VLAARDINGEN De winnaars X-dorp Prijsvraag AFGEKEURD DE WEEK. Zaterdag 23 Augustus 1941 Tweede Blad De laatste dichters aan het woord De Speeltuin paraat PASFOTO'S DIE ZIJN GOED De harde dokter en de stinkende wond in Feiten en Fantasieën Een vriendelijke stad met eenigszins Nieuwediepsch karakter aló eu-cuuiatie-aoAd iw-oA HetdeAlcAe g^imien? Het „roode dorp" in het polderland Een bezwaar: Het Is er niet rustig Precies vijf minuten met den „electrische van het station Schiedam, ligt Vlaardingen (Oost). Een wat royaal dorpsperron. Als Je door de spoorboomen het stationnetje verlaat, sta je op een breed plein, aan het begin van Vlaardingen. De eerste indruk, die je van de stad krijgt, is een vriendelijke indruk. Er is een breede laan, die naar het hart van de stad voert. Er zijn flinke heerenhuizen, villa's, rijk omzoomd met groen. Er is dichtbij een park, kortom, het is er breed en licht en flink op gezet. Toch is Vlaardingen een stad, niet grooter dan Den Helder. Het telde, voordat Vlaardingerambacht er op 1 Augustus aan toegevoegd werd, pl.m. 30.000 inwoners en is door deze annexatie gegroeid tot een stad van pl.m. 38.000 inwoners, de grootte dus van onze stad in normalen tijd. Van station Oost leidt naar rechts een vrij hoogen dijk naar het voormalige Vlaardingerambacht, dat op een afstand van nog geen l]/2 km in het polderland ligt. De weg erheen is goed. Aan den voet yan den dijk ligt rechts het wijde polder land. Daar staan wat boerderijen, om zoomd door popels en iepen, terwijl over de slooten krom gebogen staan de knot- wilken, peinzend in het vlakke water. Een vriendelijk beeld. Op den achtergrond ligt Schiedam. Daar rooken de hooge schoor- steenen, daar zijn de machtige armen van de kranen, waarvan de meeste tot niets doen gedoemd zijn. Rechts van den dijk ligt Vlaardingen. Daar Is het Oranjepark aan de grens van de ge meente. Een flink park, fraai aangelegd, een prettig ontspanningsoord voor de bewoners van Vlaardingen en voor die van Vlaardinger ambacht. Want Vlaardingerambacht grenst practisch aan het park, het loopt over in de gemeente Vlaardingen. En aan den buitenkant van Vlaardingerambacht, naar de Schiedam- sche zijde, ligt het „roode dorp", dat men als tijdelijk woonoord van een honderd of meer Heldersche gezinnen gedacht had. Het „roode" dorp, een oorlogsdorp. We noemen de plaats waar de semi- permanente woningen voor de vluchtelingen neergezet zijn, het roode dorp, niet om de ge zindheid van zijn bewoners (want die zijn er nog niet), maar om de roode daken, die uit verte al fel zich afteekenen in het groene land. Het roode dorp is een oorlogsdorp. Het is gebouwd voor de Rotterdammers, die hun geheele hebben en houden met den oorlog hebben verloren en dus op straat stonden. Het feit echter, dat ook in Over- schie een 200-tal woningen werden ge bouwd en in IJsselmonde een 500 is oorzaak, dat verschillende van de huizen in Vlaardingerambacht niet direct een be woner zullen vinden, zoodat er voor de Heldersche gezinnen minstens een honderd huizen, misschien wel meer, beschikbaar zullen zijn. In October van het vorige jaar werd met den bouw begonnen, in opdracht van den Al gemeen gemachtigde voor den wederopbouw, ir. Ringers. Er zijn daar een 410 woningen ontworpen, waaronder 13 met winkel en magazijn. Binnenkort zal een groot gedeelte van de woningen voor bewoning gereed zijn. Tal van arbeiders zijn er aan bezig. De straten worden aangelegd, trottoirtegels stapelen zich overal op, er komt in het geheel van dit ruim aangelegde dorp teekening. We hadden Donderdag het genoegen met den