Brabantsche Brief 't HOEKJE OUDERS BLUFT VAREN Tob nooit van Ore De VOO» DE Per schip naar West-Afrika» de U.S.A. en Argentinië 1939-1940 Late bloei Ulvenhout, 21 Aug. 1941. Amico, De spanning is gebroken. Of, liever gezeed, de spanning hier in den huis, om Truike mee heuren Jozef, is lankzamerhand verslapt. Ik zeg nle, dat 't tusschen ons kleindochterke en dieën Josef „af" is, maar... om den Josef wordt gin bordeke meer gebroken. Ons Truike ziet weer rustig uit de oogen, doet, denkt, lééft weer normaal kalm, ja, ik heb, na veertien dagen, den eersten kus al weer van haar gekregen.,.! Ook de verhoudingen zijn hier weer gedraaid. Als ik mee m'n eigen beginnen mag: ik tel weer 'n bietje mee; den Eeker is 'nen stap achteruitgeschoven en Truike twee stappen naar voren b(j m'n Trui; Dré III is veur z'n zuske weer de groote broer enne... Kiske-van den-smid, den brievengaarder, spuit heelemaal ginnen rol meer! Hij wordt, 's mergens onder 't ontbjjt mee z'n brieventasch onder den nat- geregenden cape, amper gezien, hum wordt niks meer gevraagd, zelfs nie, als ie wat lank te teuten staat mee z'n brieven. Want Kiske snapt de verandering nog nie! Van Trui gin kommeke koffie, van de kleine Trui gin smeek oogskes, van allemaal: gin interesse! Hoog stens 'n scherp oogske van Trui, heel even maar, als Kiske de brieven of drukwerken mij aanreikt. En wat plazierig is: grootmoeder en kleindochter hebben den strijdbijl begraven. Ja, da's plazierig, want als 't vrouwvolk „iets" teugen malkaar heeft, dan is dat jn huis bij leder dingske en elk minuutje te merken. B.v. zóó: Trui: „allee, meid, eet nou da bordeke pap leeg,, ge... mot er nog van groeien." Waarop de kleine Trui de groote giftig aankekt en zegt: „ik... ik wil niet zoo dik worden als u." Trui: „brutaal nest!" Truike: „W'rom! 't Is toch wéér!" Trui: „Mors nie, aap, anders zal 'k oe nog 'n slabbeke veur motten doen." Waarop de kleine Trui bloost van kwaadaardigheid, heur schouwerkes minachtend optrekt en... mee 'r wijsvingerske aan 't voorhoofd... „krabt"! Die plagerjjkes zijn nou veurbij. Den Josef zit niemeer onzichtbaar bij ons aan de tafel. Hoe dat in z'n werk gegaan is? Ge wist, den Eeker is op 'nen avond „sjek gaan halen". Daarna hebben we Josef Fontijn, onder dieën naam wierd ie in de krant gezocht deur z'n ouwers, nooit meer verom gezien. De kleine Trui, die de eerste dagen veul in 't wèèrkaren zat treurde om den spoorloos verdwenen Josef, schijnt de verdwijning op te vatten als desertie! Ze stelt hooge eischen, da's zeker. Want als ie stond te verregenen en weg te kleumen onder dieën druipenden boom langs den weg, als ze op gin stukken na wist, waar den Kloris 's nachts bivakkeeren moest, in 't drijfnatte bosch of in 'nen hooiberg, dan was ze tóch plazierig gestemd, veul op 'r ge mak. Heuren Josef was present en dét was zat genogt! Ja, Truike stelt hooge eischen aan heu ren ridder, da's me duidelijk geworden! Allee, 't is 'n beeldeke, dus! Maar ermen prul, die dat veroveren mot. Afijn, 'k Wou gezeed hebben g'had: Truike schijnt heuren Josef, die op 'n kwaje fiets van Amsterdam naar Ulvenhout kwam gestampt deur gietenden regen, die daarna 'n paar dagen stond te treurwilligen in 'nen plas op den weg. Truike schijnt 'm veur 'n dikke tach tig percenten te zijn „vergeten". Zoo'nendesserteur" ook! Enne... daar loopen nog zooveel... eh... ridders rond. „Echt leuke knullen." Ja, ze is mee den Dré de stad in gewist. Naar de Cinema, naar de lunchroom fjjn voor 't raam gezeten....' „Wa ze in die zuster-van-me zien," zee den Dré: „da mag den duuvel weten, maar die meid hee-d-'n sjans...!" „Pas maar