Muggen W H.W.ZEGEL TRUUS HOEBE Wees zuinig op Ow rijwiel THEEBEURSEN gezellige Muziek Advertentiën Vleesch FIRMA MOREE Distributie-nieuws Vandaag. Te koop Diversen Uit de natuur door J. K. S. Arts J» Beeker geen spreekuur wanneer U onze zaak bezoekt. Weest daarom zuinig met Uw punten, besteedt ze niet aan waardelooze stoffen, ouds maar koopt degelijke nu onze van nog kwaliteiten» Keizerstraat Tel. 989 1 Laat het nazien door een vakman vooral in dezen tijd, nu veel van Uw rijwiel gevergd wordt 's Morgens vanaf 6 uur geopend Sluisdijkstr. hoek Ruijghweg - Tel. 649 KONINGSBRUGGEN Trouwcoupé's en Rijtuigen v-o-ckI iuj$tLg> jaa/i voor winkeliers Ingekomen personen Vertrokken personen COR KRIGEE, v. Galenstraat 71. G. H. VAN GRUNNINGEN Tel. 265 - KEIZERSTRAAT 54-56 Te huur aangeboden ged. van Heerenhuis, Heldersche geëvscueerden Burgerlijke Stand van Texel Predikbeurten Visscherij A. DOORN, Julianadorp Zie g' een mug, 't zij klein of groot, Aarzelt niet, maar slaat hem dood! Proloog. Neen, lezer, deze bijdrage is niet ontstaan na een doorwaakten nacht in een van trei terend mmjgengegons vervulde slaapkamer, zooals ge ^vellicht, niet zonder leedvermaak, tusschen de regels door wilde gaan lezen! De aanleiding tot het schrijven van dit artikeltje is de noodkreet, die dezer dagen de Urkers plus de op dit „eiland" vertoevende vreem delingen opzonden, toen niet-getelde horden groene muggen de zon verduisterden. Overi gens, een jaarlijks weerkeerende jammer klacht, en niet van Urk alleen. We herinne ren ons nog levendig, hoe de automobilisten, die in hun maximum-snelheid over den Af sluitdijk sterk beknot werden, steen en been klaagden over de Chirónomus, zooals het beestje toen nog heette; tegenwoordig zou het Tendipes zijn. We beginnen dus met deze beruchte mug, de groene IJsselmeermug. Deze horden muggen bevatten genige hon derden soorten, die bijna allemaal thuis hoo- ren bij de familie der Tendipedidae, de veder muggen. Dè IJsselmeermug bij uitnemend heid is wel Tendipes plumoses L. var. prasi- nus Meig. Deze vrind is groen met beige sprieten, die bij het mannetje heel mooi ge pluimd zijn (plumoses!). Ze dragen <fe voor- pooten in de rusthouding recht vooruit, zoo dat ze eigenlijk als sprieten dienst doen. Dit vormt een belangrijk kenmerk tegenover de steekmuggen. Het is een groot geluk, dat deze muggen alleen maar lastig zijn. Dank zij hun teere 'bouw gaan ze, zelfs bij de geringste aan raking, dood. Maar ze steken tenminste niet! Na de massa-bruiloft leggen de wijfjes eieren in het water, waaruit later de larven komen, die na enkele maanden verpoppen. Wanneer de mug kant en klaar in het pop huidje zit, kruipt hij (of zij) er op een wind stil oogenblik aan de oppervlakte van het water uit. Er is een half uur voor noodig eer de mug vliegklaar is en al dien tijd dob bert hij op de leege pophuid als een bootje op het water rond. Steekt de wind op dan verdrinken ze bij honderden. Maar honderd duizenden lukt 't. Het massale optreden wordt verklaard door het feit, dat ze zich in het verzoetende IJsselmeer tot in het onbegrensde konden vermenigvuldigen. Langs de Oostzee-oevers en langs de buitenlandsche groote meren is het optreden van deze muggen-wolken een heel bekend verschijnsel. Men maakt er daar ook geen drukte meer om... De larven zijn helderrood gekleurd. In hun bloed is nl. haemoglobine opgelost, precies dezelfde kleurstof, die ook ons bloed de roode kleur -geeft. De larven zijn hierdoor in staat eventueel ook het laatste restje zuurstof uit de modder en het water op te nemen. Ze zijn dus in staat in de meest zuurstofarme omge ving nog te leven. Lastige klanten. Dat is zacht uitgedrukt! Want hiertoe rékenen