achter den kampioen de Bruin te eindigen, was een bijzondere prestatie. Hoewel Enklaar geen lid is van één onzer district-vereenigin- gen, deed het ons toch goed, dat deze sym pathieke sportsman na serieuse training zijn Ibeiooning kreeg. Nog is de hoogste titel niet bereikt, doch misschien is de tijd wel niet ver verwijderd of ook Enklaar wordt nog eens houder van een Nederlar.dsch-kampioen- achap, in dit geval kogelstooten. Nog meer goede resultaten. Juist een week later schreef de Ned. Athle- tlekunie nieuwelingen-wedstrijden uit, waar verscheidene athleten uit ons district werd deelgenomen. En wederom met succes! In het nummer discuswerpen werd Klaas Schenk van Olympia no. één met een worp van 34.99 m, terwijl P. Blauwboer van dezelfde ver- eeniging het nummer hoogspringen voor zijn rekening nam, met een sprong van 1.60 m. Ook de dames bleven niet achter, want op het nummer discuswerpen ging zoowel de eerste als de tweede prijs mee naar het hooge Noorden, n.1. mej. Roeff wist 29.15 m te werpen en mej. Strijbis 27.95 m, beide leden van Doves. Op de 400 m harloopen wist ten slotte Mol uit Den Helder als tweede aan te komen in den tijd van 55.8. Jammer was De vuurtorenwachter. We beginnen heden een nieuw feuilleton. „Het raadsel aan boord", van Philips Oppenheim heeft onze le zers (essen) geboeid. Met spanning heeft men de avonturen gevolgd. „De vuurtorenwachter" zal de spanning niet minder gaande houden. Het is een sterk geschreven verhaal, dat ons di rect in zijn greep heeft. Het geeft ons opnieuw de bewogenheid van een zee mansleven. Het is doorvlochten van ge zonde romantiek, van heldendaden en van een brok zeeleven, dat soms adem benemend is. We zijn er van overtuigd, dat onze lezers (essen) dagelijks zullen grijpen naar het vervolg. het dat deze Nieuwedieper in de finale niet z(jn seriet(jd 55.5 sec. wist te evenaren, ook hij zou dan eerstaankomend geweest zijn. Al deze resultaten wijzen er op dat we met de athletiek in ons district op het juiste pad zijn. Nu nog z^jn de vereenigingen jong en toch worden reeds flinke successen ge boekt. Het is een goed teeken voor de toe komst en we zjjn er van overtuigd, dat we, als de zaken serieus aangepakt worden, na verloop van eenigen tijd goede athletiek in eigen omgeving kunnen aanschouwen en dat we onze favorieten op eigen bodem kun nen toejuichen na het volbrengen van hun sportieve prestaties. Deze goede gang van de athletiek-ontwik- keling is ook vooral van belang, nu straks na volbrenging der verschillende wintersport competities het publiek weer een andere af leiding zoekt. Nogmaals, de athletiek gaat in ons district met rassche schreden vooruit en zal o.i., wan neer zij het pad van vooruitgang blijft be wandelen, zeer zeker het publiek weten te veroveren, zoodat het volgend zomer-seizoen, niet evenals de bijkans afgeloopen periode, rijk zal zijn aan athletiek in ons district. ZONDAG 24 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 8.00 Gewijde muziek gfr.pl.). 8.30 BNO: Nieuwsbeerichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Orgelconcert (opn.). 10.00 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting: a. (10.00) Wijdingswoord; b. (11.30) Gramofoonmuziek; c. (11.40) Rondom het orgel. 12.00 Gerard Lebon en zijn otkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 höi derlandsch Verbond voor Sibbekunde: Het -ordenen van sibbekundige gegevens. 1.15 Hsirste Nederlandsche Radiomuziekfeest voor harmonie- en fafare-orkesten. In <tfc pauzes: Declamatie en gramofoonm. 3.15 R adiotooneel. 3.45 Vervolg van 1.15. 4.10 Gnamofoonmuziek. 4.30 Klaas van Beeck en zijn orkest en de Roma.ncers. 5.30 Vbor de jeugd. 6.00 Gin amofoonmuziek. 6.10 üport van den dag. 6.35 (sramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Oabaretprogramma. 8.10 ILadiotooneel. 8.45 Omroeporkest en solisten. 9.30 'Sramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. IO.OOi— 10.15 BNO: Engelsche uitzending: An. American sees Holland. Hillversum n. 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Vroegdienst. 10.01) Zondagmorgen zonder zorgen. 