goed op 'r," gaf Trui te ver staan; gij bent heur grooten broer, gtj mot maar 'n oogske in 't zeil houwen, Dré!" „Ja..., ja...," zee-t-le peinzend: „ja...!" ;,Watte ja?" „Watteja?! *k Wou da ze wa meer oog veur m'nen Eeker had, dan...!" „Watte dan?" „Wattedan? Dan..., dan... nouja! Dan gaf Ik 'n groot feest! Déttedan!" Nou, amico, laten we eerlijk zijn: daar loopt gin schoonder troeleke rond, dan dat Truike. En, zoo zacht meugelijk uitgedrukt, gin lillijker kaereltje dan dieën Sproetenkoning. Daarbij: den Eeker is dieën avond wel „tabak gaan halen," maare... 't manneke heeft toch gaar andere aspiraties, dan vrijen. Deur dat ons Truike zoo schoon is, beschouwt den Eeker haar als 'n soortement van heilig beel deke. Hij zou gèren blommen veur haar voe- tekes strooien, haar op 'n verguld stoeltje zet ten of zoo iets, maar als ie vandaag of mer- gen goed in de gaten krijgt, dat die kleine Trui „maar 'n gewoon... menschke" is, dan tuimelt ie vierkant uit z'n vereering! „Kun je hier „niet zwemmen?" vroeg Truike 'n paar dagen gelejen. „Zooveul as ge wilt." riep Dré Hl; „daar In ons wei, in de Mark." Den Eeker schrok! „Da... daar in die Me... Mark...? Maar Dré, toch! In dat eigenste water, waar onze runders in te drinken staan...!" „Nou?! Daar gaan die koeien toch nie dood van. Eeker? Ik zwem er eiken dag!" „De... de koeien...? Vaneigens nie! Me... maar... maar juffrouw Trui... De... de... da's toch nie meugelijk!" „Is 't vies water, Eeker," vroeg Truike be- zurgd: „is 't niet helder? „Helder? Jawel. Jawel. Da gaat genogt, ge kunt den bojem zien, me... me...maar..." „Wat maar?" Toen kreeg den Eeker 'n kleur tot in z'nen nek, zee: „kweetnie". Gong dan naar 't ach terhuis, Truike's schoenen poetsen. Drie paar. Witte, die hjj blank als sneeuw mokt, uit 'n fleschke, Blaauwe, die hjj boent met was. Zwarte, die hij poetst tot ze van lak scliijnen. Zelfs de zolen krabt ie wit, mee 'nen scherf glas. Dan zet ie ze op rjj, achter de plattebuis, 'n krant erover teugen 't stof. Heur fiets is nuuw geworden onder den Eeker z'nen oppas. Hij heeft ze afgespoten, afgezeemd, bij- gelakt, 't nikkel gepoets mee krijt, gesmeerd, 'n nuuw zadeldekske gekocht, de bel sjecuur- aer gesteld, de remmen nagekeken, de ket- ti'ngkast geboend, nogeens: nuuwgemokt. Hij is 't gelukkigst als ie z'n „heiligbeeldeke" op sieren kan, vereeren! En Truike...? Die zoo'n hooge eischen stelt, Truike aanvèèrd alles als 'n prinses, méér... as 'n edelvrouwe, die stillekes beseft, dat deu- zen schildknaap eigenlijk ridder is! Van de week zee ze ineens, kordaat: „Dré morgen ga 'k met je mee. Zwemmen." „Best," zee den Dré: „as ge 'r dan maar op rekent, dat g'om vijf uur opstaat." Den Eeker wierd bleek. Zee na vijf minuten zweeten: ,,'t is toch veuls te koud, juffrouw Truike." „Pfoe! Koud! Augustus!" En verwonderd, ook wel 'n bietje spottend, zag ze den Eeker aan, die ongelukkig wierd onder dieën harden blik van z'n „heiligbeeldeke." Toen had ie 'n ingeving. „En as 't nou hard regent," vroeg ie Dan zwemmen we onder 'n pereplu," schater de den Dré. „Welterusten samen," bromde den Eeker en hij gong naar z'n woonwageltje. „Motte gin pap meer eten?" vroeg Trui. „Neeë, vrouw, ikke... ik... kweetnie." Toen wreef ie over z'nen buik, gong lusteloos naai» boven. En den" anderen mergen..., 't góót! Maar Truike kwam benejen mee 'n naauwsluitend gummi mutske over heur haren, 't kopke jongensachtig puilend uit de muts. 't Zwem pak onder de jurk, zoo gong ze, barrevoets, mee den Dré de natte wei in, naar 't brugske over de Mark. Den Eeker en ik, wij trokken den akker in. En op 'n moment stonden broer en zus op de leuning van 't ronde brugske, drie meter boven den stroom, veur den duik! De armen omhoog, in den gietenden regen, de jeugdige, welgevurmde lichamen blonken al van 't water! 