we ook Culex pipiens, de steekmug, de mug van de doorwaakte zomernachten in een ovenheete slaapkamer. Net ben je in slaap, of daar komt weer zoo'n eendekker aan met z'n irriteerende, hooge zoemtoon. Ten gerieve van de verstokte vrijgezellen zij nog vermeld, dat het alléén de vrouwtjes- steekmuggen zijn, die ons het leven dan zoo zuur maken. De mannetjes zijn zéér vrede lievende vegetariërs, die zich met wat bloem- sap tevreden stellen. Tegen het eind van den zomer komen bij zonder donkere muggen met wit-gestreepte pooten de gelederen der steekmuggen nog versterken. Die zijn nóg feller belust op menschenbloed en bovendien zeer aanvals- lustig. Hun steken veroorzaken enorme bul ten. Ze zijn er ook in het vroege voorjaar wel, maar dan in gering aantal. Dat zijn de exemplaren, die overwinterd hebben. Een mug in de slaapkamer kan een temp tatie zijn, maar een zomersche tocht in een een denkooi in het elzenbroekland is nog heel wat anders! Daar huizen millioenen van die ple zierige beestjes; verwanten van deze soort dansen in wolken boven de toendra's in het hooge Noorden. Bij honderden vallen ze op je aan en zijn zoo ongegeneerd-gulzig op bloed, dat ze niet weg zijn te jagen. Ze zijn dan ook dood te drukken terwijl ze zich vol zitten te zuigen. Na een zeer onaangename ervaring in den zomer opgedaan, beperk ik m'n speur tochten in eendenkooien dan ook uitsluitend tot het voorjaar!... Buitengewoon onplezierig is ook het op treden van heel kleine mugjes, behoorend tot de familie der Ceratopogonidae. Als je een tocht door de duinen hebt gemaakt, waar dat grut voorkomt, weet je eenvoudig geen raad van de jeuk. En je weet eerst heelemaal niet waaraan het te danken is, zoodat je ver moedens in allerlei richtingen gaan, tot zelfs een zeker klein, bruin insect toe... Gevaarlijke klanten. Dat waren dus de lastige klanten. Gevaar lijk is pas de malariamug, Anopheles. Haar verwant is de overbrenger van de in de tro pen zoo gevreesde gele koorts, die onder de werklieden en ingenieurs bij den aanleg van het Panamakanaal zooveel slachtoffers maak te. In onze provincie vooral heeft Anopheles een slechte reputatie, want hier komt een brakwater-ras voor, welks levenswijze erg bevorderlijk schijnt te zijn VQor verbreiding van de ziekte, die sedert kort bij de besmet telijke ziekten gerangschikt is. Er gaat geen jaar voorbij of er zijn nog wel weer enkele slachtoffers. Om de mug te herkennen moet men letten op de houding in den rusttoestand. De steek mug zit dan heel normaal, houdt het lichaam gewoon; de malariamug steekt de achterpoo- ten echter in de lucht en draagt het achter deel van het lichaam hooger dan den kop. Van lijders aan de ziekte zuigen deze mug gen mèt het bloed ook ziektekiemen op, die in de muggenmaag (en daar alleen) tot volle dige ontwikkeling komen. Met het speeksel worden die bij een volgende steek in het bloed van een ander slachtoffer gebracht. Muggenjeugd. De larven van al deze muggen leven in stil staand zoet of brak water. In 'n duinplasje is er dus meer van aan de weet te komen. Plompe, grauwe beestjes, die af en toe aan de oppervlakte van het water lucht moeten tomen happen. Ze steken dan alleen het eind van hun adembuis aan het achterlijf boven water uit. Ook in den poptoestand moeten ze de noodige zuurstof aan de oppervlakte halen. Via een paar horentjes op het borststuk' wordt de zuurstof dan verder getransporteerd naar het adembuisstelsel. Van deze levenswijze eigenlijk zijn ze niet 'heelemaal waterdieren, anders dan de larven van de IJsselmeermuggen wordt ge bruik gemaakt bij de bestrijding. Men bedekt dan het water met een dunne laag petroleum of vloeibare paraffine; hierdoor raken de adembuizen