12.C t) Cyclus „Eens Christen's relze naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (opn.). Voorbereid d-sor de Christ. Radio Stichting). 120J5 Bachcantate (gr.pl.). 12,45 BNO: Nieuws- en economische ber. IjCOi Kurt Hohenberger en zijn orkest en gramofoonmuziek. 2j0(* Boekbespreking. 2J..:|1 Gramofoonmuziek. 2-3 0 Rotterdamsch Philharmonisch orkest, :&olist en gramofoonmuziek. 4XD Wijdingswoord (Voorbereid door de Ch. IS.adio Stichting). 5.Cr) Gewijde muziek (Voorbereid door de Ch. Radio Stichting). 5.10 ANP: Sportberichten. 5.15 Gramofoonmuziek. 6.00 Declamatie. 6.J.0 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten en gramofoonmuziek. 7.(00 Actueel halfuurtje. 7.(30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8x00 „Abu Hassan", komische opera. 9c00 Gramofoonmuziek. 9t45 BNO: Nieuwsberichten. :¥0.00 10.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. R.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gewijde muziekopn.). 8.40 Gramofoonmuziek. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Molto Cantabile. 11.25 Declamatie. 11.45 Molto Cantabile. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.40 BNO: Nieuws- en economische Der. I.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurso. 5.30 Musiquette. 6.00 Orgelconcert 6.15 Voor de vrouw. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Rotterdamsch Pianokwartet. 8.15 Zang met pianabegeleiding. 8.50 Praatje over volksweerkunde. 9.05 Zang met pianobegeleiding. 9.30 Gramofoonmuizek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 BNO: Engelsche uitzending: Things worth knowing about Holland. Hillversum H. 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. II.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 12.15 De Melodisten en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Frans Wouters en zijn orkest en gramo foonmuziek. 2.00 Haarlemsche vrkestvereeniging, solisten en gramofoonmuziek. 4.00 Kurt Hohenberger en zijn orkest 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Causerie „De verhouding van moeder tot dochter" (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursb. 5.30 Pianovoordracht. 6.00 Wijdingswoord. 6.15 Musette-orkest „Les gars de Paris" en soliste. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Politiek weekpraatje. 3.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 8.35 Radiotooneel. 9.00 De Romancers, soliste en Dameskoor Aethercharme". 9.45 BNO: Nieuwsberichten. Record ln het oplossen van a.m raadsels. Onze eeuw van de sport heeft ook op gee*. telijk gebied zijn vertegenwoordigers, na melijk de denksport, het oplossen van raad" seis. In Amerika heeft men vastgesteld, dat een zekere Frank Davis in Springfield in Ohio, de meeste raadsels heeft opgelost. Se dert twintig jaar heeft hij deelgenomen aan dergelijke raadsels en heeft er eenige dui- zenden opgelost, terwijl hij ook voor zijn moeite rijkelijk beloond werd. De winsten vertegenwoordigen een waarde van 40.000 dollar, want onder de prijzen bevinden zich niet alleen eenige auto's, maar ook een pia. no, twee week-end-huisjes, enz. Het liefst heeft hij natuurlijk een prijs in geld. ook waren er prijzen die hem veel hoofdbre kens kostten, om ze te krijgen. Bijv. een kleine krokodil, een plaats in den schouw burg van een stadje, dat ver van zijn eigen stad gelegen was en dergelijke meer. In vele gevallen moest hij tevreden zijn met theoretische prijzen, waardoor hij ech ter toch veel roem verwierf. Bijna elke nacht inbraken in kledingmagazijnen te Amster dam. Er gaat tegenwoordig bijna geen nacht voorbij, zonder dat leden van 't inbrekers gilde een of ander kleedingsmagazijn met een bezoek vereeren, zeer tot ongerief van den eigenaar, die hoogstens de schade ver goed kan krijgen, maar geen kans ziet, het gestolene door iets gelijkwaardigs te ver vangen. Zoo ontdekte personeel van een winkel in de Jan Èvertsenstraat te Amsterdam, dat nachtelijke klanten in de zaak waren geweest. Een ruit naast de winkeldeur was ingeslagen, waarna de inbrekers de deur hadden geopend en hun slag geslagen. 19 jassen, ter gezamenlijke waarde van f 470.