't Was 'n schoon gezicht. Den Eeker stond mee schuinen kop, lijk 'n ouwman- neke, met open mond en seerjeuze oogen toe te zien uit de verte. Dan plomp! den Dré zat in 't schuim van zijnen duik. Hrj riep iets, lachte deur den mergen dat 't klaterde in de ruischende stilte, dan... plomp! daar gong ons Truike! Sierlijk, lenig lijk 'n nimf zweefde ze deur God Zijnen buiten. „Oóó", piepte den Eeker en als ik naar 'm keek, dan stonden z'n oogen nog vast, ver stard naar 't punt, waar 't nimfelijn zoojuist gezweefd had. „Hoe vonde 't Eeker?" „Schoon, baas!" fluisterde-n-ie heesch: ,,'t schoonste, da 'k van m'n leven gezien heb". D'n regen liep in stralen over z'nen sproeten- kop, die glom als gepolitoerd mahonie. „A-a-as 'r toch maar niks aankomt, 't Zou zonde zijn", zee-t-ie bezurgd, als 'n ouw keareltje. Maar daar kwém wat aan! Bjj 't veromgaan naar huis, mot Truike ieverans in getrapt hebben, den voetzooi geblesseerd. Eterst had ze 't nie geteld, 'r eigen thuis wijers aangekleed, 'n tikske gehinkt, 't zou wel beteren na 'n uur. Maar nadenmiddags, als wij thuiskwamen, dan zat ze mee één been over 'nen stoel, 't Loopen gong nie, den voet dee pijn! Verlejen zomer, ge wit, had m'nen Toeteloe- ris ook zoo iets aan den voet. Den Eeker heeft Trui boen eiken avond ge holpen, verbonden en zoo. Dus er was werk aan den winkel. „Guilie bleft er mee oew harde klavieren af", zee Trui teugen mjj en Dré m: „den Eeker mot 'r maar 'ns helpen, dat kan ie puik!" Daar stond ie. Tien zwaet-druppeir op z'n veurhoofd. Z'n rosse stekels piekten alle kan ten uit, z'n handen beefden. „Ja, eh... zou ik den dokter nie halen, juffrouw Truike Asteblieft?" „Neen! Dan loop ik in ge-ên veertien dagen!" „Had toch nie... gezwommen, juffrouw Truike. 'k Was er zoo... zwo bang veur". „Wil je me helpen, Eekier? Ja of ja?" „Tuurlijk! Tuurlijk! As 'k oe maar gin pijn doei". „Flauwe kul", zee Truike driftig. „Eh... wablief...?" schstok den Eeker; hij knipperde mee z'n oogen. „Jen!" zee Truike toen. „Jen" is Amsterdamsen Kennen we hier nie. Dus den Eeker vroeg weer: „wablief?" „Zeur, help me nou", commandeerde zij. „As ge teugen mij zo'nxsn bek opzette", zee Dré Hl: „dan...: stik hartje!" Maar den Eeker vatte -djfe karwei aan. Mokte sodawater gereed. Prachitiig op temperatuur. Goot telkens nen warmen slok bij. Na 'n kwar tier gong ie op z'n knieitrt. zitten, den voetzool bekijken. Dan zee-t-ie: „(.'laar zit iets in. 'Nen stekel. Van 'nen distel of zoo iets". „En nou...?" vroeg Truike benauwd. „Die... die... mot... erf.*. uit. Maar 'k zal 't zachtjes doen!" Den Eekrtr begost te peuteren, mee z'n vlemscherpe aalkmes. En werendig, hij brocht den doorn uetir den dag! Lee 'm ampart. „Hebben we kalkwater in huis, vrouw?" Zacht, veurziohtig, streelend haast, begost ie te reinigen, te verbinden. „Mot 'r gin jodium opC" vroeg Dré III wreed. „Jodium...ü" zee clen Eeker minachtend. „Da doet veuls te veul pijn. 