verstopt. Nu gaat dat wel in duin plasjes, dakgoten, regentonnen en dergelijke plaatsen, maar het is overigens vaak bezwaar lijk, want men doodt niet alleen de muggen- larven, maar alle leven visschen incluis in het aldus behandelde water, omdat het op pervlak niet langer zuurstof uit de lucht kan opnemen. Den 16en Februari over leed te Zwolle en is den 19en Februari aldaar be graven onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer WOLTER JACOB WOLTERS. De herbegrafenis op de Algem. Begraafplaats te Huisduinen zal plaats heb ben Maandag 25 Augustus, n.m. 3 uur. Den Helder, 23 Aug. 1941. Van Galenstraat 57. Uit aller naam, H. M. WOLTERS— SCHOLTEN. wwJi Le.de/izen,! Geen karbonade'» evenwel. Naar wij van den secretaris van de Toe wijzingscommissie vernemen, is er deze week een zeer behoorlijke aanvoer van consumptie vee. 22 koeien kwamen disponibel voor onze stad, een getal dat ruimschooots voldoende is om iedere gegadigde een portie vleesch te ga randeeren. Behalve koeien werden nog 6 kalveren aan gevoerd. Varkens zijn er niet, zoodat men z'n verwachtingen op carbonade's en andere dee len van het zwijn nog eenigen tijd zal hebben uit te stellen. Voor de bewijzen van deelne ming, betoond bjj het overlijden van onze innig geliefde Vrouw en Moeder, MARGARETHA C.ATHARINA GÜNTHERT, geb. BREET, betuigen wij onzen Innigen dank. Den Helder, Augustus 1941. Uit aller naam, G. A. GÜNTHERT. heeft Donderdag 28 Augustus gediplomeerd Opticien KONINGSTRAAT 73 TELEFOON 279 BRILLEN naar leder voorschnn worden terstond vervaardigd Barometers „ZEISS" Prisma- kijkers, „ZEISS" Punktal glazen Electrlsche Brillen-SitJpertj en Reparatie-Inrichting Leverancier aan de meeste Ziekenfondsen li/ai u*tycoote e» tnoóie Cd CC fl4^/ Den Helder k 0 0 1 voor „HET STOFZUIGERHUIS" en Reparatie-inrichting, Sluisdjjkstr. 84 (hk. Goversstr.) heeft zoojuist ELEMENTEN voor Uw Strijkijzers ontvangen. Oude kwaliteit. UoncL&te/i uit de.t Vliegend Blaadje NIEUWEDIEP TELEFONEERT! Het plaatsen van telefoonpalen en het span nen der draden gaf ons dezer dagen aanleiding om eenige informatiën in te winnen omtrent de vorderingen, die deze zaak in de gemeente maakt. We zijn daardoor in staat gesteld onze lezers het volgende mede te deelen: Een extra pUbliek-telefoonstation, behalve dan 't welk in de vestibule van het spoorweg station zal worden aangebracht, zal weldra ge vestigd zijn bij den Boekhandel Maas aan de Dykstraat. Reeds zijn drie politieposten en vier particulieren aangesloten, waarbij gebleken is dat de toestellen uitstekend voldoen. Het aan tal opgegeven abonnementen bedraagt thans 15. Er worden, blijkens vroeger gedane aan kondiging ook abonnementen aangenomen on der voorwaarde, dat de betaling eerst dan be gint, wanneer het aantal aangeslotenen min stens 25 of 30 bedraagt. Uit het bovenstaande blijkt, dat de zaak voortgang maakt, zoodat het te verwachten is, dat weldra van dit middel van gemeenschap ook in deze gemeente oen druk gebruik zal worden gemaakt. Bloembonnen voor tarwebloem De aandacht van de detaillisten wordt er op gevestigd, dat de bloembonnen, waarop tarwe bloem is afgeleverd, niet elke week, doch na afloop van een periode van 4 weken kunnen worden ingeleverd ter verkrijging van een toe wijzing tarwebloem. Voor het eerst kunnen de bonnen worden ingeleverd in het tijdvak-van 7 t/m 11 Septem ber 1941. Aardappelhandelaren In het tijdvak van 25 t/m 28 Augustus kun nen worden ingeleverd de bonnen 29, 30 en 31 van de aardappelkaart. De bonnen no. 29 gaven recht op een heel rantsoen aardappelen en de bonnen 30 en 31 gaven elk recht op een half rantsoen. In verband hiermede moeten de bonnen 29 op afzonderlijke opplakvellen worden geplakt. De bonnen 30 en 31 mogen tezamen op een opplakvel geplakt worden, met dien verstande dat de bonnen van eenzelfde nummer zooveel mogelijk bij elkaar moeten worden geplakt. JjeAieltek rueuuU INGEKOMEN: Pieter Vlas en gezin van Den Helder, Prof. Zeemanstr. 