uitvoerder van het werk, den ir. J. M. Deutekom, die in opdracht van de gemeente Vlaardingen met de leiding belast is, een rond gang over het terrein te maken. Een gedeelte van het „roode dorp". De hoogbouw-woningen voor de grootere gezinnen. Royale opzet. De indruk, die men van het geheel krijgt, is: een royale opzet. Breede straten en huizen, die waarlijk niet het karakter dragen van een noodwoning. De opzet is trouwens, dat de woningen voor den duur van minstens 25 jaar gezet zijn. De smalste straat is 22 meter breed, de breedste meer dan 40 meter. De geheele uitvoering getuigt van een practischen geest. Over de woningen zelf hebben we Donderdag al een en ander gezegd. Men onderscheidt ver schillende typen, die echter onijer te verdeelen zijn in twee hoofdtypen, n.1. de z.g. laagbouw en hoogbouw. Bij den laagbouw is alles gelijkvloers. Men heeft daarbij zelfs niet de beschikking over zolderruimte. Bij den hoogbouw heeft men een étage, waarop drie, vier of vijf slaapkamers zijn gebouwd. Voor de huurprijzen van de huizen zie men ook ons nummer van Donder dag. Huizen van steen en beton. Het typische van deze woningen is, dat er practisch geen hout aan verwerkt is. Alleen de vensters en die zijn breed en groot, zoodat de huizen licht zijn, en de deuren en drempels zijn van hout, de rest van de huizen is opge trokken van steen en beton. Er zijn zelfs de laag kou-werend gemaakt zijn. De huizen betonnen vloeren, die echter door een isoleeren zijn door deze betonlaag natuurlijk kurkdroog. De dakconstructie is van gewapend beton en afgewerkt met z.g. roode panslag, een soort asfalt, zoodat inderdaad van verre de indruk gewekt wordt, dat de daken met roode pannen afgedekt zijn. De goot is van z.g. bimsbeton en zit direct aan het dak vast. De woningen zijn eenvoudig, doch vriendelijk ingericht. Zooals we reeds schreven, er is veel licht. De keukens hebben alle een terrazzo aanrecht en daar boven zijn ze betegeld. Bergruimte vindt men niet veel in de woningen, omdat ook al weer door gebrek aan hout geen schuren op de erven zijn geplaatst en binnenshuis vrijwel alles benut is voor woon- en slaapgelegenheid. Kasten zijn echter vrij ruim aangebracht, ter wijl voor de fietsen, op ieder blok huizen, een gemeenschappelijke bergplaats is. Voor de huizen is een breed tegeltrottoir. Daarvoor een groenstrook van ongeveer 5 m breed, die door de gemeente wordt beplant en onderhouden. Dan krijgt men den rijweg, daar naast weer een groenstrook en vervolgens het trottoir voor de woningen van de 'overburen. Men kan dus zeggen, dat er gemeenschappe lijke tuinen zijn in iedere straat, die door de gemeente in eigen beheer worden verzorgd. Op de open binnenterreinen is ook veel grond voor plantsoen vrijgelaten. Ook hier zorgt de ge meente voor het onderhoud. Men kan er dus van verzekerd zijn, dat dit plekje binnen af- zienbaren tijd een ideaal woonoord wordt. De omgeving van het „roode" dorp. In den aanvang van ons artikel schreven we reeds een en ander over de omgeving van Vlaardingerambacht. Het dorp is in hoofdzaak bewoond door hen, die in de stad hun werk kring hebben en hun woonplaats verlangen in een rustige, landelijke omgeving. Ook zijn er tal van gepensionneerden, die zich hier hebben gevestigd, omdat het wonen er vrij goedkoop was en men uitstekende ver bindingen hêeft met Schiedam, Rotterdam en verder gelegen groote plaatsen. Nu 1 Augustus Vlaardingerambacht bij Vlaardingen is gevoegd en deze plaats trou wens practisch reeds één geheel met het dorp was, spreekt het vanzelf, dat velen ook interesse voor deze oude