'k Krijg 't zóó wel zuiver, hoor, juffrouw Truike. Mergenavond kunde weer gewoon loopen". „Eeker, jij bent de liefste jongen, dien 'k ken!" zee Truike dtemkbaar. Den Eeker bloosde. Hoorde „niks". „Versta je me niet, .Sfjaak?" „Hij is doof aan dieëtn kant!" kwekte Dré ni. „Jawel, jawel, jawel/bes, juffrouw Truike", zee den Eeker zenuwachtig: „me... me... maar ik help oe geren, horifé, horre!" „Ja, hij hee mij ook zoo goed g'ollepen" ver- peede Trui de idylle: „ook aam m'nen poot". ,t Was efkes stil. Dan riep den Dré: „maar van Trui kreeg je eükisii avond 'nen kus! Ee? Eeker?" „Krjjgt ie van mij oc»k", zee 't vlotte Truike! „Kom hier, Sjaak!" „Eh... we... wa... vbablief vroeg ie. „Kóm hiér!" commandeerde de kleine prin ses heuren page. MieB z'n handen achteruit, nogal dwaas om te zien, gehoorzaamde-n-ie, maar den kus gong er neffen. „Da mot ie nog le eren", schaterde Dré III: „Trui, geef 'm maar "ns goed les, hij leert ge makkelijk, horre!" Den Eeker smeerde 'm. Mee 't water, den verbandrommel, handdoeken; alles ruimde-n- ie prontjes op. Gewasschen en gekamd kwam ie verom. Mee z'n eigen hoofdkussel. Dat ie zacht onder Truikes :zeeren voet schikte. Den anderen da'r gong „juffrouw Truike" fietsen. Maar teugfcn dat den Eeker thuis kwam, zat ze weer op twee stoelen! 't Is 'n „nest"! Om oe mee te bedooien! En dieën goeien Eeker...! Daar is iets in 'm Voor geloovige ouders geldt, dat het kind in zonden geboren wordt. De wereld ligt in zonde en schuld verloren en de kinderen deelen dit lot. De doop is voor deze menschen van enorme beteekenis. De kinderen hebben van dat oogen- blik af „het heilige merk van Gods trouw aan hun voorhoofd". Voor hen is de opvoeding van het kind een opvoeding tot tweeërlei bestem ming: in de eerste plaats „de kinderen te doen opgroeien tot menschen Gcds", in de tweede plaats ze klaar te maken voor hun aardsche Een paedagoog uit dit kamp formuleerde het eens aldus: „Want onze kinderen moeten niet alleen worden toebereid tot het leven in de eeuwig heid. Moge dat te doen onze hoogste taak zijn, we hebben onze kinderen ook tot hun aardsche taak voor te bereiden. Een opvoeding, die te eenzijdig op het jenseits (het hiernamaals) op die toekomst gericht is, is evenzeer on evenwichtig en dies gevaarlijk, als wanneer ze enkel en alleen op het diesseits (het aard sche leven), op het heden van allen dag gericht is. Het einddoel moge gevestigd zijn in den hemel, onze kinderen zijn kinderen der aarde, van deze aarde, kinderen van onzen tijd. Ze zijn door Gods wil in een bepaalden tijd, in een bepaalde omgeving geboren om te wor den opgevoed als de dragers van Zijn gedach ten in een bepaalden tijd, en dikwijls ook in een bepaalden vorm. Ze zoover te brengen, ziedaar het doel onzer opvoeding." Dit is dan een opvoeding naar twee zijden; naar de goddelijke en de menschelrjke zijde van het vraagstuk. Het is altijd moeilijk in een blad, dat lezers van allerlei geloofsrichtingen kent, over deze principieele dingen der opvoeding breedvoerig uit te wijden. Persoonlijk sta ik op het stand punt, dat op een punt van de opvoeding allen het wel eens zullen en kunnen zijn: n.1. op dat, hetweik gelegen is op het terrein der vorming van het kind voor zijn aardsche taak. Ik bedoel dit: hoe we ook over geloofs kwesties denken, vast staat, dat in ons land met name de Christelijke opvoeding (hier niets te maken met de opvoeding van een Christe lijke groepeering) algemeen aanvaard wordt en dat geheel ons leven beheerscht wordt door het Christendom. Al onze wetten,' onze moraal, steunen op het universeele Christendom. Er mogen dan vele kerken en kerkgenoot schappen zijn, er mogen afwijkingen zijn op het punt van geloofsleer, op een punt vinden wij elkaar allen: dat Christelijke en maat schappelijke deugden waarden zijn, welke we gebeurd, waar ie gin bal van begrijpt. Ik denk... da 'k dat schoone helleveegske maar rap naar Amsterdam retour ga sturen. Witte wat ze me in m'n oor gefluisterd heeft? „Jammer, Opa, dat 't Eekertje... leelijk is! Anders... „Wat anders?" „Pfoe! Wét anders!" zeit-ie", zoo lachte ze me uit, dat... „heiligbeeldeke" van den on- noozelen Sproetenkoning! Afijn, vandaag of mergen valt deus „heilig" popke wel van 'r consolleke! Kom, ik schei er af. Dat jonkgoed! 