- werden vermist. DE LAATSTE MENNIST. In den ouderdom van 91- jaar overleed te 'Giethoorn S. Bos, het laatst overgebleven lid van de mennistengemeente aldaar. De mennistengemeente te Giethoorn ging in 1890 over in de doopsgezinde gemeente ah daar. 317. Nipper pleegt overleg. 1. „Dat is dus afgesproken, we komen vanavond om 9 uur allemaal bjj elkaar in het clubhuis. Tot ziens dan, mijn moeder roept al!" 2. „Zeg, professor, je schijnt een oogje op die schedel te hebben! Hier, neem hem mee, hij zal best aardig staan in je studeerkamer!" 3. „Ik geloof stellig, dat er wel 1000 manieren zjjn, waarop we de meteoor steen kunnen lichten!" „Aan een hebben we al meer dan genoeg, Nipper, laat maar eens horen je voorstel!!" 318. Waar blijven ze nou?? 1. „Het is nu al over negen, waar blijven die anderen nou toch??" 2. „Ik geloof vast, dat Fatty slaapt als een marmot. We zullen hem even een sere nade brengen, dan wordt hjj wel wakker!!" 3. „Zijn familie schijnt niet zo erg op onze muziek gesteld te zijn!!" 4. „Hier zitten we tenminste veilig voor eventuele bom bardementen Feuilleton door Adriaan J. Huisman HOOFDSTUK I. Aangespoeld. Den heelen nacht had de bel op den vuur toren haar waarschuwende stem door den mist doen klinken. Het geluid scheen den heelen toren, die even hecht en sterk leek als de rots van graniet, waarop hjj was ge bouwd, te doen beven voor het met groote kracht de duisternis invloog. In de hoogte bescheen een duizenden kaarsen sterk licht de laaghangende wolken. Tienduizenden malen versterkt door een in genieus lenzenstelsel trachtte het den dikken mistte doorboren; maar het licht kreeg een bondgenoot; uit zee kwam een wind opste ken, die den mist deed optrekken. En even later had men van den hoogen, sterken toren een schitterend uitzicht. Aan den horizon sloot een zee, die van transparante zijde gemaakt scheen, aan bij een turkooizen hemel. In het Westen werden enkele eilanden nog door de laatste mist banken gevangen gehouden, maar weldra zag men daar een door de eerste stralen der zon met purper overgoten landschap te voor schijn komen. Over de wateren schoten groene en blauwe strepen, die een gloed ver spreidden alsof er bergen edelsteenen lagen. Een man op de smalle galerij, die om den toren liep, bleef even staan om te genieten van de schoonheid, die hem omringde; een schoonheid, die op hem des te grooter indruk maakte, daar njj vandaag voor het eerst na vele dagen weer de kust zag van zijn geliefd vaderland. De deur naar de vertrekken van den vuur torenwachter stond open. De man, die binnen druk bezig was met het schoonmaken van enkele onderdeelen van het licht, staakte zijn werk om zjjn hoofd naar buiten te steken en te vragen: Riep je mij Deze zakelijke woorden deden den droomer ontwaken en hij antwoordde met een glim lach: Ik ben me er niet van bewust, hoor! O, dan is het in orde. Ik dacht, dat je om vuur riep. De ander boog zijn hoofd om het vlamme tje van een lucifer tegen den wind te be schutten. De man binnen snoof verlangend den geur van de tabak op, maar hij dacht er niet aan de regels te overtreden en binnen een pijpje op te steken. Inplaats daarvan gaf hij den ander een goeden raad. Als ik jou was, zei hij, zou ik naar beneden gaan. Ik zal wel wat voox je bewa ren van het ontbijt: eieren en schelvisch. Je zult je na die twee dagen ook wel moe voelen. Ja, ik ga dadelijk naar beneden, eerst wil ik nog even een pijp rooken. Ofschoon de beide mannen in de uniform van onder-vuurtorenwachter gekleed waren, was het duidelijk, dat de één een heer en de ander een ruwe zeebonk was, die meer om eieren en visch gaf, dan om de bekoring van een mooi landschap. De „heer" wendde zijn blik naar den zee kant. Een dertig kilometer naar het Zuid westen duidde een rookwolk op het naderen uan een mailéchip. Over een uur zou het schip vlak bij zijn. De wachter was er vrijwel zeker van, dat het de „Olav Trygvasson" veas, die uit New York naar Oslo terug keerde. Over een paar uur zouden de opvarenden in. de hoofdstad zjjn. De hoofdstad, bedacht de torenwachter, waaruit hij twee jaar ge leden wegvluchtte met een afkeer, die aan wEiahzin grensde. iöat groote schip droeg honderden, die niets anders verlangden dan naar het gewoel van, de groote stad te komen. En de man, die .hier nu