plaats aan den Nieu wen Waterweg zullen hebben. Vlaardingen is een der oudste plaatsen van ons land. Al sinds eeuwen beoefent men er de visscherij, doch in den loop van de jaren is het van visschers- plaats gegroeid tot een industrie- en haven plaats van beteekenis. Het is de derde haven plaats van ons land geworden.' Het centrum van de stad is vrij compact ge bouwd, doch de nieuwere stadsuitbreiding is zeer ruim opgezet. In verschillend opzicht doet de stad aan Den Helder denken en wij twijfelen er niet aan of welke stadgenoot, de stap waagt, om Vlaardingen als tijdelijk woonoord te kiezen,- hij zal er zich, wat de sfeer betreft, wel thuis voelen. De stad is vrij rechts georienteerd. Van de 21 raadsleden behoorden er 12 tot de rechtsche partijen. Men vindt er een vrij levendig ver- eenigingsleven, goede scholen, een Chr. H.B.S., een visscherijschool, een ambachtsschool, ver schillende zangvereenigingen een openbare en een christelijke openbare leeszaal en biblio theek, een oudheidkamer en visscherij museum, verschillende kerken en aardige parken. Het is een levende stad. Eén bezwaar. We hebben nu een beschouwing gegeven van het dorp en de omgeving waar tal van Heldersche gezinnen een tijdelijk onderkomen zouden kunnen vinden. Wie tijdeljjk uit onze gemeente zou kunnen breken en wie een aardig huis wil be wonen, kan in Vlaardingerambacht te recht, maarhet is er niet rustig. Het dorp ligt op eenige kilometers afstand van Rotterdam. Op ongeveer 3 kilometer ligt de scheepswerf van Wilton Feyenoord. Achter het station Vlaardingen zijn de olietanks van de B.P.M. In de omgeving is de Superfosfaatfabriek. Er zjjn machinefabrieken en het spreekt dus van zelf, dat de bezettende overheid in deze omgeving heel wat afweergeschut heeft geplaatst. Men kent in Vlaardingen onrustige nachten, door hevig afweervuur. De bevolking trekt zich daar echter weinig of niets van aan. Men weet, dat er geen objecten in de stad zelf zijn en men heeft de ervaring, dat. op een enkele bom na, die per ongeluk naar beneden kwam, er nimmer op de stad gegooid is. Men legt zich dus rustig neer. Of dit echter ook het het geval zou zijn met de Helderschen, die reeds zooveel hebben meegemaakt Er zijn veel stadgenooten, die zich door het schieten niet laten intimideeren, maar ook velen, die het niet meer verdragen. Nogmaals, wie niet bevreesd is voor wat „schieterij", die vindt hier een woonplaats waar hij niet bang behoeft te zijn voor bommen. Het bureau Vluchtelingenhulp te Alkmaar zal verder alle mogelijke inlichtingen gaarne verstrekken. Ook wanneer de woningen te be trekken zijn. Men stelle zich dus daarmee in verbinding als men tijdelijk zuidelijker wil trekken. u-ati de Geen 3, doch 6 winnaars uitverkoren Wig schreven het reeds: de X-dorpsche prijs vraag is een groot succes geworden. Bij honderden stroomden goede (en foute!) oplos singen binnen en tenslotte was het een wel zeer lijvig pak antwoorden, dat door de puzzle- redactie doorgewerkt moest worden. Deze jury had echter, dank zij de groote mate van variatie, die vele oplossingen kenmerkte, een prettigen arbeid. Waar er echter van een zó doorslaand succes sprake was, meenden wij voor een extra verrassing te moeten zorgen. De directie werd voorgesteld inplaats van 3 prijzen 6 prijzen beschikbaar te willen stellen. En waar van die zijde geen bezwaar rees, kunnen wij thans het aantal winnaars verdubbelen. En om de puzzle-familie niet langer in het onzekere te laten, hier zijn de gelukkige uit verkorenen, van een boek en handteekening met opdracht van Jan Mens: Een ex. van „Mensen