't Houdt werendig 'nen ouwen kearel als ik 'nen vollen brief bezig...! Veul groeten van Trui, Truike, Dré m, den Eeker en als altij in horke minder van oewen t.é.v. Dré. HOLLAND VI. Even later belden ze ons van de brug af op en vertelden dat we aangehouden waren door een onderzeeër, die het signaal „stop onmiddellijk of ik schiet" had gegeven. We wachtten nu verder maar af. Allerlei gedachten gingen door ons heen, zou het nu afgeloopen zijn, zouden we nu toch op volle zee getorpedeerd worden en alles in den steek moeten laten en maar probeeren met de sloepen den vasten wal te bereiken? Zoo wachtten we een kwartier en we kre gen geen nader bericht van boven, toen plot seling de telegraaf weer overging op „volle kracht vooruit". Later bleek dat het een onderzeeër was ge weest, die de noodige inlichtingen over onze lading, herkomst en plaats van bestemming had gevraagd en ons daarna weer had laten doorvaren. Het heele schip was in rep en roer geweest, want het had ook anders af kunnen loopen. We waren nu in de buurt van de Kaap Verdische eilanden, de gevaarlijkste zóne, die we moesten doorkruisen. De hondenwacht bleek geen prettige wacht te zijn, zoowel de nacht als de dag is steeds gebroken. We kregen een telegram dat we na Baltimore naar New York gingen en dan naar Holland. De stemming leek hierdoor wel wat beter te worden. Ondanks het feit, dat de zee nog rustig was, begon het schip toch al vervaarlijk ie slingeren en men maakte sombere voorspel lingen voor dit „mooi weer schip", dat ge bouwd was voor de rustige reizen naar Afri ka en dat nu met een zware lading over de Atlantic moest. De wasch-Chinees kwam in zijn element, toen de vliegende visschen met het buiswater op het dek kvwapnen en daar bleven liggen en hij er dan rijn heerlijk hapje aan had. Het was een hfcge, eentonige reis, niets kwamen we teg tn, ook al omdat we niet pre cies de norma/ fe route namen. Het begon pipts na een week iets beter te worden, maar tjoch hadden we nog een bui tenboordwater ,van 25° C. Behalve de lïormale wachten, maakte ik nu vrij veel toitn to, óf in de machinekamer óf in mijn hult. om de administratie te ver zorgen. Toen we de luelft van de overtocht bereikt hadden, werd (Re zee wat minder rustig. Het was een schilt'je-re nd gezicht, die wilde zee met hooge gniven. Volgens den stuurman was de zee rti/er ca. 8000 M. diep. 's Avonds begon het scMp geweldig te stampen en te slingeren en maakte toen zijn „waterdoop" door. Wanneet: ik 's avonds op wacht kwam, kon je je bijn.-» niet staande houden, je gleed van den eenem kant van de machinekamer naar de andere. Het voorsdbép, waar de matrozen hun hut ten hadden, stond onder water en ook mid scheeps storuclnn enkele hutten onder water. Bij een hevigje vlaag werd de stoel vap den eersten maolifarist uit zijn hut geslingerd en kwam, tegeFjk met zijn sprei op het sport- dek terecht Om 4 uur was mijn wacht weer om en toen ak in mijn kooi lag, hoorde ik plots een kmttl en een gerinkel. Het bleek dat mijn wekker' van de tafel met een smak te gen de dei>c was gevlogen en in de mess- room waresm.