stond te rooken het was dui delijk, dat hij een beschaafd man was, hij had -een fijhbesneden gezicht had aan dat allea den rug toegekeerd om zich hier op een eenzame rots op te sluiten. Vweemd, zoo verschillend als de menschen aangelegd zijn; en de vrouwen vooral. Bij deze gedachte kwam een harde trek op zijn gelaEBt, die zijn maat, die binnen lustig zat te zingen, zeer verbaasd zou hebben. De man buiten scheen uit een pijnlijken droorn gewekt te worden door een deuntje, dat 2ijn kameraad aanhief. Hij klopte zjjn pijp op de leuning uit en stond op het punt naar binnen te gaan om zijn slaap te gaan inhalen, toen zjjn oog op iets Ifleef rusten, dat nog een kilometer of twee -verwijderd was, maar nader kwam. Op (het oogenblik woei er een zwakke wind uit hek Zuiden en deze wind dreef de golven met ktracht tegen de verraderlijke rotsen, waarvoor de schepen door dezen vuurtoren werdea gewaarschuwd. Met kalm weer was het haast onmogelijk veilig Aan de kust te landen, maar als een storm opstak, was het eenvoudig uitgesloten. De mrtn op den omloop staarde aandachtig naar Wat nu een reddingboot met een gebro ken mast bleek te zijn. Doordat de boot wit geschilderd was, had hjj ze niet eerder tus- schen de schuimkoppen ontdekt. Misschien zou hjj ze ook nu niet gezien hebben, als niet een aantal meevliegende meeuwen ver ried, dat er iets bijzonders aan de hand was. Aan de kleur van het bootje had de wach ter direct gezien, dat het niet een scheepje was, dat tusschen de kleine eilanden op en neer voer, maar een reddingboot van een groot schip; hoogstwaarschijnlijk was er dus een ongeluk gebeurd. Knut, riep hij. Zjjn maat kwam op zijn geroep vlug aan- loopen. Wat denk jij daarvan? Reddingboot, merkte de ander kalm op. Aanvaring, dagen geen wind geweest. Het was duideljjk te zien, dat de boot niet werd bestuurd. Door den wind zou ze de baai ingedreven worden en door het getij op dé rotsen worden geworpen. Een oogenblik staarden de beide mannen sprakeloos naar de naderende boot tot Knut naar beneden ging om even later met een zeekijker terug te keeren. Nu, die ligt ook niet hoog boven het water, mompelde hij, een beetje zee en ze is er geweest. Maar onder het zeil en ach terin ligt wat; ik kan niet zien wat het is. Maar met dit getij komt de boot vlak langs ons. dan kunnen we er achter komen. De ander keek in het rond. Ik geloof, dat we moeten probeeren de boot te pakken te krijgen. Knut staarde nog steeds door den kijker Het is de moeite niet waard, was zijn oordeel - wat krijg Je ervoor? Hoogstens een vijftig kronen en dan, we hebben hier geen boot en je kunt er toch niet naar toe zwemmen. Dat wou'ik nu juist voorstellen. Knut liet zijn kijker zakken en keek den ander verbaasd aan. Dat is de eerste keer, dat ik jou gekke- praat hoor uitslaan, Axel Olsen. Wat vind je er nu zoo dwaas aan? Hoe weet je nu, wat er aan boord is? Wat willen die vogels? Wat is er onder dat zeil? Misschien wel lijken en dan kun je er zeker van zijn, dat er ook haaien zijn. Haaien! Loop rond, het is hier de Rood» Zee met. Ik ben niet bang uitgevallen. Ik ga het Andersen vragen. Die zal er niet van willen hooren, 7" Dat ,.zal hij toch moeten. Kom," Knut, help mij liever en roep welken kant ik op moet zwemmen. Wees maar niet bang, ik zal het wel klaar spelen. Knut, die er van overtuigd was, dat hun superieur tot zoo'n gevaarlijk avontuur geen toestemming zou geven, zweeg maar. Hij stelde zijn kijker weer in, wierp een blik op het stoomschip en schonk toen weer ai zijn aandacht aan de kleine boot. De stilte van den morgen had iets onheilspellends. Knut keek ingespannen naar de boot, maar de wind, welke eerst den mist had ver- reven, deed nu het zeeopervlak rimpelen, wat het zeer moeilijk maakte duidelijk te onderscheiden, wat er zich in de boot bevond. Maar toen de boot naderbij kwam, kon ut met zijn geoefende oogen toch iets meer zien. Aan stuurboord zag hij een groot aantal blikjes liggen: vleesch of beschuit of iets dergelijks. De massa voor de op boot bleef hem een angstig raadsel. De vogels, die zoo druk om de boot heen vlogen, stelden Knut niet gerust. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 10