zonder Geld" krijgen: Mej. A. PostumusRensmaag, Kloksteeg 8, Den Helder. J. van der Wal, Hugo de Grootstraat 20, Den Helder. Een ex. van „De Gouden Reael" krijgen: Mej. J. H. Fritz, Fabritiusstraat 8, Den Haag. G. Woudstra, Zaagmuldersweg 171 B, Groningen. Een ex. van „Koen" krijgen: H. W ijker Sr., Vischstraat 16, Den Helder. C. de Wit, Jan in 't Veltstraat 47, Den Helder. Wij hopen de boeken Maandag of Dinsdag geteekend in ons bezit te hebben. In de krant wordt dan vermeld, wanneer men ze aan onj Bureau zal kunnen komen afhalen. Wie buiten woont krijgt z'n prijs per post. 't Dèrp. Tenslotte nog enkele oplossingen, die waard zijn aan de vergetelheid ontrukt te worden. Zoo schreef een inzender; „Naar mijn idee bent U in Egmond aan Zee. Ook wel genaamd „het dèrp". Toen U met Aris Krab in gesprek was werd U zeker wel gevraagd „Van wie ben je er dan ien joi?" En toen U Uw naam noemde of dien van Uw grootvader was het natuurlijk direct „Een ja, die hew ik wel ekent. Zoo, zoo, ben je er deer ientje van, ik adet wel edacht." Ikzelf stam ook van ,,'t dèrp" af en ken de derpers en hun gewoonten. Er is wel slechter volk! Een dame dicht daarna weer als volgt: Jan Mens en de Redactie Brengen hun lezers in actie Wij moeten nu maar raden Waar Jan Mens in de zon-ligt te braden „Ergens" aan het Noordzeestrand Van ons schoone Noord-Holland Ik raaden deel U hier mee 't Is in Egmond aan de Zee!!! Tenslotte was daar nog een zeer vérdienste- lijk gedicht van den heer H. H. J. Plukkel, getiteld: VxuMntiejj'ioyci en. pa-i^Le. Hoewel persoonlijk onbekend Is Uw Zoutwaterkrabbel Voor mij in 't oude Jutterland Een aangename babbel Dicht aan 't strand, in 't zeemansnest Geslagen door het „heden" Leeft ook voor U d'herinnering nog Aan 't roemvolle verleden In Uw vacantie zelfs kon U Den Helder niet ontwijken Al was 't „ergens" in Nederland Waar U thans neer zou strijken Al meende U Egmond aan de Zee Voor Uw excursie heilig U ziet, voor speurders van formaat Is U daar zelfs niet veilig Vrees niet heer Mens! De Jutterij komt U daar niet belagen Intusschen wensch ik U daar nog Zeer rustige vacantiedagen. Dreunend zingt 't lied van de zee haar [accoorden Voeren ze weg naar het verre verschiet Velen zijn er die haar roepstem niet hoorden Zij, die haar kennen vergeten dat niet Dagen en jaren zijn langzaam vergleden Met de historie van de „oude" stad Toen zij nog mannen uit 't grijze verleden „Dorus", „De Gorrel" en „Tabbie" bezat Ook als U thans in Uw rustige dagen Luisterde naar het wild brullende „beest" Zijn misschien heel dikwijlsstil Uw [gedachten Bij deze moedige kerels geweest Hoe vaak moog'ljjk hebt U peinzend staan [staren Over die zee, naar het eeuwige blauw Met het gevoel, wat zich zelden verloochent Symboliseerend de werk'lijke trouw! Hedenmiddag te twee uur zal in het club huis aan de Kemphaanstraat een voorstelling worden gegeven voor de kleine kinderen der afdeeling, tot den leeftijd van 8 jaar. Daarna te half vier een voorstelling voor de kinderen boven de 8 jaar. Daar het geheel gratis is, verwacht het Bestuur alle kinderen der Speel tuinvrienden in het clubhuis. Er bestaan nog plannen om voor de kinderen der afdeeling onderlinge wedstrijden te houden in groepen van verschillende leeftijden. Nader» bijzonderheden hieromtrent volgen spoedig. worden honderden Behalve van WE RN ER CRONE, Koningstraat 29. SSPPi WW De laagbouw-woningen zijn ook vriendelijk en licht. Wederom hebben deze week de abon- né's van dit blad zich de oogen uitge wreven bij het kennisnemen van het leitdat opnieuw een bende Nieuwe- dieper-gangsters