-weer ettelijke borden bezweken. Tegen deia. morgen werd het weer kalmer. We waren .itu op de hoogte van de Burmuda- eilanden. Vrijdag 2(7 October kwam de Amerikaan- sche kust ijn zicht en om 3 uur kregen we de loods aan boord. We vaarden nu een bree de rivier <y>, zoo breed, dat de oevers ter nauwernood waren te herkennen. Het was prachtig ar»cht weer, maar toch verwisselden we nu ejaflelijk onze tropenkleeding weer met het Europeesche blauw, 's Avonds kre gen we een van die schitterende zonsonder gangen te zien, die hier aan deze kust zoo veelvuldig voorkomen. In mijn hondenwacht zouden we in Bal timore aankomen. Ik ging nog even slapen en kwam om 12 uur weer op. Om 3 uur la gen we voor de haven van Baltimore en gingen hier voorloopig voor anker. Ik zag alleen de geweldige lichtzee van deze stad en hier en daar de roode gloed van een hoogoven. 's Morgens om 7 uur moesten we allen voor den dokter komen, voor we aan wal konden gaan, een formaliteit die in alle Amerikaansche landen gebruikelijk is. 's Middags lagen we goed en wel aan den wal. Een ander beeld dan in Afrika, hooge gebouwen rond ons, en overal rails zooals we dat in Holland zien. Ook hier zijn de ha venarbeiders ten deele negers, hoewel van een heel ander type dan de Afrikaansche. Auto's rijden af en aan. We gingen nu even met de tram naar de eigenlijke stad Baltimore en zetten hiermede de eerste voet op Amerikaanschen bodem. De stad is druk en vooral zeer veel autover keer. Ook de'vele reclameplakkaten en licht reclames vielen me op, vooral in de groote winkelstraten. Hier en daar zagen we een wolkenkrabber, maar toch verschilt het beeló van deze stad niet veel van dat van Euro peesche steden. Ik deed wat inkoopen, o.a. een paar smalfilms, daar ik bij het koopen hiervan in Holland, geen rekening had ge houden met een bezoek aan Amerika, waar door ik aanmerkelijk meer te fotografeeren had. Om 5 uur kwamen we weer aan boord en gingen na het eten weer uit en bezochten enkele dancings. We kenden de stad even wel nog te weinig, om direct het goede te vinden en plezier te hebben, maar als ver kenningstocht had het zijn waarde. Het was hier nu plotseling verschrikkelijk koud en wanneer we dat met de vorige dag vergeleken, was het bijna ongelooflijk, een winterjas was nu heusoh geen overbodige luxe, maar niemand had hierop natuurlijk gerekend. 's Zondags ging ik weer vroeg op weg naar de stad, om te voet alles rustig te gaan bekijken. Het viel mij op dat een zeer groot percentage van de bevolking joodsch is. Ik maakte wat fotos van de drukste straten, zooals de Broadwav en de Baltimo restreet en van enkele wolkenkrabbers. .Wordt .vervolgd. in ons allerleven en samenleven moeten erkennen. We kunnen dan ook gerust aannemen, dat de opvoeding van het Nederlandsche kind een Christelijke is. Dat er daarnaast scholen zijn, waar men in Bijzonder Protestantsche, Koomsch-Katholieke of z.g. Neutrale richting werkt, doet niets af aan het eerstgenoemde feit. Een belangrijke vraag is, of we opvoe- den kunnen. Ik wees er in een vorige hoekje op, dat de opvoeding soms weinig vermag. Laat ik er thans aan toevoegen, dat opvoeden mogelijk is in dien zin, dat we in staat zijn tot op zekere hoogte de slechte eigenschappen, welke het kind in het leven meekreeg, op den ach tergrond te dringen door de goede eigenschap- pen te versterken en meer kans tot ontplooiing te geven. We kunnen bewust inwerken op de kinder ziel, of de eindresultaten altijd even gunstig zijn hangt af van ten eerste het feit, of het kind in aanleg sterk voorbeschikt is tot het slechte. Er zijn kinderen, die zoo erfelijk be last zijn, dat alle opvoeding niets uitwerkt We kennen dergelijke misdadigerstypen reeds onder de kinderen; heel tragische gevallen zijn ons bekend, al moeten we, of beter gezegd, al kunnen we zeer tot onze verheugenis vast stellen, dat hun aantal gelukkig beperkt is. Voor deze misdadigers in den dop, onverbeter lijke kinderen is slechts een weg: isoleeren. Uit de maatschappij met hen. Om der