29 naar Den Burg, Warmoesstraat 46. Klaas J. S. Knol, van Beerta B 528 naar H 11. Jan Barhorst van Anna Paulowna, v. Ewgks- kade 1 naar C 50. Constance H. 'J. M. Glasmeier van Amster dam, H. de Grootkade 3 I naar De Cocksdorp 1. Geertje van der Wal van Den Helder,«Ruygh- weg 61 naar Den Burg, Schoonoordweg le. Brans, D. H. (Wed. H. J. Munk) van Den Helder, Ruyghweg 61 naar Den Burg, Schoon oordweg le. VERTROKKEN. G. Braak van De Koog 9 naar Amsterdam, Wilh. Gasthuis. A. Witte van Den Burg, Schilderend 131 n. Bloemendaal, Brederodelaan 54. M, Coevert v. Weet, waf U eeti Ons kropbrood is, door toevoeging van krachtige hulpstoften, niet klef of kruimelig, doch zeer smakelijk, eveneens ons witbrood. PROBEERT U EENSI Waterbrood 19 cent Bruinbrood 19 cent P.S. Terugkeerende klanten verzoeken wij beleefd, ons dit even mede te deelen! ONTVANGEN een mooie collectie in diverse prijzen. in Alkmaar, voor echtpaar uit gegoeden stand, zonder kinde ren: gemeub., met vrij gebruik van keuken. Huurprijs nader over een te komen. Br. met uitv. inl. aan Fr. Stadegaard, Rembrandtstr. 48, Alkmaar, telef. 2289. NAGEKOMEN JUTTERTJES gevraagd Prima &e h. Koffergram. met of zonder platen en losse pla ten. Brieven met pr.opg. onder No. 871, Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een paar Dames Schaatsenschoenen. Maat 3940. Brieven met prijs onder No. 872, Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een goed onderh. KINDERWAGEN, bij J. de Graaf, Burg. Lovinck- straat 36, Breezand. er worden ruim 1000 woningen gebouwd. U Evacueert!.' maar wü?? Wij vaklui zijn de dupe!! Want wü zijn afhankelijk van U „HET STOFZUIGERHUIS" en Reparatie-inrichting, Sluisdijkstr. 84 (hk. Goversstr.) heeft nog eers*-? kwaliteit stofzuigers tegen vóór-oorlog- sche prijzen. Ankers worden gewikkeld in eigen werkplaats. M. J. DIRKZEN. Meisje, kantoor, zoekt net KOSTHUIS, liefst halte Bree zand, Anna Paulowna, Oude Sluis of Schagen. Brieven onder No. 870, aan het Bureau van dit blad. NAAISTER vraagt naaiwerk. Nieuw en verstel. Brieven onder No. 869, aan hoi Bureau van dit blad. TREIN CLUB 17.32. Hartelijk dank voor het nieu we hoofddeksel! Toch was er gelachen, niet waar Toon, al zijn je Feiten niet altijd juist, en sliep jij dien nacht toch met een groen hoedje op. JAAP. Den Burg, Weststraat 4 naar Den Helder, Kor te Vliet 34 h. T. van der Ley van De Koog 39 naar Grijps kerk Visvliet E 104. J. A. M. Bekkers van De Cocksdorp 1 naar Amsterdam, Sloterweg 1184. A. E. en H. M. Hennekam van De Cocksdorp 1 naar Amsterdam, Sloterweg 1184. J. A. F. van 't Hooft, geh. m. P. J. v. Ouwer kerk van de Waal 12 naar Doetinchem, Dr. Hubernoodtstr. 105. E. F. M. van 't Hooft, geh. m. G. Chr. Foe- ken van de Waal 12 naar Bladel, NH-pastorie. GETROUWD: Dirk Boerhorst en Frederika Johanna Rodijk; Hermanus Johannes Neljens en Maria Lucia Dernison; Pieter Johannes van Ouwerkerk en Johanna Antonia Federica van 't Hooft; Gerhardus Christiaan Foeken en Elisabeth Frederica Maria van 't Hooft; Cor- nelis Lof en Maria Trijntje Pranger. POLITIE. GEVONDEN: een vulpotlood, twee sleutels, een schot. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser. Coll. Gener. Kas. Oosterend, n.m. 3 uur, Ds. Salm. Waal, v.m. 10.30, Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Wesseldrjk. De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salm. Eierland, n.m. 4 uur, Ds. Saint. Koog, n.m. 3 uur, Ds. Wesseldrjk. Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Gorter. Oosterend, v.m. 7.30 uur, Ds. Gorter. Gereformeerde Kerk. Den Burg (geb. Fanfare), v.m. 10 uur, Cand. Wouda, n.m. 7.30 uur, Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10.30 uur, Leesdienst, n.m. 3 uur, Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10.30 uur en n.m. 3.30 uur Leesdienst. ïlieuuM uil lOik Urk, 21 Augustus. Door 55 vaa.rtuigen werd heden aan den vischafslag alhier aangevoerd: 5367 kg kuilpaling, van 45 tot 442 kg per vaartuig, prijs 74 ct.; 432 kg lijn- of beug aal, 68154 ct.; 595 kg snoekbaars 68 ct.; 89 kg baars, 36 ct. per kg; 120 kg voorn, 14 tot 20ct. per kg en 350 manden nest, prijs 33 V2 ct. per mand. UITGESTELD. Wegens omstandigheden is de sportdag, die Zaterdag te Urk gehouden zou worden uitgesteld. Binnen niet al te korten tijd hoopt men toch op Urk zulk een sportdag te houden waaraan verschillende voetbalvereenigingen deel zullen nemen. POLDERNIEUWS. In de sluisput wordt nog gestadig gewerkt, ondanks het gebrek aan materiaal. Doordat er momenteel geen cement aanwezig is kan de bovenbouw van de sluisput niet worden af gewerkt. Bij Urk zakt het water momenteel nog maar zeer weinig. Dit zal eerst aanmerke lijk meer worden ais het Urker Gemaal zelf in werking gaat. Wanneer dit echter precies zal gebeuren kan niet met zekerheid worden vastgesteld. OUDE GARDE GAAT HEEN. Een zeer bekende Urker is dezer dagen plot seling overleden. Het is de oude vischkooper J.Brouwer, welke voorheen met wijlen P. Brouwer een groote firma te Urk had in het verhandelen van haring, ansjovis, garnalen, enz. Ook in het buitenland was deze firma be kend. Onder groote belangstelling is het stof felijk overschot ter aarde besteld. BRAND. In de noodwoning van den heer T. ten Napel, bewoond door eenige werklieden bij de Zuider zeewerken, ontstond door het omvallen van een kacheltje brand. De brand werd echter door bewoners en buren krachtig aangepakt, zoodat uitberiding werd voorkomen. Zondag a s 24 Augustus, bg: Langs een omweg, door A. M. Nachenius Roegholt. Verschenen bij Gebr. Kluitman te Alkmaar (serie boeken voor oudere meisjes). Het kan welhaast niet anders of vele jonge meisjes, en dan in het bijzonder onze oudere meisjes, zullen steeds weer blij-verrast zijn te vernemen, dat er een nieuw boek is ver schenen van mevr. Nachenius Roegholt. Want zij toch bezit, behalve het talent tot het schrijven van een boelend boek, ook de gave datgene te verwoorden, wat In het hart van menige Jonge vrouw leeft. En zoo wer den deze boeken paedagogische boeken, zon der dat evenwel d:t etiket er op geprikt werd. In dit boek leest men van een meisje, dat wil doorzetten, dat iets bereiken wil in het leven. Daar is haar verloving, die uitraakt en daar zijn de overige moeilijkheden. In Zwit serland ontmoet de hoofdpersoon een ande ren jongeman, maar tenslotte komen beide jongemenschen toch tot en bij elkaar. Dit is, heel in 't kprt, de groote lijn van dit boek. Het werd, zooals men dat gewend is, prima geschreven en kreeg van den uitgever een zeer geslaagd uiterlijk mede. A. C. van Kampen. „Schoonheid van den arbeid in Duitschland" heet het zesde boekje, dat door den Duitschen inlichtingendienst over het Duitschland van heden werd uitgegeven en waarin geïllustreerd met tal van goede foto's een en ander verteld wordt over de kentering in de arbeidswereld, over gemeen schapszalen en kameraadschapshuizen, over goed ingerichte werkplaatsen en orde en netheid, die daar heerscht. Een boekje waar in ons eenlg idee gegeven wordt over het leven en werken in Duitschland, door de arbeiders en arbeidsters.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3