ingerekend is en. na de volledige bekentenis van hunne pekelzonden, franco per expresse naar Alkmaar getransporteerd is, teneinde aan de hoede van den Officier van Justitie toevertrouwd te worden. Inderdaadmen wrijft zich de oogen uit. Men kan als behoorlijk bur ger niet begrijpen aan welke krankzin nige hersenkronkelingen deze elemen ten lijden, die keer op keer bij het invallen der duisternis op pad gaan ten einde de verlaten woningen van hun mede-burgers leeg te halen. Wij hebben er al eens eerder over geschreven en toen de gewaetgde stel ling geponeerd, dat er altijd nog zooiets als „sportieve" inbraken bestaan. U weet wel, de arme drommel die voor z'n hongerend gezin een brood steelt en soortgelijke gevallen. De Heldersche inbraken missen dit „sportieve" element ten volle. Ze zijn alleen maar laag en gemeen en eerloos. Een bedrijf, waar voor men alleen maar den neus kan optrekken en er het zwijgen toe doen. Echter niet iederéén is daar toe in staat. Niet iedereen beschikt nu een maal over een temperament dat hij kan. Zoo troffen wij. den dag v maat ot zwijgen na de bekendmaking der diefstallen, een ras-echten Nieuwedieper in den trein aan, die aangestoken was door een even eerlijk-gemeende als ontembare verontwaardiging over deze schelm stukken. Hij noemde zelfs deze stad niet meer Nieuw.ediep, doch „D i e - v e n d i e p", welke woordspeling lang niet on-origineel is. Voorts bracht hij een idéé te berde betreffende de toe komstige bestraffing van de euvel daders, dat luide bijval vond en het welk wij hier, curiositeitshalve. weer geven. Het kan geen kwaad in ,dezen de vox populi kenbaar te maken De man dan stelde voor. dat de Rech ter de schuldigen als volgt moest ver- oordeelen: ieder van hen gedurende 7 dagen met een ketting aan de licht- paal op het Koningsplein binden ten aanschouwe van Jan Publiek, dat on getwijfeld naar dit middeleeuw sche schouwspel zou komen kijken. Voorts zou er een bord boven de hoofden van de bedrijvers van het kwaad opgehan gen worden, waarop te lezen stond: „Deze schoft bestal zijn medeburgers in tijden van grooten nood" Wij geven toe dat dit krasse maat regelen zijn. Evenweler moet pre ventief opgetreden worden en harde heelmeesters cureeren stinkende won den. Een geluk voor de gearresteerden, dat de tijd der leeke-rechtspraak lang voor bij is en dat ze kans maken op een be langrijk humaner straf. Desalniette min spreken wij de hoop uit, dat die niet al te licht zal worden! Ter alge- meene preventie dan Wordt Vlaardingerambacht een de pendance van Den Helder? Het aan bod is er, zoodat die mogelijkheid ge schapen is. Hoe de club der geëvacueer de gepensioneerden er echter op rea- geeren zal is niet bekend. Zij kennen de plaats niet en zullen waarschijnlijk niet eens weten, dat deze nederzetting een uitgestrekheid heeft van 1979 hec taren, en dat het landelijk gedeelte vee teelt heeft. Veeteelt voor gepensioneerde Nieu- wediepers? 't Lijkt ons. eerlijk gezegd, niet het meest ideale tijdverdrijf voor oud-marine- en indisch-gasten. Ze zul len. al koeien melkend, schapen schee- rend. geiten-fokkend, kippen teelend, en varkens mestend ongetwijfeld de zoute geuren van het Marsdiep missen, de bankies in 't plantsoen en het loopie Keizerstraat - Spoorstraat - Weststraat- Kanaalweg - Prins Hendriklaan-Keizer straat. De nabije toekomst zal leeren wat den doorslag geeft en of de Vlaardinger- ambachtsche 1979 hectaren door de non-actieven geprefereerd zullen wor den boven de buitenvelsche landouwen in den noord kop i

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5