wille van onze kinderen en hunzelf. Om der wille var.onze kinderen, daar we onze kinderen niet mogen blootstellen aan besmetting, om der wille van hunzelf, daar we hen beschermen moeten tegen de kwaadheid huns hérten. Een harde plicht, voorwaar. Maar een nood zakelijke! Het is van belang, dat we gelooven in de opvoeding. Al weten we, dat opvoeding niet alles vermag, anderzijds weten we ook, dat we de plicht hebben het kind in aanraking te brengen met het goede, zoo vaak en zoo regel matig, dat zijn slechte neigingen geen kans krijgen door te breken. Men bemerkt, dat ik de opvoeding dus zie als bewuste beïnvloeding van de kinderziel om te komen tot de gunstigste omstandigheden voor het goede in iedere kinderziel. Onze taak moet steeds daarop gericht zijn! OVEEKA. De bloei van den nazomer is anders dan bloei van den midzomer, maar niet minder mooi. Wie in een tuin of een park de warme kleurschakeeringen ziet van bloeiende dahlia's wit en in verscheidene teere en warme kleuren, van zachtrose en theeroos- kleur tot dieprood en donker violet, naast bloeiende asters, gladiolen en dwergastertjes, zal toegeven, dat hier voor het oog evenveel te genieten valt als in den rozentuin toen daar eenige maanden geleden alles in bloei stond. En de uitbundige weelde van de warme kleuren van juist dien laten bloei, vraagt al onze aandacht, zoodat er geen tijd overblijft voor gepeinzen over den naderenden winter, waarin de Natuur oogenblikkelijk weinig geeft, maar zich voorbereid op het nieuwe leven van de toekomende Lente Ook in een menschenleven kan een late bloei voorkomen, die wellicht dieper door leefd en inniger gewaardeerd wordt juist om dat die zoo laat is. Omdat geluk in den herfst van het leven door een mensch niet meer vanzelfsprekend verwacht wordt, en zeker meer gewaardeerd dan op 18- of 20-jarigen leeftijd. De Jeugd verwacht het geluk even van zelfsprekend als een kind zijn boterham. Een kind van 6 jaar uit een gegoed gezin heeft nog geen begrip ervan, dat er andere kinde ren zijn voor wie er niet altijd een boterham is. Zoo gaat het de Jeugd met betrekking tot het geluk. Zij verwachten het als iets dat natuurlijkerwijs zal komen. Komt het geluk niet, dan gevoelt zij zich te kort gedaan, achteruit gezet. Eenige tijd lang hoopt zij nog misschien komt het bij hen wat later dan bij anderen. Maar in den herfst van het leven, als de eerste grijze haren komen en de fijne merk- teekenen van den tijd zich in het gelaat be ginnen te groeven, verwacht de mensch over het algemeen geen levensbloei meer. Het geluk ging hem voorbij. Waarom? HH weet het met. Sommigen worden bitter, anderen berusten maar allen krijgen iets van het d,at men gevoelen kan om een hebben verlePt 13 zonder ooit gebloeid te da? komt 3°ms toch nog de bloeitijd dm w v, ,6", het en warme geluk et har' d°et kloppen zooals dat van een ipnfsf161180- ,en dat het gelaat een stralend- i^en mc*ruk doet maken in spijt van rimpels en witte haren. m,ü1SSChifnis dat wel een van de mysteri euze aantrekkelijkheden van het geluk: dat n00lt weten, wanneer het komt. laatkonrt V°°r de" 8en vroeg' voor een ander v, het is een Plant die zon en warmte behoeft en die zeer moeilijk gedijen kan in steenachtigen bodem van een hart vol bitterheid. Houdt de biterheid uit uw wezen! Denkt nooit: „het komt niet meer!". Want dat weet ge nooit, evenmin als vanwaar het zal komen. Houdt uw levenswarmte op peil met het vuur van de Hoop, en vergeet niet dat het meermalen is voorgekomen, dat zelfs een roos nog bloeide in November. Nadruk verboden. Dr. Jos de Cock.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 12